Wees voorzichtig met verkoop huizen Ballonnen klappen in Vossenkuil Rouwbeklag van Thoolse raad Belangstelling kinderopvang groeit Voorzichtig en sober socialist Enerzijds meegaand, maar ook onverzettelijk Quisty de Burley specialist! /179| 99 Oomen half miljoen lager bij basisplan zuid Tholen Collega'sy bestuurders en ambtenaren staan er verslagen bij Bestuur denkt aan uitbreiden of vestiging St. Maartensdijk Nestor in buitengewone raadsvergadering: BURLEY EKmderdag 7 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Commissieleden tot Beter Wonen: Veroordeeld 1 M w De stichting kinderopvang Tholen kijkt terug op een geslaagde open dag. "Juist van de doelgroep zijn veel mensen een kijkje komen nemen; zwangere vrouwen of ouders met kleine kinderen", vertelt directeur mevrouw J. Louwerse. De kinderopvang kreeg niet alleen een aantal aanmeldingen, maar legde ook 'interessante contacten' met bedrijven en kandidaat-gastouders. Vier leidsters Wachtlijst Impuls Vol twijfels en zeer beslist Kunst aangeleerd Wethouder P. van Schetsen (66) De dinsdagavond plotseling overleden Pieter van Schet sen zette 8 mei 1964 als jong electriciën zijn eerste stap pen in de gemeentepolitiek. Hij kwam tussentijds in de gemeenteraad van St. Annaland na het overlijden van dhr. J. v.d. Boogaart. Die stap werd het begin van een lan ge loopbaan in de politiek. Ruim 31 jaar diende hij als gemeentebestuurder de St. Annalandse en Thoolse gemeenschap. Gezin en tuin Laatste periode "Zijn levensboek is hem ontvallen op een moment dat niemand kon bevroeden." A. den Haan, nestor van de Thoolse gemeenteraad, zei dat gisteravond tijdens de buitengewone raadsvergadering waarin het overlijden van wethouder P. van Schetsen werd herdacht. Keihard feit Harmonieus gezin Burley, sty 1 herken je. Een uitgesproken merk is van uitzonderlijke kwaliteit. Dat merkt u gelijk als u ze aan uw voeten j heeft. Heerlijk, goed u sluitende en modieuze schoenen waarop u gedurende lange tijd De 'R' is in de maand. De tijd van bruine bladeren, wind en regen breekt aan. Maar ook een gezellige, warme periode. Bijvoorbeeld met de najaars-schoenen van Quist. Heerlijk, goed sluitende schoenen waarmee u de herfst comfor tabel èn modieus tegemoet kunt gaan! Kom nu alvast kijken naar onze fantas tische collectie schoenen van topmerken. probleemloos kunt lopen Maten 36-43. Vanaf SCHOENEN Bij de verkoop van huurwoningen aan huurders is voorzichtigheid geboden. Die boodschap voor de stichting Beter Wonen kwam woens dagavond uit de commissie ruimtelijke ordening. Een meerderheid van de commissie vond dat er uiterst omzichtig omgegaan moet worden met het bestand aan huurwoningen. Beter Wonen wil tot het jaar 2000 ongeveer 150 tot 200 goedkope hui zen van de hand doen. Met het geld wil de stichting meer ouderen- en aangepaste woningen bouwen. Een derde van de huurders toonde belangstelling voor het kopen van een woning. Maar de raadsleden van SGP, CDA, VVD, en RPF/GPV toonden zich daar kritisch over. De SGP liet bij monde van K.A. Heij- boer weten 'uitgebreid' op de mate rie te willen terugkomen. De VVD noemde het bestand van goedkope huurwoningen een groot goed. "Nu zit de stichting relatief ruim in haar vel, maar hoe is de situatie over vijf jaar?" W.C. van Kempen van het CDA was het daar mee eens. "De situatie kan snel veranderen. We moeten zuinig zijn op goedkope woningen." P. van Belzen (RPF Met 1.277.000 gulden was M.J. Oomen b.v. uit Sprundel vrijdag morgen de laagste inschrijver voor de uitvoering van het basisplan watervoorziening zuid. Het karwei, waaraan dit najaar begonnen wordt, omvat de polders rond Stavenisse, St. Maartensdijk en Scherpenisse. Er waren totaal 