Deelnemers zomermarkt Poortvliet reageren verdeeld over resultaat Dagbehandeling in ziekenhuis uitbreiden Jacht gebied Krammer/Volkerak mag niet worden uitgebreid Advocaat gaat op met de braderie KNJV en WBE ontevreden: Geen eilandjes creëren Avonduren moeten slap bezoek van de middag goedmaken NOG GEEN ABONNEE? BEL 01665-2752 Bildtstar ligt goed in markt Landbouwers gepeild over zoet-waterplan Donderdag 24 augustus 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Wat het publiek betreft was de zomermarkt in Poortvliet zaterdag geen denderend succes. De warmte deed veel mensen besluiten om 's middags even over te slaan. Dat was dan ook duidelijk te merken. De middenstanders klaagden over de matige verkopen. Maar de avonduren waren voor velen toch nog een pleister op de wonde. Kampioen Jeugdig vertier Niet goed Minder braderieën Tevreden Capaciteit Lievensberg moet omlaag Om aan de stijgende zorgvraag te kunnen voldoen, zal in ziekenhuis Lievensberg een verdere verschuiving moe ten plaatsvinden van klinische opnamen naar dagbehan deling. Vorig jaar steeg het aandeel van de dagverpleging in het Bergse ziekenhuis met ruim zeven procent. en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis. Gemengd verplegen Minder leerlingen Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. De KNJV en diverse wildbeheerseenheden - waaronder Tholen/Sint-Philipsland - zijn ontevreden over een uit spraak van de Raad van State. Die bepaalde onlangs dat de jacht in de natuurgebieden van het Krammer/Volkerak niet mag worden uitgebreid. De jagers hadden gevraagd om in het gebied ook te mogen jagen op ondermeer wil de eenden en smienten. Veel wildschade Publiciteitsgevoelig Eenheid Modelbouw leuke attractie bij Meestoof Bij streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland was vorige week een braderie in het klein georganiseerd. Op het voorterrein stonden de enthousiaste vrijwilligers heerlijk in de koelte onder de bomen. De pruimen en eigengemaakte advocaat die ze aan de man brachten, waren aan het einde van de middag volledig uitverkocht. De zure mossels op zes potjes na. Scheepsmodellen Vrijdags en zaterdags GEOPEND De zomermarkt in Poorvliet is een evenement dat plaatsvindt in de Langestraat en op de Markt. In deze twee straten staan zo'n 50 stands opgesteld. Parkeren moet dus in de omliggende straten. De Schoolstraat en Zuidstraat zijn hiervan het slacht offer en staan vol met auto's. Nog maar net op weg naar het centrum, is er al een vreemd, neuzig geluid te horen. Dit blijkt zowaar afkomstig te zijn van een doedelzakspeler die in vol (Schots) ornaat over de braderie loopt. Vrijwel iedereen blijft even staan om deze vreemde verschijning te bekijken. De instrumentalist is Arie van Meer- wijck uit Rilland. Hij doet vrijwel niets anders dan spelen op dergelij ke zomermarkten, braderieën en feesten. Hij speelt in de Antwerp and District Piperband. Deze Belgi sche band die uit zestig man bestaat werd Europees kampioen en vijfde van de wereld. "Ik interesseerde me als jongen al voor de doedelzak. Tij dens de vierdaagse liep ik altijd met de blazers mee. Ik dacht dat het Schotten waren", vertelt Van Meer- wijck die even uit staat te blazen op de Markt. "Een kennis van me speel de pok doedelzak en zo ben ik eigenlijk begonnen. In drie maanden tijd haalde ik mijn diploma. Nor maal staat daar twee jaar voor. Daar na ben ik gaan spelen in een band. Maar in Nederland kun je niet hogerop komen, dus ging ik naar België." Van Meerwijck staat inmiddels al vanaf drie uur op de zomermark in Poorvliet. "Ik