Ouderen Anna Jacobapolder willen ook wel praathuisje L.A.M. Elenbaas wast politiek de oren in zijn afscheidsrede Onze Top 10 van deze week. 1.89 1.69 jWfT 5.98 1.99 1.69 1.89 8.95 2.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Naar school 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. woef Scholieren nodigen burgemeester uit tijdens kernbezoek 1 Vice-voorzitter Beter Wonen krijgt erepenning woningraad '-"J*" y. Xjb*'' Kinderopvang mag reserveren voor uitbreiding cn Maxi tissue toiletpapier, Extraatje van deze week Donderdag 28 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT dagavond in De Wimpel een spandoek met die tekst erop. Het gemeentebestuur deed Sint-Philipsland aan als derde in een reeks kernbezoeken. Een 35-tal inwoners bezocht de bijeenkomst. Ook waren acht raadsleden present. ft lil 11 Overdreven Pennestreek Asociaal Vervallen Bus met subsidie Radio Rijnmond In het diepe Zichtbaar genieten Wijze woorden Geen pasklare antwoorden Respect Kritische noot Genoeg te doen Prei, kort afgesneden, kilo ©Gehakt half om half, 500 gramas'3.25 kilo D.E. Roodmerk koffie, snelfilter-, q j-q grove maling of bonen, pak 250 gram J.Oj Wasa Knackebröd, r\ qq sesam of lichtgewicht, dubbelpak 400 g Nü De Betuwe extra jam, diverse soorten, pot 450 gram CTI Mayonaise, pot 0.65 liter Deep Blue rose zalm, blikje 213 gram Coca-Cola Regular of Light /l O Q 2 flessen 2 liter naar keuze 8' 4.JO Conqueror Port, tawny (JQ$%), red of white i9r95), fles 0.75 liter pak 4 rollen Ch Zaanse snijder, wit, bruin (ZA*) of volkoren 6) 04 0 I v V 4 Leerlingen van de Kon. Julianaschool benutten het kernbezoek om de burgemeester een lijst met vragen voor te leggen. Links naast direc teur C. van 't Hof is nog juist gemeentesecretaris Izeboud zichtbaar. Burgemeester H.A. van der Munnik heeft dinsdagmiddag zijn belofte al ingelost om de Kon. Julianaschool te bezoeken. Ruim een uur lang vertelde hij, na te zijn verwelkomd door voorzitter L. Geluk van het schoolbestuur, in de gemeen schapsruimte de kinderen over zichzelf en zijn ambt. "Het was erg leuk. De burgemeester deed zelfs nog even de ambtsketen om", vertelt directeur C. van 't Hof. Alle vragen die de kinderen tijdens het kernbezoek op hem hadden afgevuurd, werden door Van dei Munnik uitvoerig beantwoord. Zijn verhaal maak te indruk op de leerlingen, aldus Van 't Hof. De burgemeester vond het bezoekje zelf ook leuk. Hij sloot het af met een kijkje in alle lokalen en kreeg nog een schoolfoto en het boekje Een eeuw klassefoto's cadeau. Meester C. van 't Hof besteedde in de groepen 7 en 8 aandacht aan het bezoek van burgemeester en wet houders aan het dorp. "Er kwamen vragen van de kinderen waarvan ik dacht, dat is wel wat om die op deze avond te stellen", lichtte de leraar toe. Hij had niet alle 32 leerlingen meegebracht, maar er was geloot. Niels van Vossen, Henri Lisseveld, Marijn van 't Hof, Leanne Noort- hoek en Jantine Reijngoudt vuurden hun vragen af, die voornamelijk betrekking hadden op de burge meester. "Is het moeilijk om burge meester te zijn? Vindt u het fijn dat ons dorp bij Tholen is gekomen? Waarom wilde u de haven dicht gooien? Wanneer komt het bos nu eigenlijk?" En nog andere vragen, tot tenslotte het spandoek afgerold werd. Van der Munnik beloofde met de meester een afspraak te maken om de school een keer te bezoeken en alle vragen te beantwoorden, 's Mid dags had hij op het speelterrein De Tramput al een praatje met enkele jeugdige Sint-Philipslanders ge maakt. De burgemeester zei het op prijs te stellen dat er op school op een dergelijke manier naar het kern bezoek was toegewerkt. De burgemeester, beide wethouders, de secretaris en enkele ambtenaren wandelden 's middags door het dorp en door Anna Jacobapolder om een