Functie uitgehold Hoofdagent spreekt over hulp daklozen KERSTPAKKET Raden gewicht Zeeuwse worst Kinderkoor slaat aan in bieb Kleuterschool op den duur afstoten Onze Top 10 van deze week. 0 Ch Knip wit of bruinbrood, A. Boudeling grijpt naast scriptieprijs Bezuinigen bij GGD aantasting gezondheidszorg Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Leraren Plekkenpol en Bril: m Negen Tholenaren bij Zeeuwse afsluiting boekenweek GGD-avonden mondverzorging bij peuters Jongerenwerk krijgt geen extra subsidie 0 Extraatje van deze week: I C(1 Goudse belegen kaas 48+ <im~ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 19 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Rechter Geen openbare discussie meer Voor SGP-studievereniging Calvijn Op de eerste bijeenkomst van het seizoen van studiever eniging Calvijn ging het over de hulp aan daklozen. Spre ker was hoofdagent Vink van de politie te Rotterdam die tevens op vrijwillige basis werkzaam is als voorlichter bij de reformatorische stichting 'Ontmoeting' voor hulp aan thuislozen. Naastenliefde VOOR HET MOOISTE IP1 ïÉSÉ Êiill l l il iïill i;: Roosendaal Voor al wat lekker is Overal in de Thoolse bibliotheek zie je dieren. Gefoto grafeerd, geplakt of getekend. Rijen kleurplaten hangen tussen de boekenplanken. Het is kinderboekenweek, en het thema is immers: beestenbende. Zaterdagmorgen was de afsluiting. Lange nagels Kruimeltje Verenigingsgebouw Sint-Maartensdijk De vaste gebruikers van de Voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk zouden hun onderkomen op termijn weieens kwijt kunnen raken. Concentratie van activiteiten in Haestinge zou voor de gemeente financieel voordeliger kunnen uitvallen. Yoga Euterpe O Bloemkool, Elstar, Rundertartaar, O Oh Kipfilet, Ch Margarine, Ch Brouwers Bier, ©Chiquita sap, 0 Remia Fritessaus, Ch Kattebakkorrels, vers van 't mes@®<S> of Q Qfl i vacuüm verpakt®®®®®, kilo tArSÜ vivV De functie wordt uitgehold. Maar anderzijds wordt een groot deel van de directietaken gehandhaafd. Dat zijn de voornaamste bezwaren die J. Plekkenpol uit Sint-Philipsland en G.T. Bril uit Sint-Annaland hebben tegen hun ontslag als schooldirecteur en aanstelling als locatieleider. Dit als gevolg van de vorming van een federatie van openbare basis scholen, met een bovenschoolse directeur aan het hoofd. Namens beide leerkrachten diende de alge mene vereniging schoolleiders (AVS) een bezwaarschrift in bij het gemeentebestuur. Eerder meldden wij al, dat de gemeente de bezwaren ongegrond zal verklaren. De AVS stelt vast dat uit het taken pakket het leidinggevende aspect en een aantal verantwoordelijkheden worden gehaald, wat beide heren onacceptabel vinden. Ze komen onder de bovenschoolse directeur te staan in plaats van rechtstreeks onder het gemeentebestuur, maar zouden 'een bepaalde mate van gezag' houden. Verder merkt de AVS op, dat veel taken gehandhaafd blijven, zij het met een andere rang schikking en onder andere benamin gen. Een aantal taken zijn pure directietaken en rechtvaardigen daarom niet de aanstelling als loca tieleider (leraar met speciale taken), aldus de AVS. Gezien de gevolgen van de gewijzigde aanstelling, voortvloeiend uit het rechtspositie besluit onderwijspersoneel, vraagt de AVS om beide heren als directeur te handhaven. De twee directeuren - van De Luys- ter en de De Casembrootschool - vinden het ook onjuist, dat de gemeente in een advertentie al van een federatie van acht basisscholen spreekt, terwijl de rechter nog moet uitmaken of hun ontslag rechtsgel dig is. De toetsingscommissie zou al meegedeeld hebben, dat het verleen de ontslag niet aan de gestelde crite ria voldoet. Plekkenpol schrijft in een brief aan de gemeenteraad, van het ministerie te hebben vernomen dat het schoolbestuur - en niet het rijk - in de toekomst de boven schoolse directeur moet betalen. Maandagmiddag besprak de Thool- se gemeenteraad de