'De boeren zelf verantwoordelijk maken voor waterbeheer Fayoum' Bert Vermaas nieuw raadslid Samen Sterk zoekt nog zo'n 240 leden 'Makkelijk voor de VVD om tegen te zijn' Quisty de Burley specialist! ƒ1891 95 Gemeente overlegt over soft drugs Rode Kruis met airbus naar Wenen David Nieuwenhuis uit Tholen terug naar Egypte PvdA over uitbreiding gemeentehuis Stavenissenaar al lang reserve PvdA herdenkt P. van Schetsen Bintje blijft 31 cent bij kleine aanvoer BURLEY Donderdag 14 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De Thoolse boeren en tuin ders buigen zich over een plan om hun percelen met zoet water uit het Zoom meer te beregenen; in Egypte betrekken boeren al jarenlang water uit de Nijl om hun akkers te bevloei en. Op Tholen gaat de uit voering niet zonder slag of stoot maar in Fayoum, een gebied ten zuiden van Cai ro en zo groot als de pro vincie Utrecht, evenmin. Groen oase Mankementen Verkiezingen H.J. Vermaas (57) uit Stavenisse vult de open gevallen plaats in de Thoolse PvdA-fractie op na het overlijden van wethouder P. van Schetsen. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad heeft hem maandag benoemd. De Thoolse raad moet in oktober eerst zijn geloofsbrieven nog onder zoeken, waarna hij in november kan worden geïnstal leerd. De Thoolse huurdersvereniging in oprichting Samen Sterk heeft zich actief op de werving van leden gestort. Het voorlopige bestuur, de initiatiefgroep, verspreidde over de hele gemeente Tholen zo'n 2700 inschrijffor mulieren. Daarvan zijn nog maar 60 aanmeldingen bin nen. Veel te weinig volgens C.W. Boogaart uit Oud- Vossemeer, de oorspronkelijke initiatiefnemer. Huurdersvereniging in oprichting Bestuur Jaar werk m V W% W Burley, styl herken je. Een uitgesproken merk is van uitzonderlijke kwaliteit. Dat merkt u gelijk als u ze aan uw voeten heeft. Heerlijk, goed sluitende en modieuze schoenen waarop u gedurende lange tijd probleemloos kunt lopen. De 'R' is in de maand. De tijd van bruine bladeren, wind en regen breekt aan. Maar ook een gezellige, warme periode. Bijvoorbeeld met de najaars-schoenen van Quist. Heerlijk, goed sluitende schoenen waarmee u de herfst comfor tabel èn modieus tegemoet kunt gaan! Kom nu alvast kijken naar onze fantas tische collectie schoenen van topmerken. Maten 36-43. Vanaf Genoeg coffeeshops in Bergen op Zoom B. en w. van Tholen voeren besprekingen met de ge meente Bergen op Zoom over het gedogen van soft drugs. Volgens een schrijven van het rijk kan er in een gemeente met 20.000 inwoners een gedoogbeleid ge voerd worden wat betreft soft drugs. Ook B. Stolk van Thoolse afdeling B. Stolk uit Sint-Maartensdijk is donderdag 21 septem ber een van de 25 Nederlandse Rode Kruisvrijwilligers die naar Wenen vliegen. Op die dag begeleiden ze vijftig gehandicapten die met een toestel van Martin Air naar de Oostenrijkse hoofdstad worden gebracht David Nieuwenhuis vertrekt deze maand weer voor een jaar naar Fayoem. David Nieuwenhuis uit Tholen weet daar van mee te praten. Hij werkt sinds een jaar als irrigatie- en voor- lichtingsdeskundige in het gebied van bijna twee miljoen inwoners en probeert samen met de boeren een oplossing te vinden voor de proble men die daar spelen. Hij legt bedachtzaam uit wat er aan de hand is om niemand op de tenen te trap pen. Overleg is een belangrijke fac tor in zijn missie. "Fayoum is een bijzonder gebied in een laagvlakte. Het werd duizenden jaren op een natuurlijke manier bevloeid door de Nijl. Er werd slib afgezet waardoor het erg vruchtbaar werd. Toen de loop van de Nijl ver anderde, kwam er geen water meer in het gebied maar dat werd weer