Plan projectontwikkelaars voor huizen en flat op terrein CZAV Caravans moeten op tijd van straat Werkloosheid trekt al vroeg weer aan Spelen met Hippo's op schoolplein 32 Rit haflingers over Tholen slaat aan Gemeente wil 'vechten' voor waterfront Sint-Annaland Doedelzak op zomermarkt in Poortvliet Andere chef politie Tholen Handtekeningen voor behoud brandweertoren Donderdag 17 augustus 1995 51e jaargang no. 40 Wonen en recreëren aan de haven van Sint-Annaland. Het plan van de gemeente Tholen lijkt een stapje dichter bij nu twee projectontwikkelaars serieuze belangstelling tonen voor de gebouwen en het terrein van de coöpera tieve Zeeuwse aan-en verkoopvereniging (CZAV), de voormalige Cebeco zuid west, aan de Havenweg. Als de stuurgroep Oosterschelde daar bezwaar tegen maakt, dan zal het gemeentebestuur alle zeilen bijzetten om het plan te verwezenlijken. Boekdelen Politie pakt hinder wrakken en vuil aan Teruggekeerde Thoolse vakantiegangers doen er goed aan hun caravan niet te lang op straat te laten staan. De komende zes weken gaat de politie in alle woonkernen intensief controleren. Jaarlijks komen er een behoorlijk aantal klachten binnen bij zowel de politie als de gemeente. Wrakken Deze week Aantal jongeren zonder werk stijgt De werkloosheid in de gemeente Tholen is in de maand juli licht toegenomen ten opzichte van juni. De omslag van een daling naar een stijging, normaal wanneer het zomerseizoen eindigt, is daarmee vroeg ingezet. Op Wal cheren is nog steeds een daling te zien. Ten opzichte van vorig jaar zijn er nog wel minder werklozen in Tholen. Opvallend is het toenemende aantal jongeren zonder baan. Vacatures Eigen haven BIBLIOT^s Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wethouder J. van der Jagt krijgt morgenmiddag 185 handtekeningen overhandigd van Sint-Philipslanders die willen dat de droogtoren bij de brandweerkazerne behouden blijft. En misschien nog wel meer, want Rianne Kunst is nog niet helemaal klaar met de actie. Ze gaat alle bewoners van de Voorstraat, Ach terstraat en Schoolstraat langs. Tot nu toe waren er maar twee die niet wilden tekenen. Met de actie ondersteunt Rianne haar vader J. Kempeneers, die vori ge week in een ingezonden stuk in de EB pleitte voor behoud van dit markante, veertig jaar oude bouw sel. Hij vindt het een beeldbepalend gebouw in een dorp dat toch al zo weinig monumenten heeft. De gemeente heeft een opknapbeurt voor de Sint-Philipslandse brand weerkazerne gepland. Het gebouw wordt aangepast aan de eisen van de tijd en aan het huidige materieel. De toren diende destijds om de slangen in te drogen, maar dat gebeurt tegen woordig niet meer. Om van het onderhoud af te zijn, wil de gemeen te de toren slopen. De commissie openbare werken is daarmee akkoord gegaan en de gemeenteraad heeft op 28 augustus het laatste woord. Elf aanspanningen - waaronder vijf dubbelspannen - en vier ruiters trok ken zaterdag over Tholen. Nog nooit was er zoveel animo voor een rit van de vereniging De aangespannen haf- linger, vertelt secretaresse van de regio zuid, mevr. M. Kuzee uit Waarde. De tocht begon bij Van der Werf aan de Krokkeweg en voerde door de polders naar Fase aan de Annavosdijk, waar een koffiestop werd gehouden. Daarna ging het weer terug naar Poortvliet. "Het was heel gezellig, we hebben een leuke groep. En natuurlijk troffen we pri ma weer", aldus mevr. Kuzee. Zelf genoot ze van de bloemenvelden onderweg. De haflinger is een paard in opkomst. Ook op Tholen