Stroperig college wekt ergenis op Open middag voor jubileum Ons Huis St. Annalander ernstig gewond Gedreven en zonder stropdas Quist, de Bnrley specialist! 'Burgemeester juridisch fout' Bestuurlijk einde in zicht voor A.A. van Nieuwenhuyzen Bezwaren directeuren basisscholen ongegrond Schooldirecteur I.C.Moerland nieuwe PvdA-wethouder BURLEY SGP over vergunning Normaal Donderdag 28 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 In februari werd de bouw van M. Kwekkeboom in Scher- penisse stilgelegd en maandagavond werd pas duidelijk, dat het om herstel van een ingestorte schuur ging en dat mag doorgaan. "Moet je de burgers nu zo lang laten wachten?", vroeg M.A.J. van der Linde zich af. Ontspanning Gehandicapten Scherpenisse De stichting Ontspanning Gehandicapten uit Scherpenis se viert op zaterdag 7 oktober 25 jaar 'ontspanningswerk' voor gehandicapten. Dit gebeurt met een open middag in Ons Huis te Scherpenisse. Tevens is het vijftien jaar gele den dat de stichting werd opgericht. Groei Nieuw clubhuis Activiteiten College van burgemeester en wethouders: B. en W. van Tholen zullen de bezwaren van de basis schooldirecteuren J. Plekkenpol en G.T. Bril tegen het veranderen van hun functie in de federatie van openbare basisscholen ongegrond verklaren. Het is wel eens goed, dat er meer tegengas gegeven wordt in de b. en w.-vergaderingen, kreeg de komende PvdA-wethouder I.C. Moerland (bijna 47) al te horen bij zijn kandidatuur voor het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen. De verwachtingen voor een krachtige inbreng zijn hoog gespannen. "Ik vraag me echter af, of de zittingsperiode van 2V2 jaar wel genoeg is om me goed in te werken, want ik krijg behoorlijk zware portefeuil les", zegt Moerland. Voetbal Zo weer vergeten Warmbloediger Vermaas toegelaten Burley, sty 1 herken je. De 'R' is in de maand. De tijd van bruine bladeren, wind en regen breekt aan. Maar ook een gezellige, warme periode. Bijvoorbeeld met de najaars-schoenen van Quist. Heerlijk, goed sluitende schoenen waarmee u de herfst comfor tabel èn modieus tegemoet kunt gaan! Kom nu alvast kijken naar onze fantas tische collectie schoenen van topmerken. Volgens SGP-fractievoorzitter M. Dijke heeft burge meester H.A. van der Munnik juridisch fout gehandeld, door op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening een evenementenvergunning te verlenen voor het recente optreden van de popgroep Normaal in de hallen van Meijer te Scherpenisse. Stemmen van lezers Persoonlijke verdachtmakingen Persoonlijke strijd Pachters overbedeeld PvdA, WD en SGP bekritiseren lange bouwprocedure Het PvdA-raadslid verweet het col lege van b. en w. 'een zekere strope righeid en besluiteloosheid.' "De kou is uit de lucht, want Kwekke boom mag bouwen, maar kan dat nu niet wat vlotter afgewerkt worden. Dit heeft zo verschrikkelijk lang geduurd, dat komt slecht over. Nu het stormseizoen er is, mag hij beginnen. Dan kan Kwekkeboom wel blijven bouwen", aldus Van der Linde. Ook mevr. E. Frigge-Hogesteeger was van mening, dat b. en w. op deze manier 'een heleboel onnodige ergernis' bij de burgers opwekken. M. Dijke drukte zich wat voorzichti ger uit, maar ook hij was niet tevre den. "Gaat dit altijd zo langzaam, want deze procedure heeft wel erg lang geduurd. Wat is hiervan de oor zaak?", wilde de SGP-fractievoor- zitter weten. De burgemeester legde uit, dat het college in het buitengebied 'niet gemakkelijk' is en 'zeer voorzichtig' te werk gaat. "Hoe moeten we in het buitengebied omspringen met bouwwerken, want er komt meer verstening en versnippering. In dit geval ging het