hersteld. De Engelsen hebben in het begin van deze eeuw de rivier geka naliseerd en een irrigatiesysteem aangelegd. Het is een soort navel streng die het water nu - zonder dat slib - in een hoofdkanaal in de pro vincie brengt. Via kleine kanaaltjes van het irrigatiesysteem wordt het verdeeld." Er zijn in totaal 324 kanaaltjes gegraven met een lengte van 1.296 kilometer en 222 drains die een lengte van 964 kilometer vertegen woordigen. Volgens Nieuwenhuis speelt er een aantal problemen in het gebied waar de boeren gemiddeld over een hec tare land beschikken. "De bevolking is toegenomen waardoor er een watertekort dreigt. Bovendien werkt het systeem niet meer zo goed omdat het niet goed onderhouden wordt. Het betonwerk is verouderd. En niet iedereen krijgt de hoeveel heid water waar hij recht op heeft. Dat proberen we nu te verbeteren." De problemen zijn door de Egypti sche overheid erkend. Die heeft de hulp ingeroepen van Nederlandse deskundigen. Nieuwenhuis werkt voor het directoraat-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij is toegevoegd aan het project waar verschillende Neder landse bedrijven deskundigen aan leveren. Op deze manier doet Nieu wenhuis werkervaring op en hoopt hij na een aantal jaren op een vast dienstverband. De foto's die Nieuwenhuis (30) laat zien, zijn die van een prachtige groene oase in een woestijnachtige omgeving. Op de vruchtbare aarde en dankzij de aanvoer van het water groeien er bomen (dadels en olij ven), rijst, katoen, tomaten, bonen en 'berseem', een klaversoort die als veevoer wordt gebruikt. Jaarlijks wordt er 2,3 miljard kuub Nijlwater in het laaggelegen gebied gelaten. Ligt Tholen laag, het laagste punt in Fayoum is 45 meter onder de zee spiegel. Elke boer weet op hoeveel water hij recht heeft en wanneer hij zijn land mag bevloeien. Maar de verdeling laat te wensen over. Vooral de boe ren aan het einde van het irrigatie systeem klagen dat ze te weinig water krijgen. Samen met Egypti sche collega's heeft Nieuwenhuis gegevens verzameld over hoeveel water elke boer in een bepaald gebied van de Fayoum krijgt. "Er zaten grote verschillen in. Grote boeren aan het begin van het sys teem krijgen soms meer dan de boe ren aan het eind. Die hadden bijna niks meer." De oorzaken zijn volgens Nieuwen huis tweeërlei: er zijn technische mankementen en het systeem wordt door de mensen beïnvloed," drukt hij zich diplomatiek uit. Het woord sabotage komt niet uit zijn mond. Het komt erop neer dat de openin gen in de doorlaatpunten groter zijn gemaakt, dat er stuwen doorgehakt zijn of extra buizen zijn aangelegd. "Moeilijk om dat allemaal te zien, omdat het water nogal hoog staat en de spleten om het water door te laten onder water staan." Die gegevens zijn gepresenteerd aan alle betrokkenen. Met de bedoeling om een zo groot mogelijk draagvlak te creëren onder de boeren. Want naast het verzamelen van gegevens is het zaak het beheer te verbeteren. Volgens Nieuwenhuis kunnen de boeren dat beter zelf ter hand nemen. "Het was altijd een taak van de overheid. Als een boer te weinig water kreeg omdat een andere boer het gaatje in zijn doorlaatpunt groter had gemaakt, dan stapte hij naar de overheid om meer water te eisen. Hij ging niet naar zijn buurman. Dat lost het probleem niet op." Daarom probeert Nieuwenhuis organisaties op te zetten van boeren die allemaal aan een groot kanaal liggen. Van zo'n kanaal stroomt water naar twintig kleine kanaaltjes (mesqa's). "Uit elke mesqa willen we een vertegenwoordiger. Daar voor zijn twee comités opgericht die zelf een bestuur hebben gekozen." Nieuwenhuis werkt samen met twee