Goedhart (60) nog vitaal met lasrobot en Tsjechische dochter Van Os medical in St. Philipsland Landbouwschuur uitgebrand 'Ik weet niet waar mijn bloed allemaal is gebleven' Tholenaren in commissies waterschap Van Houte bestolen voor 12.000 gulden Dieven stelen voor 10 mille gereedschap G. Quist uit Sint-Philipsland goed voor veertig liter Weer foto's in de Meestoof Donderdag 5 oktober 1995 51e jaargang no. 47 Koeltechnisch bedrijf in St. Maartensdijk met 127 medewerkers Goedhart koel- en luchttechnische apparaten in St. Maar tensdijk bestaat 60 jaar. De onderneming is ondanks die leeftijd nog zo vitaal, dat onlangs een dochter in Tsjechië geboren werd. En ook financieel is het bedrijf kernge zond, zodat voor twee miljoen gulden geïnvesteerd is, onder meer in een lasrobot. Niet minder dan 127 mensen verdienen hun brood in de grote fabriek aan de Nijver- heidsweg, die de laatste jaren sterk gemoderniseerd is. Hoogwaardiger Markt niet positief Vis, fruit, vlees Zestiger jaren Leverancier rolstoelen met 12 medewerkers Van Os medical uit 's-Gravenpolder heeft op het indus trieterrein in Sint-Philipsland het pand gekocht waar ooit aannemer Ligtendag zat. Het bedrijf, waar twaalf mensen werken, verhuist in de tweede helft van deze maand naar de Prins Hendrikpolder. TNO Deze week Vrijdagavond hoopt Gerrit Quist uit Sint-Philipsland op de bloeddonoravond van het Rode Kruis in De Wimpel voor de tachtigste maal bloed af te staan. Maar de 68-jari- ge Quist gaat er niet prat op dat hij al zovele malen een halve liter bloed heeft gedoneerd. Jonge gezichten Ongeval Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Streekmuseum de Meestoof in St. Annaland exposeert opnieuw foto's uit de dertiger jaren, die gemaakt zijn door oud-inwoner M.C. van der Weele, nu woonachtig in Middel burg. Het succes van de vorige ten toonstelling staat Meestoof-be- stuurslid J.F. Kousemaker nog hel der voor ogen. "Toen kwamen er 400 bezoekers op af en iemand zag voor het eerst haar eigen trouwfoto." De ongeveer 100 foto's die vanaf de eerste week van november te zien zullen zijn, worden momenteel door de heren J.L. Duijzer en L. Hage van een onderschrift voorzien. Het zijn voornamelijk foto's uit St. Anna land, maar er is ook een fraaie opna me van het voormalige slot in St. Maartensdijk. De expositie zal de hele maand november elke woens dag en zaterdag te zien zijn. Alleen de openstelling op 15 november ver schuift wegens dankdag voor gewas en arbeid naar donderdag 16 novem ber. Het dagelijks bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden heeft giste ren gepraat over het samenstellen van de diverse commissies. De alge mene vergadering van hoofdinge landen moet dit voorstel nog bekrachtigen. Ze praat er op 9 november over. Er komen vier territoriale (gebieds gebonden) commissies: Tholen/ Sint-Philipsland, Schouwen-Duive- land, Zuid-Beveland, Walcheren/ Noord-Beveland. Van de Thoolse commissie is gezworene J.L.C. Mol voorzitter, leden zijn mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans, A.L. Aarnoudse en M.A. van Beek. Daarnaast worden vier functionele commissies ingesteld," die bestaan uit twee hoofdingelanden van elk van de vier voormalige waterschap pen, aangevuld met een of meer gezworenen en een secretaris. De Thoolse afvaardiging in deze com missies is als volgt. Waterbeheer: J.L. van Gorsel (voor zitter), G. Westerweel en secretaris J.A. Dees. Waterkeringen en wegen: J.K. Elen- baas, J.M. Aarnoudse en gezworene G.L.D. Gaakeer. Algemeen bestuurlijke zaken: C. van 't Hof en J.L. Noom. Middelen: J. Versluys en A.A. van Nieuwenhuijzen. Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag voor ongeveer 12.000 gulden aan meubels en tapijt gestolen uit een opslagplaats van woninginrichting Van Houte in Sint-Maartensdijk. De daders boor den het slot van de loods (van Van Overveld) aan de Nijverheids weg kapot en sloegen een ruitje in. Een werknemer ontdekte vrijdagmorgen de inbraak. In de hal stonden tijde lijk spullen opgeslagen die tijdens de stuntverkoop waren verkocht. Het gaat om een coupon roze hoog polig tapijt van 7,2 bij 4 meter, een blank eiken vitrinekast met toogje, een bordeauxkleurig lederen bank stel (3- en 2-zits), een geoliede gre nen secretaire waarvan één lade ont breekt en een geloogd grenen recht hoekige salontafel