Hedendaagse beeldende kunst historische bezienswaardigheid Quist, de Burley specialist! 169,s 95 Geen verwarming in de praet'uusjes Meerzorg voor elf woningen Elenahof Drie mille voor oude koelkasten Plaatselijk nieuws 'Ode aan de meekrap' aan de Ring in St. Annaland Tweede prijs schoenmaker Eric Quist Honk weer beschikbaar voor jeugd ZIEKENVERVOER! BURLEY c Donderdag 21 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT Fancy fair succes Lampionoptocht Tweede Ierse avond Glasbak verplaatst Woonhuis verkocht Duiker onwel geworden Dakpanplaten vakantiehuis Arm in aardappelrooier Geslaagd Poortvliet Jeugdwerk Geslaagd Botsing Zuidstraat Sint- Phïlipsland Derde kat vergiftigd Wedstrijd Makreel Parkeren Gladiolenstraat 'St. Annaland, met je haven, je Ring en je molen.' Dat nummer, gespeeld door de koninklijke fanfare Accele rando op de wijs van 'the Second Waltz' verdient na de onthulling van het kunstwerk 'Ode aan de meekrap' een aanvulling. St. Annaland werd vrijdagavond namelijk een karakteristiek kunstwerk rijker. "Het herinnert aan een essentieel middel van bestaan in het leven van onze voorouders", zei wethouder J. Versluys, die samen met president-kerkvoogd A.C. Wessels het doek van het kleurrijke beeld wegtrok. Onbegrijpelijk Lering trekken St. Annalander onwaardig Getuigschrift Burley, styl herken je. Een uitgesproken merk is van uitzonderlijke kwaliteit. Dat merkt u gelijk als u ze aan uw voeten heeft. Heerlijk, goed sluitende en modieuze schoenen waarop u gedurende lange tijd probleemloos kunt lopen. De 'R' is in de maand. De tijd van bruine bladeren, wind en regen breekt aan. Maar ook een gezellige, warme periode. Bijvoorbeeld met de najaars-schoenen van Quist. Heerlijk, goed sluitende schoenen waarmee u de herfst comfor tabel èn modieus tegemoet kunt gaan! Kom nu alvast kijken naar onze fantas tische collectie schoenen van topmerken. Maten 36-43. Vanaf B. en W. zijn niet van plan de praet'uusjes van verwar ming te voorzien. Aansluiting op het electriciteitsnet en het plaatsen van een verwarmingselement zou 4500 gul den per huisje kosten. Commissie lijnrecht tegenover college Is de gemeentelijke bijdrage voor meerzorg voor Elena hof destijds bepaald op maximaal 4500 gulden per woning of op ten hoogste 45.000 gulden voor het totale woon-zorgcentrum. Om die twee verschillende uitgangs punten draaide het maandag in de Thoolse commissie welzijn. Garantie Reserveren en we kunnen met iedereen goed opschieten", vertelt mevr. Van de Meeberg. "We willen de soosmidda- gen weer echt gezellig maken. Zodat de mensen ernaar uitzien. Gezellig heid staat voorop. Alles mag, niets moet. Er zijn spelletjes, maar men kan ook een handwerkje meenemen of gewoon een praatje maken. En voor degenen die niet meer zelfstan dig naar de activiteiten kunnen komen, regelen we vervoer. Het is de bedoeling dat de mensen zelf aan gaan geven wat ze graag willen. Ze hebben maar te vragen en wij probe ren het voor elkaar te krijgen. Voor informatie over de Anbo kan men bellen met het echtpaar Van de Mee berg tel. 3798. De fancy-fair die de Juliana van Stolbergschool zaterdag hield, is een succes geworden. Deze activi teit werd georganiseerd door de diverse commissies. Er was onder meer een rommelmarkt, een groen- tekraam, een pannekoekenstand en ponyrijden. De opbrengst was 4346,80 waarvan volgens een schatting van de school netto zo'n 4000 gulden van over zal blijven. Het geld is bestemd voor een groot scheepse verandering van het schoolplein. Het evenementencomité Smal stad organiseert zaterdag 30 september een lampionoptocht door het dorp. Muziekvereniging Euterpe is weer van de partij om de kinderen met hun vrolijk gekleurde lampions muzikaal te begeleiden. Het