Pachter van Tholen is wat logischer 'Onverwachts, maar 't is een uitdaging' tónden 'Van Gorsel heeft financieel slecht op de winkel gepast' BM 1 Tot het einde toe in het ongewisse Er is een vies spelletje gespeeld Elenbaas: teveel boeren van Tholen zéér scherf geprijsd! V R I ENS EMSICIHIEILIDIE Donderdag 14 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Amendement Schouwen aangenomen Een wijzigingsvoorstel van J.J. Geleijnse uit Zierikzee om de gezworene uit de categorie pachters te wisselen met die van ongebouwd op Tholen, is vrijdag met 37 tegen 24 stemmen aangenomen. Vergoedingen natuur beheer boeren hoger J.L.C. Mol uit St. Maartensdijk Zware klus VOORZETHAARDEN Showroommodellen mr^wo,- mmnmr^-1750,- Van Nieuwenhuijzen: overschrijdingen basisplan en Polderhuis A.A. van Nieuwenhuijzen heeft bewust zijn mede-hoofd- ingelande van de categorie ongebouwd, J.L. van Gorsel, gepasseerd uit onvrede over zijn beleid als gezworene in het waterschap Tholen. "Hij heeft slecht op de winkel gepast. Financieel zijn zaken als het basisplan watervoor ziening en de uitbreiding van het Polderhuis in St. Maar tensdijk erg uit de hand gelopen." Natrappen is ongezond Zo is het leven Achterban raadplegen G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer Tien gezworenen Zeeuwse Eilanden 'Heren zijn er nog niet aan toe' Chr. Koopman over passeren Van Gorsel: "Kennelijk is er een vies spelletje gespeeld. Ik ben teleur gesteld dat waarnemend dijkgraaf Van Gorsel door aller lei oorzaken niet in het dagelijks bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden is gekozen." Harde woorden dinsdag in de algemene vergadering van het waterschap Tholen, uitgesproken door hoofdingeland Chr. Koop man. Verdeeldheid gezocht Niet sterk Amendement de Bevelanden verworpen De twee Thoolse hoofdingelanden bedrijfsgebouwd heb ben vrijdag tevergeefs een amendement van de Bevelan den gesteund om de aan Tholen toebedeelde gezworene ongebouwd (grondeigenaren) te wijzigen in bedrijfsge bouwd (industrie). Twee maten Bepaalde kandidaten De dertien van Tholen Voor Tholen had dat grote gevolgen omdat J.L. van Gorsel daardoor bui ten de boot viel en J.L.C. Mol geko zen werd. Geleijnse, indiener van het amendement, noemde het echter logischer dat Tholen de gezworene voor de pachters leverde gezien het feit dat Tholen als enige 2 hoofdin gelanden namens de pachters heeft. "Verhoudingsgewijs heeft Tholen ruim 10% meer pacht dan Schou- wen-Duiveland", zei Geleijnse. Voorzitter drs. H. Eversdijk noemde Beheersovereenkomsten tussen boe ren en het bureau beheer landbouw gronden kunnen voortaan jaarlijks worden opgezegd. En de verpachter hoeft niet langer schriftelijk met de overeenkomst in te stemmen. Dat zijn enkele punten in de nieuwe regeling die onlangs tot stand is gekomen. Tot nu toe gold een perio de van zes jaar met één proefjaar. De overeenkomsten zijn bedoeld om via agrarisch natuurbeheer bij te dragen aan het in stand houden van natuur en landschap. In verband met het lage rendement zijn een aantal lichte beheerspakket- ten geschrapt en in plaats daarvan nieuwe zware pakketten toege voegd. De vergoedingen zijn ver hoogd met 5% voor de lichte en 15% voor de zware pakketten (met uitgestelde maaiweidedatum). Per hectare varieert dit van 180 tot 1440 gulden. Ook op bouwland zijn nu mogelijkheden geschapen. Hiervoor ligt de vergoeding tussen 690 (bouwland-graanpakket) en 2800 gulden (akkerrandenpakket). het een kwestie van optellen en aftrekken. Hij was tot zijn model gekomen omdat Schouwen 3747 ha pachtgrond heeft, Tholen 3601 ha en Walcheren 2350 ha. De Bevelanden waren niet in beeld omdat die hun aandeel van drie gezworenen (inge zetenen, gebouwd en bedrijfsge- bouwd) al