met lade. De spullen waren niet verzekerd. Met de gedupeerde klanten heeft Van Houte inmiddels een regeling getroffen. Later vond men in Steen bergen het busje terug waarmee de gestolen waar is vervoerd. In het voertuig werden pluisjes van het tapijt aangetroffen. Van Houte heeft een beloning uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan verschaffen omtrent de inbraak. De loods wordt nu bewaakt. Uit een in aanbouw zijnde woning aan het Boserf te Sint-Philipsland werd van woensdag op donderdag een grote partij hand- en elektrisch gereedschap gestolen. De dieven kwamen binnen door een raam te forceren. Een timmerman die aan het huis bezig was, ontdekte donder dagochtend de diefstal. De waarde van de spullen bedraagt ongeveer 10.000 gulden. Algemeen directeur Zevenhuizen en directeur Matthijssen bij de nieuwe medewerker van Goedhart: lasrobot Severt. "We zijn zeer eilandgericht", zeggen algemeen directeur/grootaandeel houder H. Zevenhuizen en directeur J.P.C. Matthijssen. "Er leven veel gezinnen en toeleveranciers van. Onze bedrijfsauto's bijvoorbeeld tanken op Tholen en de plaatselijke drogisterij vult de EHBO-kisten. Er heerst hier ook een goede mentali teit. We kunnen dat goed vergelij ken met onze eerdere vestigings plaats Rotterdam. Daar staat het eigen belang meer voorop. Daar melkt men de koe, zonder die op tijd te voeren. Hier heeft het personeel begrip voor de onderneming. Er is een groeps geest en mede daarom zullen we in St. Maartensdijk onze produktie niet meer uitbreiden. Hoe groter de groep, hoe onpersoonlijker het alle maal wordt. Met 127 medewerkers zitten we goed." De directie geeft aan, dat Goedhart met twee problemen te kampen heeft: 'veel te veel belasting op de lonen en de te sterke Nederlandse gulden.' Zevenhuizen: "Om de nade len van de factor arbeid te compen seren, hebben we een lasrobot gekocht. Die kan een vrij complex karwei in 23 minuten klaren, waar een man zes uren over doet. De robot is snel en biedt constante kwa liteit. Als er een fout gemaakt wordt, gebeurt dat elke keer opnieuw. Dan moet het computerprogramma bij gesteld worden en dat vraagt weer hoogwaardiger personeel. Zo ook voor de buigbank met een soort robot die we besteld hebben en de buistrekbank. Er blijven mensen nodig om de kwaliteit te beoordelen, maar die verdere automatisering draagt er wel toe bij, dat je minder personeel hoeft in te lenen en min der overwerk doet." Goedhart maakte de laatste tien jaar zijn sterkste groei door, al was het van 1 oktober 1993 tot 30 september 1994 lopende boekjaar 'teleurstel lend.' Daarentegen werd dit jaar een omzetgroei van 23% geboekt, waar bij het eind nog niet in zicht is omdat het boekjaar voortaan gelijk gaat lopen met het kalenderjaar. Maar Matthijssen is niet positief over de markt. "De fruitsector loopt slecht en de mestoverschotten leiden tot terugdringing van de varkensstapel, dus minder koelhuizen. Daarnaast hebben we te maken met de cfk-pro- blematiek en het broeikaseffect. Er worden steeds hogere eisen gesteld aan de materialenkeuze, zodat we veel meer variatie moeten hebben. We maken kleinere series met korte re levertijden. Het aantal grote klan ten is door fusies ook afgenomen: multinationals kunnen binnen de eigen organisatie koelers laten maken. Daarentegen hebben kleine re klanten veel meer opdrachten ver strekt." Goedhart is sterk internationaal gericht, want het allergrootste deel van de koelers gaat naar het buiten land. Toch wordt er ook wel eens dichtbij huis geleverd, zoals bij de nieuwe vestiging van vishandel Schot in Tholen en fruitkweker Van Rossum in Stavenisse. Maar de gro te projecten zijn in Zuid-Amerika en het Verre Oosten, met name Thai land. Ook tot Noord-Amerika dringt Goedhart soms door: via een Zweedse klant werden koelers gele verd voor het invriezen van hambur gers voor Mc Donalds. "Door onze kwaliteit en betrouwbaarheid weten ze ons steeds nog te vinden, maar onze verkoopafdeling moet een blij vende inspanning blijven leveren", zegt Matthijssen. "De orderporte feuille is niet meer zo ver vooruit gevuld als vroeger." Dat was de periode dat een Turks installatiebe drijf 236 koelers en 48 luchtgekoel- de condensors bestelde voor twee douane-inklaringdepots in Saoedi Arabië. En voor 3 containerschepen van een Duitse rederij werden 288 speciaal