begin punt is de Radda Barnenstraat waar de stoet om zeven uur vertrekt. De route loopt dan over de Juliana- straat, Zuidsingel, Oostsingel, Onder de Linden, Bloemenlaan, Fr. van Borselenstraat, Jacoba van Bei- erenstraat en Oosterscheldestraat richting H. Dunantstraat, Hogeweg, W. Boothstraat, Pres. Roosevelt- straat en Albert Schweitzerstraat. Vandaar gaat men over het P. Wer- recorenplein via de Plevierlaan, Westpoort, Haven en Kaaistraat naar de Markt waar de tocht omst reeks kwart voor acht zal eindigen. Ongeveer 150 personen woonden zaterdagavond de Ierse avond bij in recreatiecentrum Haestinge waar solozanger en gitarist Noel Shannon het hoogtepunt vormde. Shannon is een virtuoos op de gitaar. Hij oogst te door zijn fenomenale beheersing van dit instrument veel bewondering bij het publiek in de kleine zaal. De Donkeys brachten de stemming voor het optreden van Shannon er al goed in. De band bestaat uit twee Ieren en een aantal instrumentalisten uit Bergen op Zoom. Zij brachten Ierse volksmuziek. Er was ook een Thoolse inbreng. D. de Vreugd uit Tholen trad op met zijn gelegenheidsbandje. De Vreugd zingt Ierse ballades en speelt zelf de thin whistle, een soort blikken fluit. Na de afzonderlijke optredens ont stond er spontaan een jamsessie (waarbij verschillende muzikanten bij elkaar aan tafel schoven, zoals dat ook vaak gebeurt in Ierse kroe gen). Het was de tweede Ierse avond die op initiatief van vader en zoon De Vreugd is georganiseerd. Volgend jaar zal er in de tweede week van september weer een dergelijke avond gehouden worden. De glasbak en de textielbak zijn van de Keethil verplaatst naar de hoek Haven/Sportlaan, naast het pad naar de Wal. De gemeente is tot het ver plaatsen overgegaan na een klacht van L. Kross-Geluk van cafetaria 't Centrum en café 't Haventje. De glasbak en de later geplaatste tex tielbak namen zoveel ruimte in beslag achter het etablissement dat bevoorrading bemoeilijkt werd. De gemeente heeft daarom besloten de bakken te verplaatsen en een nieuw plateau van betontegels aan te leg gen in het plantsoen. De glasbak aan de Keethil kende vorig jaar een vul lingsgraad van 46 procent ofwel 149.491 kilo. D.V.O. onroerend goed uit Oud- Vossemeer was met 117.000 gulden dinsdagavond de hoogste bieder voor het woonhuis met garage en tuin, groot 1.85 aren, aan de Oost singel 46. Het pand werd in opdracht van de erven M.H. Quist door notaris mr. J. Schot uit Tholen in het openbaar verkocht in gemeen schapscentrum Haestinge. Er was redelijke belangstelling voor het perceel, dat voor de pauze 110.000 gulden opbracht. Bij de afslag ging D.V.O. daar ruim overheen. Als tweede kavel werd nog een garage van 16 ca. op de hoek van de Oost singel/Zuidsingel verkocht. Sturris vastgoed uit Tholen bood hiervoor 8000 gulden. Dit bedrag was al voor de pauze bereikt. Wegens ziekte van de vaste roeper C.A. Weijler nam de voormalige notarisklerk J.L. Duijzer waar. Een 56-jarige Belgische duiker is woensdagavond na een duik bij Gorishoek onwel geworden. De man was omstreeks acht uur 's avonds samen met twee instructeurs aan het duiken om zijn volgende duikbrevet te halen. Ze doken tot op 40 meter. Toen het drietal na een geslaagde duik aan land kwam, voelde de man zich niet lekker. Hij werd voor onderzoek naar zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. Daar kon men ech ter niets buitengewoons constateren zodat de man naar huis terug kon keren. H. Reichel uit het Duitse Luden- scheid mag op zijn zomerhuis op camping De Pluimpot stalen dak panplaten leggen. Daarvoor hebben gedeputeerde staten een verklaring van geen bezwaar afgegeven. Die was nodig omdat de camping in het buitengebied ligt. Daarvoor geldt een voorbereidingsbesluit