Drie turbines bij Stavenisse voorlopig genoeg op Tholen zeeuwind Sloten bij Tuttelhoek onderzocht Brief ZSG aan gemeente over veerboot Prijzen van aardappelen vrij stabiel Windmolenpark Stavenisse Burgemeester H.A. van der Munnik bij onthullen tekstbord Overleg over grond rondweg bij Poortvliet Betho boekt goed resultaat Oud-Tholenaar Paauwe geëerd St.Annalander exposeert in Lievensberg Beheersplan doorkruist landinrichting Budelpack: 50.000 m2 grond nodig, maar niet ten koste van de buren Donderdag 28 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Wind genoeg op Tholen maar het aantal windmolens zal beperkt blijven tot drie. "Dat is voorlopig voldoende," zei burgemeester H.A. van der Munnik vrijdagmiddag bij het onthullen van een tekstbord bij de molens van de coö peratieve windenergievereniging Zeeuwind ten westen van Stavenisse. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Meetbare bijdrage Geen verbinding Rentmeesterschap Vrijdag 22 september 1995: Officiële opening met drie windturbines van 225 kW Zeeuwind gaat door... doet u mee? Zeeuwind X .V jijt i s - x \xw S 4 "T ^'V Burgemeester H.A. van der Munnik en voorzitter A. C. de Bruijn van Zeeuwind voor de molen, links van hen Thoolse leden van Zeeuwind, mevr. A. Helleman en mevr. C. Rijnberg. Rechts van de burgemeester projectleider JSpringer. De Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid (ZSG) heeft aan de gemeente een brief gestuurd met daarin voorstellen voor de nieuw te bouwen veerboot voor de lijn Vliss- ingen-Breskens. De stichting wil dat er aanpassingen komen voor gehan dicapten. Het gemeentebestuur ant woordde dat dit een verantwoorde lijkheid is van de opdrachtgever (de provincie) en zal de gemeenteraad voorstellen de brief voor kennisge ving aan te nemen. Wel heeft het college van b. en w. de brief doorge stuurd naar provinciale staten. Wat de provincie betreft kan het overleg over de grondverwerving voor de rondweg om Poortvliet in de loop van oktober beginnen. Omdat de grond in het kader van de ruilver kaveling toebedeeld zal worden, wordt het overleg gevoerd door de landinrichtingsdienst. Het tracé wordt ook opgenomen in het begrenzingenplan. De provincie hanteert het uitgangspunt, dat ze op deze manier voor de grondverwer ving niet meer geld kwijt mag zijn dan in de situatie zonder ruilverka veling. Ze wil de grond overnemen tegen de getaxeerde waarde plus de getaxeerde onteigeningsvergoeding, uitgaande van de situatie vóór de verkaveling. De landinrichtingscommissie gaat ervanuit dat de rondweg, nu die een onderdeel vormt van het verkave lingsplan, er ook binnen afzienbare tijd zal liggen. Maar de provincie is voorzichtiger: over het juiste tijdstip bestaat nog geen duidelijkheid. Het project staat op het schema 1995- 1998, waarvan de volgorde van uit voering door een afweging van belangen wordt bepaald. Advertentie I.M. Het resultaat van de sociale werk plaats De Betho over de eerste zes maanden van dit jaar valt 274.000 gulden gunstiger uit dan was begroot. Deels komt dat door sei zoensinvloeden, want in het eerste halfjaar worden meer produktieve uren gerealiseerd dan in het tweede halfjaar. Kostenstijgingen die in de begroting zijn voorzien, zoals loons verhogingen in verband met cao wijzigingen, zijn in het resultaat niet opgenomen. De verwachting over het gehele jaar zal op grond van deze uitkomst dan ook niet worden bijgesteld. De Betho gaat ervanuit dat de 1.665.000 gulden die als bij drage van de gemeenten is begroot, ook werkelijk nodig zal zijn. Het tussentijdse overzicht is opge steld naar aanleiding van de proble men eerder dit jaar. Toen werd men onverwacht