hadden geleverd. Aange zien er maar 1 pachter-gezworene te kiezen viel in Zeeuwse Eilanden, keek Eversdijk naar het grootste are aal pachtland. "Je kunt overal een redenering op na houden, maar ik heb het zo objectief mogelijk gedaan", zei de voorzitter. Schouwen dacht er anders over en kreeg de meerderheid van de 61 hoofdingelanden achter zich. Daar mee werd de positie van de waarne mend-dijkgraaf van Schouwen, L.J. Klompe gered, maar sneuvelde zijn Thoolse collega ongebouwd J.L. van Gorsel. Dat de beoogde gezworene voor de pachters, J. v.d. Slikke uit Ellemeet, zijn functie in Goes misliep, deerde hem niet. "Ik was uiteraard beschik baar, maar vanaf het begin heeft Schouwen de voorkeur aan een gezworene ongebouwd gegeven. Je kunt dan moeilijk je eigen belang laten prevaleren. Het is een kwestie van geven en nemen, maar het pro bleem is eigenlijk de verdeeldheid in de Zeeuwse agrarische sector. We zijn in de voorbesprekingen nooit tot een eensluidend oordeel geko men. Dat is de zwakheid van het ongebouwd en de pachters in Zee land en ook een teken aan de wand. Daar komt bij, dat het bedrijfsge- bouwd zijn wil aan deze verkiezin gen heeft opgelegd. Die categorie heeft naar de mensen gekeken, de sectoren industrie en recreatie en minder naar de gebieden", aldus Van der Slikke. Met de 47-jarige akkerbouwer en schapenhouder Jacob Mol uit St. Maartensdijk krijgt het waterschap Zeeuwse Eilanden een gezworene bij wie het hart voorop de tong ligt. Hij neemt geen blad voor zijn mond. Recht voor zijn raap ventileert Mol zijn standpunten, zoals recent nog bleek tijdens twee voorlichtingsbijeenkomsten over het verdichtingen plan voor zoet water, waarvan hij bepaald geen voorstander is. wen en de Bevelanden zat het erin", zegt Mol glunderend, terwijl hij door diverse Tholenaren wordt gefe liciteerd. "Het komt onverwachts, maar 't is een uitdaging. Een gezwo rene bedrijfsgebouwd was voor Tholen niet op zijn plaats, maar een pachter wel. Het aannemen van het amendement Schouwen was echter een verrassing. Voor Van Gorsel had dat zeer vervelende gevolgen, maar als je redeneert dat er alleen maar ervaren mensen gekozen kun nen worden, dan komen er nooit geen nieuwelingen aan bod." J.L.C. Mol uit St. Maartensdijk. Mol werd in april 1994 onverwacht hoofdingelande van het waterschap Tholen voor de categorie pachters door het overlijden van A.C. Breure, voor wie de akkerbouwer uit St. Maartensdijk bij de verkiezingen waterschap nieuwe stijl plaatsver vanger was. Dankzij het grote ver trouwen dat Breure destijds kreeg (80 stemmen), stroomde Mol als eerste pachter door naar Zeeuwse Eilanden, gevolgd door A.L. Aar- noudse (45 stemmen). J.H.M. Akkermans (42), die voor de pach ters gezworene werd in het water schap Tholen, viel af omdat hij 3 stemmen minder had, maar Mol had in feite geen enkele directe stem van de kiezer. J.L. van Gorsel kreeg in de categorie ongebouwd 156 stem men van de Thoolse ingelanden. Daarom viel Mol vrijdag als nieu weling met zijn neus in de boter door de door velen begeerde post van gezworene in het fusiewater schap Zeeuwse Eilanden te krijgen. "Door de amendementen van Schou- Collega's die Mol feliciteren, zeg gen erbij dat het werk in Goes een zware klus zal worden. De kersverse gezworene ziet er niet tegenop. "De week telt 6 werkdagen van 24 uur en het is een kwestie van aanpakken, delegeren en regelen. Een loonwer ker kan ik op mijn bedrijf een hele boel laten uitvoeren." Mol zegt dat zijn eigen mening, o.a. over het zoet water, in het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden niet mag prevaleren. "Wanneer ik in functie ben, moet ik het algemeen belang dienen. Daarvoor ga ik me hard maken. Het moet geen een manszaak