aantal zaken persoonlijk te bekijken. "Daarbij vonden interessante ont moetingen plaats en deden we enke le belangwekkende visies op", zei Van der Munnik 's avonds. Hij zette voor de toehoorders - waaronder diverse- oud-raadsleden van de voor malige gemeente - op een rijtje wat het gemeentebestuur de komende jaren in Sint-Philipsland denkt aan te pakken. Mevrouw J.A. Verstrate-Stols bekri tiseerde de twee ton extra die dit jaar, en ook de komende twee jaar, wordt uitgetrokken om de straten te verbeteren. "Dat vind ik lichtelijk overdreven, als je ziet dat klinkers die nog goed zijn nu worden vervan gen." Wethouder J. van der Jagt hield het voormalige PVAB-raads- lid voor dat de investering nodig is om de toestand van de straten op het niveau te brengen zoals overal in Tholen. "U vindt het overdreven; we verschillen dus van mening", stelde de wethouder vast. De twee zaken die na de herindeling tot 'hot item' werden, bleven ook woensdag niet onbesproken: de haven en de brandweerkazerne. "De haven heeft voor generaties het gezicht van het dorp bepaald. Dat wilt u nu misschien veranderen door ze te dempen, maar dat kan toch niet zomaar", merkte J. v.d. Velde op. Van der Jagt legde uit dat de haven niet gedempt zou worden, maar op een andere manier onbruikbaar gemaakt voorde scheepvaart. Als de haven blijft, moet er de komende jaren bijna 6V2 ton aan uitgegeven worden. "De zaak is in studie, het kan twee kanten op", aldus de wet houder. Van der Velde verbaasde zich er verder over, dat 'met een penne streek' was besloten om de toren bij de brandweerkazerne af te breken. "Ik hoop dat het de aanzet is voor soepelheid bij het omgaan met wij zigingen in bestemmingsplannen." Pas aan het einde van de discussie werd duidelijk waarop de Sint-Phi- lipslander sprak, want toen meldde hij dat de gemeente acht jaar gele den nog viel over de kleur waarin een kozijn geschilderd werd. Tevoren had de burgemeester uit voerig uitgelegd hoe het besluit over de brandweerkazerne tot stand was gekomen. "De beoordeling is beslist niet lichtvaardig door de politiek gebeurd." Het gebouw moet nodig opgeknapt worden en er zijn aanpas singen nodig in verband met de arbo-wet. Handhaven van de toren maakt een, dure, extra aanbouw nodig. "Dan weeg je de kosten af." Van der Vel de sprak over veranderen van het bestemmingsplan, maar Van der Munnik zei dat dit niets met een bestemmingsplan te maken heeft. Er is een tien jaar oud plan voor het behouden van karakteristieke ge bouwen, maar specifieke gebouwen staan daar niet in genoemd. Onvrede van heel andere aard was er bij het bestuur van het Rode Kruis. Dat kreeg van de gemeente te horen dat de zaalhuur voor de bloeddonor avonden niet langer gesubsidieerd wordt. "De samenvoeging van de gemeenten is voor ons dan ook een treurige zaak geworden", zei pen ningmeester A. van Velzen. Hij noemde het dieptreurig dat de col lectanten die jaarlijks in de weer zijn nu ook nog eens voor 350 gulden zaalhuur op pad moeten. "Het is aso ciaal dat je een gebouw moet huren om bloed te geven", zei de penning meester, die bijval kreeg uit de zaal. Voorzitter A. Kosten vulde nog aan dat het Rode Kruis van de gemeente Sint-Philipsland geen echte subsidie kreeg, maar restitutie van de zaal huur voor de drie donoravonden. De bestuurders meenden dat de Sint-Philipslandse afdeling in een andere situatie verkeert dan de Thoolse. "Wij kennen de ongelijke situatie niet", reageerde wethouder J. Versluys. "Is die er wél, dan wil len we zeker met u praten." De wet houder had al uitgelegd dat in de nieuwe gemeente Tholen alle inwo ners en instellingen gelijk behandeld worden waar het de subsidieverle ning betreft. Er bestaat een verorde ning, en die is er ook voor het verhu ren van accommodaties. Van