Dochter Bohemia na veel barrières Veertig jaar bij één baas zeker in bouw bijzonderheid Provincie steunt verplaatsing van N iemants ver driet Gemeentebestuur oriënteert zich bij bedrijven Prins Hendrikpolder Nogmaals kernbommen Studie naar een goedkopere afvalverwerking Sint-Philipslandse ondernemers kampen met ruimtegebrek Donderdag 5 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Goedhart breekt Oost-Europese markt open Goedhart Bohemia SRO in Nymburk, 50 km ten oosten van de Tsjechische hoofdstad Praag, heeft in september de eerste order koelers afgeleverd voor een fruitopslag. Sinds 1 januari is de dochteronderneming van Goedhart uit St. Maartensdijk actief in Oost-Europa. Er werken 8 mensen in de produktie en 2 op het kantoor. Dertig miljoen Diverse barrières P. Wielaard in Huis Hypotheek Engeland Paradepaardje Koninklijke onderscheiding voor J.A. den Haan uit St. Annaland Met het staande zingen van twee coupletten van het Wil helmus werd donderdagavond de uitreiking van konink lijk zilver aan uitvoerder J.A. den Haan in de Wellevaete te St. Annaland extra geaccentueerd. Burgemeester H.A. van der Munnik speldde de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op bij de jubilaris van aanne mingsbedrijf gebr. Moerland. Eén van de laatste Thole- naren die volgens het oude decoratiesysteem werd onder scheiden. Niet stil zitten CNV nooit nodig VZOS kent geen vut Fototoestel Geen vrije grond meer in Poortvliet De provincie is bereid bij te dragen in de kosten van de verplaatsing van garage Niemantsverdriet in Poortvliet. Het project is opgenomen in het verdeelplan stads- en dorpsvernieuwing 1996. Echter nog zonder bedrag, omdat het plan nog niet is afgerond; de gemeente heeft nog niet met Niemantsverdriet onderhandeld. 1,76 miljoen In de hal van Van Dijke Zeeland b.v. hangen de ontwer pen voor de uitbreiding op een prominente plaats. Een naast het Sint-Philipslandse constructiebedrijf staande loods moet onder één dak gebracht worden. Ruimtege brek is een probleem waarmee meer bedrijven kampen op het industrieterrein Prins Hendrikpolder. Enthousiast Bloembollen Algemeen directeur H. Zevenhuizen en directeur J.P.C. Matthijssen stap ten op een gegeven moment in de auto om hun geluk in Tsjechië te beproeven. "We hadden natuurlijk wel een studie gemaakt van de mogelijkheden, maar in de praktijk was het een ramp", zegt Matthijssen. "Het heeft heel veel energie gekost voordat we wat van de grond kre- Goedhart heeft een omzet van 30 miljoen gulden, waarvan bijna 80% via export. Die omzet is bereikt met circa 4% minder produktie-uren. Vorig jaar is er een interne campagne in het bedrijf gevoerd om de kostprijs met 10% te verlagen en de verkoopprijzen met 10% te laten stijgen. "Hoewel de doelstellingen nog niet volle dig zijn behaald, ziet het er wel naar uit, dat dit jaar een omme keer wordt bereikt in de trend van dalende winstgevend heid", aldus directeur Matthijs sen. gen, maar ons doel was om met een been in Oost Europa te staan, want daar moet de echte groei vandaan komen. En dichterbij de klant zitten, is onze strategie." Maar daarvoor moeten heel wat (taal)barrières overwonnen worden. "Ouderen spreken soms wat Duits en jongeren Engels", vertelt Zeven huizen. "De gebruiken en gewoon ten zijn er heel anders. Ons westerse denken moet je daar opzij zetten." Goedhart huurde, na lang zoeken, 1000 m2 van een groot bedrijf dat treinstellen reviseert. "We hebben personeel gezocht, inclusief een Tsjechische bedrijfsleider, die in St. Maartensdijk een opleiding heeft gekregen. De technische kennis van het personeel daar is over het alge meen minder dan in Nederland. Men Peter Wielaard uit St. Annaland opent morgen een vestiging van de landelijke keten Huis Hypotheek in het kantoor van Meeus makelaars aan dë Stationsstraat 6 in Bergen op Zoom. Hij werkte bijna twee jaar als assistent-relatiebeheerder parti culieren bij de Rabobank in Tholen en anderhalf jaar als beheerder van het Rabo-bijkantoor Wemeldinge. In 1992 trad