Dorsmachine helemaal uitgebrand 'Je voelde het als een plicht' 'De lonen in Libanon staan in geen verhouding tot Nederland' Pijl weg met lange afvloeiingsregeling Brug vormt aanzet wandelpad Vossemeerder krijgt oorlogskruis Poortvlietse fruitkweker Van Kempen begeleidt aardappelteelt Winkelzeesche watergang krijgt milieuvriendelijke oevers Donderdag 10 augustus 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 J.J. Niemantsverdriet (69) uit Oud-Vossemeer is gisteren morgen onderscheiden met het mobilisatie-oorlogskruis. De versierselen werden hem thuis opgespeld door burge meester H.A. van der Munnik. Blauwhelmen Niets geleerd De afgelopen maanden begeleidde hij in Libanon de teelt van aardappels voor een chipsfabriek. En op dit moment is hij weke lijks drie dagen in de Betu we op pad om schade te taxeren aan fruitbomen. W.C. van Kempen uit Poortvliet laat het eigen fruitteeltbedrijf over aan zijn zoon. Een beslissing die in het najaar, na maan den wikken en wegen, is genomen. Uitdaging Oud-gemeentesecretaris Sint-Philipsland De gemeente Tholen heeft per 1 juli jongstleden eervol ontslag verleend aan oud-gemeentesecretaris W.J. Pijl van Sint-Philipsland. Pijl is de enige ambtenaar van de voormalige gemeente die in Sint-Maartensdijk niet kon worden ingepast. Voor hem is een afvloeiingsregeling getroffen. Archivaris NPV Ter hoogte van de begraafplaats in Stavenisse is een hou ten brug gelegd over de Winkelzeesche watergang. Het is de eerste aanzet voor het 540 meter lange wandelpad dat wordt gerealiseerd tussen Bos/Boswei en Stoofdijk. Boomweide Doorwas Puin in zee Vruchtboomkanker De St. Annalandse brandweer bestrijdt het vuur in de combine van Nelisse; rechts de waterwagen. "Ik hoorde een grote klap en toen ik van de combine stapte om pols hoogte te gaan nemen, stond die ai in brand", vertelt landbouwer W.H. Nelisse. De M 140 New Holland Clayson ging zaterdagmiddag rond kwart voor vier op een tarweveld aan de Plaatweg in St. Annaland in vlam men op. Nelisse was op het grote perceel aan zijn laatste dorsuren begonnen, toen de combine vlam vatte. "Dit is al de twintigste van dit seizoen in zuid-west Neder land", aldus Nelisse, die eerst naar zijn huis aan de Vierde Dijk moest lopen om alarm te slaan. De vrijwillige brandweer van St. Annaland was snel ter plaatse, met de waterwagen. Beide voer tuigen moesten een heel eind over het tarweperceel rijden omdat de combine helemaal achteraan stond, vlak bij een watergang. Die werd echter niet benut omdat de brandweer eerst met hoge druk- spuiten de eigen tank leeg maakte en toen de waterwagen aansloot. Ook een deel van het stro ver brandde. De brandweer had alles snel onder controle. Het interieur van de combine brandde helemaal uit en de banden van de voorwie len waren gesmolten. Het rubber veroorzaakte een zwarte rookont wikkeling. Door de langdurige droogte en de hitte hebben de dorsmachines het zwaar te verdu ren. Er zijn ook al heel wat klap banden geweest op de harde grond. Loonbedrijf Den Engels man zette een combine in om het laatste stuk tarwe voor Nelisse te dorsen. Niemantsverdriet postte na de bevrijding van Tholen eind 1944 als vrijwilliger bij de binnenlandse strijdkrachten op de zeedijken, kwam bij het bataljon Zeeland (II- 14 R.I.) en vertrok daarmee begin 1945 naar Frankrijk voor een mili taire opleiding van twee maanden. Toegevoegd aan het geallieerde leger was hij achtereenvolgens in Zeeuws-Vlaanderen, België en Duitsland actief. "Bij de bewaking en het transport van krijgsgevan gen", vertelt de Vossemeerder. In Engeland volgde een opleiding voor dienst in de tropen en vanuit Liver pool ging hij met het bataljon scheep naar Nederlands-Indië. "Je was jong en voelde het als je plicht om Nederland en Europa te bevrijden", vertelt Niemantsver driet. "Je was kwaad op de Duitsers en dit was dé kans om wat te doen." In Indië diende de