Velzen zei een lans voor de afdeling Tholen te willen breken, om ook die geen huur te laten betalen voor donor avonden. Dat de bijdrage aan de commissie ouderenbeleid gehalveerd dreigt te worden, stond Kosten evenmin aan. Hij is voorzitter van de instelling, die volgens hem ooit als gemeente lijke adviescommissie is gesticht. "We zijn dus een verlengstuk van de gemeente en voeren de ons opgedra gen taken uit." Die uitleg ontlokte Versluys de opmerking dat de com missie dan eigenlijk vervallen is als gevolg van de opheffing van de gemeente Sint-Philipsland. Ze is namelijk na 1 januari niet opnieuw ingesteld. Kosten legde uit dat het dorp geen ouderenbonden kent. De commissie organiseert activiteiten die door ouderen van alle vier de kerkgenoot schappen bezocht worden. "We krij gen 5000 gulden en die worden goed besteed", aldus de voorzitter. Hij klaagde ook dat hij via de gemeente niet meer aan informatie kan komen welke inwoners 65 jaar worden. Versluys legde uit hoe de subsidie verordening tot stand is gekomen waarop de nieuwe bijdrage aan de commissie ouderenbeleid gebaseerd wordt. Dit jaar kreeg de commissie nog het oude subsidiebedrag en als het aan de welzijnscommissie ligt, wordt 1996 een tweede overgangs jaar. De burgemeester riep Kosten op de zaak ook eens van de andere kant te bekijken: "Dit gemeentebestuur wenst geen onderscheid te maken tussen de belangen van de negen woonkernen. U zou ook te rade kun nen gaan bij de Thoolse zusterver enigingen." "In Anna Jacobapolder hebben we niets. Kan daar ook zo'n praathuisje komen", wilde A. Verstrate weten. De burgemeester gaf daar geen direct antwoord op. Hij zei dat er in Sint-Philipsland en op Tholen meer dere van deze gebouwtjes staan, maar ook niet overal. Zo komen de ouderen van Stavenisse bij of in De Stove bij elkaar. "In Anna Jacoba polder zou dat misschien in Ons Dorpshuis mogelijk zijn", opperde Van der Munnik. Verstrate infor meerde verder of er gesubsidieerd openbaar vervoer mogelijk was tus sen Sint-Philipsland en Sint-Maar tensdijk. "Want als je naar het gemeentehuis moet, ben je een dag onderweg." Wethouder Van der Jagt zei dat er door het gemeentebestuur nooit over zo'n verbinding gespro ken is. Hij rekende voor dat dit al gauw 40.000 gulden per jaar zou kosten. Tenslotte kaartte Verstrate de stank overlast aan, afgelopen zomer ondervonden van drie paarden in een weiland achter de oude school in Anna Jacobapolder. De wethouder toonde zich bereid dit te onderzoe ken. President-kerkvoogd L.C. Vroegop kreeg niet meteen een antwoord op zijn vraag of het aanbrengen van klimijzers op het dak van de her vormde kerk (uitvloeisel van de arbo-wet) gesubsidieerd wordt. De burgemeester kende een soortgelijk verzoek uit Oud-Vossemeer, maar wist niet of daarop al beslist was door monumentenzorg. A.W. Beurkens wilde weten hoe het zit met het aansluiten op de riolering in nieuwbouwwijken. Zelf stuitte hij op het probleem dat die 2,80 m diep lag, zodat er een kraan aan te pas moest komen. Bij anderen werd de aansluiting mogelijk door de gemeente gedaan, maar na vier telefoontjes naar het gemeentehuis had Beurkens daar over nog geen uitsluitsel. Van der Jagt zei dat mensen zelf de aanslui ting van hun huis op de gemeentelij ke riolering moeten verzorgen. Maar er wordt op dit moment onderzocht of in de toekomst de gemeente dit - tegen betaling - zelf moet gaan doen. Dat Beurkens tijdelijk geen verharding van de bouwstraat naar zijn garage heeft, betekent behelpen. Of in de Luysterlaan door de gemeente voorzieningen zouden zijn getroffen in soortgelijke situ aties, beloofde de wethouder uit te zoeken. Ook wordt gekeken naar de afkalvende grond van de hoger lig gende percelen. J. Baars zou graag Radio Rijnmond via de