32. 6^/ - 2 Waterschap staat klaar om zoet-waterplan uit te voeren Burgemeester voorkomt nekschot centrale schietbaan Tholen te klein voor weekmarkt Afvalbak Gorishoek rv Miniatuurtoren als blikvanger Uitbreiding gemeentehuis in onderzoek Brandweertoren St. Philipsland wordt gesloopt Kosten voor landbouw berekend op zes tientjes per hectare Bedrijfschap oordeelt negatief Nog 2 weken Donderdag 31 augustus 1995 51e jaargang no. 42 Alles voor de bruidegom Meerderheid vindt het onverantwoord De centrale schietaccommodatie op het industrieterrein van St. Maartensdijk lijkt van de baan. Via een tactische manoeuvre wist burgemeester Van der Munnik het gena deschot maandagmiddag nog uit te stellen, maar een dui delijke 9-7 meerderheid tekende zich af in de gemeente raad om geen geld te geven voor de overdekte schiet baan. Het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen zal de uitslag van de enquête onder de leden van de landbouw organisaties respecteren. Waarnemend dijkgraaf J.L. van Gorsel zei dat maandagmorgen in het Polderhuis, waar hem het zogenaamde verdichtingenplan voor de aanvoer van zoet water namens ZMO en WLTO werd overhan digd. "Als de uitslag positief is, zal het waterschap alles in het werk stellen om het plan uit te voeren. Ik heb de overtuiging dat het, met de medewerking van iedereen, kan." Omstreden 1 Zes tientjes Peilaanpassing Beregening Morele verplichting Drie afwezigen Deze week DISCOUNTl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant èn het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. St. Philipsland verliest ondanks een handtekeningenactie onder de inwo ners, toch de toren van de brand weerkazerne. "Hoe pijnlijk ook voor de mensen die er sterk aan hechten, het behoud kost teveel", zei SGP- raadslid M.J. Klippel. Sloop vergt 11.000 gulden, een grondige opknapbeurt 41 mille en dat verschil van 30.000 gulden vond de volledi ge gemeenterraad gewoon teveel voor een luxe-artikel, want om slan gen van de brandweer te drogen, doet de toren al lang geen dienst meer. Een bijkomend probleem was, dat bij handhaving van de toren, de instructieruimte voor de brandweer lieden maar 27 m2 zou worden in plaats van 36 m2 en dat noemde wethouder J. van der Jagt onaan vaardbaar. Met de stemmen van de VVD en D66 tegen, besloot de meerderheid van de Thoolse gemeenteraad 55.000 gulden uit te trekken voor een onderzoek naar de uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maar tensdijk. B. en w. denken 550 m2 kantoorruimte meer nodig te heb ben, maar ook de voorstanders van het onderzoek wilden zich niet aan die oppervlakte binden, noch aan de plaats. Voor SGP-raadslid M. Dijke was de noodzaak tot uitbreiding door b. en w. overigens wel aange toond, maar voor de VVD absoluut niet. "Misschien zijn er wel teveel ambtenaren en moet de gemeente inkrimpen", zei mevr. E. Frigge- Hogesteeger. "Reorganisaties zijn aan de orde van de dag. Je gaat toch niet eerst een garage bouwen als je nog niet weet of je een auto koopt", aldus het VVD-raadslid. W.C. van Kempen (CDA) consta teerde echter, dat sommige afdelin gen behoorlijk krap zitten en de overheveling van rijkstaken naar de gemeenten eerder toe- dan afnemen. De PvdA stemde tegen de financie ring van de 55 mille voor het onder zoek, namelijk uit de pot dorpsuit leg. Van elke m2 bouwgrond die verkocht wordt, gaat 2 gulden naar die reserve, maar I.C. Moerland wil de dat in de desbetreffende woon kern besteden en niet allemaal in St. Maartensdijk. ENGELSMANerKanDHIEL St. Annaland, Voorstraat 15 tel. 