Kamperen bij het zwembad levert deelnemers weinig nachtrust op 'Volgend jaar moeten de posten nog meer zelf gastheer zijn' Twee vrouwen in smalstad bij schiet- en steekpartij verwond BIJ DANSSTUDIO HENK JORDANS Bezoekersaantal Spetter ligt flink hoger dan vorig jaar Ideale omstandigheden voor smalstads fietsmeerdaagse Plan projectontwikkelaars voor huizen en flat op terrein CZAV STA JE TE SPRINGEN OM TE SWINGEN! Bewoners Bloemenlaan houden kinderen uit speeltuintje Donderdag 17 augustus 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Als er één ding gezegd kan worden van zwembad De Spetter in Tholen, dan is het dat er geen gebrek is aan activiteit. Onder lei ding van badmeester J. Jansen zetten het personeel en vrijwilligers zich ieder seizoen in om de bezoekers van het zwembad iets meer te bieden dan alleen een bak met water. Eén van die evenementen is de kam- peernacht waaraan dit jaar ongeveer 120 kinderen meededen. Play-giechelen Het weer wérkt mee. Een lekker zomeravondzonnetje maakt het niet te warm en zorgt voor ideale omstandig heden. De deelnemers aan de smalstads fietsmeerdaagse hebben geluk. Drie avonden lang stappen zo'n 75 deelne mers op de pedalen voor een rit door het Thoolse land schap. Hiervan doen er ongeveer 30 mee aan de langste afstand (rond de 25 kilometer) de overigen vinden 15 kilometer lang genoeg. Geen drinken Appeltje uitdelen f Keten en snoepen Meer bezoekers Kritiek WIJ HEBBEN WEER GEZELLIGE CLUBS VOOR: - scholieren vanaf 14 jaar - paren en twens - senioren, 55 en 60+ DANSEN IS PLEZIER VOOR TWEE INSCHRIJVEN voor de nieuwe danslessen kan weer vanaf heden, iedere avond tussen 19.00 en 21.00 uur a/d dansstudio Z.O. Singel 23a - Bergen op Zoom - Tel. 01640 - 36768 44511 "Dit is te gek voor woorden." Bewoners van de Bloemen laan in Sint-Maartensdijk steken een dag na de schietpar tij in de straat hun ongenoegen niet onder stoelen of ban ken. Een 27-jarige man, volgens de politie een inwoner van Oudenbosch, verwondde woensdagavond twee vrou wen. Relatieproblemen zouden de oorzaak zijn. Auto vernield De kampeemacht is inmiddels uit gegroeid tot veel meer dan slapen in een tent op de zonneweide. Erom heen zijn allerlei dingen op touw gezet. Het begint al na het middag uur. Dan komen de eerste ouders met hun kinderen de tentjes opzet ten. Eén van hen is Meike Sauter. Zij besloot pas op het laatste nipper tje te gaan kamperen. "Gelukkig maar, want het is hardstikke gezel lig. Om een uur of één gingen we onze tent opzetten, want we wilden een lekker plaatsje hebben", vertelt Meike. "Er stonden al best veel ten ten. Na drie keer stond hij redelijk recht, want m'n vader vond dat ik oud genoeg was om het zelf te pro beren. Het werd ook steeds drukker en warmer, maar gelukkig kunnen we elke keer even afkoelen in het water." Al snel is het grasveld bezaaid met punt- en koepeltentjes en een enkele bungalowtent waarin volwassenen bivakkeren. "Heel de middag zie je ouders en kinderen sjouwen met tenten, slaapzakken en tassen. Wat is er toch een hoop spul nodig voor zo'n nachtje slapen bij het zwem bad!", concludeert Welmoed Roeten die ook van de partij is. "Alle tenten kregen een nummer en er wordt net jes opgeschreven wie in welke tent slaapt." Op een speciale plek is een stapel hout weggezet die vanavond moet gaan leiden tot een grandioos kampvuur. Rond kwart voor vijf verzamelen de deelnemertjes zich rond het podi umpje dat bij de wc's is opgesteld. Badjuffrouw Nel Ottema speelt samen met Ewald van Egeraat op de gitaar en daarbij worden liedjes J fc V V l Ewald van Egeraat was één van de vrijwilligers die de deelnemertjes aan de kampeernacht vermaakten met zang en muziek. gezongen zoals 'Op een grote padde stoel'. Omstreeks vijf uur wordt er een miss en mister Spetter verkie zing gehouden. Verkleed moeten de kinderen een playback-act of toneel stukje opvoeren. "Dat was wel lachen", zegt Welmoed die een rijtje deelnemers opsomt. "Er was een vrouwelijke loodgieter, een imitatie van badmeester Jansen en zes mei den gingen ook playbacken, maar dat was meer play-giechelen. Eén meisje van zes jaar zong een num mer van Marco Borsato en we zon gen natuurlijk allemaal mee." Bij de meisjes wordt Fleur de Kok winna