om een ingestorte schuur, maar er was geen duidelijk heid over of dat een gevolg was van een calamiteit. Via de verzekering werd geen bewijs geleverd, maar zeer recent heeft iemand ons meege deeld, dat het om een calamiteit ging die 25 januari 1990 al is gebeurd. Dat mag hersteld worden, maar inmiddels bleek de landbouwbe- stemming van voorheen achter haald. Het is een burgerwoning en dat beperkt de afmetingen. Kwekke boom is ook niet de eerste bewoner. Dat allemaal is inmiddels achter haald en Kwekkeboom heeft nu zijn zin. Ik sluit niet uit, dat dit beleid gevolgen zal hebben voor andere plannen in het buitengebied die nog bij b. en w. liggen", aldus de Thool- se burgemeester maandagavond in de gemeenteraad. Het begon allemaal op 4 oktober 1970. Toen werd de eerste ontspan ningsmorgen voor gehandicapten gehouden. Het ontstaan was te dan ken aan dhr. Donker, toenmalig hoofd van de blo-school in Sint- Maartensdijk, en secretaris Quaak van de oudervereniging Philadelp hia Tholen/Sint-Philipsland. Men begon met vier gasten die eenmaal per maand bij elkaar kwamen in de blo-school. In 1973 stopte Donker met het ont spanningswerk vanwege zijn studie. Men ging op zoek naar vrijwilligers en dat leverde drie nieuwe leiders op. Tevens werd de groep uitgebreid tot negen deelnemers. De bijeen komsten werden verschoven van de zaterdagmorgen naar de vrijdag avond. Philadelphia bekostigde veel materiaal en versnaperingen voor de groep. In 1975 waren er vijftien deelnemers en er werd besloten de bijeenkomsten om de veertien dagen te gaan houden. Via contacten met een personeelslid van Vrederust kwam een aantal mensen uit Bergen op Zoom en Halsteren de leiding versterken. Enkelen van hen waren werkzaam in de bezigheidstherapie. Daardoor kon men meer gaan doen aan handenarbeid. Er kwam echter meer behoefte aan spelen en han- denarbeidmaterialen. Een voetbal wedstrijd tussen oud-Feyenoordspe- lers en bezoekers van camping Ire- nehoeve leverde 7000 gulden op voor het ontspanningswerk. Nog steeds kwam men bijeen in de school te Sint-Maartensdijk, maar de contacten met het nieuwe hoofd verliepen stroever. Er mocht niets meer in de school achterblijven na de bijeenkomsten. In september 1977 kon men een nieuw onderkomen betrekken. Het ontspanningswerk huurde de voor malige kleuterschool Marijke aan de Langeweg te Scherpenisse van de stichting sportgemeenschap Scher penisse. De avonden werden nu wekelijks gehouden. Er waren inmiddels 22 deelnemers en tien begeleiders. De spellen en materia len die voorheen van de school gebruikt mochten worden, moest men nu zelf aanschaffen. De gemeente verschafte hierin een sub sidie. Medewerkers van Vrederust zorgden voor stoelen. Het nieuwe clubgebouw werd in 1980 eigendom van het ontspanningswerk. Daar voor werd een stichting opgericht met als naam 'Stichting Ontspanning Gehandicapten'. Het pand werd gerenoveerd en via een prijsvraag werd een nieuwe naam bedacht. Hans Suurland uit Stavenisse won met de naam 'Ons Huis'. Hij ontving zijn prijs bij de officiële opening die op 18 maart 1978 door de toenmali ge loco-burgemeester C.J. Moerland werd verricht. Vijf jaar geleden werd Ons Huis uitgebreid dankzij een nalatenschap van 25.000 gulden die werd beheerd door de Hervorm de Gemeente te Stavenisse. Een reeds bestaand gebouw, eerder in gebruik als kantoor, werd bij het clubhuis getrokken. Momenteel telt het ontspannings werk 24 deelnemers die door tien mensen begeleid worden. Het ver voer wordt verzorgd door vrijwilli gers. De bijeenkomsten hebben in het algemeen geen vast programma. De deelnemers kunnen zelf kiezen