Sint-Philipslanders naar rechter voor toedelen grond ruilverkaveling ZMO-bestuurders hebben geen mening Nordland neemt Nieuwenhuyse over Deining aan de Paasdijk Poortvliet F. Boudeling tweede plek NK ploegen Prijs van aardappelen zakt verder Failliet Poortvliets bedrijf met 16 mensen Meer politie op Zeeuwse NS-stations Motivatie ongebouwd is ongepast en onterecht Zowat het halve eiland betrokken bij bezwarenprocedure Landwinning voor milieu bij Oesterdam Donderdag 21 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De landinrichtingscommissie Sint-Philipsland heeft het niet iedereen naar de zin kunnen maken bij het toedelen van grond. Donderdag stonden een aantal bezwaarma kers en belanghebbenden in Middelburg voor de recht bank. Die doet over drie weken een bindende uitspraak. Dorpsbos Buitenlust Mensenheugnis Bruintjeskreek Overbedeling Slechte dreef bssrssasr 1 Kritiek achterban over houding zoet water Opkomst 86,23% Dringen op het bedrijventerrein door groei Budelpack en Bouman Vertrouwelijk Niet echt verrast Liever weiland Verkiezingen waterschap Zeeuwse Eilanden Stemmen van lezers Hoewel het aantal bezwaren, verge leken met verkavelingen elders, vol gens J.F. Dekker van het kadaster beslist niet extreem is, is op Sint- Philipsland sprake van een bijzon dere situatie. Door de grootschalig heid van het gebied is namelijk zowat de helft van de oppervlakte bij de bezwarenprocedure betrok ken. Aanvankelijk werden 22 bezwaren ingediend tegen het plan van toede ling. Daarvan werden er 14 in over leg door de landinrichtingscommis sie - bestaande uit A.A. van Nieu wenhuijzen, J. de Jager en B. Ver- muë - opgelost. Er kwam een wijzi gingsvoorstel op het plan tot stand. De resterende bezwaarmakers leg den hun zaak voor aan rechter-com- missaris mr. J.Th. Begheyn. Uitein delijk stapten er zes naar de rechter: Amev, Zeeuws Landschap, A.A.M. Verwijs, D.B. en M. Goense, A.G.M. Wisse en J. Boudeling. Het toelichten van de bezwaren en de reacties daarop van de commissie namen bijna vier uren in beslag. Kaarten en foto's vulden de tafel voor Begheyn, die werd bijgestaan door de rechters H.A. Witsiers en mevrouw P.H.J. Slot. Aan de muur hingen drie kaarten van Sint-Phi lipsland, waarop de percelen van de betrokkenen in afwijkende kleuren waren aangegeven; een kaart van de ingebrachte gronden, het plan van toedeling en het wijzigingsvoorstel. In de discussie vlogen de perceels nummers over en weer. Verwijs maakte bezwaar tegen het kwijtraken van een perceel waarop het zogenaamde dorpsbos moet komen. Zijn advocaat haalde er de kaart van het bestemmingsplan bui tengebied bij, om aan te tonen dat het betreffende perceel nog steeds een agrarische bestemming heeft. Volgens hem is dat, omdat de gemeente de mogelijkheid open wil houden om er huizen te bouwen in plaats van een bos aan te leggen. J. de Jager wees erop, dat de in maart vastgestelde facetherziening van het bestemmingsplan tot doel heeft grootschalige intensieve veehoude rijen te weren. Aan de bestemmin gen van de gronden is niets veran derd. Voor de commissie is het land inrichtingsplan het uitgangspunt. En in mei nog is met de gemeente gepraat, waarbij niet is gebleken dat die de grond een andere bestemming wil geven. De raadsman zei nog, dat Verwijs het perceel best wil afstaan, maar dan wil hij het zelf verkopen en niet via de zogenaamde lijst geldelijke regeling. Het bezwaar van Verwijs heeft ertoe geleid, dat er nauwelijks verande ring komt in zijn eigendommen. Deze blijven, volgens het wijzi gingsvoorstel, geconcentreerd rond om de Hollands Hoeve aan de Oost- dijk. Uitgezonderd één perceel aan de Oudeweg, ten