hij toe tot het hypo theekadviesteam van Meeus, waar voor hij morgen aan een nieuw hoofdstuk begint. Onafhankelijk, deskundig, objectief, kosteloos en vrijblijvend zijn volgens Wielaard de vijf trefwoorden die op Huis Hypotheek van toepassing zijn. "Als onafhankelijke gids door het hypo- thekenbos ben je voor de klant goud waard. Wij zijn en willen niet gebonden zijn aan welke bank of maatschappij dan ook. We geven een werkelijk objectieve vergelij king tussen alle geldverstrekkers en hypotheekvarianten. Ons doel is om voor onze klant de beste en goed koopste hypotheek te selecteren. Het kopen van een huis is immers voor de meeste mensen één van de groot ste investeringen in hun leven." Peter Wielaard regelt ook eventueel een taxatierapport en de aanvraag van een loonbeschikking. is ook minder allround. De Tsjechen zijn zeer gewillig om te leren, maar ze hebben meer training nodig dan we verwacht hadden." Met een produktiebedrijf in Oost- Europa wilde Goedhart niet alleen de verkoopmogelijkheden daar uit breiden. Door de lagere (loon)kos- ten in Tsjechië kan men voor de Benelux kleinere koelers maken - de zogenaamde commerciële koelserie voor de bakkers en slagers - die bij produktie in St. Maartensdijk niet te verkopen zijn. Het ontwerp, de tech nische begeleiding en de verkoop gebeurt op Tholen. Regelmatig gaat er een medewerker van Goedhart St. Maartensdijk naar Tsjechië. Zelfs de boutjes en de moertjes zijn er vanuit Tholen naar toe gegaan. Maar Zevenhuizen en Matthijssen willen er op den duur een zelfstandige ves tiging van maken met een wij- gevoel zoals in St. Maartensdijk. Behalve sinds dit jaar in Tsjechië heeft Goedhart al veel langer een eigen verkoopkantoor in Engeland: Goedhart UK. Daarnaast zijn er overal agenten, zodat het Thoolse bedrijf koelers kan afleveren in meer dan 25 landen. Hoofdzakelijk Europese, maar ook in het Midden- en Verre Oosten en in Zuid-Ameri- ka. Zo gingen er produkten uit St. Maartensdijk naar Kenya, Syrië, Japan en Taiwan. Goedhart blijft zoeken naar gebie den waar bijna geen eigen produktie van koelers aanwezig is, zoals het Verre Oosten. Maar de kennis daar voor blijft in St. Maartensdijk aan wezig, waar nog 6000 m2 bouw grond aanwezig is. Dat zal echter alleen voor een nieuwe distributie hal benut worden, maar niet meer De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik noemt Goedhart één van de parade- paardjes van de Thoolse bedrijven. "Dertig jaar geleden was men hier erg verheugd, toen Goedhart zich in St. Maartensdijk vestigde. Er was, vooral in die tijd, een schreeu wende behoefte aan met name technische bedrijven. De land bouw werd gemechaniseerd, de werkloosheid steeg, de mensen trokken weg. Wat ook erg aantrekkelijk is aan Goed hart is, dat het een technisch bedrijf is met een middelbaar en hoger niveau. Dat schept mogelijkheden voor jongeren. Het bedrijf ziet er van binnen goed uit, de sfeer is er ook goed. Dat merk je, dat hoor je. Goedhart gaat goed met zijn personeel om. En het bedrijfs pand van Goedhart is een van de mooiste van Tholen", aldus burgemeester Van der Munnik in het jubileumbulletin van Goedhart-journaal, dat ver scheen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. voor de produktie, zo maakt de directie duidelijk. Behalve het aanboren van nieuwe markten, is Goedhart ook bezig met produktvernieuwing. De bestaande series luchtkoelers en luchtgekoelde condensors worden geheel ver nieuwd. Onlangs zijn er ook totaal nieuwe produkten geïntroduceerd: de volle dig aluminium koelers, de koelers met roestvrij stalen buizen en alumi nium lamellen en de luchtgekoelde condensors met gegalvaniseerde sta len buizen en aluminium lamellen voor ammoniak. Burgemeester Van der Munnik feliciteert dhr. Den Haan met zijn koninklijke onderscheiding. 