Blikseminslag bij De Rijke Tholen Voor de oorlog telde Tholen nog geen honderd telefoons Qaisty de Burley specialist! daist «gSmm» F usie kruiswerk met de thuiszorg PERSIA Goeree weer stap dichter bij Zeeland St.Philipsland belt goedkoop naar Tholen Politiecontrole op snelheid Thoolse wegen J. van Vessem verbond alle abonnees op het eiland door BURLEY Doedelzakken en Disney - in Yossemeer Marco Borsato in Stoelemat Griepprik voor meer mensen Nekkramp in St. Philipsland niet besmettelijk Donderdag 5 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Huisraad en kabels in grond vernield Met een enorme slag werd donderdagavond omstreeks negen uur een boom aan de Kettingdijk in Tholen door de bliksem getroffen. De ontlading sloeg aan de voet van de boom in en vernielde daar kabels van de PTT en Delta Nutsbedrijven. Vervolgens sprong er een bolbliksem af die naar de boerderij van W. de Rijke rolde. Daar knalde de vuurbal uit elkaar en richtte forse schade aan. Ruiten kapot Vervanging 4 etages Oosterse Tapijtkunst pi mmm Dinsdag krijgt iedereen een 10 van PTT Telecom; bijna elke abonnee in Nederland krijgt er een cijfer bij. Een operatie waar niemand op Tholen die gebruik maakt van een telefoon omheen kan. De ontwikkelingen op het gebied van het communicatieverkeer gaan snel. Draagba re en draadloze telefoons zijn geen uitzonderingen meer. Veilingprijzen Onweer en sneeuw Weinig werk Naar Stavenisse Burley, stijl herken je. Een uitgesproken merk is van uitzonder lijke kwaliteit. Dat merkt u gelijk als u ze aan uw voeten heeft. Heerlijk, goed sluitende en modieuze schoenen waar op u gedurende lange tijd probleemloos kunt lopen. Maten 37-41. Spreekuur en uitleen geconcentreerd De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde zal ver dwijnen. Per 1 januari fuseert ze met de stichtingen thuis zorg en algemeen maatschappelijk werk Noord-Zeeland en De Bevelanden. In december valt hierover de defini tieve beslissing. Door de fusie ontstaat één organisatie waar mensen voor alle thuiszorg terecht kunnen. Bereikbaarheid Op het moment van de inslag was de familie De Rijke thuis. Mevr. De Rijke zat in de kamer met haar oud ste dochter. De jongste lag op bed en De Rijke zelf stond te telefoneren in de keuken. "Het klinkt bij ons nogal door, dus dan ga ik voor een lang gesprek wel eens in de keuken zit ten. Dan stoor ik niemand", legt De Rijke uit. "Omdat ik in een ander vertrek zat, schrok ik iets minder van de klap. Maar mijn vrouw en oudste dochter zaten in de kamer waar de bliksem insloeg. Zij zijn erg geschrokken." Volgens de taxateur die de toestand op kwam nemen, is een bolbliksem vermoedelijk de oorzaak van de schade aan het huis. De bal drukte een grote ruit aan de voorzijde van het huis naar binnen en vervolgens werd door de druk de ruit waaronder mevr. De Rijke op de bank zat naar buiten geduwd. "De klap was zo hard dat we niet eens gehoord had den dat de ruiten eruit waren, terwijl het glas toch in de kamer lag. Toen ik met een zaklamp door het huis ging, hoorde ik plotseling één van onze schapen die naast het huis stond hard blaten. Het was zo duide lijk dat het leek alsof het dier binnen stond. Pas toen zagen we dat de ramen kapot waren", vertelt De Rij ke. "We hebben nog geluk gehad dat het raam waaronder mijn vrouw zat, naar buiten is gedrukt en niet naar binnen." De inslag zorgde ervoor dat er negen stoppen en de hoofdzekering uit de meterkast sprongen. Desondanks werd er toch nog schade aan appara tuur