Geluid Meulvliet wordt onderzocht Sportwinkel J C herrees na brand aan de Molenstraat Showroom kantoren bij Dieleman Grotere jachthaven met een goocheltruc Onze Top 10 van deze week. e o o 4,75 Oorlogsherinneringen uit Stavenisse mi n Initiatief Leeuwenhaag en Stoutjesdijk slaat aan Tv-zender voor vrouw o Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Zomer 1995 voor toerisme geen topper 49 2.50 3.38 Extraatje van deze week: In Sint-Annaland 48 boten meer 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 5 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Voor huisvesting Thjos in jeugdhonk door A.J. Smits Met 11 tegen 7 stemmen heeft de Thoolse gemeenteraad besloten om de jachthaven in St. Annaland uit te breiden met 48 ligplaatsen. Tegenstander P. van Belzen sprak over 'salamitactiek' en voorstander M.A.J. van der Linde vond dat b. en w. een 'kleine goocheltruc' uitgehaald had den. Vreemde combinatie Tweede fase Ir. Nortier zachte fruitige rode Spaanse wijn, fies 0.75 liter Thjos mag zich in het jeugdhonk van Meulvliet in Tholen uitleven als een akoestisch onderzoek aantoont dat zoiets zonder veel problemen kan. Alleen de SGP-fractie was tegen de uitgaaf van 5000 gulden voor dit doel. "De jeugd mag gevraagd worden om zich aan te passen aan de omgeving", zei raadslid A. Kersbergen. PvdA, VVD en AOV stonden te jui chen. "Zo komt een eigen ruimte De zomer van 1995 was voor de recreatieve sector in Zeeland geen topper. Dat is de conclusie van de provinciale VVV. Volgens de ver eniging voor vreemdelingenverkeer was de belangstelling voor Zeeland in het voorseizoen matig, maar dat werd weer goed gemaakt door de drukte in het hoogseizoen. Om dit jaar als echt goed in de boeken bij te schrijven, zullen er in september en oktober echter ook nog veel toeris ten naar Zeeland moeten komen. Na een matig tot redelijk voorseizoen, begonnen de hoogtijdagen pas half juli. Vanaf dat moment kenden alle vormen van slaapgelegenheden een goede bezetting tot ongeveer 27 augustus. De meeste belangstelling bestond voor kamperen en vakantie huisjes. Waarschijnlijk onder invloed van het weer, beslisten veel mensen volgens de VVV pas op het laatste moment er nog even tussen uit te gaan. Daardoor werd er op korte termijn en vaak maar voor één of enkele nachten geboekt. Het aan houdende warme weer maakte dat de kust favoriet was. Daarnaast waren ook fietsvakanties en -tochten in trek. Vooral onder Belgen, Italia nen en Britten kwam er meer belangstelling voor het fietsen. De bestedingen van de toeristen waren volgens de VVV aan de lage kant, net als vorig jaar. Dat zou te wijten zijn aan het feit dat mensen korter, maar vaker op vakantie gaan en aan de andere kant verminderde door de hitte de beho?fte om te winkelen en uitgebreid te eten. voor Thjos binnen handbereik", zei mevr. E.M. van der Wal-Vermeu- len. "Ik hoop dat het een hele fijne ruimte wordt", zei mevr. E. Frigge- Hogesteeger. Alleen bij mevr. M.H. Schot-de Hoog werd de vreugde wat getemperd omdat ze Thjos het liefst in de huidige afdeling van de kunst zinnige vorming zag komen. "Die ruimte is niet groter", zei wethouder J. Versluys, maar mevr. Schot bleek een ongelovige Thomas. "Kunt u dal met bewijzen staven?", wilde ze weten. Versluys: "Dat kun je opme ten en dat is gebeurd", zei de wet houder met een ironische ondertoon Mevr. Schot kon het nog niet gelo ven dat het jeugdhonk net zo groot was. "In de commissie welzijn is het uitgebreid besproken", zei Versluys maar toen ontbrak het AOV-raads- lid. De wethouder herhaalde, dat hei jeugdhonk een aparte ingang en eer eigen toiletgroep heeft. Bovendier grenst er slechts aan één kant eer vergaderzaal aan. In de ruimte van kunstzinnige vorming zou je veel meer moeten isoleren. Dat lokaal wordt door het vertrek van het Oos- terscheldecollege naar de vijfhoek aan de Jan van Bloisstraat, vergader ruimte in