32f7 Nieuwbouw in het buitengebied van Tholen blijft verboden Provincie ziet belang fietspad naar Stavenisse Toekomstvisie op de sport ontbreekt Beestenbende in de bibliotheek SGP ziet geen brood in netwerk Voshaai in net TH 43 Burgeravond in december Abrupt einde van 'bede' is misverstand Tholen groeit 103 inwoners 3de kwartaal Grote meerderheid gemeenteraad verwerpt verzoek Rinses Tholen wil cursisten naar Zoomvlietcollege Donderdag 19 oktober 1995 51e jaargang no. 49 Oud-dierenarts A. Rinses mag in de gelijknamige bocht bij Scherpenisse geen aangepaste woning in het weiland naast zijn bestaande huis bouwen. Een grote meerderheid van de Thoolse gemeenteraad (SGP, PvdA, CDA, RPF/GPV)' wees maandagmiddag zijn verzoek af omdat daarmee zou worden afgeweken van het ruimtelijk beleid. De minderheid (VVD, D66, AOV) wilde in dit speciale geval wel een uitzondering maken. De verschil len van inzicht werden in een scherp debat duidelijk geë taleerd. Hellend vlak Belangen behartigen Mooi weer spelen Rondweg Vossemeer op investeringslijst Voor de eeuwwisseling zal het er niet liggen, maar het fietspad St. Maartensdijk-Stavenisse wordt door de pro vincie geplaatst op het urgentieschema wegen. Middel burg wil de benodigde grond verwerven in het kader van de ruilverkaveling. Deze week Blijven denken over derde veld Tholen Doemdenken Ongerust Commissie sport Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De inmiddels traditionele burger avond voor nieuwe inwoners van de gemeente Tholen wordt dit jaar op 21 december gehouden. Het ge meentebestuur ontvangt de belang stellende nieuwkomers dan vanaf half acht in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De videofdm 'Uw vereniging, de gemeente Tho len' wordt getoond en de aanwezi gen kunnen vragen stellen. Burgemeester en wethouders heb ben ook de data vastgesteld voor hun bezoeken aan de verschillende woonkernen, met 's avonds gelegen heid voor de inwoners om zaken aan de orde te stellen. Op 8 november komt Sint-Maartensdijk aan de beurt. En in 1996 volgen dan nog Scherpenisse (1 februari), Oud-Vos- semeer (14 maart), Stavenisse (2 mei) en Tholen 13 juni). Daarbij spreken wij de wens uit dat God uw raad, ons college en allen die ons bijstaan de nodige kracht en wijsheid zal schenken om de belan gen van de gemeente Tholen te die nen. Die zin sluit traditiegetrouw de aanbiedingsbrief van het gemeente bestuur bij de begroting af. Maar in de brief voor 1996 ontbreekt ze. In haar algemene beschouwingen maakt alleen de RPF/GPV-fractie daar gewag van. 'De bede is abrupt aan haar einde gekomen en dat komt bijzonder pijnlijk over1, schrijft P. van Belzen. Op zijn vraag wat de aanleiding is, geven burgemeester en wethouders toe dat het om een misverstand gaat. Een volgende keer zal de tekst weer als vanouds in de aanbiedingsbrief worden opgeno men, belooft het college. De welzijnscommissie had dinsdag geen problemen met het verlenen van een eenmalige subsidie van 1010 gulden aan het vrouwennet werk Tholen. Tegelijkertijd waren enkele commissieleden benieuwd wat er gaat gebeuren met de resulta ten van de enquête die het netwerk onder Thoolse vrouwen gaat hou den. Onderwerp daarvan is het erva ren van de leefomgeving. Of de uit komst ook financiële consequenties voor de gemeente heeft, zal moeten blijken. "Met zinvolle dingen zul je inderdaad iets moeten doen", gaf wethouder J. Versluys aan. SGP'er M.J. Klippel zei dat zijn fractie geen brood ziet in het vrouwennetwerk. "Er zijn geen echte verschillen met de werkgroep vrouwenemancipatie. Voor ons heeft het netwerk geen toegevoegde waarde." Mevrouw Westerveld van het net werk vertelde de commissie nog, dat de subsidie niet wordt gebruikt