zuiden van de Rijksweg. Verwijs heeft voorgesteld om dat te ruilen met A.A. van Nieu wenhuijzen, die het aangrenzende perceel ook toebedeeld krijgt. Van Nieuwenhuijzen zou dan de punt grond tussen Rijksweg en Oostdijk, waarop de villa Buitenlust staat, aan Verwijs moeten afstaan omdat dit aan diens huiskavel grenst. Maar Van Nieuwenhuijzen heeft de punt, die hij als huiskavel aanmerkt, nodig om in de toekomst zijn bedrijf in drieën te splitsen ten behoeve van zijn zoons. Nu al bewoont een zoon de villa en er zal een schuur bijgebouwd wor den. Volgens de advocaat van Ver wijs kan dat niet op grond van het bestemmingsplan, omdat de woning niet als bedrijfswoning is aange merkt. Bovendien zou de plaats zich niet lenen voor het stichten van een bedrijf. Maar Van Nieuwenhuijzens raadsman had een brief van de gemeente waarin als enige opmer king bij het bouwplan staat, dat de hoogte van de schuur strijdig is met de voorschriften in het bestem mingsplan. Er bleken ook sentimenten mee te spelen. De besproken punt grond zou al sinds mensenheugnis in het bezit zijn van de familie Van Nieu wenhuijzen. Weliswaar was Ver wijs' moeder ook een Van Nieuwen huijzen, maar bij ruiling zou het per ceel toch in een andere familie terechtkomen, betoogde Van Nieu- Links op de voorgrond de villa Buitenlust van de familie Van Nieuwenhuijzen en op de achtergrond Hollands Hoeve met bedrijfswoning van de familie Verwijs wenhuijzens advocaat. Die van Ver wijs bracht daar tegenin, dat het uit de tijd is om alleen via de mannelij ke lijn te denken. Bovendien zou de grond altijd bij de Hollands Hoeve hebben behoord. Aangevoerd werd verder nog, dat andere activiteiten van Verwijs - de verwerking van visprodukten en zil veruien - belangrijker voor hem zouden zijn dan het agrarische bedrijf, waarvoor hij een loonwerker inhuurt. Maar Verwijs zei waarde aan zijn bedrijf te hechten. Zijn raadsman verbaasde zich erover, dat het door hem voorgestelde compro mis door de commissie is afgewe zen: "Het is een redelijk voorstel waarin niet de belangen van één par tij de boventoon voeren." Krijgt Verwijs het perceel, dan is zijn onderbedeling kleiner. De com missie merkte op dat Verwijs 2,1% (ofwel 55.000 gulden) onderbedeeld is, terwijl het wettelijk 5% mag zijn. Toedelen zonder compensatie zou betekenen dat Van Nieuwenhuijzen met de onderbedeling wordt opge zadeld, terwijl die juist overbedeling heeft gevraagd. Van Nieuwenhuijzen ziet het liefst het oorspronkelijke plan van toede ling gerealiseerd worden. In dat geval krijgt hij een perceel in de Henriëttepolder, tegen de Oostdijk. In het wijzigingsvoorstel gaat dat naar D.M. Goense, die het nu ook al pacht van de Amev. Alleen als de anderen hun bezwaren intrekken, wil Van Nieuwenhuijzen het wijzi gingsvoorstel accepteren. Directeur R. Willems van Het Zeeuwse Landschap maakte be zwaar omdat zijn instelling niet twee percelen krijgt ten noorden van de Bruintjeskreek. "Vanuit die per celen is een negatieve invloed te verwachten op het milieubescher- mingsgebied", betoogde hij en gaf als voorbeelden wildschade en invloed van kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Daardoor wordt het beheer van het gebied belemmerd, aldus Willems. Namens de landinrichtingscommis sie voerde de heer Bakker aan dat aan de inspanningsverplichting is voldaan, door ongeveer 95% van de relatienotagebieden te realiseren. Voor vergroting van het reservaat bestaat bovendien onvoldoende draagvlak. Eén van de kavels die Zeeuws Land schap wil hebben, is van mevrouw Van Nieuwenhuijzen-Vogelaar. "Het is onderdeel van de huiskavel", aldus Bakker. De raadsman van