kabel kunnen ontvangen en vroeg wie zulke zaken regelt. Hij wees op het belang voor pendelaars in verband met files onderweg of calamiteiten in het gebied. Versluys legde uit dat Zekatel, met raadple gen van de raad van prioriteitsge rechtigden, het zenderpakket bepaalt. Wensen kunnen worden doorgegeven. Vroegop kaartte de privatisering van de sportvelden nog aan en L. de Oude informeerde naar de afstem ming van het rampenplan in verband met het Schelde-Rijnkanaal. Daar mee werd een breed scala aan onder werpen besproken tijdens dit kern bezoek, waarbij opviel dat - in tegenstelling tot eerdere kernbezoe ken - geen gevaarlijke verkeerssitu aties werden aangedragen. Een gouden legpenning en een speldje van de nationale wonin graad vielen donderdagmiddag ten deel aan de 73-jarige L.A.M. Elen- baas uit Scherpenisse. Op een fees telijke bijeenkomst in De Wellevae- te te Sint-Annaland nam hij afscheid als vice-voorzitter van de raad van toezicht van de stichting Beter Wonen. Daarbij nam hij geen blad voor de' mond en liet een kriti sche noot horen richting de (plaat selijke) politiek. De feestzaal van De Wellevaete zit om half drie al vrijwel helemaal vol met familie, collega's, (oud-)be- stuursleden, gemeentebestuurders en vertegenwoordigers van diverse orga nisaties. Het gastenboek vult zich gestaag. Het gonst van de gesprekken, aangevuld door getik van gebaksvorkjes en kof- fielepeltjes. Buiten hangt de vlag van de woningbouwcorporatie, binnen ligt eveneens een vlag en zelfs de gebakjes zijn versierd met stukjes marsepein waarop 'SBW' (stichting Beter Wonen) valt te lezen. Maar van Elenbaas, om wie het vandaag alle maal draait, is nog niets te zien. Die komt pas op het laatste moment bin nen. Hij wist nergens van, alleen dat hij om twee uur klaar moest staan om opgehaald te worden. Zoals gebruikelijk bij het afscheid van een bestuurder staan er een aantal toespraken op het programma. De eer om het spits af te bijten valt ten deel aan drs. T.G.A. Westerveld uit Sint- Philipsland, de opvolger van Elen baas als voorzitter van de raad van toezicht. "Hoewel ik er nog lang geen 23 jaar als voorzitter op heb zitten - dat zou ik overigens wel willen - weet ik één ding: Als er iemand letterlijk en figuurlijk heeft bijgedragen aan het Beter Wonen, dan is dat Louis Elen baas", begint Westerveld. "Hij was, zoals het een goed voorzitter betaamt, indien vereist heel zichtbaar. Maar vaak ook juist opererend op de achter grond, waarbij hij als goede bestuur der op het juiste moment op het juiste kruispunt stond." Westerveld bedankt Elenbaas voor de moeite de hij deed om zijn opvolger in te werken. "Je hebt me heel snel in het diepe gegooid, maar me niet laten verdrinken. Je hebt me ruimte gege ven om op mijn eigen manier het voorzitterschap in te vullen. Ik ben je daar echt erkentelijk voor." De nieu we voorzitter kenmerkt Elenbaas als iemand die zowel achterom als naar de toekomst kijkt. "Die toekomst voor Beter Wonen is spannend en uitda gend, maar dient juist wegens onze taakstelling verantwoord vorm te worden gegeven. Enerzijds is Beter Wonen een zelfstandig bedrijf, dus aandacht voor de continuïteit - of zo u wilt - de financiële continuïteit. Maar daarnaast mogen we de sociale opdracht niet vergeten. En dat is huis vesting voor die categorieën die zon der steun geen adequate huisvesting binnen onze gemeente kunnen krij gen." Westerveld noemt Elenbaas iemand die 'zichtbaar van het besturen geniet'. Dat benadrukt ook oud-bestuurslid mevr. M. Boogaard-Bolier die de scheidende vice-voorzitter namens alle oud-bestuurders van de stichting toespreekt. "Je deed het zo graag. Besturen zat in je bloed. Vandaar dat het je ook zo goed afging. Zoiets opgeven is heel moeilijk. Je zult den ken: 'Het zal