4 Den Haan, die na 40 jaar gebr. Moerland van de vut-regeling gebruik maakte, werd er door over vallen. "Wie ben ik, dat ik dit alle maal gekregen heb", zei hij in zijn dankwoord. Han den Haan bleek echter de eerste medewerker die vier decennia bij Moerland in dienst was. Van smeer- jongen tot uitvoerder. Directeur J.P. Moerland dankte hem voor zijn gro te inzet en zijn steun tijdens de diep tepunten in het bedrijf. Hij overhan digde hem niet alleen zijn laatste loonzak, hoewel de salarissen al 20 jaar via de bank betaald worden, maar ook een oorkonde en penning van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers. Voor mevr. Den Haan waren er bloemen. Is Den Haan de eerste met 40 dienst jaren, Moerland telt al zeven zilve ren jubilarissen, vanwie er al enke len de 30 en 35 jaar in de aanneme- rij gepasseerd zijn. "Wij zijn er trots op, dat wij zo'n hechte groep werk nemers hebben die zich volledig voor het bedrijf willen inzetten", zei de directeur. De burgemeester had die levenshou ding ook bij jubilaris Den Haan geproefd. "Niet stil zitten, maar naar je beste vermogen goed werk ver richten. En dat heb je 40 jaar tot vol le tevredenheid van verschillende bazen gedaan." Van der Munnik stelde vast, dat Han den Haan ais smeerjongen was begonnen en in overdrachtelijke zin was hij dat eigenlijk altijd gebleven. "Je had ook zand in de machine kunnen gooien, maar je hield het bij olie en kreeg steeds verantwoordelijker posten. Als uitvoerder had je met mensen te maken die ook wel eens baaldagen hebben. Dat luistert alle maal heel nauw, maar u deed het met plezier. Gedurende 40 jaar hebt u een goede vulling aan uw leven gegeven. De verstandhouding met baas en medewerkers was opperbest en dat is een groot compliment waard. Van harte gefeliciteerd met die prachtige loopbaan. Hopelijk kunt u nog vele jaren van uw pen sioen genieten." De burgemeester noemde Den Haan een man die niet bij de pakken neer zit. "U toonde karakter toen u in oktober 1993 arbeidsongeschikt werd verklaard." Na een hernia-ope ratie kwam Den Haan in overleg met het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in augustus 1994 terug bij Moer land. Van der Munnik prees ook de maat schappelijke verdiensten van de jubilaris bij zangvereniging VZOS: meer dan 40 jaar lid en 26 jaar bestuurslid. Alles bij elkaar vol doende redenen voor koninklijke waardering. CNV-bestuurder J.M. Vroegop feli citeerde Den Haan als trouw lid van de hout- en bouwbond met zijn jubi leum en lintje. "Het is je echt gegund, want 40 jaar bij één baas - inmiddels de derde generatie Moer land - komt in onze bond niet zo vaak voor. Dat kan alleen als er een hechte band is, een goede samen werking en wederzijds vertrouwen. In de ruim 30 jaar dat je van het CNV lid bent, heb je de bond nog nooit voor enig probleem nodig gehad. Maar aan de andere kant heeft de bond ons als leden wel nodig, o.a. om als werknemers en werkgevers samen te werken aan goede sociale voorzieningen en een rechtvaardige samenleving. In de bouw, waar de arbeidsomstandighe den zwaar zijn, is de vut populair. Dat betekent hoge premies, zodat een aanpassing niet te vermijden was." Vroegop schetste de nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van vut en pensioen, waarbij volgens hem een leeftijdsbewust personeelsbe leid past. De CNV-bestuurder advi seerde Den Haan om bij het toene men van de vrije tijd, zijn vrouw nooit voor de voeten te lopen. "Anders zou je de bond nog wel een keer nodig kunnen hebben", grapte Vroegop. "En wanneer je geen raad weet met je vrije tijd: bondswerk is er altijd te doen!" De CNV-bestuur der overhandigde Den Haan nog een stuk gereedschap om de scherpe kantjes eraf te halen. VZOS-voorzitter mevr. L. Pleune noemde de koninklijke onderschei ding voor Den Haan 'iets geweldigs.' "Zo'n avond is ook voor onze zang vereniging een weinig voorkomende gebeurtenis. Wij vinden het fijn, dat je dit mag beleven. Voor VZOS ben je immers altijd een grote steun geweest: als bibliothecaris en als bas. Ik heb voor deze bijeenkomst onze statuten er nog eens op nagele zen en daar komt het woord vut niet in voor. Toch liet je al eens uit je mond vallen, dat je gelijk met je werk zou willen