Raadsleden kritisch over plan voor zeearm als nationaal park P. van Schetsen plotseling overleden Ode aan de meekrap spreekt aan Overname bedrijf in Poortvliet GESLOTEN Chinees in St. Annaland Politie rooit hennepplanten St. Philipsland Alleen PvdA positief over nieuwe status Oosterschelde Nog 1 week ZATERDAG 9 SEPTEMBER feestelijke heropening Motorrijder zwaar gewond bij botsing Banketfabriek weer De Waal Donderdag 7 september 1995- 51e jaargang no. 43 zijn we om 12.30 uur Ook maandag dinsdag en woensdag zijn we nog aicht ter voorbereiding van de op donderdag 14 september Slechte zaak Kritiek zinioos Sinds 1982 wethouder gemeente Tholen De gemeente Tholen is gisteren opgeschrikt door het plotseling overlijden van wethouder P. van Schetsen. Op 66-jarige leeftijd overleed hij dinsdagavond rond kwart over tien in zijn woonplaats St. Annaland na een hartstil stand. Gisteravond hield de Thoolse gemeenteraad een buitengewone vergadering waarin Van Schetsen werd herdacht. Hij was 31 jaar gemeentebestuurder, waarvan 13 jaar wethouder. Onvoorstelbaar Leuk en vrolijk Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De bewindvoerder van Nieuwen- huyse beheer b.v. in Poortvliet bespreekt de overname van de onderneming met 16 personeelsle den door een ander metaalbedrijf. De fabriek aan de Paasdijkweg, die eerder onder de naam Mullié ope reerde en toen failliet ging, is in financiële moeilijkheden geraakt omdat een grote Duitse klant niet betaalt. "Het was uitstekend gere geld, maar de zekerheden bleken geen waarde te hebben", zegt bewindvoerder mr. B. van Leeuwen. "De opdrachtgever kan zijn ver plichtingen niet nakomen." De Mid delburgse rechtbank heeft tot medio november voorlopig uitstel van bet aling verleend. "Er is een oplossing in zicht, maar dat kost tijd", aldus Van Leeuwen. "In de gesprekken die we met een belangstellend metaalbedrijf van elders voeren, blijven alle 16 arbeidsplaatsen gehandhaafd. Het ziet er erg positief uit." De Duitse klant moest zo'n 9 ton betalen, wat Nieuwenhuyse in de problemen bracht. Aan opdrach ten voor kip- en gierkarren ont breekt het echter niet. De bewind voerder denkt dat er een reëele kans aanwezig is dat de normale handels crediteuren een deel van hun vorde ring betaald krijgen. In de tuin van een 75-jarige Sint- Philipslander zijn op last van de politie vrijdagmiddag 21 hennep planten gerooid. De planten werden in beslag genomen en zijn inmiddels vernietigd, maar tegen de eigenaar is geen proces-verbaal opgemaakt. Dat laatste heeft te maken met het aantal planten dat is aangetroffen. "Als dat net boven het toegestane aantal ligt, wordt geen proces-ver baal opgemaakt maar volstaan met het vernietigen van de planten", legt een politiewoordvoerder uit. Hoe veel planten iemand in zijn tuin mag hebben, wil hij niet zeggen. "Je ziet steeds meer mensen die het voor eigen gebruik gaan verbouwen." Uit hennep wordt de soft drug hasjiesj gemaakt. Het kweken van de plan ten voor de handel in die drug is ver boden. "De actie is uitgevoerd in overleg met de officier van justitie in Mid delburg", aldus de woordvoerder. Volgens hem zijn de planten op een nette manier gerooid door medewer kers van de gemeente die de politie assisteerden. Er werd ook nog een tweede adres in Sint-Philipsland bezocht. Daar stonden minder plan ten en om die reden is, zo zegt de woordvoerder, niet opgetreden. Er zal ook geen verder onderzoek plaatsvinden. De regering presenteert binnenkort een nieuwe drugsnota. Daarom heeft een commissie die zich buigt over nieuwe richtlijnen, de werkzaamhe den tijdelijk gestaakt. Een Chinees echtpaar uit Goes begint in cafetaria Taba