Vossemeerder op Java en Sumatra. Hij maakte de eer ste politionele actie mee en keerde in februari 1948 terug in zijn geboorteplaats. Over wat de Nederlanders destijds in Indië hebben gedaan, doen aller lei verhalen de ronde. "Dat is echt Nederlands, ze willen altijd het negatieve naar voren halen. Kijk maar wat nu gebeurt met onze blauwhelmen in Bosnië. Maar ik heb, gelukkig, in Indië geen exces sen meegemaakt en aan die tijd ook geen trauma's overgehouden." Wat de Unprofor-soldaten in Bosnië meemaken, kunnen de oud-Indië- gangers heel goed begrijpen, betoogt de Vossemeerder. "Wij heb ben hetzelfde beleefd: dat je de orde moet handhaven, beschoten wordt en niets terug mag doen." De herinnering aan die tijd draagt Niemantsverdriet altijd bij zich. "Het was je jeugd. Wat je ervaart, blijft bij je." Een map met knipsels uit kranten over en uit die jaren koestert de Vossemeerder. Als lid van de bond van wapenbroeders woont hij jaarlijks meerdere herden kingsbijeenkomsten bij. Vorig jaar defileerde hij in Bergen op Zoom en daar werd hij attent gemaakt op het bestaan van het mobilisatie-oorlogs kruis, bedoeld voor oud-militairen uit de periode 1939-1945. Van de uitreiking waren de vrouw, kinderen en kleinkinderen van Niemantsver driet getuige, alsmede Tholenaar G. de Kok (die de onderscheiding eer der al kreeg) van de bond van wapenbroeders en W. Eleveld uit Terneuzen als Zeeuws sociaal com mandant oud-strijders. "Juist in dit jaar worden we bepaald bij de verschrikkingen van wat lan den, en dus mensen, elkaar kunnen aandoen", aldus de burgemeester. "We hebben 50 jaar bevrijding ook in deze gemeente mogen vieren en worden nu bepaald bij het einde van de vijandelijkheden in Azië en bele ven de gruwelijke verwoesting door de atoombom opnieuw." De mens heid heeft niets geleerd van de Tweede Wereldoorlog, aldus de bur gemeester, die wees op Korea, Viet nam, Afghanistan, Angola, Irak, Somalië, Sri Lanka en het voormali ge Joegoslavië. Van der Munnik noemde in dit verband nog de kern proeven die Frankrijk met alle geweld wil doorzetten. "En deze dagen worden we ook weer bepaald bij ons koloniale verleden." Maar er zijn ook mensen die hun verstand gebruiken en dat schept steeds weer mogelijkheden tot her stel van de normale verhoudingen, aldus de burgemeester. "Zij probe ren het hoge ideaal van een alles omvattende vrede te verwezenlij ken. In het groot, massaal, maar ook individueel." Hij noemde de onder scheiding een late erkenning en waardering voor het werk dat Nie mantsverdriet destijds deed 'met in het achterhoofd de idealen die hij zag voor een betere wereld'. "Drie jaar achter elkaar werden hele slechte prijzen betaald voor het fruit en dat kon zo niet doorgaan", vertelt Van Kempen, zittend in de koele woonkamer van zijn boerderij aan de Kruijtenburgseweg. "In overleg met mijn vrouw en zoon is besloten om de appels te rooien." Veertien hectare appelbomen ging tegen de grond, 2Vz hectare peren is blijven staan. Omdat Van Kempen gebruik maakte van de zogenaamde rooiregeling, mag het bedrijf 15 jaar lang geen appels meer kweken. Op de vrijgekomen grond staan nu aard appelen en bieten. In de toekomst zal waarschijnlijk voor intensievere teelten worden gekozen. "Mijn zoon oriënteert zich op dit moment volop." Het rooien van de appels betekende voor het bedrijf van Van Kempen, dat er één arbeidsplaats wegviel. Hijzelf zoekt voortaan zijn inkomen buiten het bedrijf. Dat is best een moeilijke beslissing geweest, geeft de fruitkweker aan. Van Kempen was niet de enige Thoolse fruitkweker die van de rooi regeling gebruik maakte. En de jongste cijfers van het Landbouw- Economisch Instituut in Den Haag geven aan, dat die ontwikkeling niet vreemd is. Voor het oogstjaar 1994/1995 wordt een gemiddeld verlies van 123.600 gulden ver wacht voor de bedrijven in de fruit sector. Een jaar eerder was dat 157.700 