01665-2490 woensdagmiddag gesloten Advertentie I.M. ZMO-afdelingsvoorzitter E. Hage overhandigt het verdichtingenplan voor de aanvoer van zoet water aan waarnemend dijkgraaf J.L. van Gorsel van het waterschap Tholen. Tussen hen in de samensteller van het plan, K. Dekker van de landinrichtingsdienst. Rechts WLTO-voor- zitter AAbrahamse. Afdelingsvoorzitter E. Hage van de ZMO was blij met de goede en nau we samenwerking tussen landbouw organisaties en waterschap aangaan de de zoet-waterplannen. Uiteinde lijk neemt de algemene vergadering van hoofdingelanden de beslissing over het al dan niet realiseren van het plan. Van Gorsel verwacht dat dit nog door het zelfstandige waterschap Tholen zal gebeuren. De eventuele uitvoering wordt een zaak voor het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilan den. Voorzitter Eversdijk van het fusieoverleg kreeg het verdichtin genplan daarom ook maandag al op zijn bureau. De door ing. K. Dekker van de land- Wat het Thoolse college van burgemeester en wethouders betreft komt er geen weekmarkt op Tholen. Dat deelde wethouder J. Versluys maan dagavond mee in de commissie voor het bedrijfsleven. Hij beantwoordde daarmee een ver zoek van de middenstandsvereni ging Smalstad uit Sint-Maartens dijk. De vereniging heeft ruim een half jaar geleden aan b. en w. gevraagd of zij wilden nagaan of er een weekmarkt zou kunnen komen. Het college heeft advies gevraagd bij het Hoofdbedrijfschap Detail handel, afdeling markt-, straat- en rivierhandel in Den Haag. Deze afdeling raadt het instellen van een weekmarkt af. Volgens het schap is het verzor gingsgebied Tholen te klein voor een grote weekmarkt. Bovendien worden er in verschillende woon kernen 'reeds volop standplaats(ver gunningen) uitgegeven,' zo schrijft de secretaris mr. R.A. Koops aan het college. 'Gelet op een en ander lijkt het instellen van een permanente, grotere weekmarkt zonder meer, niet verstandig.' Omdat het in de zomer op Tholen drukker is, zou het college als proef een 'seizoensmarkt' in kunnen stel len. Maar daar zien b. en w. ook geen brood in. Versluys: "Dat moet gepaard gaan met een openbare inschrijving. Bovendien is er dan een marktmeester nodig. Wij willen geen weekmarkt en ook geen sei zoensmarkt." De wethouder wees erop dat het beleid voor de kleine kernen door een dergelijke weekmarkt door kruist wordt. Hij stelde dat het juist voor de kleine dorpen van groot belang is dat er wekelijks een aantal marktkramen staan. Het college vreest dat een weekmarkt de koop kracht uit de kleine woonkernen weg doet vloeien. Koops wijst er op dat concentraties van meer dan zes standplaatsen 'in het algemeen reeds als markt wor den gezien.' Verder stelt hij dat een weekmarkt zich een 'eigen positie en uitstraling' moet kunnen verwerven en dat zij niet enkel als aanvulling op het aanbod van de gevestigde detailhandel gezien moet worden. De commissieleden kregen de brief voor de vergadering uitgereikt. W.J. Mosselman van de middenstandsfe deratie zei dat zijn organisatie de brief zal beoordelen. inrichtingsdienst opgestelde plan nen voor Tholen en Sint-Philipsland zijn bij alle leden/grondgebruikers van ZMO en WLTO persoonlijk aan huis bezorgd. "Dat zijn de belang hebbenden. Zij kunnen zich op twee voorlichtingsavonden over het plan uitspreken", aldus Hage. "Niet in de zin van voor of tegen. Maar er uit voerig over discussiëren." Boven dien zijn de landbouworganisaties aanspreekbaar over de gekozen pro cedure. "Dat heeft ons de afgelopen maanden erg bezig gehouden." De komst van zoet