a Rijk betaalt voor de Kraal 1.2 miljoen Comité pakt organisatie op van open dag monumenten Aardappelfusie met 40 telers Genieten aan de Schelphoek ?sr -zs-- Clandestiene uitbreiding sportschool moet weg Kamelen en hoogaarzen in Sint-Annaland Gevarieerd aanbod rond thema Thuis op Tholen bij visserij Aardappel b.v. met Nedato b.v. Tijdelijke chef politie Tholen Natuurbeheer binnendijken Donderdag 10 augustus 1995 51e jaargang no. 39 Montessorischool: nog gat van 3 ton Tholen doet dit jaar toch mee aan de landelijke open monumentendag. Een comité, gevormd door H.J.J. Elen baas en drs. W. Heijbroek uit Tholen, zet de dag op 9 sep tember op poten. Negen monumenten - bijna allemaal andere dan in voorgaande jaren - zijn voor het publiek toegankelijk. De totale integratie van Nedato b.v. uit Oud-Beijerland en de Aardappelafzetorganisatie voor Zuid-West Neder land b.v. te Zierikzee heeft gevolgen voor zo'n 40 aard appeltelers op Tholen en St. Philipsland. Woonhuizen Kouwenberg Vier groepen Deze week .t. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Tachtig stands van middenstanders en verenigingen, ongeveer net zoveel als vorig jaar, staan zaterdag op het Havenplein, in de Voorstraat, de Ring en de Nieuwstraat te Sint- Annaland opgesteld voor de jaarlijk se braderie. Tussen tien uur 's mor gens en negen uur 's avonds zorgen zij voor een gevarieerd aanbod voor de bezoekers. Daarbij is ook weer een snuffelmarkt. Middenstandsver- eniging Activa heeft dit jaar een spe ciale attractie: tussen 3 en 8 uur kan een gratis ritje gemaakt worden op een kameel, 's Middags zorgt de dweilband van Accelerando voor muziek, vanaf 8 uur treedt de fanfa re voor het voetlicht. De vrijwilligers van De Meestoof hebben ook weer heel wat op touw gezet in en om het museum aan de Bierensstraat. De visserij staat cen traal. Daarom liggen in de haven twee hoogaarzen, waarmee gratis een vaartochtje gemaakt kan wor den. Oude ambachten (netten boeten en scheepsknopen leggen) zijn er ook, evenals een stand over de hoogaars. In een groot bassin zijn demonstraties met modelboten te zien. Er worden mosselen in het zuur, zelfgemaakte advocaat en school leesboekjes verkocht, alsme de snoepgoed in het antieke winkel tje. Voor de kinderen is er een hen- gelspel en er kan geraden worden naar het aantal kreukels in een pot. Het borduren van een merklap - inspelend op een andere expositie in de Meestoof - wordt ook getoond. Het museum is zaterdag tegen gere duceerd tarief te bezoeken. In december moet de illegaal gebouwde uitbreiding van sport school Jansen aan de Oudelandse- weg in St. Maartensdijk afgebroken zijn. Voor het gemeentebestuur van Tholen is nu de maat vol. Jansen begon in de tachtiger jaren in een pand met een agrarische bestem ming met krachtsporttraining als boksen en 'bodybuilding.' "Die acti viteiten zijn binnen de bestaande muren gedoogd en dat kunnen we juridisch niet meer ongedaan maken", zegt burgemeester H.A. van der Munnik. "Jansen begon ech ter clandestien met een uitbreiding van het pand en toen we hem een bevel gaven om de bouw stil te leg gen, ging hij onder bedekking van het groen toch door." B. en w. van Tholen namen vervolgens een besluit, dat de illegale uitbreiding afgebroken moest worden. "Tegen die beslissing diende Jansen eerst geen bezwaar in, maar weken nadat de termijn gesloten was, deed hij dat alsnog. Dat was te laat, zodat b. en w. zijn bezwaar niet ontvankelijk hebben verklaard. Inhoudelijk wierp het ook geen nieuw licht op de zaak. Wij houden Jansen nu aan onze beslissing, dat de uitbreiding