niet meevallen'. Maar dan nog valt het tegen. "Het bestuurs- werk was geen sprookje, maar ik hoop toch dat jij samen met je vrouw nog lang en gelukkig zullen leven." Ook burgemeester H.A. van der Munnik voert kort het woord. "Het is nu voor de derde keer dat ik u toe mag spreken in verband met een afscheid. Eerst bij de Rabobank, toen als voor zitter van het bestuur van de stichting Beter Wonen en nu als vice-voorzitter van de raad van toezicht. Maar een mens moet zijn grenzen kennen en één van die grenzen is leeftijd", zegt de burgervader. "Uw betrokkenheid bij de stichting Beter Wonen was zo groot dat u het er druk mee had. Of misschien wilde u het er juist wel druk mee hebben omdat u zo betrok ken was. Stoppen zal dan ook wel moeite kosten. Intussen gaan de ont wikkelingen in de huisvesting ver der." Van der Munnik schetst een paar van deze ontwikkelingen. Zo voorziet hij dat Beter Wonen en de gemeente steeds meer op elkaar aangewezen zullen raken. "Beide partijen zullen duidelijk moeten maken wat ze pre cies voorstaan. We zijn het niet altijd eens, maar het is zaak om de verschil len die er zijn om te buigen naar een gezamenlijk beleid. Ik ben tevreden over de samenwerking van de afgelo pen jaren. We zullen moeten samen spelen op het speelveld van de huis vesting." Verrassing van de dag is voor Elen baas de onderscheiding die hij krijgt van de nationale woningraad. J. van de Wiel overhandigt de scheidende bestuurder de erepenning en het bij behorende speldje van woningraad. "Ik bedank je voor al het werk dat je hebt verzet. Niet omdat ik ooit eens gehoord heb dat er bij een stichting Beter Wonen in een gemeente in Zee land iemand 23 jaar bestuurslid is, maar omdat ik je persoonlijk ken en je dus heb zien functioneren", zegt Van de Wiel. "Binnen het gewestelijk bestuur heb ik je altijd als nestor en 'eminence grise' gezien. Je wist altijd wijze woorden te spreken over heike le kwesties. Je bent een echte volks- huisvester in hart en nieren." Van de Wiel spreekt verder nog over de stand van zaken met betrekking tot woningbouwcorporaties. "Staatsse cretaris Tommei wil het werkgebied van de corporaties inperken. Dat is een slechte zaak. We moeten toch het verlies op het verantwoord bouwen van huizen voor de primaire doel groep kunnen compenseren met de winst uit andere projecten?", meent Van de Wiel, die zich ook boos maakt op bepaalde gemeenten. "De gemeen ten die redeneren dat woningbouw corporaties vrije ondernemers zijn en T/:' jnHPMHMHMHr L.A.M. Elenbaas en zijn vrouw waren overweldigd door de belangstelling bij het afscheid van de vice-voor zitter van de stichting Beter Wonen. Links de legpenning die Elenbaas van de nationale woningraad kreeg. die vervolgens torenhoge grondprij zen en leges vragen, maar vervolgens wel eisen dat de huurprijzen laag blij ven. Overigens hebben we daar hier op Tholen geen problemen mee." Directeur J. Kloet van Beter Wonen sluit de rij van sprekers. Volgens hem is de verzelfstandiging van woning bouwcorporaties een goede zaak, maar tevens een bron van problemen. "Vraagstukken op het gebied van ordening in de sector, inzet van volks huisvestingskapitaal en het voorko men van een maatschappelijke twee deling, lopen parallel met concrete problemen inzake financiering van de nieuwbouw, het betrekken van bewo ner bij beheer en beleid, het toezicht en de woonruimteverdeling", zegt Kloet. "Pasklare antwoorden zijn er niet. Wie daar nog in gelooft, heeft geen realistische kijk op al deze ont wikkelingen. De algemene voorschriften die ruim 40 jaar hebben gegolden, zijn verd wenen. Het is begrijpelijk dat de sec tor zich momenteel met moeite ont worstelt aan die oude regelcultuur." "De samenleving wordt bedreigd door segmentatie en fragmentatie op