res. Zij zong twee liedjes. Bij de jon gens is een trio het beste: Ibrahim Eljilali, Mohammed Eljilali en Nor- bin Benjilali playbackten de smurf- enhouse. Zij krijgen allemaal een speciaal diploma. Omstreeks zes uur is het tijd om de honger te stillen. In een wagen van de firma Schot wor den friet en frikadellen gebakken. Nadat iedereen zich rond heeft gegeten, breekt het avondprogram ma aan. Nel Ottema, Dirk de Vreugd, Chris de Jong, John van Hout en Ewald van Egeraat spelen en zingen Ierse muziek, maar ook liedjes van Nederlandse bodem. Het is de bedoeling dat deze formatie Voor de organisatie tekenen het eve nementencomité smalstad en wieier- toerclub De Bidon. De laatste zet de routes uit en bezet de controlepos ten. De eerste avond trekken de fiet sers richting Stavenisse. Onderweg komen ze een aantal posten tegen. Daar ontvangen ze een stempel en gaan dan verder. De langste route loopt door Stavenisse zelf. Schaap jes, koeien en het fraaie polderland schap trekken voorbij aan de ogen van de deelnemers. Ruben Steketee heeft pech. Al op de eerste rit krijgt hij een lekke band en daarom ver volgt hij de weg maar achterop bij zijn vader op de fiets. De overige vier lekke banden die nog zullen volgen, vallen allemaal in de laatste rit. De tweede dag voert de organisatie de fietsers in de richting van Tholen. Ook nu geldt dat alleen degenen die voor de langste afstand hebben gekozen ook daadwerkelijk in het stadje aankomen. Onder de deelne mers ontstaat wat gemor over het feit dat er niets te drinken wordt ver strekt bij de controleposten. De toch wel fikse bries en de warmte maken een sportief mens dorstig. Enkelen besluiten zelf actie te ondernemen en stappen een cafeetje binnen om een verkoelend drankje te nuttigen. Maar het probleem wordt opgepikt. Op de laatste avond zit Adrie van de Ree, van De Bidon, aan de Patrij- zenweg bij Oud-Vossemeer. Hij heeft een koelbox met flessen water meegenomen. Dat blijkt een goede zet, want er wordt gretig gebruik van gemaakt. De deelnemers komen verspreid in groepjes van twee of vier aan. Niet echt vermoeid, maar de wind is toch af en toe wel een spelbreker. Terwijl Van de Ree het druk heeft met het uitdelen van stempels en water, arriveert alweer een ander ploegje. De meesten doen het rustig aan, genietend van de omgeving. Twee dames zien er ech ter nogal verhit uit en berijden fiet sen die een hogere snelheid doen vermoeden. Dat blijkt dan ook. "We proberen het wel zo snel mogelijk te doen, maar het wil vandaag niet zo", vertelt het duo. "Het gemiddelde ligt maar op zo'n 18,7 kilometer per uur. Vanmiddag reed ik nog 27 kilome ter per uur." Maar na een bekertje water stapt het tweetal weer op en probeert te redden wat er te redden valt. Het deelnemersaantal is ongeveer gelijk aan de eerste keer dat de tocht werd gehouden (twee jaar geleden). De meerdaagse wordt al voor de vierde keer georganiseerd, maar de allereerste werd afgeblazen vanwe ge het slechte weer. Vorig jaar viel het aantal deelnemers tegen. Nu is Annemiek Slootweg, één van de organisatoren en lid van De Bidon, niet ontevreden. "Als de organisatie maar uit de kosten komt, dan is het goed. We hoeven geen geld over te houden. Het is dit jaar over het alge meen heel goed gegaan", vertelt mevr. Slootweg. "Wat mij betreft mag het volgend jaar wel weer geor ganiseerd worden, maar het is nog niet zeker of dat gaat gebeuren. Daarvoor moeten we de zaak nog evalueren." Enkele leden van De Bidon vroegen zich af of het alle moeite wel waard is voor 75 deelnemers. "Je moet toch in zo'n plaats minstens 100 mensen op de fiets kunnen krijgen", vindt ook mevr. Slootweg. "Maar voor mij is het wel te doen met dit aantal. En als volgend jaar de leden van de toerclub het niet meer zien zitten, moet je misschien wat particuliere mensen vragen om mee te helpen." Van de vijf gulden die de organisatie als inschrijfgeld vraagt, blijft niet veel over. "Het lijkt een heel bedrag, maar het meeste gaat op aan de her inneringsplaatjes. Die kosten kant en klaar al bijna vijf gulden. Daar naast komen er nog wat kosten bij zoals het kopiëren van de routes en de aanplakbiljetten", zegt mevr. Slootweg die overigens vindt dat er een volgende keer beter