situatie en daar kwam naar voren, dat in de commis sie welzijn en onderwijs de onder wijskwestie maar eens goed uit de doeken gedaan moet worden. "Want nu komt het via bezwaarschriften en andere kanalen regelmatig aan de orde", zei SGP-woordvoerder A. Kersbergen. Haar VVD-collega mevr. E. Frigge-Hogesteeger was benieuwd naar de financiële gevol gen voor de gemeente. "Wij hadden de indruk, dat er geen grote proble men waren, maar nu gaan er twee leraren over tot juridische stappen. Dat vereist een nadere bespreking in de commissie", aldus het VVD- raadslid. Volgens I.C. Moerland (PvdA), P. van Belzen (RPF/GPV) en J. de Jager (CDA) was er echter niets nieuws onder de zon. "Het was bekend dat beide heren in beroep gingen. Dat is al in de commissie besproken", zei Moerland. "Maar hoewel onze fractie er op zich wel van houdt, geeft het ons een naar gevoel dat de bezwaren via de krant en in het openbaar gemeld worden." Volgens Van Belzen was de affaire nog niet uitgekristalliseerd, zodat een bespreking in commissiever band gewenst is. Wethouder J. Ver- sluys zegde dat toe, maar wel in een besloten vergadering. "Geen open bare discussie", benadrukte de wet houder. "Het gaat toch niet over personen", merkte J. van den Donker op. Ver- sluys vond van wel. Het D66-raads- lid informeerde nog, of er een derde directeur oude stijl niet getekend had voor wijziging van functie. De wethouder bevestigde dat, maar voegde er tegelijk aan toe, dat deze geen bezwaarschrift had ingediend. Het betreft hier J.F. Kousemaker van Ter Tolne. Voorzitter Duvekot opende de ver gadering in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet met het lezen uit 2 Kro nieken 33 en gebed. Duvekot stond nog even stil bij het overlijden van wethouder P. van Schetsen. "Wat is de HEERE goed, dat wij nog mogen zijn in het heden der genade", hield de voorzitter zijn gehoor voor. Ver der sprak de voorzitter nog over de situatie in Nederland. "Alles lijkt goed te gaan op financieel/econo misch gebied. Maar is het geen schijn als we zien op de stijgende criminaliteit en drugsoverlast? En welk een normvervaging op alle ter reinen van het leven. Nederland gaat voorop in de zonde." Duvekot ver geleek Nederland met Israël ten tij de van de goddeloze koning Manas- se. "Maar hij werd door de HEERE opgezocht in de gevangenis. Daar mocht Manasse in de vernedering komen en erkennen dat de HEERE God is. Dit mocht ook ons uit en door genade ten deel vallen." Hierna kwam Vink aan het woord. Hij hield eerst een inleiding over de oprichting, het doel en het werk van de stichting Ontmoeting. Zij biedt hulp aan daklozen. Deze worden in het dienstencentrum van de stichting in Rotterdam voorzien van alle noodzakelijke lichamelijke voorzie ningen. Daar worden ze ook in aan raking gebracht met de bijbel. "Van uit dat Woord mogen we deze men sen niet aan hun lot overlaten. De Heere Jezus zegt immers in Lukas 10 vers 27: Gij zult den Heere uw God liefhebben uit geheel uw hart, uit geheel uw ziel, uit geheel uw kracht en uit geheel uw verstand; en uw naast als uzelven", zei Vink. "Wij zijn.niet beter dan deze mensen die toch ook een ziel voor de eeu wigheid hebben, net als wij. Wij mogen en moeten dankbaar zijn dat God ons voor deze ellende tot nog toe bewaart en spaart." De voorlichter vertelde dat er in Nederland duizenden daklozen zijn. Hoofdoorzaken hiervan zijn volgens Vink meestal psychische en sociale problemen of alcohol- of drugsver slaving. Op dia's liet de spreker veel situaties zien waarin deze daklozen verkeren. Maar ook het werk van Ontmoeting kwam in beeld. De stichting wil een 'resocialisatiepro- ject' beginnen. Hiervoor is onlangs in Epe een woon-werkcentrum ge opend dat door vrijwilligers ver bouwd en opgeknapt werd. "Wij krijgen nog geen gulden subsidie, dus u begrijpt dat we het moeten hebben van de financiële steun van onze achterban. Maar in de eerste