Provincie Zeeland Huisvesting PSD Acht voorstellingen Maagd nu al vol Kindervakantiewerk exact op tijd Beestenboelmiddag Aanvragen van subsidie Normaal in hallen Meijer Scherpenisse Oude prenten in gemeentehuis Pleziervermoeidheidwarmte en spel in Anna Jacobapolder Computercursus Donderdag 10 augustus 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Biologisch museum Info-centrum Provinciale staten beslissen 8 september over een krediet van 1, gulden voor het opknappen en gedeeltelijk vernieuwen van van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD). Schouwburg 4% Thoolse abonnees De voorstellingen van Urbanus, André Rieu, Evita, Pluk van de Petteflet en Het Groot Niet Te Vermijden in schouwburg De Maagd te Bergen op Zoom zijn uitver kocht. Ongeveer 1550 mensen hebben voor het komende theaterseizoen een abonnement genomen. Vier procent daarvan betreft aanvragen van Tholenaren. Gekkenhuis Laura Fygi wÊÊÊÊÊÊÊÊ Pak even uw zakboekje Nieuws Woensdag 16 augustus is het griezelen geblazen in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Kinderen van ne gen tot en met twaalf jaar kun nen dan meedoen aan een Beestenboelmiddag met als onderwerp "geleedpotigen". Achter die wat afstandelijke benaming gaan allerlei kleine kriebel- en kruipbeestjes In het provinciaal informatiecen trum is allerlei materiaal voorhan den over het provinciaal bestuur. Er zijn beknopte versies over hoe het landschap in Zeeland is ont staan, de veerboten over de Wes- terschelde en over hoe het provin ciaal bestuur werkt. Andere onderwerpen zijn lokatiebeleid en mobiliteit, muskusrattenbestrijding en botulisme. Het meeste materi aal is gratis. Voor sommige din gen moet worden betaald. Het provinciaal informatiecentrum is op het adres Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel: 01180 - 31400. De openingstij den zijn op werkdagen: 9.30 - 12.30 en 13.30 -15.30 uur. schuil, zoals insekten en krab ben. Eerst kunnen ze in alle rust, bij voorbeeld vanachter glas, worden bekeken. In het museum is de ten toonstelling Grote Griezels te zien en onderdeel van de expositie zijn de vernieuwde aquaria. Daarna begint het echte werk. ledereen kan naar buiten en krijgt gereedschap mee. Er zijn zeven, tuinschepjes, loeps en naamzoek- lijsten. De geleedpotigen worden dan in de natuur opgespoord. Op drachten die daarbij horen, zijn het natekenen en uitzoeken wat zich daar zoal wriemelend voort beweegt op de grond, in de lucht en in het water. Het samen kijken naar een "grie zel-videofilm" in het museum is het einde van het programma. De film gaat overinsekten. Dertig kinderen kunnen aan de Beestenboelmiddag, die van twee tot vier uur duurt, meedoen. Per kind kost het zes gulden. Voor die prijs krijgt iedereen een consump tie. Ook de werkbladen vallen er onder. Om zeker van een plekje te zijn, is het handig zich tijdig aan te mel den. Dat kan bij de balie van het museum: Duinvlietweg 6, Oostka pelle. Het kan ook telefonisch: 01188-2620. Wie een graantje wil meepikken van de miljoenen guldens aan subsidies die de provincie op jaarbasis uitgeeft, kan gebruik maken van een sinds kort verschenen leidraad: het informatie blad Subsidie van de provincie. Het blad is een verkorte weergave van de subsidieverordening. Eruit blijkt onder andere dat particulieren in de regel niet op een provinciale bijdrage kunnen rekenen. De subsidies zijn voorbehouden aan officiële instellingen, zoals stichtingen en verenigingen. Van die instanties wordt bovendien gevraagd dat de activiteiten die ze ondernemen of de initiatieven die ze ont plooien, passen binnen de doelstellingen die het provinciaal bestuur zich heeft gesteld. Daarbij kan het om alle beleidster reinen gaan: van cultuur tot waterbeheer en van stads- en dorpsvernieuwing tot ontwikkelingssamenwerking. Over hoe een subsidie-aanvraag er moet uitzien, welke ambte naar als contactpersoon kan optreden en hoe het met de uitbe taling en