tolken en twee Egyptische voorlich tingsdeskundigen die vergaderingen met boeren beleggen, informele contacten onderhouden, de boeren begeleiden, trainen en opleiden. De leiders worden op verschillende manieren gekozen; in de ene mesqa gebeurt dat door middel van verkie zingen, in een andere wordt er iemand door de boeren aangewezen. "Dat maakt ons niet veel uit, maar we hebben steeds benadrukt dat het er om gaat het algemeen belang te dienen. En dat zij zelf in staat zijn het beheer te voeren en niet de over heid. Dat is een hele omschakeling want Egypte heeft lang een socialis tisch systeem gekend." Zo'n boerenorganisatie bestaat uit 20 of 30 man en vertegenwoordigt 2000 tot 3000 boeren. "De overheid garandeert dat er voldoende water is. Die hoeveelheid staat vast, maar de eindverantwoordelijkheid voor het beheer moet bij de boeren komen te liggen. Het Egyptische ministerie is het er mee eens. En het heeft mij verbaasd Hoe snel we twee comités bij elkaar hadden van boeren die eerst ruzie hadden." En dat komt niet omdat het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken er veel geld in pompt. "Dat is beslist niet het doel. Wij betalen niet alles. De boe ren die in het bestuur zitten doen dat als vrijwilliger. Wij zijn alleen een smeermiddel tussen de Egyptische irrigatiedienst en de boeren. Meer niet." Nieuwenhuis verwacht dat er na de enthousiaste start bij de boerenorga- nisaties nog wel een terugslag komt. "Eerst zullen de organisaties zich moeten bewijzen." Het project duurt tot september 1996 maar Nieuwenhuis verwacht dat het verlengd zal worden. De ingenieur woont zelf in Fayoum, een provinciestad van 200.000 inwo ners. In een flat, samen met zijn vriendin die cultureel antropologe is. Vier a vijf maanden van het jaar is het er rond de veertig graden, maar in januari daalt de temperatuur binnenshuis tot 14 graden. Op 17 semptember gaat hij terug. "Dan hoop ik dat het comité een plan heeft gemaakt om het kanaal te verbete ren. In de winter kan het een paar weken drooggelegd worden. Dan moet er snel gebouwd worden. Daarna moe ten ze het zelf gaan beheren. Na een jaar kun je zien of het heeft gewerkt. Ze moeten er erg in houden dat iedereen voldoende water krijgt. Als dat niet zo is, weten ze nu waar ze moeten zijn. Dat is het mooiste resultaat." De chef snijzaal bij Timpa founda tions in Tholen, waar hij al 28 jaar werkt, is een trouw partijman. Al in 1978 kwam Vermaas voor op de kandidatenlijst van de PvdA, waar bij hij de rij sloot. Zijn schoonvader, wethouder CJ. Moerland, was toen lijsttrekker. Nadat die zijn taak neer legde, maakte Vermaas een grote sprong op de kandidatenlijst omdat hij de enige vertegenwoordiger van Stavenisse was. Jarenlang heeft Ver maas op de reservebank gezeten en de huidige zesde plaats brengt hem door het overlijden van wethouder Van Schetsen onverwacht het raads werk. "Geen prettige manier om zo in te Met een ogenblik stilte herdachten dinsdagavond de leden van de PvdA afdeling Tholen wethouder P. van Schetsen die vorige week is overle den. Secretaris M. den Haan zei in café Smerdiek te Sint- Maartensdijk dat Van Schetsen het gezicht van de partij was die jaren de kar heeft getrokken. "Piet was een echte socialist. Hij kwam op voor de zwakkeren in onze samenleving. Ook was hij niet gerust op de toene mende rassenhaat. Kortom een man met gevoelens die voor iedereen klaarstond." Van Schetsen werd in 1959 lid van de PvdA, was 31 jaar gemeentebe stuurder en sinds 1982 wethouder. 