Ongeval KRO Mol verrassend gezworene door Thoolse verdeeldheid bij Wij zijn open! Tankstation Eskes wijkt voor rotonde Gemeente en woningstichting moeten vaker rond de tafel Herverdeling taken b. en w. Tholen dag zonder radio en televisie Ing. L.A.M. Elenbaas neemt afscheid van Beter Wonen ft-(b Nederlaag J.L. van Gorsel bij waterschap Zeeuwse Eilanden Donderdag 14 september 1995 51e jaargang no. 44 De verkiezing van 10 bestuursleden voor het fusiewater schap Zeeuwse Eilanden is vrijdagmiddag op een drama uitgelopen voor de Thoolse waarnemend dijkgraaf J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer. Hij werd het slachtoffer van een amendement van Schouwen-Duiveland, waar door Tholen een pachter in plaats van een grondeigenaar moest leveren. Dat wijzigingsvoorstel werd echter door vier Tholenaren gesteund, wat extra hard aankwam voor Van Gorsel. Glunderende winnaar was J.L.C. Mol uit St. Maartensdijk, die samen met G.L.D. Gaakeer uit Oud- Vossemeer de twee Thoolse zetels in het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden in Goes bezet. Logischer Gunter Spuistraat 3 St. Annaland lie ook onze openingspagina elders in deze krant In de steek gelaten Rancune Mol de burgers, Gaakeer de dijken Veiligheid op Ten Ankerweg belangrijker Het tankstation van autobedrijf Eskes aan de Ten Anker- weg in Tholen moet toch verdwijnen in verband met de reconstructie van de weg. Het gemeentebestuur houdt, na nader onderzoek, vast aan het eerdere besluit en verlengt het op 31 december aflopende huurcontract niet. In een brief aan de commissie openbare werken schrijft de ondernemer dat door de plannen zijn bedrijf te gronde wordt gericht. Miljoenen Hoogtepunten schudt hij moeiteloos uit de mouw, maar dieptepunten? Nee, die zijn er eigenlijk niet. Wel teleur stellingen natuurlijk. En oneffenheden. Maar die zijn er om gladgestreken te worden. Een voorbeeld van een teleurstelling? De kwestie over de bouwgrond aan de Westzeedijk/Kaaistraat in zijn woonplaats Scherpenisse zit ing. L.A.M. Elenbaas nog hoog. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 4407 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In verband met het overlijden van wethouder P. van Schetsen hebben b. en w. van Tholen dinsdag zijn taken herverdeeld. Burgemeester H.A. van der Munnik krijgt de por tefeuilles financiën en sociale zaken. Wethouder J. van der Jagt volksge zondheid en wethouder J. Versluys sportzaken. Dit is een tijdelijke waarneming totdat de gemeenteraad een nieuwe wethouder heeft geko zen. Vermoedelijk gebeurt dat 20 november, wanneer de Thoolse raad weer compleet kan zijn na de instal latie van H.J. Vermaas uit Stavenis- sé in de PvdA-fractie. In de interim periode zal wethouder Van der Jagt als loco-burgemeester fungeren. Wethouder Versluys is tweede ver vanger bij verhindering van burge meester Van der Munnik. De tv- en radiobezitters op Tholen en Sint-Philipsland die aangesloten zijn op de kabel, moesten het dins dag een dagje zonder uitzendingen doen. Oorzaak hiervan was dat een dragline van een aannemingsbedrijf bij Kapelle de kabel kapot trok. Dat gebeurde omstreeks half negen 's morgens. De PTT toog meteen aan het werk om de breuk in de glasve zelkabel te repareren. Het beloofde een langdurige kwestie te worden en daarom zette kabelexploitant Zeka- tel een noodvoorziening op, waar door in de loop van de dag de Neder landse zenders weer te ontvangen waren. De reparatie viel echter mee en omstreeks kwart over vier