afrekening zit -- het wordt allemaal in het informatie blad vermeld. "Subsidie van de provincie" is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. In afwachting van de Wester- schelde oeververbinding (WOV) is geruime tijd alleen het hoognodige aan onder houd en uitbreiding gedaan voor de onderkomens van het kantoor- en werkplaatsperso- neel van de bootdienst aan de Prins Hendrikweg in Vlissin- gen. Zo is voor de kantine met de kleed- en wasruimte voor de mannen van de werkplaats in 1982 al gekozen voor semi- permanente bouw. Dat is dan inmiddels ook af te zien aan de muren en het dak. De voortdurende invloed van het zoute water in de buitenlucht en van de wind zijn inmiddels ook binnen merkbaar. Niette min is het PSD-personeel zui nig met het gebouwtje omge sprongen: de leverancier heeft destijds een levensduur van tien jaar voorspeld. De stenen gebouwen, waar het kantoor gedeeltelijk en de werk plaats compleet onderdak vinden, zijn uit het begin van de jaren vijf tig. Zij zijn van een degelijke con structie, maar ook hier is alleen het hoognodige aan verspijkerd, in afwachting van de WOV. Boven dien wordt inmiddels met ruimte gebrek gekampt binnen de kan toormuren. Volgens de huidige planning moe ten de PSD-ers het tot 2002 met hun behuizing uitzingen. Dat kan alleen als er nu grondig wordt in gegrepen. De kantine met de aanverwante ruimte moet worden vervangen door een semi-permanent gebouw van twee lagen. De begane'grond wordt kantine. De verdieping wordt ingericht als kantoor met vier kamers, dat met een lucht brug wordt verbonden met het be staande kantoor. De was- en kleedruimte komt niet in het gebouw terug, maar wordt zo dicht mogelijk bij de werkplaats gesitueerd. Met dit al is 850.000 gulden gemoeid. De rest van het bedrag, 650.000 gulden, is nodig voor groot onder houd aan het bestaande kantoor en de werkplaats. De muren, pla fonds, trappen, daken en afvoeren worden onderhanden genomen. Het sanitair, de keukeninrichting, de fietsenstalling en de opslag ruimten worden vernieuwd. De elektrotechnische krachtstroomin stallatie moet ook worden ver nieuwd en de airconditioning moet gedeeltelijk aangepast en gedeel telijk vernieuwd worden. Dat laat ste gaat ook op voor de verwar mingsinstallatie. In de werkplaats worden de luchtverversings- en de beveiligingsinstallatie aangepakt en er moet een automatische slagboom voor het parkeerterrein komen. Voor een deel vallen de werkzaamheden te rangschikken onder maatregelen volgens de wet op de arbeidsomstandighe den. De wet is ter behartiging van de veiligheid en het welzijn van al le werknemers in het leven geroe pen. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer bespreekt het voorstel in haar vergade ring van 14 augustus, 13.30 uur, in Het Groene Woud 1, Middelburg. Provinciale staten nemen de uiteindelijke beslis sing in september. Het werk kan dan nog dit jaar beginnen en volgend jaar worden afge rond. Maandag 14 augustus, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor welzijn in de Statenzaal, Ab dij 10, Middelburg. Op de agenda staan onder meer het overzicht monumentensubsi dies, inclusief de draaipremies voor windmolens, onderzoek naar knelpunten in het ambulancever voer en een bijdrage aan het woonzorgproject Coensdike in Aardenburg. De jaarrekening 1994, de beste dingen uit het kleine-kernenfonds en de sanering van de tekorten bij het Zeeuws orkest komen ter sprake. Andere punten zijn de stand van zaken van de provincia le bemoeienis in de ouderenzorg, hulpverlening na seksueel mis bruik en de herstructurering van de provinciale welzijnsstructuur. De statencommissie waterstaat en verkeer vergadert maandag 14 augustus, 13.30 uur, aan het adres Groene Woud 1, Middel burg. Op PSD-gebied zijn er de jaarreke ning 1994, een verbouwingsvoor- stel voor 1,5 miljoen gulden (zie elders in deze Abdijnieuws) en een krediet voor onderhoud en aan passing van de dubbeldekker