zie je ze steeds vaker. Dat er nu zovelen op de rit afkwamen, komt mogelijk omdat er met een vrachtwagen ver voer was geregeld voor de deelne mers. "Normaal doen er zes of zeven mee." Vier jaar geleden verregende de tocht die de club toen organiseer de. De aangespannen haflinger is in 1979 opgericht. Ted Frigge uit Oud- Vossemeer maakt deel uit van de demonstratie-commissie van de ver eniging. Zijn vrouw Els voert de eindredactie van het clubblad De Haflinger Postiljon1 en Co Vroege, ook al een Vos'semeerder, maakt deel uit van de redactie van het blad. De op- en overslag van peulvruchten en graan alsmede de levering van meststoffen en zaaigoed doet de CZAV nu vanaf de Sint-Annaland- se haven. Maar de organisatie heeft er geen problemen mee om een centraal punt elders op Tholen te zoeken. De gemeente zou op de plaats van de CZAV-gebouwen graag woningbouw zien. beleid kunnen voeren. Dat blijkt dus niet het geval." Volgens Versluys zijn er nog wel wat zaken te regelen voordat er met het project begonnen kan worden. Vooral op het gebied van de ruimte lijke ordening (portefeuille van bur gemeester H.A. van der Munnik). Nu heeft de plek de bestemming van bedrijfsterrein. ZIE VERDER PAGINA 3 "Caravans mogen maximaal drie dagen achtereen op de openbare weg staan", zegt politieman J. Stur- ris. Het komt nogal eens voor dat mensen hun 'vakantiehuis op wielen' langer - tot soms wel enkele weken toe - langs de straat of op een par keerplaats neerzetten. Vaak zoda nig, dat ze er zelf de minste last van De voorlaatste braderie op Tholen, de zomermarkt in Poortvliet, wordt zaterdag muzikaal opgeluisterd door een bijzonder instrument. Er zal namelijk een doedelzakspeler door de straten van het dorp lopen. Daar naast zorgt de Vossemeerse dweil band de Lamsöören voor vrolijke deuntjes. Met een veertigtal kramen is de deelname aan de zomermarkt iets groter dan vorig jaar. Middenstan ders zorgen voor een gevarieerd aanbod, verenigingen proberen met spelletjes en loterijen de kas te spek ken. De folklorebrengers bakken babbelaars. En als het weer blijft zoals de afgelopen weken, zullen de terrassen ook het nodige publiek lokken. De jeugd kan zich onder meer vermaken met een springkus sen, een rodeostier en een mechani sche ballon. De zomermarkt in Poortvliet begint om twee uur 's middags en duurt tot 's avonds negen uur. ondervinden, maar buren of wegge bruikers des te meer. "Politiemensen worden er regelmatig persoonlijk op aangesproken", vertelt Sturris. In de door de gemeenteraad vastge stelde algemene plaatselijke veror dening is voor binnen de bebouwde kom de bepaling van drie dagen opgenomen. De Thoolse politie bekijkt deze en volgende maand in hoeverre die wordt nageleefd. Over treders krijgen een brief en dienen de caravan binnen zeven dagen na dagtekening van dit schrijven weg te halen. Doen ze dat niet, dan wordt er bekeurd. Als caravans gereed staan om te vertrekken, zal de politie niet optreden. Sturris realiseert zich dat veel caravanbezitters niet blij zullen zijn met de actie. "Ef zijn er nogal wat die een stalling huren van okto ber tot en met april." Surveillerende politiemensen zullen zich niet tot caravans beperken. Ver gane bagagewagens of andere wrak ken van voertuigen die ontsierend of hinderlijk geparkeerd staan, zullen ook opgeruimd moeten worden. Evenals afvalhopen en opslagplaat sen van vuil, ijzer en dergelijke, die het aanzien van de gemeente scha den. Indien nodig wordt bij het aan treffen van