Gemeente gleed uit bij aanpak thuiskapster Onze Top 10 van deze week, 79 Groter circuit, meer kramen met veel publiek in Tholen Unieke collectie klokken Broekhuis 89 9.90 79 2.39 1.99 6.96 3.59 1.59 1.49 2.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. O O O O O Extraatje van deze week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. N.J.G. Jansen: 'Van braderiemoeheid is geen sprake' Vijf schapen dood in wei Opening van Attent in St. Annaland Cursus voor ouders in spé Meer melkvee in Weihoek Donderdag 31 augustus 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Nabeschouwing perikelen Scherpenisse Broodroof Achter de gordijntjes St. Philipsland Vrijdags en zaterdags GEOPEND Tomaten, Hamburger ongepaneerd, Uit de bedieningsafdeling: C(1 Slagersleverworst, Cd Bretonse ham, Cd Tarwe-, witte bolletjes of witte puntjes, D.E. Roodmerk koffie, Smiths Dorito's, 2 zakjes en Pepsi Cola Max, blikje 0,33 Itr samen A%T Cd Knakworst, Cd Ontbijtkoek, volkoren, oude wijvenkoek, 500 gram of gesneden Cd Keukenrollen met decor, Ch G roenteconserven (-EL/iïU De braderie in Tholen trof vrijdag en zaterdag ideaal weer; geen hitte, geen kou maar iets daartussenin. Vooral zaterdag kwam het publiek massaal naar het jaarlijkse evenement van de ondernemersvereniging Tholen. Was het 's morgens de kinderbraderie dat volk trok, 's avonds was het ook nog druk voordat het vuur werk boven het stadje los barstte. Last van wind Trouwe Duif Zelfs de extra hoofdingang aan de Oostdam is in stijl: het is een toren met een heuse torenwijzerplaat en het straat werk van de drie traptreden stelt eveneens een wijzer plaat voor. Ook aan de andere kant van de achtergevel, bij het magazijn, is een toren met uurwerk geplaatst. Klokkenmakerij Broekhuis in Steenbergen is na een ver bouwing drie keer zo groot geworden. Grootste speciaalzaak van Nederland Veertig leveranciers Nauwelijks klachten Buitendienst Een kappersstrijd in Scherpenisse kreeg maandagmiddag in de Thool- se gemeenteraad een uitgebreide nabeschouwing omdat b. en w. niet zorgvuldig waren geweest. Na een klacht van H.W.M. Meijer van kap salon Corry d'Or had het college mej. G.T.P. Koppenhol aangeschre ven, dat ze haar kappersactiviteiten in de ouderlijke woning aan de Scaldisstraat 7 moest staken. Het pand heeft een woon- en geen bedrijfs- bestemming. Een maand later schreven b. en w. echter een brief aan Koppenhol, waarin dat werd weersproken. Meijer werd daarover ech ter niet ingelicht. D66 en de PvdA reageerden kritisch op de rol van de gemeente. "Was de klacht van Meijer dan nonsens?", wilde J. v.d. Donker weten. "Hoe heeft het onderzoek dan plaatsge vonden na de klacht van Meijer?" Het D66-raadslid vond, dat de gemeente neutraal dient te zijn en beide partijen moet informeren, ter wijl de tweede brief alleen naar mej. Koppenhol werd gestuurd. M.A.J. van der Linde vond het niet juist van b. en w. om de huiskapster na een klacht van één persoon - Meijer - aan te schrijven. "Moet dat eerst niet nagetrokken worden?", wilde het PvdA-raadslid weten. "Ik controleer niet elke voetstap van de ambtenaren", antwoordde de bur gemeester. "Maar men zal het bij de kapster gevraagd hebben of de klacht juist was." Koppenhol ont kende echter in een procedure bij het kantongerecht over een concurren tiebeding (ze is medewerkster van Corry d'Or geweest) dat ze in de woning Scaldisstraat 7 een kapsalon had gevestigd. Meijer hield echter bij hoog en bij laag vol, dat Koppen hol zowel kinderen als