veroorzaakt. "Er kwam blijk baar toch nog een overspanning op het net voordat de stoppen eruit gin gen. De televisie, de computer, alle lampen en het basisstation van de draagbare telefoon zijn kapot gegaan", zegt De Rijke. In totaal werden er vier ruiten vernield. Twee grote en twee kleinere. Voor de PTT was het een ramp. "Dit is zo'n beetje het ergste wat ons kan overkomen", meldde een medewer ker. Alle bewoners van de Ketting- dijk zaten op slag zonder telefoon. Bovendien was de zaak erg moeilijk te repareren. Een groot deel van de kabel raakte helemaal vernield. Onderaan de boom waarin de blik sem insloeg, was een kleine krater in de grond geslagen. Vreemd genoeg was alleen de onderkant van de boom getroffen. De stukken bast lagen tientallen meters verder op het land. De rest van de boom bleef evenwel ongedeerd. De PTT is dagenlang bezig geweest om de telefoonverbindingen weer tot stand te brengen. De Rijke was vrijdag avond al weer bereikbaar, maar ver derop duurde het langer. De gedu peerden kregen zolang van de PTT een autotelefoon te leen. Pas dins dagmorgen was iedereen weer aan gesloten. Maar het is provisorisch en de telefoonmaatschappij zal de getroffen kabel over een lengte van honderden meters moeten vervan gen. De inslag was tot in de wijde omtrek te horen. Zelfs mensen in Oud-Vos- semeer hoorden de ramen rinkelen onder de dreunende donderslag. Volgens De Rijke zouden een aantal Tholenaren zeer snel na de eerste slag, nog een tweede harde knal gehoord hebben. Dit zou de inslag van de bolbliksem geweest kunnen zijn. De getroffen boom staat er aan de onderzijde gehavend bij. De aar de aan de wortels is door de inslag omgewoeldprecies op de plaats waar de kabels van de PTT en Deltan lopen. De inwoners van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder moeten vanaf 10 oktober weliswaar een kengetal draaien als ze naar een andere plaats in de gemeente Tholen willen bel len, maar het tarief wijkt niet af. Uit de informatie die PTT Telecom heeft verspreid, blijkt dat het goed kopere binnenbasistarief niet alleen in het eigen netnummergebied geldt, maar ook in de aangrenzende gebie den. Nu is dat ook al zo. Alle tele foonaansluitingen op Tholen krijgen het netnummer 0166, die op Sint- Philipsland 0167. Ook de abonneenummers verande ren; ze krijgen zes cijfers. Voor de bestaande nummers komt bij de aan sluitingen in Tholen 60, Poortvliet vT Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom Tel. 0164-243509 jjfH Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Eigen import nport Advertentie I.M. 61, Sint-Annaland 65, Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse 66, Oud- Vossemeer 67, Stavenisse 69, Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder 57. De 06-nummers en de 06-5 nummers van mobiele telefoons en semafoons veranderen niet. Tot 10 april volgend jaar blijven ook de oude telefoonnummers nog in gebruik. Eind 1996 verandert bovendien het alarmnummer 06-11 in het Europese nummer 112. Hoe ziet het gebied eruit waar Tho lenaren voor het basistarief kunnen bellen? Behalve de voormalige eilanden Tholen en Sint-Philipsland wordt het gevormd door Schouwen- Duiveland, Bergen op Zoom, Hal steren, Lepelstraat, Hoogerheide, Huijbergen, Ossendrecht, Putte, Woensdrecht, Nieuw-Vossemeer, De Heen, Steenbergen, Dinteloord, Kruisland en Welberg. Inwoners van het eiland Tholen kunnen verder goedkoop bellen naar heel Noord en Zuid-Beveland. Voor Sint-Phi- lipslanders geldt dat niet, maar die hebben