VVD: extra geld voor nieuw plan 'Groeistuipen tussen college en corporatie' Tractor oorzaak van tweede grote brand bij Burgers in Poortvliet Molenhoek wordt groene wijk zonder schuttingen Schip muurvast bij Stavenisse Warme zomer 1995 toch geen record En de boer, hij ploegde voort Doré twee cent erbij Herziening buitengebied Notitie over volkshuisvesting Kortsluiting in startmotor doet loods in vlammen opgaan Ook plan voor Stadszicht en Vroonstede Duwbakken breken los in storm J.F.M. Brooijmans 3 e op Zeeuws ploegkampio ens chap Nis se Mestzak Tholen mocht nog net Donderdag 5 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 9 De herziening van het bestemmingsplan voor het Thool- se buitengebied is nog geen stap verder. Nadat de raad (na grote druk vanuit de landbouw) het indelen van Tho- len in verschillende zones had afgewezen, was het colle ge van b. en w. terug bij af. Van Kempen fel Er komt geen dikke nota maar een beleidsnotitie over het Thoolse volkshuisvestingsbeleid. Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat woensdagavond in de commissie ruimtelijke ordening naar aanleiding van opmerkingen van J. van den Donker (D66) en E. Frigge- Hogesteeger (VVD). Een door kortsluiting in beweging gekomen tractor met aanhangwagen heeft zaterdagochtend vroeg de landbouwschuur van 50 x 20 meter van de gebroeders Burgers aan de Schoon dorpsweg in Poortvliet in de as gelegd. Vijf tractoren, twee wagens, een aardap pelrooier, kunstmestrooier, heftruck, veel gereedschap en een paar honderd ton aardappelen gingen verlo ren. De schade bedraagt zo'n miljoen gulden. Pas over drie jaar kan er gebouwd worden in Molenhoek te Tholen maar nu al houdt de gemeente zich bezig met de indeling en het aanzien van de nieuwe wijk. Het gaat dit keer echter niet alleen om het type woningen. B. en w. gaan een stapje verder door te bepalen welke kleur de dakpannen moeten krijgen en wat voor soort erfscheiding is toegestaan. Geen elitewijk Eén maand eigenaar Stro hardnekkig Er moest zwaar materieel aan te pas komen om het Duit se vrachtschip te bevrijden dat dinsdag muurvast kwam te liggen in de Witte Tonnen Vlije voor Stavenisse. Vijf sleepboten waren ervoor nodig om de boot weer vlot te krijgen. Dat alles moest binnen een etmaal gebeuren, want er was een noordwesterstorm op komst. Stuurloos Geen nieuw plan. alleen een voorbe- reidingsbesluit waardoor de vesti ging van intensieve veehouderijen aangehouden kan worden. In de commissie ruimtelijke ordening woensdagavond vroeg burgemeester H.A. van der Munnik de raadsleden nadrukkelijk naar ideeën voorde her ziening. Sommigen kwamen met voorstellen, maar de meesten her haalden de standpunten waarmee ze de zonering indertijd afwezen. Die discussie wilde de burgemeester niet over doen. En SGP, WD en D66 verwachtten dat het college weer met een nieuw voorstel zou komen. Voor de VVD mag dat zelfs extra geld kos ten, zo zei E. Frigge-Hogesteeger namens de liberale fractie. Het colle ge wacht met spanning af hoe de pro vincie de herziening van het bestem mingsplan buitengebied van de voor malige gemeente Sint-Philipsland beoordeelt. Volgens de burgemeester is het stuk in behandeling maar nog niet openbaar. Van der Munnik twij felt of dit plan (dat geen indeling in zones kent) het haalt omdat het een 'planologische redenering' ontbeert. Volgens hem is die onderbouwing juist van groot belang wil een herzie ning kans van slagen hebben. P. van Belzen (RPF/GPV) stelde voor om via een vergunningenstelsel de inten sieve veehouderijen buiten de gemeentegrenzen te houden. J. van den Donker (D66) is voorstander van het Sint-Philipslandse