heb mijn lippen al kapot geblazen", zegt hij, terwijl hij uitlegt hoe een doedelzak werkt. Het is een kunstoffen of leren zak die je vult met lucht door erin te blazen. Drie pijpen bovenop zorgen voor de grondtoon en de melodie wordt gespeeld op een soort fluit. Door licht te drukken op de zak wordt de lucht door de pijpen geblazen. Zodoende hoeft de speler niet con stant te blazen. Na een korte rust pakt Van Meerwijck zijn instrument weer op en speelt zelfs nog een deuntje met dweilband De Lamsöö- ren uit Oud-Vossemeer. Voor de jeugd is er genoeg te bele ven. Aan het einde van de Zuidstraat staat een mechanische ballon. Aan vankelijk vraag je je af wat hiermee moet gaan gebeuren. Een tiental kin deren kan in het gondeltje stappen. Als het hek gesloten is, begint de ballon te draaien en gaat zowaar omhoog. De kinderen genieten op enkele meters hoogte van de span ning. Bovendien hebben ze zo een leuk uitzicht over een deel van de zomermarkt. Verderop staan nog twee beproefde vormen van ver maak voor de jeugd. De rodeostier is in trek, maar laat zich niet gemakke lijk berijden. Dat merken ook de deelnemers al snel. Voor degenen die wat minder wild willen spelen, staat er op het einde van de Markt het onvermijde lijke luchtkussen in de vorm van een kasteel. Klimmend, springend en klauterend bewegen de kinderen zich op kous evoeten over het met lucht gevulde plastic. Zo'n attractie is altijd goed voor plezier. Ook de allerkleinste jeugd is verte genwoordigd op de zomermarkt. Peuterspeelzaal Klein Duimpje pro beert wat extra's te verdienen met een marmottenbak en het raden van het gewicht van een Wesleydale schaap. Die formule heeft blijkbaar succes, want men is heel tevreden na afloop. "We hebben een hardstikke gezellige zomermarkt gehad. Het is heel goed verlopen", vertelt leidster Anja Hage. "Ondanks de hitte hebben er veel mensen meegedaan. We hebben er toch wel een paar honderd gulden aan overgehouden. Daar kunnen we weer wat speelgoed voor de kinde ren van kopen, want daar doen we het voor. Wij hebben echt niet te klagen. Het is hier de hele dag druk geweest. Misschien komt het wel omdat je met levende have staat. De kinderen vinden zo'n marmot en een schaap best leuk. En als de kinderen het leuk vinden, blijven de ouders ook sneller staan." Het juiste gewicht van het schaap is 32 kilo. Winnaar van deze raadwedstrijd is Annemarie Smits uit Poortvliet. Zij krijgt een rollade. De tweede prijs, saucijsjes, is voor Jacolien de Rijke uit Tholen. Ria Bentschap Knook uit Poortvliet wint met een worst de derde prijs. Maar niet iedereen deelt het optimis me van de medewerkers van Klein Duimpje. Met name de middenstan ders zijn niet allemaal tevreden over het verloop van de zomermarkt. Er wordt alom geklaagd dat er de hele middag weinig mensen zijn geweest. Vos veevoeders uit Tholen verkocht 'matig' en bij vishandel Schot uit Tholen moet er zelfs geld bij. Als redenen worden aangevoerd de warmte en een teveel aan braderieën. Ook de Oranjevereniging die met het rad van avontuur op de zomermarkt staat, boekt beduidend minder resul taat dan vorig jaar. "Normaal draaien we zo'n 50 ronden, maar nu waren het er maar 38. Dat kwam doordat er in de middag bijna niemand was", vertelt M.M. Hage. "Voor het eten worden er normaal vijftien tot twin tig ronden gedraaid, nu hadden we er met veel pijn en moeite vier! Aange zien er ieder rondje voor 33 gulden aan plankjes verkocht wordt, tikt het behoorlijk door als je twaalf ronden minder verkoopt. Toch houden we er nog altijd tussen de 300 en 350 gul den aan over, dus