een nog veel groter basista riefgebied: Goeree-Overflakkee en in west-Brabant de plaatsen met de netnummers 0165 (rond Roosen daal) en 0168 (rond Zevenbergen). De politie gaat in oktober een aantal snelheidscontroles uitvoeren op de Thoolse wegen. Woensdag 11 okto ber controleert de politie op de Post weg te Tholen. Twee dagen later, 13 oktober, wordt er wederom op de Postweg gecontroleerd en tevens op de Oesterdam. Zondag 15 oktober zijn diverse wegen aan de beurt, welke is nog niet precies bekend. Mevrouw Van Vessem gebruikt zelf een antiek model telefoontoestel met kiesschijf van PTT Telecom. i De fax heeft de telex opgevolgd en wie weet nog wat telegrafie inhoudt? De 80-jarige J. van Ves sem uit Tholen kan deze nieuwighe den niet bijbenen. Ze heeft wel een modem telefoontoestel in huis, maar ze gebruikt het liefst het grote antie ke model 'Rembrandt' van PTT Telecom. Met kiesschijf en geen druktoetsen. Mevrouw Van Vessem zal ook tien cijfers moeten gaan gebruiken maar zij weet nog dat er in het- stadje Tho len nog geen honderd abonnees waren. En de nummers dus uit één of twee cijfers bestonden. Op 10 augustus 1936 kwam zij als hulpte lefoniste in dienst van de PTT op het post- telefoon- en telegraafkantoor aan de Hoogstraat. In die tijd was er alleen nog maar een handbediende telefooncentrale. "Dat waren twee posten, zoals we die zuilen noem den. Een post had negentig abon nees met onderaan een interlokale lijn. Op de tweede post zaten ook lij nen voor Bergen op Zoom, Breda, Goes en Roosendaal. Alle gesprek ken op het eiland liepen over ons omdat we hoofdkantoor waren." Als een abonnee uit Poortvliet naar de centrale belde door thuis aan een slinger (de kruk van het scheltoe- stel) te draaien, dan viel er een klep je op de post naar beneden. "Dan kon je het nummer zien. Onder de nummers zaten gaatjes, daar stak je dan een draad in met een koperen punt en dan stond je via de koptele foon in verbinding met de abonnee. Die zei dan welk nummer hij wilde hebben." De telefoniste belde op haar beurt de gewenste abonnee en bracht zo de verbinding tot stand. Het klinkt omslachtig maar telefoonverkeer stond in feite nog in de kinderschoe nen; in 1880 beschikte alleen Amsterdam overeen telefooncentra le. "Wilde een abonnee bijvoorbeeld iemand in Amsterdam bellen, dan moest ik eerst contact zoeken met de centrale in Breda. Dan moest je wachten tot er teruggebeld werd." De telefoniste die altijd met 'juf frouw' aangesproken werd, moest ook de lijnen in de gaten houden. En de spreektijd noteren om de kosten later in een nota te kunnen verwer ken. "Ik moest ook controleren of de verbinding werkte. Dan luisterde ik even mee. Je hoorde soms de gekste gesprekken. Het gebeurde ook dat de abonnees verkeerd doorverbon den waren of dat ze zelf een ver keerd nummer hadden opgegeven. Dat moest je dan ook weer allemaal doorbellen." Ook al was het aantal abonnees beperkt, toch kende de centrale top- druktes. "Dan stond heel de post vol. Vooral als op 1 juli de veiling in Sint- Annaland openging. Dan was het een gekkenhuis. Dan belden boeren elkaar onderling om te infor meren naar de prijzen van de land- bouwprodukten. Dan was het aan poten, hoor." Een telefoonaansluiting was duur en zeker toen niet voor iedereen weg gelegd. Zoals nu was het land ver deeld in districten. Mevrouw Van Vessem herinnert zich dat een lokaal gesprek een dubbeltje kostte. Binnen het district waren zones of kringen. "Bergen op Zoom was de eerste kring. Dat kostte