model. W.C. van Kempen (CDA) en E. Frigge- Hogesteeger zeiden het huidige bestemmingsplan als uitgangspunt te willen nemen. Volgens Van Kempen moet dat wel met de nodige voor waarden gebeuren, die 'nauw omschreven moeten worden.' De CDA'er haalde een brief aan van gedeputeerde staten waarin de her ziening van het bestemmingsplan voor het buitengebied van Sas van Gent van tafel wordt geveegd. Volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) bleek hieruit dat een en ander duidelijk beargumenteerd moet wor den. "Anders ga je onderuit." De SGP speelde de bal temg naar het college. K.A. Heijboer had verwacht dat het college een nieuw plan zou maken. Hij herhaalde de punten van zijn fractie tegen het oorspronkelijke plan nog eens. Van der Munnik noemde de voorstel len van de raadsleden 'te mager' omdat het 'planologisch' onvoldoen de beredeneerd was. Waarop Van Kempen fel reageerde: "Wilt u dan via een achterdeur de zonering binnenhalen? Heeft datgene wat wij zeggen niks met planologie te maken?" Van Kempen kreeg bijval van Frigge: "U moet met de wensen naar het stedebouwkundig bureau. Wij moeten toch geen plan maken? Daar zijn deskundigen voor." Van der Munnik: "Dan vraag ik de raad 50.000 gulden voor een nieuw onder zoek." Van Belzen probeerde de dis cussie een ander wending te geven door het vergunningenstelsel nog eens op te voeren. Het college zou met zo'n stelsel het buitengebied moeten vrijwaren van grootschalige nieuwe varkensbedrijven. Van den Donker en M.H. Schot-de Hoog (AOV) sloten zich daar bij aan. Frig ge zei er geen bezwaar tegen te heb ben dat het maken van een nieuw plan geld moet kosten. Van den Donker wilde weten hoe het stond met de verkoop van huurwonin gen door de stichting Beter Wonen. En Frigge reageerde op uitlatingen van de oud voorzitter L.A.M. Elen- baas van de woningcorporatie in de krant waarin hij onder meer stelde dat raadsleden onvoldoende op de hoogte zijn van de plannen van Beter Wonen. "Zouden wij, als raadsleden niet eens een gesprek moeten aanvragen met Beter Wonen?, zo vroeg ze zich af. Ook aan het overleg tussen de bestuurders zou het een en ander schorten. De burgemeester schreef dat toe aan de 'groeistuipen van de veranderde verhouding tussen Beter Wonen en het college'. Het gemeente bestuur heeft sinds een aantal jaren meer te zeggen op dit beleidsterrein nadat het jarenlang een zaak van de provincie is geweest. De notitie zal volgens de burgemeester een neerslag zijn van het ambtelijk overleg tussen de gemeente en de woningcorporatie. Dat is in augustus afgesproken met voorzitter T. Westerveld van de raad van toezicht en directeur J. Kloet van de woningstichting, zo lichtte hij toe. Ook K.A. Heijboer (SGP) was benieuwd naar de verkoop van de veertig huurwoningen. Hij had ver wacht dat het college met een lijst zou komen van woningen die Beter Wonen het eerst van de hand wil doen. De grote loods van Burgers aan de Schoondorpsweg ging zaterdagochtend bij een brand verloren. Het vuur, dat om kwart over drie door de harde klappen van de bran dende dakplaten werd ontdekt door een dochter van de familie Van Dij- ke aan de Schoondorpseweg, werd bestreden door de brandweerkorp sen van St. Maartensdijk en Tholen. Zij brachten bijna twee volledige ploegen van totaal 24 mensen op de been. "Die konden we in het begin allemaal goed gebruiken omdat de waterwinning op 550 meter afstand moest gebeuren", zegt officier van dienst J. de Feyter. "Met Arie Koop man binnen onze gelederen, die de polder op zijn duimpje kent, wisten we al direct dat we op de watergang aangewezen waren. Dat vergde, in aanjaagverband, 