water is een omstre den zaak, waarover agrarisch Tho len en Sint-Philipsland in twee kam pen verdeeld is. Hage zei de schrif telijke peiling van de meningen onder belanghebbenden democra tisch te vinden. Uit die peiling, in de eerste week van september, moet blijken of er voldoende draagvlak is voor het gepresenteerde plan. Enkele jaren geleden werd het plan voor Sint-Philipsland na overleg met de landbouw in de ijskast gezet. Nu wordt het, samen met Tholen, als één plan gepresenteerd. Als het wordt aangenomen, zal ook het tota le plan worden uitgevoerd en zal iedere grondgebruiker eenzelfde bij drage gaan betalen. Het waterschap heeft berekend dat de aanvoer van zoet water op Tholen en Sint-Philipsland de landbouw 60 gulden per hectare gaat kosten. De uiteindelijke lasten zullen afhanke lijk zijn van hoe het plan werkelijk gerealiseerd wordt, welk gebied er van water voorzien wordt en hoe de aanbesteding van het werk uitpakt. Per ruilverkavelingsblok zijn de las ten: Sint-Annaland 48 gulden, Poortvliet en Oud-Vossemeer ieder 55 gulden, Stavenisse 60 gulden en Gunter Spuistraat 3 St. Annaland Advertentie I.M. Sint-Philipsland 65 gulden (prijspeil eind 1994). In die bedragen is reke ning gehouden met de kosten van doorspoelen, beheer en onderhoud door het waterschap (20 gulden) als mede met een subsidie van het rijk van 50%. Dat laatste uitsluitend voor zover de werken op 1 januari 1998 gerealiseerd en betaald zijn. De totale investering vergt voor Tholen 8.286.600 gulden en voor Sint-Philipsland 1.880.000 gulden. Het waterschap wil het plan finan cieren met een langlopende geldle ning met lineaire aflossing. In de plannen is ernaar gestreefd om zoveel mogelijk kavels aan te slui ten op een waterloop met zoet water. Peilaanpassingen moeten plaatselijk voor een betere vochtleverantie zor gen, terwijl de boeren daarnaast door beregening, druppelbevloeiing of infiltratie hun voordeel moeten zien te halen uit de wateraanvoer. Waterkwaliteit, wateraanvoerbe- hoefte, technische mogelijkheden, financiële consequenties, rende ment, evenwichtigheid in het voor zieningenpakket alsmede een waar borg voor goede afwatering in regenrijke perioden zijn zaken waar mee in de plannen rekening is gehouden. Op basis van grondgebruik, bodem- kaarten, hoogtekaart en hydrologi sche situaties zijn de gewenste pei len bepaald. En die kunnen nogal uiteenlopen. Zo varieert het zomer- peil in het verkavelingsblok Sint- Annaland bijvoorbeeld van 25 cm beneden NAP in Hollaere-, Vrij- berghe- en Joanna Mariapolder tot 250 cm beneden NAP in de Broek en Roolandpolder. De samenstelling van de bodem speelt daarbij een rol. Door van zo hoog mogelijke zomer- peilen uit te gaan, worden de kosten van het aanvoerstelstel gedrukt. In droogtegevoelige gronden zorgen hoge peilen bovendien voor afname van de kwel. Er zijn vier inlaatpunten op Tholen: Van Haaftenpolder, Hikkepolder, Karnemelkspot en Deurloopolder. Bij de Schelphoek is een uitlaatpunt voorzien. De inlaat op Sint-Philips land ligt in de Prins Hendrikpolder en de uitlaat in de Oudepolder. Voor de aanvoer wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van bestaande waterlopen en sloten. Het aantal opmalingen en stuwen is zo beperkt mogelijk gehouden; op Tholen zijn er van elk ruim 40 nodig. Het zoutgehalte van het water dat wordt ingelaten, ligt bij de inlaatpunten onder de 450 mg per liter en zal in de toekomst nog ver der worden verlaagd. Om de zout- last in de polders te bestrijden, is een doorspoelsysteem opgezet. In de rapporten zijn de baten