Planciuscollege weg uit Tholen Plan Ten Ankerweg pas bespreken als kwestie rond Eskes is opgelost Schilder Antal de Rijke wint brons in landelijke wedstrijd Je moet geduld hebben en je leert netjes werken Van Gorsel voorzitter waterbeheer Uitbreiding streekmuseum komt in zicht A. Boudeling genomineerde scriptieprijs Commissie openbare werken stelt voorwaarde aan b. en w. Gemeente staat grond af voor ruilverkaveling Twintig mille van banken voor Vossentuin If>7 H'& L Donde/dag 21 september 1995/^c£B\BU0 51e jaargang no. 45 ,<>--■ L H will Alles voor de bruidegom Vormingswerk verdwijnt na 19 jaar De nevenvestiging van het Planciuscollege in Tholen wordt gesloten. Het bestuur van de school voor reforma torisch mdgo en vormingswerk heeft dat maandagavond beslist. "Erg jammer, maar we haalden de minimaal ver eiste 20 leerlingen niet en dan gaan de kosten meespe len", vertelt C.F. Möhlmann uit Goes, die lid is van de centrale directie. Praten over het verkeersveiliger maken van de Postweg, Ten Ankerweg en Grindweg in Tholen kan pas als er een oplossing voor het tankstation van Eskes aan de Ten Ankerweg is gevonden en de wensen van de bewoners zijn gehoord. Dat stelde dinsdagavond de meerderheid van de commissie openbare werken over het plan voor de herinrichting van deze belangrijke verkeersader in Tho- len-stad. Geen ene moer Anna Jacobapolder Deze week Een leuke opsteker en een stimulans om door te gaan. Zo noemt de 21-jarige Antal de Rijke uit St. Maartensdijk zijn derde prijs die hij zaterdag in Krommenie ontving tij dens een landelijke vakwedstrijd voor huisschilders. "Je steekt er veel vrije tijd in, maar je leert er netjes door wer ken", zegt De Rijke. Belgen t Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De uitbreiding van streekmuseum de Meestoof in St. Annaland komt in zicht. Naast de 150.000 gulden die de gemeente ervoor beschikbaar wil stellen, zijn er een aantal bedrij ven en instellingen die de rest van de benodigde 265.000 gulden verschaf fen. Dit gebeurt onder meer in natu- ra door schenking van hout en ande re materialen. Er wordt een tweede schuur gebouwd die speciaal be stemd zal worden voor wisselten toonstellingen, zodat de voorwerpen in het hoofdgebouw niet telkens hoeven te wijken. Daarnaast komt er een wagenschuur voor de grotere voorwerpen. Zo heeft de Meestoof een boerenwagen aangeschaft, die in volle glorie zal pronken in de nieuw bouw. De Meestoof beschikt sinds vrijdag over het door oud-voorzitter ir. M.A. Geuze geschreven, 63 pagina's tellende boekje 'Zichtbaar verleden' ter gelegenheid van 20 jaar streek museum Tholen en St. Philipsland. De leden kunnen die uitgave in de Meestoof afhalen. De 22-jarige Anja Boudeling uit Anna Jacobapolder is genomineerd voor de scriptieprijs van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ). Van de 53 inzenders ble ven er uiteindelijk tien over die een nominatie kregen. Anja Boudeling, die sinds juli werkzaam is in de wijkverpleging te Middelharnis, schreef haar scriptie over 'Anorexia Nervosa, de behandeling in het alge meen ziekenhuis'. Tijdens het schrij ven van deze verhandeling werkte ze 's morgens als oproepkracht in de wijkverpleging te Oude Tonge, 's middags ging ze aan het schrijven. Op een mini-symposium van de SVRZ, voor studenten in de gezond heidszorg, wordt de winnaar bekend gemaakt. Dat gebeurt op 6 oktober in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De winnaar van de scriptieprijs ont vangt een trofee, een oorkonde en 3000 gulden. Verder zijn er nog twee aanmoedigingsprijzen van 1000 gulden. De prijs werd vorig jaar ingesteld ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de SVRZ. ENGELSMANerKanDRlEL St. Annaland, Voorstraat 15 tel. 01665-2490 woensdagmiddag gesloten Advertentie I.M Zonder alternatief mag het tankstation van Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen niet zomaar gesloten worden, vindt de commissie open bare werken. verkeer Nederland afdeling Tholen volgden de beraadslagingen vanaf de volle publieke tribune. En vijf Tholenaren maakten gebruik van het spreekrecht. Eerst leek het erop dat de commissie het plan in onderdelen zou gaan bespreken maar het servicestation van Eskes