Gemeenten gaan op andere manier samenwerken Kampeerders willen steeds meer ruimte 'Particuliere' monumentendag trekt 200 belangstellenden Tholen niet anders dan andere kernen Onze Top 10 van deze week. 149 O 2.18 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Extraatje van deze week: Organisatoren tevreden, maar het kan en moet nog beter Heemschut is bezorgd over dorpsuitbreiding 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 14 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Isor ruimt veld voor college-overleg Het Isor, een samenwerkingsorgaan van de vijf Beve- landse gemeenten en Tholen, is ter ziele. Vrijdag besloten de gemeentebestuurders de overeenkomst te beëindigen. De secretarissen zullen zich samen buigen over een voor stel voor een nieuwe vorm van overleg om het beleid op diverse terreinen op elkaar af te stemmen. Stuurgroep Oosterschelde 'Middenstand meer bijdragen aan VW' De Thoolse campinghouders worden geconfronteerd met gasten die alsmaar meer ruimte nodig hebben. "De kam peermiddelen worden alsmaar groter", noemt H. Zwikker een oorzaak. Afgelopen zomer moesten sommige cam pinghouders woekeren met de ruimte. Rustig Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. 0 flakkee verhuizingen b.v. Het is zaterdag en prachtig weer. Dat is een geluk gezien de regenbuien die Tholen de laatste weken teisterden. Zo'n veertig mensen verzamelen zich 's morgens in hotel Hof van Holland om mee te doen aan de eerste monu mentendag die op particulier initiatief wordt georgani seerd. De aanvankelijk opgestelde route door de stad is wat gewijzigd, maar desondanks is de groep er twee uren zoet mee. In totaal zijn er zo'n 200 belangstellenden voor de monumentendag. Brandplaatjes Opvallende luiken Oudste huizen Grafzerken Luikje Weinig buitenstaanders Gemeente: Bergen op Zoom uit streekplan Tholen is het er niet mee eens, dat de provincie in het kader van aanpassing van het streekplan benadrukt dat Bergen op Zoom voor onze gemeente een verzorgende functie vervult. Economie Landbouw @©©©>65 13.98 >9516.90 >65' 1.99 Ch Schouderham 13 Het Isor (intergemeentelijk samen werkingsorgaan Oosterscheldere- gio) heeft meer over zichzelf gepraat dan over de samenwerking die eigenlijk beoogd werd, was de conclusie. "Er is te weinig draagvlak en vertrouwen", zei de voorzitter, burgemeester D.J. van der Zaag van Goes. In mei was dat al vastgesteld, en geen van de deelnemers was tot nieuwe inzichten gekomen. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik geeft desgevraagd aan, dat sommige gemeenten op het terrein van de intergemeentelijke samen werking sneller wilden gaan dan Tholen. Al in mei meldde hij, dat Tholen geen behoefte heeft aan samenwerking op het gebied van het basisonderwijs, het milieubeleid en economische zaken als VVV en landbouwbeleid. Omdat er al op veel terreinen samenwerking is, hoeft wat hem betreft niet zo erg over het verdwijnen van het Isor getreurd te worden. Overigens toonden vrijdagmiddag in Goes alle deelnemende gemeen ten zich voorstander van een vorm van samenwerking en afstemming van beleid. Dat zal vermoedelijk uit draaien op een overleg van burge meesters, wethouders en gemeente secretarissen, zoals al eerder bestond. Maar dat mag zich niet beperken tot de terreinen onderwijs, milieu en economische zaken, stelde Van der Munnik al bij voorbaat. Wethouder A.C. van Overbeeke van Kapelle vond dat het overleg ook niet te vrijblijvend mag zijn, maar goed voorbereid moet worden zodat gedegen besluiten genomen kunnen worden. "Ik wil niets afgrendelen; het ligt aan de wijsheid van de porte feuillehouders of ze het overleg ook inderdaad breder willen maken", reageerde Van der Zaag. De secretarissen moeten hun voor stel 1 november gereed hebben. Daarbij hoort ook een ontbinding van het samenwerkingsconvenant door de