Sportduikers krijgen vergunning terug 'Iedereen wil zoet water, maar niet voor zes tientjes SP Vergunning voor dieren A.J. Polder lijdensweg Eversdijk beëdigd als dijkgraaf PERSIA 8-9-10 SEPTi Ook Zeeuwse titel ploegen voor P. Ooms Geen garantie voor kwaliteit van water in basisplan Bintje 31 cent Handelaren bedreiging middenstand MARCO MORENO HYPNOSESHOW ZEELANDHALLEN - GOES Glasvezelkabel aangelegd langs Thoolse wegen In afwachting van nieuw beleid door zonering Oosterschelde I Van Loon verkoopt zijn CSM-aandelen Accountants bepleiten meer controle bij de gemeente Twijfels over doorgaan met ISOR vrijdag 8 sept Donderdag 7 september 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Sportduikers die in de Zeeuwse wateren binnen 25 meter van uitstaand vistuig duiken, raken niet langer hun ver gunning kwijt. Wel blijven ze de kans lopen op een bekeuring van 250 gulden. Een aantal duikers waarvan de vergunning was ingetrokken, krijgt deze terug. Een generaal pardon van de provincie, ondermeer als reactie op een uitspraak van de rechter. Rechter Zones Morgen (vrijdag) is de laat ste dag dat boeren op Tho len en Sint-Philipsland schriftelijk hun mening kenbaar kunnen maken over het verdichtingen plan. In de loop van vol gende week wordt bekend of de streek de aanleg van een zoet-watervoorziening ziet zitten. "Ik denk dat iedereen best zoet water wil, maar daar geen zes tientjes voor wil betalen", merkte één van de aanwe zigen donderdag op tijdens een voorlichtingsbijeen komst in Tholen. Natuurgebied Minderheid Deelgebieden Doorspoelen 4 etages Oosterse Tapijtkunst Tel. 01100-21020 Ih Mevr. P.A. Gootjes uit Anna Jaco- bapolder is bij de Raad van State in beroep gegaan wegens onbehoorlijk bestuur van de voormalige gemeen te St. Philipsland en thans de gemeente Tholen. Dit in verband met de fictieve weigering haar een milieuvergunning te geven voor het bedrijfsmatig houden van 10 hon den, 20 paarden, 30 schapen, 5 dwerggeiten, 2 konijnen en 10 leg kippen aan de Langeweg. Ze had 10 mei een brief aan de gemeenteraad geschreven, die 28 augustus op de agenda stond met het voorstel om b. en w. de zaak te laten afhandelen. SGP-raadslid M.J. Klippel wees op de lange duur van deze kwestie. Mevr. Gootjes kreeg begin maart 1994 al bezoek van twee ambtena ren van de centrale dienst gemeente werken in opdracht van b. en w. van St. Philipsland. Ze hield toen 9 hon den en volgens de regels mag je 10 honden hobbymatig houden. Omdat mevr. Gootjes werd benaderd om op haar terrein schapen te laten lamme ren en jonge hengsten te weiden en te stallen, besloot ze 26 oktober toch een milieuvergunning aan te vragen. Ze kreeg geen bewijs van ontvangst en hoorde binnen twee maanden niets om de beslissingstermijn van zes maanden te verlengen. In december trok mevr. Gootjes aan de bel, waarbij ze van een ambtenaar van gemeentewerken hoorde, dat het advies niet positief zou zijn. Ze hoorde helemaal niets meer en bewust wachtte de aanvraagster de uiterlijke termijn van 6 maanden af, 25 april j.l. Op 8 mei kreeg ze bezoek van een ambtenaar van de milieudienst uit Goes, die echter niets van de gebeurtenissen in het laatste halfjaar wist. "Welke bewaking van de procedures Delta Nutsbedrijven gaat een glas vezelkabel leggen in de gemeente Tholen. Het nutsbedrijf vroeg ver gunning aan bij gedeputeerde staten om dit langs de provinciale wegen te mogen doen. De kabel komt te lig gen op de wegen van Tholen naar Stavenisse, van Tholen naar Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland, de Rijksweg te Sint-Philipsland en de Philipsdam. Tegelijk met de kabel van de Deltan wordt waarschijnlijk ook een glasvezelkabel voor de PTT weggelegd. De buizen komen