Oud-voorzitter NPB: Ik ben altijd blij geweest dat ik getekend was 'Jongeren wordt toch schatrijk' VVD: bezuinigen in plaats van belastingverhoging PvdA schrikt van vervallen huizen aan Ring Vossemeer Open dag NPB Tholen voor 125-jarig bestaan Protestantenbond Tholen betaalt zorgcentrum met WVG-geld A. Aarnoudse: Onveilige Molenweg al lang een probleem Donderdag 5 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De deuren van de Vrijzin nige Geloofsgemeenschap de Nederlandse Protestan tenbond (NBP) in Tholen stonden zaterdag open voor het publiek. Er viel namelijk iets te vieren. Niet het jubileum van de afdeling zelf, want die is pas in 1997 aan de beurt, maar wel van de landelijke vereniging. Die bestaat dit jaar 125 jaar. Elitair Ds. J.C. Schuurman op jeugdappèl: Godsdienstonderwijs Kerkzaal Gigantische lasten dreigen voor burgers De meerderheid van de commissie financiën steunt de voorgestelde belastingverhogingen voor volgend jaar. Op punten zijn er verschillen, terwijl de VVD de verhogin gen afwijst. "Dit is niet onze keuze. Wij zoeken het meer in bezuinigingen", aldus R. Ravensteijn. Service Termijnen De gemeenteraadsfractie en vrijwel het voltallige bestuur van de Partij van de Arbeid legde zaterdag het oor te lui steren in Oud-Vössemeer. De socialisten keken boven dien hun ogen uit aan de Ring. Daar - en in nog twee andere straten - zagen ze een aantal erg vervallen huizen staan. Als het aan de PvdA ligt, wordt daar snel wat aan gedaan. Zwembad Subsidies onderhoud Molenweg Calimero-effect Ter gelegenheid van het jubileum vroeg de NPB aan alle afdelingen om een open dag te organiseren. Ook in Tholen gaf men daaraan gehoor, ondanks het feit dat het bestuur niet verwachtte dat er veel mensen zouden komen. "Maar daar gaat het ook niet echt om", vindt penningmeester M. Schot uit Tho- ien. "Je biedt de mensen in elk geval de kans om eens kennis te komen maken en bovendien levert het toch een stukje bekendheid op. Er wordt over gesproken." Wie voor het witte geveltje van de NPB aan de Oudelandsestraat staat, zou niet vermoeden dat hierachter een kerkzaal schuil gaat. Toch valt de ruimte enorm mee als je eenmaal binnen staat. Net als in een gewoon huis gebeurt dat via een gang. De trap leidt naar de bovenwoning. De kerkzaal is compleet ingericht. Met kroonluchters aan het plafond, een met groen fluweel beklede preek stoel aan de linkerkant, een tafel met servies en de bijbel, twee orgels (waarvan een oud exemplaar afkom stig uit Amerika en gemaakt van zwaar hout) en een flink aantal stoe len. De zaal biedt plaats aan maxi maal zo'n 100 man. Maar op deze open dag zijn die er zeker niet. Het bestuur van de NPB Tholen. Staand van links naar rechts: penningmeester/koster M. Schot, voorzitter A.L. Hage en ds. D.C. Peters. Zit tend: mevr. 1. van Duivendijk-van den Hove en~secretaris J.H. Bal. Op het moment zijn er alleen gemeenteleden en gedurende de De hervormde kerk van St.Philipsland was vrijdagavond bijna tot de laatste plaats bezet voor het jeugdappèl, dat ieder jaar bij aanvang van het winterseizoen door de hervormde jeugdraad wordt georganiseerd. Naast jongeren uit Tholen en St.Philipsland bezochten ook inwoners uit Dinteloord en Krabbendijke deze bijeenkomst. Ds. J.C. Schuurman uit Capelle a/d IJssel sprak naar aanleiding van Mattheus 13 over de gelij kenis van de schat in de akker. "Wordt schatrijk, wordt de Koning te rijk. Bidt of je in dit nieuwe win terseizoen de Heere Jezus mag vin den. Aardse schatten maken ons niet gelukkig. Zoek toch eerst het Koninkrijk van God." Met klem riep ds.TC. Schuurman de jeugd op om bezig te zijn op de akker waar de schat verborgen is. "In het evangelie legt God de schat voor ons neer, maar wij lopen er vaak langs heen en hebben onze ogen dicht. Wees getrouw bij de catechisaties, ga naar de kerk, met het gebed: Heere mag ik de schat vinden. Het wonderlijke is dat God Zichzelf laat