Tholen niet eens met conclusies uit rapport Zoomweg Groot assortiment jeans op modeshow in Sint-Maartensdijk Twintig vierkante meter meer ruimte bij Morelli Grens niet hard bedrij venterreinen Onze Top 10 van deze week. 0 1,99 Eliza mode schotelt nieuwe wintercollectie voor 3.99 99 ®(D 5.98 3.98 9.90 1.98 1.29 1.09 1.99 2.49 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. SGP vreest eentonige woonblokken Extraatje van deze week: Werkloosheid, relatief groter onder vrouwen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 21 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Uitgangspunt onderzoekers verkeerd In een studie naar de economische effecten van de Zoom- as komt Tholen er bekaaid af. Dat is de teneur van een scherpe brief van het gemeentebestuur aan de provincie. Hoofdpunten van kritiek zijn dat de studie vooral de ont wikkelingsmogelijkheden van industrieterrein De Poort bij Rilland benadrukt én dat wordt gesuggereerd dat grondschaarste in west-Brabant debet is aan de ontwik keling van de bedrijvigheid op Tholen. Geen concurrenten Lofrede Veel gedronken Uitbreiden Flitsende muziek, een fors podium, professionele manne quins en jeans, heel veel jeans. Het nog geen jaar oude Eliza mode uit Sint-Maartensdijk pakte in de grote zaal van gemeenschapscentrum Haestinge in de smalstad flink uit. Het modehuis bood de ruim 200 aanwezigen een overzicht van de wintercollectie met daarin veel 'jeanswear' of wat minder poëtisch gesteld: spijkergoed. Professioneel Veel voorbereiding Donderdagavond bezochten ruim honderd genodigden de vernieuwde winkel van modehuis Morelli aan de Haven in Sint-Maartensdijk. De kledingzaak is na een grondige verbouwing van tien dagen sinds vrijdag weer voor het publiek geopend. WD wil De Poort bovenlokaal maken De grens van vijf hectare voor plaatselijke bedrijventer reinen, genoemd bij de beslispunten voor een nieuw streekplan, is slechts een algemeen uitgangspunt. Gede puteerde J.G. van Zwieten heeft dat gezegd in de staten commissie welzijn. Als gemeenten een duidelijke visie hebben, kunnen ze daar invulling aan geven. Landbouw Wonen Pitloze Druiven, Bospeen, Schouderkarbonade, CU Kippebouten, 01 Zaanlander mild 48+, Wajang ongezouten plantenmargarine, CU Witte- of tarwebolletjes, witte puntjes verpakt 6 stuks>75rwitte-of tarwepistolets, kaiserbroodjes, verpakt 4 stuks JZté CU Geconcentreerde groente-, kippe- of tomatensoep, blik 460 ml J^f Nutricia Chocomel, Edet Ultra keukenrol, Pizza Salami, Bolognese of 1 Verdura, doos Het onderzoeksbureau RBOI is er in de ogen van het gemeentebestuur niet in geslaagd, de economische potenties van de Zoom-as voor oost- Zeeland op een evenwichtige wijze te presenteren. De uitkomsten van de studie kunnen niet anders dan als vrij negatief voor Tholen worden beschouwd, aldus de brief aan de provincie. Ook de stichting Zoom- weg-noord/A4, waarin Tholen deel neemt, zou de Zeeuwse studie inmiddels hebben afgedaan als "een stuk dat geen positieve bijdrage levert aan de pogingen om deze weg gerealiseerd te krijgen. De kamers van koophandel daarentegen onder- De SGP-statenfractie voorziet in de toekomst problemen met het rijks beleid ten aanzien van het bouwen van huizen zonder subsidie. Met name voor de mensen met een smal le beurs, zo zei het Thoolse statenlid G.D. Roeland vrijdag in de commis sie ruimtelijke ordening. Hij is bang dat het ten koste zal gaan van duur zaam en aanpasbaar bouwen en van de kwaliteit. "Te vrezen valt dat een tonige woonblokken uit de grond worden gestampt waarvan