Prins Willem-Alexander. Ook de in zet van de schepen per 1 januari volgend jaar, als de enkeldekker Prinses Margriet uit de vaart moet, is onderwerp van gesprek. In de gemeenten Duiveland en Rei- merswaal moet een stukje weg aan het openbaar verkeer worden onttrokken en er wordt gepraat over plannetjes voor een fietspad tussen café De Rode Leeuw en de Oude Rijksweg in Arnemuiden en een rotonde in de Stoofweg in Westerschouwen. Algemene uitgangspunten van be leid komen aan bod in de ontwerp- nota lokatiebeleid en mobiliteit (vestigingsplaatsen worden afhan kelijk gesteld van de (openbaar)vervoermogelijkheden) en in de decentralisatie van het verkeers- en vervoerbeleid. Woensdag 16 augustus, 15.30 uur, is de beurt aan de staten commissie voor economie. Geagendeerd zijn de ontwerp-nota lokatiebeleid en mobiliteit en ruim telijke problemen in de verblijfsre- creatie. Gerapporteerd wordt over het pro ject Zeeland Maritiem en over de sociaal-economische consultatie- groep. Bijdragen aan Zeeland-Na- tuurmaand, aan de bouw en ex ploitatie van twee bedrijfsverzamelgebouwen in de gemeente Borsele en aan het pro duceren van zeesla uit het Veerse Meer completeren de agenda, sa men met de vergaderstukken voor de havenschappen Vlissingen en Terneuzen en met de strategische visie op het Scheldebekken. De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrij dag 18 augustus, 9.30 uur. Beraadslaagd wordt over de noti tie woningbouw 1995, de platte landsvernieuwing, de ruimtelijke problemen in de verblijfsrecreatie en over de ontwerp-nota lokatiebe leid en mobiliteit. De status van nationaal park voor de Ooster- schelde en een subsidie voor aan koop van slikken in de Biezelingse Ham (gemeente Borsele) komen ter tafel. Vrijdag 18 augustus, vergadert ook de statencommissie milieu. De aanvangstijd is 14.00 uur, plaats van samenkomst: Het Groe ne Woud 1, Middelburg. Bij de ingekomen stukken is het onderzoek naar de schelpenop slagloods in Vlake opgevoerd. Agendapunten zijn verder het mi lieuverslag 1994, de evaluatie van het milieufonds en het verstrekken van bijdragen uit het fonds voor gescheiden inzameling van afval en voor windenergie. Alle commissievergaderingen beginnen met spreekrecht voor het publiek. De vergader plaats is, tenzij anders bij de aankondiging gemeld: het pro vinciehuis, Abdij 6, Middel burg. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg. Van de abonnementhouders komt 80% uit Bergen op Zoom en Halste ren, meldt chef theaterbeheer H.A. de Rooij uit Sint-Maartensdijk. Maar ook uit Rilland, de zuid-west- hoek en Steenbergen komen er aan vragen. Nog tot 13 augustus is het mogelijk een abonnement - mini maal zes voorstellingen - te bestel len. "Ondanks de uitverkochte voor stellingen is het volgens mij goed mogelijk om een programma samen te stellen", aldus De Rooij. Persoonlijk vindt hij het leuk, dat ook een jeugdvoorstelling als Pluk van de Petteflet (naar het boek van Annie M.G. Schmidt) uitverkocht is. Van André Rieu (op 6 januari) kijkt hij minder op: "Dat was een gekkenhuis. Daar wilde iedereen naar toe." De musical Evita - met Pia Douwes en Bill van Dijk in de hoof drollen - besluit eind mei het theaterseizoen. Hij wordt twee keer opgevoerd. De Vlaamse zanger/entertainer vult in oktober drie avonden en daarvoor is even min nog een stoel vrij. Datzelfde geldt voor het muziektheater-spek takel van Het Groot Niet Te Vermij den. Voor het nieuwe programma van Brigitte Kaandorp mocht De Maagd Van 6 t/m 29 september zijn in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk oude prenten, tekeningen (17de en 18de eeuw), prentbriefkaarten en foto's te zien van Tholen en Sint- Philipsland. De afbeeldingen zijn afkomstig uit een collectie van het koninklijk Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, de zogenaamde atlas Zelandia Illustrata. Belangstellenden kunnen de exposi tie op weekdagen bekijken, tijdens de openingsuren van