stoppen. Han, Han, toch, hoe kun je zoiets menen. Wij hopen in elk geval met zijn allen, dat je samen met je vrouw bij de zang vereniging doorgaat. Voorheen was Janny, Moerland en VZOS alles voor je. Wanneer daarvan alleen je vrouw zou overblijven, zou dat een te zware opgave voor haar worden. Blijf dus doorgaan bij onze zangver eniging, als bas en als bibliotheca ris", zo bepleitte de voorzitter. VZOS zong o.l.v. dirigent Rinus van Gorsel en met orgelbegeleiding van Leen Heijboer drie nummers ter ere van Han den Haan, die zich daarmee in zijn dankwoord verguld toonde. Hij was dankbaar voor alle goede contacten in de afgelopen 40 jaar. "Ik heb altijd geredeneerd: samen sterk. Mijn werk heb ik steeds graag gedaan, al hield ik liever van tuinen dan van straatwerk. Het was ook niet altijd koek en ei, maar het goede overheerste." Den Haan had nog een bijzonder dankwoord voor zijn vrouw, die hem altijd steunde. Hij bood haar een fototoestel aan om de kleinkinderen in beeld te kunnen brengen. Tijdens de drukke receptie kwamen velen Den Haan de hand drukken: collega's, opdrachtgevers zoals medewerkers van gemeentewerken Tholen, familieleden en talrijke buren. "Dat kan gaan gebeuren nu we weten dat de provincie ook belang hecht aan deze zaak", reageert bur gemeester H.A. van der Munnik desgevraagd. Probleem daarbij is, dat in Poortvliet geen grond meer beschikbaar is. De bewoners van de Molenstraat klagen al jaren over de overlast die ze ondervinden van het garagebe drijf. Niemantsverdriet heeft zelf enkele mogelijkheden bij de gemeente aan gedragen, maar kreeg daarvoor geen medewerking. Andersom wilde hij op het bedrijventerrein alleen een piaats accepteren die in het zicht iigt. "We wachten geduldig af. Het balletje ligt nu bij de gemeente", zegt Niemantsverdriet. Hij voelt er niet voor om uit Poortvliet te ver trekken. "We zijn hier geboren en getogen, hebben er onze sociale contacten. Bovendien loopt het bedrijf hier goed." Onlangs nog investeerde de garagehouder in apparatuur voor schadeherstel. De gemeente raamt de kosten van de verplaatsing op 1,76 miljoen gulden en heeft bij de provincie 775.000 gulden subsidie gevraagd. Omdat in het plan een aantal aannames zitten en er nog niet is onderhandeld over een nieuwe plek, heeft Middelburg nog niet besloten hoe hoog de bij drage wordt. De subsidiabele kosten zijn bepaald op 1.406.000 gulden. De voor andere projecten toegeken de bedragen zijn steeds 30% van de subsidiabele kosten. Van der Munnik is blij met de toe zegging: "Als je partners hebt om het op te lossen, wordt de druk natuurlijk groter." Hij hoopt dat er in 1996 of 1997 duidelijkheid komt over de uitbreidingsmogelijkheden van het Poortvlietse bedrijventer- Een commissie van het overkoepe lend lichaam afvalverwerking in Zeeland, Olaz, onderzoekt of het huishoudelijk afval via een gediffe rentieerd tarief verwerkt kan wor den. Wethouder J. van der Jagt ant woordde dat maandagavond op vra gen van raadslid J. van den Donker, die de 'zeer positieve resultaten' van de gemeente Oostzaan op dat gebied met instemming citeerde. "Er zijn behoorlijke besparingen mee te bereiken en dat spreekt me aan", zei de D66'er. De wethouder noemde het enerzijds een goede zaak, maar anderzijds pleitte hij voor voorzich tigheid, want het moet uniform inge voerd kunnen worden. Daarop stu deert de Olaz-commissie nu. Chirac heeft toch zijn proef genomen met die omstreden kernstofbom. Hoe kan een mens tot zoiets komen? Dat is misdadig, maar ook dom. Gewetenloos en onverstandig en tegen beter weten in. Zijn snoeverij is niet zo handig en dit is nog maar het begin. Hij wil nog veel meer proeven nemen. Wat is dat voor een rare man? Is hij soms één van de extremen die dingen doen wat echt niet kan? Zoiets is toch nooit goed te praten? Ook door zijn kleine aanhang niet. Houdt dan Japan maar in de gaten, waar men d'ellende nu nog ziet. Is deze man dan niet te stoppen? Als men die dwaas zijn gang laat gaan, gaat heel de wereld naar de knoppen. Doe daar, in