deze - mogelijk illegale - opslag proces-verbaal opgemaakt. Tegen één ding kan de politie niets doen: geparkeerde bagagewagen tjes. "Bij regelmatig gebruik en indien in goede staat, mogen ze nor maal in de straten neergezet wor den", aldus Sturris. Het doel van de actie is om een, in ruime zin, scho ner en leefbaarder Tholen te creëren. Twee vrouwen verwond bij schiet- en steekpartij in Sint-Maartensdijk Jeugd staat in de rij voor kameel op warme braderie Sint-Annaland Westkerke is het land waar het leven goed is, zegt C. Bruijnzeel Jongelui ongedeerd na val met auto in sloot Vossemeerder Niemantsverdriet houdt al halve eeuw contact met Engelse bevrijder van Tholen Kamperen bij zwembad De Spetter levert weinig nachtrust op Gebruik straalzender primeur voor radio Sloth Politie controleert scherper op rijgedrag automobilisten Noad '67 heeft prima vooruitzicht op finaleplaats Eendrachtcup ZOALS DE MENS IS, IS ZIJN SCHADUW Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Politie-inspecteur J. Krombeen neemt op dit moment de functie waar van chef van de werkeenheid Tholen. De beoogde waarnemer Van Doorn (wat wij vorige week meldden) is door ziekte langdurig uit de roulatie. Krombeen werkte tot nu toe in Middelburg op de stafafde ling beleidsontwikkeling van de Zeeuwse politie. Hij volgt M. Ver- kerke op, die benoemd is tot voor lichter van het district Oosterschel- debekken. Volgens algemeen directeur A.W. Bierens van de CZAV willen de pro jectontwikkelaars, die hij niet bij naam wil noemen, in 1996 al gaan bouwen en verbouwen. Gedacht wordt aan een flat en huizen voor permanente bewoning en voor ver- blijfsrecreatie. "Dan moet er snel wat gebeuren want wij moeten eerst een andere plek op Tholen hebben." Volgens Bierens is het een kwestie van hand jeklap. En heeft de CZAV er geen enkele moeite mee om de gebouwen en het terrein te verkopen. "Maar we De gemeente Tholen heeft momen teel 635 werklozen. Dit is een stij ging van twee procent vergeleken bij juni en een daling van acht pro cent ten opzichte van vorig jaar Sint-Philipsland telt 27 mensen zon der baan. Dat is er één meer dan in juni en zeven minder dan in 1994. Normaliter begint het werkloos heidscijfer pas in augustus weer te stijgen, als het zomerseizoen ten einde loopt. Dan valt er een hoop tij delijk werk in ondermeer de horeca weg. In Tholen (net als sommige delen van Zeeuws-Vlaanderen) lijkt dit nu dus eerder te zijn gebeurd. Het totaal aantal werklozen bestaat voor 51 procent uit mannen. In Sint-Philips land ligt dat getal duidelijk lager (39 procent). Hoewel het aantal mannen zonder werk behoorlijk afneemt, blijft deze ontwikkeling bij de vrou wen achter. Vergeleken bij het Zeeuwse gemid delde steekt Tholen er gunstig bovenuit wat betreft de langdurig werklozen. Is over heel Zeeland gezien de helft van alle mensen zon der baan al meer dan een jaar op zoek naar werk, in Tholen is dat 'slechts' 41 procent. Dat is een heel lichte daling vergeleken bij juni, maar een stijging ten opzichte van vorig jaar. Ook het aantal jongeren zonder werk neemt toe. Van alle werklozen in de gemeente Tholen is 38 procent jonger dan 27 jaar. Het Zeeuwse gemiddelde ligt twee pro cent lager. Waar is dan in het rayon Ooster- scheldebekken (waartoe Tholen behoort) het meeste werk te vinden? De meeste vacatures zijn er momen teel in de landbouw, het onderwijs, de zakelijke dienstverlening, de horeca, de detailhandel en de gezondheidszorg. De bedrijfstakken met de minste