bleek al snel het grote struikelblok. Het plan van 2,4 mil joen gulden tot herinrichting van de route Grindweg-Ten Ankerweg- Postweg behelst onder andere de aanleg van een rotonde in 1996 op de kruising Ten Ankerweg/Grind- weg. P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af of er niet aan de andere kant van Tholen begonnen kan worden zodat er meer tijd was voor het 'samen zoeken' naar een nieuwe stek voor Eskes. "Dat doen vissers ook." R. Ravensteijn (VVD) steunde Van Belzen daarin maar ging een stapje verder. Zijn fractie wilde niet De raadsleden namen het b. en w. kwalijk dat zij nog niet met Eskes om de tafel zijn gegaan om een oplossing te zoeken voor het pomp station. Bovendien twijfelen veel raadsleden aan het nut van de roton des voor voetgangers en fietsers. Zij vrezen dat juist deze toch al kwets bare groep weggebruikers in de knel komt. De commissie liet bij de bespreking van de rapporten van het adviesbu reau Grontmij haar tanden zien. Directeur J. Eskes van het autobe drijf toonde zich na de vergadering opgelucht door de steun van de raadsleden voor zijn onderneming. Hij zat met zijn vier zonen en pomp bediende A. Aarnoudse op de tribu ne samen met nog zo'n twintig inwo ners van Tholen die soms morrend de discussie over de Ten Ankerweg aanhoorden en af en toe reageerden op uitspraken van wethouder J. van der Jagt. Ook drie leden van veilig instemmen met het plan voordat de kwestie Eskes is opgelost. "De Thoolse ondernemers zitten in een verdomhoekje. Daar moet de gemeente wat aan doen." Ook vond hij dat het plan eerder in de open baarheid had moeten komen. "Dan had de bevolking minder ongerust hoeven zijn dan nu blijkt," wees hij in de richting van de publieke tribu ne. M.H. Schot- de Hoog (AOV) stelde dat haar beslissing over het plan 'valt of staat met de kwestie Eskes'. De AOV maakte het behoud van het servicestation tot inzet van de gemeenteraadsverkiezingen. Volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) moet er ook eerst een oplos sing voor het benzinestation gevon den worden voordat er een schop de grond in gaat. Hij constateerde dat er 'geen ene moer overleg' gepleegd is met het bedrijf en dat de zaak dus geen stap verder is gekomen. "Wat heeft het college gedaan?" M.J. Klippel (SGP) wees er de wet houder op dat in de (besloten) verga dering van 3 juli alle commissiele den er op hadden aangedrongen een andere plek voor Eskes te zoeken. "Daarover heb ik niks gelezen. Het college heeft alleen maar een brief op uitspraken van wethouder J. van Belzen daarin maar ging een stapje uaarover neo ik niks gelezen. Mei Advertentie I.M. (jer jagt Qok drie leden van veilig verder. Zijn fractie wilde niet college heeft alleen maar een briel eschreven, waarvan de strekking is: Ga heen en wordt arm. Als er geen oplossing komt voor het bedrijf zal de SGP niet meewerken aan dit plan." J. van den Donker (D66) zag geen heil in de aanpak van de Ten Anker weg waarvoor zoveel geld wordt uitgetrokken. "Ik heb nog niemand echt horen kla gen over problemen op de Ten Ankerweg. Is het niet meer een pre stigekwestie aan het worden.?" Wel onderkende het raadslid problemen in de Grindweg. J. de Jager (CDA) was wat milder. Hij vond het vervelend dat het pompstation zou moeten verdwijnen maar dat mag alleen 'als het alge meen belang dat offer vraagt.' Wel heeft de gemeente de plicht naar een oplossing te zoeken. Wethouder J. van der Jagt lichtte toe dat de erfpachtovereenkomst van het bedrijf al op 31 december 1994 is opgezegd en omgezet in een huur contract tot eind december dit jaar. "De uitbater weet dat, maar ik heb in die periode nimmer iemand van Q8 of van Eskes op mijn kantoor gezien. Eskes heeft zelf ook niets gedaan." Toen de wethouder dit zei klonk er gemor op van de tribune. ZIE VERDER PAG. 15 Het afgelopen schooljaar bezochten zestien leerlingen de school, op dit moment zijn er een tiental leerlingen van Tholen en Sint-Philipsland. Zij gaan inmiddels naar de vestiging in Goes. "En ik heb de indruk dat ze zullen blijven komen", aldus Möhl mann. De ouders worden vandaag per brief op de hoogte gesteld van het besluit. "Het merendeel van de jongeren leert tegenwoordig door", verklaart de