plaats van het jeugdhonk, zodat de capaciteit in Meulvliet niet zal verminderen. Een en ander kan zo gebeuren omdat het Planciuscol- lege in de vijfhoek de activiteiten wegens gebrek aan leerlingen moet staken. Volgens mevr. Frigge was deze oplossing haar suggestie, die nu door b. en w. is opgevolgd. De wet houder ontkende dat. "Het Plancius- college komt ons te hulp, al betreu ren we het verlies van een onder wijsvoorziening op Tholen." Het VVD-raadslid bleef erbij, vanaf het begin van de discussie over Thjos het Planciuscollege als mogelijke oplossing voor de ruimtenood te hebben genoemd. "Dat spreek ik met nadruk tegen", zei wethouder Versluys gedecideerd. A.J. Smits uit Stavenisse was 11 jaar toen de Tweede Wereldoorlog uitbrakHet maakte een ding stelde hij zijn herinneringen aan die tijd op schrift. Als feuilleton zijn ze de komende weken in deze krant te lezen. Ja, nu denk ik aan onze schoolmeester. Hij had er slag van om de anderhal ve klas die hij onder zich had aan het werk te zetten. Dan kon hij op zijn gemak aan de lessenaar gaan zitten en brieven schrijven. Brieven met zwar te inkt en brieven met rode inkt. Piet van Beveren Jzn. en ik zaten in de voor ste bank, vlak tegen de lessenaar. We kenden precies de gedragingen van de meester als het eenmaal zover was dat hij ging schrijven. Dan vergat hij heel de klas, diepe rimpels trokken zich op zijn voorhoofd, zo verdiept was hij in zijn zaken. Want hij was een zakenman. We hadden er bij geruchte weieens iets van vernomen en de meester kon de pen niet hanteren of wij brachten dat in verband met zijn handel. Dan kon hij tegen ons tweeën weieens vertrouwelijk worden, door bijvoorbeeld te vra gen naar de prijs van uien en aardappelen. "Bin d' eiers nog a 'n bitje waerd, Bram?", of "Brienge de koejepaejen nog 'n bitje op, Piet?" vroeg hij dan quasi belangstellend. "Oe bin de knienepriezen van de weeke?" was het dan weer. En wij speelden het spel fijn mee. Eigenlijk voelden we ons gestreeld door het vertrouwen van de meester. Het ging weieens te ver, we werden weieens voorgetrokken bij onze klasgenoten. Na een dergelijk intermezzo schreef de meester weer verder. De door hem gewenste transactie kwam, dankzij onze mededelingen, op papier. Koepeen, eieren, tarwe, vlees, fietsbanden, tabak, sajet en ik weet niet wat al meer. Een hele lijst van gedistribueerde en schaarse artikelen. Maar voor de brief op de post ging, werd er nog een beroep gedaan op de hele klas en in breder verband op onze ouders en eventuele familie. De meester richtte zich op op zijn hoge kruk en hield de volgende toespraak: "Kinders, ik heb ier 'n brief uut Rotterdam, dae lieje vee ménsen toch zo'n onger in vooral oak kinders net as jullie. Ik 'n zaeterdag nog in Rotterdam hewist in as je dae de kinders zie loape, zo maeger in slecht 'r uutzieje. Ze motte dae inkel van de bonnen leeve. Wille jullie noe tuus in bie je femielje 's vraehe of a je bröödbonnen in melkbonnen - vö oare leevesmiddelen is oak hoed - mee mag brienge. Dae bin ier op 't durp 'n oap ménsen, die a die bon nen toch nie nöödeg Vooral die atte zèlfverzurger binne, in in Rotterdam snakke de kinders d'r nae op. Kiek, ik ier 'n brief nae Rotterdam heschree- ve. (Dan liet hij de met rode inkt geschreven brief zien). Atte julder noe mèr- regenochend bonnen meebrienge, dan stuur ik die mèrrege mi deeze brief weg. Wat zü die ménsen blieje weeze." Het effect van de sentimentele toespraak was verbluffend. We zeurden thuis om het hardst, om maar zoveel mogelijk bonnen mee te krijgen. Dat kon toen - het was in 1941 - op het platteland nog vrij gemakkelijk. Voorname lijk van de produkten die zelf geteeld werden. Als we de meester de bonnen ter hand stelden, praatte hij weer van "blieje ménsen in blieje kinders." En toch was het een goede meester. We leerden er goed bij, al kon hij soms erg tekeergaan. Hij kwam ook weieens