Nieuwe supermarkt en kerk aan Postweg in wijk Stadszicht Tholen meer actief in dialectonderzoek KERSTPAKKET Nieuwe motoren en geluidsisolatie op stapel voor gemaal Eendracht 'Géén gemeenten aan elkaar gelijk' Achttien hectare grond voor 284 woningen in Tholen Busdienst AJP is dunne lijn 'Wat moet ik hiermee aan?' Bemalingsproblemen in Weihoek worden in 1996 aangepakt Donderdag 26 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Supermarkt Cl000 uit Tholen wil verhuizen van de Een- drachtsweg naar het nieuwe bestemmingsplan Stads zicht. In dit plan voor 284 woningen is langs de Postweg plaats voor Cl000. De supermarkt wil daar een complete nieuwe vestiging bouwen die aanzienlijk groter zal moe ten worden dan de bestaande van 585 vierkante meter in het centrum. Stekken gestoken Niet gezien Vier grondeigenaren Supplement woordenboek halverwege Vaste groep Bestuur VOOR HET MOOISTE Roosendaal Voor al wat lekker is Precies 155 dagen (ofwel 22 weken) nadat de werkzaam heden aan gemaal De Eendracht te Tholen begonnen, zet te dijkgraaf J.L. van Gorsel vrijdagmorgen de motoren van het gerenoveerde gemaal weer aan. Met een druk op de knoppen van de pompen stelde Van Gorsel de machi nes in werking. Daarmee is de capaciteit weer terug op het niveau van de begindagen. Elk van de twee pompen kan nu maximaal zo'n 190 kubieke meter water per minuut verwerken. Weihoek aan de beurt Geluidsoverlast Lekkage Ongemak Omvang ambtenarenkorps onder loep Van harte ging het niet, maar de burgemeester heeft de gemeenteraad toegezegd met cijfers te zullen komen over de grootte van het ambtelijk apparaat van met Tholen vergelijkbare gemeenten. SGP en PvdA bleven daarop maandag aandringen. "Hebben we die gegevens niet, dan kon onze fractie weieens vervelend gaan doen over de uitbreiding van het gemeentehuis", hield I.C. Moerland de burgemeester voor. Herschikking Voorkeur Gemeentehuis Volgens het schetsontwerp bestem mingsplan Stadszicht dat vanavond (donderdag) in het openbaar in de commissie ruimtelijke ordening wordt besproken, is de beste plek voor Cl000 gelegen in het zuidoos telijk deel van de nieuwe wijk: op de plaats van boomkwekerij Van den Berge. Deze grond is nu echter in eigendom van de Gereformeerde Gemeente. Het kerkgenootschap heeft de grond gekocht om er een nieuwe kerk te bouwen. Het huidige gebouw aan de Hoogaarsstraat is met 630 zitplaat sen te klein. De Gereformeerde Gemeente denkt aan een gebouw met 1000 zitplaatsen, een investe ring van vijf a zes miljoen gulden. Volgens het schetsontwerp zou dit gebouw ook langs de Postweg moe ten komen, maar dan in het westelijk deel, in de buurt van café De Tol waar het kerkgenootschap geen grond bezit. Cl000 en de Gerefor meerde Gemeente kunnen dus -zij het op enige afstand- buren worden. Voor de kerk en de supermarkt (maar een kantoor zou ook kunnen) is namelijk plaats gereserveerd in de strook van zeventig meter die de Postweg scheidt van de woningen in Stadszicht. Deze zogenaamde park- strook is een vast gegeven in het plan. Nodig om afstand te bewaren tussen de woningen en het interna tionaal transportbedrijf Schot en het overslagbedrijf van Overbeeke aan de andere zijde van de Postweg. Exploitant M.J.L. Moerland van Cl000 heeft bij de gemeente een schriftelijk verzoek ingediend voor de bouw van een nieuwe supermarkt in Stadszicht. "Zoals we nu zitten aan de Eendrachtsweg, gaat het niet langer. We zijn voor de klanten slecht bereikbaar omdat we weinig parkeerruimte hebben. Die ruimte is er in Stadszicht wel." Moerland denkt aan vijftig tot zestig parkeerplaatsen genoeg te hebben. Cl000 heeft al eerder te kennen gegeven te willen verkassen. Zeker nadat bekend werd dat Albert