directeur de terugloop. Het Plan ciuscollege wordt voornamelijk bezocht door 16- en 17-jarigen die partieel leerplichtig zijn. De school blijft in de toekomst werven onder de Thoolse jeugd. "Een deel van onze doelgroep zit nu al op het Cal- vijncollege in Goes of Krabbendij- ke." Een ander probleem waarmee het Planciuscollege werd geconfron teerd, was de nieuwe manier waarop het rijk de vergoeding bepaalt. Voor nevenvestigingen zoals in Tholen wordt niet langer extra betaald. De school had daarom al bij de gemeen te aangeklopt voor een aanpassing van de huur. Het contract voor de ruimte in de voormalige mavo aan de Jan van Bloisstraat in Tholen loopt nog tot 1 juli 1997, maar kan bij een wijziging van het bekostigingsstelsel eerder worden ontbonden. In de welzijns- commissie bleek maandag, dat de vrijkomende-ruimte benut zou kun nen worden om de afdeling kunst zinnige vorming van het Ooster- scheldecollege vanuit Meulvliet onder te brengen. Het Reformatorisch Vormingsinsti tuut (RVI) begon in 1976 met het In het kader van de ruilverkaveling brengt de gemeente Tholen bijna twaalf hectare vrijgekomen pacht grond in bij het bureau beheer land bouwgronden. Voor de grond, die per roven oogst 1995 wordt gele verd, wordt 353.528 gulden betaald. De gemeente heeft geen behoefte aan toedeling van andere grond. Aan de Weihoekseweg te Poortvliet verwisselt één perceel van 1.09.00 ha van eigenaar, aan de Langeweg te Poortvliet drie percelen die samen 7.90.65 ha groot zijn en aan de Hik- seweg te Oud-Vossemeer twee per celen samen groot 2.74.10 ha, als mede een landbouwdreef van 1060 m2. vormingswerk in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder. "Het was er altijd heel erg gezellig", kijkt Möhl mann terug. "In 1987 verhuisden we naar Tholen, maar de bijzondere sfeer is gebleven." Het RVI fuseerde in augustus vorig jaar met het Plan ciuscollege te Rotterdam. Na ruim negentien jaar verdwijnt de vesti ging voor vormingswerk uit onze regio. Het Thoolse bankwezen is speel tuinvereniging De Vossentuin goed gezind. Eergisteren kreeg het bestuur 15.000 gulden van de stich ting steun door Rabobanken. En dinsdag zal namens de VSB-bank 5000 gulden worden overhandigd. Op heel korte termijn kan met de werkzaamheden voor de aanleg van de speeltuin in Oud-Vossemeer worden begonnen. Achter de Corne- lis Frankenstraat moeten eerst twee garages gesloopt worden en het nodige grondwerk verzet. De plan ning is om de speeltuin, waarin ook aangepaste toestellen komen voor gehandicapte kinderen, half mei vol gend jaar in gebruik te nemen. Volgens secretaris C.C. Cornelissen heeft De Vgssentuin.zo'n 255 leden en sponsors. Op papier wel te ver staan, want zolang er nog geen speeltuin is, ziet het bestuur af van het innen van contributie. Gisteren werden de laatste ontwikkelingen gemeld tijdens de algemene leden vergadering. Het deed voorzitter J.L. van Gorsel van de Rabobank Tholen dinsdag middag veel plezier dat hij in het werkgebied van zijn bank een gift van de stichting mocht overhandi gen. "De gelden komen van alle Rabobanken in Nederland, die vrij willig 1% van het bruto resultaat afstaan." De stichting steun door Rabobanken wil de maatschappelij ke ontplooiing van personen en groepen in binnen- en buitenland bevorderen. In eigen land steunt ze daartoe projecten op het terrein van geestelijk, lichamelijk en sociaal welzijn. Maar tweederde van de fondsen wordt in het buitenland gebruikt. Ondermeer voor land bouw- en gezondheidsprojecten en een plattelandskredietsysteem in Derde Wereldlanden. Vossentuin-voorzitter A.J. van Daalen verzekerde Van Gorsel, die symbolisch een grote cheque over handigde, dat het geld goed gebruikt zal worden. Sint-Philipslanders naar rechter voor toedelen grond Aardappelhal ideale stek voor boerenrockers uit Achterhoek Bestuur zwemclub Eendracht stapt op na conflict met leden Welzijnscommissie wil geld meerzorg Elenahof per woning garanderen Beurt is nu aan bewoners om Kotterstraat leefbaar te houden Wethouder Versluys bij onthulling Ode aan de meekrap: Hedendaagse beeldende kunst levert historische bezienswaardigheidop Gevarieerde expositie van hobby's in Vossenkuil VVV Tholen moet op zoek naar