plaats vragen wij om uw gebed. Dat de Heere ons werk mocht zegenen." Na deze inleiding konden de aanwe zigen nog vragen stellen aan Vink die de avond beëindigde met gebed. De 22-jarige Anja Boudeling uit Sint-Philipsland heeft de scriptie prijs van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) niet gewon nen. De Sint-Philipslandse was één van de tien genomineerden voor de prijs die jaarlijks wordt uitgereikt voor de beste scriptie of het beste eindwerkstuk van studenten in de gezondheidszorg. Anja Boudeling stuurde haar scriptie 'Anorexia ner vosa, de behandeling in het alge meen ziekenhuis' in. De Sint-Phi lipslandse studeerde voor verpleeg kundige aan de HBOV in Vlissin- gen. Sinds juli is ze wijkverpleeg kundige te Middelharnis. Winnaar van de prijs werd mevr. E. de Vries- Baaij uit Hoek met een scriptie over de communicatieproblemen die slechthorenden ondervinden in een ziekenhuis. Ze kreeg de prijs (eer. plastiek en 3000 gulden) uit handen van voorzitter A.F. Aertssen van de SVRZ. Twee anderen kregen elk een aanmoedigingsprijs van 1000 gulden. Voorafgaande aan de prijs uitreiking werd er een minisymposi um gehouden over traumatische ervaringen van mensen die werken in de zorg. bent u van harte welkom in onze showroom of vraag vrijblijvend onze kleurrijke folder aan WML v£ v s Electronweg 17 4706 PP Roosendaal tel. 0165-561800 fax: 0165-559511 Advertentie I.M. Op de hobbymarkt in Ten Anker kon ook aan verschillende raadspelletjes worden meegedaan. Mevrouw Hoek-Stoutjesdijk (rechts) wikt een schaal Zeeuwse worst om te achterhalen wat het gewicht kan zijn. De hobbymarkt in zorgcentrum Ten Anker heeft ongeveer 1800 gulden opgebracht. Dat geld gaat in de ontspanningspot en wordt gebruikt om weer iets voor de bewoners op touw te zetten. "We denken aan een Zeeuwse middag", vertelt activiteitenbegeleidster Margriet van Kempen. Het was een gezellige drukte bij de stands in de grote zaal en de hal van het zorgcentrum. De oliebollen en andere zelfgemaakte lekkernijen gingen grif van de hand. Ook was er belangstelling voor de zelfge maakte kaarten e.d. De bewoners en andere belangstellenden kon den op hun gemak de verschillen de hobby's bekijken zoals quilten, driedimensionaal snijwerk, touw- knopen en kralenboompjes.Het welfarewerk, de hobbyclub en de Anib waren ook met een stand aanwezig. Verder kon met diverse raadspelletjes meegedaan worden. Zoals raden naar het gewicht van een draai Zeeuwse worst. Deze woog 1085 gram en twee mensen bleven daar slechts 15 gram van daan. Tussen hen is de worst ver loot. Buiten stonden enkele oldti mers opgesteld en dat gaf nog iets extra's aan deze hobbymarkt. Vol gend jaar wordt zeker weer iets soortgelijks georganiseerd in Ten Anker. Schrappen van de milieu-hygiëne- arts, de preventieve tandzorg, pre ventieprojecten voor ouderen. Minder uren voor de verpleegkun dige voor geslachtsziekten en aids en voor de doktersassistente, min der geld voor hulpmiddelen. En in de jeugdzorg de aandacht voor het speciaal onderwijs schrappen en beknibbelen op efficiëncy-onder- zoek en logopediste. Dit doorvoe ren betekent dat de gemeenschap pelijke gezondheidsdienst Zeeland (GGD) 15% bezuinigt op de gemeentelijke taken. Een bespa ring van 640.000 gulden over vier jaar, heeft GGD-directeur V.A.J. Slenter berekend. Hij kwam daartoe, omdat de ge meenten de kosten van de ge meenschappelijke regeling jaar lijks met maar één procent willen laten stijgen. Salarisverhoging vergt echter al zo'n 4%, zodat ande re maatregelen nodig z(ijn. De gemeenten moeten zelf maar kie zen uit vorengenoemd pakket en zo jjun verantwoordelijkheid nemen. iOverigens verheelt de GGD-direc- teur niet, dat door de bezuiniging de kwaliteit van de gezondheids zorg in Zeeland achteruit gaat. Want de operatie kost vijf banen; van de 57 mensen die zich met de gemeentelijke taken bezig houden, komen er 9 zonder werk. De GGD gaat