bij ons thuis, mijn vader scharrelde weieens met hem in 'knienen'. Met mijn broer Jap heb ik er eens één bij hem geruild; een gro te gele met lange oren. Het was zo'n goede moeder, volgens de meester. Het was waar ook, ze wierp een nest met twaalf jongen. Maar toen ze acht negen weken oud waren, viel de ziekte onder de 'knienen'. We hadden er meer dan honderd; er waren dagen bij dat we een 'turfmand vol dööje' had den. (Wordt vervolgd) Ko Stoutjesdijk (links) en Jan Leeuwenhaag in hun nieuwe sportzaak. In 2 1/2 jaar van een huurruimte van 16 m2 naar een eigen winkel van 100 m2. Dat is in een notedop de voorspoedige ontwikkeling van J C sport in St. Maartensdijk, de gezamenlijke onderneming van Jan Leeu wenhaag en Ko Stoutjesdijk met hun echtgenotes. Morgen wordt de nieuwe huisvesting aan de Molenstraat geopend. Ze zijn er allebei groots op. Er zit veel eigen ontwerp en werk in de nieuwe spörtzaak, die uit de as her rees na de brand in het pand van dhr. Van Leeuwen van de gelijknamige lijstenmakerij. "Dankzij de profes sionele uitstraling van onze winkel mogen we nu ook Nike schoenen verkopen", zeggen de beide eigena ren vol trots. "Daar zijn we blij mee, want zo'n merk te mogen verkopen betekent voor ons een stuk waarde ring." Leeuwenhaag en Stoutjesdijk zijn nauw met de sport verbonden. De eerste als tennisleraar, de tweede als badmeester en voetbaltrainer. Dat levert een heleboel relaties, dus klanten op en ook goede adviezen. "Als vakkundige mensen op ons eigen sportgebied kunnen we de beste tips geven. Maar zonder de hulp van de dames konden we dit niet doen, want we blijven hobbyis ten. Allebei hebben we een volledi ge baan. En we doen veel in "eigen beheer om de basiskosten zo laag mogelijk te houden. Daardoor kun nen we te allen tijde 10% korting op de adviesprijzen geven en op voet balschoenen zelfs 15%. Dat slaat enorm aan." Volgens de ondernemers heeft de zaak een impuls gekregen door het stoppen van Heshof jn Steenbergen, die van oudsher' veel klanten van Tholen had. Ze verwachten dat de nieuwe winkel opnieuw voor groei zorgt. "Onze voorraad is bijna ver dubbeld, zodat we weinig nee hoe ven te verkopen. Ons assortiment is vrij uitgebreid: schoenen, shirts, trainingspakken, zwemkleding, rackets, enz. En we richten ons met name ook op de vrijetijdskleding: sportieve winterkleding voor de schooljeugd. Het gros van de jonge ren loopt op vrijetijdsschoenen en die markt speelt een steeds grotere rol. Men hoeft niet meer de brug over. We hopen, dat men ook vanuit Tholen naar St. Maartensdijk komt. Wat prijs betreft, winnen we het! En we bieden toch echt duurzame arti kelen aan van alle bekende merken." J C biedt ook clubartikelen aan van Ajax, Feyenoord en PSV. Niet alleen shirts, maar ook paraplu's, bekers, enz. "Tijdens de voorberei ding op de competitie hebben we alle wedstrijden van Ajax in Zee land gevolgd. Met name onze ver koop in Breskens was een grandioos succes. Ook op braderies hebben we die clubartikelen gepresenteerd er dat sloeg eveneens prima aan." Leeuwenhaag en Stoutjesdijk zijn tevreden ondernemers in deeltijd. "We hebben goede contacten met verenigingen en hun sponsors bena deren we ook. Dat blijkt te werken. De bedrijven vinden het fijn dat ze hier terecht kunnen voor shirts en tassen. En stond het voorheen soms in dozen, nu hebben we veel meer ruimte om alles te laten zien, ook op de bovenverdieping, waar de win keltrap uitnodigend naar wijst." J C heeft met de heropening nieu we openingstijden: van twee ochten den en een middag naar vier dagen: woensdagochtend tot en met zater dagmiddag plus op vrijdag koop avond. Sinds maandag kunnen de abonnees van Zekatel een nieuwe televisiezen der ontvangen: VTV, een zender die zich overwegend richt op (jonge) vrouwen. Het programma is iedere morgen tussen half tien en elf uur te ontvangen op dezelfde zender als Kindemet. De raad van