het is wel winstge vend. De taarten en plantjes die we over hadden, hebben we tegen kost prijs verkocht zodat we daar niet mee bleven zitten. De cadeautjes komen een andere keer nog wel van pas." Hage is blij dat het bezoekers aantal in de avonduren nog goed aantrok. "Van zeven tot negen uur hebben we constant gedraaid. Dat ging goed. Maar 's middags was er geen kip. Ik denk dat het komt door de warmte en bovendien was er con currentie van de Mosselfeesten in Yerseke en ook zijn mensen naar de finale van de Eendrachtcup in Sint- Maartensdijk gaan kijken. Daar speelde SPS in mee." Gymvereniging Excelsior doet het ook niet echt goed. In deze stand kan men proberen een muntje op een bepaalde plek in een aquarium te gooien. "We mogen blij zijn als we er redelijk aan uitkomen", zegt Ina Bolier-Nouwen die samen met Gina de Graaf en Andrea Hage de stand bezet. "Je moet per slct van rekening ook je prijzen allemaal betalen." De vereniging houdt er uiteindelijk wel wat aan over, ongeveer net zoveel als vorig jaar. De plattelandsvrouwen draaiden duidelijk minder goed met de verkoop van versgebakken poffertjes en wafels. Ze hebben drie emmers beslag gemaakt - al minder dan vorig jaar - en daarvan blijft er nog één staan. Maar de avonduren maken ook hier nog het één en ander goed. "We springen er nog wel rede lijk uit", concludeert voorzitster Hennie Kaptein. Hengelsportvereni ging De Knorhaan heeft daarentegen absoluut niet te klagen. "Het is een uitstekende braderie voor ons", ver telt voorzitter Rinus Lisseveld die samen met secretaris Tonny de Baat in de stand staat. Ze verkopen vis spullen en Rien Konings verzorgt het werpspel. "Het is zelfs zo goed gegaan dat we nog spullen op bestel ling moeten leveren. En ook het werpspel gaat prima. Het vergt wel een vaste hand, maar veel mensen willen het eens proberen." Een eind je verderop, vrijwel aan het eind van de Markt, staat biljartvereniging Tol- rust met een loterij en een bijzonder biljartspel. Op een tafelbiljart moe ten de deelnemers via de band zes ballen in een bak met gaten zien te krijgen. Ieder gat vertegenwoordigt een aantal punten. Wie de meeste punten heeft, die wint. Volgens A.J. Schot van Tolrust is het een redelijk succes geweest. "We hebben nu zo'n 1300 loten verkocht, tegen 1200 vorig jaar. En het biljart is 's avonds continu bezet geweest", zegt Schot die echter, samen met een aantal dorpsgenoten, van mening is dat het misschien beter zou zijn dat er per jaar maar een paar braderieën in de gemeente Tholen waren. "Je zou dan kunnen rouleren. Het ene jaar in vier plaatsen en het volgende in vier andere. Dat zou misschien het bezoekersaantal ten goede komen." Hans van Dijke van de midden standsvereniging, vindt dat de zomermarkt redelijk geslaagd is. "Wij zijn zondermeer tevreden. Het was gezellig en gezien het warme weer viel het aantal bezoekers niet tegen", zegt Van Dijke. "In het begin van de middag ging het goed, later kwam er een dip en was er minder publiek. Maar 's avonds trok het weer goed aan. Het is ten opzichte van wat we zouden willen wel wat slap, maar alles bij elkaar was het toch een goede zomermarkt. De omzetten van de middenstanders waren over het algemeen redelijk goed. En dat sommige standhouders ontevreden zijn, kun je nooit voor komen." Het totale aantal opnamen groeide met bijna een procent tot 9636. De dagverpleging telde 4551 patiënten. Het aantal verpleegdagen nam toe met dik vier procent (tot 101.034) en de gemiddelde verpleegduur was 10,5 dagen. Ondanks dat moet de capaciteit van het ziekenhuis omlaag (30 