ook reorgainiseren om goedkoper en doelmatiger te kunnen werken. De bedrijfsartsen worden binnenkort zelfstandig. De overige uitvoerende diensten wor den in regio's ingedeeld: rondom de Oosterschelde, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Er komt een nieuwe beleidsondersteunende afdeling, kleinere kantoren en een administratie die vanuit Goes werkt. MOT I Het twee maanden oude kinderkoor van de Zeeuwse muziekschool treedt tijdens de afsluiting van de kinderboekenweek in Tholen voor het eerst naar buiten. De vloer van de bieb is bezaaid met stro, maar daar stoort zich deze mor gen niemand aan. Veel meer aandacht is er voor het kinderkoor van de Zeeuwse muziek school. Onder leiding van Janny Dielemar^zingen de negen kinderen (vier ontbreken er) liedjes over die ren. Het is het eerste optreden in het openbaar en dat is best spannend! Maar de kinderen brengen het er goed vanaf. Twee maanden geleden is de Zeeuwse muziekschool begon nen met het koor, waarvan kinderen vanaf groep 6 lid kunnen worden. Elke dinsdagavond wordt een uur gerepeteerd. Mevrouw Dieleman vindt het een leuk initiatief van de bibliotheek om hen uit te nodigen voor een optre den. Tevoren is dierenarts W. Brons een half uurtje in de bieb. Hij krijgt vra gen voorgelegd over enten en over konijnen met te lange nagels. Maar ook wordt hem gevraagd waarom een olifant een slurf heeft. De meeste kinderen zien er deze morgen zelf ook als een dier uit, want ze zijn geschminkt in de fraai ste kleuren. Velen ook lopen rond met een tijdschrift van de dierenbe scherming 'Kids for animals'. Deze organisatie is met een stand present. In Sint-Annaland vond de afsluiting woensdag al plaats. Zestien kinde ren van de De Casembrootschool zongen daar, verkleed als dieren, liedjes over dieren, voerden een toneelstukje op en deden nog de polonaise. Verder werd de dieren ambulance van het Bergse asiel h'Onderdak bekeken. Die stond zaterdag ook in Sint-Maartensdijk, waar ook de stand van de dierenbe scherming was én geschminkt werd. De medewerkers van de bibliothe ken zijn tevreden over de grote belangstelling voor de verschillende activiteiten tijdens de kinderboeken week. In Tholen maakt Yvonne Bellers aan het einde van de ochtend de winnaars bekend van twee wedstrij den. Op de eerste plaats de kleur- wedstrijd. Een speciaal voor de kin derboekenweek gemaakte beker - gevuld met drop - gaat naar Joey Deurloo, Judith Geuze en Merlijne Roeten. Ook de nog maar twee jaar oude Steffie en Marieke van Schilt krijgen een attentie. In Sint-Anna land zijn Adriana v.d. Berge, Lotte van Maaren en Maarten v.d. Harst de winnaars, in Sint-Maartensdijk Jitske Havermans, Johan Oudesluijs en Amanda Kwaak. Voor de fotowedstrijd zijn in Tholen elf foto's ingestuurd. Marleine Bal en Jocke van der Meer winnen een T-shirt niet daarop de afbeelding van hun huisdier: de hond Boris en het konijn Kruimeltje. In Sint-Maar tensdijk (29 foto's) krijgen Bart Stoutjesdijk en Connie Jansen een shirt; in Sint-Annaland (15 foto's) Pieter Kats en Patricia Aarnoudse. In elk van de drie bibliotheken zijn ook drie kinderen uitgeloot, die dinsdag naar Middelburg mochten voor het bijwonen van de provincia le afsluiting van de kinderboeken week. De gelukkigen waren Leina van der Velde, Anne Nagtegaal en Ibrahim Eljilali uit Tholen, Martine van Vossen, Bram en Frans Boog aard uit Sint-Annaland en Fatma Bema Erl, Ingrid Bouten en Roxan- ne de Kaper uit Sint-Maartensdijk. Woorden van die strekking schrij ven burgemeester en wethouders in hun antwoord op een vraag van de SGP-fractie naar de noodzaak van een grondige opknapbeurt voor ondermeer het recreatiecentrum in de smalstad. De gemeente houdt er rekening mee, in 1998 voor Haestin ge 425.000 gulden nodig te hebben. Het afstoten van de voormalige kleuterschool zou aanpassing van Haestinge nodig maken, maar dan nog zou dit 'weieens de voorkeur kunnen