het gemeente huis. slechts de helft van de plaatsen in abonnement verkopen. Die zijn alle maal bezet. "De rest gaat op 2 sep tember in de losse verkoop", meldt De Rooij. Hij verwacht een ware 'run' op de plaatsbewijzen. Voorstel lingen waarvoor alleen nog plaatsen op de tweede of derde rang beschik baar zijn, zijn de musicals The sound of music, Zzinderella en Pump Boys Dinnettes, de opera's La Traviata en II Trovatore, pop groep de Nits, de Berini's, Tineke Schouten, Robert Long, Purper en Cabarestafette. Het vijfde seizoen van De Maagd begint op 15 september met de Zuid- amerikaanse musical Faya, die speelt in Suriname. Het programma vermeldt 78 onderdelen met in totaal 85 voorstellingen. Zoals con certen van Janis Ian, bekend van de hit 'Fly too high', Laura Fygi, Benny Neyman, Frank Boeijen, de Neder landse zangerers Astrid Seriese, Harry Sacksioni, Jaap van Zweden, Hans Visser Friends en Flairck. Het Zuidelijk Toneel voert 'Caligu la' op, Het Haarlems Toneel brengt een klassieke liefdestragedie, maar ook het theater van de lach van Jonh Lanting is van de partij. Uit Vlaan deren brengen Theater Antigone en het Mechels Theater voorstellingen, terwijl Franstalig toneel te aan schouwen is van Amphitryon. De gezelschappen in De Maagd komen soms van ver weg. Wat te denken van Les Ballets Africains de Guinée met dans en muziek, het Afrikaanse Sikulu-company, kamer muziek van de Hungarian Virtuosi, The Glory of Gospel uit de Verenig de Staten en het koor Capella Minsk. Namen als Montezuma's Revenge, Seth Gaaikema, Herman van Veen en Youp van 't Hek ontbreken even min het komende theaterseizoen. Familievoorstellingen, toneel, caba ret, opera, operette, muziek, zang, dans, het komt allemaal aan bod in de Bergse schouwburg. J.H. Sturris legt de deelnemers aan het kindervakantiewerk iets uit over het leven aan de vloedlijn. Het kindervakantiewerk in Anna Jacobapolder zit er weer op. Het waren drie dagen van pret, maar vooral ook van warmte. Het begon allemaal dinsdagmorgen. Toen gingen de kleinsten naar kinder boerderij 't Appeltje in Bergen op Zoom. Daarna stapten ze over naar het bos waar ze allerlei spelletjes deden zoals verstoppertje, voet ballen en boomklimmen. Voor de oudere jeugd was er een meer ver moeiende tocht opgezet. De deel nemers gingen, onder leiding van J.H. Sturris, een wandeling maken langs de dijken en over de schorren van Anna Jacobapolder. Onderweg werd hen vanalles uit gelegd over de planten en dieren die je aan de waterkant kunt vin den. Na het vrij gemakkelijke, maar warme deel over de dijk, kwam het zwaardere werk over de zompige schorren. Onderweg voegde R. Brouwer zich bij hen. Deze vertelde veel over de holle- stelle (een buitendijkse drink plaats met zoet water voor vee) en over de planten die voorkomen op het schor. Om wat van de warmte af te komen, werd nog een duik geno men in het koele zeewater. Toen ging de groep, vermoeid maar vol daan, via de Noordweg terug naar de School met de Bijbel waar ook de kleinsten precies op hetzelfde moment arriveerden. "Zo ging het nou alle drie de dagen. Het tijdschema klopte precies", zegt Sturris. "Het leek wel of we het zo gepland hadden." De volgende dag toog de hele groep, 45 kinderen en 14 begelei ders, per bus naar Rijswijk. Daar brachten ze de dag door in het familiepark Drievliet (een soort kleine vorm van de Efteling). Ook hier werden de meegebrachte etenswaren genuttigd. Het enige vervelende dat zich die dag voor deed, was dat één van de leiders haar enkelbanden scheurde toen het net tijd was om naar huis te gaan. Donderdag was de afsluitende dag die werd gebruikt om spelletjes te spelen. Vanwege het goede weer werd er veel met water gewerkt. Zo speelden de kleinsten in diver se badjes en deden spelletjes als water doorgeven over je hoofd en waterkegelen. De oudere jeugd begon met touwtrekken en verder was er een kruiwagenrace waarbij met water gevulde ballonnen kapot geprikt moesten worden. Daarnaast werd er ook nog een half uurtje gevoetbald en slagbal gespeeld. Terwijl de kinderen zich vermaakten, bereidden enkele medewerkers de barbecue voor. Vanaf vijf uur konden de deelne mers op het schoolplein een zomerse maaltijd verorberen en met een ijsje werd omstreeks kwart voor zeven het kinderva kantiewerk voor dit jaar afgeslo ten. THOLEN t/m 31 aug. expositie schilderijen J.B. Leunis, Ten Anker. 