wat ze willen doen: spelletjes, hand werken, knutselen, kleuren of gewoon een babbeltje maken. Er kan ondermeer mens-erger-je-niet, sjoelen, biljart of tafeltennis gespeeld worden. Daarnaast worden er voor de kerst bloemstukjes gemaakt en regelmatig wordt er een spelletje bingo gespeeld. Bij het afroepen van de cijfers worden deze ook getoond. Het noemen van een getal zegt sommige deelnemers niets, maar bij het zien van het cijfer kunnen ze wel het goede vakje dichtschuiven. Het sinterklaasfeest, een dagreis en een rommelmarkt zijn ook vaste onderdelen van het jaarprogramma geworden. Zaterdag 7 oktober kunnen geïnte resseerden van twee tot vijf uur eer> kijkje komen nemen in Ons Huis aan de Langeweg te Scherpenisse. Men kan dan kennis maken met de activiteiten die op de clubavonden worden georganiseerd. Beide directeuren zijn er tegen dat ze hun functie als directeur verlie zen en locatieleider worden nu er een bovenschools directeur wordt benoemd voor de federatie van acht openbare basisscholen. Namens de directeuren van respectievelijk De Luyster in Sint-Philipsland en De Casembrootschool in Sint-Annaland maakte de Nederlandse vereniging van schoolleiders bezwaar tegen deze veranderingen. De vereniging liet het college weten niet op de hoorzitting te zullen verschijnen om de bezwaren verder toe te lichten. De bal ligt nu bij het college die de bezwaren naast zich neer zal leggen, zo licht wethouder J. Versluys toe. Of de tegenstand van Plekkenpol en Bril ook het bestaande overleg tus sen de scholen bemoeilijkt, ontkent Versluys. "Ondanks de persoonlijke bezwaren zijn beiden loyaal aan de meerderheidsbesluiten. Wij hebben als bevoegd gezag ook gezegd dat het functioneren op school en van de school naar buiten toe, niet in het geding mag komen. Daar rekenen we ook op. Het was gunstiger geweest als iedereen op een lijn had gezeten want wat betreft de doelstel ling van de federatie is met het wei nig oneens." De bovenschools directeur krijgt straks te maken met deze situatie. "Een moeilijk begin, maar de sollici tanten hebben de nota Samen Sterk toegestuurd gekregen en het meningsverschil is duidelijk ten tonele gevoerd." De pick-up waarmee de Sint-Annalander tegen de boom botste, raakte totaal vernield. De boom bleef staan, maar was van onderen van bast ontdaan. De 55-jarige Sint-Annalander J. den E. raakte zondagavond gewond bij een eenzijdig ongeval op de Langeweg in zijn woon plaats. De man, die alleen in de wagen zat, reed omstreeks tien voor half zeven in een pick-up van aanne mer De Jager, Klein Co. Het regende hevig en in een lange bocht naar links, net na de Kleine Dijk, raakte hij van de weg. Eerst raakte de man met de linkerkant van de pick-up de eerste boom na de splitsing met de Kleine Dijk, aan de linkerkant van de weg. Daarna draaide de wagen een slag en botste vol met de rechterzij kant tegen een tweede boom. De wagen werd hierbij helemaal ver nield en allerlei apparatuur, zoals een zware trilplaat, werd wegge slingerd. Politie en ambulance kwamen eerst ter plaatse en ver volgens werd de brandweer erbij gehaald omdat de man met zijn knieën onder het dashboard gekneld zat. De brandweer van Sint-Annaland beschikt niet over hydraulische apparatuur en daarom kwam er een hulpwagen van Sint-Maar tensdijk. Met een hydraulische schaar werd de man snel uit zijn benarde positie bevrijd. Inmid dels had het ambulancepersoneel al een infuus aangebracht bij het slachtoffer dat overigens wel bij kennis was. Hij werd vervolgens naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. Vol gens de Sint-Annalandse brand meester A. van