zes gemeenteraden. De gemeente Noord-Beveland krijgt niet tussentijds een vertegenwoordi ger in het dagelijks bestuur (db) van de stuurgroep Oosterschelde. Géén van de andere Isor-gemeenten wilde afstappen van het gebruik om de vertegenwoordiger na de gemeente raadsverkiezingen aan te wijzen. In dit geval dus pas weer in 1998. De Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik vertegenwoordigt sinds 1990 zijn eigen èn de Bevelandse gemeenten in het db, zijn collega van Zierikzee doet dat voor Sint- Philipsland (tot dit jaar) en de Schouwse gemeenten. Burgemeester M.L. Everaers van Noord-Beveland wees erop, dat door de samenvoeging van Kortge- ne en Wissenkerke zijn gemeente een vertegenwoordiger minder heeft gekregen in het algemeen bestuur. Gezien de specifieke situatie van het voormalige eiland - de visserij - claimt men daarom een db-zetel. Van der Munnik wees erop dat de beide voormalige gemeenten nooit contact met hem - als hun vertegen woordiger - hadden gezocht om de belangen te verdedigen. Noch had den ze inhoudelijk gereageerd op het beleidsplan Oosterschelde. Everaers betreurde deze inhoudelij ke reactie, maar volgens Van der Zaag had Noord-Beveland die zelf uitgelokt. Wethouder Van Overbee ke van Kapelle zei nog, ervaren te hebben dat bij de db-vertegenwoor- diger aangekaarte zaken ook werke lijk doorklinken binnen de stuur groep. Aan het begin van de Isor-vergade- ring werd de plotseling overleden Thoolse wethouder P. van Schetsen herdacht. Mensen bespreken een plaats, maar als ze dan komen blijkt hun caravan enkele meters langer te zijn dan ze hadden opgegeven, verhaalt Zwik ker. Camping Stavenisse had der mate met ruimtegebrek te kampen, dat een aangrenzend weiland is gebruikt om vakantiegangers te ber gen. Uitbreiding van terreinen op Tholen zou welkom zijn, maar daarvoor zijn tijdrovende bestemmingsplanproce dures nodig, realiseert Zwikker zich. Daar komt bij dat regelgeving met betrekking tot de Oosterschelde beperkingen oplegt. Met name cam ping De Muie, die dringend ruimte nodig heeft, wordt daarmee gecon fronteerd. Wat de Oosterschelde betreft, vin den de campinghouders dat wanneer de overheid met maatregelen komt, deze realistisch en handhaafbaar moeten zijn. "Ze zouden bijvoor beeld de waterskiërs kunnen zone- ren in tijd en plaats", aldus Zwikker. De voorziening voor waterscooters en -ski's bij de Speelmansplaten liep het afgelppen seizoen aardig, maar beide groepen samen zorgen wel voor een behoorlijke drukte op de plas. Het water was van redelijke kwaliteit en de groei van het fontein kruid was minder explosief dan in voorgaande jaren. Uit Stavenisse kwam nog de klacht van minder goed onderhouden zeedijken. Pas toen een toerist van een trap viel en een enkel brak, werd er actie onder nomen. Het afgelopen seizoen is vrij goed geweest voor de Thoolse campings, zo bleek maandag op een vergade ring van de samenwerkende cam pinghouders. Na een moeilijke start zorgde het goede zomerweer voor een bevredigend resultaat. De warmte had wel tot gevolg dat de campinggasten zich vrij rustig hiel den en minder belangstelling toon den voor de activiteiten die de cam pings organiseerden. Over de bereikbaarheid van de poli tie zijn de campinghouders niet tevreden. Vooral 's nachts valt dat niet mee, ook al omdat er te weinig politiemensen zijn. Graag zag men dat de sterke arm meer optreedt tegen kampeerders van Vietnamese komaf. Die komen zonder te reser veren naar Tholen en juist in de drukste periode. "Als de politie geen plaatsje voor hen kan vinden, gaan ze overal zomaar staan en dat wordt oogluikend toegelaten." Wildkam- peerders krijgen gewoonlijk een bekeuring van 150 gulden. Volgens de campinghouders is overleg nodig om deze situatie op te lossen. VVV Hoewel de meningen verdeeld zijn, is besloten de VVV te blijven steu nen