worden", aldus Mol, die voorheen bestuurlijk actief was in het afdelingsbestuur van de ZLM St. Maartensdijk. Verder is hij een ver woed jager. Zijn collega-pachter van Tholen in Zeeuwse Eilanden had geen interes se in de functie van gezworene. "Ik heb een intensief landbouwbedrijf en kan dat werk er niet bij gebrui ken." Van de 10 dagelijkse bestuurders van het fusiewaterschap is Mol samen met ingezetene J. Hoekman uit 's Gravenpolder de enige die in de 'oude' waterschappen geen ge zworene is, maar hoofdingelande. AMieding SHOWROOM Geopend Ma. 13.00 - 17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 - 17.30 uur Vrijdag 08.30 - 21.00 Zaterdag 09.30 - 17.00 uur De directeur van reclamebureau Boom collectief presenteert met voorzitter drs. H. Eversdijk het beeldmerk van het fusiewaterschap Zeeuw se Eilanden, waaraan ook de Thoolse dijkgraaf J.L. van Gorsel rechtste pas kwam. Links de twee hoofdingelanden bedrijfsgebouwd van Tholen, J.K. Elenbaas en M.A. van Beek. Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 01640-71500 Gisteren pas wilde Van Nieuwen huijzen openheid van zaken geven, nadat hij vrijdag bij het fusiewater schap Zeeuwse Eilanden nog wei gerde om commentaar te geven op zijn opvallende stemgedrag. Hij gaf steun aan J.L.C. Mol van de catego rie pachters en liet daarmee zijn eigen groep van grondeigenaren en dan met name kandidaat J.L. van Gorsel een nederlaag lijden. Met een politieke vergelijking zou je kunnen zeggen, dat bijvoorbeeld SGP-frac- tievoorzitter M. Dijke bij de verkie zing van wethouders niet op partij genoot J. van der Jagt zou stemmen, maar op VVD-raadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger. "Zo mag je dat niet vergelijken", zegt Van Nieu wenhuijzen. "Pachters en onge bouwd vormen eigenlijk één groep van agrarische vertegenwoordigers. We hebben samen in Goes en Zie rikzee ook voorvergaderingen ge houden en toen al was Van Gorsel bekend, dat hij alleen stond." Van Nieuwenhuijzen wilde gisteren uitleg geven over zijn stemgedrag bij Zeeuwse Eilanden gezien de uit latingen van zijn mede-hoofdinge- lande ongebouwd Chr. Koopman, dinsdagavond bij het waterschap Tholen. Die sprak over 'vieze spelle tjes.' "Ik vond dat erg grof tegenover de nieuw gekozenen", zegt Van Nieuwenhuijzen. "Eigenlijk is dat geen praat en het slaat ook nergens op. Bovendien moet je dat dan onderbouwen." Zelf ging hij er niet op in 'omdat de gemoederen nogal verhit waren.' "Er was dinsdagavond nogal wat irrita tie en dat betekende eigenlijk een slechte start voor de Thoolse gezwo renen in het waterschap Zeeuwse Eilanden. Zo kun je niet verder gaan. Natrappen is ongezond en niet netjes. De democratisch gekozen mensen moet je accepteren. Daarom dienen we als Thoolse hoofdinge landen in het waterschap Zeeuwse Eilanden achter Mol te gaan staan." De hoofdingelande uit Anna Jacoba- polder realiseert zich terdege dat de nederlaag voor Van Gorsel een bit tere pil was. "Ik loop lang genoeg mee in besturen en de politiek om te weten dat zoiets verschrikkelijk hard aankomt, maar zo is het leven. Koppen rollen soms om onverklaar bare redenen, maar hier waren wel duidelijke argumenten. Puur zakelijke; het lag totaal niet in de persoonlijke sfeer. Geen vieze spelletjes dus, maar het feit dat Van Gorsel als waarnemend dijkgraaf en als eerste vertegenwoordiger van de georganiseerde landbouw in het waterschap Tholen onvoldoende bepaalde zaken heeft opgepakt. En ieder kent dan de overschrijdingen bij het basisplan watervoorziening en de verbouwing van het Polder huis. Dat laatste zelfs met 100%! Persoonlijk gaf ik daarom de voor keur aan een andere gezworene: Mol. Maar de vier stemmen van Tholen die het amendement Schouwen heb ben