Iwaarden had het nog erger kunnen zijn. "De wagen zat helemaal om de boom gekruld, maar de cabine is min of meer langszij gegaan. Voor zover wij konden zien, vielen zijn verwondingen uiterlijk mee, maar je weet natuurlijk nooit hoe het inwendig zit. Het materieel dat in de bak was geladen, is meters weggeslingerd. We hebben het busje ook nog vast moeten zetten aan een boom om te voorkomen dat het in de sloot zou glijden. Dat had de zaak nog erger gemaakt." De man werd maandagavond van uit Lievensberg overgebracht naar het academedisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam, waar hij aan de beademing ligt. De verwij zing was nodig in verband met ernstige longproblemen die het gevolg waren van de beknelling. Daarnaast had de St. Annaland een sleutelbeen en schouderblad gebroken. Hij is, na raadpleging van alle zeven fracties in de Thoolse raad, door de Partij van de Arbeid officieel kandi daat gesteld om de plotseling over leden wethouder P. van Schetsen te vervangen. "Er was voor de laatste gemeenteraadsverkiezingen al afge sproken, dat ik de toekomstige opvolger zou zijn, maar dit komt te onverwacht. Dan kan de start niet geweldig zijn. Je moet op school nog van alles regelen", zegt de direc teur van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse. Hij is goed ingevoerd in de gemeen te Tholen door zijn wisselende woon- en werkplaatsen. Moerland werd in St. Maartensdijk geboren en was daar actief lid van de voetbal vereniging. Als onderwijzer gaf hij les aan de Schalm in Stavenisse, voordat hij directeur van de Ooster scheldeschool werd. En toen zijn vrouw onderwijzeres werd in St. Annaland, woonde hij daar zeven jaar, voordat ze naar het buitenge bied trokken, aan de Gorishoekse- dijk in Scherpenisse, waar ook wet houder J. Versluys woont. De bedoeling is, dat Moerland maandagavond 23 oktober na afloop van de begrotingsbehandeling wordt gekozen door de gemeenteraad. "Ik zal nog in dit werk moeten groeien", maakt hij duidelijk, maar Moerland wil niet één van zijn komende taken laten vallen om gemakkelijker te kunnen inwerken. "Financiën heb ik vier jaar in de fractie gedaan, met heel wat steun van een specialist. Daar heb ik veel van geleerd. En I.C. Moerland sociale zaken hoort gewoon bij de PvdA thuis. Daarmee profileer je je wel niet zo, maar dat is minder belangrijk omdat de mensen voorop staan. En sport vind ik wel leuk. Ik heb zelf zo'n 35 jaar gevoetbald en nu tennis ik. Ook ben ik 10 jaar bestuurslid geweest bij Smerdiek, waarvan een periode voorzitter." Moerland maakt sinds 1982 deel uit van de Thoolse gemeenteraad. Zijn naamgenoot uit Stavenisse maakte toen plaats voor lijsttrekker en later wethouder Van Schetsen. In 1990 werd Sjaak Moerland fractievoorzit ter als opvolger van J. de Bres. Daarnaast maakt hij deel uit van de commissie welzijn en onderwijs. "Onderwijs lijkt me niet verstandig, maar in andere zaken heb ik wel interesse. Wanneer je echter tussen tijds in het college komt, zal er niet zo gauw een herverdeling van taken komen. Bovendien is wethouder Van der Jagt aan zijn laatste zittings periode bezig en die zal zijn huidige portefeuilles ook willen houden." Volgens de regels in het onderwijs, neemt Moerland geen ontslag, maar krijgt hij verlof. "Ze moeten me terugnemen in het onderwijs, maar afgezien van onverwachte dingen heb ik van de fractie de toezegging gekregen, dat ik ook de volgende periode kandidaat ben voor het wet houderschap. Financieel scheelt het heel weinig met mijn directeurschap plus raadslidmaatschap, maar ik vind de nieuwe baan wel een uitda ging." Ambitie genoeg dus