vinden door het werk van Zijn Heilige Geest", aldus Schuurman, die bij de her vormde gereformeerde jeugdbond (HGJB) de tweede voorzitter is. Hij wees de jeugd erop dat het geloof wel strijd kost. "Je moet alles opgeven, ziende op de schat". Als voorbeelden noemde de predikant dat de relatie met God gezien wordt in de invulling van de zaterdag avond, naar wat je kijkt en leest, in de omgang met geld en bezit en de omgang met ouders. Na het appèlwoord zong het jeugd koor van Knop tot Bloem uit St.Phi lipsland de liederen'. De Heer is mijn Herder, Zoek eerst het Koninkrijk van God en Psalm 121. Eerder op de avond had het koor o.l.v. Wilma van Duuren ook al drie liederen gezon gen. Soliste Henny Moerland ver leende eveneens haar medewerking en vertolkte op prachtige wijze het lied: 'Ik leg de namen van mijn kin deren in Uw handen', waarna het gedicht 'Waarmede zal ik het Koninkrijk der hemelen vergelijken' werd voorgedragen. Aan deze bij eenkomst werkten verder ds. T. van Bruggen uit Stavenisse en ds. D.J. van Eckeveld uit St.Philipsland mee, die voor de opening en sluiting van deze bijeenkomst zorgden. Na afloop werden de bezoekers in het jeugdgebouw koffie en limonade aangeboden. hele dag kwamen er ongeveer vijf tien belangstellenden een kijkje nemen. Ds. D.C. Peters is in gesprek met drie leden van het verenigings bestuur. Ja, het verenigingsbestuur en dus niet met de kerkeraad. "Die hebben we niet. De NPB is een ver eniging zonder hiërarchie", legt pen ningmeester en koster M. Schot uit. "We zijn juist ontstaan omdat we van die hiërarchie af wilden. In de Hervormde Kerk heeft de kerkeraad het laatste woord, hier zijn dat de leden. In de kerk kun je ook niet zomaar zeggen dat je het niet eens bent met de dominee. Wij drinken na elke dienst nog een kopje koffie en dan kan iedereen de predikant aanspreken op wat hij gezegd heeft." Ook oud-voorzitter P.A. Boot uit Zierikzee is aanwezig. Hij steekt, zijn lidmaatschap van de NPB bepaald niet onder stoelen of ban ken. "Vroeger was je getekend als je vrijzinnig was. De Protestantenbond was iets elitairs. En dat was natuur lijk ook wel zo, want het vrijzinnige denken was iets dat alleen de rijke ren zich konden permitteren. Want als jij vroeger als arbeider eens niet in kerk kwam, dan vroeg de boer die vaak ook in de kerkeraad zat, waar je was geweest. En als je niet naar kerk wilde, dan wees hij je het gat van het hek", zegt Boot. "Dat is mis schien wat zwart-wit, maar het is wel gebeurd. Ook hier is de vereni ging door rijkere mensen opgericht. Maar nu denk ik dat het elitaire er toch echt wel af is. Ook tegenwoor dig word je toch nog wel een beetje als vreemd bekeken, zeker door de andere kerken. Nou, ik ben altijd maar wat blij geweest dat ik 'gete kend' was, ja toch?" Hij lacht daarbij schalks naar de andere aanwezigen. Ds. Peters valt hem bij: "Liberalis me en vrijzinnig ging vroeger samen. Niet iedereen kon zich ver oorloven om liberaal te zijn. Maar nu hebben we toch echt leden uit alle geledingen van de maatschap pij-" De NPB werd in 1870 door enkele Friese predikanten opgericht om een tegenwicht te bieden aan het confes- sionalisme in de Hervormde Kerk. De eerste vergadering stond onder leiding van mr. C.W. Opzoomer. Het doel van de vereniging werd om allen te verenigen die wilden samen werken om de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven te bevor deren, zowel binnen als buiten de kring van kerkgenootschappen. Aanvankelijk was de anti-kerkelijke en radicale stroming binnen de NPB sterk, maar na de eeuwwisseling was er meer bereidheid tot samen werking. Aan het zondagsschool werk werd veel aandacht besteed. Er werd een commissie ingesteld voor, godsdienstonderwijs en prediking, die was belast met het examineren van aanstaande godsdienstonderwij zers. Dit onderwijs was er in Tholen mede oorzaak van dat er een afde ling van de NPB werd opgericht. In het midden