hebben boven handhaving van - onderhoud aan - beide voorzie ningen', aldus b. en w. Haestinge valt onder een afzonder lijke stichting, maar de gemeente zuivert jaarlijks het exploitatie tekort aan. De bezettingsgraad van het 25 jaar oude gebouw is niet opti maal. Plannen van het stichtingsbe stuur om het recreatiecentrum aan te passen aan de eisen van deze tijd en gebruik door meerderen tegelijker tijd mogelijk te maken, vergen 7 tot 8 ton. Dat vindt de gemeente te veel geld. Al meer dan twintig jaar vormt de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat een - goedkoop - alternatief voor veel verenigingen. Het houten gebouw, eigendom van de gemeente, kwam begin jaren zeventig vrij bij de ingebruikname van De Rieburch. Muziekvereniging Euterpe repeteert er al vanaf het begin. Ook peuterspeelzaal 't Hum meltje vindt er onderdak, evenals de jeugdclub Kaya van de hervormde gemeente Rehoboth. Sinds kort houdt ook jeugd- en jongerenwerker Ron van den Bogaard er kantoor. De volksdansverenigingen Dodi-Dodi en Ivanicia repeteren er, de koers- balclub werkt er zijn wedstrijden af. Ook worden er yoga-lessen gegeven en huurt de begeleidingsgroep asiel zoekers de ruimte voor wat grotere bijeenkomsten. De gemeente richt er bij verkiezingen een stembureau in. Mevrouw N. van Gorsel is al meer dan twintig jaar beheerder. Volgens een woordvoerder van de gemeente is nog niks concreet. Tegelijkertijd wijst hij erop, dat twee gebouwen met twee beheer ders niet zo efficiënt is. In gesprek ken is het bestuur van Haestinge voorgehouden, bij verbouwingen rekening te houden met een eventu eel toekomstig afstoten van de kleu terschool. Nu is er in Haestinge'geen kleine vergaderruimte. Euterpe-voorzitter M. Steketee denkt dat met name voor zijn vereni ging en de peuterspeelzaal niet zo gemakkelijk een geschikte vervan gende ruimte te vinden zal zijn. Want Haestinge kan voor beiden niet. "De kleuterschool is voor ons ideaal, maar we zijn op Tholen nog de enige muziekvereniging die op deze manier gehuisvest is." Uit zijn woorden kan opgemaakt worden, dat Euterpe best bereid is te verhui zen als er een geschikte oplossing voorhanden is. De GGD-Zeeland houdt in oktober en november op Tholen drie avon den over de mondverzorging bij kin deren van 0 tot 4 jaar. 'De bijeen komsten zijn dinsdag-24 oktober in de Elenahof te Staven isse, donder dag 26 oktober in De Wellevaete te Sint-Annaland en maandag 6 november in het wijkgebouw aan de Molenvlietsestraat in Tholen. Alle drie de avonden beginnen om acht uur en hebben globaal dezelfde inhoud. Aan de orde komen onder meer de onderwerpen: gebruik van zuigfles of beker, poetsmethode, poetsmaterialen, duimen, fluoride en tandartsbezoek. Ook worden er praktische tips gegeven om de mondverzorging voor peuters èn ouders zo leuk mogelijk te maken. Daarnaast is er gelegenheid om vra gen te stellen aan de voorlichters van de GGD. Het gemeentebestuur wil het jeugd- en jongerenwerk voor volgend jaar niet de 1500 gulden extra subsidie geven waar om is gevraagd. Simpel weg om 'financiële redenen' willen b. en w. de bijdrage gelijk houden als voor dit jaar: 92.500 gulden. Het college geeft ook aart waar volgens hem die besparing bereikt kan wor den. De post activiteiten is in de begroting met 3000 gulden ver hoogd naar 13.000 gulden. Maar volgens b. en w. kan met een verho ging van 1500 gulden voor activitei ten worden volstaan. De gemeente1 raad neemt maandag een beslissing. per stuk, sappige zachtzure handappel, kilo 100 gram 1.25 1.49 i35 99 500 gram £256.49 kilo heel 4 pakjes a 250 gram krat 10 flessen 0.5 liter sinaas/banaan, pak 1 liter emmertje 600 ml 25% gratis klontvormend, doos 5 kilo JL75Ü 11.98 22% 1.99 ^2.25 799 ®®®235 1.49 225 1.49 ®®®®J25 4.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 oktober a.s. Zolang de voorraad strekt. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13