in de Voor straat te S,t. Annaland een afhaalcen- trum voor Chinese maaltijden. Chen Zhiwen (29) en zijn vrouw Xiao Jie Chen (24) nemen per 15 september de zaak van de familie Omram over, die het cafetaria vijf jaar hebben geëxploiteerd. Rond 1 oktober zal de nieuwe keuken geïnstalleerd zijn, waarna er Chinese maaltijden bereid kunnen worden. Het cafetaria blijft normaal functioneren, inclusief de shoarma. Zhiwen komt uit commu nistisch China en werkt sinds 1993 als chef-kok in het Chinees-Indisch restaurant Nian Hao in Goes, dat van zijn neef is. Daarvoor had hij al zeven jaar horeca-ervaring in zijn geboorteland. Zijn vrouw is sinds een jaar in Nederland en werkt in hetzelfde restaurant. In tegenstelling tot de huidige praktijk, zal het afhaalcentrum in St. Annaland ook op zondag geopend zijn. Voor Samir Omran (36) ging de overname heel snel. "Mijn vrouw en onze medewerkster Sandra van Poortvliet wilden er mee stoppen. Via groothandel Poot lieten we dat weten en die kwam met gegadigden uit Goes, waarmee we snel tot een accoord kwamen." Omran zal de opvolgers nog drie weken inwerken. Zelf wil hij een import/exportbedrijf beginnen. "Ik heb nog veel contac ten in Egypte, waar mijn moeder, broer en zuster nog wonen. Daar naast heb ik nog een mogelijkheid om in Yerseke samen met mijn broer een pizza/shoarmazaak te beginnen", aldus Omran. De Oosterschelde kent vele gebruikers. Behalve watersporters laat de Thoolse brandweer ook wel eens een vlet van de trailerhelling bij Gorishoek rijden, zoals hier om de deelnemers aan de Oosterschelde zwemtocht te begeleiden. De commissie ruimtelijke ordening wijst het plan om van de Ooster schelde een nationaal park te maken niet af maar reageerde woensdag avond wel terughoudend. Alleen de PvdA was duidelijk voor het plan, de VVD was niet tegen de aanwijzing, SGP had de nodige bedenkingen en CDA, D66 en RPF/GPV uitten zich kritisch over de mogelijke nieu we status van de zeearm. Maandag besprak burgemeester H.A. van der Munnik de reacties van deze commissie en die van de com missie voor het bedrijfsleven in de stuurgroep Oosterschelde waarin hij de gemeente Tholen vertegenwoor digt. De meeste raadsleden in de commis sie vroegen zich af hoe de verschil lende belangen (natuur, visserij, recreatie en scheepvaart) verenigd kunnen worden in de Oosterschelde wanneer deze de status van natio naal park krijgt. Ook waren er vra gen over de handhaving van de regels op en rond het getijdegebied. En over hoe een en ander betaald gaat worden. Ook de gevolgen van de (nieuwe) begrenzing van het gebied riep vraagtekens op. J. van den Donker (D66) had een lange lijst met vragen en opmerkin gen over het voorstel. Volgens hem waren er heel veel zaken niet duide lijk en roept het plan vragen op waar iedereen nog alle kanten mee op kan. De controle op het gebied zal vol gens de D66-er moeilijker worden. Gunter Spuistraat 3 St. Annaland Advertentie I.M. "De aantrekkelijkheid van het gebied zal toenemen, dus ook de druk. Dat betekent meer regels voor de toegankelijkheid. En dat vraagt weer meer toezicht." Van den Donker was bang dat de status van nationaal park 'de mens' van de natuur zal vervreemden. Hij pleitte voor een vrije toegang: "Geen hek en geen toegangsprijzen. Wordt het park geen grote macht waar geen controle op mogelijk is? Er is ner gens, behalve in Amerika en Frank rijk, ervaring opgedaan met zo'n groot gebied waar natuur en econo mische belangen een rol spelen." K.A. Heijboer (SGP) vroeg zich af wat de voordelen zijn van de aanwij zing, 'boven de nadelen die er aan kleven.' Hij zag bezwaren voor het bedrijfsleven. Volgens Heijboer is het niet