mevrouw Van Nieuwenhuijzen wees erop, dat er goed agrarisch beheer plaatsvindt door het weiden van runderen en schapen. "Er is hier sprake van frictie tussen natuur en landbouw, zoals die vaker bij ruil verkavelingen optreedt. Waar vin den we het goede evenwicht?" De advocaat zei ook nog, dat het Zeeuws Landschap ter compensatie grond heeft gekregen ten zuiden van de Rijksweg, tussen de kreek en de Noorddijk. Ook J. Boudeling wil het aan hem toebedeelde stuk grond niet kwijt aan Zeeuws Landschap. "Het is lich te grond en die is heel belangrijk voor mijn bedrijf', zei hij. "Natuur is in het plan voldoende aanwezig, want zowel het Bos van Klompe, de Bruintjeskreek als de eendenkooi worden uitgebreid. En dat geeft al een bepaalde druk op ons eiland ten aanzien van de cultuurgrond." Een ander bezwaar van Boudeling richtte zich tegen het verschil in overbedeling. Hij krijgt P/2 ha meer dan hij nu hééft, mattr zijn buurman M. van Strien liefst 9 ha. Door wat te schuiven presenteerde Boudeling een opzet waarbij Van Strien nog 6 ha daarvan overhield en twee hoe ken minder kreeg. Dan wilde hij verder nog een stukje van mevrouw Van Nieuwenhuijzen - tegenover zijn boerderij Frederiksburg - maar zij zou ook nog 2 ha meer overhou den en enkele hoeken kwijtraken. De advocaat van mevrouw Van Nieuwenhuijzen - die de grond pacht - liet weten dat eigenaresse het T. de Meesterfonds (pensioenfonds glasfabrieken) van haar 47 ha grond niets meer wil afstaan. Omdat Bou deling zijn plan niet eerder naar voren had gebracht, zou het boven dien niet-ontvankelijk verklaard moeten worden, meende hij. De commissie zei over het plan, dat dit voor M. van Strien erg onaantrekke lijk leek. Laatstgenoemde, die aan de Lageweg woont, zei voor de rechtbank dat ondanks de verkave ling voor hem de afstanden naar zijn landerijen nauwelijks kleiner wor den. "Dat valt me tegen." Van Strien is verder een perceel toebedacht in de Oudepolder, in de hoek van de Oost- en de Noorddijk, dat eerder al door drie mensen is afgewezen. Amev-woordvoerder Van de Brink zei akkoord te kunnen gaan met het gewijzigde plan van toedeling, evenals L. Boudeling. A.G.M. Wis se daarentegen kon dat geenszins. Hij krijgt praktisch hetzelfde terug 'als wat hij heeft ingebracht en ziet Voor zichzelf weinig nut in de verka veling. "Hij krijgt bovendien een perceel terug op een kilometer afstand van zijn bedrijf, terwijl er dichterbij nog een perceel ligt. Dat pakt dus ongunstiger uit", kei woordvoerder Boelkens. Wisse was het er ook niet mee eens, dat een perceel van L. Boudeling aan de Zuidweg gedraaid is om een klacht over een slechte dreef op te lossen. "Die dreef is voor meer mensen slecht." Ook zei Wisse een overbe deling van 6,6% te krijgen (het betreft een halve hectare grond teveel), terwijl dat maximaal 5% mag zijn. Evenals Van Nieuwen huijzen wil hij het oorspronkelijke plan van toedeling uitgevoerd zien. Goense stemde aanvankelijk in met de planwijziging. Maar toen hij hoorde dat een perceel van ruim 5 ha was toebedeeld aan M. van Dijke van de Hermanshoeve, meende hij daar net zoveel recht op te hebben. Bovendien wilde Goense nog een perceel van mevrouw I. van Strien naast de Wilhelminahoeve, maar die wil dat niet kwijt. En Van Dijke merkte voor de rechtbank op, dat Goense tijdens de wenszitting om onder- noch overbedeling had gevraagd. "En hij krijgt nu precies wat hij gevraagd heeft. Ik vroeg overbedeling en krijg die 5 ha, die tegen mijn huiskavel ligt, als cotri- pensatie omdat ik voor de rest wat versnipperd blijf." Van Dijke had aanvankelijk bezwaar gemaakt tegen het plan van toedeling, maar trok dat in. ÖSWV