van de 367 bedden). Volgens het college voor ziekenhuisvoorzieningen dient die 2,8 bedden per 1000 inwoners te zijn. Dat betekent minder klinische opnamen en minder verpleegdagen. Over de haalbaarheid van een en ander maakt de directie van Lie vensberg zich grote zorgen, zo meldt het jaarverslag. Op de eerste plaats omdat binnen vijf jaar de ver grijzing in West-Brabant zal groeien tot boven het landelijke gemiddelde en juist deze bevolkingsgroep veel gebruik maakt van de faciliteiten. Daarnaast kiezen steeds meer men- Het was rustig op de veiling van Sint-Annaland wat betreft de aard appelen. Even was er wat commotie rond de Bildtstar die vrijdagmorgen vanwege een lage aanvoer prijzen tot 69 cent opbracht. Dat zette de boeren blijkbaar aan om dit ras uit de grond te halen, want de aanvoer steeg en navenant daalde de prijs. Niettemin levert Bildstar nog de gunstigste prijs op. Vergeleken bij vorige week schreef het ras maxi maal tien cent meer in de boeken. Ook de Dorés boekten een lichte stijging van twee cent. Eigenheimer zakte negen cent en ook Gloria daal de. De aanvoer steeg dinsdag, maar bleef woensdag wat achter. Vergele ken bij dezelfde periode vorig jaar, zijn de aardappelprijzen gedaald met minimaal een dubbeltje. Alleen Bildtstar komt er vrijwel hetzelfde uit. Door de droogte zijn de aardap pelen moeilijk te rooien. Sommige percelen zijn er vrijwel niet uit te krijgen zonder eerst flink te berege nen. Woensdag 23 augustus. Doré 29- 31, kriel 60-65; Gloria 16-27, bon ken 35-36; Eigenheimer 24-32; Bin tje 20-27, bonken 38, driel. 17-18, kriel 85; Bildtstar 48-56. Aanvoer 118 ton (136 ton vorige week). Dinsdag 22 augustus. Doré 28-31 driel. 15-17; Gloria 25-29, bonken 35-37, driel. 17-18, kriel 85; Koop- mans blauwe 50; Bildtstar 49-61. Aanvoer 105 ton (vorige week 89 ton). sen in het verzorgingsgebied voor het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De groeiende patiëntenstroom heeft geleid tot uitbreiding met een halve functieplaats van respectievelijk de afdelingen urologie en keel-, neus en oorheelkunde. Verder krijgt het specialisme pijnbe strijding in de toekomst aandacht en wil Lievensberg een geriatrische afdeling (ouderenzorg) met 16 bed den. Momenteel worden geleidelijk de 6-bedskamers omgebouwd tot 4- bedskamers, wat de privacy van de patiënten ten goede moet komen. Het experiment waarbij mannen en vrouwen op één kamer verpleegd worden, beviel zo goed dat dit inmiddels voor alle afdelingen is ingevoerd. Meer ruimte voor zowel dagbehandeling als poliklinische behandeling blijft wenselijk. Het aantal poliklinische bezoeken steeg met ruim drie procent tot boven de 150.000. Financieel maakte Lievensberg een goed jaar door. Er was een positief saldo van 488.856 gulden, het eigen vermogen groeide met 1,2 miljoen en de schulden op korte termijn namen met ongeveer 3 miljoen af. Eind vorig jaar had het ziekenhuis 888 mensen in dienst (waarvan ruim de helft parttime) voor 672,55 banen. Zestien leerlingen namen 8,8 banen voor hun rekening. Omdat een overbezetting van verpleegkun digen dreigde, ging in 1994 maar één groep leerlingen van start. Ook dit jaar is dat het geval, mede door dat vorig jaar een ontslagvergunning voor 14 jonggediplomeerden is geweigerd. Het schrappen van 281/2 banen is niet nodig gebleken, uitein delijk zijn dit jaar vijf personeelsle den ontslagen. Met betrekking tot de honorering van medisch specialisten loopt in Lievensberg één van vijf landelijke projecten. In de loop van 1994 werd de directie gecompleteerd door de aanstelling van P. van Kogelenberg