Vijftigduizendste bezoeker Spetter Verbeteringsplan Sint-Philipsland mag niet zomaar opzij gezet worden' Onderzoek naar een groter gemeentehuis vergt 55.000 gulden Voorbereiding grotere jachthaven onvoldoende Zwemtocht in Oosterschelde over 4 km Nog 3 weken Controle op speelautomaten Alleen raad kan sloop brandweertoren nog tegenhouden Donderdag 24 augustus 1995 51e jaargang no. 41 Boetekleed voor wethouder J. van der Jagt De voorbereiding door b. en w. van het uitbreiden van de jachthaven in Sint-Annaland is onvoldoende. Dat stelde de meerderheid van SGP, PvdA, CDA en RPF/GPV dins dagmiddag in de commissie openbare werken. SGP en RPF/GPV zijn tegen de uitbreiding. Toeristische groei De raad heeft maandag het laatste woord over de toren van de brandweerkazerne in Sint-Philipsland. Wordt het slopen zoals b. en w. willen? Of blijft de toren staan, zoals een deel van de inwoners van Sint-Philipsland wenst? Het college wil van de toren af nu deze niet meer gebruikt wordt voor het drogen van de brandslangen. Bovendien moet het gebouw verbouwd worden voor de nog aan te schaffen brandweerwagen. Raad wil zich niet binden aan uitkomsten Het gemeentebestuur heeft berekend dat er in het gemeentehuis 550 m2 vloeroppervlakte bij moet komen. De ambtenaren zitten nu te krap. Voor de uitbreiding van het gebouw in Sint-Maartensdijk zijn twee mogelijkhe den bekeken. Architectenbureau Würdemann te Utrecht gaat de technische en financiële kanten van beide varian ten onderzoeken. Werkplaats Tongen los Oete week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De raadsleden kregen een lijvig dos sier ter inzage dat niet uitblonk in duidelijkheid, zo bleek uit de reac ties van verschillende raadsleden. Tijdens de bespreking bleek ook dat veel van het voorwerk (bestek en tekeningen) door de watersportver enging (wsv) zelf is gedaan. En dat de ambtenaren en het college daar de begroting op hebben gebaseerd. Wethouder J. van der Jagt beloofde dat de raadsleden alsnog beter inge licht zullen worden. "Als de infor matievoorziening in gebreke is gebleven, trek ik het boetekleed aan." M.J. Klippel (SGP) miste in de sta pel paperassen een tekening en een bestek van de gemeente voor de uit breiding en het baggerwerk voor de 48 nieuwe ligplaatsen. Het plan, opgesteld door wsv Sint- Annaland, voorziet ook in het uit diepen van het bestaande havenge deelte. Bovendien moet er een 'rotonde' komen bij het clubgebouw van de vereniging voor het laden en lossen. De gemeentesteiger naast de CZAV-steiger moet gesloopt wor den. En b. en w. willen gelijktijdig met het werk de openbare verlich ting verbeteren. Een en ander gaat 750.000 gulden kosten. Klippel: "De gemeente is toch de opdrachtgever? Dan moeten we een goed bestek maken. Er is nu geen concreet plan. En dat is een must willen wij er een oordeel over kun nen geven." De SGP keerde zich tegen de uitbreiding vanwege de aantasting van de rust op zondag. P. van Belzen (RPF/GPV) was ook tegen maar hij typeerde de hele voorbereiding als een 'merkwaardi ge gang van zaken.' Hij doelde daar mee op het overleg tussen de gemeente en de watersportvereni ging. Van Belzen begreep bijvoor beeld niet waarom er nu over 48 lig plaatsen wordt gesproken terwijl er vorig jaar nog sprake was van 35. Ook toonde hij zich verbaasd over de nieuwe verdeelsleutel tussen de gemeente er. de watersporters voor het gebruik van de havenontvangst installatie (hoi). Eerst betaalden bei de instanties de helft, nu betaalt de watersportvereniging een derde deel en de gemeente de rest. "De redenen zijn ondoorzichtig. Als dit zo uitge voerd wordt, dan hebben andere jachthavens recht op een gelijke ver deelsleutel." Een complicerende fac tor in Sint-Annaland is dat er twee van dergelijke installaties staan voor afgewerkte olie, verfresten, poets doeken en accu's, een gemeentelijke en een van de watersportvereniging. Deze