'Piet was aan zijn laatste periode bezig. Hij wilde dit karwei afmaken, zoals hij dit vertelde in een gesprek dat wij als bestuur met hem voerden over de samenstelling van de kandi datenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen. Hij wilde een finan cieel gezonde gemeente achterlaten, nu de fusie tussen Tholen en Sint- Philipsland een feit was. Hij streefde ernaar om het niveau van voorzie ningen op Sint-Philipsland zo snel mogelijk op te trekken naar wat wij hier gewend zijn. De bewoners van Sint-Philipsland moeren het gevoel krijgen dat ze erbij horen, zoals hij heeft geschreven in de verkiezings krant. Daar wilde Piet zich nog een maal voor inzetten." Den Haan vertelde hoe het bestuur verslagen had gereageerd op het bericht dat de PvdA-voorman was overleden. "Niemand kon dit bevat ten. Hij was nog vitaal, hij wilde nog zo veel." H.J. Vermaas uit Stavenisse. vallen", zegt Vermaas, die al 6 jaar de fractievergaderingen van de PvdA bijwoont. Het gemeentebe stuur is voor de Stavenissenaar dan ook niet vreemd. Hij maakt boven dien deel uit van de commissie bedrijfsleven voor de vakorganisatie FNV en van de beheerscommissie van dorpshuis de Stove. Vroeger was hij ook actief bij voetbalvereni ging Stavenisse: 15 jaar als penning meester en 12 1/2 jaar als kantinebe heerder. Hij was 12 jaar voorzitter en later penningmeester van gym nastiekvereniging Kwiek en 25 jaar bestuurslid van Veilig Verkeer Nederland. Vermaas maakt nu deel uit van het eilandelijke VVN- bestuur. Met de benoeming van Ver maas komt er voor het eerst sinds jaren weer een vertegenwoordiger uit Stavenisse in de Thoolse gemeenteraad. De aardappelprijzen op de veiling St. Annaland zijn in vergelijking met vorige week stabiel gebleven, maar de aanvoer is gehalveerd: 100 ton tegenover 223 ton op 5 septem ber. Het Bintje bleef goed voor 31 cent, maar er waren ook partijen waarvoor de handel niet meer dan een kwartje over had. Dinsdag 12 september: Doré 20- 24, drielingen 13-14, Gloria 23-27, bonken 36-38, drielingen 12-13, Eigenheimer 27, drielingen 6, Bintje 25-31, drielingen 12-15, Koopmans Blauwe 46, Ambiance drielingen 5, aanvoer 100 ton. 'Toen we de formulieren de deur uit deden, rekenden we op een respons van tussen de tien en twin tig procent", vertelt Boogaart die in het voorlopige bestuur de secreta riaatswerkzaamheden op zich neemt. "Er hebben nu zo'n zestig mensen gereageerd, maar het zou den er toch wel tussen de 300 en 500 moeten zijn voordat je er een vereniging voor op kunt richten. Het gekke is dat ik al door heel veel mensen ben opgebeld en aan gesproken die het goed vinden dat we eindelijk eens iets in deze rich ting ondernemen. Maar er komt zo weinig uit voort. Het is wel een beetje wrang als iemand zegt dat hij het een goed initiatief vindt, ter wijl je weet dat hij ook huurder is en zich nog niet heeft aangemeld." Samen Sterk heeft een voorlopig bestuur. Dat bestaat uit voorzitter L.M. Aalbrechtse uit Tholen, pen ningmeester D.F. van Riet uit Sint- Maartensdijk, secretaris J.C. Bazen uit Sint-Annaland en C.W. Boogaart die het secretariaatswerk doet. Bazen neemt het bestuurlijke deel voor zijn rekening. De vereni ging heeft zich ten doel gesteld om haar leden bij alle voorkomende huurderszaken zoals klachten, sub sidie en huurcommissiezaken bij te staan. Boogaart vindt dat een ver eniging beter in staat is om een gesprek met de woningbouwstich- ting aan te gaan dan een particu lier. "Je bent als vereniging niet emotioneel betrokken bij de klacht die je aankaart. De mensen zijn vaak kwaad of voelen zich niet juist behandeld." Aangezien Sa men Sterk nog geen ervaring heeft, krijgt men steun van de zusterver eniging Actief uit Bergen op Zoom en de Nederlandse Woonbond. Maar ook