SgssKttS VSfSXtSSSVmm pss&SS&vsBSi.'jr/r. Dijkgraaf J.L. van Gorsel onthult een informatiebord bij de Bruin tjeskreek op Sint-Philipsland. Het Zeeuwse Landschap wil de nade lige invloeden op dit milieubeschermingsgebied (een in 1847 afge sloten getijdégeul) uitschakelen door extra grond langs de randen te verwerven. De landinrichtingscommissie voelt daar niet voor, bleek donderdag voor de rechtbank. ZMO-bestuurders hebben blijk baar geen mening over het al of geen nut hebben van een zoet watervoorziening voor de land bouw. De Thoolse praktijkschrij ver in het ZLM-blad bekritiseert die houding van het bestuur, zoals dat vorige week ook tot uiting kwam in de opstelling van voorzit ter E. Hage in de Eendrachtbode. "De ZMO en voorheen de ZLM heeft altijd gepleit voor een gebieds- raadpleging en wat dat betreft een pluim op de hoed. Wat ons echter tegenvalt is, dat dezelfde ZMO- bestuurders blijkbaar zelf geen mening hebben over dit verfijnings plan. Voorheen hebben ZLM- bestuurders dit altijd wel gedaan en Freek Boudeling uit Anna Jacoba- polder is op het Nederlands kam pioenschap ploegen in Cromstrijen op de tweede plaats geëindigd in de categorie tweeschaar-wentelploe- gen. Daarmee verloor de regerend nationaal kampioen zijn titel. Thools en Zeeuws kampioen Piet Ooms uit Oud-Vossemeer werd in dezelfde categorie derde. Verder kwamen de Thoolse deelnemers niet zo hoog in het klassement. Bij de drieschaar-wentelploegen eindigde P.J. Abrahamse uit Poortvliet als vijftiende en Gert-Jan Boudeling uit Anna Jacobapolder werd achttiende in deze categorie waaraan 21 men sen deelnamen. Bij de rondgaande ploegen werd K. Groenewege uit Sint-Maartensdijk tiende, net voor M.G.L. Heijboer uit Sint-Annaland die de elfde plaats innam Freek Boudeling behaalde op de eerste dag (vrijdag) een eerste plaats, maar kon die zaterdag niet vasthouden. Hij werd toen vierde. "De concurrentie was best goed. We verschilden maar erg weinig van elkaar. Aan de grond en het weer lag het niet. Die waren allebei geschikt", zegt Boudeling. Enige hoop voor Tholen is nu nog Piet Ooms die in november naar de wereldkampioen schappen in Kenya gaat. Landinrichting. Begin volgend jaar moeten de leden van de landinrich tingscommissie Oud-Vossemeer opnieuw benoemd worden. De pro vincie wil de zittende leden J.L. van Gorsel, M.J. Stoutjesdijk en C. van den Berge opnieuw aanstellen. Onderzoek veerpassagiers. In de laatste week van september en de eerste twee weken van oktober gaan de Provinciale Stoombootdiensten van Zeeland onderzoeken wat de passagiers vinden van de informa tievoorziening aan boord en op de veerpleinen. Het onderzoek dat bij na 14 mille kost, moet aantonen of er verbetering mogelijk is. juist door hun positieve instelling is het basisplan waterbeheersing er gelukkig wel gekomen. Wij als boe ren en tuinders willen een duidelijk advies van wat meer ingewijden in deze materie en verder een spijker harde garantie dat het nu 60 gulden per ha kost en geen cent meer!", aldus de Thoolse praktijkschrijver in het ZMO-blad. Voor de meningpeiling van ZMO en WLTO, omtrent het verdichtingen plan zoet water op Tholen en Sint- Philipsland, konden 1095 belang hebbenden (waarvan 433 voor de helft, als pachter of verpachter) hun stem laten horen. Uiteindelijk heb ben er 865 gebruik van gemaakt, samen goed voor 689 stemmen (van de 878Vè); een opkomst derhalve van 78,43%. Aan de peiling moch ten alleen mensen meedoen met minimaal één hectare cultuurgrond, samen goed voor 11174 ha. Van de 276 pachters stuurden 238 (86,23%) het formulier in, van de 157 eigenaren-verpachters 114 (72,61%) en van de 662 eigenaren- gebruikers 