volwassenen knipte, mensen die voorheen klant waren bij Corry d'Or en kapsalon Van der Reest. De thuiskapster had in beide bedrijven 'kennis en vaar digheden mogen aanleren', zo schreef Meijer in een brief aan de gemeente. Daarom deed het extra pijn, wat bleek uit signalen richting gemeente als 'broodroof met voor bedachte rade' en 'verzieking van het ondernemersklimaat.' Meijer waar schuwde ook voor voortzetting van de activiteiten van Koppenhol in St. Annaland. In de gemeenteraad zei burgemees ter Van der Munnik dat er op Tholen 'een velerlei gebruik van woningen is dat we niet weten omdat het door de gordijntjes aan controle wordt ontrokken.' Dat leverde wat gegrin nik op bij de raadsleden, maar terug naar de kapster, vervolgde de burge meester, dat uit de aard, omvang en intensiteit van de activiteiten moet blijken of er in strijd met de woon bestemming wordt gehandeld. "Hangt er bijvoorbeeld een reclame bord? Is er een toevloed van mensen met overlast voor de wijk? Fout is fout, zult u zeggen, maar we leven niet in een politiestaat. Als het ons ter ore komt, proberen we echter ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan", zei Van der Munnik, die toegaf, dat de brief uit augustus 1994 aan Koppenhol, ook aan Meijer gestuurd had moeten wor den. Van der Linde ging accoord met die toelichting. "Uw argumenten had den in de brief moeten staan, dan was het voor de betrokkenen beter te begrijpen", vond ook Van den Don ker. Mevr. E.J. Frigge-Hogesteeger had nog een aanvulling op de oneigenlij ke concurrentie van kappers, name lijk de recente vestiging van twee huis-aan-huis kappers in St. Philips land. "Is dat wel toegestaan? Moet de gemeente niets doen aan deze wildgroei?", informeerde het VVD- raadslid. PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland dacht dat de liberalen voor vrijheid-blijheid zijn, maar de ontwikkelingen in de kapperswereld baren de Thoolse VVD zorgen. Bur gemeester Van der Munnik zag eer der een taak voor de economische controledienst dan voor de gemeen te. Alleen op het terrein van de ruim telijke ordening is die er en dan moeten de activiteiten van 'haarsnij ders' in woningen een beroepsmatig karakter hebben. Niet alleen knip pen van familieleden dus, zei de burgemeester. De twee ambulante kapsters in St. Philipsland zijn begin deze maand als bedrijf ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. De gerenommeerde LIJSTENMAKER eeuwen »oor het ustwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 01666-4041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. 500 gram 100 gramas'1.05 kilo ©@®©4ë^ö" 100 gra m verpakt, per 100 gram -3T9" zak 10 stuks. snelfilter- of grove maling pak 500 gram -74§- blik 10 stuks, 200 gram pak 3 rollen A&3- diverse soorten, 1/3 pot M Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 september a.s. Advertentie I.M. "Van braderiemoeheid is volgens mij geen sprake," zegt N.J.G. Jansen van de ondernemersvereniging, reagerend op geluiden die in het begin van de zomer werden gehoord op andere braderieën op Tholen. "Alles zat mee; er waren 170 kra men, er waren veel bezoekers, maar vooral het weer is een hele belang rijke factor geweest. Daar hebben we mee geboft als je ziet hoe het maandag heeft geregend." Het braderiecircuit was uitgebreid met het laatste stukje Dalemsestraat en Vossemeersepoort. Volgens Jan sen noopte het aanbod van kraam pjes de braderiecommissie daartoe. Voor standhouders in de Bebouwde- dam betekende dat minder omzet: het publiek kon nu kiezen tussen twee straten, terwijl voorheen de Bebouwdedam de hoofdader in het circuit vormde. Volgens Jansen was het een bewus te keuze, om standhouders niet teleur te hoeven stellen. "Gevolg is wel dat de Bebouwdedam nu een zijstraat is geworden." Jansen betreurt het dat de attractie van het 'ruimteschip' (pulsar mobile laserga mes) het af liet weten toen de wagen een plaatsje kreeg toegewezen bui ten het circuit op het parkeerterrein aan de Wal. "Ze vonden het geen goede plek, maar in het circuit zelf was geen ruimte. Alles stond vol." Jansen wijst erop dat er wel vaker gebruik is gemaakt van de Wal voor een speciale show. "Daar kwamen toen veel mensen op af." Op de Markt was er veel aanloop bij het korps Nationale Reserve. Daar kon den kinderen een verbandje aan laten leggen door leden van het peloton 14.4 uit Poortvliet. Het liep er storm. In rijen stonden ze te wachten bij de militaire ambulance tot ze een verband rond de rechter arm kregen, plus een beetje rode kleurstof voor het bloed. Volgens soldaat A.H. Geense uit Krabbendij- ke die de verbanden aanbracht waren er kinderen bij die drie keer terug kwamen. "Als er maar bloed op zit." De gymnastiekvereniging Olympia draaide ook goed. Alleen was het zaterdagmorgen even wach ten tot de kinderbraderie was afgelo pen voordat ze de kraam konden openen. Penningmeester N, Schot heeft geen klagen, zegt ze over de belangstelling voor de verloting en de lange 'sjoelbak'. De handelaar in dameskleding A.L. Ulassi uit Rot- In de rij voor de oliebollen van zangvereniging VZOS uit Sint-Philipsland. terdam doet geen goede zaken. "Het is heel slecht. Er lopen mensen genoeg maar ze komen alleen kijken, voelen aan de kleding en dan is het wegwezen." Bij de oliebollenkraam van de zang vereniging VZOS staan twintig klanten in de rij. En dat is al de hele braderie zo, vertelt Anja Neele. "De mensen staan rustig drie kwartier te wachten. We verkopen heel goed, maar dat gaat hier altijd goed." Ook de Wereldwinkel Tholen kent een goede braderie. Koffie en chocolade zijn gewilde artikelen. "Bijna alle chocolade is op, er is alleen nog hazelnoot," vertelt Tanya Schot die samen met Jan le Due de artikelen verkoopt. De bezoekers kunnen er koffie en wijn proeven. "Na het proeven, kopen de meeste het." Op de hoek Stoofstraat/Hoogstraat doet Ferry Kooy uit Schiedam met dames- en herenkleding voor het eerst Tholen aan. "Het druppelt," zegt hij doelend op het publiek dat niet alleen kijkt maar ook koopt. "Niet slecht, maar het is niet meer zoals een paar jaar geleden toen je met duizenden guldens naar huis ging." Vrijdag had Kooy nogal wat last van de wind gehad: "Toen moest ik con stant achter de leggings aan." Ook vindt hij twee dagen wel lang. "Zaterdag is het van negen tot negen, maar het gaat om elf uur pas echt lopen." Bij de kraam van boek en kantoorvakhandel Dieleman is het "heel druk', zeggen Nelly Potap- pel en Jacqueline Blokland. "Het is drukker dan vorig jaar, ook 's och tends." De grabbelton en het enve loppen trekken zijn geliefd. Ook voor de afgeprijsde boeken is belangstelling. Bij de kraam van het jongeren advies-en informatiecen trum in de Brugstraat kunnen jonge ren met behulp van een computer hun kennis testen over alcoholge bruik. Ook worden er kaartjes voor het optreden van Normaal verkocht. De jongerensoos Thjos is er vertegen woordigd en er is werk te zien van meisjes die de cursus Technika 10 hebben gevolgd. De Anib probeert op de Eendrachtsweg