Provincie Zeeland Inspreken streekplan Rustig bewegen de schaatsers op wielen zich over het asfalt A Vlissinqen- Oost Uitbreiding jachthaven St.Annaland m Zeeuwind Weinig Thoolse deelnemers bij derde skeelertocht wdJL^ Ter inzage Introductiedag Calvijn college EHBO-cursus Rode Kruis Donderdag 31 augustus 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 De actualisering van het streekplan Zeeland is in volle gang. Om de lijnen voor de toekomst uit te zetten zul len maar liefst vier statencommissies zich buigen over de keuzemogelijkheden die er zijn in het ruimte lijk beleid. Wie zijn of haar mening wil laten horen aan de statenleden kan 7 september komen inspreken in een gezamenlijke 'inspreekvergadering' van de staten commissies ruimtelijke ordening, economie, milieu en waterstaat en verkeer. Vrijdag 8 september vergaderen Provinciaie Staten. Zoals gebruikelijk is de verga dering openbaar. Wie wil kan een piekje zoeken op de publieke tribune om de ver gadering of een deel ervan bij te wonen. Bij de splitsing Duivenkeetseweg/Molenweg te Oud- Vossemeer is de enige controlepost voor de derde skee lertoertocht op Tholen van de schaatsvereniging De Striene uit Fijnaart. Bij de bestelbus staat een tafeltje met plastic bekertjes in de berm, klaar voor de deelnemers die elk ogenblik uit de richting Poortvliet kunnen aankomen. In de bus liggen ook zakken met maar liefst 300 krente- bollen klaar, naast bananen en appels. Minder animo E BRUIDSFOTOGI 1994 van Nederland Nieuws De inspreekbijeenkomst 7 sep tember over de Keuzenotitie beslispunten actualisering streekplan Zeeland begint om 15.00 uur. De openbare bij eenkomst vindt plaats in de statenzaal van het provincie huis, Abdij 10 in Middelburg. Om praktische redenen is het han dig dat insprekers van te voren la ten weten of ze gebruik willen ma ken van de gelegenheid het woord te voeren. Dat kan tot donderdag 7 september 12.30 uur door te bellen met het informatiecentrum van de provincie, tel. 01180 - 31400. Wie op de bonnefooi naar de bijeenkomst komt om in te spreken kan zich tot het begin van de vergadering ter plekke opge ven, maar eerst komen degenen aan bod die zich telefonisch heb ben aangemeld. De inspreekprocedure wijkt af van de gebruikelijke gang van zaken, inspreken bij iedere commissie apart. Voor deze vorm is gekozen om voldoende tijd te hebben voor het inspreken en dit niet onder druk te laten komen van een volle agenda met andere vergaderon- derwerpen voor de statencommis sies. Het betekent overigens ook dat er geen inspreekmogelijkheid meer is als de commissies apart over de keuzenotitie vergaderen (11 sept. waterstaat en verkeer; 13 sept. economie; 15 sept. ruim telijke ordening en de commissie milieu). De statenleden hebben dus een week de tijd om de reac ties van de insprekers op zich in te laten werken en eventueel met deze of gene te bellen om verdui delijking. Het is dan ook aan te ra den het 'inspreekverhaal' op pa pier te zetten, te voorzien van Het concept-voorontwerp van wet tot wijziging van de provin ciale indeling van Goeree- Overflakkee ligt vanaf 4 sep tember twee maanden ter inzage in alle openbare bibliot heken in de provincie en in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. Tot 3 november kan iedereen schriftelijk zijn of haar mening over het concept toesturen aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken, postbus 20011, 2500 EA Den Haag. naam, adres en telefoonnummer en een kopie aan de secretaris te geven. Die zorgt dan voor het ver menigvuldigen. Kansen Het bevorderen van de werkgele genheid staat centraal in het be leid van het provinciebestuur. Dat maakt dat er keuzes moeten wor den gemaakt in het gebruik van de ruimte. Waar krijgt de industrie meer kansen, de recreatie, waar liggen de beste mogelijkheden voor uitbreiding van woningbouw, wat voor gevolgen heeft dit alles voor het verkeer, hoe bewaken we het milieu; dat zijn een deel van de vragen die worden opgeroepen in de keuzenotitie. De Keuzenotitie ligt ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg. Het is daar ook ver krijgbaar; tel. 