vraag naar arbeids krachten zijn de visserij en de che mie. De meeste mensen die inge schreven staan bij het arbeidsbureau zoeken naar werk in algemene dienstverlening, op kantoor, in de handel en de metaal. Weinig werk zoekenden zijn er in de textielbran che. moeten wel goed bereikbaar blijven voor de boeren van Tholen en Sint- Philipsland die bij ons granen en peulvruchten brengen en gewasbe schermingsmiddelen, meststoffen en zaaizaad halen. Wat ons betreft hoeven we niet in de bebouwde kom te zitten maar mag het gebouw in de polder komen. Die voorziening kan heel eenvoudig zijn. Voor mijn part op een boerderij als het maar de capaciteit heeft om tarwe en gerst op en over te slaan." Volgens Bierens is de belangstelling van de projectontwikkelaars zeer recent. Twee weken geleden werd de directie door de plannenmakers benaderd. Hij wijst er echter op dat de opstelling van het CZAV (voor heen Cebeco) niet anders is dan in het verleden toen het gemeentebe stuur van Tholen de directie kenbaar maakte de haven van Sint-Annaland meer voor de recreatie te willen gebruiken. "Daar wilden we toen ook al aan meewerken. We beseffen best dat zo'n haven fraaier is voor de recreatie." Het overslaan van graan per schip in de Sint-Annalandse haven stelt vol gens Bierens niet veel meer voor. "Dat wordt steeds moeilijker. De schepen worden groter. Hele grote schepen kunnen er niet in. De belangrijkste afvoer voor ons vindt nu ook al plaats via Dinteloord. Daar hebben we een eigen haven waar schepen tot 2000 ton kunnen komen." De gebouwen aan de Havenweg zijn de enige gebouwen van de CZAV op Tholen. Volgens de directeur verkeren ze in goede staat. Bierens is ervan overtuigd dat de zaak zo beklonken kan zijn, mits er voor de CZAV een andere plek gevonden is. "Dat moeten we samen met de gemeente doen, maar dat lijkt me geen probleem." Bij de gemeente Tholen zijn de pro jectontwikkelaars ook bekend maar wethouder J. Versluys van recreatie wil niet zeggen wie het zijn. Hij bevestigt dat het plan van de gemeente om het 'waterfront' van Sint-Annaland voor de recreatie aantrekkelijker te maken, reeds eer der is besproken met de Cebeco zuid west. "Daar stond men toen niet onwelwillend tegenover. Alleen hadden zij dan een andere plek nodig. Bij het ontwerpen van de nota recreatieve verkenningen (uit 1992- red.) wisten we dat het min of meer bespreekbaar zou zijn. Alleen de CZAV zou wel eens een ander We gaan weer naar school. Deze tekst op de spandoeken - die weer overal hangen - in het kader van een actie verkeersveiligheid is maandag voor honderden kinderen op Tholen en Sint-Philipsland realiteit geworden. Sommigen stapten voor het eerst door het schoolhek. Weer anderen maakten de overstap van de kleutertijd naar groep 3. Na weken onderbreking troffen vriendjes en vriendinnen elkaar weer op het schoolplein. Een groepje meisjes op De Eevliet in Poortvliet had het al meteen druk met de nieuwste rage: flippo's. De schijfjes met veelkleurige afbeeldingen zijn een geliefd verzamelobject. Ze worden druk geruild, maar natuurlijk wordt er ook mee gespeeld. De Eevliet begon het nieuwe schooljaar met 81 leerlingen. In de laagbouw waren de hoge temperaturen goed merkbaar. In de lokalen zal het nauwelijks uit te houden zijn, vreesde directeur Kers. Hij overwoog om die reden tijdelijk een tropenrooster in te voeren. Want de vakantie mag dan voorbij zijn, het zomerse weer is dat nog allerminst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1