twaalf mille Stijgende lijn in spel Emergo door ander systeem Zowel jongens als meisjes Regenboog pakken Thoolse titel schoolvoetbal WILSKRACHT IS DE KERN VAN IEDER GROOT KARAKTER Dit nummer bestaat uit 22 pagina's J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer wordt voorgesteld als voorzitter van de commissie waterbeheer van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Daarmee krijgt hij toch nog een bij zondere functie als hoofdingeland, nadat Van Gorsel bij de verkiezing van leden van het dagelijks bestuur buiten de boot viel. Gezworene J.L.C. Mol uit St. Maartensdijk wordt voorzitter van de gebiedsge bonden commissie Tholen van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Over de definitieve samenstelling van de vijf commissies beslist de algemene vergadering 9 november. Dan komt ook de begroting 1996 aan de orde. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden vergadert yoortaan om de veertien dagen op woensdagmiddag. Vanmiddag en vanavond is er in de Stadsschouwburg te Middelburg een startbijeenkomst voor bestuur en personeel van Zeeuwse Eilanden. Daarom is het kantoor van het waterschap Tholen vanmiddag gesloten. Hij deed voor de derde keer natio naal mee. De eerste keer oogstte zijn inzending als beginneling al waar dering van de jury, want toen kreeg hij in Groningen een diploma. Vorig jaar moest Antal de Rijke het zonder onderscheiding stellen, maar dit keer vielen zijn kleuren zeer in de smaak. De opdracht was een huis van de Zaanse Schans met de tekst Zaan stad waterland. Vanaf een tekening op A4 formaat bracht De Rijke het onderwerp over op een paneel van 80 x 60 cm. De opdracht, waarin ruim 60 uren gaan zitten, wordt thuis in de vrije tijd gemaakt. De jonge schilder uit St. Maartensdijk had nog tijd over en maakte twee panelen: één op een crème en een ander met een donkergroene onder grond. De laatste uitvoering viel bij de vijf juryleden, die 109 werkstuk ken moesten beoordelen, in de smaak. Een collega van Antal uit Bergen op Zoom won zilver; goud werd dit keer niet uitgereikt. De jury is dan ook best streng. De deelnemers varieerden in leeftijd van 18 tot 70 jaar. De Rijke kwam in de B-catego rie gevorderden uit, waarbij hij naast een diploma ook een oorkonde kreeg. "De kleurstelling is helemaal eigen initiatief', legt de bekroonde schilder uit. "Alles moet wel op elkaar afgestemd zijn, maar je kunt je eigen smaak volgen. Zo'n werk stuk is wel pricisiewerk en de letters moest je uit de hand schilderen. Vol gens de jury had mijn belettering nog wat strakker gekund. De lijntjes waren echt millimeter werk. De kleurstelling vond men voorzichtig, maar stijlvol. Ik was bijna klaar, toen ik met een andere kleur nog een deel heb overgedaan. Je probeert vanzelfsprekend zo goed mogelijk voor de dag te komen." Antal de Rijke werd gekwalificeerd voor de landelijke vakwedstrijd dankzij een goede regionale beoor deling bij de streekschool in Bergen op Zoom, waar hij als tweede en derde uit de bus kwam. Na zijn suc ces in Krommenie wil De Rijke vol gend jaar in de hogere C-klasse voor specialisten uitkomen. "Daarin doen ook veel Belgen mee en die hebben alle prijzen in Krom menie veroverd. Dat zijn echte vak mensen." Antal de Rijke, die inmiddels 5 jaar in het schildersbedrijf van zijn vader werkt, gaat volgend jaar beginnen aan zijn tweejarige studie voor het ondernemersdiploma. Hij heeft nu vier jaar streekschool voltooid. Antal de Rijke verheugt zich al op de nationale vak wedstrijd 1996 want dat wordt als het ware een thuiswedstrijd in schouwburg de Maagd te Bergen op Zoom. "Dan ben je nog meer gemotiveerd", zegt De Rijke, wiens bekroonde schilder stuk een jaar lang wordt tentoonge steld in het schilderscentrum SVS. Met het oog op de kwaliteit is schil dersbedrijf De Rijke uit St. Maar tensdijk onlangs ook toegetreden tot de landelijke organisatie van erken de schilders, die onder het beeld merk AF naar buiten komt. "Die erkenning betekent dat we instaan voor vakwerk", zegt de landelijke prijswinnaar, die verguld is met de waardering voor zijn kwaliteiten. Antal de Rijke uit St. Maartensdijk met oorkonde en diploma.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1