01180 - 31400. Statenvergadering De vergadering van Provincia le Staten begint om 10.00 uur en vindt plaats in de Staten zaal van het provinciehuis, Ab dij 10 in Middelburg. Bij de mededelingen geven GS een overzicht van in 1994 toege kende subsidies voor restauratie en onderhoud van monumenten. Ruim 1,1 min is toegekend in de restauratiekosten van monu menten, voor het merendeel ker ken. Bijna 2,5 ton is uitgegeven voor onderhoudskosten van ker ken, kastelen, landhuizen en bui tenplaatsen. Aan onderhoudskos ten voor molens is 34.850,- uitgegeven en aan draaipremies is ruim 42 duizend gulden uitbe taald. GS vragen de staten in te stem men met het voor het verkeer af sluiten van een stuk van de voor malige rijksweg in Oosterland. Het gaat om een doodlopende aftak king die geen functie meer heeft. Ook een gedeelte van de Vierling- weg in de gemeente Reimerswaal, een onverharde weg die nog am per als weg herkenbaar is, kan formeel worden afgesloten. Kerk Brouwershaven Oud-statenlid De Boe is het er niet mee eens dat bij de fusie van de waterschappen boven de Wester- schelde, die per 1 januari ingaat, niet eerst algemene verkiezingen worden gehouden. De commissie bezwaarschriften uit de staten stellen voor het bezwaar niet-ont- vankelijk te verklaren. De commis sie doet dat op grond van de Wa terschapswet en de Algemene Bestuursrecht. Het navlooien van Zeeuwind krijgt alsnog bijna 13.000 gulden subsidie van Delta Nutsbedrijven in Middel burg voor een promotiecam pagne windenergie. Dat heeft tot gevolg dat provinciale Sta ten niet meer hoeven te beslis sen over de betaling van het bedrag uit de provinciekas. Het voorstel is dan ook van de statenagenda voor 8 september geschrapt. De aanvankelijke afwijzing van Del ta Nutsbedrijven hield onder meer verband met de beslissing van het rijk de subsidie op windenergie stop te zetten. De alternatieve energie-opwekking zou door deze maatregel uit de markt worden ge prijsd. Niettemin is het nutsbedrijf zich ervan bewust dat het streven naar meer windenergie - 250 mega- Watt in Zeeland in het jaar 2000 - in concrete daden moet worden omgezet. Daarom is alsnog besloten de 12.790 gulden aan Zeeuwind be schikbaar te stellen voor de opzet van een tweeledige promotiecam pagne: een gericht op bestuur ders en ambtenaren van gemeen ten en een op het publiek. Het voorstel dat de provincie het volle bedrag van de subsidie zou betalen in plaats van de helft is hiermee dus van de baan. deze wetten was nodig omdat in het bezwaarschrift niet staat aan gegeven op welke wet het be zwaarschrift is gebaseerd. Een an dere mogelijkheid die overblijft is het bezwaarschrift aan te merken als een verzoek om het eerdere besluit van PS opnieuw te overwe gen. De commissie vindt dat de staten dat niet moeten doen om dat bezwaarde geen nieuwe feiten of omstandigheden aanvoert. Welzijn De Vereniging Protestantse Oude renzorg die het voormalige bejaar denoord Ter Walle in Biervliet ex ploiteert, kan wat GS betreft rekenen op een eenmalige subsi die van 161.500,-. Met dat geld kan de V.P.O. de avond- en nacht zorg aan de huidige bewoners van de aanleunwoningen blijven bieden totdat de omschakeling van be jaardenoord naar een soort woon zorgcentrum is gerealiseerd. Voor de bouw van een woon- zorgcomplex in Aardenburg, ter vervanging van het bejaar denoord Coensdike, stelt het dagelijks provinciebestuur voor ruim 1,2 min beschik baar te stellen. Het complex gaat bestaan uit een diensten centrum met aansluitend 61 appartementen. Verder komen er 21 zelfstandige woningen en een aantal bouwkavels voor de bouw van woningen in de vrije sector. GS stellen voor garant te staan voor eventueel verlies op de boek waarde van Coensdike. Om een duidelijk beeld te krijgen van knelpunten in het ambulance vervoer in de provincie willen GS een onderzoek laten doen. De kosten hiervan bedragen 50.000,- Ruimtelijke ordening Met de grondverwerving voor landinrichtingsprojecten is veel geld gemoeid. Dit jaar is het ei genlijk nodig 7 min extra uit te geven. GS voelen daar wel voor en willen dat geld nu lenen. Dat is