schafte er indertijd zelf een aan, maar voldoet nu niet meer aan de richtlijnen. J. van den Donker (D66) begreep wel waarom die verdeling is veran derd. "De reden is dat de waterspor ters de installatie maar voor een der de gebruiken. Ik zie het op de haven in Tholen. De burgers zetten er hun accu's neer. Er komen allerlei men sen die niks met de haven te maken hebben om spullen te brengen. Het mag niet zo zijn dat de watersport vereniging de gemeente subsi dieert." M.A.J. van der Linde (PvdA) informeerde ook naar het bestek, maar zei geen moeite te heb ben met de uitbreiding als de stuur groep Oosterschelde akkoord is gegaan met de 48 ligplaatsen. Mevr. M. Schot-de Hoog (AOV) was het ook eens met de uitbreiding: "De toeristische groei is voor de gemeente belangrijk." VVD-er R. Ravensteijn schaarde zich achter het voorstel van b. en w. en achter de woorden van Van den Donker. "Ik vind het een stimulans voor Sint- Annaland." VERVOLG OP PAGINA 3 VKRYOIA» OP PAGINA 3 Gurtter Spuistraat 3 St. Annaland Zwembad De Spetter in Tholen heeft een magische grens overschreden. Het is al lang geleden dat het bad meer dan 50.000 bezoekers binnen de poorten had. Dit jaar is dat gelukt. Zondag stapte de vijftigdui zendste door het hek. Officieel was dat de 8-jarige Paco Hommel uit Oud-Vossemeer. Maar omdat hij met zijn moeder Annelie en zijn 9-jarige broer Maikel naar binnen kwam, kreeg het hele gezin een gratis abonnement. Voor volgend seizoen natuurlijk, want de familie was dit jaar al voorzien. Wethouder J. Versluys feliciteer de Paco en overhandigde hem het abonnement. Zijn moeder kreeg een bos bloemen. Paco zwemt graag en hij heeft de diploma's A en B al lang in zijn zak. Maar daarnaast is hij ook tennisser bij TOV en hij voetbalt bij Vosmeer E. Zijn boer Maikel heeft wat sport betreft dezelfde interesses. Ook hij heeft de diploma's A en B en speelt bij TOV. Bij voetbalvereniging Vosmeer bezet hij een plaats in het D-team. Badmeester Jansen was verguld met zoveel bezoekers in 'zijn' zwembad. Hij greep meteen de gelegenheid aan om in het bijzijn van Versluys nog maar eens een balletje op te gooien over een overdekt zwembad. Onlangs legden nog zeven kinderen het diploma- zwemmen af. Hannelie v.d. Plicht, Jacomien Krijger, Kirsten Hofland, Jantine v.d. Velde en Mathijs Binkhorst behaalden daarbij zwemvaardigheid 3. Het diploma plankspringen op niveau zwemvaardigheid 3 werd behaald door Inger Elshof en Lilian de Jong. Zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk beleefde eveneens een heel druk seizoen. Tot nu toe deden zo'n 34.000 bezoekers het bad in de smalstad aan. "Dat is beduidend meer dan vorig jaar", zegt badmeester Dirk de Vreugd. "Volgens mij is het nog nooit zo druk geweest." Zaterdag wordt voor de vijftiende keer de Oosterscheldezwemtocht gehouden. De deelnemers leggen 4200 meter zwemmend af van Gorishoek tot aan de Schelphoek bij Poortvliet. Vanaf één uur kan men zich inschrijven bij restaurant De Zeester. Om kwart voor drie lost burgemeester H.A. van der Munnik het startschot. Minderjarige deelne mers hebben wel toestemming van hun ouders nodig. De organisatie zorgt voor de begeleiding van de zwemmers. Ook de brandweer en duik- en reddingsbrigade De Snot- dolf, zijn weer aanwezig. Voor de volhouders is er een herinnerings vaantje. De weersverwachtingen lij ken vrij gunstig. De noordwesten wind die is voorspeld, zou beteke nen dat de deelnemers in de luwte zwemmen. Voor meer informatie kan men bellen met tel. 01660-3572. Gelegenheden die speelautomaten exploiteren, kunnen binnenkort een controleur verwachten van de gemeente Tholen. In de gemeente is het in zogenaamde 'laagdrempelige inrichtingen' - gelegenheden waar met name jongeren makkelijk bin nenstappen - niet toegestaan om kansspelautomaten te hebben. "Alleen behendigheidsautomaten zijn daar toegestaan", vertelt burge meester H.A. van der