voor de deelnemers gezorgd moet worden. "De posten moeten goed zorgen voor de mensen die hen aandoen. Ze moeten meer gastheer zijn. Als degenen die de posten bezetten, niet gemotiveerd zijn, is dat niet goed. Daarnaast zou er toch ook een appeltje of zoiets uitgedeeld moeten worden. Daarvoor moeten we dan maar op zoek naar een sponsor." r Het warme en winderige weer trolepost aan de Patrijzenweg maakt de deelnemers aan de smalstads fietsmeerdaagse dorstig. Adrie van de Ree schenkt hier bij zijn con té Oud-Vossemeer een bekertje water in voor het eerste duo dat passeert. blijft bestaan. De tekst van de liedjes is groot op vellen geschreven zodat de kinderen mee kunnen zingen. Als het optreden wordt beëindigd, is de avond al een heel eindje gevorderd. Een ander muziekgezelschap doet zijn intrede. De Klienkers (blaaska pel van muziekvereniging Concor dia uit Tholen) treden aan om de kinderen te begeleiden bij een lam pionoptocht door de stad die onder meer langs zorgcentrum Ten Anker voert. Eenmaal terug op het terrein van De Spetter is het al donker. Het kamp vuur wordt aangestoken en samen met de kersverse band worden nog wat liedjes ten gehore gebracht. Daarna is het de beurt aan mevr. M. Kunst die een spannend verhaal voorleest van de onlangs overleden schrijfster Annie M.G. Schmidt over een draak en een koning. Het kamp vuur knappert en wordt door het massale aanbod van hout tot in de morgen aan de gang gehouden. Hoe wel badmeester Jansen nog aanbiedt om omstreeks elf uur nog even met de onderwaterverlichting aan te zwemmen, maken daarvan maar vier mensen gebruik. Klokslag elf uur blaast Dirk-Jan Bierenbroodspot taptoe op zijn trompet. En dan komt er een vreemd gedeelte. Zijn de meeste kinderen thuis niet naar bed te krijgen, nu kunnen ze haast niet wachten om in de kooi te kruipen. "Het is het leukste van de hele dag", zegt Meike. "Dus keten, snoep en chips eten en natuurlijk drinken. Naast ons stonden twee klasgeno ten, dus we liepen heen en weer tot dat we op onze kop kregen, maar dat is nou net spannend. Om half twee sliepen we eindelijk, maar het was toen geloof ik nog niet helemaal stil." Vier kinderen krijgen 's nachts zo'n heimwee dat ze maar weer naar huis worden gebracht. De rest beleeft een spannende, luidruchtige en bovenal slapeloze nacht. De volgende morgen staat het ont bijt al klaar en kunnen de deelne mers zich gelijk wat opfrissen in het zwembad. "Ik was de eerste die op was en zag allemaal moeders bergen brood smeren", zegt Welmoed. "Ook konden we thee of melk drin ken en we kregen allemaal een eier koek. Meike was ook vroeg uit de veren. "Om zeven uur waren we weer helemaal fris wakker, nou ja fris? Voor het ontbijt waren er heel wat boterhammen gesmeerd met vruchtenhagel en pindakaas. Daarna hebben we lekker gezwommen." Maar dan komt toch het moment dat er niets meer rest dan in te pakken en naar huis te gaan. De deelnemers zijn moe, maar voldaan. Meike weet wel wat ze volgend jaar gaat doen. "Het was gewoon heel gezellig, vol gend jaar ga ik zeker weer. Maar misschien moet ik dan wel nog een paar lessen tentopzetten van mijn vader krijgen." Het bezoekersaantal van zwembad De Spetter in Tholen ligt inmiddels al hoger dan het hele vorige seizoen. En dan liggen er nog een paar weken in het verschiet. Volgens badmees ter Jansen hebben tot nu toe meer dan 43.000 mensen het Thoolse zwembad aangedaan. Vorig jaar boekte De Spetter over het hele sei zoen ruim 40.000 bezoekers. Deze toch ruime verbetering is volgens Jansen mede te danken aan het aan houdend warme weer deze zomer. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat zal veranderd moeten worden in een recreatie-en een woonbestem ming. Bovendien staat de voorgeno men uitbreiding van de recreatie aan de Krabbenkreek op gespannen voet met het beleidsplan voor de Ooster- schelde. Het ontwerp van de stuurgroep Oos- terschelde van 6 juli om de Ooster- schelde de status van nationaal park te verlenen, spreekt boekdelen. Kleinschalige verblijfsrecreatie mag wel maar alleen als het de kwaliteit verbetert van bestaande 'recreatie concentraties'. Uitgangspunt vormt daarbij het streekplan Zeeland. 