prioriteitsge rechtigden van de kabelexploitant heeft besloten om de zenders EBN, The Box en CMT niet te gaan door geven. De radio wordt uitgebreid met de Concertzender, maar Radio London en Nieuwsradio AM 1395 worden niet toegelaten. "Het pro bleem als je nieuwe zenders toelaat is, dat andere moeten wijken omdat er onvoldoende kanalen zijn", legt wethouder J. Versluys uit. Om die reden is de kans ook niet erg groot dat radio Rijnmond op de Zeeuwse kabel komt. Versluys sprak daarover informeel met Zekatel-directeur Brasser, naar aanleiding van een opmerking tijdens het kembezoek van het gemeentebestuur aan Sint- Philipsland. De tv-zender MTV had aanvankelijk een bijdrage van 1,57 gulden per abonnee per jaar gevraagd aan Zekatel, maar dat ver zoek is ingetrokken en opgeschort tot 1 januari 1997. De raad van prio riteitsgerechtigden vindt dat voor zichtig moet worden omgegaan met het betalen van zenders voor het doorgeven van de programma's, omdat daardoor het abonnement weieens onbetaalbaar zou kunnen worden. De raad gaat verdwijnen en daarvoor in de plaats komt een regio naal overleg met Zekatel. Tholen vormt samen met Noord- en Zuid- Beveland één regio. De adviezen die uit dit overleg komen, zullen door Zekatel als bindend worden beschouwd is de afspraak. Leen (rechts) en Rens Tichem in de nieuwe showroom kantoorinrichting van Dieleman in Tholen. Kantoorvakhandel Dieleman heeft woensdagavond met een receptie in de winkel aan de Hoogstraat te Tho len een showroom voor kantoorin richting feestelijk in gebruik geno men. Het voormalige magazijn - de opslagruimte is naar boven verhuisd - werd bij de winkel getrokken, die nu 30 m2 groter is geworden. De klanten kunnen meer artikelen, zien en met de vernieuwing is ook het assortiment uitgebreid. Zo zijn er kluizen in diverse maten en een reeks met accessoires voor de com puter (reinigingsprodukten, stofhoe- zen, kabels en toebehoren) van het merk Boeder. Ook de oude vertrouwde schrijfma chine is er nog steeds naast nieuwe snufjes als de laserfax. Papiervernie tigers, kantoormeubelen, inbind- en plastificeerapparatuur, in de show room is het allemaal te zien. "Ieder bedrijf wil tegenwoordig netjes voor de dag komen", zegt directeur L.M. Tichem van Dieleman. "Daarom hebben we met deze uitbreiding ingespeeld op de wensen van onze klanten. We zitten niet stil en we gaan ook de baan op om klanten op Tholen, in West-Brabant en op Zuid-Beveland nieuwe produkten te laten zien." Dat blijkt te werken, want de bestel wagen maakt heel wat ritjes om arti kelen thuis te brengen. Binnen de bestaande mogelijkheden is Diele man voorlopig uitgebouwd. Er is alleen nog 100 m2 tuin aanwezig. Het gemeentelijke steiger achter de graansilo van de CZAV (voorheen Cebeco), goed voor 25 ligplaatsen, vervalt namelijk door de uitbrei ding. De helft daarvan (13) is bij de uit breiding opgeteld, die door de Stuurgroep Oosterschelde was goedgekeurd voor 35 passanten. Daardoor kwam de gemeente op totaal 48. "Het zit me dwars, dat u dat een goocheltruc noemt. Ik zou willen, dat we het konden", zei bur gemeester Van der Munnik. Van Belzen bleef het allemaal een 'wonderlijke zaak' vinden, temeer daar er twee haven-ontvanginstalla- ties voor olie e.d. in St. Annaland blijven. Daar hebben gemeente en watersportvereniging al lang over gestreden en tenslotte een compro mis bereikt. Als er een zogenaamde h.o.i. vervangen moet worden, gebeurt dat niet. Dan is één voldoen de. "Een hele vreemde combinatie", vond het RPF/GPV-raadslid. Ook M.J. Klippel maakte duidelijk, dat de watersportvereniging met grote soepelheid behandeld is. "Er lag niet eens een fatsoenlijk plan. Een half A4tje tekst, maar geen bestek." De SGP-woordvoerder had echter ook principiële bezwaren. "De zondagheiliging in St. Anna land is niet gebaat bij deze uitbrei ding en de druk op de Oosterschelde neemt toe." Dat laatste