13 gegadigden voor het werk. De hoogste inschrijver, Van Herk uit Nieuwkerker a/d IJs- sel, was een half miljoen gulden duurder. Aarts uit Steenbergen, die ervaring heeft met de uitvoering van andere basisplannen op Tholen, was slechts 12 mille hoger dan Oomen met 1.289.000 gulden. Ook van ver was er interesse en bovendien nog voor een scherpe prijs: Van Wijger- den uit Steenwijk wilde het werk op Tholen voor 1.365.000 gulden uit voeren. De overigen waren meer dan een ton duurder. Eggengoor b.v. 1.468.000, Scheepers Oud Gastel 1.530.000, Hendriks Roosendaal 1.540.000, Bouwmij. Beerzerveld 1.551.000, Van Wijgerden Veen 1.616,000, Nonak Ommen 1>.<530.000, Van Kytest Hedel 1.683.000, Oranjewoud Heinkens- zand 1.684.000 en V<in Herk en zn. uit Nieuwerkerk a/d IJssel "1.777.000 gulden. GPV) vroeg hoe het overleg tussen de gemeente en de woningstichting verloopt. "Is er over de verkoop gesproken voordat de huurders een brief hebben ontvangen van de woningstichting of erna? De huur ders hebben namelijk massaal gere ageerd (ongeveer 900 -red.). Er is min of meer gesuggereerd dat ieder een zijn woning kan kopen. Had men niet wat terughoudender moe ten zijn? Kijk toch uit wat je doet." J. van den Donker (D66) stelde dat het nodig is om goedkope huurwo ningen beschikbaar te houden. "Maar als daar geen behoefte aan is, dan vraag ik me af of je daarmee niet de leegstand bevordert." M.A.J. van der Linde (PvdA) had geen moeite met de voorgenomen verkoop. "Uit onderzoek blijkt dat er een over schot is in de sector 500 tot 625 gul den huur." Burgemeester H.A. van der Munnik vertelde dat de brief aan de huurders is verzonden na het gesprek tussen de gemeente en de corporatie. Hij wees er op dat er tussen beide instanties verschil van inzicht bestaat. "Maar we zijn tot elkaar veroor deeld. Beter Wonen doet haar werk naar behoren, maar ziet zich geplaatst voor ontwikkelingen die leiden tot de verkoop van goedkope huurwoningen. Het college heeft laten weten dat de stichting goed moet uitkijken waar die verkoop plaatsvindt. Er moet een evenwichtige verdeling van het bestand per woonkern zijn." Het college vindt dat Beter Wonen niet bij voorbaat uit moet gaan van de verkoop van oudere woningen. Aanpassen of renoveren van deze huizen kan volgens b. en w. ook soe laas bieden. "Wij achten Beter Wonen capabel genoeg om daar rekening mee te houden." Volgens de burgemeester spelen naast het beheer van de woningen echter ook economische motieven bij de woningstichting een rol. Met de verkoop van veertig per jaar is b. en w. het overigens wel eens. De meeste huurwoningen van de stichting staan in Tholen (815), gevolgd door Sint-Maartensdijk (658), Sint-Annaland (321), Oud- Vossemeer (262), Poortvliet (182), Scherpenisse (162), Sint-Philipsland (138) en Stavenisse (123). De smal- stad kent van oudsher de meeste huurwoningen, namelijk 55.4 pro cent. Dat is 24.7 procent van het totale bestand van Beter Wonen. l j S v'-iSs, W Sjoelen blijft een populair spel. De heer AHeydra probeert zoveel mogelijk punten te vergaren op de fancy-fair van de Zonnebloem. Op de achtergrond het ballonnen prikken. In de grote zaal van dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer was het zaterdagmiddag gezellig druk. De Zonnebloem organiseer de er de jaarlijkse fancy-fair. Af en toe klonk er een klap, wanneer een jeugdige bezoeker een ballon stuk prikte in de hoop er een briefje in te vinden dat recht gaf op een prijs. Even verderop werd fanatiek gesjoeld. Bij de volwasse nen was mevrouw Van Loenhout- Havermans de beste, bij de meis jes haar kleindochter Linda Bovée en bij de jongens Mark Mosch. De geur van verse oliebollen en wafels kwam de