voor een nieuw bestemmingsplan in verband met de komst van varkensmesterij- en. Totdat dit er is, moeten eigenlijk alle bouwaanvragen aangehouden worden. Maar het gemeentebestuur (en nu ook de provincie) vond het onredelijk om Reichel te laten wachten. Een 52-jarige man uit Tholen raakte zaterdagmiddag aan de Westkerkse- weg gewond toen hij met zijn arm bekneld raakte in een aardappelrooi er. De man zat zo klem dat de brand weer eraan te pas moest komen om hem te bevrijden. Met hydraulische apparatuur en een slijpschijf werd hij los gemaakt. Daarna werd de man naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. Zijn ver wondingen waren volgens de brand weer licht. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Aan de Katholieke universiteit Bra bant in Tilburg is Dig de Graaf geslaagd voor het doctoraalexamen bedrijfseconomie. De afstudeerrich ting van De Graaf was kosten, waar de en winst. De speurtocht van 27 september en de clubavonden van het interkerke lijk jeugdwerk zijn niet, zoals vorige week gemeld, bedoeld voor alle jeugd van de basisschool. Het gaat om leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8. De clubavond voor kinderen uit de groepen 5 en 6 worden om de veertien dagen op woensdagavond gehouden van zeven uur tot half negen. Op hetzelfde tijdstip en even eens om de twee weken komen op donderdavond de jongeren van de groepen 7 en 8 bij elkaar. Het ziekenvervoer vanuit o.a. Poortvliet voor de VGZ en andere verzekeringsmaat schappijen wordt verzorgd door: TAXI C.l. de Jonge tel. 01662-2435 b.g.g. 01660-4526 Advertentie I.M. C. Noom heeft aan de Streekschool West-Brabant te Bergen op Zoom het diploma eerste verkoopmede werker gehaald. Twee auto's raakten zondagmiddag flink beschadigd bij een botsing op de kruising van de Zuidstraat, Noordstraat, Molenstraat en Lange- straat. Een 23-jarige automobiliste uit Sint-Maartensdijk gaf geen voor rang aan een 58-jarige bestuurder die voor haar van rechts kwam. Bei de voertuigen raakten bij de botsing dusdanig beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Een familie uit de Wilhclminastraat is binnen korte tijd haar derde kat kwijt geraakt door vergiftiging. Nadat het gezin maandag aangifte had gedaan van het feit dat de kat vergiftigingsverschijnselen vertoon de, gingen agenten ter plaatse kij ken. Het jonge dier bleek nog in leven te zijn en een dierenarts in Steenbergen werd gewaarschuwd dat men eraan kwam. Maar op weg naar de arts overleed het katje. De politie gaat uitzoeken wie verant woordelijk is voor de vergiftiging. Ook voor zeehengelclub de Makreel zit de zomerstop erop. Zaterdagmid dag van één tot vier uur werpen de leden weer hun lijnen uit in een wedstrijd voor het kampioenschap aan de Zuid-Westhoek. Het college van b. en w. gaat bekij ken of er wat gedaan moet worden om de parkeermogelijkheden in de Gladiolenstraat/Zijpestraat te verbe teren. Dinsdagavond vroeg P. van Belzen (RPF/GPV) aandacht voor dit punt. Hij had klachten gekregen van burgers die 'in de buurt van de dokter' moeite hadden om hun auto te parkeren. Bij het college was dit niet bekend, maar wethouder J. van der Jagt beloofde dit te laten onderzoeken. Na de onthulling bewonderden de gasten het kunstwerk 'Ode aan de meekrap' aan de Ring in St. Annaland. 