op een diepte van 70 centimeter te lig gen in de berm van de weg. heeft het college, zodat zulke dingen niet meer kunnen gebeuren?", wilde Klippel weten. In de stukken had hij namelijk een negatief ambtelijk advies van 9 januari aangetroffen. Burgemeester Van der Munnik ant woordde, dat de ambtelijke sectoren zelf verantwoordelijk zijn voor het in de gaten houden van termijnen e.d. "Gebeurt dat dan via de compu ter?", zei het SGP-raadslid. "Ik denk van wel", was de reactie van de bur gemeester. De 26-jarige Piet Ooms uit Oud- Vossemeer heeft zaterdag de Zeeuwse ploegkampioenschappen te Wilheiminadorp gewonnen. Ooms behaalde 440 punten in de categorie 2-schaar wentelploegen. Behalve een eerste plaats in deze klasse, behaalde hij ook de meeste punten in het algemeen klassement. Het is al voor de negende keer dat Ooms de Zeeuwse titel binnenhaalt. De prijswinnaars van dit jaar kwali ficeren zich voor het Nederlands kampioenschap in 1996. Dat bete kent dat dan naast Ooms ook F.P. Boudeling uit Anna Jacobapolder, K. Groenewege uit Sint-Maartens dijk, M.G.L. Heijboer uit Sint- Annaland en P.J. Abrahamse uit Poortvliet aan mogen treden. De strijd om de nationale titel 1995 wordt op 15 en 16 september bij Numansdorp gehouden. Ooms, G.J. Boudeling en F.P. Boudeling, Groe newege, Heijboer en Abrahamse plaatsten zich vorig jaar ook en zul len dus volgende week de Thoolse (en Zeeuwse) kleuren verdedigen in Numansdorp. Piet Ooms wacht een nog groter avontuur. Hij is in november één van de twee vertegen woordigers van Nederland op de wereldkampioenschappen in het Afrikaanse Kenya. Ooms mag daar- naartoe omdat nationaal kampioen Freek Boudeling verstek liet gaan. De resultaten van de Thoolse deel nemers aan de Zeeuwse kampioen schappen waren als volgt. Categorie 2-schaar rondgaande ploegen: 2 K. Groenewege 365 p; 3 M.G.L. Heijboer 362 p. Categorie 2-schaar wentelploegen: 1 P. Ooms uit Oud-Vossemeer 440 p; 3 F.P. Boudeling 393 p. Categorie 3- en meerschaar wentel ploegen: 2 P.J. Abrahamse 362 p; 5 H. Mol uit Sint-Maartensdijk; 6 G.J. Boudeling uit Anna Jacobapolder. QSSV^r' - IHHEMM De belangstelling voor de duiksport in Zeeland neemt toe, en daarmee de problemen. Op de Thoolse braderie oefenden heel wat kinderen in het bassin bij duikschool Orka. Problemen tussen beroepsvissers en sportduikers in de Oosterschelde bij Strijenham leidden dit voorjaar tot extra controles door de waterpolitie. Duikers zouden kreeften stropen, netten leeghalen en vernielen. Een aantal duikers werd op de bon geslingerd, waarop de provincie gezien de ernst van de situatie besloot, de door haar aan de overtre ders verleende vergunningen voor de rest van 1995 in te trekken. Tegen die tijdelijke intrekking maakten bij na alle getroffen duikers bezwaar. Ze vonden dat ze, gezien de boete van 250 gulden, dubbel gepakt wer den. r Acht gedupeerden stapten naar de rechter. Die merkte de door de poli tie opgemaakte processen-verbaal op als bewijs dat de duiksport veror dening was overtreden. Maar hij schorste het besluit van de provincie om de vergunningen tijdelijk in te trekken tot zes weken nadat Middel burg een oordeel heeft geveld over de ingediende bezwaren. Volgens de rechter heeft de provincie een vorm fout gemaakt door de duikers niet eerst te horen; ook is geen afweging gemaakt over de zwaarte van de straf ten opzichte van de gemaakte overtreding. Het behandelen van een bezwaar schrift neemt 8 tot 12 weken in beslag. Om dan nog een maatregel tot intrekking te nemen, lijkt de pro vincie niet zinvol. Het duikseizoen is namelijk zowat achter de rug. Op dit moment zijn verschillende groe pen duikers hun vergunning al enke le maanden kwijt, anderen hebben haar weer