trouwens iets waar het dagelijks provinciebestuur in het verleden niet aan wilde. De koerswijziging is een gevolg van andere afspra ken met het rijk over lenen en ga ranties. De lening wordt met rijks- geld afgelost. De notitie woningbouw 1995 staat vooral in het teken van de veran derende rollen en taken van ge meente, provincie en rijk ten op zichte van elkaar. Globaal komt het er op neer dat het rijk zich steeds meer terugtrekt, dat de provincie een soort intermediair is tussen rijk en gemeenten. De meeste taken liggen bij de ge meenten. De vraag die dan onder meer rijst is hoever de bemoeienis van de provincie als intermediair reikt. Het is aan de statenleden hierover uitspraken te doen. In het Plan van scholen voortgezet onderwijs 1997 - 1999 staat het voorstel de minister te adviseren het atheneum binnen scholenge meenschap Scheldemond in Vlis- singen te veranderen in een ly ceum en aan het Zeldenrustcolle- ge in Terneuzen een afdeling administratie te beginnen. Deze laatste opleiding mag het voortbe staan van de huidige opleiding in Hulst niet in gevaar brengen. Omdat er, sinds 1992, een Water schapswet is moeten de provin cies een verordening opstellen over de bezoldiging van water schapsbestuurders en over uitke ringen en pensioenen voor hen. Dat is nu gebeurd en het is aan PS de verordeningen goed te keu ren. GS willen een aantal veranderin gen doorvoeren in het ambtelijk apparaat. Net als nu blijft de orga nisatie verdeeld in drie directies, maar door te schuiven met afde lingen krjjgen de directies een sa menstelling waardoor het werk be ter op elkaar is af te stemmen en alerter op veranderingen is in te spelen. Korte lijnen en daadkracht luidt verder het parool. Tegen het eind van de vergade ring komt nog een aantal begro tingsvoorstellen aan bod: jaarreke ning provincie Zeeland 1994, twaalfde en dertiende wijziging be groting provincie 1995 en de jaar stukken PSD 1994. De huisvesting van de PSD in Vlis- singen is hard aan verbetering toe. Zo moet een semi-permanent gebouw worden vervangen en is het nodig de kantoorruimte uit te breiden en bestaande gebouwen te verbeteren. Hiermee is een be drag gemoeid van 1,5 min. Om de veerboot Prins Willem Alexan der in de vaart te houden moeten werkzaamheden worden uitge voerd ten bedrage van 4 min. Het algemeen bestuur van Om roep Zeeland heeft de statuten ge wijzigd. Hierdoor moeten de sta tenleden zich opnieuw uitspreken over de vraag of de belangrijkste maatschappelijke, culturele, gods dienstige en geestelijke stromin gen voldoende zijn vertegenwoor digd in het bestuur. GS vinden van wel en het is aan de staten hier over een eindoordeel uit te spre ken. De agenda en de vergader stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Als in de verte de eerste grote groep schaatsers op wieltjes aankomt, worden er nog snel bekertjes met limonade bijgevuld. In een rustig tempo beweegt de groep zich over het geasfalteerde wegdek, zoals schaatsers op het ijs. De groep wordt voorafgegaan door een motor met bijrijder die de kruisingen in het par cours vrijhoudt. Een paar begelei ders op racefietsen geven, samen met de voorste deelnemers op skee lers, het tempo aan. Racen mag niet; het is tenslotte geen wedstrijd. Bij de controlepost moet de groep inhouden. Dan blijkt dat remmen niet eenvoudig is. Net zoals bij schaatsers op het ijs, bewegen de toerrijders op skeelers hun lichaam heen en weer en wringen met hun voeten om tot stilstand te komen. Sommigen gebruiken er de berm voor om af te remmen. Tegen half twaalf zit de eerste grote ronde van twintig kilometer erop. Lies van Haaften uit Sint-Maartens dijk, Thijs Moerland en zijn veer tienjarige zoon Martin uit Stavenis- se zijn de enige Thoolse deelnemers in deze groep. De zoon van Van Haaften, de achttienjarige Michael, zit in de tweede groep die een lager tempo aanhoudt. Die club komt later binnen als de eerste groep alweer vertrokken is. Martin sluit zich daar bij aan want wisselen van groep mag. Bovendien kun je tijdens de tocht bepalen hoeveel ronden je wilt rij den. Ben je het na twintig kilometers