'Ode aan de meekrap' kwam op ver zoek van de Dorpsgemeenschap op het gazon rond de N.H. Kerk in plaats van bij streekmuseum de Meestoof. De medewerking van de kerkvoogdij was historisch gezien niet vreemd, want begin 1756 werd de voormalige Stoofhof verkocht aan de St. Annalandse predikant Adolph van Loon en andere aan deelhouders van de nieuw te stich ten meestoof. St. Annalanders waren specialisten in verwerking van meekrap. Rond 1839 trokken er jaarlijks meer dan 500 van de 1600 inwoners naar overig Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland om onder meer als drogers en drijvers in de meestoven te gaan werken. Zij gingen met hun hele gezin begin september weg om in april of mei terug te keren. Meestoof de Eensge zindheid te St. Annaland plaatste in 1856 als eerste een stoommachine en verwerkte in 1913 de laatste mee krap. Die was door P. Gaakeer en W. Keur van elders aangevoerd, want de laatste meekrap op het eiland Thoten werd in 1910 in St. Annaland gedolven. De Eensge zindheid, die aan de Zoetwaterweg stond, werd in 1916 afgebroken. Naast tarwe was meekrap vanaf de 14de tot in de 19de eeuw het belang rijkste gewas op Tholen, zodat wet houder Versluys het terecht noemde, dat zowel in geschrift als in beeld de herinnering aan meekrap voor het nageslacht blijft voortleven. Gemeente-archivaris J.P.B. Zuur deeg zorgde voor een 32 pagina's tellend boekwerkje 'Ode aan de meekrap' en Gust Romijn uit Drei- schor tekende voor het kunstwerk. Met hedendaagse beeldende kunst kwam een waardevolle historische bezienswaardigheid tot stand, con stateerde wethouder Versluys. De onthulling van het kunstwerk werd vrijdagavond bijgewoond door het voltallige college van b. en w., de besturen van streekmuseum de Meestoof en de Dorpsgemeenschap, de gemeentelijke adviescommissie beeldende kunst en diverse collega's van kunstenaar Gust Romijn. De gemeente had kosten noch moeite gespaard. Voor Accelerando was een podium opgesteld aan de Ring, er was een uitstekende geluidsinstal latie zodat iedereen de toespraken goed kon horen en na de regen over dag was het 's avonds prima weer. Na Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse kreeg St. Annaland als vierde woonkern een kunstwerk. Uit zes ontwerpen kreeg dat van Gust Romijn de voorkeur. "Omdat sma ken en dus ook kunstinzichten ver schillen, zal het zelden voorkomen dat iedereen daar ineens wild enthousiast over is", zei wethouder Versluys. "Maar vaak stijgt de waar dering naarmate men kennis neemt van de achterliggende gedachten." Wat dat betreft bleek het bij de inwoners van St. Annaland huis- aan-huis bezorgde boekwerkje van archivaris Zuurdeeg een goede zet. Toch hoor je een enkeling die het 'zonde vindt van het gras' maar ook in kunstenaarskringen is niet ieder een enthousiast. "Teleurstellend en onbegrijpelijk is het, dat één van de mededingers naar deze opdracht zich in het Zeeuws Tijdschrift nogal negatief heeft uitgelaten over de uit eindelijke keuze ten opzichte van zijn eigen inzending", zei de wet houder. "Gust Romijn heeft naar mijn mening op een treffende wijze de eeuwenoude verbondenheid van Tholen en in het bijzonder van St. Annaland met de meekrapteelt zichtbaar gemaakt", aldus Versluys. De wethouder vertelde, dat het gemeentebestuur telkens weer leert van de verwezenlijking van een kunstwerk. "Zo is er lering getrok ken uit de vernielingen in Oud-Vos semeer, uit het niet-gerealiseerde kunstwerk in Stavenisse en uit het te laag staande kunstwerk in Scherpe nisse. Met die ervaringen wordt bij de aanpak van de tweede helft van de reeks kunstwerken in onze gemeente gewerkt. De verbetering van het cultureel aanzien van Tho len wordt echter niet alleen aan de overheid overgelaten. Particulieren volgens ons voorbeeld, zoals het kunstwerk van de Kogge in Tholen, het kunstwerk aan de Bartelmeet- weg tussen Oud-Vossemeer en St. Annaland en het binnenkort te plaat sen kunstwerk bij de Schelphoek te Poortvliet. Tholen rekent het zich tot een plicht blijvend aandacht te schenken aan de beeldende kunst. Aan de grote rijkdom aan cultuur goederen, zowel roerend als onroe rend, kunnen op deze manier eigen tijdse