duidelijk waar de gebruikers van de zeearm aan toe zijn. Die mening was ook P. van Belzen (RPF/GPV) toegedaan. Heijboer miste de uitwerking van de voorge nomen maatregelen. Zeker wat betreft de nieuwe grens die aan de binnenkant van de zeedijk komt te liggen in plaats van aan de buitenzij de zoals rru het geval is. "Het is te gemakkelijk om vierkant achter het plan te staan." Mevr. E. Frigge-Hogesteeger van de VVD zei geen moeite te hebben met de aanwijzing maar wees er op dat de inwoners en bezoekers 'moeten kunnen blijven genieten.' Zij brak een lans voor het betreden van slik ken en schorren en het gebruiken van de Gatweg in de Scherpenisse- polder als fietspad wanneer een deel Een 39-jarige motorrijder uit Halste ren is dinsdagmiddag zwaar gewond geraakt bij een botsing op de krui sing Ten Ankerweg/Molenvlietse- dijk/Parksingel te Tholen. De motorrijder reed omstreeks tien voor drie over de Ten Ankerweg. Bij de stoplichten aangekomen, kreeg hij geen voorrang van een 52-jarige automobilist uit Tholen. Bij de bot sing die volgde, raakte de man uit Halsteren zwaar gewond aan zijn hoofd en een arm. Hij is opgenomen in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Beide voertuigen liepen bij het ongeval aanzienlijke schade op en zijn weggesleept. Voor beide bestuurders is het bureau slacht offerhulp ingeschakeld. van de polder natuurontwikkelings gebied wordt (en binnen de aanwij zing valt). Bovendien moet de ver- blijfsrecreatie bij Gorishoek en in Sint-Annaland ruimte krijgen zich uit te breiden. Verder noemde ze het een slechte zaak indien de camping houders door de aanwijzing 'geen kant meer op kunnen.' W.C. van Kempen (CDA) maakte bezwaar tegen de korte termijn waarin de commissie het plan moest bespreken. Hij vond dat het voorstel bij de commissieleden 'door de keel werd gedrukt.' Ook hij stelde dat de recreatie hij Sint-Annaland en Gorishoek nog uitgebreid mag wor den. M.A.J. van der Linde (PvdA) was de enige die het plan als positief be stempelde. Hij wees er op dat het beleidsplan Oosterschelde niet ter discussie staat. "Het nationaal park is juist geënt op het beleidsplan. Het krijgt nu een extra accent. Er is wei nig nieuws onder de zon. Natuurlijk zijn er een groot aantal vragen, maar daar worstelt de stuurgroep al lang mee." Van der Linde wilde wel weten wat de gevolgen van de nieuw begrenzing zijn. De burgemeester ging niet in op de bezwaren die over de betreding van de Oosterschelde werden gemaakt. "Die zijn ook in de commissie voor het bedrijfsleven geuit, maar daar kan ik niet veel mee. Dat is al in het beleidsplan Oosterschelde vastge legd. Dat is na tien jaar geëvalueerd en vastgesteld in 1992. Het vormt de grondslag voor een nationaal park. Kritiek op het beleidsplan is zinloos. Daarin is praktisch alles al vastge legd." Van der Munnik zei deze zaken niet in te zullen brengen in de stuurgroep. Wel moet duidelijk zijn wat de gevolgen zijn voor de land bouw als er ook bufferzones worden aangewezen bij natuurontwikke lingsgebieden, zo zei hij. De burge meester zou niet alleen de uitbrei ding met zomerwoningenparken bij Gorishoek (Wulpdal) en de Kleine Suzannapolder bij Sint-Annaland (in totaal 330 eenheden) inbrengen maar ook de mogelijkheden voor kwaliteitsverbetering van de be staande campings bepleiten. Over de financiering van onder meer een bezoekerscentrum en educatieve programma's maakte Van der Mun nik zich geen zorgen: "Wie wat moet gaan betalen, komt later aan de orde." Over de begrenzing zei de burge meester dat er nu al veel dijkvakken niet te betreden zijn omdat ze bij voorbeeld in gebruik zijn als wei land. "Ik ga er van uit dat