tien cent, Sint-Annaland was de tweede kring en kostte vijftien cent. Roosendaal was de derde en was dertig cent, Zevenbergen de vierde en was vijf enveertig cent en daarbuiten kostte het zestig cent." Voor de abonnees lagen er witte briefjes waarop de telefoniste streepjes moest zetten. "Een lokaal tje was één streepje, dat betekende een dubbeltje." In deze periode was telefoon een zaak van welgestelden; voorname lijk notabelen en boeren. "Er was geen enkele bakker die telefoon had. Er was maar één kruidenier die abonnee was en slager L. Meerman. De anderen waren de notaris, de dokter, de smid en verschillende boeren." Mevrouw Van Vessem weet wie welk nummer had in de dertiger jaren: nummer 1 was de Rotterdam- sche Bank, nummer 2 notaris Van de Velde, nummer 3 burgemeester Van der Hoeven, nummer 4 boer Mol van villa Ostrea, nummer 5 aannemer Geluk van Bosje en 6 was het gemeentehuis. Ook de visserij behoorde tot de top 10 van Tholen: nummer 8 was van mosselhandel Stoffels en nummer 10 van mossel- handel S.L. Schot. De huisartsen zaten lager in de telefonische hiërar chie. Mevrouw Van Vessem somt de nummers moeiteloos op: 40 voor dokter Duinker en 48 voor dokter Looysen. In de loop der jaren breidde het aan tal zich uit en raakte de honderd vol. De laatste twee waren houthandel Bosius en de Lei op nummer 99 en vrachtrijder Quaak op nummer 100, de eerste abonnee in Tholen met drie cijfers. Op het kantoor werkten toen behal ve mevrouw Van Vessem drie amb tenaren; M.K. van Egmond, G.H. Kools en J. Bom. Directeur was K.J. Brons. De telefooncentrale stond in een ruimte achterin het gebouw en was met glazen wanden afgezet. Achter de posten waren de lijnen voof. de monteurs. De centrale was gevoelig voor storingen. "Bij onweer of sneeuw gebeurde het wel dat de lijnen uitvielen. Er waren toen nog geen ondergrondse kabels, alle leidingen liepen bovengronds via telefoonpalen. Het kwam wel eens voor dat bij onweer alle klep pen van de post afsprongen of dat je klappen in je oren kreeg door de koptelefoon." Het vreemdste wat haar is overko men is de lichte aardschok die in 1938 Nederland trof. "Ik zag ineens de posten naar elkaar toegaan. Ik dacht dat ik niet goed werd. Ik keek naar de directeur die aan zijn tafel heen en weer bewoog. Het was een hele vreemde gewaarwording." De telefoniste had veel belangstel ling voor de post. Ze ging de poste rijen afwisselen met de telefoon diensten en later stapte ze helemaal over naar de postafdeling. Mevrouw Van Vessem was verknocht aan het werk, hoewel het aanvankelijk niet de bedoeling was om een loopbaan bij de PTTJ1 te beginnen. Na de mulo volgde ze een driejarige opleiding voor onderwijzeres in Bergen op Zoom maar kon niet aan de slag komen. Ze liet zich inschrijven voor een opleiding tot verpleegster in Dordrecht toen de vacature voor hulptelefoniste op het postkantoor vrijkwam. "Er was toen heel weinig werk. Ik werd snel aangenomen en ik heb het altijd met heel veel plezier gedaan." De Duitse inval in 1940 betekende een ommezwaai in haar werkzaam heden. Vanaf die tijd wisselde ze voortdurend van plaats. Op totaal zeventien hoofdkantoren deed ze diensten; In Middelburg, Sas van Gent, Steenbergen, Heusden, Ber gen op Zoom, Zierikzee, Goes, Zevenbergen, Roosendaal enz. Ze verving collega's die ziek waren geworden, ondergedoken zaten of mannen die in Duitsland moesten gaan werken. De tiende mei 1940 staat haar nog helder voor de geest. "Het was op een vrijdag. Het was nog vroeg. Er was