Tholen draagt aan woon-zorgcentrum 225.000 gulden bij Unieke tekeningen en foto's expositie Zelandia Illustrata Stadswandeling en rondrit langs Thoolse monumenten Onze Top 10 van deze week. 0 M. Dijke valt niet op Vrouwennetwerk werkt aan verbetering wonen, leven en werken Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Beelden van Tholen en Sint-Philipsland in smalstad 99 3.99 99 9.90 2.29 4.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Alzheimerdag met informatie in Ten Anker Veertig km te hard langs radarcontrole Notaris: Oude panden bewaren door ze functie te geven Onderzoek naar vervoer van leerlingen en ouderen O Extraatje van deze week: Friskies Gourmet Pêté EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ten Anker worstelt met forse wachtlijst Schutse Uitdragen Beelden van Tholen en Sint Philipsland Moerbalken Luiken Kanon Hoogaars Subsidie 1010 gulden Pap al gestort Qpiiderdag 7 september Er gloort hoop op een spoedige overeenkomst over de bouw van het woon-zorgcentrum in Sint-Maartensdijk. Alle betrokkenen zitten prak tisch op één lijn. Alleen de exploitatie is financieel nog niet helemaal rond en daarom neemt de gemeente het initiatief voor nieuwe gesprek ken. De burgemeester hoopt dat begin volgend jaar de grond bouwrijp gemaakt kan worden. Op 31 december gaat het bejaarden tehuis Sint Maartenshof dicht. Maandenlang wordt er al gesoebat over het woon-zorgcentrum dat daarvoor in de plaats moet komen. Als zo vaak was geld het probleem. Maar nu gloort er hoop. Provincie, SVRZ, Beter Wonen en gemeente zijn het eens over de stichtings- en de grondkosten. Op de investerings planning voor volgend jaar heeft het gemeentebestuur 225.000 gulden opgenomen als eenmalige bijdrage. "Hoewel we nog niet weten uit wel ke pot dat geld moet komen, zijn de raadsfracties hierover gepeild", ver telt de burgemeester. Hij heeft er nu vertrouwen in dat de financiering rond komt en verwacht in de loop van deze of volgende maand duide lijkheid. Directeur J. Kloet van de woning stichting Beter Wonen verwacht eveneens dat de zaak in een stroom versnelling komt. "Is er overeen stemming, dan willen we ook zo gauw mogelijk beginnen. Bij de betrokken organisaties ligt alles al gereed, het voorbereidende werk is gedaan." Eerst zal het bestaande bejaardentehuis gesloopt moeten worden. Op dit moment wonen daar nog veertien mensen, voor wie elders huisvesting gezocht moet worden. Dat is een zaak voor de SVRZ. In het kader van de tweede Alzhei merdag organiseert de werkgroep Tholen donderdag 21 september een informatieve bijeenkomst in Ten Anker. Familieleden van demente rende mensen kunnen van twee uur tot half vijf terecht in het Thoolse zorgcentrum. Twee sprekers zullen daar het woord voeren: Anjo. Braamsen, medewerker ouderen zorg van de regionale instelling voor ambulante geestelijke gezondheids zorg (Riagg) en de coördinator van de oppascentrale uit Zeeuws-Vlaan deren. Deze centrale ontlast de ver wanten van dementerenden. In de pauze is er accordeonmuziek o.l.vv [mevr. J. Zwaan. Belangstellenden die nadere inlichtingen willen, kun- ,nen terecht bij Henny Pons in Ten (Anker (01660-2950) of Ine van Ommen in de Schutse (01665- 2650). De politie zette dinsdag een radar controle op langs de Oesterdam. Daar geldt een maximumsnelheid van 100 km per uur. Er werd gecon troleerd van tien tot twaalf uur 's morgens. In die tijd passeerden er 216 voertuigen. Daarvan reden er 33 (vijftien procent) te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 143 km per uur. Deze organisatie ziet zich in zorg centrum Ten Anker geconfronteerd met een fikse wachtlijst. Clusterdi recteur