tijdelijk terug en een der de groep duikt niet zolang hun bezwaar loopt. Daardoor ontstaat rechtsongelijkheid en dat kan met een generaal pardon voorkomen worden. De stuurgroep Oosterschelde heeft inmiddels een aantal aanbevelingen gedaan om te komen tot een nieuw duiksportbeleid. Eén daarvan is om aparte zones in te stellen voor dui kers en vissers. Ook moet meer publiciteit duidelijkheid scheppen over de rechten en plichten van bei de groepen. In de begeleidingscom missie voor de duiksport in Zeeland - waarin de verschillende belangen groepen vertegenwoordigd zijn - zal dit nieuwe beleid op poten worden gezet. In afwachting daarvan zal de provincie terughoudend zijn bij het opnieuw innemen van duikvergun- ningen. De overlast voor de vissers zou inmiddels praktisch verleden tijd zijn. De publiciteit rondom de bot singen tussen duikers en vissers, het rapport van de stuurgroep, de tijde lijke intrekking van vergunningen en het strengere optreden van justi tie hebben daar, aldus de provincie, toe geleid. De zestig gulden per hectare (prijs peil 1995) blijft een keiharde voor waarde voor de realisatie van de voorziening. Zowel ZMO-afde- lingsvoorzitter E. Hage als waarne mend dijkgraaf J.L. van Gorsel ver zekerden opnieuw verschillende vragenstellers dat bij een hogere prijs de ongeveer 800 belangheb benden opnieuw geraadpleegd zul len worden. Als de peiling positief uitvalt en de algemene vergadering van het waterschap besluit tot uitvoering, dan betekent dat een investering van ruim 10 miljoen gulden. Het rijk neemt de helft voor zijn rekening. Over de daarbij als voorwaarde gestelde opleveringsdatum van 1 januari 1998 heeft Van Gorsel vori ge week overlegd met inspecteur Okma van de landinrichtingsdienst. "Ik ben daar alleen maar optimisti scher van geworden", hield hij de ongeveer 80 aanwezigen in Meul- vliet voor. "Als na een positief besluit de uit voering voortvarend wordt aange pakt en aangetoond kan worden dat genoemde datum technisch niet haalbaar is, zal Okma zich inzetten voor de 50% subsidie." W.H. van Gorsel had zijn bedenkingen: "Tus sen een garantie geven en je best doen zit een wereld van verschil." De dijkgraaf kon zich niet voorstel len dat de overheid het zou laten afweten als het plan door de streek wordt gedragen. "Maar krijgen we de toezegging van 50% niet, dan komen we terug naar "Die toe zegging wil ik in de notulen zien", reageerde hoofdingeland J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk. Naar aanleiding van opmerkingen van ondermeer Mol op de eerste voorlichtingsavond, heeft Hage langdurig gesproken met het hoofd van de stichting beheer landbouw gronden (BBL). Deze dienst heeft zo'n 300 ha cultuurgrond op Tholen en Sint-Philipsland in eigendom, maar een deel daarvan zal na de ver- - - irra," ftr - In de Oud-Kijkuitpolder, bij de kreek van de Karnemelkspot, is één van de inlaatpunten voor zoet water uit het Schelde-Rijnkanaal te vin den. kaveling natuurgebied zijn en dan niet meebetalen aan de kosten van het verdichtingenplan. Voor een aantal boeren aanleiding om op te merken, dat BBL daarom niet mee zou moeten 'stemmen'. Hage bracht daar een aantal mogelijke andere bestemmingsveranderingen tegenin, maar overlegde naderhand met zijn bestuur. "Ik heb de heer Bruining van BBL de zaak uitvoerig voorge legd. Hij toonde er begrip voor en zal ons verzoek om niet mee te stemmen in overweging nemen", aldus de ZMO-voorzitter. Maar de procedure had nog anders gemoeten, kwam Mol donderdag op de proppen. Hij rekende voor dat bij een niet-100% opkomst uiteindelijk een minderheid van alle belangheb benden het plan er door zou kunnen drukken. "U hebt gesteld dat meer dan 50% van de gestemde hectares