ondersteund gaven niet de door slag. Er was een duidelijke meerder heid van Zeeuwse Eilanden voor de ruil van ongebouwd-pachter met Schouwen. Men gaf daarvoor een heldere argumentatie: Tholen heeft als enige van de waterschappen 2 pachters in het fusiewaterschap. Eigenlijk is dat tegen alle verhou dingen in, want de Bevelanden heb ben een veelvoud van het Thoolse pachtersareaal en ook Schouwen staat wat dat betreft nog voor ons. Het gebouwd heeft destijds nog tegen die dubbele vertegenwoordi ging van de pachters geprotesteerd, maar het bleef zo. Ik heb me er ook over verwonderd, dat vrijdag nie mand van het ongebouwd op het amendement van Schouwen heeft gereageerd. Tijdens de schorsing heb ik het nog aan Van Gorsel gevraagd, maar niemand reageerde. Bij het andere amendement, dat van de Bevelanden, is dat wel gebeurd en dat wijzigingsvoorstel heeft het ook niet gehaald." Van Nieuwenhuijzen laat weten, zelf geen kandidaat-gezworene voor het ongebouwd te zijn geweest. "Daar heb ik geen tijd voor." Steunde de grote meerderheid van de 13 Thoolse hoofdingelanden Van Gorsel, 4 waren een andere mening toegedaan: behalve Van Nieuwen huijzen waren dat J.L.C. Mol en A.L. Aarnoudse van de pachters en ingezetene J.M. Aarnoudse, die ook het amendement Schouwen steunde. "Omdat het juister was dat er iemand van de Thoolse pachters kwam", zegt J.M. Aarnoudse. "Zon der aanzien des persoons, maar het belang van de pachters is groter dan dat van de grondeigenaren. Overi gens lopen de belangen niet levens groot uiteen. De ingezetenen van Tholen staan ook heel dicht bij de agrarische sector. We hebben nu twee Thoolse gezworenen in Zeeuwse Eilanden en ik hoop dat ze elkaar tot steun zijn. De één met meer ervaring dan de ander, maar ik ga ervan uit, dat ze de achterban raadplegen." Voorzitter drs. H. Eversdijk van Zeeuwse Eilanden noemde het vrij dag 'een groot goed in de democratie dat je kunt winnen en verliezen.' De 53-jarige boer-in-ruste Gerard Gaakeer uit Oud-Vossemeer werd in maart vorig jaar verrassend gezworene van het waterschap Tholen voor de nieuwe categorie ingezetenen en stroomt nu gladjes door naar het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. Zijn kandidatuur was totaal niet omstreden, in tegenstelling tot die van de categorie onge bouwd. 'Toch blijf je tot het einde toe in het ongewisse", zegt Gaakeer. "Zolang de stemming niet geweest is, weet je het niet zeker. Van J.M. Aarnoudse en Chr. van 't Hof, die bedenktijd hadden gevraagd, hoorde ik van middag pas dat ze geen kandidaat waren. Ik ben dolgelukkig met mijn benoeming." Gaakeer maakt sinds -1987 deel uit van de algemene vergadering van het waterschap Tholen. Bij de ver kiezingen voor het waterschap nieu we stijl kreeg hij 620 stemmen en dat grote vertrouwen van de inwo ners sterkte hem in zijn ambities voor een zetel in het dagelijks bestuur. Hij had er ook de tijd voor omdat zijn landbouwbedrijf door de natuurontwikkeling in de Van Haaf- tenpolder in het kader van de ruil verkaveling werd beëindigd. Gaakeer heeft zijn sporen in het bestuurlijk werk op diverse terrein al verdiend: als afdelingsvoorzitter en actievoerder van de ZLM, waar voor hij diverse keren met zijn trac tor naar Den Haag reed. Als voorzit ter van de landinrichtingscommissie St. Annaland en - op een heel ander terrein - bij de Rederijkerskamer Eendracht, de eerbiedwaardige Oud-Vossemeerse toneelvereni ging. Opmerkingen dat hij in het water schap toch ook gezien wordt als een vertegenwoordiger van de agrari sche sector, hoewel hij voor de cate gorie ingezetenen werd gekozen, wijst Gaakeer altijd met nadruk af. "Ik heb niet eens een agrarische opleiding." De Vossemeerder stu- G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vosse