het bestaande gebruik gehandhaafd zal blijven." Van der Munnik lijkt de aanwijzing als een uitdaging te zien. "Het is uniek in Nederland dat zo'n gebied met verschillende functies een nationaal park wordt. Het aardige is ook dat er educatieve programma's komen. De mens moet beseffen waarom het zo is zoals het nu is geworden, maar krijgt daar ook een plaats in." "Het is alsof een nauw familielid is overleden", zegt burgemeester H.A. van der Munnik in een reactie. "Ons college is er flink van ontdaan. We waren helemaal aan elkaar gewend. Bestuurlijk hadden we geen gehei men voor elkaar. We wisten wat we aan elkaar hadden en dat gaf een stuk rust in het gemeentebestuur van Tholen." Na een maand vakantie was Van Schetsen maandag weer begonnen met zijn bestuurswerk in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. "We hadden hem op het hart gebon den om langer dan anders vakantie te nemen", zegt burgemeester Van der Munnik. "Niet dat hij onder hele grote zorgen leefde, hoewel met name sociale zaken een zware taak is, maar hij kon nooit nee zeggen. Opgewekt kwam hij terug en dins dag legden we in de b. en w.-verga- dering de laatste hand aan de meer jarenraming. 's Middags was Van Schetsen weer bij de opening van de tentoonstel ling in het gemeentehuis en 's avonds hadden we een afscheids bijeenkomst met het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen in verband met de opheffing per 31 december a.s. Wanneer je dan om half twaalf een telefoontje krijgt dat Van Schetsen is overleden, dan ben- je sprakeloos. Hij klaagde nooit en hield ook niet van dokters. Op 2 augustus vierden we zijn 66ste ver jaardag nog. Het was zijn laatste zittingsperiode en hij verheugde zich erop, in 1998 te kunnen stoppen. Helaas heeft wethouder Van Schetsen dat punt niet mogen bereiken", aldus de Thoolse burgemeester. PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land, die dinsdagmiddag nog een gesprek had met de wethouder, reageert ontdaan. "Je schrikt gewel dig van zo'n bericht, maar zulke din gen gebeuren. We moeten deze slag eerst eens verwerken." F. Keur, hoofd interne organisatie van de gemeente Tholen en rechter hand van wethouder Van Schetsen, wist niet wat hij gisterochtend hoor de. "Het is onvoorstelbaar. Je kunt het niet geloven, want er was niets in de weg. Goed uitgerust was hij teruggekomen van vakantie." SGP-fractievoorzitter M. Dijke zegt erg geschrokken te zijn van het plot seling overlijden van wethouder Van Schetsen. "Dinsdagmiddag heb ik nog een gesprek met hem gehad. We konden goed met elkaar opschieten, al verschilden we op een aantal punten van mening. Je bent er gewoon van ontdaan." Het voor vandaag, donderdag, geplande jaarlijkse uitstapje van de Thoolse gemeenteraad is afgelast. Ook de voor zaterdag a.s. vastge stelde rondrit van de landbouworga nisatie Z.M.O. met het gemeentebe stuur van Tholen gaat niet door. Van Schetsen wordt zaterdagmid dag om twee uur begraven op de algemene begraafplaats in St. Anna land. Pagina 3: socialist Voorzichtig en sober ue ze Raadscommissie tot Beter Wonen: Wees voorzichtig met verkoop huizen Unieke expositie oude tekeningen en foto's in gemeentehuLs Geen garantie voor kwaliteit zoet water in basisplan Belangstelling voor kinderopvang neemt toe in Tholen Piet Ooms pakt na Thoolse ook provinciale ploegtitel Topscorer Leo Zuidweg verwacht moeilijk seizoen voor Noad '67 Bastiaanse de sterkste van 38 renners in Oud-Vossemeer STERKER DAN HET LOT IS DE MOED DIE HET STANDVASTIG DRAAGT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De banketfabriek aan de Edisonweg in Tholen komt weer in handen van de familie De