in december weg moet zijn", aldus de burgemeester van Tholen. t! - 4 Het ministerie van onderwijs betaalt voor de Montessorischool de Kraal in Tholen 1.2 miljoen gulden. Daarmee blijft er nog een gat over van 300.000 gulden. Wethouder J. Versluys van onderwijs is blij dat het grootste deel wordt betaald. "Er is nu tenminste een stuk veilig gesteld, maar het is uiterst belangrijk dat we via de Raad van State ook de drie ton nog krijgen." HHP* De scheepswerf van Van Duivendijk in Tholen is één van de opengestelde gebouwen tijdens de open monumentendag die H.J.J. Elenbaas (rechts) en drs. W. Heijbroek dit jaar coördineren. Zeven keer nam de gemeente het voortouw bij de organisatie van de monumentendag. Maar vorig jaar werd aangekondigd, dat het evene ment voortaan eens in de twee jaar gehouden zou worden. De teruglo pende belangstelling die ook nog hoofdzakelijk van eigen inwoners komt, het weinig gevarieerde aan bod van monumenten en een vra- genrondje langs de ingeschakelde vrijwilligers deden het gemeentebe stuur dat besluit nemen. Tot onge noegen van Elenbaas, die de Grote Kerk in Tholen een beetje als 'zijn monument' beschouwt en er rondlei dingen verzorgt. De beslissing van het gemeentebe stuur ervoer Elenbaas als 'een klap in het gezicht'. Hij stelt dat de bemoeienis van de gemeente met de monumentendag nauwelijks verder ging dan het aanschrijven van "Positief is de krachtenbundeling", zegt J.L. van Gorsel uit Oud-Vosse- meer, lid van het rayonbestuur. "Er kan goedkoper gewerkt worden, maar negatief is, dat de afstand gro ter wordt. Je kunt ook aanvoelen dat het sor- teerstation Steenbergen door de fusie verdwijnt. Alleen de opslag zal daar blijven, maar het aantal sorteer- bedrijven zal geconcentreerd wor den." De was- en (klein)verpak- kingsbedrijven van de nieuwe onderneming staan in Oud-Beijer- land en Breskens. Voor de hoofd vestiging Oud-Beijerland staat een uitgebreid investeringsprogramma op stapel. De telers zijn voor 40% eigenaar van Aardappel b.v.. CZAV heeft eveneens 40% van de aandelen in handen; Cebeco Handelsraad is voor 20% eigenaar. In de nieuwe situatie krijgen de aardappeltelers met 51 de meerderheid van de zeggenschap. De overige 49% van de aandelen berust bij CZAV in Wemeldinge en Deelco in Rotterdam. De nieuwe combinatie zal onder de naam Neda to b.v. per 1 oktober aan de slag gaan. Op die datum fuseren ook de coöperatieve telersverenigingen die aandeelhouder zijn van de beide b.v.'s. Met Agrico wordt samenge werkt op het gebied van de poot- goedteelt alsmede de teelt en afzet van monopolierassen. De directie zal bestaan uit A. Vente (100%, nu Nedato) en A.W. Bierens (25%, nu Aardappel en CZAV). In de raad van commissarissen komt één bestuurslid uit elk van de vijf rayons die gevormd worden, terwijl Deelco en CZAV ook ieder één commissa ris afvaardigen. Prof.dr. C.P. Veer man uit Goudswaard wordt presi dent-commissaris. Van Gorsel verwacht, dat er een nieuwe rayon Tholen, St. Philips land, Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee komt. Gezien zijn andere functies bij ZMO en water schap zal hij geen functie meer aan vaarden in het nieuwe rayonbestuur. potentiële deelnemers en vrijwili- gers en het plaatsen van vlaggemas- ten en spandoeken. "Het meeste doen de deelnemers en vrijwilligers zelf." Elenbaas en Heijbroek houden zich al jarenlang bezig met de monumen ten in de gemeente. Eerst via Stads herstel Tholen en de vereniging Huis en Heem, en sinds anderhalf jaar via Heemschut. De oprichting van de vereniging Open Monumen ten, een jaar geleden, deed hen