was het euvel verholpen. De twee Thoolse gezworenen van het waterschap Zeeuwse Eilanden, eer uit Oud-Vossemeer (ingezetenen). Tussen hen in interim-voorzit C. Mol uit St. Maartensdijk (pachters) en rechts G.L.D. Gaak- Evers dijk. Zijl "M Voor de KRO tv-serie Ambulance werd gisteren het ongeval gere construeerd dat op zondag 7 novem ber 1992 plaatsvond op de Poort- vlietsedijk. Toen verloor de 22-jari- ge Peter Lock uit Roosendaal in de bocht (ter hoogte van de Konings weg) de macht over het stuur en vloog tegen de reling langs de watergang. De brandweer uit Sint- Maartensdijk moest hem uit zijn beknelde positie bevrijden voordat de man met de ambulance naar het ziekenhuis kon worden gebracht. Hij hield er een gebroken arm en been aan over, maar verloor ook veel bloed. Het ongeval werd nagebootst voor Praal Mediaproductions uit Hilver sum in opdracht van de KRO. In het programma komen slachtoffers of ernstig zieken aan het woord over hun ervaringen met het vervoer in een ambulance. Ook nu was het hulpverleningsvoer tuig van de brandweer weer aanwe zig, plus de ambulance en de politie die de weg tijdelijk afzette. Het duurde drie jaar geleden een uur voordat het slachtoffer uit het wrak bevrijd kon worden. Evenals toen was er ook een ambulance uit Ber gen op Zoom opgetrommeld met een chirurg die klaarstond om het slachtoffer over te kunnen nemen van de arts en het ambulanceperso neel. Het in scene zetten van het ongeval trok veel bekijks. Ook het bergings bedrijf Faasse uit Steenbergen was ter plaatse. Het bedrijf haalde dit keer niet alleen het wrak maar bezorgde het ook aan de tv-ploeg. De reconstructie wordt waarschijn lijk op 2 april 1996 uitgezonden. De uitslag van de stemming in res taurant Landlust te Nieuwdorp sloeg bij de meeste Thoolse hoofdingelan den en de belangstellenden op de publieke tribune in als een bom. Na inventarisatie van de wensen bij de vier waterschappen boven de Wes- terschelde had voorzitter drs. H. Eversdijk een model voorgesteld, waarbij Tholen een gezworene namens de categorieën ingezetenen en ongebouwd (grondeigenaren) zou krijgen. Schouwen-Duiveland, dat gezworenen bedrijfsgebouwd (industrie/recreatie) en pachters was toebedeeld, bleek de pachterszetel te willen wisselen met het ongebouwd van Tholen. De motivatie hiervoor was, dat Tholen verhoudingsgewijs ruim 10% meer pachtgrond heeft dan Schouwen-Duiveland. Boven dien heeft Tholen als enige van de vier waterschappen 2 hoofdingelan den-pachters in Zeeuwse Eilanden. (Niemand van Tholen reageerde daarop, ook niet na schorsing van de vergadering, toen de Schouwse woordvoerder J.J. Geleijnse bena drukte, dat de 13 hoofdingelanden van Schouwen-Duiveland unaniem achter het wijzigingsvoorstel bleven staan. "Wat oppervlakte pachtgrond betreft, is er nauwelijks verschil, maar toch is een gezworene uit Tho len voor de pachters logischer omdat er twee Thoolse hoofdinge- landen uit die categorie komen", zei Geleijnse. Met 37 tegen 24 stemmen werd het amendement var}. Schouwen aange nomen, waarbij 4 Tholenaren tot de voorstemmers behoorden. De beide pachters: Mol en A.L. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer, ingezetene J.M. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer en zeer verrassend ongebouwd-hoof- dingelande A.A. van Nieuwenhuij- zen uit Anna Jacobapolder die daar mee zijn eigen categorie afviel. Na afloop van de vergadering wilde hij zijn opvallende stemgedrag niet motiveren. "Het ligt te gevoelig. In een algemene vergadering zou ik mijn standpunt op vragen van hoofdingelanden wel willen toelich ten, maar nu niet." Van Gorsel noemde het jammer, dat zijn waterschapswerk per 1 januari wordt teruggebracht van 3 1/2 dag per week bij het waterschap Tholen tot 0 voor de Zeeuwse Eilanden. "Ik heb me er bij neer te leggen, want het is een gelopen race, maar het is teleurstellend dat je door je eigen mensen onderuit gehaald wordt. Ik miste de steun van mijn collega ongebouwd en de pachters en dat is bijzonder jammer. Wanneer je als klein waterschap verdeeld bent, moet je het maar afwachten en de 50% kans die ik tevoren had, zijn net aan de verkeerde kant uitgepakt. Schouwen en Walcheren vormden elk één front en ze hebben Tholen en de Bevelanden uitgespeeld. Tholen heeft de restjes gekregen en ik ben de dupe van de verdeeldheid in eigen huis. Door mijn eigen catego rie, ongebouwd, ben ik in de steek gelaten." Helemaal verrast was Van Gorsel vrijdag niet omdat Van Nieuwen- huijzen in een voorvergadering van de hoofdingelanden ongebouwd en pachters al voor de laatste categorie had gekozen. "Zijn stemgedrag heeft me toen hogelijk verbaasd en die plotselinge ommezwaai heeft me ook zeer gedaan. Twee keer had ik hem namelijk gevraagd of hij zelf kandidaat was, maar altijd kwam er een ontwijkend antwoord en buiten mij om kiest hij voor de pachters in plaats van ongebouwd. Voor mij is Vrijwilligers. De Eilandelijke vrij wil 1 igersgroep 'Graag Gedaan' is op zoek naar vrijwilligers die zich met hand en spandiensten belangeloos in willen zetten voor mensen die hulp behoevend zijn. Vooral in Tholen is er behoefte aan enkele nieuwe vrij willigers. Voor informatie tel. 01660-3329 of 01666-8201. dat een raadsel en het wrange is dat hij zich niet over zijn standpunt wil uitlaten. Dat komt natuurlijk enorm zwak over. Ik kan zijn opstelling niet anders zien dan een stuk rancu ne, maar naar het hoe en waarom moet ik maar gissen." Van Gorsel denkt o.a. aan de plan nen voor zoet water op Tholen en dan met name de overschrijding van de kosten bij het basisplan. "Ik ben nooit voor mijn verantwoordelijk heid uit de weg gegaan. Toen VB accountants de overschrijding onderzocht en constateerde, dat het absoluut geen fraude betrof maar meer een gebrek aan informatie en communicatie, heeft ook Van Nieu- wenhuijzen zich in dat rapport kun nen vinden." De Vossemeerse hoofdingelande vindt het erg dat hij met zo'n collega aan de nieuwe taak bij het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden moet beginnen. "Zonder motivering naar mij toe laat hij me in de steek." J.K. Elenbaas (bedrijfsgebouwd) uit Poortvliet, die zelf ook interesse had om gezworene van Zeeuwse Eilan den te worden, noemde de uitslag voor Tholen 'eigen schuld.' "De agrarische sector was verdeeld. Ongebouwd en pachters zaten niet op één lijn, evenmin als de twee hoofdingelanden van ongebouwd onderling. Wanneer je als Tholen al klein in stemmenaantal bent, moet je zeker op één lijn zien te komen en dat is niet gebeurd. Bovendien was Tholen door die verdeeldheid te laat met het voorstel (ingezetenen en ongebouwd) bij Eversdijk. De ande- J.L.C. Mol wordt gebiedszworene voor Tholen, G.L.D. Gaakeer krijgt de waterkeringen als speciale taak in het dagelijks bestuur van het fusie waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat is gisteren besloten tijdens de eerste vergadering van het vrijdag gekozen d.b. in Goes. Mol onderhoudt de contacten met het steunpunt in St. Maartensdijk