bij de PvdA- fractievoorzitter, die volgens som migen 'van de oppositie naar een toppositie' in de Thoolse gemeente raad gaat. Zijn kritische opstelling, opvliegendheid en aanvaringen met de burgemeester maakten Sjaak Moerland tot een gedreven raadslid. "Ik moet het van mijn karakter heb ben. Dat was ook op het voetbalveld al zo. Door mijn gedrevenheid maakte ik wel eens vergissingen. Men zei wel dat ik ruw voetbalde, maar ze konden alles van mij zien. Ik deed niets in het geniep. Opvlie gend ben ik zeker, maar een seconde later kan ik alles weer vergeten zijn." Die karaktertrekken zullen Moer land als wethouder niet zomaar van zijn schouders afvallen. "Je hebt dan wel een andere positie, maar ik zal toch zeker blijven opkomen voor onze uitgangspunten en in het colle ge moet ik opboksen tegen de con fessionele partijen." Wat er ook zal veranderen, niemand zal wethouder Moerland straks met een stropdas aan zien, zoals een enkeling hem heeft voorspeld. "Een ander jasje misschien. Natuurlijk kom je als wethouder niet met ver sleten kleren aan." Moerland is naar voren geschoven door raadslid M.A.J. van der Linde, die na 23 oktober fractievoorzitter zal worden. "Na gesprekken met alle fractievoorzitters heb ik de indruk, dat Sjaak Moerland unaniem het vertrouwen van de raad krijgt", zegt Van der Linde. "Zowel de drie coali tie-partijen als de kleinere fracties hebben zich in principe bereid ver klaard hem te steunen. Politiek is de PvdA-zetel in b. en w. ook niet in het geding. We blijven een afspiege lingscollege houden. Alleen gaat het om een andere persoon. Hij is wat warmbloediger dan zijn voorganger, maar Moerland was al langer in voor het wethouderschap en hij is de meest geschikte kandidaat." Van der Linde heeft nog een nader gesprek met alle fracties over de verkiezing van Moerland, waarbij o.a. het beter en tijdiger informeren van de niet in het college vertegen woordigde partijen aan de orde zal komen. Maandagavond werd H.J. Vermaas uit Stavenisse als nieuw PvdA- raadslid toegelaten. Zijn geloofs brieven werden onderzocht door M. Dijke, W.C. van Kempen en R. Ravensteijn. In de raadsvergadering van 16 oktober volgt zijn installatie. Vermaas zal Van der Linde opvol gen in de commissie openbare wer ken en in de commissie welzijn en onderwijs komt mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen in plaats van I.C. Moerland. De nieuwe fractievoorzitter Van der Linde was al lid van de gemeente raad in Tholen-stad, voor de herin deling van 1971. Daarna is hij twee perioden gestopt, vanaf 1978 tot 1986, toen mevr. N.M.J. Bois- sevain-van Riet de Thoolse kandi daat was. Van der Linde is dus bijna tien jaar onafgebroken raadslid. Hij blijft het fractievoorzitterschap combineren met de belangrijke commissie ruimtelijke ordening. Een uitgesproken merk is van uitzonderlijke kwaliteit. Dat merkt u gelijk als u ze aan uw voeten heeft. Heerlijk, goed sluitende en modieuze schoenen waarop u gedurende lange tijd probleemloos kunt lopen. Maten 36-41. MADE IN ITALY THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp). Advertentie I.M. "Formeel gezien had de vergunning op grond van de APV niet gegeven mogen worden", zei Dijke maandag avond tijdens de raadsvergadering. "De APV is een wet in materiële zin. Deze is ondergeschikt aan de ter plaatse van kracht zijnde regelge ving op grond van de Wet Milieube heer. Dat is een wet in formele zin. In het Nederlands rechtsbestel gaat een wet in formele zin boven een wet in materiële zin. In de rangorde gaat immers hoog voor laag. De suggestie van b. en w., dat de milieuvergunning niet van