van de 19e eeuw waren er in de Hervormde Gemeen te in Tholen naast een gematigd orthodox predikant ook voorgangers van de vrijzinnige richting zoals ds. J.L. Fortuijn Droogleever. Deze ver trok in 1881 waarna ds. J.J. Schot (die later naar de Gereformeerde Kerk ging) werd beroepen. Dit had tot gevolg dat alles wat op vrijzin nigheid wees uit de kerk werd ver wijderd. De kerkeraad werd omge zet, gezangen mochten niet meer gezongen worden en ook mocht een vrijzinnig predikant niet meer in de kerk spreken. Godsdienstonderwijs in de vrijzinnige geest was eveneens niet meer mogelijk. Dat wekte bij een groot aantal leden ontevreden heid en er moest een oplossing gevonden worden. Die kwam door dat ds. Schuring, uit Bergen op Zoom, wekelijks godsdienstles kwam geven. Zijn opvolger, ds. W. Haverkamp, stelde daarbij als voor waarde dat er een afdeling van de NPB zou worden opgericht. Met een advertentie in de Ierseksche en Thoolsche Courant werden alle protestanten in Tholen die voor hun kinderen godsdienstonderwijs in de vrijzinnige geest wilden, opgeroe pen mee te doen. In 1887 vond de eerste bijeenkomst plaats in de sociëteit Non Semper (de huidige Christelijk Gereformeerde kerk) aan de Visstraat. Zeventig mensen wer den lid van de nieuwe afdeling (de zestiende) van de NPB. Het eerste bestuur bestond uit ds. W. Haver kamp, voorzitter en secretaris K.G. Bal en de leden P. Laban, M. Chris- tiaanse en J.J. de Lange. De afdeling had haar hoogtepunt rond de eeuw wisseling toen ze ongeveer 140 leden telde. Aanvankelijk werden de bijeenkom sten gehouden in de zogenaamde voorschool van de gemeentelijke bewaarschool aan de Markt in Tho len. J.H. Bal uit Tholen, secretaris van de NPB, weet zich dat nog te herinneren. "Later verhuisden we naar de sociëteit Non Semper en toen hebben we nog 'gekerkt' in het zaaltje van weduwe Hoek in Hof van Holland", vertelt Bal. "In 1953 zijn we hier naar de Oudelandse straat verhuisd. Een lid, D.J. Joppe, schonk zijn huis aan de NPB. Toen hebben we het onderste deel als kerkzaal ingericht en de bovenwo ning wordt verhuurd." De NPB wil een open geloofsge meenschap zijn voor gelovigen, maar ook voor zoekenden en twijfe laars. In het vrijzinnige denken is feitelijk niets verplicht. Iedereen moet zijn geloof beleven zoals het hem of haar goeddunkt, dat is de leus. Van oorsprong wil de NPB een 'geestelijk huis' zijn voor modern denkende mensen die geloof en wetenschap met elkaar in aanraking willen brengen. Het huidige bestuur van de afdeling bestaat uit voorzitter A.L. Hage uit Sint-Maartensdijk en secretaris J.H. Bal, penningmees ter/koster M. Schot en mevr. I. van Duivendijk-van den Hove uit Tho len. Ds. Peters - woonachtig in Alphen aan den Rijn - werd zo'n vijf jaar geleden predikant bij de NPB in Tholen. Daarnaast is hij ook voor ganger bij de vereniging van Vrij zinnig Hervormde Gemeenten in Honselersdijk (gemeente Naald wijk). Maar hij is geen full-time pre dikant. "Ik heb ook nog een 'burger- baan' als sociaal pedagoog in het bedrijfsleven. Ik interesseerde me wel voor theologie en een aantal jaren geleden ben ik een studie theo logie begonnen. Daarna ben ik gevraagd om voorganger te worden in Honselersdijk en Tholen." Hoewel het ledenbestand van de NPB behoorlijk aan het vergrijzen is, is er een voorlopig einde geko men aan de constante daling van een aantal jaren geleden. Momenteel telt de afdeling 70 leden die van het hele eiland Tholen afkomstig zijn. Maar ook mensen die verhuisd zijn naar bijvoorbeeld Zuid-Beveland en Walcheren, zijn lid gebleven. Tho len heeft namelijk de enige afdeling van de NPB in heel Zeeland. Wel zijn er gelieerde geloofsgemeen schappen zoals de Remonstrantse Broederschap en Vrijzinnig Her vormde Gemeenten. "We hebben ook wel wat jonge leden, maar toch zouden we graag wat uitbreiding hebben", zegt penningmeester Schot. "Het vrij lage ledental komt toch omdat we hier in een wat