kunstuitingen worden toege voegd." Wethouder Versluys bedankte de kunstenaar voor de prettige samen werking, het provinciaal bestuur voor de financiële steun, Dorpsge meenschap en kerkvoogdij voor het goede overleg en archivaris Zuur deeg voor zijn grote inzet. "Ik hoop, dat de inwoners van St. Annaland veel genoegen zullen beleven aan dit kunstwerk. Hopelijk levert het inspiratie op om zich nog meer te verdiepen in de meekrapteelt, een essentieel middel van bestaan in het leven van onze voorouders", zei de Thoolse wethouder van culturele zaken. President-kerkvoogd Wessels was ervan overtuigd, dat de 'Ode aan de meekrap' zal bijdragen om het cen trum van St. Annaland te verfraaien. Hij vertelde hoe de kerkvoogdij in maart 1994 medewerking toezegde om het kunstwerk op het gazon te plaatsen onder de voorwaarde, dat het ontwerp voorgelegd zou wor den. "De gemeente wilde onze in spraak niet verder laten strekken, dan het al of niet aanstootgevend zijn bij de kerk. We vonden dit een goede zaak en 10 oktober 1994 wis ten we al, welk kunstwerk ons ter rein in de toekomst zou sieren. Har telijk dank voor de goede samen werking", zei Wessels. Hij feliciteerde Gust Romijn met zijn keuze. "U bent erin geslaagd om op eenvoudige wijze de teelt van de meekrap uit te beelden. Dat is niet zo simpel, maar 't is goed gelukt. U vond het kunstwerk zelfs mooier dan een perk met rozen, maar geen mens kan namaken wat God in de Schepping gelegd heeft. Hij kan het alleen maar proberen." De president-kerkvoogd hoopte, dat de 'Ode aan de meekrap' geen aan leiding zal geven tot vandalisme om te proberen hoe sterk de wortels wel zijn. "Dat is een St. Annalander onwaardig. Onze voorouders heb ben meer dan 50 cm diep moeten graven om de wortels van de mee krap op te delven uit de zware klei. De beloning voor dit zware werk was ongeveer 50 cent per dag. Laten we blij zijn, dat dit nu anders is en dit kunstwerk als herinnering aan die tijd in ere houden", aldus Wes sels. Nadat de kunstenaar nog een korte toelichting had gegeven bij zijn ont werp werd in de schuur van streek museum de Meestoof nog nage praat, terwijl medewerkers van gemeentewerken het podium waar op Accelerando had gemusiceerd, weer opruimden. Meestoof-be- stuurslid J.F. Kousemaker toonde daar een getuigschrift uit april 1929, dat de in 1802 in Oude Tonge gebo ren stamper Huibregt Labeur ont ving voor zijn vlijtig en kundig werk voor de meestoof in 1826, 1827 en 1828. Het getuigschrift van Labeur, die trouwde met het St. Annalandse meisje Quaak, was ondertekend door zes aandeelhouders van de meestoof. De naam van A. van Luyk is daarvan goed leesbaar. Het getuigschrift, dat onlangs boven water kwam door de publiciteit over het kunstwerk, krijgt een plaats op de meekrapafdeling van het streek museum. De 18-jarige Eric Quist uit Tholen, zoon van schoenmaker J.W. Quist, heeft als leerling-schoenhersteller de Hylke Kuiperprijs gekregen. Dit is een landelijke twééde prijs. De eerste prijs is vernoemd naar een ander persoon. De onderscheidingen worden uitgereikt aan leerling- schoenherstellers die een bijzonder resultaat hebben behaald. Dat kan van Eric wel gezegd worden. Hij behaalde als eindresultaat van z'n opleiding 86 punten en op zijn cij ferlijst prijkten drie tienen. De Tho- lenaar volgde de vakopleiding aan de afdeling schoentechniek van het kmbo-college Rijnmond Noord te Rotterdam. De dagelijkse praktijk en begeleiding kreeg hij in de schoenmakerij van zijn vader. Maandagavond zijn in Tiel de vak diploma's uitgereikt. MADE IN ITALY THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp). Dat blijkt uit de stukken die raadslid J. van den Donker (D66) had inge zien voor de vergadering van de commissie openbare