vanuit een onverwachte hoek kwam steun. "We waarderen het heel erg dat ook stichting Beter Wonen achter ons initiatief staat", zegt Boogaart. "Dat hadden we niet verwacht. Met name van dhr. Kloet krijgen we ondersteuning. De stichting heeft ons ook gehol pen door de inschrijfformulieren rond te brengen. Het is goed dat ze inzien dat een huurdersvereniging ook in het voordeel van de woning- bouwstichting kan werken. Samen Sterk heeft bijeenkomsten gepland met mensen van de ver eniging, de huurdersbond, Beter Wonen en de gemeente. Als alles goed gaat, worden die op 24 okto ber in Tholen, op 31 oktober in Sint-Maartensdijk en op 2 novem ber in Sint-Philipsland gehouden. Maar er moeten wel voldoende leden zijn. "De uiterste datum waarop het inschrijfformulier kan worden teruggestuurd, verloopt morgen (15 september - red.). Daarna bekijken we hoeveel reacties er zijn", zegt Boogaart. "Het zou toch wel erg jammer zijn dat we een jaar lang voor niets hard hebben gewerkt. Er zijn al mensen die contactper soon willen zijn in de diverse plaatsen en anderen hebben zich voor bestuursfuncties aangemeld. Ik hoop echt dat we voldoende leden bij elkaar kunnen krijgen." Het bestuur van Samen Sterk bena drukt nog eens dat het alleen voor leden op zal komen. Degenen die zich pas aanmelden als ze al pro blemen hebben, kunnen pas na een half jaar geholpen worden. De VVD en andere oppositiepartijen willen politieke munt slaan uit de discussie over het uitbreiden van het gemeentehuis. Door zich tegen de uitbreiding te keren proberen ze zich geliefd te maken bij de bevolking. Dat stelde fractievoorzitter I.C. Moerland van de PvdA dinsdagavond op de ledenvergadering in café Smerdiek te Sint-Maartensdijk bij de behandeling van de gemeentebegroting. De PvdA zit ook in zijn maag met het hoge bedrag van 5.5 miljoen dat er voor gereserveerd is. De raad is onlangs schoorvoetend akkoord gegaan met een onderzoek van 55.000 gulden naar het uitbreiden van het gebouw. "Ook wij vragen ons af of die uitbreiding wel nodig is. Daar willen we cijfers over zien. Bij de beoordeling wordt gekeken naar de functies van de ambtenaren en de schaal waarin ze ingedeeld zijn. Hoe hoger de schaal, hoe meer ruimte er nodig is." De fusie met Sint-Philips land en het aannemen van nieuw per soneel betekent volgens Moerland dat er ruimtegebrek is ontstaan. "Maar je gaat met wel met een bedrag van 5.5 miljoen naar de bevolking toe. Die schrikt zich het apezuur. Het is voor de oppositie, vooral voor de VVD, gemakkelijk om te zeggen dat ze dit niet willen. Dat komt goed over bij de burgers." M.A.J. van der Linde legde uit dat er meer personeel nodig is voor milieu zaken en schuldsanering. En voor ambtenaren in deeltijd zou ook meer ruimte nodig zijn, zo zei hij. Het effect van de automatisering blijft voor de PvdA onduidelijk. "Er zou den wat meer handen over moeten zijn, maar daar komen we moeilijk achter. We willen de uitbreiding zeer kritisch bezien. Aan de andere kant moet het personeel goed kunnen werken." Van der Linde tipte aan dat de verschillende afdelingen op het gemeentehuis onder de loep geno men worden. Daarvoor is anderhal ve ton beschikbaar. "Er wordt geke ken of er bedrijfsmatiger en produkt- gerichter gewerkt kan worden. Het is nu wat stroperig, het afhandelen van bepaalde zaken duurt nog al lang. Dat zal wat verbeteren." MADE IN ITALY THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp). Deze middelen worden of kunnen dan verkocht worden in een coffee shop. Leidt een en ander tot proble men dan kan de gemeente voor de handhaving van de openbare orde steun krijgen van het