als direc teur patiëntenzorg. Voorzitter A.M. Vosmer van de medische staf trad terug als adviseur medische zaken. In de raad van toezicht van het zie kenhuis werden twee bestuurders vervangen. Leden mogen maximaal acht jaar zitting hebben. Aan het einde van dit jaar loopt ondermeer de termijn af van de voorzitter, de Thoolse burge meester H.A. van der Munnik, Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660-3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Deze jagers zijn onderweg naar het jachtgebied, maar niet naar het gebied KrammerlVolkerak. Daar mag namelijk niet gejaagd worden, heeft de Raad van State beslist. De KNJV Bergen op Zoom en de wildbeheerseenheden van Tholen/Sint-Philipsland en Schou- wen-Duiveland tekenden bij de Raad van State bezwaar aan tegen de jachtvergunning die het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij afgaf. Daarin wordt bepaald dat er in de natuurgebieden wel op hazen, konijnen en fazanten gejaagd mag worden, maar niet op ander wild. Dat is volgens de jagers veel te beperkt. Volgens de vergunning mogen de jagers alleen tussen 15 oktober en 31 december op de drie toegestane wildsoorten jacht maken in het gebied Krammer/Volkerak. Maar om wildschade aan landbouwperce- len beter te kunnen bestrijden en voorkomen, willen de jagers ook op wilde eenden, smienten, ganzen, houtduiven, kraaien, eksters en vos sen jagen. De eerste twee soorten zijn echter het grootste probleem. Maar de Radd van State bepaalde dat deze vogelsoorten karakteristiek zijn voor het gebied en dus met rust gelaten moeten worden. De KNJV en de wildbeheerseenheden zien dat niet als een tegenstelling met de jacht. "Het beleidsplan voor het Krammer/Volkerak biedt ruimte voor de jacht op schadelijk wild. Wij hebben een wildbeheersplan ingediend, maar dat is afgewezen", legt regioconsulent Kees van Hulst van de KNJV uit. "De schade die wilde eenden en smienten aanrich ten is echter vele malen groter dan die van fazanten, hazen en konijnen. Het gaat er ons echt niet om zoveel mogelijk eenden en smienten af te schieten, maar we willen ze meer verspreiden over het gebied." Wat is nu eigenlijk het probleem? De vogels verblijven doorgaans in de (buitendijkse) natuurgebieden. Om te eten trekken ze landinwaarts en strijken in grote aantallen neer op landbouwpercelen die vervolgens in korte tijd kaalgegeten worden. "Bij ganzen is dat nog niet zo'n groot probleem, die komen overdag de polders in", legt Van Hulst uit. "En dan zijn er wel mogelijkheden om ze te verjagen, al dan niet met het geweer. Maar eenden en smienten fourageren 's nachts en in het donker heeft het weinig zin ze te verjagen, omdat je niet kunt zien waar ze naar toe gaan. Daarom willen wij ze ook overdag kunnen bejagen in de natuurgebieden. Nogmaals, dan gaat het erom ze te verspreiden zodat ze minder schade aanrichten op één perceel." Van Hulst vindt de uitspraak van de Raad van State erg merkwaardig. "Wij zijn op alle punten in het onge lijk gesteld, maar men heeft geen duidelijke motivatie gegeven waar om", zegt de KNJV'er. "Ze hebben het erover dat die vogels kenmer kend zijn voor het gebied en met rust gelaten moeten worden. Maar wij willen ze daar helemaal niet weg hebben, alleen wat verspreiden. Daaronder lijdt het natuurgebied niet. Bovendien werden wij wel in het ongelijk gesteld, maar het minis terie moet alle proceskosten betalen. Dat is toch wel heel ongebruikelijk. Ik concludeer daaruit dat ze weten dat de staat toch iets niet helemaal zuiver heeft gedaan. Het is een publiciteitsgevoelige zaak en ze