Fusievoorstel drie christelijke basisscholen na 1,5 jaar gereed Hardere aanpak schoolverzuim Gemeentedag is alweer afgeblazen Rederijkerskamer wint Elektra met fraaie collectieve prestatie Eben-Haëzer krijgt lokaal van Ter Tolne Eén bestuur en geld moet in één grote pot worden gestopt ÏTHOLENDERWIJS BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN SPREEKUUR B&W Zeeuwse toneelprijs voor totaalproduktie 'De grote dag' Donderdag 5 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Na ruim 1,5 jaar puzzelen, ligt het fusievoorstel op tafel voor de protestants- christelijke basisscholen in Tholen, Oud-Vössemeer en Anna Jacobapolder. Beslo ten is om een bestuurlijke fusie aan te gaan met één bestuur en (nagenoeg) één spaarpot. Volgens het fusierapport heeft het samengaan vrijwel geen nadelen. De voordelen moeten ruimschoots opwe gen tegen de minpuntjes die er zijn. Voorlopig bestuur Extra vakanties aan banden gelegd Basisonderwijs Centraal Organisatie Leerlingenaantal daalt Vertrouwen Geen ontslagen Vrijdags en zaterdags GEOPEND Besparing blijft beperkt tot 20 mille Het gemeentebestuur heeft er geen probleem mee om volgend jaar géén gemeentedag te organiseren. Burge meester H.A. van der Munnik heeft dat gezegd in de commissie financiën, waar diverse leden hun ook al in de algemene beschouwingen verwoorde kanttekeningen herhaalden. B. en w. willen de besparing van 20.000 gul den gebruiken om de tegenvallende rijksuitkering uit het gemeentefonds te compenseren. Ten Ankerweg Rederijkerskamer Eendracht uit Oud-Vossemeer heeft de Zeeuwse toneelprijs Elektra gewonnen. Regisseur Cees van Broekhoven kreeg het gelijknamige beeldje zaterdag in de Middelburgse stadsschouwburg uit handen van cul tuurwethouder mevrouw L.C. Poppe-de Looff van Vlis- singen. De prijs is toegekend voor de produktie van het stuk 'De grote dag'. 'Lekker bekkend' Baaijens In maart vorig jaar ondertekenden CNS de Regenboog uit Tholen, de School met de Bijbel uit Oud-Vos- semeer en de gelijknamige school uit Anna Jacobapolder een verkla ring om te komen tot nauwe samen werking. In oktober 1994 werd een overeenkomst gesloten om er zeker van te zijn dat de kleine scholen in Oud-Vossemeer en Anna Jacoba polder zelfstandig konden blijven bestaan. Daarna onderzocht men de mogelijkheden voor verdere bestuurlijke samenwerking. Die moet nu gaan plaatsvinden in een besturenfusie per 1 januari 1996. Het voorstel ligt ter inzage bij de kamer van koophandel en ook in de scholen kon men een maand lang terecht. Op De Regenboog kon men op twee zaterdagen om toelichting op de stukken komen vragen. Daar van maakte welgeteld één persoon gebruik. De ledenvergaderingen van de schoolverenigingen moeten het voorstel nog goedkeuren. Voor Anna Jacobapolder en Oud-Vosse- meer moet dat met tweederde van de uitgebrachte stemmen en onder voorwaarde dat tweederde van het aantal leden aanwezig is. Voor de vereniging in Tholen ligt dat heel anders. Daar moet volgens de statuten élk lid zijn toestemming geven. Aange zien het bestuur meent dat het vrij wel onmogelijk is alle leden op één vergadering bij elkaar te krijgen, goedingen die speciaal bedoeld zijn voor de vervanging van voorzienin gen (de zogenaamde bestemmings- gelden) worden nog steeds voor iedere school apart gehouden. Men heeft nog overwogen om een 'schoolspecifiek fonds' op te zetten waarin iedere school een deel van haar eigen vermogen en bezittingen kwijt kon. Dat bleek echter niet han dig en bovendien vinden de scholen dat er bij een fusie onderling ver trouwen moet zijn, dus gaat alles in één pot. Voor de berekeningen werd het boekjaar 1993 als uitgangspunt genomen (omdat ten tijde van het onderzoek de gegevens over 1994 er nog niet waren). In die cijfers valt op dat de school in Oud-Vossemeer weliswaar de kleinste, maar ook de rijkste is. Ze bezit 217.000 gulden aan eigen vermogen. Tholen heeft daarentegen 195.863 gulden en Anna Jacobapolder 92.185 gulden. Dit wat rare beeld is ontstaan door dat men in Oud-Vossemeer onlangs de woning van de directeur heeft verkocht. Zonder dat komt de School met de Bijbel uit op 74.277 gulden en een tekort in de voorzie- ningenpot van ruim 14 mille. De directeurswoningen van de andere twee scholen zijn al eerder verkocht. De School met de Bijbel in Anna-Jacobapolder telt vooralsnog wel ook hier somber. WÈMsM' .I.