F. Bordui bevestigt dat het om enkele tientallen mensen gaat. Bewoners van Sint Maartenshof gaan voor als er een plaats vrij komt. "We hebben dit aan zien komen en er destijds voor gewaarschuwd dat je niet zomaar een tehuis kunt slui ten", zegt hij. Vooral voor ouderen die zorg nodig hebben en het niet kunnen krijgen is de ontstane situ atie een probleem. De provincie heeft - als lapmiddel - extra geld beschikbaar gesteld voor aanvullen de thuiszorg voor mensen die op de wachtlijst staan. Middelburg ver wacht dat de problemen opgelost zullen zijn als het woon-zorgcen trum in Sint-Maartensdijk gereed is. Dat duurt nog wel even. Bordui wijst erop dat er ook een druk ligt op de verpleegafdeling van Ten Anker. In De Schutse te Sint-Annaland en De Vossemeren te Nieuw-Vosse- meer (met 30 Zeeuwse bedden) is opname volgens de provincie nog goed mogelijk. Directeur J. Wes- dorp van eerstgenoemd tehuis bevestigt nauwelijks problemen te hebben. "Niettemin staan enkele mensen op de wachtlijst die zorg nodig hebben. En het trekt de laatste tijd wat aan." Burgemeester Van der Munnik zal blij zijn als alles in kannen en krui ken is. "Het is een enorme tijdsin vestering geweest", zegt hij. Inmiddels treft de provincie voorbe reidingen voor een nieuw plan bejaardenoorden voor de periode 1997-2000. Daarin zal zorgvernieu wing centraal staan. Gedwongen sluiting van tehuizen wordt voor die jaren niet verwacht. s t fth 1V rp AV - 4» :.v - x c, -''V- i' - X i S S. j Cw X Deze oude prent van het dorp Schakerloo komt uit de Zelandia Illustratamaar er zijn ook foto's te zien uit het begin van deze eeuw. SGP-fractievoorzitter M. Dijke dreigt in de Thoolse raadsverga deringen niet aan bod te komen omdat burgemeester H.A. van der Munnik hem niet opmerkt. Bij elk voorstel inventariseert de voorzitter altijd wie er het woord wil voeren, wat bij handopsteken wordt geïnventariseerd. Dijke zit op de hoek van de raadstafel, vlakbij de tafel met het college van b. en w. Volgens de burge meester wordt het zicht op Dijke hem ontnomen door secretaris A.G. Izeboud, die steeds zit te schrijven en daardoor voorover gebogen zit. Van der Munnik adviseerde Dijke om een andere plaats te kiezen, maar de Scher- penissenaar voelde daar niet veel voor. "Wij zitten naar leeftijd", liet de oudste SGP'er weten. Bij de discussies in de gemeenteraad steken de gretig toehappende ver tegenwoordigers van de VVD en D66 veelal eerst hun vinger op, waarbij de SGP vaak als laatste aansluit. Wie wil weten hoe de vliedberg bij Westkerke er in het begin van deze eeuw uit heeft gezien, kan terecht op de tentoonstelling Beelden van Tholen en Sint-Philipsland. In de hal van het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk ligt namelijk een unieke foto van de vliedberg die in die tijd veel groter was dan nu. Wie belangstelling heeft voor fami liewapens kan er ook zijn hart opha len. Zo hangt er bijvoorbeeld een tekening van de wapens van het schoorsteenstuk in het Ambachtshe renhuis te Oud-Vossemeer uit 1915. En van het wapenbord van Johan Da(l)lens van Berghem in de Grote kerk te Tholen uit 1781. En wie wil weten hoe het kasteel van Jacoba van Beieren in de smal stad, het Slot in Stavenisse en kas teel Hoogkamer in de Oud-Vosse- meersepolder er bij stonden, kan dat op tekeningen zien. Maar ook het recente verleden is vertegenwoor digd door een zeefdruk 'Zeeland laat een veer' die Harrie Schalken in 1988 maakte toen het veer Anna Jacobapolder- Zijpe uit de vaart werd genomen. Dit is zomaar een greep uit de expositie van het koninklijk Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. Het genoot schap kan putten