alle 5000 loten te verkopen. Rond vijf uur zijn er al 4000 weg. Vooral mevrouw A.H. van Gooi uit Anna Jacobapol- der spant zich in om de loten aan de man te brengen. De 70-jarige doet het voor het eerste jaar, maar is vrij dag en zaterdag uren in de weer voor de vereniging. "Ik heb het er voor over, hoor." De postduivenvereniging De Trou we Duif uit Tholen staat voor het eerst op de braderie. Niet zozeer om met een verloting, een grabbelton en een raadspelletje de clubkas te spek ken, maar meer om de duivensport vereniging te promoten. Want het aantal leden loopt terug. Veelbete kenend is de grote zwart/wit foto van de jubilerende club uit 1982 toen de vereniging 50 jaar bestond. Daar staan bijna vijftig leden op, nu telt de De Trouwe Duif nog maar twintig liefhebbers. Chris Jan Moe- liker voorziet belangstellenden van informatie maar het loopt niet storm. Bij de duikschool Orka is het druk. Kinderen wachten om hun beurt om het water van het bassin in te stap pen waar ze in een duikpak gehesen worden om zo kennis te maken met de eerste beginselen van de duik sport. Op de binnenplaats van de Gasthuiskapel in de Kerkstraat wor den goede zaken gedaan. De her vormde gemeente Immanuël kan heel veel bezoekers verwelkomen Tegen een 38-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het verwaarlozen van zijn dieren. In een weiland in Sint-Philipsland zijn zondag vijf dode schapen aangetrof fen. Van de 32 overige moesten er nog twee - een ooi en een lam - door een ingeschakelde dierenarts wor den afgemaakt omdat ze niet meer op hun poten konden staan. Een voorbijganger zag zondagmid dag een dood schaap liggen en waar schuwde de politie. Die trof de ka davers aan van twee ooien en drie lammeren, sommige al in verregaan de staat van ontbinding. Eén van de kadavers wordt nader onderzocht om de doodsoorzaak vast te stellen. De politie constateerde dat de drink bakken in het weiland volkomen leeg waren. Omdat de verwaarloos de beesten dringend water en krachtvoer nodig hadden, werd geprobeerd de eigenaar te bereiken. Dat lukte niet, waarop een landbou wer in de buurt bereid werd gevon den om voor de dieren te zorgen. In het kader van de vier landinrich tingsprojecten op Tholen heeft uit ruilcoördinator M.C.J. Kosten inmiddels zo'n 300 hectare grond geruild tussen de diverse verkave- lingsblokken. Vorige week nog kwam een uitruil tot stand waarbij 39 partijen betrokken waren. "Negentien direct betrokkenen en de rest afgeleide ruilen." In de Noord- weihoek komen twee nieuwe melk veebedrijven van elk 35 ha. "Ook allemaal uitgeruilde grond, die in genoemde transactie begrepen was." Kosten is tevreden over het verloop van zijn werkzaamheden. Inmiddels bracht hij meer dan honderd transac ties tot stand. "En er zullen nog diverse grote volgen." De coördina tor steekt niet onder stoelen of ban ken dat er veel werk voor nodig is; er moet vaak heel wat gepraat wor den om alle betrokkenen op één lijn te krijgen. Om met grondruil aan de gang te kunnen blijven, heeft het bureau beheer landbouwgronden vooral in de landinrichtingsblokken Poort vliet en Oud-Vossemeer nog grond nodig. In mindere mate is dat ook in de beide andere blokken het geval. André Hazes. Op 22 september treedt de Amsterdamse zanger voor het eerst live op in Zeeland. Het con cert vindt plaats in de Zeelandhallen te Goes. D.J.K. Broekhuis (links) in gesprek in zijn vernieuwde en uitgebreide klokkenspeciaalzaak te Steenbergen. De tekst 'Neerlands grootste klok