gulden. Het gemiddeld inkomen per onder nemer stijgt met 23.200 gulden. Prijzen van appels en peren noteer den het afgelopen jaar respectieve lijk een derde en een kwart hoger dan het lage niveau van 1993/1994. En er wordt gerekend op een opbrengst die 6% is gestegen. Maar het tekort per hectare is altijd nog ruim 11.000 gulden. Begin december hoorde Van Kem pen dat het aardappelverwerkende bedrijf Fri-d'Or te Bergen op Zoom een projectbegeleider zocht voor Fruitteler W.C. van Kempen uit Poortvliet meldde zijn appelboomgaard aan voor de rooiregeling. Ver volgens begeleidde hij in Libanon een halfjaar lang een aardappelteeltproject voor een chipsfabriek en momenteel taxeert hij in de Betuwe schade aan fruitbomen als gevolg van het hoge water. Libanon. Hij reageerde en begin januari stapte hij voor de eerste keer op het vliegtuig richting het Mid den-Oosten. Van de appels en de peren naar de aardappels, dat lijkt een wereld van verschil. "Je moet inderdaad even een knop omzetten", zegt Van Kempen. "Maar als je de kans krijgt om wat op te pakken, dan moet je dat doen. Het is een uitda ging. Je bouwt een enorm stuk erva ring op en dat is nooit weg." Fri-d'Or adviseerde zo'n anderhalf De 51-jarige Sint-Philipslander is blij dat aan alle onzekerheid een ein de is gekomen. "Nu weet je waar je aan toe bent en dat is beter voor je gemoedsrust", zegt Pijl, die al sinds de samenvoeging van Sint-Philips land en Tholen op 1 januari op non- actief stond. "We hebben elkaar gevonden in een voor alle partijen aanvaardbare regeling en daarmee is dit hoofdstuk afgesloten." Eind juni nam Pijl in kleine kring afscheid. Het voltallige college van burge meester en wethouders was aanwe zig, alsmede de oud-collega's en de twee voormalige wethouders van Sint-Philipsland. "Een plezierige bijeenkomst." Pijls ontslag betekent het einde van een ambtelijke loopbaan van 33 jaren. Dat had hij zich, bij zijn komst naar Sint-Philipsland 2Vz jaar geleden, wel anders voorgesteld. Even nog dacht hij dat het Sint-Phi- lipslandse gemeentebestuur bij zijn benoeming (in december 1992) al op de hoogte was van het opheffen van de gemeente. Maar op het pro vinciehuis werd hem verzekerd dat dit niet het geval kon zijn. In de aanloop naar de gemeentelijke fusie kreeg de secretaris te horen dat er voor hem geen passende functie (behorend bij zijn ervaring en oplei ding) in de nieuwe organisatie was. Hij nam daar geen genoegen mee en kreeg de provincie aan zijn kant. Vervolgens werd Pijl de nieuw gecreëerde functie van adjunct archivaris aangeboden. Dat zag de secretaris niet zitten omdat hij altijd in beleidsbepalende functies had gewerkt en nog steeds ambities*in die richting had. Hij begon zijn loopbaan bij de afdeling volkshuis vesting en stadsontwikkeling van de gemeente Den Haag, deed vervol gens ruimtelijke ordening op de afdeling algemene zaken van de gemeenten Groot-Ammers, Nieuw- poort en Langerak en werd tenslotte hoofd algemene zaken bij de gemeente Kerkwijk. Daar was Pijl tevens loco-secretaris. De stuurgroep kon geen andere functie voor de Sint-Philipslander bedenken en die schakelde daarop zijn vakorganisatie RMU in. De onderhandelingen leidden tenslotte tot Pijls eervolle ontslag mét een financiële compensatie tot zijn 65- ste. Vorig jaar solliciteerde hij al elders, maar zonder resultaat. Gezien zijn leeftijd denkt hij zelf dat het niet mee zal vallen om een plaats op de arbeidsmarkt te vinden. Inmiddels heeft Pijl een aantal bestuurlijke functies op zich geno men. Hij maakt deel uit van het alge meen bestuur van de stichting wel zijn voor ouderen en is sinds kort secretaris van de Sint-Philipslandse afdeling van de Nederlandse Patiën tenvereniging (NPV). Ook is hij lid van de bibliotheekcommissie die nog tot eind dit jaar de fusie met de Thoolse bibliotheken begeleidt. In het bestuur van jeugdhonk De Kel der vertegenwoordigde