voor deskundigheidsbevordering (het volgen van cursussen). Het geld is nodig om de organisatiekosten te dekken en om zonodig advies van deskundigen in te winnen. Nc -- x Sp - - N Tussen de woning van Guequièrre (links) en Rinses (rechts) had de aangepaste woning voor de oud-dierenarts in de bocht bij Scherpenis se moeten komen. bouwen. "Na de bochtverbetering is de situatie aan de Provincialeweg immers sterk veranderd. Ook wat lintbebouwing betreft, zie ik geen problemen. Zo'n extra huis is geen enkel bezwaar. Het maakt de verste ning van het buitengebied ook niet erger." Volgens het VVD-raadslid was dat wel het geval in het indus triegebied Welgelegen bij Tholen waar 'betonnen blokkedozen zonder enige smaak' verrijzen. De familie Rinses doet al sinds 1978 pogingen om toestemming te krij gen voor de bouw, maar tevergeefs. Een chronische ziekte noopte de oud-dierenarts ertoe om in februari bij b. en w. nogmaals aan te dringen op een accoord. Over die brief werd achter gesloten deuren gesproken door de fractievoorzitters en in de commissie ruimtelijke ordening. Als laatste redmiddel schreef Rinses in september de raad een brief op een openbare behandeling af te dwingen en dat gebeurde maandagmiddag. Dit ondanks het advies van b. en w. aan de raad om het college de zaak te laten afdoen. In een besloten ver gadering was afgesproken om het verzoek in de commissie ruimtelijke ordening aan de orde te stellen, maar mevr. E. Frigge-Hogesteeger for ceerde maandagmiddag een discus sie in de gemeenteraad. Zij wilde 'recht voor zijn raap' reageren en diende een motie in om Rinses via een artikel 19 procedure te laten PvdA-woordvoerder M.A.J. van der Linde was een heel andere mening toegedaan. Hij had in het betoog van de VVD de planologische overwe gingen om de bouw wel toe te staan, gemist. "Met ad-hoc beslissingen zoals u voorstelt, komt u beleidsma tig op een hellend vlak. Voor de betrokkenen is het erg vervelend dat b. en w. afwijzend tegenover de bouw staan, maar om privé-redenen wil ik toch niet van het beleid afwij ken. Dat is geen juiste zaak!" Ook de SGP-fractie huldigde dat standpunt. "Een paar jaar geleden hebben we uitgebreid over lintbe bouwing gesproken", zei K.A. Heijboer. "We vallen ons eigen beleid af als we ja zeggen tegen het verzoek van Rinses. Voor de men sen is het soms pijnlijk, maar het beleid is wel duidelijk." CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen wilde evenmin afwijkingen toestaan. "We hebben beleidslijnen uitgezet en die moeten we handha ven. De uitzondering die de VVD wil maken, is planologisch niet onderbouwd." Mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) wees erop, dat Rinses destijds wegens zijn beroep genoodzaakt was om zich in het buitengebied te vestigen, maar Van Kempen noem de dat 'geen al tfe sterk argument.' Als voorbeeld noemde hij twee die renartsen op Flakkee die midden in de bebouwde kom hun praktijk uit oefenen. Mevr. Schot vond de afwijzing van het verzoek echter ongegrond. "Rin ses bouwt met eigen geld op eigen grond, dus waarom zou je dat plan afwijzen. Zeker iemand die zoveel voor de Thoolse bevolking heeft gedaan, moet je ter wille zijn. We zijn gekozen om de belangen van de burgers te behartigen, ook de leef baarheid van deze familie. En we moeten niet vooruitlopen op provin ciaal beleid dat dit niet zou mogen", aldus het AOV-raadslid. Burgemeester H.A. van der Munnik zei toch behoorlijk huiverig te zijn voor een afwijzing van gedeputeer de staten, wanneer de gemeente dit verzoek zou toestaan. "Dan kun je mooi weer spelen naar de mensen, maar je loopt bij de provincie vast. We moeten ervoor uitkijken om vol ledig in strijd met het uitgestippelde beleid