Munnik. Het verbod op gokkasten in bijvoorbeeld cafetaria's is bedoeld om gokversla ving tegen te gaan. Het gemeentebe stuur heeft vastgesteld dat de Thool se handelwijze - die een jaar geleden is ingevoerd - spoort met het over heidsbeleid. Onlangs nog kreeg de gemeente van het college van beroep voor het bedrijfsleven gelijk dat het gokauto maten had verboden in bar 't Keeten te Stavenisse. Volgens de burge meester komen in de bar, gelegen vlak naast camping Irenehoeve, veel jongeren van de camping. Er zouden regelmatig activiteiten worden geor ganiseerd voor campinggasten. En dus is de bar laagdrempelig en mogen er geen gokkasten staan. Exploitante mevrouw J.H. Potappel- Leijten bestrijdt dat. Volgens haar komen vooral ouderen binnen iets drinken, want friet wordt verkocht via een luik in de zijgevel van de zaak. Omdat camping en bar niet dezelfde eigenaar hebben, kan het publiek van beiden verschillend zijn. De gemeente brengt daar tegenin, dat dorpsbewoners de bar niet zouden bezoeken, want deze ligt vier kilometer buiten het dorp. Tien jaar bieb. De Zeeuwse Biblio theek in Middelburg bestaat tien jaar. Tot 1 oktober is er in het gebouw van de bibliotheek een expositie te zien, gewijd aan de praktijk in de bibliotheken vroeger en nu. Kijk hoe de stilte verdween, is de titel daarvan. J. Kempeneers in gesprek met wethouder J. van der Jagt. Naast de wethouder L.T. Steenpoorte, hoofd gemeentelijke ontwikkeling. Naast Kempeneers zijn dochter Rianna Kunst en Els Bruijnzeel. tief over beslissen. Graag verzoeken wij u om het plan ook nog eens te bespreken met de ambtenaren die het culturele bezit van de kernen in de gemeente behartigen." In zijn reactie wees de wethouder er nog eens op dat de commissie open bare werken het plan van b. en w. 'unaniem' steunde. (Het was overi gens Van der Jagt's partijgenoot L. Walpot die in de commissie zei het te betreuren dat de 'markante' toren tegen de vlakte zou gaan. VVD-er R. Ravensteijn maakte zich zorgen om de overschrijding van de begro ting voor dit werk. Ook wilde hij lie ver met de uitvoering wachten tot 1998 wanneer de nieuwe brand weerwagen aangeschaft wordt.) Maar 195 inwoners van de Voor straat, Achterstraat en Schoolstraat willen de toren behouden. Zij zetten een handtekening tijdens een actie die Rianne Kunst op touw zette. Vrijdagmiddag overhandigde zij in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk, samen met haar vader J. Kem peneers en symphatisante Els Bruijnzeel, aan wethouder J. van der Jagt de handtekeningen tegen de voorgenomen sloop. Ook oud bur gemeester T.A. Vogel van Sint-Phi lipsland laat weten dat hij tegen de afbraak van het torentje is. Wethouder Van der Jagt stelde dat het plan van kracht blijft maar dat de raad zich er maandag over buigt tij dens de openbare vergadering die om twee uur begint. Het college Tenminste, als de gemeenteraad daarvoor maandagmiddag de voor dat onderzoek benodigde 55.000 gulden beschikbaar stelt. De com missie bestuurlijke aangelegenhe den (alle fractievoorzitters) heeft burgemeester en wethouders laten weten zich op dit moment noch aan de voorgestelde varianten, noch aan de uitkomsten van het onderzoek te willen binden. Evenmin legt de commissie zich vast op de genoem de 550 m2. Ze wil de mogelijkheid houden om te kiezen voor een klei nere oppervlakte, een andere plek of een combinatie van uitbreiding van het gemeentehuis met een depen dance. De uitkomsten van het onder zoek worden eind dit jaar verwacht, schrijft het college in de aanbie dingsbrief bij de begroting voor 1995. De uitbreiding van het gemeente huis is ondermeer nodig omdat de gemeente steeds meer taken krijgt én als gevolg van de gemeentelijke herindeling (voor 8 Sint-Philipslan- ders, een aantal van hen part-time, moest een werkplek worden gevon den - red.). In de investeringslijst voor volgend jaar is bijna 5Vz mil joen gulden voor