bezoekers al bij binnenkomst tegemoet. Grote trekker voor de jeugd was als altijd de marmottenbaan, waar voor A. Vriesma dit keer twee vol wassen en vijf jonge marmotten bij zich had. De bewoners van het gezinsvervangend tehuis De Annewas uit Sint-Annaland waren ook nieuwsgierig naar deze diertjes, terwijl ze verder een rit maakten met een huifkar. Er waren tweedehands boeken en handwerken te koop. Enveloppen trekken, eitjes rapen en het zonne- bloemspel boden kans op een prijsje. De naam van de pop, Ton- nie, werd door niemand geraden, zodat deze aan het einde van de middag onder de deelnemers ver loot werd. Mevrouw Van der Jagt-Berkey werd de winnaar. Er komen lang niet zoveel mensen meer naar de fancy-fair als een aantal jaren geleden. "Maar we zijn meer dan tevreden over de opbrengst", zegt mevrouw A. Heydra. Het geld wordt besteed ten behoe ve van de zieken en alleenstaan den in het dorp. Bijvoorbeeld voor een presentje ter gelegenheid van de nationale ziekendag. Die is komende zondag en vraagt dit jaar aandacht voor de positie van alleenstaanden. De Thoolse gemeenteraad heeft gisteravond een brief met rouwbeklag gestuurd aan mevr. M.P. van Schetsen-van 't Hof. Burgemeester H.A. van der Munnik deed dat voorstel gisteravond in de buitengewone raadsvergadering, waar met enkele ogenblikken stilte staande de plot seling overleden wethouder P. van Schetsen werd herdacht. De burgemeester zei onthutst te zijn door de rauwe werkelijkheid van het overlijdensbericht, dat hem dinsdag avond laat bereikte. "Het paste niet in de tot dat ogenblik beleefde wer kelijkheid. Noch maandag, toen hij uitgerust en met frisse moed de draad na een lange vakantie weer oppakte, noch dinsdag tot in de vroege avond, bleek ons ook maar iets van een zich niet welbevinden van Piet van Schetsen. De schok na Vanaf het moment dat het open huis in het kinderdagverblijf Puk en Muk zaterdag begon, ging het lopen en de hele middag bleven belangstellen den komen. "Ze hebben op een rustige manier kunnen kijken naar de materialen die we gebruiken, hoe het gebouw er uitziet. En kunnen praten met de leidsters", aldus mevrouw Louwerse. De open dag, georganiseerd bij het eerste lus trum van de stichting, was bedoeld voor mensen die al wel over kinder opvang hadden gedacht maar er nog niet toe kwamen om hun licht eens op te steken. De kinderen hadden zaterdag de gelegenheid om overal mee te spe len. Ook mochten ze een ritje maken in een ponykar. En ze kregen een vlaggetje en een boekje mee. De ouders konden ook een kijkje nemen op de opvoedings- markt, waar kruisvereniging, moe- dermelkcentrale, allergiewinkel, lease-luiers,orthopedagoog, stich ting lichaamstaal, bibliotheek en GGD (mondverzorging) stands had den. Hoewel sommige standhouders graag wat meer publiek hadden gezien, waren ze tevreden omdat juist de doelgroep zich liet zien. In het kinderdagverblijf - dat in november twee jaar draait - werken inmiddels vier vaste leidsters. Ver der naast de directeur een adminis tratieve kracht en een schoonhoud- ster. De babygroep (6 weken tot 1_ jaar), peutergroep (1_ tot 4 jaar) en de buitenschoolse opvang (4 tot 12 jaar) tellen samen 35 kinderen. Gemiddeld brengen ze drie dagde len in Puk en Muk door. "Twee is verplicht, in het belang van het kind dat hier toch gewend moet raken", zegt mevrouw Louwerse. Het aan bod groeit gestaag en de kinderen komen uit alle woonkernen op Tho len en Sint-Philipsland. Twee jaar geleden werd met drie kinderen begonnen: een baby, een peuter en één kind voor buitenschoolse opvang. Voorwaarde om van de kinderop vang gebruik te kunnen maken, is dat beide ouders werken of studeren. "Verder kunnen we ook verhuren