Pijl de gemeente, zodat hij die functie heeft neergelegd. Van de elf Sint-Philipslandse amb tenaren zijn er in de nieuwe gemeen te twee bij de buitendienst geplaatst. Eén nam de plaats in van gemeente bode Weijler en voor zeven anderen, waaronder enkele part-timers, werd een plekje gevonden in het gemeen tehuis in de smalstad. Datzelfde geldt voor districtsopzichter Laban van de centrale dienst gemeentewer ken. Michelle de Jonge neemt vast een kijkje op de brug over de Winkelzeesche watergang. Op de achtergrond is de Stoofdijk zichtbaar. Met de aanleg van het asfaltpad kan binnenkort worden begonnen, nadat de aanbesteding heeft plaatsgevon den. Het twee meter brede pad loopt vanaf Boswei/Bos richting begraaf plaats, gaat dan via de brug de watergang over en vervolgens over de ijsbaan naar de Stoofdijk. Ter hoogte van de Veerweg voert een trap naar de dijk. Tussen de bebou wing en het pad komt beplanting (haagbeuk, es, populier, kornoelje, hazelaar, vogelkers, zwarte els en botanische rozen), eenmaal de brug over zijn aan de westkant van het pad knotwilgen gepland. En langs de oostkant van het pad een gras strook. "Enerzijds willen we beschutting aanbrengen met het oog op de woningen, maar anderzijds een ruim zicht houden op de toe komstige boomweide", vertelt amb tenaar M. van Loenhout. Ter hoogte van de oude kasteelresten komt een beeld; de replica van een 'wildeman' - een man met een knots en een wapenschild - zoals die eertijds bij het kasteel van ambachtsheer Van Tuyll van Serooskerken stond. Ver der worden vijf zitbanken geplaatst en zes lichtmasten. In het kader van de landinrichting zal tussen de ijsbaan en de Oude- landsedijk een boomweide van 7,7 hectare worden aangelegd, "Daar voor zijn inmiddels de eerste schet sen gemaakt", vertelt de heer Post- ma van de landinrichtingsdienst. Dat gebeurt in overleg met de gemeente en het waterschap, omdat het de bedoeling is om langs de Winkelzeesche watergang milieu vriendelijke oevers aan te leggen. Maar de realisatie laat nog wel enke le jaren op zich wachten. In de loop van volgend jaar zal het plan van toedeling ter inzage worden gelegd, waarna in 1997 de nieuwe eigen domssituatie gerealiseerd kan wor den. Pas dan is de aanleg van de boomweide aan de orde. "Grondver werving is in deze opzet cruciaal en nog niet alle benodigde grond is ver worven", aldus Postma. De boom weide zal eigendom worden van Staatsbosbeheer, maar in beheer en onderhoud komen bij de gemeente. jaar geleden bij het opzetten van een chipsfabriek in het uiterste noord westen van Libanon. Nu wilde het bedrijf de relatie bijstaan door teelt begeleiding te bieden. In de eerste zes maanden van dit jaar verbleef Van Kempen regelmatig perioden van drie of vier weken in het verre land. "Ondanks de nattigheid is er in januari geploegd", vertelt hij. Poten, aanaarden en spuiten waren de vol gende bewerkingen. De Tholenaar hielp met het uitrekenen van de kunstmest en het maken van een gewasbeschermingsschema. Omdat de aardappelen binnen een bepaalde tijd in de zak moesten zitten, bete kende dat het organiseren van ver voer naar de koelhuizen, rooiers en personeel. "De lonen op het platteland staan in geen verhouding tot wat bij ons wordt betaald, zodat er in Libanon nog veel van handwerk gebruik wordt gemaakt", zegt Van Kempen. "Het planten gebeurde door meisjes en met ouderwetse twee-rijers. Het oogsten met een-rijige voorraad- rooiers en vrouwen en meisjes die de aardappelen opraapten en in zak ken deden van 40 a 50 kilo." Omdat eind januari, begin februari de temperatuur al 17 tot 22 graden is, kunnen de gangbare Nederlandse aardappelrassen in Libanon niet gepoot worden. "Dan zou je door was krijgen." Er zijn enkele rassen ontwikkeld die wél tegen de warmte kunnen. Het rooien begon half mei en was 23 juni klaar. Een dag later was Van Kempen terug in Neder land. "De eerste aardappelen