als ook de gemeente daar het belang van inziet. "Maar we hebben onze zorgen", aldus Zwikker. Hij geeft aan dat de campinghouders eenvoudigere manieren hebben om hun bedrijven te promoten. Zij vin den dat met name de Thoolse mid denstand het laat afweten waar het een bijdrage aan de VVV betreft, terwijl deze sector juist groot belang heeft bij het toerisme. In de pro grammaboekjes van de campings zullen voortaan de namen van alle leden van VVV Eiland Tholen wor den afgedrukt, om kenbaar te maken wie de toeristenorganisatie steunen. Overigens zijn de campinghouders het er niet mee eens, dat de gemeen te de toeristenbelasting wil verho gen Om de VVV meer subsidie te kunnen geven. "Zestig procent van de handelingen die de VVV verricht is ten behoeve van de Thoolse bevolking, 's Winters bijvoorbeeld staat het kantoor bijna dagelijks vol. Dan is het toch niet reëel om dit de toeristen te laten financieren!" Zwikker denkt dat de VVV zijn prij zen wat zou moeten verhogen zodat de klant meebetaalt. En daarnaast zou volgens hem de gemeente haar verantwoordelijkheid moeten nemen. "En je kunt nog anders rede neren: Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat een toerist niets moet beta len, omdat hij hier toch al volop besteedt." ^ERKENDE Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VERHUIZERS Tel. 01870-82188 Tel. 01883-20016 Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624 H.J.J. Elenbaas, links vooraan, geeft uitleg over de Grote Kerk aan een groep deelnemers aan de open monumentendag. Rechts vooraan notaris mr. J. Schot die zijn kantoor ook openstelde. H.J.J. Elenbaas en W. Heijbroek uit Tholen en J. Balk uit Poortvliet tekenden voor de organisatie. Ze zetten de monumentendag op, omdat de gemeente deze activiteit niet meer jaarlijks wil organiseren. De mensen die zich verzameld heb ben in Hof van Holland, verdelen zich in twee groepen. De ene ver trekt, onder leiding van Heijbroek, voor een tocht langs de boerderijen Kouwenberg te Oud-Vossemeer en 't Huis Vermuyden te Tholen en het woonhuis Quo Vadis te Poortvliet. Een tweede groep maakt samen met VVV-gids Elenbaas een rondwan deling door Tholen. 's Middags blijkt de belangstelling voor de rondwandeling veel groter dan ver wacht. Een groep van zo'n veertig mensen trekt met Elenbaas door de straten van het stadje. De stadswandeling begint in de Brugstraat. Elenbaas wijst erop dat men tijdens de wandeling regelma tig naar boven moet kijken. "Dan zie je fraaie geveltjes van de huizen", zegt de gids die overigens niet over elke gevel te spreken is. "Sommige mensen hebben het gebouw geweld aan gedaan. Een mooie steen wordt overgekalkt of bij restauratie gaat men van een oorspronkelijk smalle voeg over op een brede. Dat is gewoon zonde." Op sommige huizen prijkt een meta len bordje boven de deur. Elenbaas dacht aanvankelijk dat het een soort wapens waren, maar via een bewoonster leerde hij de ware bete kenis. "Het zijn brandplaatjes. Er staat op OBWM. Dat betekent 'onderlinge brand waarborg maatschappij'. Als er brand uitbrak in zo'n huis, dan gooiden de brandweerlieden er meteen veel water tegenaan om zoveel mogelijk huisraad te behou den. Want van alles dat behouden bleef, kregen zij dan een percenta ge", vertelt Elenbaas. Het eerste pand dat van binnen kan worden bekeken, is het huis van notariszoon A.J.J. Schot aan de Brugstraat. Dit pand is een Zeeuws herenhuis waar van meteen de fraaie stoep van arduinsteen (steensoort uit de Ardennen) opvalt. Elenbaas Iaat het verhaal dat bij het huis hoort groten deels vertellen door notaris J. Schot die het pand destijds van de gemeen te kocht om een parkeerterrein ach ter zijn notariskantoor aan de Hoog straat te kunnen maken. Zijn zoon deed veel van het restauratiewerk zelf. Het huis wordt in tweeën ver deeld door een lange gang. Eertijds