aan mensen die niet op Tholen Louwerse vertelt dat volgend jaar de overheidspremie vervalt; maar het kabinet studeert op andere maatre gelen. Zolang de stichting subsidie krijgt, is ze verplicht 30% van de plaatsen te reserveren voor mensen die er op sociale indicatie gebruik van maken. Inmiddels staan meer dan tien kin deren - die nog geboren moeten worden - op de wachtlijst voor de babygroep. "Het is belangrijk dat mensen er op tijd bij zijn. Toch Deze peuter vermaakt zich prima tijdens het open huisvan de kin deropvang Tholen. wonen, maar er wél werken." De ouders betalen een bijdrage naar inkomen, de rest past de werkgever bij. "Van de plaatsen moet 70% ver huurd zijn aan bedrijven." Mevrouw zeker als ze een bepaald dag willen." In bepaalde gevallen wordt er gewisseld van werkdag om het kind toch te kunnen plaatsen. Of er wordt uitgeweken naar het gastouderbu reau in afwachting van een plaats. De maximale groepsgrootte is twaalf kinderen. Bij de peuters zijn inmiddels twee ochtenden volledig bezet. "Een aantal dagdelen blijft moeilijk te bezetten, maar toch pro beren we eerst om te spreiden", ver telt mevrouw Louwerse. Bij een vol le peutergroep is het lokaal eigenlijk te klein en daarom wordt in de win ter - als de kinderen niet buiten kun nen spelen - de hal erbij getrokken. Het ruimtegebrek neemt toe door de groeiende belangstelling voor bui tenschoolse opvang. "Eigenlijk moet je daar een aparte ruimte voor heb ben." De stichting buigt zich momenteel over mogelijkheden voor uitbreiding. Daarbij zijn twee opties in beeld: vergroten van het bestaande onderkomen óf vestiging van een dependance in Sint-Maar tensdijk. Gezien de gestaag groeien de vraag is uitbreiding geen vreem de wens, schrijft het gemeentebe stuur in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor volgend jaar. b. en w. melden een verwachte bezetting van 50% eind dit jaar: 145 van de 280 beschikbare dagdelen. Mevrouw Louwerse zegt te merken dat mensen veel meer met kinderop vang bezig zijn dan vroeger. "Er wordt over gepraat." Ze stelt dat het geen manier is van 'je kind wegbren gen'. "Je geeft je kind juist iets extra's mee, doordat het samen met andere kinderen eet en speelgoed deelt, en op andere kinderen moet wachten. Bij de kinderopvang staat de ontwikkeling van het kind voor op: ieder individueel kind houdt zich bezig met wat het kan." De stichting begon vijf jaar geleden met het gastouderbureau: gezinnen vangen kinderen op van andere gezinnen. Op dit moment bestaan twaalf van zulke koppelingen. "Het staat wat op een laag pitje, maar het komende jaar willen we dit onder deel een impuls geven", zegt mevrouw Louwerse. Ze denkt daar bij aan het geven van cursussen voor gastouders, het uitgeven van een krantje en contact via de ouderraad (die is onlangs ingesteld en let ondermeer op de kwaliteit van de opvang). "Op die manier ontstaat er een band met de gastouders." Met hen vinden ook evaluatiegesprekken plaats. Het kinderdagverblijf in Tholen is geopend van maandag t/m vrijdag van 8 uur 's morgens tot zes uur 's avonds. het bericht van zijn overlijden is dan ook groot. Voor het eerst sinds twee maanden vergaderde het college dinsdag weer voltallig en Van Schetsen voelde zich als een vis in het water. De gedachten vermenig vuldigen zich dan ook tot vele, maar opkomende vragen verkrijgen geen antwoord." De burgemeester stelde, dat Van Schetsen jarenlang het gezicht van zijn partij in de gemeente Tholen heeft bepaald. "Maar er is meer. Zonder verlooche ning van zijn achtergrond heeft hij zich als wethouder zeer nadrukke lijk en zeer intensief beziggehouden met de algemene belangen van de gemeente Tholen. Wat op mij, gedu