werken. Dins dagavond vroeg hij er aandacht voor tijdens de rondvraag omdat hij ook had gelezen dat er bij het gebruik van gasverwarming in de praet'uus jes zuurstofgebrek kan ontstaan. Van den Donker begreep niet waar om het college geen geld voor ver warming beschikbaar stelt, maar de gebruikers wel wijst op het gevaar voor gasverwarming. "Dat vind ik een tegenspraak." Hij stelde voor de huisjes van een stopcontact te voorzien voor een electrisch verwarmingstoestel. En met de gebruikers een overeenkomst over het gebruik van energie op te stellen. Wethouder J. van der Jagt wees er op dat het college ook de gaskachels kan verbieden (in een aantal huisjes hebben de gebruikers zelf een gas kachel aan laten sluiten en betalen ze gezamenlijk de gasrekening). "Er is ventilatie, maar die wordt wel eens afgeplakt. Dan ligt de schuld bij de gebruiker," zo zei de wethou der. Van den Donker bleef hameren op de voorziening. "De gebruikers van het huisje in Sint-Annaland vragen er om. Doe het dan desnoods op kos ten van de mensen." Advertentie LM. Volgens wethouder J. Versluys was 45.000 gulden een maximum bedrag, ongeacht het aantal wonin gen. Voor het woonzorgcentrum in Stavenisse kwam een plan op tafel voor tien woningen. Uiteindelijk werden er negen gerealiseerd, waar op de gemeente besloot het bedrag voor meerzorg met een tiende deel te verminderen. Dat alleen al geeft volgens J. van den Donker (D66) aan, dat er sprake was van een bedrag per woning. De problematiek is actueel omdat Elenahof met twee woningen is uit gebreid. De stichting protestantse zorgvoorziening ouderen eiland Tholen en Sint-Philipsland vraagt nu om een garantiesubsidie van elf keer 4500 is 49.500 gulden. Burge meester en wethouders voelen daar niet voor, temeer omdat tot nu toe het garantiebedrag bij lange na niet nodig is geweest. Het college wil op 40.500 gulden blijven zitten. Van den Donker begreep dat niet: "Waarom geeft u dan nu niet de oorspronkelijk bedoelde 45.000 gulden?" En SGP'er A. Kersbergen merkte op dat hij bij tiet terugbrengen naar 40.5ÓÖ gulden al had gepleit om de 45.000 gulden te handhaven. Voorzitter A.J. Zwerus meldde de commissie tijdens het spreekrecht, dat de 4500 gulden per woning zijn genoemd in een bespreking tussen stichting en gemeente op 2 oktober 1991. In een brief van 17 december 1993 werd meegedeeld dat de toege zegde 45.000 gulden met 4500 gul den zou worden verlaagd omdat maar 9 woningen gerealiseerd waren. "Alieen al uit deze twee fei ten zal het u duidelijk zijn dat, op zijn zachtst gezegd, de verwachting gewekt is dat voor elke woning maximaal 4500 gulden subsidie ver strekt wordt." Dat het geld de eerste jaren niet volledig nodig is, is bij meer woon-zorgcentra het geval. "Door bewuste selectie van de bewoners is de zorgbehoefte de eer ste jaren laag", aldus Zwerus. "Ook in Elenahof wonen ouderen die nog weinig meerzorg nodig hebben. Zeker is dat de zorgbehoefte toe neemt, maar niemand weet in welke mate en welk tempo. En als dan de financiële middelen zouden ontbre ken, wordt het doel van het project ondermijnd." Zes van de zeven commissieleden wilden de vraag van Elenahof hono reren. Alleen CDA'er J. de Jager dacht er anders over. "Het totale bedrag hadden ze tot nu toe nooit nodig. Reserveer daarom het teveel voor toekomstige meerzorg. In onderling overleg kan daarover dan beslist worden. Maar op voorhand betalen gaat me te ver." Versluys kon de commissie niet op andere gedachten brengen. Hij wees op de consequenties voor toekomstige uit breidingen en zelfs voor nieuwe woon-zorgcentra. "Er ligt een raads besluit en dat moet je handhaven", vond E. Frigge-Hogesteeger (VVD). En E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA) zei