veel leven buiten. We kregen te horen dat de oorlog was uitgebroken en dat de Duitsers Rotterdam had den gebombardeerd. Ik dacht, ik moet gauw naar het postkantoor, want daar zal wel werk zijn." Ze trof er directeur Brons aan. De tafel voor de telefoonschakelborden lag 'bezaaid met briefjes'. De telefo niste verleende assistentie om de vele aanvragen te verwerken. "Het was een chaotische dag." Erger werd het toen Tholen bescho ten werd. "Ik had toen slaap/waak- dienst op het kantoor. Dan sliep je op een divan in het gebouw. Toen ik om acht uur naar huis ging en weer naar mijn eigen bed, kwam er een Duits vliegtuig zo laag over dat ik weer terug gegaan ben naar het post kantoor. Samen met een vriendin ben ik daar gebleven, maar we zijn halverwege de nacht naar de chauffeur van de postauto in de Plantagestraat gegaan om het eiland in te vluchten. Met vader, moeder en mijn zusje zijn we naar Stavenisse gegaan maar dezelfde avond weer terug naar Tholen gekomen. Toen stonden er een heleboel Duitsers op zware motoren hier op de Een- drachtsweg. Wat waren we toen bang." Ook op het kantoor posteerden zich Duitse militairen. Vanaf 1940/1941 heeft mevrouw Van Vessem niet langer meer aan de telefooncentrale in Tholen gezeten. "Toen werden er echte telefonistes aangenomen. De centrale breidde uit. Er kwamen vier of vijf posten en in 1949 zaten er acht telefonistes, voordat het geau tomatiseerd werd. Het was heel levendig. Je kon nog eens een praat je maken. Nu gaat er veel via de computer. Het is voor mij onbegrij pelijk geworden. Er zijn geen direc teuren meer. En dat zo'n nieuw modern gebouw in Bergen op Zoom helemaal is gesloopt, dat kan ik niet volgen," zegt mevrouw Van Vessem die 41 jaar in dienst bleef van de PTT en op 29 januari 1987 afscheid nam. De 'R' is in de maand. De tijd van bruine bladeren, wind en regen breekt aan. Maar ook een gezellige, warme periode. Bijvoorbeeld met de najaars-schoenen van Quist. Heerlijk, goed sluitende schoenen waarmee u de herfst comfor tabel èn modieus tegemoet kunt gaan! Kom nu alvast kijken naar onze fantas tische collectie schoenen van topmerken. MADE IN ITALY THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 2L SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp). Advertentie I.M. De nieuwe organisatie wordt een stichting. Het stichtingsbestuur neemt voortaan de besluiten; de 38.942 leden (op 1 januari 1995) van de kruisvereniging worden 'gedegradeerd' tot donateurs, die een bijdrage blijven betalen (op dit moment 53 gulden). Wél zal er een donateursraad komen om een vorm van medezeggenschap in stand te houden. De leden van de raad komen uit het hele gebied van de organisatie: Tholen, Sint-Philips land, Schouwen-Duiveland, Noord en Zuid-Beveland. Naar verwach ting zal de Tweede Kamer het instel len van een cliëntenraad verplich ten; die kan door de donateursraad gevormd worden. De organisatie wil een breder en beter op de cliënten afgestemd dien De staatssecretaris van binnenlandse zaken houdt vast aan haar voorne men om Goeree-Overflakkee bij Zeeland te voegen. De betrokken provincies en gemeenten ontvingen een concept-voorontwerp van wet hierover, dat gedurende twee maan den voor iedereen ter inzage wordt gelegd. De vier Flakkeese gemeenten zijn verdeeld over de verhuizing van Zuid-Holland naar Zeeland. De staatssecretaris heeft in juli met hen overlegd en daarin extra argumenten gevonden: de ligging op geringe afstand van Zeeland, sociaal- geografische overwegingen, de ver