ortho dox gebied zitten. In het midden van het land heeft de NPB afdelingen van soms wel 500 leden. Maar we mogen niet klagen. In tegenstelling tot menige kerk hebben wij finan cieel geen problemen." Ds. Peters sprak er in het laatste verenigings blad van de afdeling nog zijn ver trouwen in uit dat de NPB Tholen in 1997 haar 110-jarig bestaan zal kun nen vieren. Het gemeentebestuur verwacht niet dat het problemen zal geven, wan neer de Thoolse bijdrage aan het woon-zorgcentrum in Sint-Maar tensdijk wordt betaald uit het over schot van de WVG-gelden (wet voorzieningen gehandicapten). "De minister heeft pasgeleden besloten dat een ruimhartige besteding is toe gestaan", legde burgemeester H.A. van der Munnik donderdag uit in de commissie financiën. Tholen betaalt eenmalig 225.000 gulden voor de realisatie van het zorgcentrum. Vorig jaar hield de gemeente van de WVG-gelden 470.000 gulden over. Beter Wonen en de stichting voor regionale zorg verlening (SVRZ) passen ieder ook 225.000 gulden bij, de provincie legt 480.000 gulden op tafel, aldus de burgemeester. De exploitatie van de voorziening in de smalstad wordt volgens hem een zaak van Beter Wonen. De VVD noemt de nadelige saldi voor de komende jaren 'moeilijk te aanvaarden'. "De investeringslijsten zijn gigantisch, maar om wat aan de dreigende tekorten te doen, zul je nu al keuzes moeten maken', zei Ravensteijn in de commissie. Ver hoging van de tarieven zadelt de burgers op met gigantische lasten. "Zonder bezuinigingen in het beleid gaat dat 1200 tot 1300 gulden per jaar belopen", aldus de VVD'er. De enige belasting die van de liberalen wèl omhoog mag, is de toeristenbe lasting omdat die de eigen inwoners niet raakt. De burgemeester zei benieuwd te zijn naar de voorstellen van de VVD. Volgens J. van den Donker (D66) en J. de Jager (CDA) is aan de belas tingverhoging niet te ontkomen, maar wordt die evenwichtig ver deeld. Van den Donker raadde aan in de komende jaren wat aan de uit gaven te doen. Nadrukkelijk stelde hij, dat de verhoging van de toeris tenbelasting aan de VVV ten goede moet komen. Maar M. Dijke (SGP) wees die laatste voorwaarde juist van de hand. Hij vond bovendien 15% verhoging van de lijkbezor- gingsrechten te hoog. De 17.000 gulden die dat oplevert, zou hij wil len halen uit een huurverhoging voor de sportvelden. De PvdA stelde voor om de leges vooreen milieuvergunning geen 15, maar 30% te verhogen. "Er moet een grotere dekking van de kosten komen", vond A. den Haan. Om dezelfde reden wil P. van Belzen (RPF/GPV) het rioolrecht met 15 in plaats van 10% verhogen. Ander zijds keerde hij zich tegen een ver hoging van de leges voor secretarie en burgerlijke stand. "Wat mag ser vice kosten?" zei Van Belzen met betrekking tot zijn stokpaardje. Hij noemde de afdeling burgerzaken van de gemeente 'gedwongen win kelnering' en wees daarom het door berekenen van de uren van de amb tenaren af. "We blijven hierover van opvatting verschillen", reageerde de burgemeester. CDA'er J. de Jager had er geen enkele moeite mee om voor dit onderdeel het profijtbegin sel toe te passen: "Een paspoort of rijbewijs heb je toch maar eens in de zoveel jaar nodig." De verhoging van de afvalstoffen heffing met 30% stuitte alleen op weerstand bij de SGP. Die wil niet verder gaan dan 25%. Van Belzen maakte de kanttekening, dat er lan delijk een stijging van het afvalaan- bod verwacht wordt, zodat in de toe komst verdere verhoging niet valt uit te sluiten. Hij pleitte voor afval preventie. "Daar doen we het nodige aan, maar een aantrekkende econo mie geeft ook méér afval", aldus de burgemeester. In de discussie kwamen ook het kwijtscheldingsbeleid en het betalen in termijnen aan de orde. Ambtenaar F. Keur zegde toe op dat laatste terug te komen met een notitie. Het inhuren in plaats van zelf aan schaffen van een vuilniswagen werd door CDA en VVD aan de orde gesteld. Volgens de burgemeester is