meer. deerde weg- en waterbouw bij het Zeeuws Technisch Instituut (ZTI) en haalde daarnaast het diploma Zeeland. Hij werkte vervolgens bij het stedebouwkundig adviesbureau Witte veen en Bos in Deventer en aannemer Visser en Smit te Papen- drecht, totdat hij het landbouwbe drijf van zijn ouders overnam. Gaakeer realiseert zich dat zijn nieu we taak in Goes een grote verande ring is. "Je moet eraan wennen, dat je voor het gehele gebied boven de Westerschelde zit, al zal elke gezworene een bepaalde streek als speciale aandacht krijgen. Schou wen ken ik, naast Tholen en St. Phi- lipsland, vrij goed, maar de Beve landen en Walcheren veel minder. Als ik zou mogen kiezen, zou ik bij de takenverdeling graag de waterke ringen hebben. Droge voeten hou den achter de dijken, dat is heel belangrijk, maar je zit met z'n tie nen, dus moet ik het maar afwach ten." De 10 leden van het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden die vrijdag werden geko zen, zijn: Categorie ongebouwd (grondeige naren): L.J. Klompe (45) uit Drei- schor die gekozen werd met 56 stemmen, 5 waren er blanco. D. Vos (60) uit Vlissingen, eveneens 56 stemmen en 5 blanco. Pachters: J.L.C. Mol (47) uit St. Maartensdijk, 52 stemmen en 9 blanco. Gebouwd (huiseigenaren): C.M. Dagevos (67) uit Wemeldinge, 40 stemmen (mr. S.M. Vermuë-van 't Westeinde, 40, Heinkenszand, kreeg de overige 21 stemmen). Mr. B.J. van Putten (47) uit Meliskerke, 60 stemmen, 1 blanco. Ingezetenen: G.L.D. Gaakeer (53) uit Oud-Vossemeer, 58 stemmen, 3 blanco; J. Hoekman (45) uit 's Gra venpolder, 45 stemmen (A.J. de Winter, 65, Nisse, kreeg de overige 16 stemmen); drs. A.W. van der Hoef (41) uit Middelburg, 40 stem men (mevr. C. Koster, 55, Middel burg kreeg de overige 21 stemmen). Bedrijfsgebouwd (industrie en recreatie): recreatie-ondernemer A. Ruijtenberg (48) uit Renesse, 57 stemmen, 3 blanco. (Inmiddels was er een hoofdingelande vertrokken, zodat er maar 60 in plaats van 61 stemmen uitgebracht werden.); aan nemer J. Legemate (64) uit Kapelle, 56 stemmen, 4 blanco. De gezworenen krijgen een vaste honorering per maand van 15% van de bezoldiging van de interim-voor zitter, die volgens schaal 16 mini maal 8949 gulden per maand bedraagt en maximaal 11.431 gul den. Daarnaast ontvangen de db- Koken met zeewier. De stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranje zon houdt zaterdag 23 september in haar studiecentrum te Oostkapelle een cursus 'Koken met zeewier' waarin men kennis kan maken met de toepassingen van zeewier in de Nederlandse keuken. Er wordt gewerkt met zeesla, zeeboontjes en wakame. Voor inlichtingen en aan melding tel. 01188-1507. leden die meer dan 10 km van gebouw Magnolia in Goes wonen, een km-vergoeding. Voorzitter drs. H. Eversdijk kondigde vrijdag aan, dat de Unie van Waterschappen het salaris per 1 januari naar schaal 18 wil optrekken, waarvan het mini mum 10.728 gulden per maand bedraagt en het maximum 13.830 gulden. Volgens een provincie woordvoerder is hierover het laatste woord nog niet gesproken omdat de provincies de wens van de Unie nogal fors vinden. Mevr. A.F. van Nieuwenhuij- zen-Nelemans uit Poortvliet deed vrijdag tevergeefs een poging om een vrouw in het dagelijks bestuur van het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden te krijgen. Zij diende bij de verkiezing van een gezworene voor de ingezetenen van Walcheren een tegenkandidaat in voor de Middelburgse leraar drs. A.W. van de Hoef, die destijds voor natuur en milieu in het water schap kwam. Mevr. Van Nieu wenhuijzen wilde liever haar partijgenoot mevr. C. Koster uit Middelburg, VVD-raads- en statenlid, in het d.b. van Zeeuwse Eilanden zien. Eer der was er bij de verkiezing