wachte bestuurlijke invloed in Zee land, overeenkomst in het karakter van de recreatie en de toekomstige bestuurlijke ontwikkelingen. De operatie moet voor beide betrokken provincies budgettair neutraal verlo pen. De staatssecretaris gaat er in het wetsontwerp nog steeds van uit, dat per 1 januari 1997 de stadspro vincie Rotterdam van start gaat. Doedelzakspelers, een showgroep en een jeugdkorps zetten zaterdag avond in Oud-Vossemeer de taptoe van OVM luister bij met hun aanwe zigheid. Om half acht gaat dit muzi kale evenement voor de zeventiende keer van start op het plein voor De Vossenkuil. Inter Scaldis Pipes and Drums uit Vlissingen is de enige Zeeuwse doe delzakband en heeft optredens in binnen- en buitenland op haar naam staan. Het uniform van de leden is afgeleid van dat van het Schotse regiment The King's Own Scottish Borderers, dat in 1944 deelnam aan de bevrijding van Walcheren. De band voert, met toestemming, het wapen van dit regiment en draagt de Hunting-Leslie tartan. De doedel zakband speelt in Oud-Vossemeer authentieke Schotse muziek en is vorig jaar begonnen met een groep Highland dansers. De showgroep Silueta uit Nieuw- Vossemeer bestaat uit dansers en figuranten, die acts brengen met een vaak onverwacht patroon. Het optre den buiten is voor deze groep een primeur en dus een uitdaging. De nummers die ze brengen hebben betrekking op de maffia en op het jaar 2088. Uit Delft komt het showkorps Jong Excelsior, dat wordt gevormd door jongens en meisjes van 8 tot 16 jaar. Dit korps streeft naar originaliteit en vernieuwing, maar hettraditionele aspect mag niet ontbreken. Thema van het optreden in Oud-Vossemeer is 'Disney'. Het organiserende OVM tenslotte treedt voor het voetlicht met pittige marsmuziek en populaire melo dieën. De populaire zanger Marco Borsato treedt op vrijdag 24 november op in de Stoelemat te Bergen op Zoom. Hij zal nummers brengen van zowel zijn album Marco, als van zijn onlangs verschenen nieuwe album. De zanger had met 'Dromen zijn bedrog' de best verkochte Neder landse plaat aller tijden. Borsato zal in Bergen op Zoom begeleid worden door de twaalfkoppige Marco Bor- sato's Droomband. Het is pas de der de keer dat dit bij een live optreden van de zanger gebeurt. In het voorprogramma treedt de zin gende Rotterdamse politieman Franklin Brown op. Deze brengt een soul/motown-achtig repertoire. Een disc-jockey zorgt voor de verdere muzikale omlijsting op deze avond, die is opgezet in het kader van het derde lustrum van Juniorkamer Het Markiezaat. Kaarten voor het concert zijn ver krijgbaar aan de Stoelemat, tijdens de voorverkoop op zaterdag 14 oktober tussen tien en twee uur. stenpakket gaan bieden via één loket. Op Tholen bestaat die situatie al met het centrum thuiszorg in Sint- Maartensdijk. Om een beroep op de nieuwe zorginstelling te doen, móe ten mensen donateur zijn. Anders betalen ze een eigen bijdrage per behandeling. De telefonische bereikbaarheid van het kruiswerk is met ingang van 2 oktober verbeterd. Voortaan kan er elke werkdag tussen half 9 en half 5 gebeld worden met Sint-Maartens dijk. Daar is ook het spreekuur uit gebreid naar drie uren: van elf tot twee uur. De uitleen van verpleegar- tikelen vanuit het centrum thuiszorg gebeurt eveneens op dat tijdstip. In het wijkgebouw in Tholen kan men daarvoor terecht tussen half zeven en zeven uur 's avonds. Met deze nieuwe tijdstippen zijn alle spreek- en uitleenuren in de andere plaatsen op Tholen en Sint- Philipsland