geconfronteerd met een fiks tekort over 1994. Om dat op te vangen werd 720.000 gulden aan het egalisatiefonds onttrokken. Het dagelijks bestuur van De Betho wil dit fonds met hetzelfde bedrag aan vullen, maar dan gespreid over drie jaren. Vanaf 1996 zou er jaarlijks 240.000 gulden gestort moeten wor den. Maar dan alleen nadat uit de jaarrekening blijkt dat het resultaat over het betreffende jaar nauwelijks afwijkt van de begroting. Is het resultaat slechter, dan wordt het ega lisatiefonds niet aangevuld. Is er een positiever resultaat, dan wordt eerst dat saldo gebruikt om de 240.000 gulden bij elkaar te krijgen in plaats van aan te kloppen bij de deelne mende gemeenten. Zierikzee Oud-Beljerland Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 ERKENDE Mlddelhamls Hellevoetsluis VERHUIZERS Tel. 0187482188 Tel. 0181-320016 Advertentie I.M. Olympia. Atletiekvereniging Olym- pia te Halsteren organiseert dit najaar weer de trainingen voor beginnende lopers. Het initiatief dat begin dit jaar werd genomen, was succesvol. Iedereen die wat aan zijn conditie wil doen, is welkom op de baantrainingen op dinsdagavond op sportpark De Beek. J.C. Paauwe Foto Zierikzeesche Nieuwsbode De oprichter van interieur Paauwe in Zonnemaire, oud-Tholenaar J.C. Paauwe, is bij het 40-jarig bestaan van zijn onderneming onderschei den met de gouden Rietveldspeld van de Centrale Branchevereniging Wonen. Volgens CBW-voorzitter mr. R.F.M. van der Weerd verdient 'een uitmuntende ondernemer een briljant.' Hij noemde de jubilaris 'een gedreven zakenman en een doordouwer die van mooie dingen houdt.' "Het is uw verdienste dat u erin slaagt consumenten naar een afgelegen oord als Zonnemaire te trekken", aldus de CBW-voorzitter. De in Yerseke geboren Jo Paauwe had samen met zijn broer in het begin van de jaren vijftig een winkel in de Kerkstraat te Tholen. Hij trouwde ook met een Thoolse vrouw: J.H. Overbeeke. Paauwe ventte o.a. met textiel, maar zocht zijn heil later op Schouwen-Duive- land, waar vanuit een kruideniers zaak een meubelspeciaalzaak werd opgebouwd. Zijn - inmiddels over leden - broer deed hetzelfde in Yer seke, Goes en Terneuzen. Paauwe Zonnemairé werd in augustus 1984 getroffen door een grote brand. In september 1985 werd de nieuw bouw heropend. Ter ere van het jubileum werd donderdag een borst beeld van Jo Paauwe onthuld. Bij dragen ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan gingen naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee voor inrichting van de dagverblijven. Er zit weinig beweging in de aardap pelprijzen. Dinsdag stegen de prij zen over het algemeen licht op vei ling in Sint-Annaland. Doré boekte een cent winst en Bintje en Bildtstar stegen maximaal twee cent. Gloria zakte twee cent. De aanvoer daalde van 101 naar 84 ton. De hoogste prijs werd betaald voor Bildtstar, de laagste voor Première. Dinsdag 26 september: Doré 24; Première 21; Gloria 20-23, drielin gen 7; Bintje 22-24, bonken 35-38, drielingen 8-9, kriel 26-31; Bildtstar 42-46. De provincie gaat de bodems van twee watergangen bij de voormalige stortplaats Tuttelhoek te Scherpenis- se onderzoeken op vervuiling. Het gaat om de sloot ten noorden van Tuttelhoek en de boezem Scherpe- nissepolder die de grens vormt met de voormalige stortplaats. Behalve het lekken van mogelijk vervuild water van de stortplaats in de sloten, speelt ook een rol dat in de boezem vroeger ongezuiverd huishoudelijk afvalwater werd geloosd. De provin cie heeft inmiddels bij een aantal bedrijven offerte gevraagd voor het onderzoek dat op korte termijn zal worden uitgevoerd. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. In de centrale hal en de polikliniek van ziekenhuis Lievensberg te Ber gen op Zoom loopt van 10 tot en met 30 oktober een dubbeltentoonstel ling. In de polikliniek wordt een expositie gehouden ter gelegenheid van het 1 -jarig bestaan van de woon gemeenschap voor verstandelijk gehandicapten, Lambertijnenhof. De tentoonstelling met als titel '1 jaar werk', toont werken van deelne mers aan de dagactiviteiten: teke nen, schilderen en keramiek. De 18- jarige, uit Sint-Annaland afkomstige Ard Burgers is één van de bewoners van wie kunstwerken zijn opgeno men in de tentoonstelling. In de hal van het ziekenhuis is de reizende expositie 'De verborgen ramp' te zien over het leven van kinderen met een handicap in Derde-wereldlan den en over het Lilianefonds dat zich voor hen inzet. De tentoonstel ling wordt op 10 oktober om half acht 's avonds geopend door burge meester mevr. A. van den Berg van Bergen op Zoom. De gemeente Ber gen op Zoom hangt enkele van de kunstwerken van de Lambertijnen hof één jaar in het stadhuis. Hier voor werden werken van vijf bewo ners uitgekozen. Daarbij zijn ook objecten van Ard Burgers. De molens draaien er boven ver wachting. Leden van Zeeuwind en andere genodigden bezochten de plek langs de Pilootweg eerst over land, daarna bekeken ze de molens vanaf de Oosterschelde. De bewo ners van Stavenisse waren er niet bij, maar die kregen allemaal een brief van Zeeuwind in de bus om zich aan te melden als lid. Wie lid wordt krijgt een vlieger. De burgemeester herinnerde eraan dat de provincie grotere plannen had voor Tholen nadat gedeputeerde sta ten (g.s.) in 1991 aan het rijk beloof den om in het jaar 2000 200 mega watt aan schone energie te leveren. Maar de gemeente verzette zich tegen een grootschalig windmolen park en stelde zelf een windmolen- beleid vast. En wees twee plekken aan waar windmolens zouden kun nen komen; ten zuidwesten van Sta venisse en langs de Oesterdam. De voormalige gemeente Sint-Philips- land had één plaats aangewezen voor mogelijke energiewinning uit wind, ten westen van het dorp. Van der Munnik was blij dat de pro vincie is afgestapt van een groot windmolenpark op Tholen. Dat zou het 'kleinschalige landschap' aantas ten. Daar moest bij g.s. wel op aan gedrongen worden, zo vertelde hij. "Hoe verder je van Middelburg af zit, hoe harder je moet roepen. Dat is niet erg, maar je moet het wel doen en er verder geen ruzie over maken." Nadat was gebleken dat er op de Oesterdam geen ruimte voor wind molens was, kwam Stavenisse in beeld. De gemeente leent al een aan tal jaren geld aan de vereniging die probeert via het winnen van energie uit windkracht fossiele brandstof fen te sparen en energiebronnen te spreiden. Het is volgens de burgemeester wel even wennen aan die drie hoge witte molens, nauwelijks een kilometer van het dorp, vlak bij de radarpost van rijkswaterstaat op de dijk. "Ze bepalen nu mede het silhouet van Stavenisse. Feit is dat het produkten van deze tijd zijn." Persoonlijk wil de Van der Munnik nog wel even kwijt dat molens die niet draaien een vreemde indruk maken op voorbij- gangers-, "Bij het Hellegatsplein en de Oesterdam staan grote parken. Soms zie je dat er maar enkele molens draaien. Dat is geen goede reclame. Molens moeten draaien, al is het maar op windkracht half." Hij feliciteerde voorzitter A.C. de Bruijn van Zeeuwind met het wind turbineparkje. Mevrouw De Bruijn roemde de nieuwe molens bij Stavenisse van elk 225 kilowatt. Er staan in de pro vincie ook molens met een capaci teit van 250 kilowatt, maar volgens De Bruijn zullen de turbines bij Sta venisse meer stroom opleveren. Dat komt volgens haar niet