Heijn van plan is om bij het Slachtveld nieuwbouw te plegen. Moerland had zijn oog laten vallen op de hoek Molenvlietsedijk/Ten Ankerweg (met ruim vijftig parkeer plaatsen) maar dit plan bleek niet levensvatbaar. Moerland benadrukt dat Stadszicht nog maar een schets ontwerp is, maar heeft wel zijn stek ken gestoken. "Wil ik met mijn twee zonen verder gaan, dan kunnen we niet anders want er is nergens anders een geschikte plaats." Moerland die aanvankelijk bang was een deel van zijn klandizie uit het centrum van het stadje te verlie zen, ziet nu de voordelen van de nieuwe stek voor zijn winkel. "We liggen daar vlakbij Buitenzorg. In Molenhoek komen ruim vijftig woningen, in Stadszicht 284 en dit zal niet de laatste uitbreiding van Tholen zijn, vermoed ik." Moerland is blij met de nieuwe mogelijkheid voor zijn bedrijf: "We hebben er de laatste jaren veel over gepraat maar er was nooit een gat te vinden. Het is voor het eerst dat er perspectief in zit, al kan het nog wel enige jaren duren. Het liefst zou ik er over drie weken willen begin nen." C.P. Bout van de bouwcommissie van de Gereformeerde Gemeente zegt nog niet op de hoogte te zijn van de nieuwe plaats in het plan voor het kerkgebouw. "Ik heb het ontwerp nog niet gezien en er ook geen contact over gehad met de gemeente. We hopen na donderdag meer duidelijkheid te krijgen." De Gereformeerde Gemeente ging altijd uit van 1000 zitplaatsen. Bout noemt dit aantal nu ook nog 'rich tinggevend'. "Maar het is afhanke lijk van het stuk grond in het bestemmingsplan." Bout doet verder geen mededelingen over de stand van zaken rond de nieuwbouw. De nieuwe wijk beslaat zo'n achttien hectare en is grofweg geprojecteerd tussen de Postweg, plus een deel van de Luchtenburgseweg en het sport complex en sport-en gemeenschaps centrum Meulviet. De bestaande watergang haaks op de Ten Anker- weg zal gedeeltelijk verplaatst wor den en de grens gaan vormen tussen de nieuwe wijk en het sportpark. In het ontwerp is dus geen plaats voor een eventueel derde speelveld voor voetbalvereniging Tholense Boys waar de laatste maanden over wordt gesproken. De wijk wordt op twee punten voor autoverkeer ontsloten: met een rotonde via de Ten Ankerweg/Post- weg en via een nieuw stukje weg voor de monumentale villa Stads zicht. Voor langzaam verkeer (fiet sers en voetgangers) komen er aan sluitingen op de Zoekweg (tussen het sportpark en Meulvliet) en op de Ten Ankerweg/Molensingel op de plaats van landbouwbedrijf M.A. Moeliker. De schuur moet hiervoor wijken. Vanavond vergadert de raadscommissie ruimtelijke ordening over de aanleg van een nieuwe woonwijk in Tholen: Stadszicht. Op o.a. dit bouwland achter de gebouwen van Moeliker moeten 284 huizen komen. fgfeilÉÓC ïi In Stadszicht moeten vooral vrij staande en halfvrijstaande woningen komen. Ook zijn er drie flatgebou wen (drie of vier lagen) in opgeno men. De verdeling van de woningen is: - 34 vrijstaande woningen langs de buitenranden, - 100 twee-onder-een kap woningen (half vrijstaand), - 108 twee-onder-een kap woningen (geschakeld) en 42 appartementen. Boerderij Stadszicht raakt in het ontwerp een schuur kwijt. Een nieuw te graven smalle watergang zal het markante boerderijencom plex moeten scheiden van de woon wijk. De watergang loopt door ach ter café De Tol (dat geheel intact blijft) langs de Postweg tot aan de nieuwe rotonde bij de Postweg/Ten Ankerweg/Jonkheer van Vreden- burchlaan/Hertenkamp. Op deze manier wil het college van b. en w. de 'karakteristieke sfeer van de bestaande bebouwing behouden'. Voor kinderen is er een speelveld of trapveld gedacht in de groenstrook langs de Postweg. En centraal in het oostelijke deel komt een plein. Het