*." net voldoende leerlingen om voort te bestaan, maar de prognoses zijn wordt er een referendum gehouden. Elk lid krijgt een brief en wordt in de gelegenheid gesteld schriftelijk zijn instemming of afkeuring te laten De gewijzigde leerplichtwet maakt dat er scherper gelet gaat worden op ongeoorloofd schoolverzuim. En er worden beperkingen gesteld aan de gegroeide praktijk van extra vakantie. Dat legt een claim op de ouders, maar daarnaast kunnen voortaan ook leerplichtige jongeren ouder dan 12 jaar op verzuim worden aangesproken. Scholen moeten in het schoolwerkplan aandacht besteden aan zogenaamd 'licht verzuim'. In het kader van de wet moet de gemeente een instructie opstellen waarin de taak van de leerplicht ambtenaar wordt vastgelegd. En over het gevoerde beleid moet jaar lijks verslag worden gedaan aan de gemeenteraad. In de Thoolse com missie welzijn is het verslag over het schooljaar 1994-1995 gepresen teerd. Een aanzet noemde wethou der J. Versluys dit, want het beleid moet nog ontwikkeld worden. Momenteel blijft dat beperkt tot het krijgen van een sluitende leerplicht administratie en zorgen dat er zo weinig mogelijk problemen zijn met betrekking tot de leerplicht. Afgelopen schooljaar waren 3941 Thoolse kinderen van 5 t/m 16 jaar leerplichtig en nog eens 236 partieel leerplichtig. Er werden 96 gevallen van ongeoorloofd verzuim geregis treerd, hoofdzakelijk in het basison derwijs (77 keer). Maar de gemeen te denkt dat het werkelijke aantal veel lager ligt. Het gebeurt namelijk nogal eens, dat scholen veranderin gen niet doorgeven aan de gemeente en een kind wél op school zit zonder dat dit bij de gemeente geregistreerd staat. Wat in het nieuwe beleid aan banden gelegd wordt, is verzuim voor extra vakantie (wintersport e.d.) en bezoek aan het land van herkomst. Het afgelopen schooljaar werden in Tholen acht gevallen van verzuim wegens vakantie geregistreerd. In dat schooljaar zijn drie processen- verbaal opgemaakt met betrekking tot de leerplicht. In de Oosterschelderegio wordt op dit moment gewerkt aan een cen traal meld- en registratiesysteem (rmc). In verband daarmee zijn afspraken gemaakt met de regio's Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen, alsmede met de leerplichtambtenaar van de gemeente Bergen op Zoom. Met de scholen, in eerste instantie die voor voortgezet onderwijs, is de afspraak gemaakt om alle in- en uitschrijvin gen van leerplichtigen én verzuim- meldingen aan het rmc door te geven. Het rmc begeleidt voortijdige schoolverlaters ook. In het kader van het onderwijsvoorrangsgebied Zeeland gaat onderzoek plaatsvin den naar het opzetten van een spij- belvoorziening in de regio. weten. In een ledenvergadering wordt het resultaat dan bekend gemaakt. Dat betekent dat indien één lid bezwaar aantekent, de fusie (vooralsnog) niet doorgaat. Als de fusie wel wordt aangenomen, gaat die op 1 januari in. Er is een voorlopig bestuur opgesteld, bestaande uit vertegenwoordigers uit de huidige drie schoolbesturen. Het zijn: D.G.J. Burger, A.M.M. Keij, G.C. Quist en P.J. Stols uit Tholen, A. van Gorsel en P.J. van Halum uit Oud-Vossemeer, J. Nell en M.J. Tichem uit Anna Jacobapol der en M.A.P. de Jager-Blaas uit De Heen. Volgend jaar stelt de leden vergadering van de nieuwe vereni ging dan het definitieve