voor de landbouw ook aan de orde gesteld. Beregening levert - bij een bouw plan van akkerbouwgewassen en vollegronds groenten - gemiddeld netto 130 gulden per hectare voor deel op. Druppelbevloeiing, in de fruitteelt, zou netto 3200 .gulden per hectare opleveren. Intensivering van het bouwplan als gevolg van de beschikbaarheid van zoet water zou netto ook al 230 gulden per hectare voordeel geven. En verder heeft de peilaanpassing op zich een gunstige invloed op de opbrengst van de gewassen. De kosten van het plan verschillen sterk per polder; ze lopen uiteen van minder dan 100 gulden tot meer dan 2500 gulden per hectare. Geografi sche gesteldheid en agrarische struc tuur van de gebieden, de situering van het basiswaterlopenstelsel, de aard van de voorzieningen die getroffen moeten worden (grotere waterlopen, stuwen e.d.) zijn zaken die een rol spelen. De Thoolse raad moest het over schot 1994 verdelen dat de voorma lige gemeenten Tholen (300.802) en St. Philipsland (14.670 gulden) vorig jaar nalieten. Tegen de reser vering van 25.000 gulden voor een kunstvoorwerp in St. Philipsland had niemand bezwaar. De overheve ling van het restant van 290.473 gul den naar de reserve sportvoorzienin- gen voor een eenmalige bijdrage in de stichtingskosten van de centrale schietbanen, riep echter grote weer stand op. Het college was al ver deeld omdat wethouder J. van der Jagt een minderheidsstandpunt innam. SGP-fractievoorzitter M. Dijke borduurde daarop voort. "Ter vermindering van de lastenverzwa ring voor onze burgers in 1996 zijn wij uit financiële overwegingen tegen de 290 mille voor de schiet baan", zei hij. P. van Belzen (RPF/GPV) was het daarmee eens. VVD-fractievoorzitter R. Raven- steijn sprak over 'een onverantwoor de uitgave in deze tijd.' Hij wilde de 290 mille wel aan de reserve sport- voorzieningen toevoegen, maar absoluut niet voor de schietaccom modatie bestemmen. PvdA-fractie- voorzitter I.C. Moerland vond dat vreemd, want als je het aan de ene kant financieel onverantwoord vindt, hoe kun je dan toch geld in de reservepot stoppen om het er later toch een keer uit te halen. Raven- steijn hield hem voor, dat in 1996 de reserve sportvoorzieningen op nul komt te staan. J. v.d. Donker (D66) was het groten deels met de VVD eens, maar hield nog een opening voor de schietac commodatie omdat de buitengeslo ten Eendracht uit Tholen hevig pro testeert tegen het plan in St. Maar tensdijk, dat alleen door de schiet verenigingen uit Poortvliet, Scher- penisse en St. Annaland wordt gesteund. "Maar ik leg me nu abso luut niet vast op de besteding", bena drukte het D66-raadslid. PvdA-woordvoerder A. den Haan deed dat wel. Hij noemde het een morele verplichting ten opzichte van de schietverenigingen die mei 1993 uit milieu-oogpunt de gymzalen moesten verlaten om wel 290 mille te geven voor een vervangende accommodatie. J. de Jager (CDA) was het daarmee eens. "Bovendien hebben de schietverenigingen hun bestaansrecht bewezen en ze hebben nog nooit om gemeentesubsidie gevraagd. Naar voetbal- en tennis verenigingen gaan toch ook behoor lijke gemeentelijke bedragen. Zeer graag had ik echter alle clubs onder één dak en het feit dat s.v. Eendracht uit Tholen bezwaar maakt tegen het plan in St. Maartensdijk is voor mij een reden te meer om te proberen ook die vereniging nog te laten aan schuiven bij de centrale opzet", aldus De Jager. Die discussie aanhorende, kwam de burgemeester met het idee om de 290 mille alleen in de reservepot sportvoorzieningen te stoppen, zon der de toevoeging