de samenleving later spijt zal krijgen." De provincie zou in zijn ogen die kant niet op moeten, bekritiseerde Roeland de Zeeuwse notitie woningbouw 1995. '"In de notitie wordt voor de sociale sector in feite gepleit voor de bouw van kleine woningen met een minimale uitrus ting en een zeer bedenkelijke ver schijningsvorm." De SGP plaatst vraagtekens bij de berekeningen van de minister, volgens welke subsidie loos bouwen van huurwoningen zou kunnen. De fractie acht berekenin gen van de BNG, die andere uitkom sten te zien geven, reëler. Voor de onderkant van de doelgroep kunnen geen betaalbare woningen gebouwd worden. Zij zullen aangewezen zijn en blijven op de bestaande woning voorraad; een voorraad die snel ver oudert. Op de langere termijn kun nen de sociaal zwakken dus nog uit sluitend in oude woningen", betoog de Roeland. Hij vroeg ook aandacht voor de ten dens bij gemeenten om wijken te bouwen van meer niveau. De SGP vindt dat er altijd bouwgrond beschikbaar moet blijven voor betaalbare nieuwbouw, voor men sen met een 'niet zo forse' beurs. Tenslotte kaartte Roeland het aan pasbaar bouwen aan. Daarvoor moet niet alleen bij huurwoningen aan dacht zijn, maar ook bij de bouw van eigen woningen. Door alle huizen levensloopbestendig te maken, zal in de toekomst minder geïnvesteerd hoeven worden in het verbouwen van huizen tot aangepaste wonin gen. De werkloosheid in de gemeente Tholen is in september (na een stij ging in juli) gedaald. Momenteel zijn er 619 Tholenaren zonder baan. Dat is een afname van ruim 2,5 pro cent ten opzichte van juli en meer dan 3,5 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Opval lend is dat het verschil tussen man nen en vrouwen vrijwel helemaal weg is. Waren er tot en met dit voor jaar aanzienlijk meer mannen dan vrouwen werkloos, nu is dat cijfer ongeveer half om half. Dat betekent dat er relatief meer vrouwen zonder werk zijn bijgekomen. In vergelij king met 1994 is er dan ook een lich te stijging te zien, terwijl het werk loosheidscijfer onder de mannen nog steeds met zo'n zeven procent daalt. Ten opzichte van juli komt augustus er goed vanaf. In veel cate gorieën was er een (lichte) daling te zien. Op Tholen is echter het aantal langdurig werklozen (weer) geste gen tot 239. Op Sint-Philipsland daalde dat cijfer met één tot 25, In totaal maakt het aantal mensen dat langer dan een jaar zonder werk zit, zo'n 42 procent uit van alle werklo zen. Het aantal jongeren onder de 27 jaar dat geen baan heeft, is met tien gezakt tot 234. Sint-Philipsland neemt 11 procent van het werklo- zenbestand van Tholen voor zijn rekening. Bedrijfstakken waarin op dit moment de meeste vacatures worden gemeld, zijn landbouw, onderwijs, zakelijke dienstverlening en horeca. Het minste aantal banen is te vinden in de visserij, chemie en grafische industrie. De meeste werk lozen in Zeeland zoeken een baan in de sectoren: algemene dienst, kan toorwerk, handel en metaal. schrijven in grote lijnen de conclu sies van de studie. Tholen mist in de studie het gegeven dat de gemeente in economische zin deel uitmaakt van west-Brabant. Bij herhaling merken de onderzoekers op, dat Tholen profiteert van het gebrek aan industriegrond in west- Brabant. Verandering van die situa tie zou voor Tholen negatief uitval len. Maar het gemeentebestuur vindt dat er in het hele gebied regelmatig verschuivingen plaatsvinden, ook van Tholen naar west-Brabant. De onderzoekers hebben, aldus de brief, een verkeerd uitgangspunt gehan teerd. Niet alleen heeft Tholen bedrijven