Gods naam, toch wat aan. Of blijft de wereld morrend wachten tot alles afgelopen is? Wel hoort men elke dag meer klachten vol walging en vol ergernis. Blijft waakzaam en blijft protesteren. Denkt nog eens aan 't Japan van toen. Er zijn nog steeds gestoorde heren die kernbomproeven willen doen. P.M. van Eekelen, Bergen op Zoom Het gemeentebestuur wordt met de problematiek geconfronteerd tijdens een oriënterend bezoek op uitnodi ging van de Industrievereniging Sint-Philipsland. Men neemt een kijkje bij zeven bedrijven die samen aan 152 mensen werk bieden. De kennismaking wordt van weerskan ten op prijs gesteld. Secretaris A. Ammerlaan vergezelt de gemeente lijke delegatie, die bestaat uit de burgemeester, beide wethouders, gemeentesecretaris Izeboud en de ambtenaren mevr. Jansen, Steen- poorte en Pouwer. Het gezelschap begint bij bakkerij Van der Est, dat onlangs zijn nog vrij nieuwe pand heeft vergroot. Er werken 22 mensen. Dan is buurman L. Geluk aan de beurt. Met 40 perso neelsleden is het schildersbedrijf de grootste van de bedrijven die bezocht worden. Aannemer Klein- bouw Techniek realiseerde ook nog maar pasgeleden de nieuwbouw. Hier werken 20 mensen, evenals bij Clysan. Ook dit bedrijf presenteert uitbreidingsplannen. De onderne mers vertellen enthousiast en uit voerig over hun bedrijven en het gezelschap aarzelt tijdens de rond leidingen niet om vragen te stellen. Zodoende loopt het tijdschema danig in de war. Bij witlofkweker J. Reijngoudt (12 personeelsleden) wordt het hele pro ces bekeken. De ondernemer vertelt over de brand die zijn bedrijf een aantal jaren geleden teisterde, maar ook over de specifieke problemen van de kleinverpakking. Het pand van installatiebedrijf Del tatechniek staat te koop. Eigenaar J. Koldijk wil graag nieuw bouwen in Sint-Philipsland, om meer ruimte te creëren voor zijn bedrijf met 18 werknemers. In zijn kantoor vertelt hij de bezoekers ondermeer dat zijn werkgebied voornamelijk Zeeland is. Het maken van ontwerpen met de computer wordt getoond en de pro blematiek aangesneden die een 36- urige werkweek voor deze branche zou meebrengen. Bij overbuurman Van Dijke is het hoogseizoen voor de 20 personeels leden. Men produceert en repareert machines voor de bloembollen- en aardappelteelt. Directeur W. van Dijke ontpopt zich als een vlotte spreker. "In de jaren zestig zijn we als bollenkweker begonnen. Maar het constructiewerk kreeg de over hand en nu zijn de bollen helemaal weg." In de fabriekshal staat een machine voor een Belgische klant. Ook in de Verenigde Staten, Canada en zelfs Brazilië doet het bedrijf zaken; maar het buitenland draagt slechts 10 tot 15 procent bij aan de omzet. Niet alleen de kantoorruimte wordt te krap voor de 3 medewer kers, ook de bedrijfshal is eigenlijk te klein om goed te kunnen werken. Daarom heeft Van Dijke een naast liggend pand gekocht dat hij bij zijn bedrijf wil trekken. De bestuurders krijgen een goede indruk van de Sint-Philipslandse bedrijven en hun problemen. "Van weerskanten was er enthousiasme over dit bezoek, want samenwerking vindt men belangrijk", aldus Ammerlaan. Samen met voorzitter K. v.d. Giesen en penningmeester A.A.M. Verwijs vormt hij het bestuur van de Indus trievereniging, waarbij 90% van de Sint-Philipslandse bedrijven is aan gesloten. De burgemeester stelt in een reactie, dat het belang van het Sint-Philipslandse bedrijfsleven voor de werkgelegenheid niet onderschat moet worden. Hij is zeer te spreken over de presentatie die de bezochte ondernemers verzorgd hebben: "Ze deden zich niet mooier of slechter voor dan ze zijn." Wat het industrieterrein betreft, wijst hij op de - omstreden - beperking van 5 hectare die de provincie in het streekplan wil opnemen. Het gemeentebestuur vindt dat er uit breiding mogelijk moet blijven voor gevestigde ondernemers. Directeur W. van Dijke (rechts) van Van Dijke Zeeland vertelt de delegatie van het gemeentebestuur enthousiast over zijn bedrijf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13