waren toen al tot chips verwerkt. Wat ik ervan heb gezien, was het een voor treffelijk produkt." De Tholenaar omschrijft de struc tuur van de landbouwbedrijven in het oosterse land als vrij kleinscha lig. Hoewel de vakkennis van de boeren goed is, zijn ze erg traditio neel ingesteld. Veranderingen wor den zomaar niet doorgevoerd. Daar komt bij, dat de meeste boeren niet kapitaalkrachtig zijn en modem materiaal nauwelijks te betalen is. Gewassen die er verbouwd worden zijn aardappelen, graan, erwten, bonen, wortelen, bananen, sinaasap pels, grapefruits, druiven en avoca do's, Varkens zie je er niet, koeien weinig, maar schapen des te meer. Als hij in Libanon was, overnachtte Van Kempen steeds in de hoofdstad Beiroet. Een echte westerse stad, waar V/z van de 3Vz miljoen Libane- zen wonen. De gevolgen van de jarenlange burgeroorlog zijn nog altijd zichtbaar. "Er is verschrikke lijk veel kapot. Herbouwen duurt lang, maar wordt meteen heel gron dig gedaan. En met het puin doen ze niet moeilijk: dat wordt in zee gere den om de afkalvende kalksteenkust te versterken", vertelt de Tholenaar. Opvallende zaken zijn hel verschil tussen stad en platteland wat betreft de emancipatie van vrouwen, de absolute chaos in het verkeer (Van Kempen mocht er zelf niet rijden, maar had een chauffeur die meteen als tolk optrad), en de rommel die overal langs de kant van de weg wordt achtergelaten. Op dit moment is het vrij rustig in het land. Alleen in het uiterste zuiden laait de strijd regelmatig op. "En in Baalbek, waar oude tempels staan, hangen overal spandoeken met leuzen van de hez- bolla-beweging. Dat komt beangsti gend over", aldus de Poortvlietse fruitkweker. Inmiddels werkt hij nog twee dagen in de week voor Fri-d'Or, maar nu gewoon in Nederland. Daarnaast vertoeft Van Kempen sinds kort drie dagen per week in de Betuwe, de Bommelerwaard en het land van Maas en Waal. Hij taxeert er, met vijf anderen, de schade aan fruitbo men als gevolg van de hoge water standen begin dit jaar. "Ik taxeer al tien jaar hagelschade en ben nu hier voor gevraagd. Het is mooi werk, maar je merkt uit gesprekken dat bij veel kwekers de moed er uit is. Geen wonder als je ziet dat bijvoorbeeld Jonagold nu 55 cent oplevert terwijl dat op dit moment twee gulden zou moeten zijn." De boomgaarden worden onder zocht op vruchtboomkanker, een bacterieziekte waardoor de takken afsterven zodat een deel van de pro- duktie wegvalt. "We werken in groepjes van twee, dagelijks wisse lend van samenstelling. Wat we in kaart brengen is de extra schade door het hoge water. Dat moet nauwgezet gebeuren, want we wer ken uiteindelijk met gemeenschaps geld." De kwekers krijgen eventueel een deel van de schade vergoed. En die schade is duidelijk waarneem baar, zegt Van Kempen.Bij de appels vooral in de rassen Cox' Oranje, James Grieve, Discovery en goudrenet. En bij de peren in de Conférence. Van het taxatiewerk zijn door de NOS opnamen gemaakt voor het televisiejournaal. De Poort vlietse fruitkweker was dan ook op de buis te zien terwijl hij door een boomgaard liep. Vooral het project in Libanon had nogal wat gevolgen voor de ver schillende nevenfuncties op bestuur lijk niveau die Van Kempen bekleedt. Een aantal schortte hij gedurende een half jaar op. Voor de toekomst beraadt Van Kempen zich, met het oog op zijn werkkring, nog over verschillende. "Maar het gemeenteraadswerk blijf ik doen, evenals de functies die in de avond uren kunnen gebeuren." Educatief toerisme. De stichting educatief toerisme Zeeland Oranje zon organiseert in september en oktober zeven speciale programma's rond kunst, cultuur en historie. Op 14 september staat het zuidelijke deel van Tholen centraal. Vanuit Yerseke vaart men dan langs de oude postroute naar Gorishoek, van waar op de fiets de kennismaking met Tholen plaatsvindt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3