aspect stipte Van Belzen ook aan omdat er eerder gesteld is, dat de uitbreiding van de jachthaven Stavenisse het laatste was dat toege staan werd. Van der Linde zat ook met die grote re druk op de Oosterschelde, maar de Stuurgroep had dat onderdeel bekeken en goedgekeurd. Hij was nog wel benieuwd naar de financië le gevolgen voor de huidige boten- bezitters aan het gemeentelijk stei ger. "Die moeten straks verplicht naar de jachthaven." Ook wilde het PvdA-raadslid weten, hoeveel lig plaatsen er in de handelshaven nog overblijven. Temeer, daar in de toe komst binnenschepen uit St. Philips- land naar St. Annaland verwezen worden. R. Ravensteijn zat met dezelfde vraag gezien eerdere bedenkingen tegen de jachthavenuitbreiding van schippersvereniging Schuttevaer en graansilo-eigenaar CZAV. Wethou der J. van der Jagt meldde, dat die organisaties tijdens recente bespre kingen accoord zijn gegaan met de plannen. "Ook in de nieuwe situatie kan er nog een Dortmunder van 1000 ton in de handelshaven komen." Volgens de wethouder was er ook niets nieuws onder de zon. "Deze tweede uitbreidingsfase van de jachthaven vormt de voltooiing van een plan dat al in 1987 ontwor pen is. In 1986 hebben we daarover gesprekken gevoerd met de toenma lige Cebeco en zijn er extra dukdal ven gezet voor het zwaaien van de schepen. Ook na deze tweede fase kan CZAV graan per schip blijven afvoeren." Van der Jagt gaf Klippel toe, dat er geen plan ter inzage was gelegd zoals dat van een extern bureau gebruikelijk is. "Maar de water sportvereniging werkt altijd met ir. Nortier en die is ons bekend en ter zake kundig. Op deze manier betaalt de w.s.v. ook mee aan de plannen en voor ons was het A4tje voldoende." Wat de kosten voor de botenbezit- ters van het gemeentelijk steiger betreft, zei de wethouder, dat de m2- prijs hetzelfde is als in de jachtha ven. Hij gaf toe, dat straks wel het lidmaatschap van de w.s.v. vereist is, want de vereniging pacht de jachthaven van de gemeente. Die pachtsom wordt door de uitbreiding verhoogd met 63.336 gulden per jaar. Daarnaast komt er nog 6400 gulden bij voor de havenontvangin- stallatie. De totale investering van de uitbrei ding beloopt 781.000 gulden. Na aftrek van het gemeentelijk aandeel in het onderhoudsbaggerwerk en de aanwending van de egalisatiereserve resteert 645.000 gulden. Van der Linde stelde vast, dat de botenbezitters aan het gemeentelijk steiger er qua voorziening op voor uit gaan. Alleen bleef hij met de vraag zitten, wat de capaciteit van de handelshaven nog is. "Dat wordt uitgezocht", antwoordde de wethou der. Voor raadslid J. de Jager reden genoeg om op te merken, dat de haven van St. Phijipsland dan maar open moet blijven. Bedrijfstechniek. Het Zeeland Col lege begint eind oktober met de cur sus bedrijfstechniek voor startende ondernemers. Deze cursus is belang rijk vanwege de nieuwe vestigings wet die per 1 januari van kracht wordt. Het middenstanddiploma voor bedrijven in de installatiesector wordt dan vervangen door het diplo ma algemene ondernemersvaardig heden. Nieuw daarbij is het onder deel bedrijfstechniek. Andijvie, 500 gram Italiaanse zoete witte druiven, kilo Magere varkenslappen, 500 gram^75 3.75 qq kilo o.y O Cd Goudse jonge kaas 48+, vers van t mes of vacuüm verpakt 0 nn kilo >1#6 o.yu C(1 Elleboogjes Macaroni Ji£91 qq of Spaghetti {L39T, pak 500 g yy Cd Koffiemelk, vol of halfvol, 1 /I n fles 0.5 liter of pak 500 gram Nü Peijnenburg ontbijtkoek (500 g), gesneden, volkoren, parelkandij- qq of honingcaramelkoek, 400 g Nü JL.yy Lambrusco rosso of bianco, one fles 0.75 liter Z.yD Seven Up, Regular; Light of Sisi Orange, Regular Light of Koolzuurvrij 2 flessen 1.5 liter naar keuze Sunil Ultra of Color1 n no 2 navulpakken 2 kilo ly.yo Los Molinos Crlanza, Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 oktober a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15