college heeft met vier grondei genaren te maken. Naast de Gerefor meerde Gemeente zijn dat W. Chris- tiaanse van villa Stadszicht, land bouwer M.A. Moeliker van de Ten Ankerweg en projectontwikkelaar Development Coordination uit Overijssel. B. en w. stellen voor het externe bureau DHV Milieu en Infrastructuur b.v. in te schakelen om met de eigenaren te onderhande len over de invulling van het plan. Volgens hoofd gemeentelijke ont wikkeling L.T. Steenpoorte moet het bureau overeenstemming zien te bereiken met de vier eigenaren. "We streven ernaar om ze onder één para plu te krijgen, zodat er een gespreks partner is." Volgens Steenpoorte is de bebou wing zoals die nu is ingetekend, niet definitief. "De schets is gemaakt zonder inbreng van de eigenaren. Als de commissie en de raad akkoord gaan en er overeenstem ming is bereikt met de eigenaren, dan kan er pas een stedebouwkundig plan worden gemaakt. Met het aan tal woningen kan geschoven wor den." Voor de wijk zal een zogenaamde beeldkwaliteitskaart gemaakt wor den zoals dat voor Molenhoek is gebeurd. Daarin wordt onder meer de nokhoogte en de dakrichting van de woningen vastgelegd. Met Stadszicht moet Tholen volgens Steenpoorte weer zes tot zeven jaar vooruit kunnen. Jaarlijks zouden er ongeveer veertig woningen gebouwd kunnen worden. Er is veel belangstelling voor de woningen in het plan Molenhoek maar in Buitenzorg III verloopt de verkoop van appartementen moei zaam. Het plan bestond eerst uit twee gebouwen voor 22 apparte menten maar de projectontwikkelaar heeft een nieuwe versie ingediend waarin het aantal appartementen is teruggebracht naar achttien. Is Stadszicht vol, dan denken b. en w. aan uitbreiding van deze wijk in westelijke richting, tot aan de Eeweg en Molenvlietsedijk. Vanaf Tholen en Sint-Philipsland komt er wat weinig respons op het dialectonderzoek. Dat meldde vice-voorzitter J.H. Kluiver van de Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek zaterdag op de jaarvergade ring van de vereniging. Maar in die situatie is inmiddels verandering gekomen, volgens enkele leden. Zo'n 300 mensen waren aanwezig op deze jaarlijkse dialectdag in De Vroone te Kapelle. Behalve het huishoudelijke gedeelte zoals de jaarverslagen van het bestuur, passeerden ook de ontwik kelingen met betrekking tot het onderzoek naar het Zeeuws de revue. De stichting De Zeeuwse Taele (onderdeel van de vereniging) zet zich al vijf jaar in voor het samenstellen van een supplement van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Daartoe werd vorig jaar dr. M. Adler aangetrokken die zich fulltime hiermee bezig houdt. "We zijn inmiddels ongeveer halver wege", legt penningmeester J. Murre (oud-inwoner van Poortvliet) uit. "Mijn eerdere schatting van wanneer het supplement klaar zou zijn, was twee jaar. Maar dat was toch wat optimistisch. Het zal waarschijnlijk nog wel vier jaar duren. Wat de financiën betreft, ben ik ervan over tuigd dat we het zullen redden. Het streefbedrag dat we nodig hebben is 320.000 gulden en daarvan is nu 272.000 gulden binnen. De resteren de 50.000 krijgen we ook nog wel bij elkaar. We hebben allerlei spon sors aangeschreven en daarbij horen ook de gemeenten. Van Tholen kre gen we al snel een positieve reactie, maar de grote steden blijven wat achter. Van Middelburg hebben we inmiddels een bijdrage gehad, maar Terneuzen, Goes en Vlissingen heb ben nog niet gereageerd, ook niet op een tweede brief. We hopen dat we vanuit die hoek toch nog wat kunnen verwachten." Aangezien er veel woorden verza meld worden die meestal ook nog eens synoniemen hebben in andere regio's, wordt het supplement een lijvig boekwerk. "Het woordenboek telt 1100 pagina's, dus