voor de regio behouden die met ruimtegebrek te kampen hadden, maar door het actieve wervingsbe leid is de bedrijvenstructuur in de gemeente versterkt. Het gemeente bestuur vindt dat Tholen en west- Brabant niet als twee elkaar becon currerende regio's op het gebied van bedrijfsvestiging afgeschilderd moeten worden. De studie zou 'een en al lofrede' zijn op de mogelijkheden voor de gemeente Reimerswaal, is de kritiek die het gemeentebestuur uit. Pagi na's worden aangegeven, waar dat duidelijk zou worden. Maar tegelij kertijd schrijft het Thoolse gemeen tebestuur het ééns te zijn met de conclusie dat mogelijkheden geschapen moeten worden om De Poort te ontwikkelen tot een regio naal industrieterrein. Alleen vindt Tholen die conclusie te mager; de studie is minder duidelijk in het beoordelen van het belang van de Zoomweg-noord voor de ontwikke ling van Tholen-stad als dragende kern. Verder mist Tholen in de stu die de uitwerking van de Zoomweg als ontwikkelingsas, wat de stich ting Zoomweg-noord/A4 juist voor staat. Want als de weg een transport as wordt, zonder afslagen, is er geen nut voor de gemeenten die aan de weg liggen. Het gemeentebestuur is als een schoolmeester met het rode potlood door de studie gelopen. Dat levert drie kantjes met opmerkingen op. De teneur is veelal, dat bepaalde woorden of zinnen een negatief beeld van Tholen schetsen. Verder worden bepaalde waarderingen van Tholen in tabellen bestreden; ze zouden zonder uitzondering positie ver moeten zijn dan door de onder zoekers is aangegeven. En waar de onderzoekers spreken over Tholen en Sint-Philipsland, wijst het gemeentebestuur erop, dat er sinds 1 januari sprake is van één gemeente Tholen. Wie zo kritisch naar een rapport kijkt, slaat de plank ook weieens mis. Want opmerkingen over een sterke horecasector in Sint-Anna- land, Scherpenisse en Stavenisse - ongeacht of die conclusie al dan niet juist is - zouden volgens het gemeentebestuur de indruk wekken dat er in die plaatsen nogal wat gedronken wordt. In het rapport wordt echter slechts de opbouw van de bedrijvigheid per woonkern beschreven. En bij de tekst onder een kaartje mist het gemeentebe stuur de plaatsen Tholen en Sint- Maartensdijk, schrijft men. Maar die twee plaatsnamen staan voluit op het betreffende kaartje genoemd, terwijl voor de overige afkortingen gebruikt zijn die ónder het kaartje verklaard worden. In hun conclusie over de studie stel len gedeputeerde staten vast, dat de positie van Tholen sterk verbetert door de aanleg van de Zoomweg- noord, maar mede afhankelijk blijft van ontwikkelingen in west-Bra bant. Bedrijven die zich op Welgelegen of in de Slabbecoornpolder willen ves tigen, moeten zo weinig mogelijk belemmerd worden, uitgezonderd de milieutechnische kant. En kan tooractiviteiten moeten aansluiten bij de aard, functie en schaal van Tholen. In de statencommissie economische zaken heeft het Thoolse statenlid H. Polderman-Martin (VVD) gevraagd het actieve economische beleid van de gemeente te ondersteunen. Ze wees op het belang van het midden- en kleinbedrijf voor de werkgele genheid en van de aanleg van de Zoomweg-noord als stimulans voor de economie. En in de commissie ruimtelijke ordening merkte Sint-Annalander G.D. Roeland (SGP) op dat aanleg van de Zoomweg-noord de concur rentiepositie van Tholen en Rei merswaal verbetert. Tholen moet industrieterreinen kunnen uitbreiden in verband met de kansen die zich aandienen, maar ook voor de ont wikkeling van gevestigde bedrijven, aldus Roeland. Jong, een tikkeltje stoer