uit een rijke verza meling, de Zelandia Illustrata. Meer dan zeventig plattegronden en afbeeldingen uit deze collectie zijn op de tentoonstelling samengebracht die dinsdagmiddag door burgemees ter H.A. van der Munnik werd geo pend. Volgens de burgemeester laten de beelden niet alleen het rijke leven op Tholen zien, maar ook de zware strijd om het wankele bestaan. Dat niet zelden gepaard ging met natuur- en oorlogsgeweld. Maar ook 'door dat men een schamel inkomen ver diende met zwaar werk op of aan het water.' Menigeen zal volgens Van der Mun nik bij het zien van de vergane glo rie verzuchten dat het zonde is dat zoveel verloren is gegaan. Maar dat was toen en ook nu vaak een kwestie van geld van de overheid of van par ticulieren. "Ook vandaag verkeren we in een situatie dat culturele erf- liteit van de monumenten als er geen 'substantiële langdurige hulp' van het rijk komt. Voorzitter baron J.L.J.B. Sweerts de Landas van het genootschap legde uit waarom het genootschap met de prenten, tekeningen en foto's de boer opgaat. "We bestuderen allerlei zaken op een wetenschappelijke wijze. Die wetenschap willen we ook uitdragen. Door tentoonstellin gen als deze proberen we grote groe pen mensen te bereiken." De voor zitter was blij met de mogelijkheid goederen in hun voortbestaan wor den bedreigd. De gemeente is ter nauwernood nog in staat om haar eigen monumenten te restaureren en te onderhouden. De vele molens, torens, stads- en dorpshuizen staan er redelijk goed bij na recente res tauraties, maar de bodem van de schatkist wordt akelig zichtbaar." Van der Munnik vreest voor de kwa- m«fcj. op Tholen 'zo ver van Middelburg' te laten zien wat het genootschap dat meer dan 225 jaar oud is, in bezit heeft. Het genootschap geeft ook een tijd schrift uit en kent allerlei werkgroe pen (historie en archeologie, mu ziek, geologie, theologie). Daar naast beschikt het over een aantal verzamelingen waaronder de Zelan dia Illustrata en houdt men excursies en colleges. Het telt 1600 leden die contributie betalen en begunstigers (gemeenten, particulieren en bedrijven). Tot die begunstigers horen slechts drie gemeenten: Goes, Domburg en Vee- re die jaarlijks 250 gulden doneren. De baron zei, met een knipoog naar de gemeente Tholen, te hopen dat de tentoonstelling het genootschap een paar nieuwe begunstigers op zal leveren. Volgens conservator drs. I.H. Vo gel- Wessels Boer blijkt uit het ten toongestelde dat er op Tholen veel verloren is gegaan. Vooral gebou wen en kastelen. "Veel heeft van het water te lijden gehad." Het is haar opgevallen dat de verza meling veel tekeningen van graven bevat. "Het waren Hollestelle en Bestebroer die zich toelegden op grafmonumenten en stenen. Alleen daarmee is al een hele tentoonstel ling in te richten. Vooral voor gene alogen heel interessant." Van Hollestelle zijn dan ook origi nele exemplaren te zien. Voor gemeente-archivaris J.P.B. Zuur deeg bevat de expositie niet veel nieuws, behalve de foto van de vliedberg en enkele foto's van de Hervormde kerk in Oud-Vossemeer. Dat zijn overigens de enige repro ducties op de tentoonstelling. De foto's laten de westzijde, de zuidzij de en de noordzijde van de kerk zien. De originele foto's uit 1890 zijn zo kwetsbaar dat ze aangetast worden wanneer ze te lang aan dag licht bloot worden gesteld. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Een gerestaureerd 18de eeuws woonhuis in de Brugstraat in Tho len is één van de panden die tij dens de open monumentendag onder leiding van een gids bezocht worden. Het pand is eigendom van notaris Schot. "Dit soort pan den in het centrum van Tholen moet een functie blijven houden, alleen dan kunnen ze bewaard blijven", meent de notaris. Hij heeft het typisch Zeeuwse woon huis, dat in zeer slechte staat ver keerde, grondig laten restaureren. "Dit type huis tref je ook veel in Middelburg en Vlissingen aan", ver telt H.J.J. Elenbaas. Samen met J. Balk en drs. W. Heijbroek tekent hij dit jaar voor de organisatie van de open monumentendag in Tholen, nadat de gemeente besloot het eve nement voortaan om het jaar te hou den. Je zou het een soort privatise ring op vrijwillige basis kunnen noemen. Het heeft geresulteerd in een hele nieuwe opzet, in samen werking met Tholen Stad Actief. De bij de open dag betrokken monu menten - bijna allemaal andere dan in het verleden - zijn zaterdag uit sluitend tijdens een stadswandeling met een gids te bezoeken. 'Thuis op Tholen' is het thema, waarbij de nadruk ligt op de visserij. Elenbaas somt de kenmerken op van het woonhuis, zoals dat ook in de Brugstraat staat. "Door de voordeur loop je rechtdoor naar de tuin. Links van de deur bevindt zich tweederde van de voorgevel, dat is de kant van de grote salon. Rechts zit eenderde deel, met een ontvangstkamer, de bediendenvertrekken en de keuken." Typerend zijn ook de naar buiten stekende en op de kop versierde moerbalken van de dakconstructie. "In zeker twintig van die balken zijn delen hersteld op de door monumen tenzorg voorgeschreven manier", vertelt notaris Schot. Verder zijn de vloeren uitgevlakt en rotte gevelpla ten vervangen. "Het hele pand, inclusief het dak, heeft gestut gestaan." Het pand was tot 1943 een woon huis. Na het overlijden van eigenaar Abraham Verkuyl werd het in 1792 verkocht aan de Thoolse burge meester en baljuw mr. Pieter de Jon ge. Deze bezat ook de brouwerij De Bril aan het einde van de Visstraat, alsmede de boerderij De Laatste Stuiver. Ook stadsdrukker Jan Steenmeijer, uitgever van de eerste Thoolse Courant, was het eigenaar van het pand waar in het begin van deze eeuw burgemeester M.G. van Stapele woonde. In de oorlog werd het distributiekantoor er gevestigd en naderhand was het verenigings gebouw (totdat Meulvliet gereed kwam). In die periode werd aan de brede kant één grote zaal gemaakt met een scheidingswand erin. Het trappenhuis werd naar de keuken gebracht en er werd een nieuwe keu ken aangebouwd. De hervormde gemeente Immanuël kerkte er een aantal jaren. Nadien maakte de Zeeuwse muziekschool gebruik van het gebouw en als laatste de school voor voortgezet speciaal onderwijs De Burcht. De Thoolse notaris kocht het pand van de gemeente, vooral met de bedoeling om aan de westkant een Het 18de eeuwse typisch Zeeuwse woonhuis van de familie Schot in de Brugstraat is één van de monumenten die zaterdag bekeken kun nen worden. parkeerterrein te realiseren voor bezoekers van het aangrenzende notariskantoor. Van het Brugstraat- pand is de aangebouwde keuken weggebroken en de oorspronkelijke weer teruggekomen. Het trappen huis is niet op de oorspronkelijke plaats herbouwd, maar deels in de keuken en deels in de kamer aan de rechterkant. "De restauratie is gron dig geweest en heeft geresulteerd in een gerieflijke woning", aldus Schot. De notaris stelt ook zijn kantoor aan de Hoogstraat zaterdag open voor de deelnemers aan de stadswandeling. Dat oude pand is eveneens weer wat opgeknapt. Pas is er een nieuwe arduinen stoep gelegd. En vandaag worden de oorspronkelijke luiken weer bij de ramen aangebracht. "De helft van die luiken is lange tijd zoek geweest. Ze zijn gevonden bij een boer in Stavenisse die ze 15 jaar lang gebruikte om uien op te drogen. Ik heb ze teruggekocht en helemaal laten restaureren", vertelt Schot. Behalve