ga er maar B. en w. van Tholen zijn niet bij machte om de busverbindingen van uit Anna Jacobapolder op te waarde ren. Wethouder J. van der Jagt liet dat weten op vragen van AOV- raadslid mevr. M.H. Schot-de Hoog. "Het is een dunne lijn die onder druk staat van de bezuinigingen. Een taxi wordt landelijk als alternatief gebruikt", zei Van der Jagt. Mevr. Schot vond, dat de gemeente dan maar bij de provincie moest aan kloppen, maar daarmee bleek ze op de toekomst vooruit te lopen. "In de naaste toekomst gaat de provincie het streekvervoer bepalen, maar nu nog niet", zei de wethouder, die zich bereid toonde om bij de BBA de belangen van een goede busverbin ding naar Anna Jacobapolder te bepleiten. vanuit dat het supplement minstens net zo dik wordt", zegt Murre. "Het ene woord roept het andere op. Het verschilt soms van plaats tot plaats. In Poortvliet zegt men bijvoorbeeld 'de slööt', maar in Sint-Maartensdijk zeggen ze 'de duif. En zo gaat dat met vrijwel alle woorden. Soms lijkt het einde zoek." Op de dialectdag gaf dr. L. Grijp van het P.J. Meertensinstituut te Amster dam een lezing over 'dialfct en muziek'. Hij ging daarbij in op een landelijke enquête over de favoriete streekartiesten. Voor Zeeland was dat Engel Reinhoudt die traditioneel ook op de dialectdag een optreden verzorgde. Vice-voorzitter J.H. Kluiver gaf een uiteenzetting van het dialectonderzoek dat de vereni ging zelf verricht (los van het woor denboek). Dit gebeurt ondermeer via lijsten in het kwartaalblad Neha- lennia. Kluiver vond dat er wat wei nig respons kwam van Tholen en Sint-Philipsland, maar dat werd meteen door enkele leden weerspro ken. Inmiddels is er een vaste groep leden van Tholen en Sint-Philips land die de lijsten invullen en opstu ren. Kluiver vertelde verder iets over een project waarbij de vereni ging samenwerkt met de universiteit van Gent om systematisch onder zoek te doen naar het Zeeuwse dia lect (voornamelijk in Zeeuws- Vlaanderen). Gedeputeerde A.M. Dek hield, net als vorig jaar, een vermakelijk verhaal in het Zuidbe- velands. Zanger Peter Dieleman trad even eens op en overhandigde het eerste exemplaar van zijn nieuwe cd 'Antiek' aan Reinhoudt. Op deze cd staan de meest populaire liedjes van Dieleman. Acteur Sacco van der Made las een stukje voor uit het boekje 'Bie ons op 't durp' van Vaar- zon Morel. Ook de Noordbeveland- se zangeres Anja Kopmels droeg haar muzikale steentje bij aan de dag en mevr. A.H. Blom-Schaleven uit Renesse las het stuk 'D'n Optocht' voor. Traditioneel werd besloten met het zingen van het Zeeuwse volkslied. In het bestuur van de Zeeuwse ver eniging voor dialectonderzoek moe ten alle regio's vertegenwoordigd zijn. Daarom zijn er ook vertegen woordigers van het Thoolse en Sint- Philipslandse taalgebied aanwezig. Oud-inwoner van Poortvliet J. Mur re is penningmeester (nu woonach tig in Middelburg) van de vereni ging. Mevr. L. Rijstenbil uit Scher- penisse en oud-inwoonster van Sint- Philipsland mevr. M.A. Wisse- Kleppe zijn bestuursleden. bent u van harte welkom in onze showroom of vraag vrijblijvend onze kleurrijke folder aan Ï&SS:;:;: 1| ;S:: Electronweg 17 4706 PP Roosendaal tel. 0165-561800 fax: 0165-559511 Advertentie I.M. Dijkgraaf J .L. van Gorsel (rechts) feliciteert waterschapsambtenaar M.J. Klippel die de leiding had over de renovatie van gemaal De Een dracht. In het midden klaarmeester J.A. den Engelsman. x H. Nijhof van ingenieursbureau Tauw civiel en bouw uit Hoofddorp droeg het gemaal weer over in han den van het waterschap. De dijk graaf schetste de achtergronden voor deze flinke aanpassing. "Het teruglopen van de capaciteit van gemaal De Eendracht met gemid deld twintig procent is