513 (77,49%). Zij verte genwoordigden respectievelijk 2982 ha, 2884 ha en 7059 ha cultuurgrond in de streek. De pachters die hun stem uitbrachten, stonden voor 91,47% van de oppervlakte in hun categorie, de eigenaren-verpachters voor 88,22% en de eigenaren- gebruikers voor 89,30%. Van de pachters wees 69,75% het verdichtingenplan (tegen een prijs van zes tientjes per hectare) van de hand. Van de eigenaren-verpachters was 68,42% tegen en van de eigena ren-gebruikers 66,86%. Gekeken naar de oppervlakte was 73,11 van de gepachte grond tegen, 61,86% van de verpachte grond en 63,03% van de grond van eigenaren-gebrui kers. De algemene vergadering van hoofdingelanden van het waterschap (Tholen, öf Zeeuwse Eilanden) zal uiteindelijk beslissen of het verdich tingenplan wordt uitgevoerd. Ondanks het feit dat de aanvoer met 101 ton nagenoeg gelijk was aan vorige week, zakten de prijzen van de aardappelen op de veiling van Sint-Annaland. Het Bintje gaf een vrij scherpe daling te zien van 31 naar 22 cent. Bildtstar boekte de hoogste kiloprijs. Alleen de Eigen heimer noteerde twee cent meer ten opzichte van vorige week. Overi gens herstelden Doré en Eigenhei mer zich wat van de veiling voor het weekeinde, toen deze rassen twee tot vier cent minder opbrachten. Dinsdag 19 september: Doré 23; Gloria 21-25, bonken 26-35, kriel 25; Eigenheimer 23-29; Bintje 22, drielingen 8; Bildtstar 42-44. Nordland b.v. uit Bergen op Zoom neemt de 16 personeelsleden, gebouwen en gereedschappen over van beheermaatschappij G.L. Nieuwenhuyse b.v. in Poortvliet. Dit constructiebedrijf aan de'Paas- dijkweg, voorheen Mullié, werd vorige week toch nog failliet ver klaard door de Middelburgse rechtbank. Het eerder verleende voor lopige uitstel van betaling bracht geen oplossing dichterbij. Nordland, dat in 1984 ontstond als ingenieursbureau en geleidelijk uitgroeide tot een produktiebedrijf met apparatenbouw voor de petro chemische industrie, brandbeveili- gingsapparatuur en spoorwegma teriaal, is blij met de aankoop. "Wij waren al langer op zoek naar diver sificatie, verbreding van ons pak ket", zegt woordvoerder B. Jansen. "Nieuwenhuyse betekent een aar dige aanvulling voor ons. Wagen- bouw, zoals dat in Poortvliet gebeurt, is ons niet vreemd gezien onze opdrachten voor de spoorwe gen. En metaal is tenslotte metaal." Nordland telt 65 medewerkers en heeft een omzet van 9 tot 10 mil joen gulden. De bedoeling is dat Nieuwenhuyse weliswaar een onderdeel wordt van Nordland, maar als zelfstandig bedrijf onder de huidige directie van G.L. Nieu wenhuyse blijft werken. De Poort- vlietse onderneming maakt de bekende gele Mullié-kipkarren, gierkarren, weideslepers, enz. Vol gens Jansen zal de verkoop ver sterkt worden. De overname gaat met terugwerkende kracht tot 18 september in. Rechter-commissaris mr. B.J.R.P. Verhoeven is accoord gegaan met de overnamesom. "Er is een zeer reëele prijs voor betaald", zegt curator mr. B. van Leeuwen uit Tholen. "En de voltallige werkge legenheid blijft behouden." Diverse schuldeisers zitten voorlo pig met de brokken, nadat een Duitse afnemer van Nieuwenhuyse zijn rekeningen van 8 a 900.000 gulden niet betaalde. Curator Van Leeuwen probeert dat geld nog hinnen te krijgen, maar de Duitse onderneming verkeert zelf in bet alingsmoeilijkheden. "Het hangt ervan af, wat daarvan nog binnenkomt, maar ik verwacht in ieder geval enige betaling te kunnen doen aan de concurrente crediteren. Maar niet op korte ter mijn", zegt de curator. Voor zover hem bekend, zijn er geen preferen te crediteuren. Ook de bank behoort tot de concur rente crediteren, al heeft die gedeeltelijk