27 lengtes en twee pompen. Ondanks dat karwei heb ben we nauwelijks zonder water gezeten nadat de tanks van de twee brandweerwagens leeg waren. Voor de vrijstaande woning, die op zo'n subsidie op huurwoningen afschaft en dat particulieren ook geen premie A- woning meer kunnen laten bou wen. "Het is duidelijk dat deze cate gorie inwoners kwetsbaar is." M.A.J. van der Linde (PvdA) vond het verbeteren van het aangezicht van de wijk een goede zaak en stel de dat het wonen er niet per se duur der van hoeft te worden. Wel wilde hij weten of deze aanpak ook wordt toegepast wanneer er woningen in bestaande wijken vervangen wor den. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) was ook positief: "De wijk wordt er vriendelijker van." Zij wilde weten wie er verantwoordelijk is voor de groene scheiding tussen de wonin gen, de gemeente of de (particuliere) eigenaar. Ook M.H. Schot- de Hoog (AOV) was akkoord. Zij noemde de aanpak een stimulering van de ruimtelijke kwaliteit. Maar J. van den Donker van D66 was minder positief. De regels gaan volgens hem te ver. "De boomsoorten en de kleuren van de gevels worden vastgesteld. Is er nog wel individuele vrijheid?" W.C. van Kempen (CDA) vroeg zich af waarom de vrijstaande woningen langs de zijde van Buiten zorg waren gepland. Hij had het gevoel dat deze huizen wat opgeslo ten stonden achter de rij met wonin gen in het middengedeelte van het plan. P. van Belzen (RPF/GPV) stelde dat de wijk met de nieuwe richtlijnen exclusiever wordt. Hij vreesde voor een eenzijdige opbouw van Molen- In plaats van een houten schutting wil het college een haag van groene struiken tussen de buren. En tuin huisjes of schuurtjes in een donker groene kleur. In het contract met de koper moet een en ander worden vastgelegd. En er zal toezicht op gehouden moeten worden. Op deze manier willen b. en w. meer 'kwaliteit' aanbrengen in nieuw bouwwijken. Molenhoek tussen Buitenzorg en de Gemaalweg dient als proef. Bevalt deze methode dan zal die verder uitgewerkt worden en toegepast in andere nieuwbouwwij ken zoals Stadszicht in Tholen en Vroonstede in Sint-Annaland. 'Groene wijken' is het streven van het college. De commissie ruimtelijke ordening kon zich woensdagavond in grote lijnen wel vinden in deze nieuwe aanpak. B. en w. hadden het stede bouwkundig bureau RBOI uit Mid delburg een kaart van de wijk laten maken waarop een groot aantal bepalingen staan die de zogenaamde beeldkwaliteit van de wijk handen en voeten moet geven. Zo zijn er verschillende zaken beschreven: - de verharding van de wegen en stra ten (geen trottoirs, geen aparte par- keerstroken), - de bebouwing (dak helling en kleur pannen), - het straatmeubilair (lichtmasten en nuts voorzieningen) en groenvoorzie ningen (laanbeplanting en gesloten groene erfscheiding). K.A. Heijboer (SGP) sprak van een ommezwaai in het beleid en vroeg zich af of de wijk er niet te duur door wordt. Hij wees erop dat het rijk de hoek. "Halen we hiermee de laag drempelige huizen uit het plan weg? En wat zijn de extra kosten? Niet voor de vrije sector, maar voor de sociale woningbouw?" Volgens burgemeester H.A. van der Munnik zal deze aanpak niet veel meer geld gaan kosten. En voor sociale woningbouw is volgens hem zeker plaats in Molenhoek. "Er is afgesproken dat wij de stichting Beter Wonen zullen vragen of zij belangstelling heeft. Er zijn moge lijkheden voor deze sector maar Beter Wonen moet natuurlijk wel kunnen voldoen aan de prijs voor de grond. Wij horen wel of het kan." Voor de bestaande wijken is geen plan om de aankleding aan te pas sen. De kosten voor het aanleggen en het onderhouden