reden geweest om dit werk uit te voeren. Dit nadat er bij de jaarwisseling 1993-1994 (naar aanleiding van wateroverlast) een capaciteitsme ting had plaatsgevonden. Al jaren was bekend dat er problemen waren met de vacuüminstallatie. Dat bleek nu een gevolg te zijn van een lekka ge in de persleiding." Het waterschap besloot de leidingen niet te renoveren, maar helemaal te vervangen. Dat karwei kostte in totaal 1,25 miljoen. "Overigens wil ik in herinnering roepen dat het nog zeer spannend is geweest of het gemaal aangepast zou worden, of dat er aan de Oosterschelde bij de Oesterdam een nieuw gemaal zou worden gebouwd. Dit om met name de fosfaatbelasting op het Zoom meer te verminderen", zei Van Gor sel in zijn toespraak voor het handje vol genodigden dat tussen de pom pen en schakelkasten in het gemaal staat. "Hoewel een nieuw gemaal best aantrekkelijk was geweest, bleek al snel dat dit niet op korte ter mijn kon worden verwezenlijkt. En aangezien het bestuur het onverant woord vond om de capaciteitsverbe tering van De Eendracht te vertra gen, is na overleg met rijkswaters taat besloten tot aanpassing." Van Gorsel vertelde dat het waterschap graag had gezien dat gelijkertijd ook de bemaling van de Weihoek bij Poortvliet was aangepast: "Jammer genoeg was de subsidietoezegging er nog niet. Maar die komt waar schijnlijk binnenkort, zodat de Wei hoek in 1996 kan worden aange past." Maar de dijkgraaf kondigde ook aan dat De Eendracht nog niet helemaal in optima forma is. "Het gemaal zit nu weer op zijn ontwerp capaciteit. Met enkele technische verbeteringen is het echter mogelijk om nog meer capaciteit te krijgen", zei Van Gorsel. Machinist Jan den Engelsman van De Eendracht legt uit waaruit die verbeteringen bestaan: "Als de motoren en de tand wielkasten vervangen worden, zou de capaciteit per pomp met nog zo'n 20 kubieke meter omhoog kunnen. Dat vergt nogal wat geld, maar het heeft als voordeel dat de motoren dan naar de kelder verhuizen. Daar door hoeft er minder geïsoleerd te worden tegen het geluid en dat bespaart weer geld, want het deel boven de kelder is een grote, holle ruimte zonder dubbel glas." Die geluidsisolatie is nodig, want de gemeente heeft op het stuk grond ten noorden van het gemaal de nieuwe woonwijk 'Molenhoek' gepland. Het gemaal zou echter teveel geluids overlast opleveren en daarom moet het pand geïsoleerd worden. Vol gens Den Engelsman valt het echter wel mee met de herrie. "We hebben een paar keer metingen verricht ter wijl het gemaal draaide. Je hoorde het wel, maar als er een schip voor bij kwam in de haven, overstemde dat de geluid van het gemaal", zegt de beheerder. "Het gekke is overi gens dat je meer hoort als er maar één motor aan staat dan wanneer er twee draaien. Blijkbaar zijn er tril lingen die elkaar opheffen." Volgens dijkgraaf Van Gorsel zal het niet al te lang meer duren voor dat de revisie van de motoren aan de beurt komt. "Daarmee is al rekening gehouden in de plannen voor de nu voltooide aanpassing. In 1998 wil men in het bestemmingsplan gaan bouwen, dus dan zal ook het werk aan De Eendracht uiterlijk moeten gebeuren. Maar dat is een zaak voor het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden." Wat is er nu precies gebeurd met De Eendracht? "De oorspronkelijke capaciteit van 190 kubieke meter water per minuut is teruggelopen", vertelt Nijhof van ingenieursbureau Tauw. "Dat kwam doordat de pijp leidingen lek waren. Daardoor zogen ze lucht aan en zo waren de buizen nooit helemaal gevuld met water." Voorheen lagen de pijpen met een hoge boog door de dijk. Dat was een extra beveiliging om te voorkomen dat er bij een defect, water door de pijpen terug kon stro men. Maar