en vrolijk, dat was de uitstraling van de modeshow die Elisa Mode uit Sint-Maartensdijk het publiek in Haestinge presenteerde. Omstreeks acht uur zit de zaal van Haestinge al behoorlijk vol. Slechts een paar stoelen blijven onbezet. Mevr. E. Pipping-Vermaas, eigena resse van Eliza mode, weet te mel den dat er 221 bezoekers zijn. Wie een blik door de zaal werpt, ziet al snel dat het een 'gemengd' publiek is. Weliswaar is het overgrote deel van het vrouwelijk geslacht, maar verder is de diversiteit groot. Van opgeschoten pubers tot een paar mensen op hoge leeftijd. Sommigen helemaal opgemaakt en in het nieuw, anderen in een wat meer alle daags pak. Blijkbaar heeft ook de jeansmode voor iedereen wat wils. De vrijetijds kleding voert de bóventoon, maar ook wat meer 'chi que' komt af en toe om de hoek kij ken. Ladyspeaker van de avond is mevr. M. van Loon uit Huijbergen (een vriendin van mevr. Pipping die samen met haar op de couture-oplei- ding zat). Zij verzorgt meer van der gelijke avonden. Ze vertelt het publiek dat geshowde collectie bestaat uit kleding van Tripper, Levi's 501, Animale, Gorilla en Johnny Q. De sieraden van de man nequins werden verzorgd door juwelier v.d Maarl-Walhout en kap salon De Barbier zorgde ervoor dat het haar goed zat. Voor de perfecte 'catwalk' moetje zijn bij goede man nequins. Mevr. Pipping besloot daarom te kiezen voor professionele mensen waarmee ook mevr. Van Loon vaker werkt. De enige twee Thoolse mannequins waren René v.d. Berge en zijn vriendin Lilian uit Stavenisse. De laatste mensen leveren hun lege kopje (van de koffie) in. Dan barst de muziek pas goed los en de eerste twee mannequins lopen het podium op. Uitgebreid wordt de col lectie doorgenomen. Basicjeans, stretchpantalons, vestjes, pulls en schoenen. En voor degenen die nog mochten denken dat spijkerbroeken er alleen in het blauw zijn, zou deze avond wel anders laten zien. Groen, beige en rood zijn enkele schakerin gen waarin men jeans kan krijgen. Ook de stoffen van de truien varië ren van spijkerstof tot babycord (een fijne ribcord). En dan zijn er natuur lijk nog de sieraden. Juwelier v.d. Maarl-Walhout heeft de manne quins behangen met de meest uit eenlopende schitterdingetjes zoals horloges, oorbellen, armbanden en colliers. Sommige te koop voor een paar tientjes, voor andere moet men diep in de buidel tasten. Dat geldt overigens ook voor de kleding. Wie kwaliteit wil, zal betalen mag je wel stellen, als een basicjeans van Trip per je 120 gulden lichter maakt. De show blijkt inderdaad voor elk iets wils te hebben. Sobere kleding voor de stoere man met gewoon een trui en een spijkerbroek. 'No non sense' zouden de Engelsen zeggen. Maar er is meer. Een zijden jeans- overhemd bijvoorbeeld of voor de wat beweeglijkere types de losse kleding van Gorilla. Extravagant kun je gerust het zwarte rokje en vestje noemen dat op een gegeven moment passeerde. Uitgevoerd in hoogglans materiaal en gecombi neerd met een okergele pull (truitje). Je kunt het niet verzinnen of het zit in de nieuwe collectie. Een jas bestaande uit twee delen, een swea ter met een rits. Je vraagt je af of mensen aan het einde van zo'n avond zich nog herinneren wat ze allemaal gezien hebben. Maar ook daarvoor was een oplossing bedacht. Elisa mode laste twee extra koopavonden in, in de week na de modeshow. Mevr. Pipping heeft absoluut niet te klagen over de show. "Ik ben dik tevreden. Er stonden 245 stoelen en die waren dus bijna allemaal gevuld. En ik kan het ook zeker merken in de aanloop deze