Uitvoerder Den Haan stopt na 40 jaar bij gebr. Moerland Ammerlaan zorgt voor evenwicht bij impulsieve bankdirecteuren Interventies bank zijn niet effectief Bedrijfsadviseur 25 jaar bij Rabobankorganisatie Buurtweg Stavenisse eerste, Ring St. Annaland laatste karwei CVB jubileert met open huis Donderdag 28 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Hij begon in maart 1955 aan de Buurtweg in Stavenisse en eindigde vrijdagmiddag aan de Ring in St. Annaland. Na meer dan 40 jaar heeft de 57-jarige J.A. den Haan een punt gezet achter zijn loopbaan bij aannemingsbedrijf gebr. Moerland in St. Annaland. "Niet dat ik stil ga zitten, dat kan ik niet, maar het moeten is er af." Hij maakt per 1 oktober gebruik van de vut-regeling. Pittige periode Machinist Geweldig verbeterd Zang VZOS Arno Ammerlaan (46) voelt zich in zijn kamer van de Rabobank in Tholen als een vis in het water. Met foto's van de visser schepen TH42 van P. Keg ge en TH25 van I. Deurloo en een binnenvaartschip van de gebr. De Korte aan de wand wordt hij steeds herinnerd aan deze voor dei bank belangrijke bedrijf stak. Maar ook andere branches zijn voor Ammer laan gesneden koek. De glastuinbouw bijvoorbeeld - hij komt uit een tuinders familie in Honselersdijk - en het midden- en kleinbe drijf: zijn ouders hadden een bakkerij/kruideniers winkel in Nieuw-Vosse- meer. Een veelzijdige ach tergrond voor de bedrijfs adviseur die 1 oktober zijn zilveren jubileum bij de Rabobankorganisatie viert. Happy Niet telkens ander gezicht Cultuurschok Behoefte aan kantoren steeds kleiner G.J. Almekinders verdedigt proefschrift Drs. G.J. Almekinders, oud-inwoner van Tholen, verde digt maandag aan de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) te Tilburg zijn proefschrift getiteld 'Theorie en empirie van valutamarktinterventies'. De in 1967 gebo ren Almekinders onderzocht het gedrag van de Bundes bank in Duitsland en het Federal Reserve System in Amerika ten aanzien van schommelingen in de wissel koersen van de Amerikaanse dollar, de Duitse mark en de Japanse yen. Amerika Han den Haan was nog net 16 jaar, toen hij zich 's morgens bij het Schermerspad in zijn woonplaats St. Annaland moest melden met fiets en schop. "Met Merien Moerland voor op gingen we met zijn zevenen naar de Buurtweg in Stavenisse. Dat was toen nog een onverharde weg. Van uit de St. Annalandse haven werden er met GMC-vrachtauto's slakken aangevoerd en daar kwam dan een laag teer overheen. Het was heel hard werken voor 65 cent per uur en ook op zaterdagmorgen gingen we nog door tot half één. Toen ik begon, kon ik nauwelijks een schop vasthouden, want ik was de land bouw gewend: thuis bij mijn vader en bij grotere boeren: zilveruien, aardappelen, suikerbieten. Maar aan de landbouw had ik een broertje dood. De aannemerij trok me meer, al was het ook daar fiks aanpakken, want er was nog heel veel hand werk. Aan machines was er nog alleen een dragline." De vrije zaterdag werd daarna al snel ingevoerd en ook het vervoer per fiets verdween kort daarna. "Het eerste volkswagenbusje werd aange schaft en er werd ook wel een hou ten hok op een vrachtwagen geplaatst. Als het druk was, moest er nog een bank in het midden en in elke bocht viel je dan omver. Maar het werk ging goed en ik was dolblij, toen ik mijn moeder kon melden, dat Joh. Moerland me een dubbeltje per uur meer gaf." Na een karwei in de Weihoek moest Han den Haan voor het eerst in zijn leven een week van huis. "Moerland had een werk in Boschkapelle (Zeeuws-Vlaanderen) aangenomen, de aanleg van een straat. Samen met o.a. Wim Mosselman en Ko van Poortvliet sliepen we in een soort kermiswagen op strobalen, in de open lucht! Maar 's avonds was het wel gezellig in Zeeuws-Vlaanderen. De mensen waren daar gastvrij. De accommodatie verbeterde ook. Wim Scherpenisse kwam met een salon wagen en zijn vrouw kookte eten voor ons. Dat