en is het aanspreek punt voor de burgers. "Hij zorgt voor de korte lijnen", aldus voorzit ter drs. H. Eversdijk. "Aan de func tie van gebiedsgezworene willen we veel inhoud geven omdat het om zaken gaat die de burger het meest merkt." Gaakeer gaat zich vooral met de waterkeringen in het hele gebied van het waterschap Zeeuwse Eilanden bezighouden. "Gezien zijn ZTI-opleiding en diploma Zeeland heeft hij er verstand van. Daarom hebben we hem gekozen. En dijken zijn voor Tholen ook niet onbelang rijk", zegt Eversdijk. Het bestuur zal elke woensdagmor gen vergaderen en na verloop van tijd om de veertien dagen. Gisteren zijn ook vier commissies ingesteld: 1. middelen/financiën 2. waterbe heer 3. algemeen bestuur 4. water keringen/wegen. Uit elk 'oud' water schap zullen hier 2 leden in komen, zodat elke commissie 8 leden gaat tellen. Naast deze functionele com missies komen er gebiedsgebonden commissies, ook één voor Tholen. Volgens Eversdijk komen alle 62 hoofdingelanden in 1 van de 5 com missies, die - als het aan hem ligt - in het openbaar zullen vergaderen. re waterschappen waren toen al lang rond", aldus Elenbaas. Pagina 9: Mol: onverwachts, maar 't is een uitdaging! Volgens Eskes derft hij door de slui ting van het tankstation een omzet van rond 21/2 miljoen gulden per jaar. Daarnaast zal ook zijn autobe drijf er schade van ondervinden, gezien de wisselwerking die tussen beide poten van het bedrijf bestaat. In zijn brief houdt hij de commissie voor, dat Tholen enerzijds fiks investeert in het aantrekken van bedrijven van elders, maar in dit geval het omgekeerde doet waar door mensen die willen werken op straat komen te staan. Zou er voor een echt Thools bedrijf geen oplos sing te vinden zijn? vraagt Eskes zich af. Hij wijst de politici op hun verantwoordelijkheid tegenover de burgers van Tholen en de Thoolse ondernemers in het bijzonder. En haalt er de verkiezings- en partijpro gramma's bij. Het gemeentebestuur liet de Thoolse ondernemer weten, dat er maatrege len nodig zijn om de snelheid van het verkeer op de Ten Ankerweg omlaag te brengen. Daarvoor is een rotonde nodig op de bestaande krui sing Ten Ankerweg/Grindweg/Vos- semeersepoort en Eskes' tankstation staat dan in de weg. Eskes spreekt van een discutabele verkeersmaatre gel, waaraan een gezond bedrijf wordt opgeofferd. Hij plaatst vraag tekens bij de oprechtheid van de bedoelingen van de plannenmakers. De gemeente heeft er niets op tegen als Eskes een andere plaats voor zijn tankstation zoekt, maar waarschuwt bij voorbaat voor beperkingen van planologische aard en op milieuge bied. De commissie openbare werken bespreekt de reconstructie van de Ten Ankerweg dinsdagavond. Een miljoénenproject (2,4 miljoen gul den) dat tussen nu en het jaar 2000 gefaseerd gerealiseerd zou moeten worden. Daarbij houden b. en w. vast aan het aanleggen van een rotonde met fietsstroken op de krui sing met de Molenvlietsedijk. Ook bij de Postweg/Jhr. van Vreden- burchlaan komt een rotonde. De rij baan verschuift op verschillende plaatsen, omdat er aan weerskanten een fietspad komt. De Parksingel wordt afgesloten voor gemotori seerd verkeer. Tussen de Prins Clau slaan en de Molenvlietsedijk komen minder parkeervakken, evenals rich ting Molensingel. Al met al wordt in het plan de doelstelling - terugdrin gen snelheid en scheiden verkeers stromen - bereikt, vindt het college. Zoet-waterplan is van de baan Tholen overlegt met Bergen op Zoom over gedogen soft drugs Van Nieuwenhuijzen: Van Gorsel heeft slecht op de winkel gepast Stavenissenaar Bert Vermaas nieuw raadslid voor PvdA Boeren zelf verantwoordelijk maken voor waterbeheer in Fayoum, vindt D. Nieuwenhuis Particuliere monumentendag trekt 200 belangstellenden Bokkepootjes blijven vlaggeschip van Thoolse banketfabriek De Waal Kerken Scherpenisse willen optreden Normaal afgelasten Natuur, visserij, recreatie en kamer van koophandel willen zetel in werkgroep Oosterschelde Tholense Boys haalt verrassend uit tegen AZVV ALS TWEE HONDEN VECHTEN OM EEN BEEN, LOOPT EEN DERDE ER MEE HEEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Ing. L.A.M. Elenbaas voor het kantoor van de stichting Beter Wonen aan de Haven te Sint-Maartensdijk. Daar wilde de stichting Beter Wonen graag bejaardenwoningen bouwen. Dat leek in kannen en krui ken maar de gemeente verkocht de grond aan een particuliere aanne mer. "Dat heeft me ontzettend ge speten." Volgende week donderdag neemt de 73-jarige afscheid van de stichting Beter Wonen. Drieëntwin tig jaar was hij lid van het bestuur, negen jaar als vice-voorzitter, der tien jaar als voorzitter en sinds juli 1994 als vice-voorzitter van de raad van toezicht. Spijt, gebruikt als een voltooid deel woord. Elenbaas klinkt mild maar was kwaad toen hij het bericht kreeg dat het plan voor sociale woning bouw niet doorging. "Een misser 'van de gemeente. Voor bejaarden is het de beste plek in Scherpenisse om te wonen. Vlak bij het centrum. Die willen niet in de nieuwbouw om via de stijle aprel naar het centrum te moeten. Ik weet dat de meesten de> lange route via de Kerkstraat nemen. Erg jammer, erg jammer. Er is dik wijls met de gemeente over gespro ken, maar er is kennelijk toch niet voldoende overleg over geweest. Schrijf daar maar niet te scherp over, hoor. We moeten tenslotte samen verder." Het tekent de man die in 1972 toe trad tot het bestuur van de woning stichting, waarin uit elke woonkern een huurder en een eigenaar zitting had. Elenbaas vertegenwoordigde de eigenaren. Hij werd voor het lid maatschap gevraagd, twee jaar voor dat de stichting de 1500ste woning tot haar bestand kon rekenen. En volgde op 1 maart 1981 wethouder C. Moerland uit Stavenisse op als voorzitter toen de stichting zich losmaakte van de gemeente en zelf standig werd. Inmiddels telde het bestand 2000 woningen. Een bestuurder in hart en nieren met ervaring als statenlid voor de VVD in Middelburg (voorzitter van de commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting) en ip de Rabo- bankorganisatie. Elenbaas noemt die verzelfstandi ging een van de hoogtepunten. "De gemeente moest toezicht ga^n uitoe fenen terwijl ze zelf voor de uitvoe ring moest zorgen. Zoiets werkt niet goed. Bovendien was er ook ruimte gebrek in het gemeentehuis. Wij zijn toen naar de Molenstraat gegaan waar we twee huizen konden kopen." Ook de bouw van het kantoor schaart Elenbaas onder de hoogte punten. Aan de Haven wel te ver staan en niet bij het postkantoor aan de Noordpoort, zoaTs de gemeente dat wilde. "Dan hadden we hoog moeten gaan bouwen en dat wilden we niet." Probleem vormde toen echter de werkplaats die in het gebouw zou komen. "Er was een wethouder die zei: nu breken we daar schuren af en jullie bouwen er een werkplaats? Maar die werk plaats wordt alleen als opslagruimte gebruikt. Het is gelukt om hier te bouwen. En het is vlak bij de gemeente," lacht Elenbaas veelbete kenend. ZIE VERDER PAG. 19

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1