vóór moet zijn, maar dat had eigen lijk de helft van de totale oppervlak te cultuurgrond moeten zijn", zei de hoofdingeland. Zijn voorstel komt er in feite op neer, dat degenen die niet meedoen aan de meningspei ling, bij de tegenstemmers worden geteld. "Je moet voor- en tegenstan ders op een objectieve manier hun gang laten gaan", reageerde Hage. "Het is ieders eigen verantwoorde lijkheid, maar een grote opkomst zou me gelukkig maken." In de procedure is duidelijk afge sproken dat de uitgebrachte menin gen de uitslag bepalen. Daarop base ren ZMO en WLTO hun advies aan het waterschap over het al dan niet uitvoeren van het verdichtingen plan. Voor een positief advies is een dubbele meerderheid vereist, van zowel het aantal stemmen als het aantal hectares (pachters of verpach ters tellen daarbij voor de helft mee). Als een meerderheid tégen het zoet waterplan is, zullen initiatieven voor deelgebiedjes van de boeren zelf moeten komen. Dat antwoordde Hage op een vraag van Van Nieu- wenhuijzen jr. uit Sint-Philipsland. Deze pleitte voor een niet-geheime stemming: "Openheid zou meer voordeel kunnen opleveren." Maar Hage sprak van een 'spookbeeld' dat buiten de deur gehouden moet wor den. "Als bekend zou zijn of bepaalde deelgebieden tegen zijn, dan zullen deze gebieden verzoeken om niet mee te doen én niet mee te betalen." Daardoor zou de voorziening voor de resterende boeren duurder wor den, terwijl de standsorganisaties juist hechten aan solidariteit. Over het geheime karakter is langdurig gesproken, aldus Hage, die onthulde dat met name het waterschap er anders over dacht. "Maar vanwege de uiterste zorgvuldigheid die we willen betrachten, hebben we eraan vastgehouden." Hage verhulde niet, dat hij een verdichtingenplan voor deelgebieden niet ziet zitten. "Dat zal een moeilijke, dure en onbegaan bare weg blijken." Wat de nagestreefde solidariteit betreft, bleken de meningen bij de aanwezigen verdeeld. C.P. de Rijke uit Tholen bijvoorbeeld wilde weten of de slechte gronden in de Poort- vlietse Weihoek net zoveel voor zoet water moeten gaan betalen als de betere gronden. Er komt één omslag voor alle circa 11.000 ha cultuurgronden in het gebied. De waarde van de gronden in de Wei- hoek is echter nog niet vastgesteld, merkte Hage op. En hoofd techni sche dienst J.A. Dees van het water schap vulde aan dat er wordt gewerkt aan een sterke verbetering van het peilbeheer in het gebied. Mol wilde nog weten of, bij een negatieve uitslag, het waterschap het basisplan gaat doorspoelen om zou te kwel tegen te gaan. Mogelijk is dat wel, maar een garantie voor de kwaliteit van het water is in dat geval niet te geven, aldus Dees. Over het zoutgehalte van het Zoom meerwater vertelde hij, dat het bij het inlaatpunt van het proefproject (dat tot 31 december van dit jaar duurt) in de Deurloopolder deze zomer 270 tot 280 mg was. Een meevaller die ondermeer te danken is aan de zoet-zoutscheiding in de Bergsediepsluis. Zaken die verder aan de orde kwa men waren: schadevergoeding voor drainage die blijvend onder water komt te liggen, handelen bij calami teiten op het Schelde-Rijnkanaal, wateroverlast door het zoet-water- plan in laaggelegen gebieden, peil beheer in Anna Jacobapolder en de bergingscapaciteit van het gebied. M. van Oorschot vroeg nog of er personen of instellingen beter zou den worden van het verdichtingen plan. Hage, die steeds heeft gezegd te hechten aan een objectieve voor lichting, antwoordde omzichtig. "Uit het plan van Dekker kunt u halen dat er rendement in zit. Wordt het uitgevoerd dan zal dat rende ment de streek toevloeien en dus ook ons als bewoners ervan." Dees tenslotte zei dat het waterschap evenmin een belangenpartij is in