week", zegt de Sint- Maartensdijkse die blij is dat ze pro fessionele mensen heeft ingehuurd. "Het kost je wel erg veel voorberei ding. Alles moet perfect zijn. En er zijn zoveel kleine dingetjes die je moet regelen. Die wil niet dat ze opgemaakt wordt, dat moet ze zelf doen en een ander wil weer iets anders. Maar je wordt zo wel gewe zen op allerlei zaken waar je zelf niet opgekomen was. Daardoor liep het allemaal prima." De open kasten langs de wand zijn nieuw, de open trap in de zaak is gebleven. Rechts mevrouw A. Morelli met haar schoondochter Miran da. Het pand is met zo'n twintig vier kante meter vergroot. Door de ver huizing van het echtpaar Morelli naar Poortvliet is een groot gedeelte van de huiskamer bij de zaak gevoegd. Een groot deel van de huiskamermuur werd daarvoor afge broken. Nu bedraagt de totale win keloppervlakte ruim honderd vier kante meter. De centrale open trap bleef gehand- haafd. Met twee paskamers vormt de trap een blok midden in de win kel. Aan de beide lange wanden zijn open kasten geplaatst waar de kle ding nu overzichtelijker hangt dan in de oude situatie. De kasten zijn onderling weer met rekken verbon den zodat de tussenruimte ook benut wordt. De muren zijn van een nieu we gipswand voorzien en ook de vloerbedekking is geheel nieuw. Achterin is de kinderkleding uitge stald in blauwe en rode kasten met een puntdakje. Om de allerkleintjes bezig te kunnen houden is er zelfs een klein open huisje met poppen aanwezig. Het modehuis is niet alleen in oppervlakte groter, het oogt nu ook veel ruimer omdat de wanden van de etalage zijn verdwe nen. De zaak krijgt nu meer daglicht binnen. Het publiek buiten kan door de etalageramen beter de winkel inkijken. De voorgevel is geheel vernieuwd. Zowel buiten als binnen voeren blauw en beige de boven toon. Blauw in de gevel en de zon- neluifel maar ook in de vloerbedek king. En beige in de kledingkasten en de toonbank. Voor de jeugd zijn vlak bij de ingang speciale rekken gemaakt (voor casuals, sweatshirts en spijkergoed). Op dit ogenblik toont het modehuis de herfstcollec- tie voor jong en oud, maar het assor timent bevat ook petten, ritsen en breinaalden. Tien jaar geleden werd de zaak ook opgeknapt, maar nu is de verande ring ingrijpender omdat het echtpaar niet langer meer in de zaak woont. Mevrouw A. Morelli komt nu bij mooi weer op de fiets van Poortvliet naar de smalstad. "Precies ver genoeg." Het Thoolse VVD-statenlid mevrouw H. Polderman-Martin vroeg de gedeputeerde of kansen onbenut moeten blijven als er op een plaats meer vraag is dan 5 ha. En in de commissie ruimtelijke ordening heeft SGP-statenlid G.D. Roeland uit Sint-Annaland gezegd, dat plaat selijke bedrijventerreinen groter dan 5 ha moeten kunnen zijn als daaraan behoefte is. "Geen gemillimeter over de omvang." De SGP is het eens met de grote aandacht voor de werkgelegenheid in het nieuwe streekplan, maar de aandacht moet niet alleen gericht worden op het Sloegebied en de Kanaalzone. Het gemeentebestuur van Tholen heeft niet direct moeite met het maximum van 5 ha, maar signaleert tegelijkertijd - zo blijkt uit een brief aan de provincie - dat dit de ontwik keling van plaatselijke bedrijven kan belemmeren. Bij bestaande bedrijven wil Van Zwieten zich ech ter coulant opstellen: "Neem Budel- pack in Poortvliet. Als dat bovenlo kale bedrijf wil uitbreiden, zullen we heus niet eisen dat het verhuist naar Tholen of Sint-Maartensdijk. Zo zit de wereld natuurlijk niet in elkaar." De beperkte omvang is door de kamers van koophandel bekriti