huren nog steeds niet goedkoper gebleken, zodat daaraan niet wordt gedacht, noch aan privatiseren van de reinigingsdienst. Opmerkingen van Dijke en Van den Donker over efficiënt en goedkoop werken waren voor Van der Munnik aanleiding om op te merken dat dit dagelijks wordt geprobeerd. "Ik weiger te geloven dat dit niet zo is. Maar natuurlijk zijn er altijd verbeteringen moge lijk." Advertentie I.M. over het idee om bij De Vossetuin een kinderzwembad te maken. "De PvdA staat er natuurlijk positief tegenover dat de mensen een derge lijk idee oppakken, maar of het financieel ook haalbaar is, is een andere zaak", zei M.A.J. van der Linde die binnenkort het fractie voorzitterschap van Moerland over neemt. "De zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk zijn in de goe de tijd weggezet. Die tijden zijn nu M.A.J. van der Linde, toekomstig fractievoorzitter van de PvdA, behandelde veelal de kwesties op woninggebied. Rechts A. Aarnoudse die meende dat er in de kleine dorpen minder snel iets van de grond komt, dan in bijvoorbeeld Tholen of Sint-Maartensdijk. De partij brengt een bezoek aan elke plaats in de gemeente om zo de wen sen van de bewoners te peilen en om meer op de hoogte te raken van de situatie ter plaatse. Voorafgaande aan een 'politiek café' in dorpshuis De Vossenkuil, maakten de politici een rondje door het dorp. Zo nam men een kijkje bij het terrein waar speeltuin De Vossetuin moet komen (aan de Comelis Frankenstraat/Hof- straat). "Die speeltuin moet ook geschikt gemaakt worden voor min der validen, maar de toegangsweg loopt slechts over een dreefje. Je bent er niet met daar een kar grind over te gooien", zegt H.J. Vermaas die binnenkort beëedigd wordt als raadslid. Voorzitter J. van Daalen van de speeltuinvereniging meldt dat er wel degelijk rekening mee gehouden is. "Er moet daar gewoon een verhar ding komen. Of dat nu met klinkers of met asfalt zal zijn, is nog niet bekend. Maar mensen met een rol stoel moeten goed bij de speeltuin kunnen komen." Er werd ook nog even gesproken voorbij", vulde kandidaat-wethou der I.C. Moerland aan. "Binnenska mers is er wel eens over gesproken of we die twee baden zelfs wel open moesten houden. Er is aan de andere kant ook over een overkapping gesproken. Drie jaar geleden hebben wij als PvdA al voorgesteld om een haalbaarheidsonderzoek te doen naar zo'n overdekking. Maar toen is dat alleen onder enkele ambtenaren afgewikkeld en men besloot dat het niet te doen was. Het is jammer dat er nu een andere partij met het over dekte zwembad aan de haal gaat." Kennelijk bedoelde Moerland hier mee D66, want deze rept als enige partij in haar algemene beschouwin gen over dit onderwerp. Overigens verwijst men hierin naar de eerdere pogingen van de PvdA. Verder liep men langs het nieuw- bouwplan Dorpsweg, het voormali ge terrein van het autobusbedrijf Van de Klundert en het centrum van het dorp. De PvdA'ers schrokken wel toen ze door de Voorstraat, Raadhuisstraat en Ring liepen. Hier in staan enkele huizen die in zeer slechte staat verkeren. "Vooral de Ring viel tegen", zegt Van der Lin de. "Er zou meer aan moeten gebeu ren. Er staan hele mooie huizen tus sen, maar ook erg slechte. En er is nota bene nog geld over in het fonds voor stads- en dorpsvernieuwing." Moerland noemde als voorbeelden van huizen in slechte staat vier pan den aan de Ring, één in de Voor straat en één in de Raadhuisstraat. Op de vraag of de gemeente iets aan dergelijk achterstallig onderhoud kan doen, antwoordde Van der Lin de: "Er zijn wel mogelijkheden. Je kunt die mensen aanschrijven en hen dringend verzoeken om hun woning beter te onderhouden. Je zou hen daarbij ook kunnen stimuleren door het geven van subsidies. Desnoods kan de gemeente ook pan den aankopen. Want het is toch zon de dat de Ring er zo uitziet. Het zou zo mooi kunnen zijn." M.C. Haver- mans meende dat het niet alleen om de gebouwen zelf gaat, maar