van een gezworene gebouwd van de Bevelanden een poging gedaan om mevr. mr. S.M. Vermuë-van 't Westeinde in plaats van dhr. C.M. Dagevos in het d.b. van Zeeuwse Eilan den te krijgen. Beide dames kregen 21 stemmen; hun man nelijke collega's 40. "Het is buiten deze tijd dat er geen vrouw in het d.b. zit, maar de heren zijn er nog niet aan toe", aldus mevr. Van Nieuwenhuijzen. "Uw kennis hadden we graag in het nieuwe bestuur gezien en dat wil ik persoonlijk hier opmerken", aldus Koopman, die evenals Van Gorsel de categorie ongebouwd vertegen woordigt. C. Nieuwenhuis van dezelfde categorie volstond met de opmerking dat het een fait accompli is. Schouwen levert nu een gezwore ne ongebouwd en Tholen kreeg de pachterszetel toebedeeld. Ook enkele andere hoofdingelanden wilden wat kwijt over de gang van zaken rondom de verkiezing van het nieuwe waterschapsbestuur. "Het is doodzonde dat u niet voor ons naar Zeeuwse Eilanden gaat", zei A.G.M. Sauter (categorie ingezetenen) tegen de dijkgraaf. Van Gorsel onderschreef de opmer king over een 'vies spelletje' niet. "Wél is op een legale manier de ver deeldheid binnen de groep Thoolse hoofdingelanden aangegrepen om afspraken te maken." De waarne mend dijkgraaf zei dat men zich bij een democratisch besluit heeft neer te leggen. In zijn openingswoord stond Van Gorsel ook stil bij de gang van zaken. De 13 Thoolse hoofdingelan den die naar Zeeuwse Eilanden gaan konden het na twee bijeenkomsten niet eens worden over het model waarbij namens de ingezetenen en ongebouwd een bestuurszetel ver kregen zou worden. "Een minder heid wilde zich niet neerleggen bij de wens van de meerderheid. Daar bij kan ik mij niet aan de indruk ont trekken dat een aantal hoofdingelan den bewust de verdeeldheid gezocht heeft om hun doel te bereiken, en dat is jammer." De dijkgraaf vervolgde dat de vraag gesteld kan worden of in het belang van het waterschap Tholen is gehandeld. "Mede ook omdat de hoofdingelanden van de waterschappen Walcheren en Schouwen-Duiveland als één blok opereerden en als zodanig dan ook de door hun waterschap gewenste samenstelling voor hün gebied in de wacht hebben kunnen slepen." Van Gorsel deed een beroep op de 13 Thoolse hoofdingelanden om de gelederen te sluiten om de belangen van het waterschap Tholen binnen Zeeuwse Eilanden goed te kunnen behartigen. "Onze beide vertegen woordigers in het dagelijks bestuur zullen wij kritisch, doch met een positieve grondhouding blijven vol gen." "Eén van de sterkste categorieën is nu niet in het dagelijks bestuur ver tegenwoordigd en de manier waarop dat tot stand is gekomen baart me zorgen", zei P.C.A. Versluijs (cate gorie gebouwd). Volgens hem zal Tholen zich in het nieuwe water schapsbestuur niet erg sterk verte genwoordigd zien, waarbij hij niet doelde op de kwaliteiten van Gaak eer en Mol. Hij schetste hoe er lang durig over de samenstelling van de Thoolse afvaardiging en de invul ling van de bestuurszetels is gespro ken. Interim-dijkgraaf Eversdijk van Zeeuwse Eilanden wist dat, maar heeft dat tijdens de stemmingen niet toegelicht, aldus Versluijs. "Sturing is er van Eversdijk dus niet te ver wachten. Om dergelijke zaken in de toekomst te voorkomen zullen de 13 van Tholen moeten gaan samenwer ken. Op die manier werken ze aan wat Tholen en Sint-Philipsland graag willen zien." Van Gorsel sloot af met de opmerking dat er mogelijk een les is geleerd om voortaan een drachtig samen te werken. Het wijzigingsvoorstel van mr. S.M. Vermue-van 't Westeinde om Tho len een bedrijfsgebouwd in plaats van een ongebouwd-gezworene te geven, de Bevelanden een pachter in plaats van een bedrijfsgebouwd en Schouwen-Duiveland een onge bouwd in plaats van een pachter, werd met slechts 8 