langs de panden van de notaris in de Brugstraat en de Hoog straat voert de stadswandeling de deelnemers langs de 15de eeuwse Grote Kerk (Brabantse gotiek) en de in 1900 gebouwde neo-gotische r.k. kerk aan de Markt. In de Regentes- sestraat wordt een oud graanpakhuis bekeken dat juist wordt opgeknapt. Vertrekpunt voor de wandeling, om tien uur 's morgens, is het oude kanon aan de Kaaij. Bij voldoende belangstelling wordt deze rondwan deling 's middags om twee uur her haald. Vanaf half tien kunnen in restaurant Hof van Holland gratis routebe schrijvingen en informatiepakketten gehaald worden. Oók voor een te maken rondrit, met eigen vervoer. Deze doet in de Molenweg te Oud- Vossemeer de boerderij Kouwen- berg met monumentale houten schuur aan. En aan de Kettingdijk de boerderij Huis Vermuyden, zo genoemd naar de 17de eeuwse bezitters. De gerestaureerde boerde rij wordt ook wel Kettinghoeve genoemd. De villa Quo Vadis aan het Zuidplantsoen in Poortvliet wordt eveneens bekeken. Tenslotte organiseert Tholen Stad Aktief om half vier een visafslag - tegen historische prijzen - op het visperk aan de Visstraat. Daarbij wordt voor muziek gezorgd door het forellenkwartet, botjeskoor, de kreu- kelzonen en tongstrelers, aldus de organisatie. De scheepswerf van Van Duiven- dijk aan de Contr' Escarpe in Tholen is in het kader van de monumenten dag tussen tien en drie uur voor het publiek geopend. Op deze werf, gevestigd in een voormalige zout keet, zijn een flink aantal hoogaar zen gebouwd. Met één zo'n schip van de stichting behoud hoogaars kan het publiek zaterdag een tochtje meemaken. Ook de hele dag open - van tien tot vijf uur - is streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Het is gevestigd aan de Bierensstraat in het voormalige gemeentehuis, dat in 1940 is gebouwd naar een ontwerp van de Middelburgse architect Rot- huyzen. In het museum zijn momen teel exposities te zien over de bot- visserij met hoogaarzen en over merklappen. "Het uiteindelijke doel van alle inspanningen dient voor alle betrokke nen een betere kwaliteit van wonen, leven en werken op Tholen te zijn", aldus mevr. J.S. Louwerse-Verhage van het Vrouwennetwerk Tholen. Bij de Thoolse gemeenteraad heeft ze steun bepleit voor een onderzoek naar de woon- en leefsituatie. Het Vrouwennetwerk wil de bestaande voorzieningen beter afstemmen op de hiervoor in aan merking komende doelgroep. "Bij voorkeur verwezenlijkt door een doelmatige en creatieve besteding van de beschikbare middelen", voegt mevr. Louwerse er aan toe in een brief aan de gemeenteraad. Dit najaar zal het Vrouwennetwerk een onderzoek houden om inzicht te krijgen in de woon- en leefsituatie op Tholen. "We willen signaleren welke zaken voor vrouwen van belang zijn", zegt mevr. Louwerse. Na die inventarisatie willen de vrou wen in samenwerking met de gemeente en andere belanghebben den naar oplossingen voor knelpun ten zoeken. "Uit de praktijk blijkt, dat daarmee niet alleen voor vrouwen, maar ook voor kinderen, bejaarden of gehan dicapte medeburgers een beter woon- en leefklimaat ontstaat. Vrouwen zijn immers nog steeds degenen die het duidelijkst vanuit hun zorgtaken - en in steeds grotere mate ook vanuit de combinatie van zorg- en arbeidstaken - de mogelijk heden en knelpunten van de plaatse lijke situatie ervaren." Het Vrouwennetwerk Tholen streeft ernaar om het aantal deelnemers verder uit te breiden, zodat de samenstelling breder wordt. De opzet is om in maart 1996 de resul taten van het onderzoek naar de woon- en leefsituatie aan de Thoolse gemeenteraad aan te bieden. PvdA, VVD en D66 staan positief tegenover de plannen, zo