bouwplannen in het buitenge bied toe te staan. Wilt u daarop terugkomen, dan dient de raad een ander beleid te kiezen." Mevr. Frigge merkte op, dat het in de bocht bij Rinses niet om buiten gebied ging, maar volgens het bestemmingsplan uit 1987 om een kleine woonkern. ZIE VERDER PAGINA 11 Vanuit Tholen klinkt al jarenlang de roep om het ontbrekende stuk fiets pad langs de provinciale weg te realiseren. Nu houdt het halverwege tussen Sint-Maartensdijk en Stave nisse op. Tot nu toe kende de pro vincie er een lage prioriteit aan toe, gezien het geringe aantal fietsers tussen beide plaatsen. Belangrijke reden om het project nu dan tóch naar voren te halen, is de promotie van de fiets als vervoermiddel. Het aantal autokilometers moet omlaag en om die reden werkt de provincie aan een actieplan fiets. Als de grondverwerving voor de fietsverbinding via het landinrich tingsplan kan lopen, zal de provincie zo'n 360.000 gulden moeten betalen Op de Noordzee ter hoogte van Den Helder heeft de TH 43 van de firma Bijl een voshaai van ruim 200 kilo en een lengte van 8 meter gevangen. Het was een hele belevenis voor Giel en Marco Bijl, Rinus Moerland en Dirk Hage uit Tholen, alsmede nog twee vissers uit Amemuiden die op de TH 43 varen. Onder het gewicht van de haai werd nog een plank aan boord kapot geslagen. Behalve tong en schol werd ook de voshaai voor 800 gulden via de Scheveningse visafslag verkocht. Volgens vader A.P. Bijl is het de eerste keer dat er zo'n bijzondere vangst door de TH 43 wordt gemeld. "Zelf heb ik wel eens kleine haaien van 1.00 tot 1.20 meter gevangen. Die waren geld waard." De voshaai is gekocht door groothandel W.G. den Heijer uit Scheveningen, die de grote vis voor vijf gulden per kilo weer doorverkocht aan handelaar Lucas Kramer. Die gebruikte de voshaai als trekpleister op een drie daagse beurs in Groningen. De bezoekers moesten het gewicht raden. Een instelling in Leiden had ook interesse en legde de gegevens vast. "Een voshaai van deze grootte is iets bijzonders", zegt W. de Jong van vishandel Den Heijer. "Meestal zijn ze maar 100 kilo, zodat deze voshaai qua afmetingen en gewicht echt uniek is." in 1999. Dat bedrag willen gedepu teerde staten daarom vast reserve ren. Burgemeester H.A. van der Munnik is blij dat het. fietspad bij de provin cie een hogere prioriteit krijgt. Tegelijkertijd realiseert hij zich, dat het van het beschikbare geld afhangt, wanneer het pad zal worden aangelegd. Bovendien staat het pro ject bepaald niet bovenaan de lijst. Middelburg denkt volgend jaar bijna 9,8 miljoen gulden nodig te hebben voor investeringen in het provinci aal wegennet. Daarvan is 1.028.000 gulden bedoeld om op een deel van de Oesterdam een deklaag aan te brengen. Dit werk moet in 1996 en 1997 uitgevoerd worden, waarvoor in laatstgenoemd jaar nog eens 1,7 miljoen nodig zal zijn. De voorbereidingen voor de aan koop van gronden voor de rondweg bij Poortvliet worden dit jaar afge rond. Na 1997 zal voor dit project 3,7 miljoen nodig zijn. De provin ciale weg tussen Tholen en Poort vliet vergt na 1997 3,4 miljoen en voor een deklaag op de Krabben- kreekweg is dan 1,4 miljoen nodig. Op het investeringsplan is ook een rondweg bij Oud-Vossemeer opge nomen, maar daar staat nog hele maal geen bedrag bij. Het inwonertal van de gemeente Tholen is in het derde kwartaal met 103 toegenomen tot 22.875 mensen. Per 31 december 1994 waren er nog maar 22.606 inwoners, zodat de groei dit jaar al 269 is. Augustus bleek een sterke groeimaand met 48 mannen en vrouwen meer. In juli was de groei 31, in september 22. Tot en met het derde kwartaal is er een geboorteoverschot van 108 door 259 geboorten en 151 overledenen. Het vestigingsoverschot