rijk. Beschikt een gemeente niet over zo'n etablis sement en er ontstaan toch moeilijk heden als gevolg van de handel in soft drugs, dan kan de gemeente geen beroep doen op extra hulp. Het college probeert nu afspraken te maken met de Brabantse gemeente die al over een aantal coffeeshops beschikt waar soft drugs worden verkocht. Bereiken beide gemeenten een overeenstemming over dit ge doogbeleid dan hoeft er op Tholen geen coffeeshop te komen om dat gedoogbeleid gestalte te geven. "Er worden positieve onderhande lingen over gevoerd," zo zei PvdA- fractievoorzitter I.C. Moerland dins dagavond op de ledenvergadering van de afdeling Tholen van zijn par tij in café Smerdiek bij de behande ling van de gemeentebegroting. P. Hengstmengel vroeg zich af welk beleid de gemeente Tholen op dit punt voert. Hij wees er op dat de verkoop en het gebruik in Nederland wijd verbreid is en dat onlangs zelfs in Sint-Philipsland hennepplanten in beslag zijn genomen die daar wer den geproduceerd. Volgens Moer land is er nog geen beleid maar zijn de onderhandelingen een poging om de zaak in goede banen te leiden. "Ik weet zeker dat bepaalde partijen zo'n gedoogbeleid niet toe zullen willen passen. Ook bij een deel van onze leden zal daar weerstand tegen zijn." Volgens raadslid E.M. van der Wal- Vermeulen was het ook een beetje raar om op Tholen een coffeeshop te beginnen waar soft drugs verkocht moeten worden. "Waar zou je zoiets neer moeten zetten in een gemeente van 20.000 inwoners dat uit kleine plaatsen bestaat. In de polder?" Advertentie I.M. Met dit uitstapje viert de vliegtuig maatschappij een jubileum; Martin Air stelt namelijk al 25 jaar gratis een toestel voor de hulporganisatie beschikbaar voor dit vakantiepro ject. Stolk, plaatsvervangend coördinator verbindingen en tevens belast met het vervoer van de Thoolse afdeling, is blij dat hij de dagtocht mee kan maken. Het is een lot uit de loterij, zegt hij. "Vrijwilligers uit heel het land kunnen zich opgeven. Maar je moet zelf wel actief zijn in de vakantieprojecten van het Rode Kruis wil je in aanmerking komen. Ik heb geluk gehad." Stolk heeft al verschillende malen geholpen op de Henry Dunant en in het vakantieverblijf de Valkenberg van het Rode Kruis. Het gezelschap vertrekt al om zes uur 's morgens vanaf Schiphol. Het vliegtuig - een airbus - wordt voor deze speciale vlucht aangepast. Voor de mensen in rolstoelen zal in het toestel extra ruimte worden gemaakt. "Er komt een ploeg van Martin Air om de mensen met rol stoelen in het vliegtuig te brengen. Daar moeten ze allemaal in gewone stoelen plaatsnemen. Onderweg houden wij een oogje in het zeil en helpen wij bij het eten en drinken." De tocht duurt twee uren. In Wenen worden ze met drie aangepaste bus sen van het Weense Rode Kruis van het vliegveld gehaald. In het cen trum maakt het gezelschap een stadswandeling en krijgen de gasten een diner aangeboden. Ook prinses Margriet (bestuurslid van het Neder landse Rode Kruis) en Martin Air- directeur Schroder met zijn echtge note maken deel uit van het gezel schap. In Driebergen zijn de vrijwil ligers inmiddels voorbereid op de dagtocht. Stolk: "We mogen zelf geen foto's maken. Dat leidt teveel af. We gaan tenslotte mee voor de verzorging van gehandicapten, maar er is wel een fotograaf ingehuurd." Ook zijn de vrijwilligers er op gewe zen dat ze prinses Margriet niet met prinses mogen aanspreken maar met 'koninklijke hoogheid'. Het Rode Kruisgezelschap wordt 's avonds om half elf weer in Amsterdam terug verwacht. Uit Zeeland gaan nog twee vrijwilligers uit Axel mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3