van een groene erf scheiding zijn voor de koper. Via een koopacte moet dat volgens Van der Munnik te regelen zijn. "We wil len geen houten schuttingen, w?l een afscheiding met struiken. En hopen op deze manier de wijk wat groen te houden. In Buitenzorg III, eerste en tweede fase, staan veel schuttingen. Je kunt je afvragen of dat zo mooi is." Molenhoek, waar plaats is voor vijf tig woningen, zal volgens de burge meester geen exclusieve wijk wor den. "Dat zal wel meevallen. Ik hoop niet op een elitewijk, wel op een stukje kwaliteitsverbetering." Van der Munnik beschouwt de nieu we aanpak als een oefening voor toekomstige nieuwbouwplannen. De grond voor Molenhoek zal pas op 1 december 1997 vrijkomen. Tot die datum loopt de pachtovereen komst met landbouwer D. van Gor- sel. In 1998 kan het gebied bouwrijp worden gemaakt. De eerste huizen kunnen dan in de tweede helft van 1998 gebouwd worden. De brandweer baande zich een weg door gaten in de betonplaten om het vuur beter te kunnen bestrijden. 35 meter van de loods stond, was er ook geen enkel gevaar. De wind was gunstig en het regende nog.' Adrie Burgers had vrijdagavond rond negen uur de schuur afgeslo ten. Hij was sinds 1 september eige naar van de gebouwen, die voorheen door de gebr. Nieuwenhuis werden benut, maar door het Bureau Beheer Landbouwgronden onlangs aan Bur gers waren verkocht. Hij had de woning nog niet betrokken, maar na weken van hard werken, was de inrichting van de schuur bijna klaar. Het kleine gereedschap hing alle maal op. Er waren achterin de enor me loods ook al aardappelen gestort. Aan de voorkant was een tractor met aanhangwagen geparkeerd, die vrij dagavond nog gebruikt was om materialen te verhuizen van de oude schuur van Burgers, schuin tegen over aan de Schoondorpsweg. Toen hij zaterdagochtend, door de familie Van Dijke gealarmeerd, bij de brandende schuur ging kijken, zag hij direct dat de tractor niet meer op zijn plaats stond. Die was zo'n 25 meter verder ongeveer in het mid den van de loods te zien, waar die tegen een andere tractor met aan hangwagen was gebotst. Door kort sluiting op de startmotor was de tractor, die nog in zijn versnelling stond, gaan rijden en de bedrading was in brand gevlogen, zo consta teerde de technische recherche zaterdagmorgen. De Feyter vermoedt, dat de brand in de uit betonplaten met isolatie opge trokken en van golfplaten voorziene loods, tussen tien en twaalf uur vrij dagavond ontstaan is. "De geisoleer- de wand pn de dakplaten hielden de brand lang binnen, maar op den duur sloeg het vuur in het midden en aan de achterkant, waar het stro lag, toch door het dak. En stro zorgt altijd voor zware rook, zodat we heel wat perslucht hebben gebruikt. We heb ben 's ochtends nog bijgehaald in de kazerne te St. Annaland." Rond zeven uur werd een kraan van loonbedrijf Hage uit Poortvliet inge schakeld om het stro wat te sprei den. Bij licht werd ook duidelijk, dat de schade veel groter was dan in het donker leek. De spanten van de 12 jaar oude schuur hadden zich goed gehouden, behalve in de nok boven de tractor. Het korps Tholen rukte rond acht uur in, maar brandweerlieden uit St. Maartensdijk waren nog tot zater dagmiddag half vier bezig met het nablussen. "Met de kraan hadden we het stro zoveel mogelijk gespreid en nat gehouden, maar een strobrand is altijd hardnekking en verradelijk", aldus De Feyter. Zaterdagavond en zondagmiddag kwam de brandweer nog even controleren en maandag middag moest er nog worden nage blust om de laatste pluim rook te doven. Het was lang geleden dat de Thoolse brandweer zo'n grote brand moest bestrijden. Voor de