'De verbl ijfsrecreatieve voorzieningen in Gorishoek en Sint-Annaland wor den als afgerond beschouwd,' zo schrijft de stuurgroep. Volgens Versluys betekent deze afronding evenwel de verwezenlij king van een zomerwoningenpark bij Gorishoek en een bungalowpark in de Kleine Suzannapolder, die begrensd wordt door de Havenweg. In de visie van de wethouder ligt het 'waterfront' derhalve direct aan de Suzannapolder, en maakt het deel uit van zo'n recreatieconcentratie. Versluys wijst erop dat de plannen van de gemeente (in de nota recrea tieve verkenningen) bekend zijn bij de stuurgroep. "We vinden dat de waterfronten van Sint-Annaland en van Tholen, in de baai van Van Duijvendijk, nu niet getorpedeerd mogen worden. Als het plan voor Sint-Annaland verder uitgewerkt wordt, moeten we nog eens praten met de stuurgroep. Tholen vraagt niet om enorme uitbreidingen maar om meer kwaliteit. Nu komt er weer een nieuw beleid voor de Ooster- schelde. Sorry, maar wij willen wel dat onze gegevens in het plan wor den opgenomen. Daar zullen we voor vechten." De wethouder verwacht dat er in de commissie voor het bedrijfsleven en de commissie ruimtelijke ordening eind augustus de nodige kritiek zal komen op het ontwerp om van de zeearm een nationaal park te maken. Advertentie I.M. Jeugdige inwoners van Sint-Maartensdijk groepen samen bij de woningen waar zich een schiet- en steekpartij voordeed. De 38-jarige J.B. liep een schot wond op, de 34-jarige J.A.B. werd met een mes gestoken. Beiden zijn naar ziekenhuis Lievensberg gebracht. De dader, een illegaal in ons land verblijvende buitenlander en ex-vriend van één van de vrou wen, zit nog steeds vast en is inmid dels voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg. Een recher cheteam heeft de zaak nog in onder zoek. Donderdagmorgen werden verklaringen opgenomen van buurt bewoners. Het drama speelde zich even na negen uur af in twee boven elkaar gelegen woningen vlakbij de Hoge- weg. Overburen zagen twee poli tieauto's arriveren, waaruit vier agenten sprongen die om het hui zenblok renden. "Op dat moment riep de bewoonster van de boven woning uit het raam: Ze schieten, ze schieten! Dat was paniek, ook bij de politiemensen." Een andere buurtbe woner zegt twee of drie klappen gehoord te hebben, waarna hij een vrouw met een kind van de overkant van de straat naar een huis vlakbij zag rennen. Aan de achterkant van de benedenwoning was een ruit ingeslagen. De schutter schoot ook nog twee kogels in de vloer in een naastlig gende woning. De daar wonende vrouw, afkomstig uit het voormalige Joegoslavië, raakte helemaal van de kook. Het voorval bracht heel de buurt in rep en roer. De drukte lokte ook B. Janssen, die om de hoek woont, naar buiten. Hij zag de met een mes gestoken J.A.B. flauwvallen, kenne lijk door bloedverlies. Janssen ver leende eerste hulp. "Ze had een paar messteken in de buik", vertelt hij. B. werd in de schouder en de onderbuik gestoken, waarbij de milt is geraakt. Bij de andere vrouw is een nier weg genomen. Eén kogel zit nog in het lichaam. Mevrouw J.A.B. woont met haar kinderen in de bovenwoning, J.B. met haar man en kinderen beneden. Volgens buurtbewoners kwam de 27-jarige verdachte veelvuldig bij de eerstgenoemde vrouw over de vloer. En de politie moet regelmatig aantreden voor problemen in de benedenwoning, vertellen ze. "Er is geregeld trammelant, veertien dagen geleden nog werd een auto ver nield." De buurt ergert zich eraan, maar de schiet- en steekpartij slaat alles. "Achter de huizen ligt een speeltuin tje. Mensen willen hun kinderen daar vandaan houden. Te begrijpen, maar dat kan toch eigenlijk niet", zegt een bewoner. De overlast heeft ertoe geleid, dat verschillende bewoners naar Beter Wonen zijn gestapt. Deze verhuurt de woningen aan beide gezinnen. J. Droogendijk van de woningcorpora tie bevestigt dat mensen hebben geïnformeerd naar de mogelijkhe den om iets aan de situatie te doen. Om privacyredenen wil hij er niet veel van zeggen. "Natuurlijk staan we er niet helemaal buiten, maar we zijn op grond van de wet - huurcon tract en huurbescherming - aan han den en voeten gebonden." Droogen dijk zegt dat Beter Wonen voor zover mogelijk zal meewerken aan een oplossing.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3