kenspeciaalzaak', die op de gevel prijkt, is niet overdreven. "Een col lectie zoals hier vind je nergens. Ook niet in België en waarschijnlijk zelfs niet in Duitsland", meent een Vlaamse leverancier van Broekhuis. In de zaak zijn ruim 1500 klokken en zo'n 200 barometers te vinden. "Mensen komen uit het hele land en zelfs België om een klok uit te zoe ken, dus dan moet je ze een assorti ment bieden", zegt eigenaar D.J.K. Broekhuis. Aanvankelijk wilde hij een tweede zaak openen in een woonboulevard in Waalwijk, maar dat ging niet door en toen werd besloten het bedrijf in Steenbergen met 900 m2 uit te breiden. In tien weken tijd klaarden vier man van aannemer J. van Herel de klus. Het resultaat mag er zijn. In diverse toonzalen hangen en staan de klok ken, gegroepeerd naar stijl. Wand en tafelklokken, klassiek en modern. In noten, donker of blank eiken, gre nen, kersen, mahonie, maar ook messing, brons en glas. Hollandse stijlklokken en moderne uurwerken in zwart of grijs. Twee zalen zijn gevuld met staande klokken en dat is een imposant gezicht. In een aparte ruimte hangen de baro meters, waaronder enkele eigen ont werpen, alsmede een demonstratie model. Er zijn diverse zitjes inge richt voor de klanten, en zelfs een speeltafel voor kinderen. "Dit zie je echt nergens", aldus een trotse Broekhuis. Hij betrekt zijn klokken van veertig leveranciers, vooral uit Duitsland (daar worden alle uurwerken gemaakt), maar ook Italië, België, Engeland en de Ver- op het terras waar koffie, pannekoe ken, soep en appeltaart te verkrijgen is. "Het is de hele dag druk geweest. We zien ieder jaar nieuwe mensen. Allerwege horen we dat het zo'n mooi rustpunt is," vertelt mevrouw M.P. Elenbaas. De opbrengst gaat dit keer naar de kerk. Ook de ten toonstelling over het leven en wer ken van de Nederlandse huisvrou wen in de Tweede Wereldoorlog in de kapel trok veel publiek. De prij zen van de intekenlijst op vrijdag zijn gegaan naar Anet van Weele uit Tholen (een boxkleed), P. van Loon uit Halsteren (een gehaakt kleed). De prijzen van zaterdag gingen naar Matthijssen uit Halsteren (gehaakt kleed), Anette Slager uit Tholen (schortje) en H. de Ruiter uit Schie dam (kleedje). De damvereniging De Eendracht introduceerde het flip- po-dammen. De voorraad flippo's moest regelmatig aangevuld wor den. De flippo's vervingen een aan tal witte stenen bij het simultaan dammen. Ook de turnvereniging Tholen speelde in op deze rage onder kinderen. In de kraam in de Dalemsestraat konden flippo's geruild worden. Ook daar werd druk gebruik van gemaakt. J.C. Hage van de textielwinkel in dezelfde straat zag 'veel braderie lopers' langskomen. "Voor ons is het einde van het zomerseizoen. Korte broeken worden niet meer verkocht. Wat dat betreft is de zomermarkt voor ons beter, maar nu komen er toch ook weer mensen in de winkel kijken. Het gaat best goed." Dat geldt zeker voor de muziekvereni ging Concordia in de Kerkstraat die rond zes uur al bijna door de prijzen heen is. De politie spreekt van een rustige braderie. Volgens politie- voorlichter M. Verkerke waren er ook nauwelijks klachten over lawaai. "Over het algemeen is het goed verlopen. Maar er is ook behoorlijk gesurveilleerd." In de feesttent op de Markt werd om half twaalf de laatste noot gespeeld door Big Deal. enigde Staten. En de Steenbergenaar ontwerpt zelf klokken. Ze zijn her kenbaar aan het vignet K&K design, afgeleid van de voornamen van zijn beide kinderen. De klokkenmakerij telt inmiddels vijftien