was in die periode nog groter met 131 mensen. Er vestigden zich namelijk tot en met september 673 mensen van bui ten Tholen in de gemeente, terwijl er 542 mannen en vrouwen vertrok ken. Rechtbank houdt gewijzigd plan van toedeling verkaveling Sint- Philipsland overeind Ideaal raadslid heeft flinke dosis bevlogenheid en heleboel nuchterheid Banenmarkt voor herintredende vrouwen bij arbeidsbureau Meerderheid Thoolse raad steunt b. en w. bij afbraak geitenstal Prince kunststofbouw breidt uit in Slabbecoornpolder Schooldirecteuren maken bezwaar tegen uithollen functie Kinderkoor slaat aan in bibliotheek Gemeente wil van Noad '67 geen buitenbeentje maken HEBT U EEN GOEDE RAADGEVER, WEES DE VOORZIENIGHEID DAN DANKBAAR Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Tholen neemt een aparte plaats in binnen de Oosterschelderegio. Dat bleek ook weer in de commissie welzijn, waar het educatief plan voor de regio ter sprake kwam. Het gemeentebestuur wil het geld voor twee soorten opleidingen liever gebruiken om cursisten bij het Zoomvlietcollege in Bergen op Zoom onder te brengen. Dit zal bin nen het samenwerkingsverband aan gekaart worden. In de eerste plaats gaat het om cur sussen Nederlands voor buitenlan ders. Op dit moment organiseert het Oosterscheldecollege die, maar door de kleinschaligheid van Tholen leidt dat tot kleine - dus dure - groepen. Ook valt het niet mee om mensen in de juiste niveaugroep te plaatsen. Door het inhuren van lestijd bij het Zoomvlietcollege kunnen de voor deze cursussen beschikbaar gestelde 'inburgeringsgelden' misschien effectiever worden gebruikt. Het geld voor volwassenenonder wijs (vavo) aan Tholenaren komt op dit moment bij het Zeelandcollege terecht. Na overleg met die instel ling is gebleken, dat Tholen te klein is om daar een zelfstandige cursus te organiseren. Beter zou het zijn, als het vavo-geld overgeheveld zou kunnen worden naar het Zoomvliet college. Dat is voor de inwoners van Tholen dichterbij én biedt hen een ruimer cursusaanbod. Naar de mogelijkheden om dit geld over te hevelen zou een onderzoek moeten plaatsvinden. Ten aanzien van de sportaccommodaties in Tholen blijft een visie van het gemeentebestuur voor de lange termijn achterwege. Dat verwijt klonk dinsdagavond door in de woorden van de insprekers bij de com missie welzijn. De commissie adviseerde in meerderheid om de aanleg van een derde voetbalveld in Tholen op de meerjarenraming te laten staan. Het gemeentebestuur wilde het schrappen, omdat het prijskaart je niet in verhouding zou staan tot de noodzaak. Alleen voor de SGP mag het sport veld in de ijskast, gezien de finan ciële positie van de gemeente. De andere partijen zijn het er over eens, dat een verplaatsing die rond de twee miljoen gulden zou kosten, niet kan. PvdA, VVD en CDA spraken zich uit voor aanleg van een veld achter Meulvliet, waarmee ongeveer drie ton gemoeid zou zijn. D66 en RPF/GPV wilden geen bedrag noe men, omdat er onvoldoende duide lijkheid is en er nu op de meerjaren raming ook geen bedrag is ingevuld. Mevrouw Schot van het AOV was dinsdag afwezig. Voorzitter H.H. Draaijer van Tho- lense Boys maakte tijdens het spreekrecht duidelijk, dat de club een veld achter Meulvliet eigenlijk als een noodzakelijk kwaad ziet. Het zou afgescheiden liggen van de rest van het sportpark, toezicht ontbreekt en voor de vrijwilligers wordt het er ook niet makkelijker op. "Op de lan ge termijn blijf je ingebouwd zitten en die situatie vind ik niet wenselijk. Je kunt dan ook geen kant meer op", aldus Draaijer. Buiten de vergader zaal wees hij er commissielid I.C. Moerland (PvdA) op, dat de gemeente achter Meulvliet ruim drie hectare grond in eigendom heeft, waar