lagen aan de rechterkant hiervan de vertrekken van de bedienden en de keuken. Aan de andere kant, in tweederde van het gebouw, was de woonruimte te vinden. Ook nu is dat grotendeels nog zo. Alleen het ver blijf voor de bedienden is omge vormd tot bibliotheek. Via foto's kunnen de deelnemers aan de rond wandeling bekijken hoe het pand er voor de restauratie aan toe was. "Een flink aantal van de moerbalken waren gewoon doorgerot", vertelt Schot. "En de stenen uit de gevel waren nergens meer te krijgen." Deson danks is de restauratie mooi uitge voerd. Elenbaas maakt er de notaris een compliment over. Via de riante achtertuin verlaat de groep het pand aan de Brugstraat en loopt via het parkeerterrein naar het notariskantoor dat eveneens is open gesteld. Door het moderne achter deel, komen de deelnemers in het kantoor dat in het historische pand aan de Hoogstraat ligt. Deze forse kamer is eveneens helemaal geres taureerd. Oude meubels bezetten de houten vloer en het nieuwe plafond (het oude was niet meer te maken) is behangen met sierlijsten. Aan de muur, met stoffen behang, prijkt ondermeer een oud, enigszins geha vend en verkleurd aanplakbiljet van een openbare verkoping onder lei ding van notaris W.J. van Voorst Catshoek uit 1844. Wat verderop een schilderij van Jan Victors uit 1620, voorstellende Jakob die ver momd als Ezau bij zijn vader Izaak komt. Aan de voorzijde van het pand, in de Hoogstraat, hangen inmiddels ook weer de originele lui ken aan de ramen. Met hun okerach tig, gele kleur vallen ze op tegen de verder sobere gevel van het gebouw. Schot had nog maar een deel van de luiken toen hij het pand kocht. Na lang zoeken, vond hij het ontbreken de deel bij een boer te Stavenisse die de luiken vijftien jaar lang gebruikte voor de opslag van uien. Ondanks dat ze van vurenhout gemaakt zijn, zaten er maar weinig rotte plekken in. Ook de kapotgereden, hardstenen stoep voor het notariskantoor is inmiddels weer helemaal ver nieuwd. Ter bescherming van de arduinsteen liet Schot er twee paal tjes voor plaatsen. "Het was aanvan kelijk de bedoeling dat ze op het stoepje kwamen, maar onlangs reed er alweer iemand rakelings langs. Daarom hebben we ze er maar voor gezet", legt de notaris uit. Het gezelschap gaat verder door de Hoogstraat. Elenbaas legt uit dat er onder de straat nog vele kelders lig gen die vroeger vaak in gebruik waren als (wijn)opslag voor koop lieden. Ook staat men nog even stil bij het voormalige stadhuis dat rond 1460 werd gebouwd. De gevel bevat acht nissen waarin de beelden van de heren van Tholen en de graven van Holland en Zeeland zouden moeten staan. Deze beelden zijn, waarschijnlijk wegens geldgebrek, nooit geplaatst. Het carillon bevat de oudste luidklok van Nederland, gegoten in 1458. Negen van de ove rige 36 klokken, stammen uit 1627. De groep belangstellenden trekt door naar de Kerkstraat. Elenbaas wijst op een gevel waaraan 'iets niet klopt'. Het bovenste raampje, vlak onder de trapgevel, blijkt uit het lood te staan in vergelijking met de twee ramen eronder. "Ik heb me vaak afgevraagd of de metselaar dronken is geweest toen hij dit deed, of dat er een andere reden voor was", zegt Elenbaas. "Maar wat blijkt nu, het huis ernaast hoorde er vroeger bij. Het was één geheel. En daarin zat ook een raam dat 'ver keerd' stond. Maar als je je voorstelt dat het één pand was, dan klopt het beeld wel." Aan het einde van de Kerkstraat staan de oudste (nog overeind staande) huizen van Tho len. Deze voormalige zadelmakerij en slagerij stammen volgens de gevelstenen uit 1619. Volgens Elen baas hebben er echter destijds ver moedelijk ook de kanunniken van de Grote Kerk gewoond. Dat zou betekenen dat de gevelstenen niet helemaal kloppen, want in 1619 is de Reformatie al lang ingezet. Ver moedelijk zijn de oorspronkelijke huizen ouder en in 