nu de getijden bij Tholen zijn verdwenen, is dat niet meer nodig. De nieuwe buizen liggen daarom nu recht door de dijk. Aan vankelijk was het de bedoeling om de oude zogenaamde vlinderkleppen (waarmee de leidingen afgesloten kunnen worden) schoon te maken en opnieuw te gebruiken. Maar toen ze in de fabriek uit elkaar werden gehaald, bleek dat onmogelijk. Daarom zitten er nu twee splinter nieuwe en geheel automatische vlin derkleppen in de buizen die een dia meter van 1,4 meter hebben. Een bijkomende handigheid is dat de kleppen nu dichter bij het gemaal liggen. Ze zijn via een nieuwe kel der gemakkelijker te bereiken. "We hebben hier ook een aparte elektri sche voorziening zodat de kleppen ook vanuit deze ruimte te bedienen zijn", legt Den Engelsman uit. "En als het moet kan ik ze zelfs met de hand dicht draaien." Verder is ook de zogenaamde uit- stroombak gerenoveerd. Deze bak was voorheen open en menige visser haalde hier met een schepnetje een soort garnaaltjes en visjes uit het water om als aas te dienen. Nu is dat niet meer mogelijk. Sterke kunst stoffen roosters dekken het gat af. Het stalen relinkje is vervangen door een onderhoudsvriendelijker exemplaar van aluminium. Als de pompen beginnen te draaien, komt het water dadelijk in beroering. Meeuwen schieten uit de lucht om door de stroom meegesleurde visjes te verorberen. Ongeveer 380.000 liter water kan De Eendracht per minuut naar buiten pompen, 380.000 melkflessen vol. Bij metin gen vorig jaar was dat nog zo'n 306.000 liter. Als de machines stop pen, klinken er doffe knallen uit de pijpen. De ontluchtingskokers sprin gen open. Om al deze verbeteringen aan te kunnen brengen, werd de gemaal- weg halverwege afgesloten. Nie mand kon erdoor, dus moest men omrijden via de Oudelandsedijk en de Zwarteweg. "Helaas moest de weg worden verwijderd. Dat was voor een aantal bedrijven en particu lieren uit deze omgeving niet prettig en het veroorzaakte het nodige ongemak", gaf Van Gorsel toe. "Gezien onder andere de plaats van de tijdelijke bemaling en de kosten van een risicoverzekering, was het jammer genoeg niet mogelijk een nooddoorgang te maken. Wij bieden onze excuses aan voor het noodza kelijke ongemak en danken de betreffende mensen voor hun mede werking." Tevoren had Van der Munnik gezegd dat niet uitsluitend het aantal personeelsleden, maar ook de struc tuur van een gemeente, het taken pakket en het beleid dat er gevoerd wordt van invloed zijn. Daardoor zou een onjuist beeld kunnen ont staan. Moerland hield echter staande dat een vergelijk te maken moet zijn: "Zó uniek kan Tholen toch ook weer niet zijn!" D66'er J. van den Donker steunde de wens van de twee grootste raadsfracties. In twee de termijn bond Van der Munnik al wat in. Hij zei dat er dan maar eens nagegaan moet worden wat Tholen precies wil weten. "Dat zal niet zo eenvoudig zijn, want er zijn géén gemeenten aan elkaar gelijk", hield hij vol. Toen M. Dijke tenslotte voorstelde om de vergelijking in de commissie bestuurlijke aangelegen heden te bespreken, ging de burge meester overstag. De opvatting van het gemeentebe stuur dat aan uitbreiding van het aantal ambtenaren niet valt te ontko men, werd door verschillende frac ties bekritiseerd. VVD'er R. Raven- steijn wees uitbreiding faliekant van de hand. En mevrouw M.H. Schot- de Hoog (AOV) vond een ambte naar personeelszaken overbodig. "De portefeuillehouders zijn best zelf in staat om personeel aan te nemen." Van den Donker bracht de mogelijkheid van herschikking van taken onder de aandacht en ook P. van Belzen (RPF/GPV) meende dat herschikking - mét natuurlijk ver loop - zou kunnen leiden tot handha ven van het personeelsbestand op het huidige