dat meerzorg juist ken- De gemeente Tholen krijgt van de provincie 3390 gulden subsidie voor de koelkasten die in 1993 door de toenmalige gemeenten Tholen en Sint-Philipsland zijn ingezameld en op een verantwoorde wijze ver werkt. In dat jaar werden er op Tho len 246 afgedankte koelkasten inge zameld en op Sint-Philipsland 93. Voor elke koelkast krijgt de gemeente een tientje subsidie van de provincie. In totaal werden er in Zeeland 7628 koelkasten ingeza meld. merkend is voor woon-zorgcentra. Ze noemde de gemeente verant woordelijk voor het garanderen van die meerzorg. P. van Belzen (RPF/GPV) zei dat het gemeentebestuur een gevoel oproept van: als je niets opmaakt, krijg je niks meer. "Wat niet nodig is, kan de gemeente toch reserve ren?" Zijn opmerking dat Elenahof het teveel ontvangen geld netjes had terugbetaald, werd door Versluys gecorrigeerd: "Het is niet eens uitbe taald." De wethouder vertelde ook nog, dat uit het overschot 4200 gul den is bijgepast in het exploitatiete kort over 1993 van het woon-zorg- centrum. Dat feit wilde hij bij de dis cussie betrekken, maar uit de com missie werd opgemerkt dat bij deze uitgaaf de raad nooit was betrokken. Het was een beslissing van b. en w. Versluys zei de gemeentebegroting 1996 niet onnodig te willen belasten met 9000 gulden extra. Het college sluit niet uit, dat in de toekomst WBO-gelden van de provincie •gebruikt kunnen worden om de meerzorg te betalen. Tholen heeft voor het woon-zorgcentrum in Sint- Maartensdijk recht op 29 keer 15.000 gulden en voor De Roze- boom op 8 keer 15.000 gulden voor meerzorg. Het gemeentebestuur zou dat geld liever flexibeler willen inzetten, in plaats van het te laten liggen als het voor de bedoelde woon-zorgcentra niet nodig is. "We moeten het beleid nu bepalen en die WBO-gelden komen van een andere instantie", reageerde Kersbergen. Elenahof vroeg ook nog om het bedrag voor meerzorg te indexeren, maar dat wilde de commissie niet om geen precedent te scheppen. "Als Thjos zich aanpast aan de gel dende normen en waarden, kan ze op een normale manier gebruik maken van Meulvliet en is een akoestisch onderzoek niet nodig." A. Kersbergen (SGP) voelde er maandag in de commissie welzijn niets voor om 5000 gulden te spen deren aan een onderzoek ten behoe ve van de Thoolse jeugdvereniging. Van de overige commissieleden maakte niemand bezwaar. Het onderzoek richt zich op de zaal die destijds als jeugdhonk is gebouwd. Deze heeft als voordelen dat ze een eigen ingang en toilet heeft en maar met één zijde grenst aan andere zalen. Als het honk tegen een acceptabele prijs goed te isole ren is, zal de gemeente er Thjos graag onderbrengen. Om het verlies aan vergaderruimte in Meulvliet te compenseren, is de ruimte in beeld die nu wordt gebruikt door de afde ling kunstzinnige vorming van het Oosterscheldecollege. Die afdeling kan waarschijnlijk naar de voorma lige mavo aan de J. van Bloisstraat verhuizen, omdat daar het Plancius- college vertrekt. E. Frigge-Hogesteeger (VVD), M.H. Schot-de Hoog (AOV) en P. van Belzen (RPF/GPV) toonden zich ingenomen met de oplossing die nu voor de Thjos in het verschiet ligt. Mevrouw Frigge en Van Belzen wilden het honk in meer algemene zin voor het jeugdwerk bestemmen dan uitsluitend voor Thjos. En mevrouw Schot wilde zelfs al een tweede ruimte voor Thjos claimen, mocht de club uit zijn jasje groeien. Maar dat ging wethouder J. Ver sluys te ver: "De bomen groeien niet tot in de hemel." Mocht het akoestisch onderzoek negatief uitvallen, dan houdt het gemeentebestuur nieuwbouw van een jeugdhonk in het achterhoofd. In de investeringsplanning voor 1997 is daarvoor een kwan miljoen gul den opgenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3