1619 aan een heel grondige verbouwing onder worpen. Die kanunniken vormen voor Elenbaas de overgang naar de Hervormde kerk. De buitenkant van de kerk ziet er momenteel niet zo fraai uit. De restauratie is in volle gang en het gebouw is voor een flink deel ingepakt in steigers, planken, zeilen en netten. De gids legt het één en ander uit over de bouw van de kerk. Het is een onvoltooide kruis basiliek in Brabants gotische stijl. De toren dateert uit de veertiende eeuw en werd in de vijftiende eeuw verhoogd tot 49 meter. De basiliek dateert uit de vijftiende en zestiende eeuw. Elenbaas is erg gecharmeerd van de Gobertangesteen waaruit de kerk is opgetrokken. "Deze steen gaat met de stemming van het weer mee. Als het somber weer is, straalt de kerk een sombere stemming uit en als het zonnig is, is ze vrolijk", legt de gids uit aan de bezoekers. En prompt bewijst een zonnestraal die door het wolkendek priemt, het gelijk van Elenbaas. Bij het betreden van de kerk, pas seert de groep een stuk van wat een enorme balk moet zijn geweest. De helft van het stuk is verdwenen. Dat is het werk van de bonte knaagke- ver. "Als deze situatie nog een jaar of twee zo was doorgegaan, was een deel van de kerk ingestort", zegt Elenbaas die de deelnemers naar de kerkzaal leidt. Hij legt uit dat het licht in de kerk erg belangrijk was voor de gotische bouwers. "De hele dag moest het licht zijn in de kerk. De kerk is naar het oosten gericht, want daar ligt Jeruzalem, het mid delpunt van de aarde", vertelt Elen baas. "Het licht moest door de hele kerk spelen. Dat is dan ook wel te zien. Bovendien waren vroeger het plafond en de muren grotendeels beschilderd met mooie en fel gekleurde motieven. Bij de reforma tie is dat verdwenen." In de kerk lig gen en staan 120 grafstenen. Ze zijn er in diverse maten en met verschil lende bewerkingen. Sommige zijn sober met alleen een tekst. Andere zijn rijk versierd en waren destijds ingelegd met koper. "Alleen de rijke mensen konden het zich veroorlo ven om een graf te kopen in de kerk. Het waren vaak familiegraven. Als de man kwam te overlijden, werd hij erin gelegd en zijn vrouw en kinde ren werden er later op hun beurt bij gezet. Daar komt ook de uitdrukking 'iemand bijzetten' vandaan. Als er iemand werd bijgezet, kwam er natuurlijk een erg onaangename lucht vrij. Daar kwam dan ook het gezegde 'rijke stinkerds' vandaan." Eén van de oudste grafstenen van de kerk ligt op de tombe van Guy van Blois, baljuw van Tholen en ambachtsheer van Oud-Vossemeer. Hij leefde van 1398 tot 1421 en werd samen met zijn vrouw Digne van Assemansbroek in de Thoolse kerk begraven. Tijdens de overheer sing door Napoleon werden alle adellijke wapens van de graven gebeiteld. Vandaar dat de meeste grafzerken wel de schildjes bevat ten, maar er staat niets meer op. Enkele graven uitgezonderd. Maar de Grote Kerk (of Onze Lieve Vrouwekerk) is niet af. Blijkbaar was het geld op, want de omloop van het koor aan de oostzijde is er nooit gekomen. Buiten is wel het fundament aangegeven waarop de muren hadden moeten staan. Hoog in een pilaar, binnen in de kerk, zit een vreemd luikje dat bij de restau ratie van 1949-1959 werd ontdekt. De kerkeraad bezat drie sleutels waarvan men nooit wist waar ze v^n waren. Ze bleken te passen in de drie sleutelgaten van het luikje. "In de ruimte erachter werden de tekenin gen van de kerk bewaard", vertelt Elenbaas. "De bouwmeesters, Anto- nie Keldermans (de eerste) en Evert Spoorwater, wilden voorkomen dat de tekeningen in verkeerde handen zouden komen. Het vak van bouw meester ging namelijk van vader op zoom over. Later werden er in geval van nood ook avondmaalswijn en - brood in bewaard." Elenbaas betreurt het dat het ooste lijk gelegen koor van de kerk totaal niet gebruikt wordt. Dit is dan ook het meest slechte deel van het gebouw. Het