vervallen. Daar was tot nu toe twee of drie dagen per week (stad Tholen zelfs dagelijks) een half uur tussen de middag beschik baar. Van deze gelegenheid werd weinig gebruik gemaakt, zo is de kruisvereniging gebleken door sim pelweg te turven. De artikelen voor de uitleen worden allemaal in Sint-Maartensdijk geconcentreerd. Hoofdwijkver- pleegkundige mevrouw Mul ziet als voordeel dat de materialen daardoor veelvuldiger gebruikt gaan worden. Dat betekent dat ze eerder aan ver vanging toe zijn, met als gevolg dat steeds over de modernste materialen beschikt kan worden. Zaken als rolstoelen en bedden wor den door de kruisvereniging tegen woordig thuisgebracht en geïnstal leerd. De Thoolse huisartsen en hun colle ga's in west-Brabant worden gesti muleerd om alle patiënten die daar voor in aanmerking komen op te roepen voor een griepprik. De dis tricts huisartsen vereniging (DHV) zal daartoe het initiatief nemen, met de bedoeling dat meer mensen een prik krijgen. Jaarlijks krijgt 5 tot 20 procent van de bevolking griep en sterven ge middeld 2000 Nederlanders aan de complicaties ervan. De ziekte is op zich niet gevaarlijk, maar de compli caties kunnen gevaarlijk zijn voor mensen met bepaalde aandoenin gen. Het geven van de griepprik aan risicogroepen voorkomt in de regio Tholen/west-Brabant jaarlijks onge veer 80 sterfgevallen. Vooral patiën ten met problemen aan hart of lucht wegen lopen gevaar. Ook diabetes- en nierpatiënten en mensen met een verminderde afweer hebben meer kans op bijkomende verschijnselen. Vaak zullen dat ouderen zijn, of bewoners van verzorgingshuizen. Twee jaar geleden zijn door het Nederlands huisartsen genootschap richtlijnen opgesteld over het hande len bij griep en de inenting daarte gen. Grieppreventie is op landelijk niveau mogelijk door een onlangs door het ministerie verstrekte subsi die. Eind oktober, begin november wordt de griepprik toegediend. De vaccinatie moet jaarlijks herhaald worden en men wordt er niet ziek van. Sommige huisartsen roepen hun patiënten persoonlijk op, ande-. ren leggen het initiatief bij de men sen zelf. Vaak wordt een afzonder lijk vaccinatiespreekuur gehouden. Een leerling van de Sint-Philips- landse Kon. Julianaschool is met nekkramp opgenomen in het zieken huis te Goes. "Inmiddels is vastge steld dat het om een bacterie gaat die absoluut niet besmettelijk is", zegt directeur C. van 't Hof met nadruk. Hij schrijft dat ook in een briefje dat, ter geruststelling, aan de leerlingen is meegegeven. Daarin meldt de directeur ook het advies van zowel huisarts A. van Doesburg als de GGD om door gezond eten (zoals fruit) weerstand op te bouwen. De ziekteverschijnselen openbaar den zich in het weekeinde bij de achtjarige jongen, die in groep 4 zit. Maandag overlegde Van 't Hof met de huisarts, maar omdat nog geen diagnose was gesteld konden geen maatregelen worden genomen. NadJt duidelijk was dat het om een niet besmettelijke vorm van nek kramp ging, achtte de GGD-arts - die dinsdag toch al voor iets anders op de Kon. Julianaschool was - maatregelen niet nodig. "Komt er onverhoopt een nieuwe opname, dan zal de GGD contact met de school opnemen en zeggen welke maatregelen genomen moeten wor den. De lijnen zijn erg kort", vertelt Van 't Hof. Hij krijgt nog folders van de GGD, die eventueel aan de ouders uitgereitk kunnen worden. De zieke leerling maakt het redelijk en heeft geen hersenbeschadiging opgelopen, zegt de schooldirecteur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3