bestuur vast. Dat bestuur moet bestaan uit negen personen. Daarin moet (indien mogelijk) iedere plaats waarin een school van de vereniging staat, met minimaal twee personen vertegenwoordigd zijn. De naam van de nieuwe vereniging wordt 'Vereniging voor protestants- christelijk onderwijs te Tholen en omstreken'. De organisatie is opge bouwd uit een algemene ledenver gadering, een algemeen en een dagelijks bestuur en voor elke school een medezeggenschapsraad. Daarnaast komt er mogelijk nog een directieberaad, een bestuurscom missie, een gemeenschappelijke medezeggenschapsraad en voor elke school een aparte ouderraad. Aan vankelijk werd gedacht aan een uit gebreider model met afdelingsle denvergaderingen en -besturen, maar het nadeel hiervan is dat slag vaardig besturen erg moeilijk zou worden. Er is voor een besturenfusie geko zen om een aantal redenen. Zo is het overheidsbeleid gericht op schaal vergroting. Door krachtenbundeling wordt protestants-christelijk onder wijs in de regio voor langere tijd gegarandeerd. Eén schoolbestuur is volgens het fusievoorstel een betere gespreks partner voor de gemeente, is slag- vaardigeren biedt meer mogelijkhe den om deskundige en gespeciali seerde mensen in het bestuur te krij gen. Afzonderlijk verwachten (of hebben) de scholen moeite om de bestuursfuncties goed vervuld te krijgen. Maar bovenal betekent de fusie het behoud van de scholen in Anna Jacobapolder en Oud-Vosse meer. De School met de Bijbel in Oud- Vossemeer zat het afgelopen schooljaar met 41 leerlingen al onder de opheffingsnorm (die is voor de gemeente Tholen 52) en Anna Jacobapolder houdt met 52 leerlingen het hoofd nog maar net boven water. De stuurgroep die de fusie onder zocht, zette de prognoses voor de leerlingenaantallen op een rijtje. De School met de Bijbel in Oud-Vosse- meer is het ergst aan de fusie toe. Indien de omstandigheden zich niet wijzigen, daalt het leerlingenaantal naar 35 in 2010. De Regenboog ver toont de eerstkomende jaren een lichte groei van 241 naar 253 leer lingen in 2004. Daarna zet ook hier de daling in en in 2017 zal de CNS dan 224 kinderen tellen. Hetzelfde is te zien bij de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder waar tot 2002 een lichte stijging te zien is tot 60 leerlingen. Vervolgens daalt dit aan tal tot 47 in 2014. In totaal telden de drie scholen aan het begin van het vorige schooljaar 339 kinderen. Dankzij de fusie wordt de opheffingsnorm verhoogd van 52 tot 87 leerlingen. Driemaal de opheffingsnorm (voor elke, school een keer) is 261 kinderen. Dat wordt het minimum voor de nieuwe ver eniging. Nu zit men daar dus nog 78 leerlingen boven. En volgens de prognoses zal er ook in de toekomst nog voldoende marge zijn. Wat het onderwijs betreft, verandert er wei nig. De drie scholen blijven zelf standig en mogen binnen de kaders van de vereniging zelf de vorm en inhoud van het onderwijs bepalen. De financiële gevolgen zijn wat gro ter. Al het vermogen van de drie scholen wordt in principe op één hoop gegooid. Alleen de rijksver- Voor het personeel heeft de fusie vooralsnog weinig nadelige gevol gen. Er is geen verlfes van formatie plaatsen. In de komende vier jaar zal er geen personeel hoeven te ver dwijnen omdat het totale leerlingen aantal zal toenemen (mits de prog noses kloppen). Er zou zelfs tijdelijk personeel bij kunnen komen. Wél kan er meer flexibiliteit van de leer krachten gevraagd worden. Zo kun nen ze op meerdere scholen worden ingezet. Verder wordt ook de afstand tussen het personeel en het bestuur groter. Het personeelsbe stand gaat bestaan uit drie catego rieën: 1 vaste banen; 2 banen die nog maar één schooljaar aangehou den kunnen worden (risicodragend deel van de formatie); 3 projectfunc ties voor maximaal drie schooljaren. De stuurgroep heeft de aanbeveling gedaan