hebben er misschien geen uitspraak over durven doen; ik weet het niet. Maar vreemd is het wel." Volgens Van Hulst werkt de alge mene opinie tegen de jagers. "Het beleid in Nederland wordt toch gro tendeels bepaald door de stedelin gen. Daar wonen de meeste mensen en dus ook het electoraat", zegt de regioconsulent. "Die staan ver van deze zaak af. Ze weten niet waarmee ze de boeren opzadelen. En steeds meer mensen uit de stad gaan op het platteland wonen. Ook in Zeeland hebben de jagers al acties gezien van milieugroepen. En het wordt vast nog erger. Dat houd je niet tegen." Ook W.D. van Doom uit Poortvliet, voorzitter van de KNJV Tholen en vice-voorzitter van de wildbeheers- eenheid Tholen/Sint-Philipsland, betreurt de uitspraak van de Raad van State. "Ze hebben het probleem niet goed begrepen. Het gaat er niet om dat wij zonodig dieren moeten schieten, maar om de bescherming van de landbouwgronden. Men wil zo graag een gelijkmatige afstem ming van de fauna in Zeeland. Nou, dan moet je geen eilandjes creëren waarop niet gejaagd mag worden, en andere delen waarin dat wel mag. Het gebied rond het Krammer/Vol kerak is een ecologische eenheid", zegt Van Doom die erop wijst dat er veel wildschade is. "Grauwe ganzen trekken in de zomer niet altijd meer terug naar het noorden, wat ze wel behoren te doen. Ze broeden hier. En ze vallen met een grote groep op het land en dat wordt dan kaalgege ten. In het natuurgebied mag je ze niet bejagen, maar als ze dan in de zomer veel schade veroorzaken, kun je er een speciale vergunning voor aanvragen. Dan moet je die beesten gaan schieten als ze het minst weer baar zijn, in de tijd met jongen. Dat klopt toch ook niet." Volgens de KNJV-voorzitter ver oorzaken kraaien, eksters en vossen echter ook schade. Niet alleen aan het wild, maar ook aan de gewassen. "Kraaien en eksters staan bekend als nestenrovers. Ze eten ook jonge die ren op. Bovendien pikken ze gaten in bepaalde gewassen. Vossen dun nen het bestand aan grondwild uit", vertelt Van Doom. "Dat is niet erg, maar wel als er teveel komen. Dan is het evenwicht weg. Daarnaast is de vos een gevaar vanwege de honds dolheid. Het gaat erom een gevarieerde en gelijkmatige wildstand te houden. Van kraaien en eksters zijn er vier a zes op 1000 hectare meer dan genoeg. Dat lijkt weinig, maar zo'n gebied is voor een dergelijke vogel niet zo groot. Vooral niet omdat het vlak land is. Het wild kan in bossen wel dekking zoeken, maar dat is er hier niet of nauwelijks." De moge lijkheden voor de jagers zijn nu uit geput. De Raad van State is de hoog ste beroepsinstantie. Hoewel het volgens Wil Nelisse niet zo druk was als anders, kwamen naar schatting zo'n 800 mensen een .kijkje nemen. "We hebben lekker omgezet", vertelt ze. Binnen namen zo'n 500 mensen een kijkje bij de exposities, waar rond het middaguur de maker van het model van de TH 60, Han Reinhout, aanwezig was om uitleg te geven. Bij het hengelspel voor de jeugd sleepte Arjanne Goe- degebuure uit de 's-Gravenkreek het zwembadje in de wacht. En de pot met kreukels bevatte 283 exempla ren. Priem uit Stavenisse zat daar met 287 het dichtste bij en won 'de heks van Sint-Annaland'. De leden van de Zuidwester Model bouwclub (ZMC) uit Hoeven had den liever wat meer in de kijker gezeten, maar ook op het achterter rein van De Meestoof hadden ze niet te klagen over belangstelling voor hun scheepsmodellen. "We zijn een gezelligheidsclub", vertelt voorzitter Rob Vinkestein uit Oudenbosch aan de rand van de bak met 20.000 liter water. Elke donderdagavond komen de leden - waaronder