ontworpen koper/alumini um luchtkoelers geleverd. Goedhart begon 60 jaar geleden aan de Spangensekade in Rotterdam. De broers Aart en Cor Goedhart maak ten er met ongeveer 40 medewer kers alle soorten verdampingssyste men voor de chocolade-industrie, groente- en fruitveilingen en de scheepvaart. Door het gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden in het centrum van Rotterdam en de subsi dies die werden gegeven voor bedrijfsverplaatsing naar door de werkloosheid geteisterde landbouw gebieden, werd St. Maartensdijk begin zestiger jaren de nieuwe vesti gingsplaats. P.J. Moormans, die in 1958 als chef tekenkamer bij Goed hart begon, verhuisde met zo'n 10 collega's mee. Hij is nog steeds actief als technisch adviseur bij het bedrijf. In 1968 werd Goedhart overgenomen door Vanandel, maar in 1987 werd het bedrijf weer ver zelfstandigd. De aandelen zijn momenteel voor 60% in handen van de familie Zevenhuizen (twee broers en een zus) en voor 40% van de par ticipatiemaatschappijen NPM en Parcom. Goedhart viert het 60-jarig bestaan als een kerngezond bedrijf benadrukt Zevenhuizen. "Externe financiering hebben we al jaren lang niet meer." Vrijdag maakt het personeel met het thuisfront een excursie naar de veiling in Kapelle, waar een kleine honderd koelers van Goedhart in bedrijf zijn. Daarna is er een feestavond in Haestinge. Pagina 13: Dochter in Bohemia na veel barrières Van Os houdt zich bezig met de import en verkoop van rolstoelen en revalidatie hulpmiddelen. De onder delen hiervoor worden gemaakt in landen van de Europese Unie, Oost- Europa en Taiwan en vervolgens in Nederland in elkaar gezet. Nu nog op twee plaatsen in Zuid-Beveland, maar vanaf november in Sint-Phi lipsland. Daar is ruimte om uit te breiden, waarvan Van Os binnen een kleine twee jaar gebruik denkt te maken. De keus is op Sint-Philips land gevallen omdat het betrekkelijk dicht bij Rotterdam ligt. Ook de afstand tot Antwerpen, waar enkele keren per maand containers met onderdelen voor het bedrijf arrive ren, verandert door de verplaatsing nauwelijks. Rolstoelen vormen de hoofdmoot voor Van Os, die zes jaar geleden een eigen label op de markt bracht. Inmiddels vindt export plaats naar verschillende landen in Europa. In Zeeland, Zuid-Holland en west-Bra bant worden de produkten hoofdza kelijk rechtstreeks aan de klant gele verd. Landelijk is een netwerk van dealers opgezet en in het buitenland wordt eveneens met distributeurs en dealerorganisaties gewerkt. Naast rolstoelen levert Van Os revalidatie- hulpmiddelen, thuiszorgartikelen en zogenaamde hoog-laag bedden. Voor de label-produkten verzorgt Van Os medical alleen de marketing en distributie. Vier fabrikanten in de eerder genoemde landen maken de onder delen voor de zelf ontwikkelde pro dukten, nadat deze zijn getest en goedgekeurd door TNO in Delft. De halffabrikaten komen naar Neder land en worden daar, vanaf novem ber in Sint-Philipsland, in elkaar gezet. Gezien de groei van het bedrijf, in 1971 door W. van Os begonnen met als hoofdzaak de ver deling van verbandartikelen, wordt in de nabije toekomst een groei ver wacht van het personeelsbestand. Het bedrijfspand in de Prins Hen drikpolder werd via Boot makelaars door Van Os gekocht van fourage- handel G. v.d. Spek uit Berkel en Rodenrijs. Molenhoek in Tholen wordt groene wijk zonder schuttingen Mevrouw J. van Vessem blikt terug op ontwikkeling Thools telefoonverkeer Gemeentebestuur oriënteert zich bij bedrijven in Prins Hendrikpolder Tractor oorzaak van tweede grote brand bij Burgers in Poortvliet PvdA schrikt van vervallen huizen in Vossemeerse Ring Oud-voorzitter protestantenbond: Altijd blij geweest dat ik getekend was Rederijkers winnen Elektra met fraaie collectieve prestatie Fusievoorstel drie christelijke basisscholen na l1/4 jaar gereed Antwerpse duikclub besluit seizoen met zwemtocht naar Gorishoek Veel treffers, maar weinig wedstrijdpunten voor Noad '67 DAT IS GROOT EN SCHOON: GELUKKIG TE WORDEN VAN HET KLEINE Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De 68-jarige G. Quist geeft voor de tachtigste maal bloed. Het stro rond de aardappelen vergde vele uren nablussingswerk. Een door kortsluiting in beweging gekomen tractor heeft zaterdagochtend een landbouwschuur van 50 x 20 meter van de gebroeders Burgers aan de Schoondorpseweg in Poortvliet in de as gelegd. Naast een grote hoeveelheid materieel waren er ook aardappelen in de loods opgeslagen. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van St. Maartensdijk en Tholen. Zie verder pagina 9. "Daar is het niet om te doen, hoor," zegt hij bescheiden in zijn senioren woning aan de Eendrachtstraat, schuin achter De Wimpel. In 1954 ging Quist voor het eerst bloed geven. Dat was in café De Druiven tros in de Voorstraat van de toenma lige eigenaar Rijstenbil. Daar woon de hijook dichtbij, namelijk er schuin tegenover. Dat was gemak kelijk. "De eerste keer dat er een donoravond werd gehouden ben ik niet gegaan. Ik wou het eerst maar eens bekij ken." Niet dat hij zelf in het café poolshoogte ging nemen. Dat hoef de niet: "Nee, ik hoor wel hoe het gaat, dacht ik." En zo gebeurde het. De berichten waren dus goed want Quist ging de volgende keer en bleef gaan. En verenigde, zoals vele Sint- Philipslanders in die tijd, het nuttige met het aangename: eerst boven bloed geven en daarna in het café beneden nog eens een borreltje nemen. "Het was een uitje. Er waren er heel wat die bleven plakken, hoor," lacht de bloeddonor. De Rode Kruisploeg kwam toen uit Steenber gen en Quist herinnert zich nog dat ze ooit een vrijwilliger naar huis hebben moeten brengen omdat hij na afloop te diep in het glaasje had gekeken. Quist heeft er nooit aan gedacht om als bloeddonor te stoppen. "Ik heb altijd tegen mezelf gezegd; als je er een keer last van hebt, dan stop je ermee. Maar ik heb er nog nooit last van gehad." Verzuimen deed hij bij na nooit. Ook niet voor verjaarda gen. "Als het donoravond is, dan ga ik." Met bloedgroep 0 is Quist een zoge naamde universele donor. Tachtig keer bloed geven staat gelijk aan veertig liter bloed, of vijf emmers van acht liter. "Een hele plas, maar ik weet niet waar het allemaal geble ven is. Over al die jaren kan een mens nogal wat missen en je hebt het ook zo weer terug." Het was in 1954 vooral door toe doen van dokter Menger, die een goed contact had met dominee Gebraad van de oud-gereformeerde kerk, dat er veel inwoners naar de bloeddonoravonden van het Rode Kruis gingen. "Er gingen toen veel en veel meer mensen bloed geven," herinnert Quist zich, "het is minder geworden, hoewel ik de laatste jaren toch weer meer jonge gezichten zie. Dat is een goed teken." Dokter Menger was altijd aanwezig bij de donoravonden maar de con trole vooraf verschilde hemelsbreed met de voorzorg die nu betracht wordt: 'Toen werd er gevraagd of je geelzucht had gehad. Zo niet, dan mocht je geven." Nu wordt de bloed druk en de lichaamstemperatuur ge meten en bij twijfel wordt de donor langs de dokter gestuurd. Dat vindt Quist een grote vooruitgang. "Ik vind het fijn dat er een goede contro le is." Een ander verschil is dat vroeger degene die naast de donor zat met het zakje bloed zat te schudden. "Nu roepen ze alleen maar dat het zakje vol is." Wat hetzelfde is gebleven is de inzet van de vrijwilligers van het Rode Kruis. Die begeleiden de donoren na het bloedgeven van de brancard naar de ruimte waar ze even bij kunnen komen. Maar van blijven plakken zoals in De Drui ventros gebeurde is volgens Quist geen sprake meer. De jubilerende donor is nooit van zijn stokje gegaan, maar heeft wel andere men sen zien vallen of bijna zien vallen. "Meestal zag je het aankomen. Dan werden de mensen wit, maar ik heb het een keer meegemaakt met een grote vent die bij het buffet in het café als een paal tegen de grond klapte. Die heeft het niet voelen aan komen." Quist geeft bloed omdat het nodig is, zo zegt hij. Zelf heeft hij nooit bloed toegediend gekregen. Ook niet toen hij 25 jaar geleden in Rot terdam tijdens zijn werk als uitvoe rend timmerman met zijn rechter hand tussen een cirkelzaag terecht kwam, daarbij vier vingers verloor en verschillende malen aan zijn hand werd geopereerd. Het inbrengen van de naald heeft ook nooit problemen opgeleverd. Eerst was het altijd in zijn rechter arm, sinds het geval wordt dat in zijn linkerarm gedaan. "Dat is altijd perfect gedaan. Ik heb nooit een blauwe arm gehad." En lang hoeft Quist niet op de bran card te blijven liggen om het zakje vol te krijgen. "Ik lig altijd een beetje met mijn hand te knijpen. Dan ben je er gauw van af."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1