familie Burgers was het de tweede grote calamiteit, want 1 januari 1979 ging er ook al een schuur verloren, schuin tegenover de twaalf jaar geleden door de gebr. Nieuwenhuis gebouwde loods. Een sproeikar en een paar trekkers van Burgers bleven behouden dankzij het feit dat ze nog in de oude schuur stonden. Eén van de verbrande tractoren was eigendom van een derde. Het 2000 ton metende Duitse vrachtschip Ernzt Kramer liep dins dag aan de grond voor Stavenisse. Het was exact hoog water met een erg hoge waterstand van 2,6 meter boven NAP. De sleepboot Zephyrus van bergingsbedrijf Van de Berge uit Stavenisse was snel ter plaatse, maar kreeg het schip niet meer vlot. "De Ernzt Kramer, geladen met 1300 ton tarwe, was door de ver keerspost Wemeldinge gewaar schuwd, maar de schipper wist het beter en liep vast", meldt Van de Berge. "Omdat de andere dag een noordwesterstorm met windkracht 9 voorspeld werd, moest de Ernzt Kramer met het volgende hoogwa tertij afkomen, anders zou hij vol- slaan met alle gevolgen van dien." Aangezien de sleper het niet alleen af kon, werden er vier zware sleep boten van Multraship vanaf de Wes- terschelde naar Stavenisse gestuurd. Er waren trossen van 350 meter lengte nodig omdat het gestrande schip zo ver op het droge lag. Woensdagmorgen omstreeks tien voor half vijf werd de Ernzt Kramer door de Zephyrus en de vier andere schepen bij hoog water losgetrok ken. De sleepboten waren samen goed voor 8000 pk. Het vrachtschip werd voor controle naar Hansweert gebracht. Donderdag had de Ernzt Kramer wederom een akkefietje bij Stave nisse. Het Belgische zeiljacht Sarya moest in de Witte Tonnen Vlije uit wijken voor het Duitse schip dat een verkeerde koers volgde en bijna weer op een zandbank liep. Dat gebeurde echter niet, maar door de manoeuvre liep het zeiljacht wel vast. Van de Berge trok het met de Zephyrus weer los. Van de Berge moest woensdag twee keer in actie komen vanwege losge slagen duwbakken. De duwboot Zodiac voer met twee pontons ter hoogte van de Zeelandbrug toen de bakken door de stormachtige wind, kracht negen, lossloegen. De Zephy rus viste samen met de duwboot de bakken weer op en bracht hen terug naar Bruinisse. Diezelfde dag, om acht uur 's avonds, verloor de duwboot Sierra Morena zijn bak in de Witte Tonnen Vlije tijdens een noordwesterstorm met uitschieters tot windkracht tien. Door de hoge deining waren de kop peldraden afgebroken en de bak dreef stuurloos op de Oosterschelde. De duwbak mat 3500 ton en was 90 meter lang en 11,4 meter breed. Hij was geladen met 2600 ton sojabo nen. Ondanks het slechte weer lukte het Van de Berge om een tros op de bak te krijgen en zo voorkwam hij dat ze zou zinken of stranden. Samen met de boot werd de bak naar de Krammersluis gesleept. Door Jan Versteegt De zomer van 1995 was warm en droog, maar gaat toch niet de boeken in als recordhouder. Vooral augustus waagde daartoe wel een poging. Lang zag het ernaaruit dat de oogstmaand van 1975 als warmste van de troon gestoten zou worden. Maar dat lukte niet, want augustus verslap te dit jaar in de laatste week. Daardoor bleef hij zelfs nog achter de achtste maand van 1947. Augustus was zeer warm. De gemiddelde temperatuur lag op 19,7 graden. Daarmee was ze de op twee naar warmste maand sinds het begin van de waarnemingen. Op 17 dagen werd het warmer dan 25 graden en vijf keer kwam het kwik zelfs boven de tropische grens van 30 graden. Gemiddeld is dat respectievelijk zes dagen en één dag. Ook de tempera tuur van het zeewater steeg flink tot 21 graden rond 20 augustus. Gemiddeld scheen de zon 277 uren, terwijl 187 uren normaal waren