rende de negen jaar dat ik met hem mocht samenwerken, grote indruk heeft gemaakt, is de wijze waarop hij heeft gefunctioneerd. Ogen schijnlijk en op het eerste gezicht wisselvallig en wat onvoorspelbaar, was hij het ene moment vol twijfels en de andere keer zeer beslist in zijn beschouwingen, conclusies en optreden. Dat had vooral te maken met zijn persoonlijke en politieke achtergrond. Wethouder zijn in een groeiende gemeente als Tholen is een zware taak, waar veel kennis van zaken, verstand, wijsheid, weer stand en flexibiliteit voor wordt gevraagd. Daar kun je het knap moeilijk mee hebben. Piet van Schetsen kon heel moeilijk nee zeg gen en stak zeer veel tijd in gesprek ken met mensen. Bij hem konden ze altijd - ook al kon het soms eigenlijk niet - terecht om hun verhaal te hou den. Hij was een zeer vriendelijke man, bescheiden en wat schuchter om mensen lastig te vallen, doch altijd genegen ze te helpen waar hij maar kon. Zijn sociale bewogenheid was algemeen bekend. De zwakken in de samenleving vonden in hem altijd een extra sterke verdediger. Hij wil de in zijn werk graag elk raadslid overtuigen, was daarom steeds uit op een zo groot mogelijke consen sus. Immers, algemeen, dan wel breed gedragen beleid, is een waar borg voor continuïteit en ontwikke ling, zo was zijn opvatting. ov t-oifiunmc! rbix Met het toenemen der jarén, toónde hij steeds meer wijsheid. Hij kon in vuur en vlam staan, maar wist zich ook de kunst van het relativeren te verwerven. Hij zocht niet naar hét onmogelijke, doch streefde naar het haalbare. ZIE VERDER PAG. 5 Piet van Schetsen werd in Oud-Vos- semeer geboren. Na de oorlog kwam hij naar St. Annaland. Al op 16-jari- ge leeftijd moest hij op eigen benen staan wegens het verlies van beide ouders. Hoewel Piet van Schetsen van Gereformeerde afkomst was, koos hij bewust voor de Partij van de Arbeid. Bij de gemeentelijke her indeling van 1 juli 1971 werd hij fractievoorzitter in de Thoolse raad, waarin hij een levendigde bijdrage had. In september 1982 werd Van Schetsen wethouder als opvolger van C.J. Moerland. Als bedrijfslei der bij installatiebedrijven in Bergen op Zoom en St. Philipsland had hij heel wat calculaties voor bouwwer ken gemaakt, maar de gemeentelijke financiën waren een volkomen nieuw terrein. Hij maakte zich de taaie kost met steun van zijn ambte lijke adviseurs eigen en beet zich ook vast in de zware portefeuille sociale zaken. Een sector die Van Schetsen, gezien zijn jeugdervarin gen, na aan het hart ging. Zijn moe der moest als weduwe in de oorlog van een paar gulden steun rond zien te komen. Ook de volksgezondheid behoorde tot Van Schetsen's takenpakket. En sport mag dan op zich ontspanning geven, voor de wethouder bracht het ook nogal wat zorgen mee, zoals de privatisering van het onderhoud van kleedlokalen en de lijdensweg met de centrale schietaccommodatie. Dinsdagmiddag, na de opening van de tentoonstelling in het gemeente huis van St. Maartensdijk, sprak Van Schetsen over dat laatste onder werp nog met raadslid J. van den Donker. Hij heeft dat karwei niet kunnen afronden, zoals zijn hele werk abrupt is afgebroken. Wethouder Van Schetsen was een werker achter de schermen. Ope ningshandelingen waren nooit zijn favoriete bezigheid. Hij was bescheiden, sober en voorzichtig. Een man die zich naast zijn werk voor de gemeente, volledig aan zijn gezin wijdde en in zijn schaarse vrije uren ontspanning zocht in de tuin. Geen man voor allerlei kreten, mooie woorden en beloften die niet waar gemaakt kunnen worden, zo schreef hij vorig jaar nog in een ver kiezingsfolder. Hij twijfelde soms lang voordat hij tot een afgewogen standpunt kwam, maar dan verde digde Van