was een behoorlijk pittige periode." Ook het lossen van stenen en zand in de haven van St. Annaland was een zwaar karwei. "Dat was voor de weg Oud-Vossemeer/Tholen waar twee lagen met stenen werden gelegd. Daarvoor werd de zogenaamde 'gouden ploeg' ingezet, een groep mensen die in de herfst de suikerbie- tenoogst binnenhaalde." Na 18 maanden militaire dienst kreeg Den Haan ander werk. "Moer land liet me een opleiding volgen aan de machinistenschool omdat hij een laadschop ging aanschaffen. Dat was toen de tweede op het eiland, na Langejan in St. Maartensdijk. Ik was zo groots als een bezem. Het handwerk en de klusjes waren voor bij en ik ging graag met machines om." In 1965 kreeg aannemer Moerland de gemeente Rotterdam er als opdrachtgever bij en dat werd een langdurige samenwerking. "Twintig jaar heb ik er sportvelden, plantsoe nen, e.d. aangelegd", vertelt Den Haan. Toen uitvoerder J. Gunter met pensioen ging en W. Moerland om gezondheidsredenen moest stoppen, werd ik door Joh. Moerland gevraagd om uitvoerder te worden. Ik kreeg toen gelijk een karwei van bijna een miljoen gulden op mijn nek. De laadschop moest ik vaarwel zeggen en het werd veel koppie kop- pie gebruiken. En eerst goed luiste ren naar Gunter en Moerland. Aan gezien ik alleen acht jaar lagere school had, was het toch veel op je en hij bleef op zijn post, hoewel hij tenen lopen en lange dagen maken velen zag komen en gaan. "Mijn van twaalf uur." vrouw vroeg wel eens: is het nu alle- Toch had Den Haan het naar zijn zin maal Moerland wat de klok slaat? Ik was met het familiebedrijf vergroeid hoogte- en dieptepunten heb ik mee- en ik ben de eerste, buiten de familie gemaakt en ik ben nooit een cent om, die de 40 jaar bij het aanne- tekort gekomen. Voor oprichter Joh. mingsbedrijf heeft volgemaakt. Alle Moerland hacj ik veel waardering. Je moest er wel hard voor werken; hij was streng, maar rechtvaardig. Ook leermeesters als Joh. Guiljam en J. Gunter ben ik dank verschuldigd." De Rotterdamse tijd noemt Den Haan de mooiste periode bij Moer land. "In het begin moesten we nog over Breda en de Moerdijkbrug. Dat was een lange reis, maar we gingen met een grote bus en het enige voor deel was, dat je er geweldig in kon slapen. Later reed ik zelf met een busje. Zelf ging ik dan naar Omoord/Alexanderpolder, Jan Moerland had de ploeg voor Zuid. We hebben er veel sportvelden en plantsoenen aangelegd, ook in Hoogvliet." De splitsing van het familiebedrijf (Jan Moerland begon een eigen onderneming) vond Den Haan niet plezierig. "Dat was een beroerde tijd voor ons allemaal. Je moest als per soneel kiezen en zelf bleef ik het bedrijf van de oprichters trouw." In 1993 moest de uitvoerder een stap terugdoen in verband met rugklach ten. Een hernia-operatie bleek nodig. "Gelukkig is dat hersteld en ik ben weer teruggekomen, maar Gerard Goedegebuure had het uit voerderschap toen al overgenomen. Dat was wel prettig om af te bou wen, want als uitvoerder ben je toch zwaarder belast. Je zit tussen twee vuren en je kunt het niet gauw goed doen. Zeker een uitvoerder uit eigen kweek heeft het niet gemakkelijk. Ik heb echter altijd geprobeerd om het werk samen met anderen op te knap pen, want je kunt het niet alleen. En collega's als Ewoud Goedegebuure, Jaap Moerland en Wim van Vossen, met wie ik al 25 jaar samenwerk, denken met je mee. Daar kun je van op aan." Terugblikkend, constateert Den Haan, dat het bedrijf 'geweldig is verbeterd.' "Zowel wat vervoer van personeel betreft, als het machine park. Er zijn veel kleine machines bijgekomen, die het zware werk uit handen nemen. Alleen mijn wens voor een sanitaire voorziening is nooit vervuld. De presentatie is wel verbeterd: bij elk werk maken we op de afzetting naamreclame. Aan de Ring zijn onze splinternieuwe bor den te zien. Maar het werk moet allemaal vlugger en onder de colle ga's is het harder