alleen door de winderige hoek op het noordwes telijk puntje van TTtolen. Ook de technische verbeteringen zorgen er voor dat de molens meer energie uit de wind halen. Zo kunnen de bladen naar de wind draaien en zijn er in elke molen een grote en een kleine generator geplaatst in plaats van een, zoals gebruikelijk is. Bij weinig wind werkt de kleine en bij veel wind de grote generator. De Bruijn wees er nog maar eens op dat de molens voldoende elektrici teit opleveren voor de huishoudens in Stavenisse. "Het is een beschei den maar meetbare bijdrage. Willen we de uitstoot van C02 verminde ren (kooldioxyde, een gas dat bij draagt tot het broeikaseffect en onder andere vrijkomt bij de ver branding van fossiele brandstoffen - red.), dan moeten we nu investeren om te kunnen overleven. Dat is een mondiaal besef." Ze was blij met de medewerking en steun van de gemeente Tholen "In 1989 hadden wij al contact met de gemeente. Het ging toen om het plaatsen van een windmolen in de buurt van de haveningang. Daarvoor moest de bestemming van die plaats worden veranderd. De procedure kostte 750 gulden. Daar heeft Zeeuwind van afgezien omdat het te veel geld kostte. Nu hebben we 5000 gulden aan leges betaald. En dat was geen probleem. Het is hier een prima lokatie: het windaanbod op 35 meter ashoogte is goed, er lag hier al een kabel om op het openba re net aan te sluiten, het geluid over schrijdt niet de 40 decibels en er treedt geen radarhinder op." Boven dien zijn de molens volgens de voor zitter 'mooi opgenomen in het land schap'. "Het is een monument van duurzame energie waar je trots op moet zijn." Alle Zeeuwse gemeenten zijn inmiddels aangesloten bij Zeeu wind. Zij verstrekken een lening. In januari 1990 stelde de raad 30.000 gulden ter beschikking voor coöpe ratie. "Uw vertrouwen is niet beschaamd. Tholen bedankt, u bent een voorbeeld voor heel Zeeland." Als blijk van waardering overhan digde mevrouw De Bruijn een inge lijste luchtopname in kleur van de drie windturbines. Daarna ging het gezelschap van bur gemeester en wethouders, raadsle den, leden van Zeeuwind uit Schou- wen-Duiveland en Tholen, verte genwoordigers van Deltan en ver schillende bedrijven die windmo lens aan Zeeuwind leveren, per bus naar de haven van Stavenisse waar de Ye 89 klaarlag voor een rond vaart. Omdat de visser voor het eerst met de mosselkotter voer, durfde hij niet met het gezelschap de nauwe ingang bij de keersluis terug in te varen om het gezelschap aan wal te brengen. Besloten werd om koers te zetten naar Yerseke waar de bus op de genodigden zou wachten. Het programma liep daardoor met een uur uit, maar bijna niemand had daar bezwaar tegen. Vanaf de Oosterschelde zijn de molens bij Stavenisse goed te zien. Een poging om per computer de molens te besturen mislukte even wel. De verbinding, die via een modem telefonisch tot stand moet komen, bleef uit. Wel kon getoond worden hoe het met de molen aan de Goese Sas (ook van Zeeuwind) is gesteld. Via de computer kunnen allerlei actuele gegevens opgeroe pen worden nadat de verbinding tot stand is gebracht. Windsnelheid, windrichting, kruihoek, het toerental van de generator en hoeveel stroom de turbines produceren bijvoor beeld. Ook is te zien in welk onder deel een storing voorkomt en kan de molen op afstand stopgezet worden of opgestart, behalve wanneer de molen op de plek zelf is stopgezet. Op deze manier kan ook een heel park worden stilgelegd. De 73-jarige C. Rijnberg uit Sint- Annaland is ook aan boord. Zij is twee jaar lid van Zeeuwind. "Ik vind het een prima zaak. Op deze manier krijg je schone energie." Zeeuwind kent ongeveer 2000 leden, waarvan