wat zekerheden. Mr. Van Leeuwen heeft de omvang van de schulden nog niet definitief kunnen vaststellen. De vereffe ningswerkzaamheden zullen vol gens hem geruime tijd in beslag nemen. De gedachte om bouwbedrijf Nortier, installatiebedrijf Visser, snackbe- drijf Breure en de showroom van garage De Graaf te verplaatsen om nieuwbouw van Budelpack mogelijk te maken, heeft voor nogal wat dei ning gezorgd bij de desbetreffende ondernemingen en het gemeentebe stuur. "De mensen staan op hun achterste benen. Dit is onverantwoord", zegt Budelpack-directeur A.A. Nieuw- kerk. "Ik ben hier verre van blij mee", zegt wethouder J. Versluys met ingehouden woede. Hij is flink geschrokken van het openbaar maken van een gesprek, dat 31 mei plaatsvond tussen b. en w. van Tho len en de commissaris van de konin gin in Zeeland drs. W.T. van Gelder. Dinsdag kwam het verslag van het werkbezoek aan de orde in de verga dering van gedeputeerde staten en - zoals gebruikelijk - was dat na afloop openbaar. "De uitbreiding van het Poortvlietse bedrijventerrein is nog zo in de aftastende fase, dat de provincie dit nog niet naar buiten had moeten brengen", vindt wethou der Versluys. Volgens het verslag meldde burge meester Van der Munnik op 31 mei aan de commissaris, dat zowel Budelpack als Bouman-Potter ver der willen uitbreiden. 'Hoe kan ruimte worden geschapen? Het ambtelijk advies gaat uit naar een terrein aan de overkant van het hui dige bedrijventerrein. Hierover is inmiddels contact geweest met gedeputeerde Bruinooge en de voor malige gedeputeerde Nederhoed. Gedeputeerde Van Zwieten is op de hoogte. Budelpack groeit erg hard. Door de expansie moet een holding worden gesticht die men in Poort vliet wil vestigen. Dit wordt een apart bedrijf. Om dit mogelijk te maken, zouden 4 kleine bedrijven moeten worden weggesaneerd, het college wil voor beide bedrijven een planologische inspanning leveren. In dit stadium draagt dit alles nog een vertrouwelijk karakter.' Op vragen van de commissaris ant woordde de burgemeester, dat de holding van Budelpack werk zou bieden aan 20 tot 30 mensen en de uitbreiding van Bouman-Potter op het gebied van tweede hands meu belen 10 tot 15 mensen. Wethouder Versluys benadrukte 31 mei de belangrijke werkgelegenheidsaspec ten van zowel Budelpack als Bou man-Potter, met name voor vrou wen. Volgens het verslag merkte de Thoolse burgemeester nog op, dat 'Budelpack en Bouman-Potter zich moeten realiseren, dat de uitbrei dingsmogelijkheden in Poortvliet niet oneindig zijn.' Wethouder Versluys zegt desge vraagd, dat het gemeentebestuur zich volop inzet voor de twee grote bedrijven. "Het zijn twee grote werk verschaffers en daar willen we best onze jas voor uit doen. Maar wij gaan niet verder dan'planologische medewerking en het aanbieden van vervangende grond voor bedrijven die eventueel verplaatst worden. Onderhandelingen met de vier genoemde ondernemingen moet Budelpack zelf voeren. Wij spreken zelf wel met garage Niemantsver- driet en transportbedrijf De Groen, maar dat gaat om de aanpak van ver keersoverlast in de Paasdijkstraat/Molenstraat." Van de vier genoemde bedrijven die voor Budelpack zouden moeten wij ken, zijn de reacties verschillend. "Ik ben niet echt verrast en voor ons is verplaatsing ook geen probleem", zegt woordvoerder M. Poot van installatiebedrijf Visser. "Als er een aannemelijk bod komt, dan valt er echt wel met ons te praten, 't Is een kwestie van onderhandelen. Aan nieuwbouw hangt een prijskaartje", aldus Poot. Garagehouder J.D. de Graaf is daar entegen minder enthousiast. "Ik zit daar zo lekker ruim met mijn showroom, dat ik niet weg wil. Als