geworden. Vroeger vierde je elk karwei dat opgeleverd werd, nu ben je weer al aan de vol gende bezig voordat het vorige is afgerond. Mensen en machines moeten draaien, want allebei zijn ze duur." Hoe druk het ook was bij Moerland, de donderdagavond had Den Haan gereserveerd voor zijn grote hobby: zangvereniging VZOS. "Dat wisten ze zelfs in Rotterdam. De telefoon tjes kwamen die avond pas na tien uur wanneer de repetitie klaar was." Den Haan is al 40 jaar lid van de zangvereniging. Hij maakte ook 25 jaar deel uit van het bestuur met als speciale taken: bibliothecaris en vice-voorzitter. Dat is inmiddels verleden tijd, zoals dat per 1 oktober ook geldt voor de aannemerij. "Mede in verband met mijn rug klachten vond ik het beter om te stoppen. Nu is de vut-regeling er nog. Straks wordt de grens opge trokken. En werken in een riole- ringsput brengt ook risico's met zich mee." Den Haan noemt 1995 een bijzonder jaar. "In januari was ik 40 jaar bij VZOS, in maart 40 jaar bij Moer land, in augustus is mijn derde kleinzoon geboren en nu ga ik in de vut. Ik heb 40 jaar naar mijn zin gewerkt, waarvoor ik naast de Grote Baas, de firma Moerland dankbaar ben. Het was een gezellige periode, waarin mijn vrouw 33 jaar lang elke ochtend de broodtrommel klaar maakte. Dat hoeft nu niet meer, maar ik blijf mijn bezigheden wel houden. In de tuin, in het schuurtje met hout of aan een oude radio. En bij de buurman help ik ook nogal eens. Verder hebben we meer tijd voor de kleinkinderen. Binnenkort verhuist een dochter uit Roosendaal naar Duiven en dat zal ook wel werk opleveren." Vrijdagmiddag heeft Den Haan in de keet aan de Ring zijn bouwvak periode informeel afgesloten. Van avond gebeurt dat officieel met een receptie in de Wellevaete. Den Haan legt het deksel op de rioolput. De laatste loodjes met de schop. Na 40 jaar einde werk aan de Ring in St. Annaland. Met een gerust hart laat Den Haan het werk aan zijn collega's over. Zelf werkte hij nog anderhalf jaar in de bakkerij en winkel van zijn ouders en voordat Ammerlaan in militaire dienst ging, deed hij een jaar ervaring op bij de administratie van kartonnagefabriek Trimbach in Bergen op Zoom. Soldaat af, begon zijn bankcarrière. Er kwam geen zware selectieprocedure aan te pas. "De vrouw van de kassier vroeg mijn ouders wat ik ging doen na de militaire dienst. We woonden in dezelfde straat in Nieuw-Vossemeer en ze wisten wie ik was. Zo kwam in bij de plaatselijke bank terecht. Er werkten 5 mensen en het balansto taal was 13 miljoen gulden. Daar heb ik alle facetten van het bankwe zen leren kennen. Als eerste assis tent van de directeur deed ik balie- werk, administratie, financieringen en verzekeringen voor particulieren en bedrijven. Na IV2 jaar kwam de fusie met Steenbergen aan de orde en toen ging ik elders kijken. St. Philipsland had een vacature hoofd particulieren en daar ging ik in mei 1978 aan de slag onder directeur A.W. Beurkens en voorzitter I.C. Hage. Het hoofdkantoor was toen in St. Philipsland, maar Tholen en Oud-Vossemeer vielen ook onder mijn werkgebied." De beginjaren in St. Philipsland waren moeilijk, zo weet Ammerlaan zich nog te herinneren. Hoewel hij zelf geen Brabander was, bleek de overgang van Nieuw-Vossemeer naar St. Philipsland groot. "Maar ik heb het vertrouwen gewonnen en de samenwerking is goed geweest." Bij een reorganisatie (van drie naar tweepoot) verviel de functie hoofd particulieren en kwam de nieuwe baan hoofd commerciële zaken, waaronder zowel bedrijven als parti culieren vielen. Ammerlaan kreeg die functie, waarbij hij in de praktijk voornamelijk bedrijven ging advise ren, samen met de directeur. Na een flinke verbouwing werd het hoofdkantoor in 1990 verplaatst van St. Philipsland naar Tholen, waarbij de driepoot-structuur terugkwam. Ammerlaan werd toen hoofd bedrij ven. Het bankwezen bleef echter veranderen en in 1994 