bleek in de laatste raadsvergadering. Raadslid I.C. Moerland vreesde dat b. en w„ gezien de eerdere ervaringen met de inmiddels opgeheven emancipatie commissie, er anders over denken. Daarom wilde hij eerst de welzijns- commissie advies laten geven, voor dat het college met een standpunt komt. "We willen b. en w. graag hel pen", zei Moerland heel coöperatief. Hij had ook gezien dat het Vrou wennetwerk een subsidie-aanvraag van 1010 gulden heeft ingediend voor een tegemoetkoming in cursus geld. Wethouder J. Versluys antwoordde, dat er 17 piaart al een brief van het Vrouwennetwerk is gekomen, die 4 rrtei in de besloten commissie bestuurlijke aangelegenheden is besproken. "Er is toen een actiepro gramma aangekondigd en tussen tijds is er nog een subsidieverzoek gekomen. Daarna kwam 2 juni de aanvulling, die half augustus met het Vrouwennetwerk besproken is. De uitslag daarvan moet nog in het col lege komen en te zijner tijd komt het allemaal in de openbare commissie welzijn", zei de wethouder. Moerland vreesde, dat de pap dan al gestort is, maar W.C. van Kempen noemde het stappenplan van Vers luys 'een hele logische opbouw.' "In de commissie welzijn heeft de gemeenteraad alle mogelijkheden om over de plannen van het Vrou wennetwerk te spreken", aldus het CDA-raadslid, die steun kreeg van M. Dijke (SGP) om de normale pro cedure te handhaven. Daarentegen wilde J. van den Don ker liever de gedachten van de wel- zijnscommissie peilen en daarna pas b. en w. een besluit laten nemen. "Ik wil voorkomen dat er een welles- nietes spel ontstaat", zei het D66- raadslid. Wethouder Versluys liet alle moge lijkheden open. "Eerst komt het ver slag van het gesprek met het Vrou wennetwerk in b. en w. en daarna in de commissie welzijn, met of zonder standpunt van het college." De gemeente Tholen bestudeert samen met gemeenten op de Beve- landen de mogelijkheden voor com binatie van het vervoer van leerlin gen met dat voor ouderen en gehan dicapten. Wethouder J. Versluys antwoordde dat maandagmiddag in de gemeenteraad op vragen van de PvdA en de VVD. Zij reageerden op een brief van de Zeeuwse raad voor de volksgezondheid, maatschappe lijke ontwikkeling en cultuur over gecombineerd kleinschalig vervoer in Zeeland. I.C. Moerland was voor stander van het zoeken naar oplos singen, want het busvervoer op Tho len gaat eerder achter- dan vooruit, meende hij. Ook signaleerde hij ver schillen in tarieven van het klein schalig vervoer. De wethouder zag het zonniger in en stelde, dat dit transport al geruime tijd goed draait. "Maar het is altijd zinnig om te bekijken of het beter kan en daar voor heeft men op de Bevelandetl het initiatief genomen." Moerland was echter bang, dat de Thoolsè werkgelegenheid onder een veranJ dering gaat lijden. Volgens Versliiys waren ook vervoerders op Tholet| benaderd, maar die hadden 'lauw' gereageerd. De wethouder noemde de gemeente 'een buitenbeentje' op het gebied van kleinschalig vervoer. Bospeen, per bos Pitloze druiven, mand, kilo Rundertartaar, 100 gram OCH Goudse licht belegen kaas 48+, vacuüm verpakt of vers van t mes kilo Stokbrood, wit j2£7], bruin of wit sesam, 400 gram 1,/" ©ChChocoladehagel, hagelmix J[2r59l, melk of puur, doos 400 gram ChYoghurtdrink, diverse smaken, >8# O ChYoghurtdrink, diverse smaken, rj/-x pak 1 liter>69] of 3 pakjes 0.2 liter l./LV ©Croky Chips, 1 OQ naturel, paprika of Bolognese, zak 300 g 1.0«7 ©Uncle Ben's sauzen, O QQ Mexicaanse- of bistrosaus pot 490 g>79"Z.Oy Ch Tissue Toiletpapier, wit, 12 rollen >99' Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 september a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9