sociaal-economisch en cultureel gebied. Dat leidt tot een groeiende kloof tussen het dynamisch deel van de maatschappij dat deelneemt aan de economische bedrijvigheid en com fortabel woont, werkt en leeft en een aanzienlijke groep die-achterblijft in steeds marginalere economische en sociale uitsluiting", uit de directeur zijn bezorgdheid. "Het is dan ook van groot belang dat de goedkope woningvoorraad groot genoeg blijft voor het huisvesten van onze doel groep. Hier ligt een grote taak voor de woningbouwcorporaties. Maar met het afschaffen van rijkssubsidies, niets vermelden in de troonrede over de sociale volkshuisvesting en huur verhogingen boven het inflatieper centage, verschuift het rijk de stille armoede voor een groot deel naar de lokale politiek. In elk geval wat betreft de sociale volkshuisvesting. En een dak boven je hoofd beschouw ik toch echt nog als één van de pri maire levensbehoeften." Kloet loopt in het kort langs de loop baan van Elenbaas bij Beter Wonen. Hij kwam daar in 1972 binnen als vice-voorzitter van het bestuur. Voor zitter was toen wethouder CJ. Moer land. Deze is ook op de afscheidsre ceptie van Elenbaas aanwezig. In 1981 nam de Scherpenissenaar de voorzittershamer over en die hield hij vast totdat er een nieuwe bestuurs structuur kwam, nu een jaar geleden. Eigenlijk wilde Elenbaas toen samen met zijn 'oude makkers' opstappen, maar hij knoopte er nog een jaartje aan vast als vice-voorzitter van de nieuwe raad van toezicht. "Veel respect hebben we voor de wijze waarop je je het laatste jaar nog hebt ingezet voor het functioneren van de raad van toezicht. Het is voor ons wennen aan deze nieuwe vorm van bestuurlijk functioneren", zegt Kloet. "Jouw kennis, ervaring en daadkrachl hebben er in elk geval mede voor gezorgd dat op dit moment voor de stichting Beter Wonen een goede basis is gelegd om de komende span nende tijd in de sociale volkshuisves ting met vertrouwen tegemoet te zien." De directeur noemt het daarbij 'van groot belang' dat de voorraad goedko pe woningen in de gemeente Tholen groot genoeg en geschikt blijft voor het huisvesten van minder draag- krachtigen. Aan het eind van de bijeenkomst, spreekt Elenbaas nog een dankwoord. Hierin blikt hij terug op zijn werk en vooral op de laatste tijd. "De laatste weken dringt het verleden steeds meer tot me door. Je weet dat je oud wordt. Je verstand zegt: 'Louis, het is tijd om te stoppen'. Maar dan zie je toch dat 23 jaar bestuurslidmaatschap voorbij is gevlogen, dat je het eigen lijk best graag hebt gedaan en dat je het straks zult missen", zegt Elenbaas, die te kennen gaf eigenlijk het liefst maar 'stiekum' te vertrekken. Maar daarvoor kreeg hij geen kans. Hij bedankt het personeel en de directeur voor de samenwerking en houdt hen voor dat klantvriendelijk werken 'niet altijd zo simpel is'. Ook de oud bestuursleden krijgen een woord van dank, vooral voor het vertrouwen. "Bij op korte termijn uitgeschreven vergaderingen, ontbrak zelden een lid. Het kenmerkte ons functioneren: er was vertrouwen in elkaar. Ik kan niet anders stellen dan dat dat mij het diepst van alles getroffen heeft", ver telt Elenbaas, die het niet kan laten om ook de politiek erbij te betrekken. "Het lijkt misschien vreemd, maar als VVD-aanhanger heb ik me toch altijd een sociaal huisvester gevoeld. Maar als ik als voorzitter van de wonings tichting Beter Wonen terugkijk, dan moet ik constateren dat het lang gele den is dat de volkshuisvesting hoog op de politieke agenda stond", meent Elenbaas, die ook op dit afscheid geen blad voor de mond neemt. "Dit heeft ook effecten op lokaal niveau. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken, dat plaatselijke politieke partijen niet of nauwelijks op de hoogte zijn van hoe met de volkshuisvesting lokaal-politiek moet worden omge gaan. Dat heeft vanzelfsprekend ook gevolgen voor het gemeentelijk beleid. Ik moet constateren dat op plaatselijk niveau bijna altijd ad hoe op volkshuisvestelijke zaken wordt ingespeeld. En dat is naar mijn mening een slechte zaak. Te vormen beleid hoeft niet altijd neergelegd te worden in dikke nota's. Ik hoop dan ook van harte dat het gemeentelijk volkshuisvestingsbeleid wordt herijkt en vastgelegd in een volkshuisves tingsplan." Ondanks deze 'kritische noot' bedankt Elenbaas ook b. en w. en de betrokken ambtenaren voor de samenwerking. "Mede namens mijn vrouw dank voor uw komst naar mijn afscheid. Ik zal dit nooit meer verge ten", besluit de Scherpenissenaar. Een vloed aan cadeaus valt de schei dende bestuurder ten deel waaronder een hele lading van de stichting Beter Wonen. Het moest allemaal in twee auto's van de stichting vervoerd wor den. Men had in de werkplaats een huis in elkaar gezet. Daarop was geschreven 'Westzeedijk', verwijzend naar het laatste akkefietje dat Elen baas met de gemeente had over de bouw van woningen in de sociale sec tor aan de Westzeedijk te Scherpenis se. Het huis was volgeladen met cadeaus. Zo kreeg Elenbaas ondermeer een maaimachine, een radio een stofzui ger en de Zeeuwse Encyclopedie. Elenbaas is vast van plan om de uit nodiging van Kloet en Westerveld om nog eens langs te komen op kantoor aan te nemen. "Ik heb er te lang geko men om nu ineens helemaal weg te blijven", zegt de Scherpenissenaar. Desondanks denkt hij wel dat het steeds minder zal worden. "Ik heb dat zelf ook meegemaakt. Mensen die stoppen met werken, komen steeds minder vaak langs. Als ik voorheen op kantoor kwam, dan was het om zakelijke dingen te regelen. Maar nu heb ik er niets meer mee te maken en dan ga je de mensen van hun werk afhouden." De Scherpenissenaar is overigens niet van plan zich te gaan vervelen. "Ik heb naar dit moment toe geleefd. Je moet er op een gegeven moment een punt achter zetten. Momenteel heb ik nog veel te regelen en we moeten nog heel wat mensen bedanken", zegt Elenbaas. "Maar ook daarna heb ik genoeg te doen. Het begint 's morgens al met twee och tendbladen. Ik heb nog een hoop boe ken die ik wil lezen. Daar ben ik voor heen nooit aan toe gekomen. En ver der tuinier ik graag en ik ga hier of daar nog eens naartoe. Nee, ik zal me niet snel vervelen." Het exploitatie-overschot van de stichting kinderopvang Tholen mag gereserveerd worden voor mogelij ke uitbreiding van het kinderdagver blijf in de toekomst. De stichting verwacht volgend jaar ruim 70.000 gulden over te houden. Maar de gemeente wil het geld zelf beheren, door het toe te voegen aan de reser ve kinderopvang. De commissie welzijn kan met die handelwijze instemmen. Vorig jaar en dit jaar kreeg de gemeente van het rijk 4875 gulden per kindplaats via een stimulerings maatregel. Vanaf volgend jaar zit dat geld in de uitkering uit het gemeentefonds. Voor bedrijven ver dwijnt dan ook de korting van 2000 gulden bij het huren van een plaats; aan een belastingmaatregel die dit compenseert, wordt nog gewerkt. Door het duurder worden, zouden bedrijven kunnen afzien van het huren van kindplaatsen en wordt onduidelijk hoe de inkomsten van de stichting zich zullen ontwikke len. Daarom wil de gemeente 4875 gulden per plaats blijven subsidië ren, wat neerkomt op 156.000 gul den (32 kindplaatsen). Er is op dit moment duidelijk ruim tegebrek in het kinderdagverblijf, veroorzaakt door de groeiende belangstelling voor buitenschoolse opvang. Uitbreiding of een tweede vestiging elders is op de langere ter mijn noodzakelijk. O O O 0 0 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 september a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11