om in eerste instantie niet te gaan schuiven met personeel. Ver der moet er binnen het algemeen bestuur één lid belast zijn met 'per sonele zaken'. Wat de identiteit betreft, is gekozen voor een doel en grondslag in drie punten: De vereniging heeft als grondslag 'de Heilige Schrift als Gods Woord' en 'beoogt zich in al haar arbeid te laten leiden door de verzoenende en levenwekkende kracht van het Evangelie van Jezus Christus, geopenbaard in de Heilige Schrift'. De vereniging stelt zich ten doel 'werkzaam te zijn tot oprichting en instandhouding van protestants- christelijke scholen in de gemeente Tholen en omstreken'. Voorwaarde voor het lidmaatschap is ondermeer een protestants-christelijke levens overtuigingen tngn moet meelevend,, lid zijn van één van de protestants- christelijke kerken of geloofsge meenschappen. In een brief waarin ze de leden over de fusie informe ren, schrijven de drie huidige ver enigingsbesturen tot slot: "Wij ver trouwen erop dat u allen in kunt stemmen met de bestuurlijke fusie. Het gaat allemaal om onze kinderen die we tot in lengte van jaren verant woord protestants-christelijk onder wijs willen bieden." Het is nog niet precies bekend wanneer de leden vergaderingen worden gehouden waarin de fusie moet worden goed gekeurd door de leden. informatierubriek van de gemeente Tholen Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 0166-668200 Telefax: 0166-663553 Burgemeester eri wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van Joh. van Poortvliet, Maria van Nas- saustraat 34 te Scherpenisse, ingediend op 21 september 1995, voor het verbouwen van een woning op het perceel Kerkstraat 23 te Scherpenisse; - Een bouwaanvraag van W. de Rijke, Kettingdijk 2 te Tholen, ingediend op 13 september 1995, voor het bouwen van een aardappelbewaarplaats op het perceel Kettingdijk 2 te Tholen; - Een bouwaanvraag van J.F. Hommel, Raadhuisstraat 38 te Oud-Vossemeer, ingediend op 18 september 1995, voor het bouwen van garages en een tuinhuisje op het perceel Raad huisstraat 38 te Oud-Vossemeer; - Een bouwaanvraag van de gemeente Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 26 september 1995, voor het verbouwen van een brandweergarage op een perceel aan de Schoolstraat te Sint Philipsland; - Een bouwaanvraag van J.C. Eerland, Bos 7 te Stavenisse, ingediend op 20 september 1995, voor het uitbreiden van een woning op het perceel Bos 7 te Stavenisse; - Een melding van M. de Gronckel, p/a Kalisbuurt 53 te Oud- Vossemeer, ingediend op 21 september 1995, voor het plaat sen van een dakkapel op het perceel Dorpsweg 15 te Oud-Vos- semeer. Sint-Maartensdijk, 5 oktober 1995 Bij het ministerie wordt een verzoek ingediend om de Thoolse basis school Eben-Haëzer met één lokaal (voor een negende groep) uit te brei den. De uitbreiding kan gebeuren door een lokaal van Ter Tolne, dat al tijdelijk bij de school in gebruik was, over te dragen aan de Eben- Haëzer. "Het rijk stelt heel nadruk kelijk verplicht om te kijken naar leegstand", zei wethouder J. Ver sluys in de commissie welzijn. Ter Tolne kent een leegstand voor drie groepen, terwijl Eben-Haëzer in het schooljaar 1996-1997 de wettelijke norm voor een tiende groep zal bereiken. De bijzondere basisschool telt 62 leerlingen van 5 en 6 jaar, de openbare 42. Voor uitbreiding van de leermiddelen ten behoeve van een negende groep heeft de Eben- Haëzerschool al in 1993 geld ont vangen. De gemeente zal ook verzoeken om een vast lokaal voor een zesde groep van de De Casembrootschool in Sint-Annaland. Uitbreiding van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse met een lokaal voor een vijfde groep is inmiddels door de staatssecretaris goedgekeurd. Verder zijn leermiddelen nodig voor die vijfde groep in Scherpenisse, voor een zevende groep in Sint- Annaland en voor een tiende groep in Tholen. Ingrijpend onderhoud is nodig aan de Groen van Prinsterer school en Oosterscheldeschool (gebouwd in 1957) en aan de kleu terschool (uit 1960) van de School met de Bijbel in Sint-Annaland. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 9 okto ber 1995 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders ing. J. Ver- sluijs en ing. J. van der Jagt houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. Als kostenpost voor de open dag van de gemeente is in de begroting voor volgend jaar 161.117 gulden opge nomen en in de meerjarenraming voor de drie jaren daarna steeds 141.000 gulden. CDA, PvdA, D66 en SGP plaatsen in hun beschouwin gen vraagtekens bij die uitgaaf. Maar de burgemeester legde uitvoe rig uit, dat de besparing bij het niet doorgaan van de gemeentedag 'slechts' 20.000 gulden bedraagt. De rest betreft uren die ambtenaren in de voorbereiding moeten steken. Dat gaat ten koste van ander werk en bespaart dus in feite geen geld, aldus Van der Munnik. De bedragen zijn gebaseerd op de in 1991 gehouden gemeentedag, die duizend bezoe kers trok. "Toen deden we eraan mee zonder te weten wat dat aan voorbereiding zou vergen. Want als je je wilt presenteren, moet je dat goed doen." Reden om van het orga niseren van de dag af te zien, is voor het gemeentebestuur de 'enorme druk' die op het ambtelijk apparaat ligt in het kader van het organisatie ontwikkelingstraject dat op dit moment bij de gemeente wordt uit gevoerd. Omdat de uitkering die Tholen vol gend jaar van het rijk krijgt 28.000 gulden tegenvalt, lijkt het de burge meester zinvol om de voor de gemeentedag bedoelde 20.000 gul den te gebruiken om deze bezuini ging op te vangen. J. de Jager (CDA) en R. Ravensteijn (VVD) zeiden het geld liever te gebruiken om de huurverhoging van dorpshui zen en sportzalen volgend jaar gedeeltelijk ongedaan te maken. A. den Haan (PvdA) noemde de reser ve sport als bestemming voor de 20 mille. Maar SGP'er M. Ttijke wil met dit bedrag, plus een korting van 50.000 gulden op de subsidie voor welzijn voor ouderen en het schrap pen van 25.000 gulden voor schuld sanering, de verhoging van de afval stoffenheffing beperken tot 25%. Het aanpakken van de Ten Anker- weg in Tholen is volgens de burge meester allerminst een staaltje grootheidswaanzin van het gemeen tebestuur. Verschillende fracties keren zich tegen de miljoenen die met de reconstructie van de weg gemoeid zijn. In de commissie zei J. van den Donker (D66) dat nog eens. En CDA'er J. de Jager adviseerde om de mogelijkheid van een extra ontsluitingsweg te bekijken. "Die komt er in de toekomst vanuit de wijk Stadszicht op de Postweg", aldus de burgemeester. Van der Munnik zei dat het gemeen tebestuur verwacht, dat Tholen-stad rond het jaar 2005 zal zijn gegroeid naar 8000 inwoners. De Ten Anker- weg vormt nu al de ontsluiting voor twee woonwijken, de scholen en het sportcomplex. Daarnaast komt over de weg behoorlijk zwaar vrachtver keer dwars door de woonkern. Dat alles noopt tot het ontwikkelen van een visie voor 'misschien wel de komende 25 jaar', zei de burgemees ter in de commissie financiën. De Vossemeerse toneelvereniging kaapte de prijs in deze categorie weg voor de neus van de gerenommeerde stichting Middelburgs theater, die dit seizoen het bekende stuk van Herman Heijermans 'Op Hoop van Zegen' speelde. "We waren genomi neerd, maar bleven daar vrij laco niek onder. Tenslotte is dat ook Sint Joseph (de andere Vossemeerse toneelclub - red.) al twee keer gebeurd, maar die won niet", reageert Van Broekhoven. Voorzitter Kees-Jan van Gorsel noemt dit tweede hoogtepunt voor zijn vereniging binnen het jaar - in februari werd het 125-jarig bestaan gevierd - een goede stimulans. "Zeker voor de regisseur." Van Broekhoven regisseerde niet alleen, maar schreef ook het volkstoneel