Schetsen dat ook met ver ve. Hij maakte zich steeds meer zor- I'. van Schetsen gen over het minder worden van de verdraagzaamheid. "Als ik ergens wakker van lig, dan is het de toene mende rassenhaat en de onverdraag zaamheid", zei hij in een vraagge sprek voor de laatste raadsverkiezin gen. "Je komt het overal tegen. Op verjaardagen en op straat. Gelukkig manifesteert het zich op Tholen nog niet in partijen, maar toch... De strijd tegen het racisme is iets waar ik cfog in, dag uit mee bezig ben. En dat wil ik blijven doen, zo effectief moge lijk." Wethouder Van Schetsen was aan zijn laatste bestuursperiode bezig om in 1998 samen met raadslid A. den Haan plaats te maken voor meer jongeren en vrouwen in de PvdA- fractie. Zijn beoogde opvolger als wethouder had de partij al aangewe zen: fractievoorzitter I.C. Moerland. Die komt nu, veel eerder dan gepland was, voor die taak te staan, als de gemeenteraad hem dit najaar kiest. De vacature in de Thoolse raad zal volgens de PvdA-kandida- tenlijst ingevuld worden door H.J. Vermaas uit Stavenisse. Wethouder Van Schetsen vertegen woordigde de gemeente Tholen in diverse instellingen, zoals: de cen trale werkplaats de Betho, de gemeenschappelijke gezondheids dienst (GGD) Zeeland, de gémeén- schappelijke regeling Administra tief Dienstencentrum Zeeland, de federatie sociale werkvoorziening Zeeland, de stichting Bestwerk (uit voering banenpool en jeugdwerkga rantieplan) te Goes en de commissie van advies en bijstand van de centra le post ambulancevervoer streekge- west Westelijk Noord-Brabant. "Hij zal in onze herinnering blijven als een markante persoonlijkheid, die zich voor de volle honderd pro cent heeft ingezet voor het beharti gen van de Thoolse gemeenschaps belangen, op elke plaats en op elk niveau waar hij kansen zag liggen. De gemeente Tholen en haar bevol king zijn hem daarvoor respect en dank verschuldigd." Den Haan noemde het eigenlijk onvoorstelbaar, dat de Thoolse raad wethouder Van Schetsen moest her denken, nadat hij maandag 4 sep tember na een welverdiende vakan tie weer vol goede moed aan zijn werk was gegaan. "Maar het is een niet te weerleggen keihard feit, waar niemand omheen kan: de dood hoort onlosmakelijk bij het leven. Dat kan het beste worden verwoord met deze dichtregels van Vondel: 'De doot die spaert noch soete jeugt, noch gemelijcken ouderdom. Zij maekt den mont des reedners stom en ziet geleertheit aen noch deugt.' Met de tussenliggende generaties is het niet anders! Er wordt wel eens gezegd, dat het feit van iemands dood de mensen vaak een juister beeld geeft van zijn karakter - in goede en slechte zin - dan ze ooit hadden terwijl hij leefde en in hun midden verkeerde. Van de sociaal-democraat Piet van Schetsen kan dit bepaald niet wor den gezegd. Wij wisten als raad wat wij aan hem hadden. Enerzijds mee gaand, anderzijds onverzettelijk als het soms een kant uitging die hem niet zinde. Maar eveneens moet worden gezegd, dat hij tewerk ging met open vizier. Piet van Schetsen stond met beide benen op de grond en midden in het leven. Hij wist zich gesteund door zijn sociaal-democratische levens overtuiging en een harmonieus gezin. Te zwaarder daarom moet het zo plotseling verscheiden voor de ach terblijvende familie zijn, die zo hecht aan elkaar is verbonden. Van harte hopen wij, dat mevr. Van Schetsen en haar kinderen het grote verlies - zo abrupt ontstaan - zullen weten te dragen", aldus Den Haan gisteravond namens de gemeente raad van Tholen. MADE IN ITALY THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 602321 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 662167 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3