vijf Tholena- ren - bij elkaar, er worden vaaravon- den georganiseerd in bosbad Hoe ven en men doet mee aan de lande lijke vaarkampioenschappen. Leden wisselen onderling ervaringen en kennis uit. De club bezit bladen en tekeningen die ze kunnen raadple gen, gereedschappen om te gebrui ken. "Je begint met bouwpakketten, maar gaandeweg verleg je je eisen. De uitdaging is om met een echte werftekening aan de slag te gaan", aldus Vinkestein. Kees Bentschap Knook uit Sint- De gerenommeerde LIJSTENMAKER 'eeuwen voor het 'ustwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax; 01666-4041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Taal en teken. In de Parochietil te Lepelstraat wordt op vijf dinsdagen vanaf 5 september het project Taal en teken' gehouden. Opzet is de gevoeligheid te vergroten voor het verbeelden van de geheimen van leven en kerk. Ook wordt de deelne mers geleerd in leven en geloof creatiever met woord en gebaar om te gaan. Aanmelden kan schriftelijk; in Tholen in de brievenbus bij de r.k. kerk, in Oud-Vossemeer bij mevr. Heydra, Molenweg 38. Maartensdijk zit met zijn zoontje bij de waterbak. Hij bouwt momenteel de veerboot Koningin Beatrix, een gevaarte van 3,20 meter. De model bouwer maakte praktisch alle onder delen zelf. Ook Ko Priem uit Scher- penisse is een enthousiaste bouwer. De Tholenaren varen 's zaterdags avonds met hun modellen op een watergang bij Stavenisse. Het tonen van de vaartuigen op braderieën en dergelijke vinden ze leuk. "De respons die je van mensen krijgt is voor ons een stimulans." Door een misverstand is dit ver haal vorige week niet in de EB geplaatst. In de eerste helft van september kunnen de leden van de landbouw organisaties ZMO en WLTO zich uitspreken over het zogenaamde verdichtingenplan, de voorziening die zoet water naar de akkers op Tholen en Sint-Philipsland moet brengen. Dit om te zien of er in de streek voldoende draagvlak is voor het plan. Alle leden/grondgebrui kers (vanaf één ha) krijgen daarvoor een formulier toegestuurd om in te vullen. ZMO en WLTO vinden dat 50% van de stemmen én 50% van de oppervlakte vóór moet zijn, om van voldoende draagvlak te spreken. De uitslag van de peiling zal bepa lend zijn voor het advies dat de land bouworganisaties uitbrengen aan het waterschap. De algemene vergade ring van hoofdingelanden neemt de uiteindelijke beslissing over al dan niet uitvoeren van het verdichtin genplan. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft al te kennen gegeven, dat het advies van de land bouworganisaties bepalend zal zijn voor het voorstel dat aan de algeme ne vergadering wordt gedaan. De inhoud van de ingestuurde for mulieren blijft geheim. Slechts de vertrouwenscommissie - bestaande uit notaris mr. J. Schot, secretaris J.D. de Korte van het waterschap en drs. T. Elzinga van de ZMO - heb ben inzage. Als de uitslag van de peiling is vastgesteld, maakt de notaris proces-verbaal op. Bij het bepalen van de uitslag tellen de stemmen van eigenaren/grondge bruikers voor vol, in pachtsituaties tellen de meningen van verpachter en pachter ieder voor de helft. Over het verdichtingenplan worden twee voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd: dinsdag 29 augustus in de Wellevaete te Sint-Annaland en donderdag 31 augustus in Meul- vliet te Tholen. Beide avonden beginnen om half acht. Veel jongeren besloten het op de braderie van Poortvliet wat hogerop te zoeken. En een ballonvaart is best leuk als het luchtvaartuig niet werkelijk van de grond komt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17