is van de rest van de kerk afgescheiden door een muur en een enorm beschilderd bord. De muur is volgens de gids één van de redenen dat de stenen gewelven van het koor zijn gaan scheuren. In dit deel van de kerk zijn ook de fraaie kleuren nog te zien waarmee de pila ren en het plafond waren versierd in de tijd dat de kerk nog voor de Rooms-Katholieke erediensten werd gebruikt. In de grote kerkzaal zijn deze kleuren vervangen door een gewone steenkleur en sonoor wit. Degenen die willen, kunnen op eigen gelegenheid nog het voormali ge graanpakhuis aan de Regentes- sestraat bezoeken. Zo'n vijftig men sen maakten hiervan gebruik. Het pand uit circa 1800 wordt in opdracht van dhr. P.F.M. Swarthoff tot woonhuis verbouwd. Onder de kap heeft een groot hijsrad gerust op de moerbalken. Op de begane grond heeft een rosmolen gestaan. Verder nemen zo'n vijftig mensen een kijkje bij de haven, in de scheepswerf van Van Duivendijk. Daar ligt een hoogaars van de stich ting Behoud Hoogaars waarin onge veer dertig bezoekers zich insche pen voor een tochtje. Op het visperk aan de Kaaij wordt om half vier een visafslag gehouden. Deze activiteit trekt zo'n veertig belangstellenden. De vis gaat binnen de kortste keren van de hand en enkelen uit het publiek roepen 'Dat moet je vaker doen'. Elenbaas is dan ook tevreden over de eerste 'particuliere' monu mentendag. "Het is een succes geworden. Er waren aardig wat mensen, ook van buiten Tholen. Ik heb Belgen gezien en er was ook een Franse jongen bij", zegt de gids. "Het enige vervelende is dat de Rooms- Katholieke Kerk niet meer gereageerd heeft. Een dag of tien van tevoren heb ik een brief gestuurd of we erin mochten (overi gens op aandringen van een parochielid), maar we hebben geen enkele reactie gehad. Dat vind ik wel jammer." Heijbroek is niet hon derd procent tevreden. "Er zijn zo'n 200 belangstellenden geweest. Dat is redelijk te noemen, maar het kan nog beter en daar gaan we aan wer ken", zegt Heijbroek. "De deelname van buiten Tholen is mager geweest. Een paar mensen uit West-Brabant en wat mensen uit Gouda en Dor drecht. Het merendeel kwam uit Tholen zelf. Dat komt mede doordat in de nationale monumentenkrant het startpunt voor Tholen niet ver meld stond. Er waren mensen die een hele tijd door de stad hebben gezworven voordat ze bij Hof van Holland uitkwamen. Dat moet een volgende keer beter. Maar de reac-. ties van de deelnemers waren heel positief." In de notitie die als leidraad moet dienen voor het opstellen van een nieuw streekplan ontbrak aanvanke lijk de aanwijzing van Tholen (stad) als zogenaamde dragende kern. Een brief op poten van de burgemeester - in mei, na een mondeling overleg in april - leidde ertoe, dat dit werd rechtgezet. Maar dan met de opmer king over Bergen op Zoom erbij. Daarop wordt niet verder ingegaan, noch wordt aangegeven of dit con sequenties heeft. Op een hoorzitting, donderdag, voor de statencommis sies ruimtelijke ordening, economie, milieu en waterstaat en verkeer ging Van der Munnik daar nog eens op in. Tholen moet in de ogen van het gemeentebestuur niet anders worden gezien dan andere dragende kernen in Zeeland. Want ook Goes vervult een verzorgende functie voor Schouwen en dus voor de dragende kern Zierikzee. Het gemeentebe stuur heeft dat nog eens uiteengezet in een brief die vrijdagmiddag aan de genoemde commissies èn aan gedeputeerde staten is verstuurd. In de brief beklaagt het gemeentebe stuur zich over de korte tijd die is gegeven om te reageren op de voor stellen van gedeputeerde staten (toe gestuurd 13 juli, hoorzitting 7 sep tember - red.). Tegelijkertijd wordt in beginsel ingestemd met de uit gangspunten. In het algemeen wordt opgemerkt dat de uitgangspunten consequent gehanteerd moeten wor den, maar dat het streekplan flexibel moet zijn en gemeenten afwegings