Waal. Een kleinzoon en naamgenoot van oprichter J.C. de Waal koopt de onderneming van Delacre. De 34 personeelsleden blij ven bokkepootjes en andere lekker nijen maken voor afnemers in bin nen- en buitenland. De in 1959 begonnen banketfabriek werd in 1973 overgenomen door het Ameri kaanse concern I.T.T., dat De Waal, samen met de fabriek van Nobo spritsen uit Ede, in 1979 weer door verkocht aan de eveneens Ameri kaanse multinational Campbell. Later werd ook de Belgische Bis cuits Delacre aan het concern toege voegd, waarna de naam voor alle vestigingen, dus ook Tholen, Dela cre werd. President-kerkvoogd A.C. Wessels bekijkt de bevestiging van het kunstwerk aan de Ring in St. Annaland. Fietsers stappen even af, wandelaars houden hun pas in, wanneer don derdagmorgen het kunstwerk aan de Ring in St. Annaland arriveert. Nieuwsgierig wordt het uitladen gadegeslagen. "Ik geloof dat dit wel aanspreekt", zegt AJ. Soeters, bewoner van de Ring. "Het is erg begrij pelijk." Het thema meekrapteelt is uitgewerkt in een paars torentje, waarin goudkleurige meekrapwortels hangen te drogen. Dwars op liet dak is een zon aangebracht in de kleur donkerrood, kenmerkend voor de meekrap, 's Avonds zal die zon verlicht worden. Een transportbedrijf uit Alblasser- dam heeft het in Sliedrecht bij Silt- ron vervaardigde kunstwerk naar St. Annaland gebracht. Twee medewerkers van het con structiebedrijf bevestigen de vier pilaren van de toren met grote bou ten en moeren aan de stevige beton nen voet. Een kraantje en twee medewerkers van aannemingsbe drijf gebr. Moerland staan gereed om het gat met zand te vullen en klinkers aan te brengen. De elektri citeitskabel blijkt nog niet doorge trokken te zijn vanuit de toren, maar de onthulling van de 'Ode aan de meekrap' vindt ook pas vrijdag avond 15 september plaats. Dit gebeurt door de wethouder van cul turele zaken, J. Versluys en presi dent-kerkvoogd A.C. Wessels. Het kunstwerk staat namelijk op het grasveld rond de N.H. Kerk. Wes sels neemt donderdagmorgen zelf al even een kijkje bij het kunstwerk, dat hij alleen op papier kent. "Het is toch nog groter dan ik gedacht had, maar het staat hier wel mooi", stelt hij vast. Het kunstwerk is 2 1/2 meter hoog. Zowel het puntdak als de vier poten zijn van staal. De mee krapwortels zijn van brons. De zon is van perspex, een kunststof, die in een uitsparing van het puntdak is aangebracht. Het ontwerp is van kunstenaar Gust Romijn uit Dreischor, die met zijn vrouw de bevestiging van de mee- krapdroogtoren nauwgezet volgt. En hij geeft belangstellenden ook uitleg over het hoe en waarom. Zo had Ring-bewoonster mevr. Fase-Quist het kunstwerk liever midden in het grasveld gezien en de droogtoren evenwijdig aan de kerktoren. Romijn legt uit, dat hij heeft geke ken naar de stand van de huizen aan de Ring. Wat de plaats betreft, had hij het kunstwerk liever een eindje verder gehad in het rozenperk, maar dat bleek een schenking van een oude dame aan de kerkvoogdij te zijn, dus dat ging niet door. Romijn is nu ingenomen met de plaats. Alleen zou hij het stuk groene haag weg willen hebben om vanaf de Voorstraat meer zicht op het kunst werk te hebben. "Een leuk, vrolijk kunstwerk dat meer in het oog valt dan dat in Scherpenisse", zegt W. Pleune. Dat beaamt ook mevr. M. Westdorp-Sla- ger. "Het is wel modern voor hier. Zo flitsend had ik het niet verwacht, maar ik vind het wel mooi." Er blij ken meerdere meningen: de een vindt de kleuren een beetje fel bij de kerk, de ander spreekt juist over een goed contrast bij het gras. Die dis cussie zal de komende dagen nog wel doorgaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1