niveau. Een totaal doorlichten van het appa raat in verband met herschikking zag de burgemeester niet zitten. Van Belzen roerde tegelijkertijd de onze kerheid aan, die bestaat omdat nog niet bekend is in welke mate het takenpakket van de gemeente nog toeneemt. Ook CDA'er W.C. van Kempen wees daarop, in het kader van het afstoten van taken door de rijksoverheid. Bij het opvullen van vacatures zou de SGP Thoolse sollicitanten de voorkeur willen geven. Omdat de laatste tijd alleen personeel van bui ten de gemeente is aangetrokken (tot een straatmaker aan toe - red.), vraagt de fractie zich af of vacatures voldoende onder de aandacht van de bevolking worden gebracht. Vol gens de burgemeester is dat het geval. Voor hooggekwalificeerde functies wordt in de vakliteratuur geadverteerd, maar voor andere banen ook altijd in de voorlichtings rubriek Tholenderwijs. In de discussie over de personeels sterkte werd ook de voortschrijden de automatisering betrokken. "Een notitie hierover geeft aan; dat moei lijk zichtbaar te maken is, wat auto matisering aan besparing oplevert", zei de burgemeester. Hij gaf aan dat de computer dingen mogelijk maakt die er voorheen niet waren, en dat vergt ook weer tijd. Het aantal (toekomstige) ambtena- ren speelt vooral een rol bij het bepalen van de noodzaak tot uitbrei ding van het gemeentehuis. Archi tect Würdemann uit Utrecht voert op dit moment een onderzoek uit in opdracht van de gemeente. Op de uitkomst daarvan wilde de burge meester niet vooruitlopen. Dijke benadrukte nogmaals dat de SGP voor soberheid is, maar zich verder nog aan niets bindt. Op de vraag van Van Belzen of met de parkeerpro- blematiek rekening wordt gehou den, antwoordde de burgemeester dat het college in Sint-Maartensdijk geen problemen ziet. D66 en AOV wezen in de investeringsplanning voor volgend jaar de post voor uit breiding van het gemeentehuis (bij na 51/a miljoen) af. De VVD was tegen de complete planningslijst. De gemeenteraad heeft maandag V/2 uur lang gepraat over de begroting en het beleid voor volgend jaar. Het merendeel van wat er gezegd werd was een herhaling van zetten, want twee schriftelijke ronden gingen aan de mondelinge behandeling vooraf. En in de commissies financiën en welzijn waren de standpunten ook al uitvoerig toegelicht. Veel nieuws viel er maandag dan ook niet te beluisteren. Wat de Thoolse politiek kennelijk als het hoogtepunt van het 'parle mentaire' jaar beschouwt, kan de burger in ieder geval maar weinig interesseren. Op een enkele fractie begeleider na, bleef de publieke tri bune leeg. Natuurlijk was er thuis gelegenheid om via Sloth het debat te volgen. Het besluit van een luiste raar om op een gegeven moment, uit ergernis over het niveau van de dis cussie, de knop maar simpelweg om te draaien, is veelzeggend. Hoe later het werd, hoe minder de raadsleden het konden opbrengen om naar elkaar te luisteren. Druk werd er met de buurman of -vrouw gefluisterd als een andere fractie aan het woord was. Toen de amende menten aan de orde kwamen, ver minderde het geroezemoes. In plaats daarvan heerste met vlagen ondui delijkheid over hoe er gestemd moest worden. De SGP overhandig de het gebruikelijke lijstje met pos ten die men afwijst, aangevuld met vier vellen van fractiegenoot Wal pot. Toen viel de hamer. De begroting was aangenomen. Maar per abuis ook de investeringslijst en twee begrotingswijzigingen, ontdekten de geroutineerde politici. De burge meester kon er niet onderuit: zowat alle woordvoerders moesten ook hierover nog hun zegje doen. Wan hopig borg een verslaggeefster van Omroep Zeeland haar blocnote op: "Wat moet ik hiermee aan?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11