toepas sing is op deze incidentele gebeurte nis in Scherpenisse onderschrijven wij evenmin. Als dat ontleend zou zijn aan de Algemene Maatregel van Bestuur Drank en Horeca, wijzen wij het college erop, dat die op Tho len niet van toepassing is. Het gaat over een vergunning voor de inrich ting van de hallen van Meijer. Niets meer en niéts minder. En overigens if een AMvB ook een wet in mate riële zin, dus blijft de vergunning op grond van de Wet Milieubeheer van kracht", zo bracht de SGP-fractie voorzitter maandagavond naar voren. P. van Belzen verwonderde zich erover, dat b. en w. pas na het pop concert met een antwoord kwamen op de schriftelijke vragen van SGP en RPF/GPV. "Intern was het toch de bedoeling om dat eerder te doen!" De burgemeester kaatste de bal terug. "Ik verwonder me erover, waarom u niet eerder vragen hebt gesteld, want het optreden van Nor maal is zeker anderhalve maand geleden al in de kranten aangekon digd." Wat de opmerkingen van Dij ke betreft, merkte Van der Munnik op, dat elke verbinding met de Wet milieubeheer 'mank gaat.' Hij wees in dit verband ook op de voorjaars- beurs in de veiling van St. Annaland en eerdere evenementen in de hal van Barenbrug te Oud-Vossemeer. "Met erkenning en waardering voor Dijke, maar ik begrijp niet wat u bedoelt. Met het bedrijf Meijer had dit optreden van Normaal als zoda nig niets te maken. Het ligt anders dan u voorstelt, zodat ik 't helaas niet met u eens kan zijn." De burge meester leek aan het einde van de discussie toch minder zeker van zijn zaak. "Dijke heeft kennelijk studie gemaakt van deze zaak. Daarom wil ik het nog verder uitzoeken", zei Van der Munnik. Verbazing en verdriet over waterschapsverkiezingen Hierbij een reactie op de artikelen in de Eendrachtbode over het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden en dan met name de ver kiezing van het dagelijks bestuur. Met verbazing heb ik kennis geno men van de motivatie van dhr. Van Nieuwenhuyzen ten aanzien van zijn stemgedrag. Met verbazing en verdriet, want het duidt op een ver deeldheid tussen de Tholense hoofd ingelanden, daar waar intensieve samenwerking het credo zou moeten zijn. Treft dhr. Van Gorsel echter enige (persoonlijke) blaam als we kijken naar de gememoreerde zaken: kos- tenoverschrijding bij de verbouwing van het Polderhuis en het basisplan en heeft dhr. Van Gorsel de belan gen van zijn categorie (ongebouwd) daarbij uit het oog verloren? Mij dunkt van niet. Eerder zou ik het tegendeel willen beweren. Ten aanzien van het basisplan kan ik in de herinnering roepen, dat ik zelf bij de besluitvorming in 1989 als enige uit ons toenmalige district St. Philipsland 'tegen' gestemd heb wegens de in de tekst gemaakte kop peling naar het toekomstige verdich tingenplan en de naar mijn inschat ting te hoge financiële risico's gezien het groot aantal onbekende factoren, alsmede aannames. In de vele volgende vergaderingen is het basisplan bijna stelselmatig aan de orde geweest en ik kan mij geen enkele vergadering heugen, waarbij Van Nieuwenhuyzen tegen een basisplan-begrotingswijziging heeft gestemd. Nadat onze algemene- ver gadering in 1994 het besluit nam de kostenontwikkeling van het basis planproject door VB accountants te laten verifiëren, was ik een voor stander van het beschouwen van de management-aspecten. Niet dhr. Van Nieuwenhuyzen, die de verga dering mee kreeg om het accoun tantsonderzoek te richten op een aantal financiële, maar vooral bestuurlijke aspecten. (Zou dit zijn om zodoende te verhullen, dat dhr. Van Nieuwenhuyzen de voortgang van werkzaamheden buitengewoon lang neeft vertraagd