schietaccommo datie. Dat kreeg een meerderheid van PvdA, CDA, VVD en D66. SGP en RPF/GPV waren tegen. Maandagmiddag ontbraken drie raadsleden: de eerst verantwoorde lijke wethouder van sportzaken P. van Schetsen (PvdA) hield nog vakantie. L. Walpot (SGP) ontbrak wegens een sterfgeval, mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) was ziek. Beide laatsten zijn tegenstanders van de schietaccommodatie, Van Schetsen is voor. De 9-7 van maandagmiddag komt bij een voltallige raad uit op 11-8 tegen en wanneer D66 de schutters alsnog een redelijk alternatief gunt, blijft er een krappe 10-9 meerder heid tegen een gemeentelijke bijdra ge voor centrale schietbanen in St. Maartensdijk, die - inclusief grond - door b. en w. op 350.000 gulden is gezet. De burgemeester kondigde echter maandagmiddag aan, dat het college zich zal beraden op de situa tie. Fibromyalgie. In dorpshuis De Zaete te Yerseke wordt zaterdag om twee uur een informatiemiddag gehouden over de reumatische aan doening fibromyalgie. Aanmelden tel. 01131-2432. Politie moet ergernissen burgers in toom zien te houden Toeloop Oesterdam groeit gemeente boven het hoofd Sint-Philipslander Dion Kik voor VN naar Haïti Nipte overwinning ploeger Piet Ooms dankzij betere eindvoor Van braderiemoeheid is geen sprake, zegt Thools middenstandsbestuurder N. Jansen Stuurkunst, conditie en motorvermogen bepalen succes in race waterscoooters Er is altijd wel wat, maar havenmeester van Stavenisse wil positief verhaal Vraagtekens bij tijdige realisatie van zoet-waterplan Afdelingstrainers kijken vooruit naar nieuwe voetbalcompetitie Zege in ronde van Tholen maakt kwartet Thoolse overwinningen Wilfried Bastiaanse compleet GENIE, DAT IS HET OP NIEUWE IDEEEN TOEGEPASTE GEZONDE MENSENVERSTAND Dit nummer bestaat uit 16 pagina's C. Nagelkerke uit Stavenisse heeft b. en w. gevraagd om afvalbakken te plaatsen bij de passantensteiger aan Gorishoek. Nagelkerke richtte dit verzoek maadagavond aan wethou der J. Versluys in de commissie voor het bedrijfsleven. Volgens Nagelkerke (die de recreatiesector vertegenwoordigt) kunnen de pas santen die aan de Westnol afmeren hun 'vuil' niet kwijt. Hij pleitte voor een bak op de pier. Versluys wilde geen toezegging doen maar beloof de het voorstel te bestuderen. DE COMPUTER- KOOPJES-BEURS VIDEOGAMES PHILIPS CD- i DEMONSTRATIE INTERNET ZAT. 2 EN ZON. 3 SEPTEMBER, 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INFO EN REDUKTIEBON MET f 5,- VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD Een miniatuurtoren als blikvanger voor het diaklankbeeld in de Hervormde kerk. De hervormde kerk in Tholen zorgde tijdens de braderie voor een blikvanger door de miniatuurtoren in de tuin te plaatsen. Voorbijgan gers werden aangenaam verrast door de getrouwe nabootsing van de gemeentelijke toren die pas gerestaureerd is. De kleine toren staat sinds mei in het koor maar vanwege restauratiewerkzaamheden is daar op dit ogenblik geen plaats. De restauratie verloopt overigens voorspoedig. Voor de bouwvakvakantie lagen de werkzaamheden - ondanks een staking begin van de zomer - drie dagen achter op het schema. De oplevering is op 1 december gepland. Volgens L. van Dijke van de hervormde kerk brengen nu de giften en collectes bestemd voor de restauratie meer op: "De mensen zien dat er wat aan gedaan wordt." Het concert van Mariëtte Wessels (orgel) en Monique de Rooij (trompet) trok 's middags ruim honderd bezoekers. Voor een verslag van de braderie zie pagina negen. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1