er ongeveer 40 op Schouwen-Dui- veland en Tholen wonen. Coördinator J. Springer is zeer tevreden met de molens bij Stave nisse: "Het windaanbod is er heel goed. Dat hebben we van de zomer al gezien toen er betrekkelijk weinig wind stond. We gingen uit van 500.000 kilowatt per molen per jaar maar ik denk dat we hier uitkomen tussen de 525.000 en 550.000 kilo watt. De Vestas turbines zijn vol gens Springer de modernste: "Ze hebben een grote rotordiameter en twee generatoren. Als de wind toe neemt, schakelt hij automatisch over van de kleine naar de grote genera tor. Het haalt meer energie uit de molen. Ze zullen meer stroom ople veren dan de turbines van 250 kilo watt. Op deze manier maken we gebruik van de technologische ont wikkeling op dit gebied." De turbines leveren weliswaar stroom voor het hele dorp Stavenis se, de inwoners merken dat niet aan hun elektriciteitsrekening. Volgens Springer gaat het bij Zeeuwind om het besef dat fossiele brandstoffen eindig zijn en bij het opwekken van elektriciteit verontreiniging veroor zaken. "Het gaat om het geloof in duurzame energiebronnen voor onze kinderen en kleinkinderen. Het rentmeester schap moet velen op Tholen aan spreken. Dat je zorgvuldig omgaat met de aarde. Door te investeren in duurzame energie zorg je er voor dat het nageslacht kan leven zoals wij nu leven." De landinrichtingscommissie Sint- Philipsland heeft moeite met het provinciale plan 'Binnendijken,. Noord-Zeeland'. Het plan voor een gericht natuurbeheer op binnendij ken doorkruist het werk van de com missie, vindt voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen. In gebieden waar een verkaveling aan de gang is, moeten geen beheersovereenkom sten worden afgesloten. Hij heeft dat op een voorlichtingsavond in Brui- nisse kenbaar gemaakt. Volgens het plan, dat nog door gedeputeerde staten vastgesteld moet worden, wordt 10 ha binnen dijk op Sint-Philipsland en 30 ha op Tholen begrensd als relatienota beheersgebied. Voor deze stukken dijk kunnen grondgebruikers op vrijwillige basis overeenkomsten sluiten voor een milieuvriendelijk beheer, vaak met minder intensieve beweiding. De bedoeling is om de natuur- en landschapswaarden te behouden of zelfs te versterken. Het bureau beheer landbouwgronden betaalt boeren die een overeenkomst afsluiten een jaarlijkse vergoeding die kan variëren van 180 tot 980 per hectare. Door de begrenzing van de dijken als beheersgebied ontstaat de moge lijkheid om convenanten te sluiten voor bloemdijken. Dat zijn dijken waarop bepaalde zeldzame planten voorkomen. Ze worden strenger beschermd dan de in de nota bedoel de binnendijken; zo mag er geen bemesting plaatsvinden en aangren zende boeren kunnen beperkt wor den in het gebruik van bestrijdings middelen. NMS Tholen heropend Zeeuwind is in 1987 opgericht en heeft als doelstelling: het gebruik van duurzame, niet vervuilende energiebronnen. Zeeuwind is een vereniging van particulieren, gemeenten en bedrijven. Het geld dat deze leden aan de vereniging lenen wordt door Zeeuwind geïnvesteerd in windturbines. Zeeuwind keert over het geleende bedrag rente uit (1% boven het Postbank Plustarief). Via hun aansluiting van Delta Nutsbedrijven ontvangen de leden de elektriciteit van hun windmolens. Als Zeeuwindlid kunt u ervan uitgaan dat gemiddeld 30% van de stroom die wordt gebruikt in uw dagelijks huishouden, wordt opgewekt door uw eigen windmolens! Ravelijn de Groene Jager 5, Goes Postbus 334, 4460 AS Goes 8 01100-50658 (0113-250658) Ik geef mij op als lid van Zeeuwind en zal aan Zeeuwind een bedrag lenen van: (minimaal 150,-) Ik wil graag eerst meer schriftelijke informatie Naam: Adres Opsturen aan: Vereniging Zeeuwind Antwoordnummer 373 4460 VB Goes Advertentie I.M. Na het onthullen van de lichtbak draait Pieter Verwijs de deur open van het bank- en administratiekantoor. Zijn vader A. Verwijs (met vlag in de hand) en familieleden kijken toe. Verschillende Thoolse onderne mers ontdekten de afgelopen jaren Sint-Philipsland en begonnen er een filiaalbedrijf. Maar A. Verwijs heeft een omgekeerde beweging gemaakt. Met het omdraaien van een sleutel opende de 9-jarige Pie ter Verwijs vrijdagmiddag offi cieel het nieuwe bank- en adminis tratiekantoor van zijn vader aan de Molenvlietsestraat in Tholen. De Sint-Philipslander nam het NMS-agentschap over na het over lijden van beheerder J. Rijstenbil uit Oud-Vossemeer. Behalve voor alle bankzaken kunnen de klanten er voortaan ook terecht voor ver zekeringen, belastingaangiften, boekhouding en bedrijfs-economi- sche adviezen. Dat pakket biedt Verwijs al langer aan in zijn vesti ging te Sint-Philipsland, het assu rantie- en administratiekantoor Noord-Zeeland. De openingsuren van het kantoor in Tholen zijn aanmerkelijk uitgebreid; de men sen kunnen er vier dagen per week terecht bij Clarinda Verwijs. Twee dagen per week is ook haar vader aanwezig en de andere twee dagen G. Moerland. Verwijs heeft de kantoorruimte vergroot door het wegbreken van een tussen wand. Verder is het geheel in een lichtere kleur geschilderd. De Sint- Philipslander heeft sinds vijf jaar een eigen administratiekantoor in zijn woonplaats. Tevoren was hij twaalf jaar medefirmant van een kantoor in Bruinisse. Bankzaken doet Verwijs vanaf 1991, toen hij er in Sint-Philipsland het NMS- agentschap bij kreeg. Die activiteit breidt hij nu uit door de overname in Tholen. Door daar ook het assu rantie- en administratiepakket aan te bieden, zitten beide vesti gingen op één lijn. "Budelpack wenst haar uitbreidings plannen niet te realiseren ten koste van de omgeving, maar ten dienste daarvan." Dat zegt algemeen direc teur A.A. Nieuwkerk in een verkla ring naar aanleiding van de deining die ontstond door het openbaar komen van een gesprek tussen b. en w. van Tholen en de Zeeuwse com missaris der koningin. "Van onze kant is niet aan de gemeente gevraagd om sanering of onteigening van de naast Budelpack gelegen bedrijven De Graaf, Breure, Visser en Nortier. Alleen als de eigenaren van die ondernemingen zelf het initiatief zouden nemen om hun panden aan te bieden, is Budel pack te allen tijde geïnteresseerd. Echter, de totale grondoppervlakte die de vier panden beslaan, is onvol doende voor de toekomstige grond- behoefte van Budelpack. Al in 1994 hebben wij het gemeen tebestuur te kennen gegeven, dat het industrieterrein van Poortvliet veel te klein is en dat er ten behoeve van Budelpack een op de toekomst gerichte omvangrijke hoeveelheid grond ter beschikking zou moeten worden gesteld met een omvang van circa 50.000 m\ Dit verzoek is ge daan, los van diverse andere onder nemers in Poortvliet, die eveneens hebben aangegeven dat zij behoefte hebben aan industriegrond. Bij het bezoek van de commissaris van de koningin aan Tholen in mei, hebben wij deze vraag om uitbrei ding van industriegrond nog eens een keer onderstreept. Dit om ervan verzekerd te zijn, dat Budelpack bij verdere uitbreidingen in Poortvliet niet geblokkeerd zal worden door een gebrek aan industriegronden. De expansie is nadrukkelijk toekomst gericht. Op dit moment beschikken wij nog over circa 20.000 m2 grond op het terrein van Budelpack II, waarop bouwplannen kunnen wor den gerealiseerd", aldus Nieuwkerk in zijn verklaring.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15