beu, dan ga je naar de kantine van de voetbalvereniging Vosmeer waar je een herinnering krijgt. Wil je door gaan, dan maak je de ronde nog maals, of voor een derde maal: 105 kilometer. Lies van Haaften heeft op zaterdag het parcours verkend en van on effenheden ontdaan door hier en daar wat stenen van het pad te vegen. "Het gaat lekker zo, "zegt hij, "we hebben geen regen, maar er is behoorlijk wat wind." Degenen die voorop rijden bepalen het tempo, legt hij uit. "De voorgangers wisse len, net als bij het fietsen." Het parcours is goed, zo valt uit de opmerkingen van de deelnemers te beluisteren. Het asfalt op de Thoolse wegen en fietspaden is een geschik te ondergrond voor de tocht. "Het .slechtste stukje is de Eeweg bij Tho len," weet Van Haaften uit ervaring. Bovendien is het op zondag rustig op het eiland. Net als Van Haaften doen Moerland en zijn zoon voor de derde keer mee. Moerland heeft ook de elfsteden tocht in Friesland over 200 kilome ter gereden. Die wordt zaterdag weer gehouden. Martin oefent regelmatig met zijn vader het stuk tussen Oud-Vosse- meer en Sint-Annaland. "Rond Sta- venisse zijn er niet zulke goede stuk ken om te skeeleren. Er ligt veel los grind," vertelt hij. Vanaf zijn tiende jaar staat Martin 's zomers op de skeelers. Hij is in al die tijd nog maar een keer gevallen. Door een steentje op de weg. "Dan worden de wieltjes geblokkeerd." Michael heeft voor de tweede groep gekozen omdat hij dit jaar niet veel getraind heeft. Hij doet het rustig aan, 'rijdt op techniek', maar wil nog wel een tweede ronde maken. Het parcours is elk jaar hetzelfde; van Oud-Vossemeer naar Sint-Anna land. Vandaar richting Poortvliet. Door de Schapenweg, terug naar Oud-Vossemeer via de Duivekeet- seweg. Na de controle gaat het rich ting Tholen via de Oud-Vossemeer- sedijk, om daar via de Eeweg en Postweg naar Poortvliet te gaan. Via de Bram Groenewegeweg weer door de Schapenweg terug naar Oud- Vossemeer. Hoewel de toertocht op landelijke skeelerkalender staat, valt het aantal van 53 deelnemers bij de organisatie tegen. Vorig jaar waren er zo'n tach tig toerrijders maar het voorspelde slechte weer, de jeugdwedstrijden in Drunen en een toertocht in Schoon hoven kunnen volgens de organisa toren van invloed zijn geweest op de deelname op Tholen. Maar volgens T. van Meer van De Striene loopt de animo voor deze nieuwe tak van vrijetijdsbesteding in zijn geheel wat terug. "Dat mer Martin Moerland (links) en Michael van Haaften (midden voor) op de skeelers bij Oud-Vossemeer. ken we op de woensdag en vrijdag avonden tijdens de trainingstochten. Het veld is aardig uitgedund." Van Meer is erg te spreken over de tocht op Tholen: "Zondag is een ideale dag. Dan is het een heel rustig eiland en het heeft hele goede fietspaden. Alleen waren er niet veel Tholena- ren bij dit jaar." De meeste deelne mers komen uit Zuid-Holland en westelijk Noord-Brabant. Tijdens de tocht is een helm ver plicht.Bovendien moeten de deel nemers verzekerd zijn. Degenen die niet verzekerd zijn via het lidmaat schap van de skeelersbond kunnen een daglicensie aanvragen. Ook de EHBO moet aanwezig zijn om hulp te kunnen verlenen. En de toerrij ders moeten zich aan de verkeersre gels houden. Regen en wind kunnen spelbrekers zijn. Van Meer: "Die drukken het tempo. Maar erger is als er kiezelstenen op de weg liggen." Hoewel de wind na de middag toe nam volbrachten in totaal 21 deelne mers de langste afstand van 105 kilometers. Graag wil ik reageren op het artikel van vorige week over de jachthaven in Sint-Annaland. Uitbreiding? Als ik me goed herinner was toch de uit breiding in 1988 de laatste? Merk waardig dat de watersportvereniging toch weer een fiat vraagt voor uit- I breiding. Dus vermoedelijk komen düèr die plannen vandaan! Nog vreemder vind ik, dat de gemeente steiger moet verdwijnen. Een die al bijna 30 jaar niemand in de weg ligt, zou nu ineens weg moeten. Ikzelf heb er ongeveer 25 jaar met veel genoegen een ligplaats en voor de krappe beurs nu nog betaalbaar. Er komt wel een nieuwe steiger voor in de plaats, lees ik, maar met 15 plaat sen