de uitbreiding opgenomen. Dit bedrag zou moeten komen uit de reserve voor dorps- en stadsontwikkeling. In eerdere discussies wees de VVD als enige deze forse investering van de hand. D66 en AOV lieten zich kritisch uit over de plannen. De verhuizing van de gemeente werkplaats van Scherpenisse naar het industrieterrein in Sint-Maar tensdijk is een ander miljoenenpro ject dat op de rol staat. Ook hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. De commissie openbare werken gaf daarvoor in een bijeenkomst achter gesloten deuren groen licht. Omdat er voor de afvalverwerking een regionale milieustraat op Tholen zal komen, stelt het gemeentebestuur voor deze bij de werkplaats te reali seren. vraagt de raadsleden 280.000 gul den voor het karwei, 65.000 gulden meer dan aanvankelijk was geraamd. "Ik verwacht dat er discus sie over zal ontstaan. Mocht er in de raad bijval zijn (tegen afbreken- red.) dat zal het college, staande de vergadering, de toezegging doen om de zaak in heroverweging te nemen," zo verklaarde Van der Jagt. Na afloop van het onderhoud toonde Kempeneers zich niet ontevreden. Hij zag wel een lichtpuntje in de woorden van Van der Jagt. Kempe neers, die zich verdiept in de geschiedenis van het dorp, legde aan de wethouder en L.T. Steenpoorte, hoofd gemeentelijke ontwikkeling, uit dat met de handtekeningenactie 'bewust' gekozen is voor de bewo ners van de 'oude kern'. En dat 98 procent van deze bewoners hun adhesie betuigden. "Dat wil niet zeggen dat de bewoners van Sint- Philipsland die buiten deze kern wonen, de eventuele sloop van de toren niet aan het hart gaat. Ik weet zeker dat het overgrote deel de toren wil behouden." Kempeneers herinnerde er de wet houder nog eens aan dat de kazerne (met droogtoren), annex gemeente werkplaats na de ramp van 1953 is gebouwd door architectenbureau Rothuizen en 't Hoofd. Volgens Kempeneers past het gebouw, net als het jeugdgebouw van de Neder lands hervormde kerk, goed bij de omgeving. "Sint-Philipsland was met de ramp materieel een van de zwaarst getroffen gemeenten. Daar naast vond in 1970 een woningsane ring plaats die een kaalslag teweeg bracht en het dorp een totaal ander aanblik gaf. Er is toen veel verdwe nen dat slecht was, maar ook wat degelijk en mooi was. In beide gevallen zijn karakteristieke gebou wen verloren gegaan." Kempeneers had ook het 'verbete ringsplan kern Sint-Philipsland' voor stads-en dorpsvernieuwing uit 1985 meegebracht. Dat beoogt de 1 oude dorpskern voor verval te bewa ren. Het werd door de toenmalige gemeenteraad aangenomen. Daarin staat onder meer dat 'beeldbepalen de elementen' behouden dienen te worden. "Ook de brandweerkazerne staat binnen de grens van dit, om het zo eens te noemen, beschermde gebied. Dit plan mag niet terzijde worden gelegd." De voorgenomen sloop van de toren heeft volgens Kempeneers veel ton gen in Sint-Philipsland losgemaakt. "Het gebouw en de omgeving wor den geweld aangedaan als tot sloop van dit degelijke bouwwerk wordt overgegaan. Een welstandscommis sie mag hier onzes inziens niet posi Landbouwers bezorgd om droogte; nog geen tekort aan drinkwater Stukje Schotland in Poortvliet, maar deelnemers verdeeld over resultaat zomermarkt Zeewaardig houden is de enige redding voor authentieke hoogaarzen H.P. van der Slikke peinst niet over weggaan uit Strijenham Etiketteren is een vak, zegt zilveren jubilaris Segers van Delacre Tholen Elenbaas Poortvliet bouwt bus voor Zeeuwse Bibliotheek Sint-Philipslands geslacht Verwijs vindt oorsprong in land van Altena Perceel stro aan Kettingdijk een prooi van de vlammen SPS wint Eendrachtcup ten koste van verrassende finalis Vosmeer ZIE HET ALS EEN GENOEGEN - EN HET IS EEN GENOEGEN; ZIE HET ALS EEN KWELLING - EN HET IS EEN KWELLING Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Advertentie I.M. iÖf»

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1