geweest. De koperen ploert scheen het meest in Valkenburg bij Leiden (300 uur), maar Maastricht kreeg 'slechts' 251 uren zonneschijn. H Tf» Kr,*- '4 -i -J I*»» 'T. - - «.JU Vader A.L.C. Brooijmans (rechts) en zoon J.F.M. Brooijmans oefenen het ploegen met de trekpaarden aan de Broekseweg te Oud-Vosse- meer. Twee Tholenaren deden zaterdag mee aan het Zeeuws kampioen schap ploegen en behendigheids- wedstrijden voor trekpaarden. De wedstrijden werden georgani seerd door de stichting Het Wer kend Trekpaard Zeeland en gehouden in De Sluishoek te Nisse. J.F.M. Brooijmans uit Tholen deed mee aan het ploegkampioen- schap en de behendigheidswed strijd. De 19-jarige Leonard van Dijke uit Sint-Annaland nam voor de eerste keer deel aan de behen digheidswedstrijd. Het ploegen gebeurde met twee-, drie- of vier spannen. Vierspannen waren er echter niet dit jaar. Brooijmans deed mee met UI via van Bleijendaal, Vera van de Doornstraat en Mariët. Hij behaalde een derde plaats (van de negen deelnemers). Bij de behendigheidswedstrijd verschenen er negentien menners aan de start. Leonard van Dijke deed het erg goed met Vera van de Doornstraat. Hij eindigde op een vijfde plaats, nog voor Brooijmans die met Ulvia van Bleijendaal meedeed. Deze wedstrijd was iets nieuws voor de organisatie. De deelne mers legden met één paard en een landslede een bepaald parcours af waarbij ze verschillende opdrach ten moesten vervullen. Deze opdrachten grijpen terug op het gebruik van de paarden op het land. Behalve warm was augustus ook extreem droog, met name in het zui den van het land. Het effect werd versterkt door een soms stevige oos tenwind. Er viel nauwelijks neer slag. Gemiddeld lieten de wolken 29 millimeter regen los. Een amateur station in Wychen rapporteerde zelfs niet meer dan 3 mm. De zomer van 1995 werd net als augustus de op twee na warmste sinds het begin van de registraties. Ze moet die plaats wel delen met de zomer van 1983. Vooral de magere start in juni en de koelere eindfase van augustus zorgden ervoor dat de afgelopen zomer geen serieuze aan val op de top (1976 en 1947) heeft kunnen ondernemen. Desondanks was de hoogzomer (van 1 juli tot en met 31 augustus) wel de warmste sinds 1706. A. van Ast uit Tholen heeft nog op het nippertje een mestzak aange legd. "Door een Kroonuitspraak was er kort daarna wel een bouw- en milieuvergunning nodig, wat eerst niet noodzakelijk was." Burgemees ter H.A. van der Munnik zei dat in de gemeenteraad op vragen van raadslid J. van den Donker. Die reageerde op een brief van Ph. Ver duit uit Tholen, die een aantal gemeentelijke uitspraken in zijn nadeel signaleerde tijdens de recht spraak bij de Raad van State over de mestzak bij zijn huis. "Hoe kan het toch dat de gemeente onjuiste infor matie op de rechtszitting heeft ver strekt?", wilde Van den Donker weten. Het bleek om het aantal paar den te gaan, waarbij de gemeente van meerdere dieren was uitgegaan. "Er was informatie bij een ambte naar binnen gekomen die niet juist was", antwoordde de burgemeester. 'Ter plekke is echter gecorrigeerd, dat Verduit maar 1 paard had." De aardappelprijzen schommelen slechts licht, maar de aanvoer is na de vele regen nog verder gedaald. Dinsdag werd in Sint-Annaland nog maar 25 ton aangevoerd, tegen 84 een week eerder. Er zal voortaan maar één keer per week meer geveild worden. Doré bracht twee cent meer op, maar Bintje een cent minder en Bildtstar bleef gelijk. De prijzen: Doré 26, drielingen 4; Gloria drielingen 5; Eigenheimer 20, kriel 7; Bintje'24-25, kriel 20; Bildtstar 40-46, drielingen 3.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9