besluiten de open monumentendag toch weer op te pakken. Via die ver eniging - die samenwerkt met ondermeer Heemschut - moet het, wat hen betreft, blijvend georgani seerd worden. "Ze zorgen ook voor propagandama teriaal zoals vlaggen en spandoeken. En ik heb 500 monumentenkranten liggen", vertelt Elenbaas enthou siast. Een aantal inwoners en instellingen is benaderd en dat leverde een vol doende aantal positieve reacties op. Zij het dat niet in alle woonkernen monumenten open huis houden, maar dat het beperkt blijft tot Tho len, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. "Je moet ergens beginnen, maar het moet groeien. En je moet de mensen er voor heb ben", aldus Elenbaas. In ieder geval is het aanbod geva rieerd: twee woonhuizen, twee ker ken, twee boerderijen, een pakhuis, een scheepswerf en een museum. Het thema is: Thuis op Tholen bij de visserij. Dat wordt gestalte gegeven bij de werf van Van Duivendijk aan de Contr' Escarpe in Tholen, die voor bezichtiging open is. Daarnaast kan er vanuit de handelshaven een vaartocht gemaakt worden aan boord van een hoogaars. Dit is mogelijk door de medewerking van de stichting Behoud hoogaars. Bij het visperk aan de Kaay wordt 's middags een visafslag op touw gezet met muzikale omlijsting. In het the ma past ook de expositie over de botvisserij met hoogaarzen, die in De Meestoof te zien is. Het streek museum, gehuisvest in het voorma lige gemeentehuis van Sint-Anna land, doet ook mee aan de monu mentendag. Om tien uur 's morgens en om twee uur 's middags vinden rondwande lingen plaats in het stadje Tholen. Het 18-de eeuwse woonhuis Brug straat 16 (rond de eeuwwisseling burgemeesterswoning), een graan- pakhuis in de Regentessestraat, de Grote Kerk en de rooms-katholieke kerk worden daarbij bezocht. Het huis in de Brugstraat én de r.k. kerk zijn uitsluitend tijdens deze wande ling voor het publiek toegankelijk. In Poortvliet is de villa Quo Vadis aan het Zuidplantsoen te bezichti gen, aan de Kettingdijk bij Tholen de boerderij Huis Vermuijden en bij Oud-Vossemeer de boerderij Kou wenberg aan het einde van de Molenweg. Het traditionele concert in Tholen ter afsluiting van de open monu mentendag vindt weliswaar 9 sep tember niet plaats, maar het comité heeft een alternatief: een orgelcon cert door Martin Zonneberg in de Grote Kerk. Over de in 1992 gebouwde school aan de Zoekweg in Tholen bestaan al geruime tijd meningsverschillen tussen het rijk aan de ene kant en het bestuur van de Montessorischool en het gemeentebestuur aan de andere zijde. Vorig jaar september was er een rechtsgeding bij de Middelburg se rechtbank en er loopt nog een procedure bij de Raad van State. Het rijk wilde de door de gemeente voorgeschoten bouwkosten van ruim 1.3 miljoen gulden niet betalen omdat het schoolbestuur niet tijdig een gereedmelding aan het ministe rie van onderwijs had gestuurd. Vol gens een wetswijziging was dat ver plicht, maar de Montessorischool had dat met vele andere scholen die een nieuw gebouw hadden gekre gen, vergeten. Niemand in de onder wijswereld had vermoed, dat deze vergissing zo fataal zou zijn. De Middelburgse rechtbank gaf in een door de Kraal aangespannen procedure het school- en gemeente bestuur echter gelijk. Het rijk had onzorgvuldig en onbehoorlijk ge handeld en was tekort geschoten in de voorlichting over de wetswijzi ging, oordeelde de rechter. Het ministerie van onderwijs ging november vorig jaar in beroep tegen deze uitspraak. De Raad van State zou dat bezwaar vandaag behande len, maar dat is uitgesteld. Het gemeentebestuur