tegenover nu 22. Dus verdwij nen er zeven! Ook wordt het voortaan beheerd door de watersportvereniging. Nou, maak dan je borst maar nat. Ik ben bang dat de tarieven hoger worden. Lidmaatschap zit er dan ook nog in, dus wie het niet kan betalen kan dan verdwijnen. De uitbreiding kan dan wel in overleg met de gemeente gebeuren, maar dat hele plan - bag geren, nieuwe steigers - kost kapita len. Dat moet betaald worden, en door wie? Precies, de mensen van de jachthaven. En wij horen daar ook onder. Wij vragen toch niet om uit breiding en een nieuwe steiger? Dus gemeente, b. en w., wees rechtvaar dig en eerlijk en geef geen mede werking aan dit plan. Handhaaf als tublieft de gemeentesteiger op die plaats. Ik lees ook dat SGP en RPF/GPV tegen de plannen zijn. Misschien kunnen deze fracties een vuist maken en opkomen voor de bootjes- bezitters aan de gemeentesteiger. Ik weet nu op welke partij ik bij de eerstvolgende verkiezingen ga stem men! Met dank voor het plaatsen. M.L. van Winkelen Tuinstraat 26 Sint-Annaland. De 96 nieuwe leerlingen van het Calvijn college in Tholen beleefden vorige week een geslaagde introduc tiedag, georganiseerd door de 'stream-coördinatoren' J. Geluk en F.W. Simons. Verdeeld over 21 groepen deden ze kennismakings- spelen op het schoolplein, in de aula en de gymzaal: touwtrekken, bad- Uitgeroepen tot Advertentie I.M- minton, tafeltennis en tafelvoetbal bijvoorbeeld. Ook was er een fiets- puzzeltocht van anderhalf uur in de omgeving van Tholen. Alle docen ten fungeerden als post; ze stelden de leerlingen de vraag wie ze waren en welke vakken ze gaven. Onder weg waren er versnaperingen en iets te drinken. Terug op school werd gezamenlijk friet met een frikadel of kroket verorberd. Daarna werden nog prijzen uitgereikt. De winnende groep - de tweede groep van klas IE - bestond uit Tanneke Gunter, Marieke van Vliet, Nelleke Priem, Jolanda Bouten en Carola Westerla- ken. Zij kregen een lineaal, geo- driehoek en potlood. De Thoolse reformatorische school groeide in drie jaar tijd van 120 naar 270 leerlingen. Het schoolgebouw was vorig jaar al te klein, zodat nu twee lokalen zijn bijgebouwd. Daar in geven de oudgedienden P. van Belzen en J. de Jonge les. Het totale Calvijn college telt 2615 leerlingen en zo'n 200 docenten. Het nieuwe cursusjaar is geopend met een bijeenkomst in de Grote Kerk te Tholen. Daar was het zo druk, dat stoelen bijgezet moesten worden. Ds. W.C. Meeuse uit Sint- Annaland sprak in zijn openings woord over het offer van Abel en Kaïn. "Zijn ook wij in school gericht op God en onze naaste?" Na een toe spraak door algemeen directeur Vogel verzorgde bestuurslid ds. D.J. van Eckeveld uit Sint-Philipsland de sluiting. In Krabbendijke, Goes en Middelburg vonden soortgelijke bij eenkomsten plaats. 'V' Nog tot 1 oktober kunnen mensen zich aanmelden voor de EHBO-cur sus die het Thoolse Rode Kruis in november begint. Ook een verband leeropleiding en een reanimatiecur- sus worden eraan gekoppeld. Cur sisten betalen een borgsom, terwijl verwacht wordt dat ze lid worden van het Rode Kruis. Doel is name lijk om vrijwilligers op te leiden die ondermeer ingezet kunnen worden voor hulpdiensten zoals bij wieler rondes. De opleiding neemt twintig lessen in beslag. Wie vervolgens - gratis - zeven herhalingslessen per jaar volgt, krijgt een verlenging van het EHBO-diploma. Mensen die zich aangetrokken voelen om als vrijwil liger bij het Rode Kruis aan de slag te gaan en al een EHBO-diploma hebben, kunnen eveneens de gratis herhalingslessen volgen om hun diploma te verlengen. Belangstellenden kunnen voor informatie en aanmelding terecht bij het staflid administratie mevr. T. de Vos, tel. 01663-2567, of bij het staf lid opleidingen dhr. Jansen, tel. 01640-50951 (beiden 's avonds tus sen zes en zeven uur). Ypsilon. De vereniging van ouders en andere familieleden van chro nisch psychotische en schizofrene mensen houdt dinsdagavond om half acht een bijeenkomst in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hen drikskinderen. I I k

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7