ruimte en beleidsvrijheid geboden moet worden. Tholen stemt ook in met het beper ken van plaatselijke bedrijventerrei nen tot vijf hectare, hoewel het star hanteren van zo'n grens de economi sche ontwikkeling van plaatselijke bedrijven in de weg kan staan. Om die reden achten de Zeeuwse kamers van koophandel de genoemde begrenzing 'te beperkend'. Zij willen dat de economie een prominente plaats inneemt in het streekplan. Van der Munnik vond donderdag dat het belang van het stadsgewest Vlissingen-Middelburg voor de rest van Zeeland niet overdreven moet worden. Andere delen van de pro vincie hebben eveneens mogelijkhe den, betoogde hij. En het rapport over de effecten van de Zoom-as voor Oost-Zeeland bekritiseerde hij, omdat dat volgens hem wel erg veel op Reimerswaal is toegeschreven. De kansen van Tholen komen vol gens het gemeentebestuur niet uit sluitend voort uit ruimtegebrek in West-Brabant. De provinciale com missie milieubeheer en waterhuis houding wijst ontwikkelingen langs de Zoom-as juist af, omdat ze de groen-blauwe oase (uit de vierde nota ruimtelijke ordening) bedrei gen en strijdig zijn met de keuze van Goes en omgeving als ontwikke lingszone. Dezelfde commissie mist in de noti tie van g.s. beleid ten aanzien van de ontwikkelingen in de landbouw. Ook Van der Munnik voerde op de hoorzitting aan, dat er nauwelijks aandacht is voor het beleid voor de landelijke gebieden. Met name wat betreft de voorgenomen vestiging van grootschalige intensieve vee houderijbedrijven. "We hebben in dit kader ook dringend behoefte aan een uitspraak over het bestemmings plan buitengebied Sint-Philipsland", aldus de burgemeester. De provinciale commissie Zeeland van de Bond Heemschut maakt zich zorgen over de ongebreidelde uit breiding van de karakteristieke dor pen. Om een bijdrage te leveren aan de gedachte- en planvorming met betrekking tot de ruimtelijke ont wikkeling van de Zeeuwse woon kernen organiseert Heemschut op 22 september het symposium 'Zicht op kleine kernen'. Volgens Heemschut bedreigen uit breidingsplannen de typische oor spronkelijke vormen van vaak histo rische ring-, voorstraat- en dijkdor- pen. Het eigene verdwijnt en dorpen gaan steeds meer op elkaar lijken. Niet zozeer de architectuur als wel de situering van nieuwbouwwijken en de relatie hiervan tot het omlig gende landschap komt tijdens het symposium aan de orde. De proble matiek wordt benaderd vanuit soci aal-geografische, stedebouwkundi- ge en politieke invalshoeken. Sprekers zijn de sociaal-geograaf dr. J.F.C.M. Thissen, ir. A. Geuze van het bureau voor landschapsarchitec ten en burgemeester L.N. Labruyère van Brouwershaven. Onder leiding van CDA-senator drs. H. Eversdijk vindt aansluitend een forumdiscus sie plaats. Het symposium wordt gehouden in de Kloveniersdoelen tö Middelburg en begint 's middags om twee uur. Groenfonds. De provincie wil 7 miljoen gulden lenen via het Groen fonds van het rijk. De helft daarvan is bestemd voor een aankoop in het kader van het landinrichtingsplan Oud-Vossemeer. En nog eens P/2 miljoen voor kleinere aankopen in vijf projecten, waaronder het blok Poortvliet. Andijvie, 500 gram Rundergehakt, 500 gramiJ£5A.75 kilo CU Kipfilet, 500 gram>25 7.49 kilo Ö1 Goudse overjarige kaas 48+, vers van t mes ki|o CflAllinson volkorenbrood, heel D 59 y&té 8.98 ©01 Roomijs, - qq vanille J289] of aardbeien, bak 1 liter >85 1.77 Uit de diepvries: Mora Saté, kip-, varkenssaté in pindasaus of kip in Chinese ketjapsaus bakje 160 g >t51./7 >95 Taksi, Tropical of Exotic, 2 pakken 1 liter CU Chips, -jQ naturel of paprika, zak 300 gram >35 1./7 Felix Paté, diverse soorten ]38Öj of Felix Brokjes, Ifl) diverse soorten, 2 blikken r\ rr\ w 400 gram >35 Z..07 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 september a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13