slaagde erin om alvast 1.2 miljoen los te peuteren door de Montessorischool te plaat sen op het overzicht vermeerdering huisvesting basisonderwijs Tholen 1995. "Het ministerie heeft dat verzoek gehonoreerd met ingang van 1 janu ari 1996, maar slechts voor vier groepen", zegt wethouder Versluys. "Dat is het werkelijke aantal, maar de school is gebouwd voor vijf groe pen gezien de prognoses van het leerlingental destijds. Het is dan ook uiterst belangrijk, dat de beroeps procedure bij de Raad van State wordt gehonoreerd!" Na de benoeming van inspecteur M. Verkerke tot voorlichter van het politiedistrict Oosterscheldebekken nemen andere politiemensen tijde lijk waar als chef van de werkeen heid Tholen. Op dit moment is dat de chef van Schouwen-Duiveland, inspecteur J. van Doorn. Districts chef L. Imminga verwacht in okto ber/november een opvolger voor Verkerke te kunnen benoemen. De vacature moet nog opengesteld wor- Je voelde het als je plicht, zegt Vossemeerder JJ. Niemantsverdriet bij ontvangen van mobilisatie- oorlogskruis Graanoogst op tijd van een week binnen, maar dorsmachine uitgebrand Voor de schippers ligt kade Sint-Philipsland uit de route Braderie in Sint-Maartensdijk loopt als een trein Poortvlietse fruitteler begeleidt aardappelteelt in Libanon Gemeenschapsidee op Botshoofd sterker dan in een dorp Bekende stroper hard aangepakt door waterpolitie Brug vormt eerste aanzet voor wandelpad in Stavenisse Ruucstoppelen koning te rijk met lichtinstallatie Sportvelden dicht door aanhoudende drooogte BOUW NIET OP HEN WIE LIEFDE NIET TOT DADEN BRENGT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Er zijn plannen ontwikkeld voor een gericht natuurbeheer op binnendij ken in Noord-Zeeland (Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Dui veland) en Zeeuws-Vlaanderen. Dit moet leiden tot het behouden, en mogelijk versterken, van de natuur- en landschapswaarden van zo'n 150 hectare dijken in genoemde gebie den. De provincie wil ze begrenzen als relatienota beheersgebied, waar door het mogelijk wordt convenan- ten te sluiten zoals dat voor de bloemdijken in de Zak van Zuid- Beveland is gebeurd. De plannen moeten nog door gedeputeerde sta ten worden vastgesteld. Nadien kun nen grondgebruikers voor de betreffende stukken dijk op vrijwil lige basis beheersovereenkomsten sluiten met het bureau beheer land bouwgronden. De vergoeding daar voor varieert van 180 voor een licht pakket tot 980 gulden voor een pak ket waarbij bemesting van de dijk is uitgesloten. De opsteller van de plannen, de pro vinciale commissie beheer land bouwgronden, organiseert voorlich tingsbijeenkomsten. Voor het plan Noord-Zeeland vindt die op 31 augustus plaats in het dorpshuis aan de Molenstraat te Bruinisse. De bij eenkomst begint om half acht. *4 -v v s V''"v 0-5- v i-v V- - :-i -■ •V i 1* ■'**'- - x x v f -v. X-,,, ,4; AT v i£L - v W* j - De Schelphoek bij Poortvliet is bij veel inwoners, campinggasten en dagjesmensen in trek. Met de schoorsteen van het oude gemaal vlakbij is het een karakteristieke plek. Op de dijk kijkt men vanonder de parasol aan de ene kant de Oosterschelde op en aan de andere rijde de Scherpenissepolder in, die na de ruilverkaveling een groot natuurgebied wordt. Het buitendijkse fietspad bij de Schelphoek wordt druk bereden, maar alles bij elkaar is het nog rustig. Men kan er echt genieten aan de waterkant. Zwemmers moeten bij laag water wel schoenen aan doen, want het strandje is bezaaid met oesterschelpen, maar dat neem je maar voor lief.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1