deze zaak: "Wij voeren slechts uit wat de streek wil." Drs. H. Eversdijk uit Rilland is be ëdigd als tijdelijk dijkgraaf van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilan den. Dat gebeurde in Middelburg door gedeputeerde A.M. Dek, die optrad als waarnemend commissaris van de koningin. De CDA-senator is voorzitter van de stuurgroep die de fusie van de vier Zeeuwse water schappen boven de Westerschelde voorbereidt. Zijn benoeming gaat op 1 september in. Op diezelfde datum vangen ook de werkzaamheden van het nieuwe waterschap aan. De eerste algemene vergadering van hoofdingelanden van Zeeuwse Eilanden komt op 8 september bijeen en kiest dan onder meer de tien leden van het dagelijks bestuur. De vier bij de fusie betrok ken waterschappen, waaronder Tho len, worden op 31 december van dit jaar opgeheven. Van Aartsen. Minister J.J. van Aartsen van landbouw, natuurbe heer en visserij zal op 13 maart vol gend jaar een werkbezoek brengen aan Zeeland. Voor een kilo Bintjes werd dinsdag op de St. Annalandse aardappelvei ling 31 cent betaald. Vorig jaar lie pen de prijzen in de periode 2 tot 13 september uiteen van 42 tot 52 cent, dus aanzienlijk hoger. Het rooien van de late aardappelen is overal in volle gang, zodat er volop aanbod is. Vanaf deze week wordt de St. Anna landse aardappelveiling maar twee keer per week meer gehouden: dins dag en donderdag. De aanvoer wordt daardoor meer geconcen treerd. De prijzen waren over de hele linie lager dan vorige week. Vergeleken bij vorig jaar zitten Doré, Berber, Gloria en Eigenhei mer ongeveer op de helft van de prijzen in de overeenkomstige periode van 1995. Dinsdag 5 september: Doré 21-22, drielingen 15, Gloria 23-26, bonken 36, Berber 27, bonken 32, Eigenhei mer 28, Bintje 31, drielingen 16, Bildtstar 45-46, aanvoer 223 ton. Ir. G.M. van Loon uit St. Annaland, hoofddirecteur van de Centrale Sui ker Maatschappij in Amsterdam, heeft zijn aandelen CSM verkocht ter waarde van meer dan 140 mil joen gulden. Volgens NRC Han delsblad heeft die stap tot schrik geleid bij andere aandeelhouders van de Wester Suikerraffinaderij, een eveneens aan de Amsterdamse effectenbeurs genoteerde adminis tratiemaatschappij waarin de familie Van Loon het 5.6 belang in CSM had ondergebracht. Van Loon is voor driekwart eigenaar van Wester Suiker. De transactie is verzorgd door de ING bank, die de aandelen heeft herplaatst bij andere beleggers. Op Tholen en St. Philipsland zijn vele suikerbietentelers verplicht aandeelhouder bij CSM, dat is uitge groeid tot een financieel sterk voe dingsmiddelenbedrijf. In het laatste boekjaar maakte CSM (ruim 5000 medewerkers) 164 miljoen gulden winst op een omzet van ruim 2.6 miljard gulden. Directievoorzitter Van Loon gaat 1 april 1997 met pen sioen. B. en w. van Tholen kunnen een brief tegemoet zien van de Thoolse middenstandsfederatie waarin ge vraagd wordt om openbare verko pingen in café's en andere gelegen heden aan banden te leggen. Secre taris A. van Leeuwen van de federa tie sneed de kwestie aan in de com missie voor het bedrijfsleven. Hij stelde dat de plaatselijke mid denstand de dupe is van 'handelaren in dumppartijen'. ""Met zwaar con currerende prijzen proberen ze ons het leven zuur te maken. Het begint bedreigende vormen aan te nemen. Kan de gemeente daar wat aan doen?" Volgens wethouder J. Versluys kan de gemeente daar niet veel aan doen, behalve als de verkoping gehouden wordt in gemeentelijke gebouwen. "Maar dat komt niet vaak voor." Volgens Van Leeuwen is de ge meente wel in staat er paal en perk aan te stellen via een vergunningen stelsel. Versluys lichtte toe dat er inderdaad ontheffing mogelijk is. En dat gebeurt ook bij dorpshuizen wanneer daar een fancy-fair gehou den wordt. De nieuwe acquisitieambtenaar B. Pouwer kende het probleem uit zijn vorige werkkring in Middelburg. "Het zijn de zogeheten vliegende winkels. De kamer van koophandel verleent regelmatig ontheffing. In Middelburg werd er zes of zeven keer per jaar ontheffing verleend aan een horecaondernemer." Van Leeuwen schrok daarvan: "Dat is rijkelijk veel. Alleen al in Sint- Maartensdijk zijn zes kroegen." Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. VB accountants heeft naar aanlei ding van een onderzoek van de financiële administratie van de gemeente Tholen over 1994 gecon stateerd, dat er op diverse terreinen een meer doelmatige controle dient plaats te vinden. Op zes onderdelen heeft VB kritische kanttekeningen gemaakt: volledigheid opbrengst verantwoording, salarisadministra tie, uitkeringsadministratie sociale zaken, verordeningen en procedure beschrijvingen, geautomatiseerde gegevensverwerking en doelmatig heid. SGP-raadslid M. Dijke vroeg zich af, of er over St. Philipsland ook zo'n rapport is. Tevens uitte hij de wens om het rapport van VB eerst in de commissie financiën te bespre ken. "Dat had ook moeten gebeu ren", gaf burgemeester H.A. van der Munnik toe. "Maar deze zaak loopt niet weg, dus het kan alsnog." I.C. Moerland (PvdA) stelde voor om daar blijvend een standaardprocedu re van te maken. Eén van de kritiekpunten van VB was de verhuur van gemeentelijke sportaccommodaties en dan met name de controle op de vaste huur ders. Ten aanzien van de salarisad ministratie zou wellicht de handma tige opbouw overbodig kunnen wor den, meent VB. De gemeente Tho len werkt namelijk al met een extern servicebureau. Bij sociale zaken is de bewaking van de uitkeringen niet optimaal. Er is onvoldoende aan dacht voor de afwikkeling van voor schotten. Controleprocedures die nen ook schriftelijk vastgelegd te worden, wat nu niet gebeurt. Vol gens VB dient de gemeente Tholen een computerbeveiligingsplan te maken. De accountants dienen vol gens de nieuwe gemeentewet ook over de doelmatigheid van de gemeentelijke administratie in de jaarrekening te rapporteren. Tholen .heeft daarvoor al de doelstellingen geformuleerd en een tijdspad uitge zet. VB heeft aangeboden daarvoor een computerprogramma beschik baar te stellen. VVD-raadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger was be nieuwd welke kosten gemoeid zijn met die hulp van buitenaf. Het gemeentebestuur van Tholen wacht af, of het sukkelende interge meentelijke samenwerkingsorgaan Oosterschelderegio te Goes, nieuw leven wordt ingeblazen. Er wordt een lijmpoging gedaan, nadat de gemeenten van de Bevelanden en Tholen niet op één lijn te krijgen waren. Overigens zou Tholen er niet rouwig om zijn wanneer het ISOR het loodje legt. "Het werkt niet, dus moeten we het maar opheffen", zei PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land maandagmiddag in de gemeen teraad. Burgemeester H.A. van der Munnik, had na de hete zomer, wei nig hoop dat de afgelopen maanden als afkoelingsperiode hebben ge werkt. "Wij hebben altijd ernstige twijfels over het ISOR gehad", stel de de Thoolse burgemeester. PARA NORMA Consumentenbeurs met ruim 125 deelnemers over bovennatuurlij ke verschijnselen, paranormale en alternatieve geneeswijzen met consulten, demonstraties, adviezen en informatie. Dagelijks ook 14 lezingen. beursrestaurant 22.00 uur Bezoekersbrochure met onderwerpen en aanvangstijden lezingen op aanvraag verkrijgbaar. Info: 01100-21020 Openingstijden: Vrijdag:14.00-22.00 uur zaterdag:10.00-18.00 uur zondag:10.00-18.00 uur Toegang Para Norma:12,50 Marco Moreno:17,50 Vrijdag Passe Partout:25,00 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11