10 aug. kampeernacht met lampion optocht, De Spetter vanaf 14 u. 21 t/m 24 aug. fietsvierdaagse, start Markt 18.30-19 u. 25 aug. dauwzwemmen, De Spetter 6.30 u. 25 en 26 aug. braderie. OUD-VOSSEMEER 12 aug. rommelmarkt Ned. Herv. Kerk, Veerstraat 8.30-14 u. SINT-ANNALAND 15 aug. begin tafeltennisseizoen Smash '76, Wellevaete 18.45 u. t/m 30 aug. kunstwerken van Thea Bakker, rest. De Lagune, t/m 23 okt. exposities streekmuseum Meestoof over merklappen en hoog aarzen, di t/m za 14.15-16.45 u. 12 aug. braderie vanaf 10 u. SINT-MAARTENSDUK t/m 10 aug. smalstads fietsmeer- daagse. Start Haven/Sportlaan 18- 19 u. Ook dit jaar, op vrijdag 15 septem ber, komt de Achterhoekse rockfor matie Normaal weer naar Tholen voor een concert. In tegenstelling tot de twee voorgaande jaren, wordt het optreden deze keer niet gehouden op recreatieterrein de Speelmansplaten, maar in de hallen van Meijer aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse. Het concert - dat wordt georganiseerd door recreatiecentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk - is onderdeel van de Veldtocht '95 en heeft als titel 'WI-J luusteren of niet'. Het voor programma wordt gevuld door Rigoreus uit Bergen op Zoom. De kaartverkoop begint al op maandag aanstaande. De kaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij alle VVV bespreekbureaus en recreatiecen trum Haestinge. Advertentie I.M. 11 aug. kampeernacht zwembad Haestinge vanaf 16 u. 19 aug. Schouwentocht toerfietsen (150 km), café Smerdiek 9 u. 26 aug. fancy-fair basisschool De Rieburch vanaf 14 u. 31 aug. plattelandsvrouwen 35 jaar excursie Antwerpen, Haven 14 u. SCHERPENISSE 12 aug. goud van oud muziek, cam ping Gorishoek. 26 augi Oosterscheldezwemtocht, start rest. De Zeester te Gorishoek 14.45 u. 27 aug. rit motortoerclub Tholen, Veerdijkseweg 3 9 u. POORTVLIET 19 aug. zomermarkt vanaf 14 u. BERGEN OP ZOOM t/m 3 sept. schilderijen en grafiek van Eugeen van Mieghem, Markie zenhof. Film+++film+++film+++film ROXY 1: Crimson Tide - do en zo t/m wo 20.30 u., vr en za 21.30 u. Power Rangers - do en zo t/m wo 14 en 18.30 u., vr en za 14 en 18.45 u. ROXY II: Casper - do en zo t/m wo 14 en 18.30 u., vren za 14 en 18.45 u. Die Hard with a Vengeance - do en zo t/m wo 20.30 u, vr en za 21.30 u; CINEMACTUEEL 1: Flodder 3 - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u., zo 13.30, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: First Knight - do t/m za en ma t/m wo 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Frank en Frey - do t/m wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Free Willy 2 - do t/m za, ma en wo 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., di 14 en 18.45 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Het Oosterscheldecollege begint deze maand met een cursus prak tisch computergebruik. De cursus is bestemd voor beginners die nog geen afgeronde vooropleiding heb ben (zoals havo of mavo). Er wordt aandacht besteed aan toetsvaardig- heid en diverse programma's, maar ook aan Nederlands en rekenen. De cursus wordt gegeven op donderdag en dinsdagmiddag in het gebouw van het Oosterscheldecollege aan de Jan van Bloisstraat in Tholen. Belangstellenden kunnen terecht o\ de open avond die het Oosterschel decollege op 22 augustus van zeven tot negen uur houdt in zijn gebouw. Hier kan men kennis nemen van het cursusaanbod van het Oosterschel decollege. Men kan ook bellen met 01660-3194.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7