het werkelijk aantrekkelijk is, dan ben ik overal voor te porren, maar Budelpack zal van goede huize moeten komen. We zijn namelijk al zeven keer bezig geweest, maar ik moet een aantrekkelijke prijs en plaats krijgen. En als ik stop, dan maak ik er nog liever een weiland van voor mijn paarden", aldus De Graaf. Nieuwkerk bevestigt, dat er vorig jaar november nog contact was. "De Graaf zei onaanvaardbare overlast van onze transporten te ondervin den. Dat hinderde zijn klanten, dus daar is op zijn initiatief over gespro ken. Maar wij gaan geen vier bedrij ven uitkopen. Dat is onbetaalbaar en zo werkt dat niet. Bovendien zit ik nog helemaal niet in de problemen. Naast Budelpack II hebben we 20.000 m2 grond in voorraad om te bouwen. Maar we weten, dat er voor garage Niemantsverdriet en trans portbedrijf De Groen naar grond gezocht wordt en dat zowel Bouman als wij in de toekomst willen uitbrei den. Op langere termijn is er dus grond nodig en dat moet je op tijd regelen. Dat hebben we bij het gemeentebestuur aangekaart, maar wij zijn niet bereid om 1000 gulden per vierkante meter voor aankoop van bedrijven te betalen. Er zijn nog voldoende alternatieven." In de toe komst komen misschien de aan Budelpack I grenzende waterzuive ringsinstallatie en de magazijnen van Bouman beschikbaar als de laat ste naast zijn nieuwe pand mag uit breiden. "We hebben wel een ernstige kanto- rennood", zegt Nieuwkerk. "Daar voor moeten we misschien tijdelijk prefab-eenheden plaatsen. Naast Budelpack II is er overigens een kantoorvleugel geprojecteerd met een gebouw voor de technische dienst. Een beslissing daarover hangt af van de adviezen die bureau Berenschot ons zal geven, na een onderzoek dat nu aan de gang is. Maar ons plan voor de vestiging van Budelpack international in Poort vliet is nog steeds serieus. Dat wil len we zo dicht mogelijk bij ons bestaande hoofdgebouw verwezen lijken." Een en ander houdt verband met de voorspoedige ontwikkelin gen van de twee Spaanse vestigin gen van Budelpack. "Het gaat daar geweldig. De groei is 30 tot 35%", aldus Nieuwkerk. De NS gaat meer politie inzetten op de Zeeuwse treinstations. Daarvoor zijn afspraken gemaakt met de spoorwegpolitie. Voortaan kent Zeeland een 'gebiedsagent' die zich uitsluitend met de NS-stations bezighoudt. De agent bezoekt vrij wel dagelijks alle stations in Zee land. De NS hoopt hiermee het toe nemende gevoel van onveiligheid bij de reizigers weg te nemen. Het bedrijf legt prioriteit bij de stations Middelburg en Vlissingen-Souburg. Uit een reizigersenquête is gebleken dat deze twee als niet veilig genoeg worden ervaren. Hoewel ik niet graag via de krant over zaken discussieer, ontkom 4k er helaas niet aan, gezien de inhoud van het artikel 'Van Gor sel heeft financieel slecht op de winkel gepast' in de Eendrachtbo de van 14 september. Ik doe dit via een open brief aan Van Nieu- wenhuyzen. Bram, Met stijgende verbazing, met onbe grip en teleurstelling heb ik de argu mentatie gelezen waarom je de cate gorie ongebouwd bij de .verkiezin gen voor het nieuwe dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden niet hebt gesteund. Tot tweemaal toe ben ik je voor de verkiezingen open en eerlijk tege moet gekomen om over een aantal zaken te praten. Tot twee keer toe heb je zonder duidelijke motivatie mijn toenadering afgeslagen. Je stemgedrag tijdens de db-verkiezin- gen Zeeuwse Eilanden was daarom niet verrassend. Maar dat ik je moti vatie om je eigen categorie, onge bouwd, niet te steunen uit de Een drachtbode moet lezen, is niet de wijze waarop bestuurders met elkaar omgaan. Bram, ik ken je op veel vlakken als een kundig