seerd. En de provinciale commissie milieubeheer en waterhuishouding merkt op dat niet zozeer de omvang van een bedrijventerrein er toe doet, maar de verkeersintensiteit die bedrijfsvestigingen met zich mee brengen des te meer. Overigens wordt die opmerking niet geplaatst bij het streekplan, maar bij de beleidsnota locatiebeleid en mobili teit. Van Zwieten heeft er geen moeite mee, dat bedrijventerreinen worden ontwikkeld die zich op één bepaalde sector richten, antwoordde hij op een vraag van mevrouw Polderman. De VVD-statenfractie overweegt op dit punt een motie in te dienen die betrekking heeft op de mari-cultures in Yerseke en de agri-business in Kruiningen. Verder wil de VVD het bedrijventerrein De Poort bij Ril land een bovenlokale functie geven, vooruitlopend op het nieuwe streek plan. De Tiende. Vrijdagmiddag 22 sep tember om kwart over drie wordt het kinder-gezinsvervangend tehuis De Tiende te Goes officieel geopend door burgemeester D.J. van der Zaag van Goes en Aart Staartjes (bekend van Sesamstraat). Het tehuis biedt plaats aan 25 lichame lijk gehandicapte kinderen uit heel Zeeland. "Ondernemers zoeken nu al moge lijkheden. Ze wachten niet op het nieuwe streekplan Zeeland of een nader onderzoek zoals aangekon digd in de Zoom-asnotitie", aldus mevrouw Polderman. Met een opwaardering was de meerderheid van de commissie het eens. Er mogen al meer soorten bedrijven op De Poort gevestigd worden. Namens de VVD sprak het Thoolse statenlid zorg uit over het voortbe staan van de functie van de land bouw als 'stoffeerder' van het bui tengebied, nu die sector steeds min der werkgelegenheid biedt. Tevens vroeg ze om verduidelijking van de nota ruimtelijk beleid landelijke gebieden. Uit de gehouden hoorzit ting was haar namelijk gebleken, dat bij bestuurders veel onduidelijkheid bestaat over de gewenste ontwikke lingen in het buitengebied. Van Zwieten antwoordde dat de provin cie keuzes heeft gemaakt op hoofd lijnen. De invulling is een eigen ver antwoordelijkheid van gemeenten. En wat het beleid ten aanzien van de landbouw betreft, verwees hij naar de provinciale nota die hierover is verschenen. Roeland ging in zijn betoog in op de bevolkingsspreiding. De SGP vindt dat mensen zelf moeten kunnen kie zen waar ze in Zeeland willen wonen. "De praktijk van de laatste jaren heeft uitgewezen dat dit goed werkt." Er is geen sprake van een verstedelijking van het platteland, noch van het dichtslibben van het buitengebied. Daarom wil de SGP dat er in het streekplan meer ruimte komt voor wonen op het platteland, dan de keuzenotitie nu aangeeft. Uitbreiding van plattelandskernen moet volgens de SGP mogelijk zijn om het platteland vitaal te houden. Stimuleren van woningverbetering en het opvullen van gaten in de bebouwing zijn daartoe niet toerei kend. "Volstaan met woningbouw uitsluitend voor de natuurlijke groei is onvoldoende", aldus Roeland. Met uitzondering van Groen Links was de hele commissie dezelfde mening toegedaan. Maar gedepu teerde Van Zwieten hield vast aan het beleid dat kleinere kernen alleen voor natuurlijke groei mogen bou wen. Het statenlid zei dat de verblijfsre- creatie in Zeeland niet moet worden uitgebreid. Mevrouw Polderman daarentegen bepleitte een selectieve groei. O O mand kilo per bos 500 gramJ5r?5f3.25 kilo 500 gram>99'2.49 kilo vers van t mes, kilo pakje 250 gram 66 3 halen, 2 betalen vol of halfvol, fles of pak 1 liter pak 2 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 september a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9