meer dan één veld aangelegd zou kunnen worden. In een groeiende woonkern Tholen zal het welzijn van de inwoners gekoesterd moeten worden, zei de voorzitter. Uit een gesprek met de burgemeester had hij 'doemdenken' geproefd over de toekomst van de Thoolse sportverenigingen. "Er moet een visie komen over de sport accommodaties. Je kunt je niet ver schuilen achter geldgebrek." Draaij er zei het te betreuren dat er nu gediscussieerd wordt over wel of geen derde veld, in plaats van waar en wanneer wordt een derde veld aangelegd. "In een andere commissie is onlangs de verwachting uitgesproken dat het stadje Tholen zal groeien naar 8000 inwoners. Dat betekent zéker groei voor onze vereniging", hield bestuurslid L. Ottevanger de com missie voor. Desgevraagd gaf hij aan, dat met name de jeugdafdeling van de club op dit moment groeit. Maar ook een zesde seniorenelftal is dichtbij. Wethouder J. Versluys zet te daar tegenover dat het aantal teams van Tholense Boys de afgelo pen vijf jaar is gedaald van 17 naar 15. Volgens de wethouder neemt de deelname aan de voetbalsport op dit moment niet toe. Maar vanaf de publieke tribune interrumpeerde KNVB regio-afgevaardigde J. de Laater hem met de opmerking dat dit niet klopt. Ottevanger zei een toekomstvisie van het gemeentebestuur ten aan zien van de sport te missen. "Het achterwege blijven van uitspraken over de toekomst maakt ons onge rust." Hij riep de commissie op alles te doen voor het welzijn van de Thoolse voetballers en brak tevens een lans voor een betere overleg structuur tussen verenigingen en gemeente én voor een deugdelijke meerjarenvoorziening voor de sport. De Laater, die op persoonlijke titel sprak hoewel hij erevoorzitter is van TTiolense Boys, zei zich te hebben geërgerd aan het standpunt van bur gemeester en wethouders dat het derde veld van de meerjarenraming af zou moeten. Volgens hem bete kent dat een totaal andere koers dan enkele jaren geleden. Hij sprak van korte-termijnbeleid en zei dat er nü nog mogelijkheden zijn om een veld buiten de grenzen van het huidige sportcomplex te realiseren. De noodzaak is er in elk geval, aldus De Laater. Het dilemma voor de commissie was, dat de geplande nieuwe woon wijk Stadszicht de uitbreiding van het bestaande sportcomplex abso luut in de weg staat. Miljoenen uit trekken voor volledige verplaatsing wil men niet. Maar ook van de haalbaarheid van een veld achter Meulvliet was niet iedereen overtuigd. "Als je daar 10 tot 15 jaar mee toe kan, moet je het doen", zei Moerland. "Ik ben bang dat, als dat niet kan, er 3V2 ton wordt weggegooid. Daarom pleit ik voor een onderzoek",, zei J. van den Don ker (D66). Het ontbreken van een planning voor de lange termijn zat ook P. van Belzen (RPF/GPV) niet lekker. De commissie kwam tot de slotsom dat het probleem complex is. Niet alleen welzijn, maar ook ruimtelijke ordening en financiën spelen een rol. Van Belzen wil dat de nieuwe commissie sport er zijn licht over laat schijnen. Daarmee nam hij de gedachte van Draaijer over. Tientallen Thoolse kinderen kwamen zaterdagmorgen naar de bibliotheek in de Dalemsestraat voor de afsluiting van de kinderboekenweek. Foto's van huisdieren, collages, kleurplaten, geschminkte kindersnoetjes; alles deed meteen denken aan het thema 'beestenbende'. Niet in de laastste plaats het stro dat overal op de grond lag. Het hoofd van de bibliotheek, Yvonne Bellers (rechts) maakte de winaars bekend van diverse wedstrijden. Uit een doosje trok ze bovendien drie briefjes met daarop namen van kinderen. De gelukkigen mochten de provinciale afsluiting van de kinderboekenweek meemaken. Die was dinsdag in Middelburg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1