man, maar helaas ook als iemand die moeite heeft zich bij andere meningen neer te leggen. En aangezien je weet dat ik op mijn eigen wijze gewend ben om open hartig mijn mening te geven, gaf dat wel eens botsingen. De redenen die je noemt om mij niet te steunen, zijn ongepast en onte recht en dat moet jij als lid van de algemene vergadering van het waterschap Tholen en als lid van de financiële commissie heel goed weten. De algemene vergadering is het hoogste besluitvormend orgaan, die alle beslissingen genomen heeft, terwijl alle rekeningen van het waterschap ook door jou zijn goed gekeurd. Het rapport van VB accountants over de overschrijdingen van de basisplan-kosten is ook door jou onderschreven, terwijl het door de algemene vergadering aangenomen tweede en verbeterde plan voor de bouw van het Polderhuis binnen de raming is uitgevoerd. Natuurlijk zullen er door het d.b. van het waterschap - als collegiaal bestuur - zoals in elk bestuur wel eens minder goede beslissingen genomen zijn en ik ben de laatste om dat te ontkennen. Voor mijn ver antwoordelijkheid weglopen is niet mijn stijl, maar ik verlang dat ook van medebestuurders, dus ook van jou. Gelukkig heb ik gemerkt, dat mensen die kennis 'hebben van het waterschap door de argumentatie van jou (Bram) heen prikken. Dat geeft me de kracht om me in te blij ven zetten voor de belangen van de streek in zowel het waterschap Tho len als het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden. Uiteraard heb ik mij neergelegd bij de uitslag van de verkiezingen voor het nieuwe d.b. door de algemene vergadering van Zeeuwse Eilanden. Toen jnij in het najaar gevraagd werd om na de pensionering van Izak Hage als waarnemend-dijk graaf leiding te blijven geven aan het waterschap Tholen, heeft de algemene vergadering bijna una niem - met alleen de stem van jou tegen - daarmee ingestemd. Ieder een, dus ook jij, heeft het recht om te stemmen zoals men denkt dat te moeten doen, maar geef dan liever geen motivatie, dan een onjuiste. Met dit krantenbericht heb jij niet alleen mij beschadigd, maar ook jezelf en bovenal door je handels wijze het waterschap Tholen en dat laatste betreur ik nog het meest. Hans van Gorsel. P.S. Voor mij is de discussie geslo ten. J.L. van Gorsel Molendijk 9 Oud-V ossemeer. Wie één dezer dagen over de Oester- dam reed, zal zich wellicht hebben afgevraagd waar de forse pijpleidin gen voor dienen die vlakbij het recreatieterrein De Speelmansplaten liggen. Daar is rijkswaterstaat bezig om tegen de oever van het Zoom meer zand op te spuiten. Op die manier wordt er een soort schor gemaakt waardoor een aantal kreek jes komen. Deze 'zachte oever' is bedoeld om de waterkwaliteit te ver beteren. Door hier ondermeer paai- plaatsen voor roofvissen zoals de snoek te creëren, wil men het ecolo gisch evenwicht in het Zoommeer beter maken. In het brakke water komt erg veel witvis voor (zoals bra sem). Deze vissoorten bejagen de dieren die zorgen voor een even wichtige groei van de algen en plan ten in het water. Het gevolg is dan ook een overdaad aan groen. Het stuk water voor het surfstrand aan de Speelmansplaten dient als winplaals voor de specie waarmee het eilandje wordt aangelegd. "Daardoor wordt het water op die plaats dieper en heb je meteen ook minder last van waterplanten", zegt Henk van der Laak van rijkswaterstaat. "Dat is dan meteen gunstig voor de recreatie." Het nieuwe stuk schor komt te lig gen in de eerste bocht van de Oester- dam na de Speelmansplaten. Het werk moet 4 januari klaar zijn en wordt uitgevoerd door HAM-Van Oord Werkendam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11