omdat hij een hogere prijs voor zijn aan het water schap te verkopen grond wilde ont vangen dan was afgesproken..?) De persoonlijke verdachtmakingen konden toen reeds in de atmosfeer geproefd worden. De uitslag van genoemd onderzoek is in breed ver band besproken en ook door dhr. Van Nieuwenhuyzen goedgekeurd. Daar nu (als enige) wederom op terugkomen, getuigt van bestuurlij ke armoe. Bovendien, mocht er al een persoonlijk bestuurlijk aange sproken worden op wat dan ook, dan is dit de verantwoordelijke voorzit ter: de dijkgraaf. Een saillant detail: Van Nieuwen huyzen is zelf nota bene lid van de financiële commissie en heeft dus als weinig anderen de kostenontwik kelingen niet alleen KUNNEN vol gen, maar ook MOETEN volgen en bij 'onraad' de algemene vergadering hiervan rapporteren. Dat heeft hij nooit gedaan. Bovendien kan ik me geen vergadering heugen, dat hij ook maar één kritische vraag ten aanzien van het (financiële) beleid aan dhr. Van Gorsel heeft geadres seerd. Deze persoonlijke strijd werd al gênant duidelijk bij de verkiezing van een gezworene vanuit de cate gorie ongebouwd voor ons huidige waterschap: Van Nieuwenhuyzen zag zichzelf als de betere kandidaat, hetgeen door een meerderheid van de algemene vergadering niet werd gedeeld en derhalve werd hij niet verkozen boven Van Gorsel. Na installatie van het nieuwe dage lijks bestuur werd Van Gorsel door de algemene vergadering benoemd als plaatsvervangend dijkgraaf. Als een logische consequentie hiervan zou na het afscheid van dhr. Hage, plaatsvervanger Van Gorsel daad werkelijk als waarnemend-dijkgraaf de resterende tijd tot 1 januari 1996 het waterschap Tholen moeten lei den. Niet zo in de ogen van Van Nieu wenhuyzen. Hij stelde voor een ver kiezing te organiseren voor een plaatsvervanger! Een andere? Waar toe had de algemene vergadering (inclusief Van Nieuwenhuyzen) dan reeds twee jaar eerder Van Gordel deze functie toebedeeld? Met iedereen vond ook Van Nieu wenhuyzen, dat de Tholense verte genwoordiging in de categorie pach ters in het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden met twee leden overbeeld was. Cijfermatig heeft deze categorie (afgerond naar boven) slechts recht op één zetel. Hij heeft gestreden voor wat hij waard was om de Tholense verte genwoordiging anders te doen zijn: minder pachters, meer gebouwd. Bij de stemming echter, valt hij notabene zijn eigen categorie onge bouwd af ten faveure van de catego rie die hij eerst te vuur en te zwaard heeft bestreden. In mijn optiek dient de stellingname van Van Nieuwenhuyzen verklaard te worden vanuit het persoonlijk nastreven van bestuurlijke macht en invloed, waarbij de gedrevenheid om te strijden voor het werkelijke algemene (achterban) belang van slechts secundair belang schijnt te zijn. Als iemand zo overduidelijk ventileert, de belangen van zijn ach terban niet te kunnen laten prevale ren boven het eigen belang, dan mag men hopen (voor diezelfde achter ban) dat het bestuurlijk einde van dhr. Van Nieuwenhuyzen in zicht is. Het kan echter zijn, dat binnen de kring rond zijn persoon, zelfkritiek als niet bestaand danwel als niet wenselijk wordt beschouwd. P.C.A. Versluijs hoofdingeland gebouwde eigen dommen, St. Philipsland Bibliobusdag. Zaterdag vanaf één uur wordt op de Markt in Middel burg de landelijke bibliobusdag gehouden. Bibliobussen uit binnen en buitenland geven acte de presen ce. De Zeeuwse bibliotheek is met vijf bussen vertegenwoordigd, waaronder de nieuwe bus van Schouwen-Duiveland die werd gemaakt bij Elenbaas carosserie in Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3