ontstond er een fusie tussen de Rabobanken Tholen en St. Maartensdijk. In de nieuwe situatie was er geen staf functie meer voor hem weggelegd. "Ik had ook geen ambities in die richting omdat ik veel meer waarde hecht aan de contacten met mensen en bedrijven. Daar voel ik me happy bij. Als ik die contacten niet had, was ik al lang weg geweest." Contacten heeft Ammerlaan ook buiten de bank als secretaris van de Industrievereniging St. Philipsland, als penningmeester van de overkoe pelende Thoolse beleggingsstudie clubs en in zijn woonplaats Nieuw- Vossemeer als voorzitter van de jubileumcommissie van voetbalver eniging NVS. "Het is leuk, dat je ook op die manier betrokken blijft bij je werk- en woonomgeving. Ik heb zelf gevoetbald, maar tegen woordig loop en fiets ik alleen De inmiddels zilveren bankman is ook na de fusie relatiebeheerder bedrijven voor St. Philipsland, Oud- Vossemeer en Tholen gebleven. Dat is zijn oude werkgebied, hoewel dat bij de gefuseerde bank nu ook de rest van het eiland omvat, behalve Poortvliet en St. Annaland. Voor de landbouw is er inmiddels een aparte specialist aangetrokken, zodat Ammerlaan er geen nieuwe agrari sche bedrijven meer bijkrijgt. "Die tak wordt in mijn takenpakket afge bouwd, maar vertrouwensrelaties die je hebt opgebouwd, moet je in stand houden. Niet telkens een ander gezicht, maar hechte contacten handhaven. Dan kun je adequater inspelen op de behoeften van bedrij ven." De bankadviseur zit niet meer een hele week in Tholen, waar de over gebleven adviseurs royaal in de ruimte zitten, maar ook in het hoofd kantoor te St. Maartensdijk. "Door de communicatiemiddelen wordt de werkplek steeds minder belangrijk", zegt Ammerlaan. "Je bent veel mobieler geworden: we gaan zelf naar bedrijven toe of je maakt een afspraak op één van de kantoren." Ook de voortschrijdende automati sering heeft het bankwerk ingrij pend veranderd. "In Nieuw-Vosse meer ben ik nog begonnen met het typen van rekeningafschriften; nu rolt alles uit de computer. De laatste vijf jaar is het hard gegaan, maar de komende vijfjaar zullen de verande ringen nog sneller doorwerken. Je kunt wel spreken van een cultuur schok. Het plastic geldverkeer zal nog veel meer werk uit handen gaan nemen. Je krijgt steeds meer nadruk op de commerciële advisering en misschien noopt ons dat tot andere openingstijden. Ook andere kantoren verkopen immers verzekeringen, reizen en hypotheken 's avonds en op zater dag. Als je je partij wil meeblazen, dan moet je op die ontwikkelingen inhaken." Ammerlaan heeft al heel wat wijzi gingen meegemaakt: twee fusies en twee verhuizingen van het hoofd kantoor. "Dan slaap je minder snel in. Het geeft ook een andere dimen sie aan je werk, maar rust is één van mijn sterke kanten, wordt gezegd. Ik kan nogal goed tegen die verande ringen en zorg voor evenwicht als een directeur wat wild, opvliegend en impulsief is. Jarenlang was ik de schakel tussen de directeur en de afdeling en dat vergt tact en impro visatievermogen." Het aantal vertrouwde relaties van Ammerlaan is in de loop der jaren uitgebreid door de snelle ontwikke lingen in de Slabbecoornpolder bij Tholen. "Dat zorgde voor een impuls van bedrijven en meer com plexe zaken. Er zijn ook veel meer fiscale aspecten gekomen. Denk maar aan de premie- en spaarloonre geling. We komen ook buiten de gemeentegrens, want bedrijven die zich op Tholen wilden vestigen, maar hun plannen niet konden ver wezenlijken, bleven toch een relatie met ons onderhouden." De zilveren jubilaris heeft nog genoeg plezier in zijn werk om door te gaan naar zijn 40-jarig dienstver band. "Er zullen wel steeds hogere eisen gesteld worden aan je kwali teit. De ondernemers zelf raken ook steeds breder geïnformeerd, dat merkje in gesprekken. Verdere spe cialisatie zal nodig zijn en de twee fusies die ik heb meegemaakt, zul len daarom de laatste niet zijn. Ik