stuk. Hij eist echter allerminst de eer voor zichzelf op: "Je bedenkt welis waar iets, maar de anderen moeten het toch maar uitvoeren." De jury die de door het Zeeuws centrum voor amateurtheater (ZCA) ingestel de prijs toekende, zwaait de auteur/regisseur echter wél veel lof toe: Hij wist de ingrediënten talent en inzet te verwerken tot een waar jubileumfeest, waarin alle spelers optimaal tot hun recht kwamen, aldus het juryrapport. In de motivering om het stuk 'De grote dag' te nomineren voor een prijs in de categorie opmerkelijke produktie wordt gesteld, dat de rol len de 19 acteurs vrijwel op het lijf geschreven waren. Van Broekhoven kent zijn mensen goed en schreef een 'lekker bekkend' verhaal afge stemd op het beschikbare spelers materiaal, aldus de jury. Die zegt waardering te hebben voor de even wichtige verdeling, waardoor ook de kleinere rollen tot hun recht kwa men. De samenwerking met een aantal leden van OVM gaf de voor stelling in de ogen van de jury een stukje meerwaarde. Een fraaie col lectieve prestatie, is het oordeel. 'De grote dag' speelt in het Oud- Vossemeer van de jaren dertig. Lief de en standsverschil zijn de centrale thema's. Het bijzondere is, dat elke speler zijn eigen dialect spreekt in het stuk. De bezetting werd gevormd door Arjette en Jolinda van Gorsel, Hetty Heijboer, Janny van Oorschot, Henny en Rosemarie Pons, Anita Potappel, Anouschka en Marleen van Treijen, Rien Geluk, Kees-Jan van Gorsel, Jacco Mantel, Mike v.d. Mark, Marcel Quaak, Peter Smits, Henk v.d. Zande en Jan-Pieter van Zijst. Gastrollen wer den vertolkt door Maddy Geuze van Sint Joseph en Kees Friens van Phoenix uit Bergen op Zoom. De Elektra's werden in twaalf cate gorieën uitgereikt. Voor de opmer kelijke vrouwelijke bijrol was de elfjarige Anouschka van Treijen uit Oud-Vossemeer genomineerd. De jury prees haar naturel spel en opmerkelijke inbreng richting vol wassenen. Maar de Elektra, waarvoor vijf actri ces genomineerd waren, ging uitein delijk naar een ander. "Twee Elek tra's zou hartstikke leuk zijn geweest, maar voor Anouschka mocht je er niet teveel op rekenen gezien de concurrentie", geeft voor zitter Van Gorsel aan. Hij wil wel een conclusie verbinden aan het winnen van de amateurtoneelprijs: "Nu moeten we volhouden." Hij vertelt dat toneelvereniging Ouwerkerk, die een modern stuk opvoerde, bij de prijsuitreiking de roep om meer publiek liet horen. "Sint Joseph heeft in het verleden ook weieens geprobeerd een ander soort stukken te spelen, maar dat werkte niet. Het publiek bleef weg", aldus Van Gorsel. "Uiteindelijk wil je als vereniging blijven bestaan en ik speel ook liever voor een volle zaal." In december zal de vereniging het blijspel 'De drie droevige dames' Rederijkerskamer Eendracht, hier repeterend voor de opvoering van 'De gkote dag', heeft met dit volkstoneelstuk de Zeeuwse toneelprijs Elektra gewonnen. Links staat auteur!regisseur Cees van Broekhoven. Peter Smits en Rosemarie Pons ontbreken op de foto. opvoeren, een stuk met maar zes rol len. Rederijkerskamer Eendracht is pas een jaar aangesloten bij het ZCA. Ze was één van de zeventien Zeeuwse toneelverenigingen die zich door de Elektra-commissie liet beoordelen. De categorie opmerkelijke totaal produktie werd door de jury speciaal in het leven geroepen om haar waar dering voor 'De grote dag' tot uit drukking te brengen. Voor de uitrei king toog een 22-koppig Thools gezelschap naar Middelburg. Daar werd genoten van een gevarieerd programma met toneel en cabaret en als hoogtepunt het bekend worden van de winnaars. Een bijzondere prijs was er voor het toneelwerk van vice-voorzitter Gerard Baaijens van het ZCA, op Tholen bekend als regisseur in Sint-Maartensdijk en om zijn optreden als sinterklaas op Ter Tolne.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 5