ook om de mensen die erin wonen. "Dat zijn soms echt asocialen. Dergelijke pan den worden ook heel vaak als door gangshuizen gebruikt. Daar zou wat aan moeten gebeuren. Fractievoor zitter Moerland had daar moeite mee. "Voor de gemeente zijn alle mensen hetzelfde. Je kunt het ene type mensen niet anders behandelen dan het andere. Dus wat de bewo ners betreft, daar kan de gemeente weinig aan doen", meende Moer land. A. Aarnoudse bracht als bewoner van de Molenweg nog een probleem naar voren. "Er wordt in onze straat veel te hard gereden. Het is gewoon niet veilig", zei Aarnoudse. "En het probleem bestaat al heel lang. Dege nen die vanuit de richting van Poort vliet komen, rijden vaak met veel te hoge snelheid de bebouwde kom binnen. Ik betrap mezelf daar ook wel eens op. Ik heb deze zaak al vijf tien jaar geleden aangekaart bij de gemeente, op hetzelfde moment als de mensen van Onder de Molen. Maar er is nooit iets aan gebeurd. Ja, het bebouwde-kombord is een eind je verderop weggezet, maar dat helpt niet." Onlangs voerde Aarn oudse een gesprek met wethouder J. van der Jagt over deze zaak. "Hij beloofde er binnen twee maanden op terug te komen", zei de Vosse- meerder. Moerland gaf aan dat dit punt ook prioriteit heeft voor de PvdA. "Dat zit ook in ons program ma. We hebben op het hele eiland nagevraagd of er dergelijke knel punten zijn. Kijk maar naar de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Daar zijn we al jaren over bezig en nu pas gebeurt er iets", vertelde de fractievoorzitter. "We kunnen niet zeggen: 'Dat lossen we wel even op', maar als het gesprek met Van der Jagt niets oplevert, bel ons dan maar even. Misschien is een wegversmal ling, zoals in de Poststraat in Stave nisse, een goede oplossing." Behalve verkeer, kwamen er nog meer dingen in de Molenweg aan de orde. Middenin de straat staat al jaren een half afgebouwd huisje. Het is menig bewoner een doorn in het oog. Aarnoudse vroeg zich af of daar niets tegen te doen is: "Kan de gemeente de aannemer niet ver plichten om het af te maken? Want de muren van de huizen ernaast, staan op deze manier in weer en wind en gaan op een gegeven moment doortranen." Ook de links en rechts geparkeerde auto's waren voor Aarnoudse ergerniswekkend. "Dat werkt misschien wel vertra gend op het verkeer, maar fraai is het niet." Moerland noteerde alles op zijn papier, maar wist niet of de gemeente daar wel iets aan kon doen, behalve stimuleren om de zaak af te maken. "Wij hebben hier in Oud-Vossemeer toch wel de indruk dat er in bijvoor beeld Tholen en Sint-Maartensdijk sneller iets gerealiseerd kan worden dan in de kleinere plaatsen zoals Oud-Vossemeer", klaagde Aarnoud se. Fractievoorzitter Moerland erkende dat dit in het verleden wel eens zo geweest zal zijn. "Maar ik denk dat dit nu al een heel eind rechtgetrokken is. Je moet boven dien wel oppassen met dat 'calime ro-effect' (jij bent groot en ik ben klein en dat is niet eerlijk - red.). Dat moet je wel kunnen onderbouwen." Zijn fractiegenoot Van der Linde viel hem bij. "De bewoners moeten daarom ook zelf ideeën voor ver fraaiingen en verbeteringen aandra gen." De wat magere opkomst in het 'poli tiek café' - zo'n tien mensen buiten de PvdA'ers zelf - viel niet echt tegen bij de fractie. "We verwacht ten niet dat er heel veel mensen zou den komen. Daar gaat het ook niet om", zei Van der Linde. "Het is belangrijk dat je de inwoners van een plaats de gelégenheid geeft om iets naar voren te brengen. Verder doen wij zo wat meer bekendheid op met de plaatselijke situatie." De vol gende plaats die de PvdA aan zal doen is Sint-Annaland, de datum is nog niet bekend. "X v. o* X' Dit pand aan de Ring te Oud-Vossemeer kwam ondermeer ter spra ke tijdens het bezoek van de PvdA-fractie aan het dorp. De socialis ten schrokken van de slechte staat waarin een aantal panden ver keert.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11