stemmen voor en 53 stemmen tegen verworpen. Van de 13 Thoolse hoofdingelanden stemden er 2 voor: J.K. Elenbaas uit Poortvliet en M.A. van Beek uit St. Annaland, beiden bedrijfsgebouwd. Wanneer de motie zou zijn aangeno men, zou Elenbaas dagelijks bestuurder van Zeeuwse Eilanden zijn geworden ten koste van - vol gens het oorspronkelijke voorstel - J.L. van Gorsel. Desgevraagd ver klaarden Elenbaas en Van Beek van meet af aan bezwaren te hebben gemaakt tegen de zware agrarische vertegenwoordiging van Tholen: naast Van Gorsel (ongebouwd) G.L.D. Gaakeer (ingezetenen). Hoe wel Gaakeer namens de categorie ingezetenen is gekozen, vonden Elenbaas en Van Beek zijn agrari sche achtergrond doorslaggevend om hem ook als boer aan te merken. Het tweede amendement, dat van Schouwen-Duiveland, waarbij de Thoolse zetel ongebouwd werd gewijzigd in pachter, kreeg niet de steun van Elenbaas en Van Beek. "Gezien de ervaring en kunde van Hans van Gorsel, prefeerden we hem boven Mol." Mevr. Vermue noemde het een logi sche en rechtvaardige wens om een gezworene uit de agrarische sector van de Bevelanden in het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden te krijgen. Dit uit het oogpunt van belang-betaling-zeggenschap. Ze motiveerde haar voorstel om Tholen een gezworene bedrijfsgebouwd in plaats van ongebouwd toe te wijzen met de stelling, dat in belang uitge drukt, ongebouwd en bedrijfsge bouwd allebei een 4de plaats inne men. Tegenwerpingen dat dit onlo gisch zou zijn omdat Tholen in ver houding weinig industrie heeft, wees ze af. "Wat logisch is voor het ene gebied, is dat niet voor het ande re, want de Bevelanden staan in 2 van de 5 categoriën op kop. Er wordt met twee maten gemeten!", zei mevr. Vermue. Voorzitter drs. H. Eversdijk wilde eerst op die beschuldiging ingaan, maar bij nader inzien deed hij dat niet. Mevr. Vermue vond, dat er 'zonder aanzien des persoons' gekozen moest worden. "Maar hier spelen personen blijkbaar een rol, want de J.K. Elenbaas uit Poortvliet. Kamer van Koophandel (KvK) geeft de voorkeur aan gezworenen- bedrijfsgebouwd uit de Bevelanden en Schouwen wegens de bepaalde kandidaten. Eversdijk maakte daar bezwaar tegen. "Personen moeten we hierbij niet in het geding bren gen." Op vragen van J. Roodenburg maakte hij echter melding van een vertrouwelijke brief van de KvK als penvoerder van de 10 hoofdingelan den ongebouwd, waarover A. Ruij tenberg we! opheldering wilde ver schaffen: "De eerste keuze van bedrijfsgebouwd is de Bevelanden en Schouwen en als dat niet zou luk ken, als allerlaatste optie, wanneer het echt niet anders kan: Tholen." De Bevelanders C. Kempe en drs. G.R. Heerebout waren het niet eens met mevr. Vermue. "Elke willekeu rige voorbijganger die je vraagt: waar zit de industrie? zal niet Tho len noemen, maar de Bevelanden en Walcheren. Het is dus volstrekt onlogisch om de gezworene bedrijfsgebouwd van de Bevelanden te schrappen en aan Tholen te geven", zei Heerebout. Hij kreeg de overgrote meerderheid van de 61 hoofdingelanden (M.J. Rijk was verhinderd) achter zich. Mevr. Vermue zag haar poging mis lukken. Ingezetenen: C. van 't Hof uit St. Philipsland, G.L.D. Gaakeer en J.M. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer, J. Versluys uit Scherpenisse en mevr. A.F. van. Nieuwenhuijzen-Nele- mans uit Poortvliet. Ongebouwd: J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer en A.A. van Nieu wenhuijzen uit Anna Jacobapolder. Gebouwd: J.L. Noom uit Scherpe nisse en G. Westerweel uit Tholen. Pachters: J.L.C. Mol uit St. Maar tensdijk en A.L. Aarnoudse uit Oud- Vossemeer. Bedrijfsgebouwd: J.K. Elenbaas uit Poortvliet en M.A. van Beek uit St. Annaland. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9