sluit een toekomstige poging voor een eilandelijke Rabobankfusie niet uit. Geografisch leent zich die situ atie perfect voor één bank." Ammerlaan voorspelt, dat de behoefte aan kantoren steeds kleiner zal worden door de groei van geld en betaalautomaten. "Dat vergt aan passing van de dienstverlening, waarbij ik eerst denk aan andere openingstijden." De jubilaris wordt donderdagavond 5 oktober in de Oud-Vossemeerse Vossenkuil een receptie aangeboden door de Rabobank Tholen. Het proefschrift behandelt het effect van zogenaamde 'valutamarktinter venties' uitgevoerd door beide cen trale banken in de periode 1985- 1990. Almekinders beweert dat het aan- of verkopen van bijvoorbeeld dollars om de koers ervan te stabili seren, niet effectief is. Deze inter venties hebben volgens de Thoolse promovendus alleen een kortstondig effect als speculanten erdoor op het verkeerde been gezet worden. Waar om proberen banken dan toch regel matig om de wisselkoersen te stabi liseren? Volgens Almekinders gebeurt dat niet uit vrije wil. Politiek afhankelijke banken zoals in Japan en de Verenigde Staten, zijn gebon den aan wat het ministerie van financiën zegt. De centrale banken die wel onafhankelijk kunnen opere ren, zoals de Bundesbank, voelen zich volgens de promovendus soms moreel verplicht om lippendienst te bewijzen aan 'de internationale zaak'. Almekinders' dissertatie onderzoekt het hoe en waarom van dergelijke interventies op de valuta markt. Het onderzoek was mogelijk doordat Almekinders gebruik mocht maken van de vertrouwelijke data bestanden met de dagelijkse inter- ventiecijfers van de Bundesbank en het Federal Reserve System. Almekinders, geboren in Culem- borg, volgde het vwo op de Rijks scholengemeenschap in Bergen op Zoom. Daarna studeerde hij algeme ne economie aan de KUB. Vervol gens werkte hij - onder begeleiding van de professoren Eijffinger en Sij- Op de koffie. Vanavond wordt er in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom om acht uur een bijeen komst gehouden voor het project 'Op de koffie'. Huisartsen praten met gebruikers van de gezondheidszorg over allerlei zaken. Het project dat in ruim 125 plaatsen wordt gehou den, moet het begrip tussen huisart sen en patiënten verbeteren. ben van de KUB - als assistent in opleiding aan zijn onderzoek op het gebied van internationale monetaire economie. Hij presenteerde de resul taten hiervan op internationale con ferenties en seminars in Maastricht, Helsinki, Parijs, Exeter, Washington en New York. Daarnaast publiceer de hij de resultaten in wetenschap pelijke tijdschriften. Sinds oktober 1994 werkt Almekinders in Ameri ka bij het Internationaal Monetair Fonds te Washington. Zijn proef schrift wordt uitgegeven door de Britse uitgeverij Edward Elgar Publishing Ltd. Bedrijvig De Centrale Volksbank (CVB) bestaat 75 jaar en viert dat met een open huis bij alle vestigingen. Zater dag tussen tien en vijf uur kunnen belangstellenden ook terecht in Oud-Vossemeer, waar een drankje en hapje klaar staan in het CVB- agentschap van de familie Hommei- van Treyen aan de Molenweg. De CVB is in 1920 ontstaan vanuit de Katholieke Arbeiders Beweging en richt zich op particulieren. Deze maand is het 45 jaar geleden dat een vestiging in Oud-Vossemeer werd gesticht. Kassier Ant. de Leeuw kreeg voornamelijk met sparen te maken. Diens schoonzoon J.A. Boogaart nam het agentschap in 1967 over. Ruim vier jaar geleden traden de huidige beheerders aan. De burgemeester opende het kan toortje van de bank, die toen zo'n 100 klanten had, officieel. Naast sparen kan men bij de CVB ook terecht voor hypotheken, persoonlij ke leningen en betaalrekeningen. Ter gelegenheid van het jubileum gelden speciale tarieven. Voor uitvoerder Han den Haan zit het er na 40 jaar op bij aannemer Moerland. Zilveren bankman Arno Ammerlaan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9