personeelsleden, waaronder vijf reparateurs. "We hebben een eigen buitendienst, die de klokken overal aflevert en hangt of installeert", vertelt Broek huis, die ook antieke klokken restau reert. Aan de Oostdam beschikt het bedrijf nu over een eigen parkeerter rein en een ruimte voor laden en los sen. Broekhuis' vader legde 42 jaar gele den de basis voor het bedrijf met een juwelierszaak aan de Grote Kerk straat en naderhand een optiek. Als laatste kwam daar enkele jaren terug de klokkenmakerij bij. Met feestelijke drukte is gisteren in St. Annaland een Attent supermarkt geopend. Deze vervangt de Pro Prijsstop, die zaterdag in hetzelfde pand op de hoek Raiffeisenstraat/ Nieuwstraat dichtging. Een fusie van grossier Groma uit Dordrecht met Klaver Randstand in Alkmaar was de reden voor de verandering van winkelformule. Winkelier J. Koppejan is blij met de wijziging. "Zowel de in- als de verkoopprijzen zijn gunstiger, want Attent heeft lan delijk bijna 170 winkels, terwijl de Pro Prijsstop er maar 25 meer had. En het huismerk Markant omvat wel 300 artikelen tegen een gunstige prijs en een kwaliteit van goed niveau. Er zijn drie soorten Attent mogelijk en wij hebben voor het meest agressieve prijsbeleid geko zen. We krijgen nu ook meer spaar acties en dat zijn allemaal extraatjes voor de consument", zegt Koppejan. Op één van de winkelruiten wordt Attent omschreven als 'Het trefpunt in ons dorp, actief en verrassend, het hele jaar.' De supermarkt heeft drie assortimentsuitbreidingen: groente, zijdebloemen en verpakte vleeswa ren en kaas. "De groente-afdeling is niet alleen uitgebreid, de presentatie is ook stukken mooier", vertelt Kop pejan. "Ook van de plantengroep maken we veel werk. Met verpakte vleeswaren en kaas spelen we in op de tendens, dat men snel boodschap pen wil doen. Er is geen tijd meer om te wachten. De versafdelingen kaas, vlees, brood, gebak, groenten en fruit blijven echter heel belang rijk. Landelijk scoren wij daar heel hoog mee. Ons uitgangspunt blijft ook om veel service te geven net verse produkten tegen een accepta bele prijs", aldus Koppejan. De nieuwe kleurstelling geel/groen draagt ook bij aan de verfrissing van de St. Annalandse supermarkt, die na twee dagen gesloten te zijn, giste ren een grote drukte te verwerken kreeg. De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde organiseert binnen kort in Tholen een aanstaande oudercursus. Een cursus bedoeld voor aanstaande moeders en vaders die elkaar van hun ervaringen willen laten leren. Ze wil verder de ouders in spé voorbereiden op de bevalling en het ouderschap, zodat men die met vertrouwen tegemoet ziet. De cursus bestaat uit tien bijeen komsten van twee uren. Daarin krij gen de deelnemers o.a. informatie over de groei en ontwikkeling van het ongeboren kind. Een verloskun dige komt vertellen over de diverse soorten bevallingen. In het eerste uur behandelt de wijkverpleegkun dige ook vragen als hoe je de keuze maakt voor borst- of flesvoeding en hoe je omgaat met zwangerschaps klachten. In het tweede uur verzorgt een fysiotherapeut zwangerschaps- gym. De cursus wordt gegeven in het wijkgebouw aan de Molenvlietse- straat in Tholen, voor het eerst op 5 oktober. Belangstellenden kunnen zich op werkdagen tussen 9 en 16.30 uur telefonisch aanmelden op 01100-51177. Leden van de kruis vereniging betalen minder cursus geld dan niet-leden. Meer informatie geeft mevrouw N. van der Drift, tel. 01100-49205.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9