32V-3 Gemeente geeft varkenshouders vergunningen Te warm voor vissen Boswei Ondernemers met durf beginnen agrarisch bedrijf in Oost- Europa Verkerke voorlichter bij politie Vereniging moet de waterscooters temmen Graszaadoogst voorspoedig Julianafonds ZMO-voorzitter: In Nederland gevangen in regelgeving Dieseltrein op braderie in Maartensdijk geeft bedrag aan Haestinge Bezwaren Budelpack ongegrond verklaard Ook de laatste vier van de oorspronkelijk zeven gegadig den mogen nu van b. en w. van Tholen een grote var kensstal in de Poortvlietse Weihoek bouwen. Het college verleende dinsdag de bouwvergunning aan J.H.J. Wou ters, A. Moggré, H. van Genugten en G. Jonkers. De bezwaren van Budelpack tegen drie al eerder verleende bouwvergunningen werden ongegrond verklaard. Logisch gevolg Stap verder Schadeclaim afwijzen Vijftien zakken met afval op dijk bij Tüttelhoek Donderdag 3 augustus 1995 51e jaargang no. 38 De landbouw beleeft rii'et direct goede tijden. Prijzen en subsidieregelingen staan onder druk, nationale en Euro pese regelgeving op diverse terreinen maakt het boeren er niet eenvoudiger of goedkoper op. In dit klimaat richt een aantal Thoolse ondernemers de blik op het voormali ge Oostblok. Ze zetten er bedrijven op van een schaal, die voor Nederlandse begrippen ondenkbaar zijn. Gevangen Pionieren Open dagen eerste lustrum Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. "Op een paar ondergeschikte punten Noormansweg te Poortvliet een stal na", zegt burgemeester H.A. van der Munnik, die weer terug is van vakantie en dinsdag zijn eerste b. en w.-vergadering leidde. Een korte bijeenkomst met naast de voorzitter alleen wethouder J. Ver- sluys. Wethouder J. van der Jagt is nog op vakantie en wethouder P. van Schetsen heeft zijn eerste vrije week nu de burgemeester weer terug is. Na de recente uitspraak van de Raad van State, waarbij het schorsings- verzoek van diverse bezwaarden tegen de varkensstallen ongegrond werd verklaard, was het verlenen van de bouwvergunningen een logisch gevolg. Eerder al werden de milieuvergunningen gegeven. Wouters uit Sint Oedenrode mag aan de Groene- of Hokseweg te Oud-Vossemeér een stal voor 6720 varkens bouwen. Moggré uit het Zeeuws-Vlaamse Sint Kruis doet het iets kleiner aan de Priestermeet- weg te Poortvliet met een stal voor 4800 varkens. Van Genugten uit Best bouwt aan de Bram Groenewe- geweg in Poortvliet eveneens een stal voor 4800 varkens en Jonkers uit Odiliapeel bouwt aan de Zwarte- weg in Poortvliet de kleinste met een capaciteit van 3264 varkens. Tegen deze vier bouwvergunningen kan echter weer bezwaar gemaakt worden, zoals dat eerder door Budelpack tegen de drie voor Wel- vaarts, Schepers-Hage en Van der Wouw gebeurde. Met het onge grond verklaren van die bezwaren door b. en w. zijn deze drie al een stap verder, hoewel ook hier nog schorsingsverzoeken mogelijk zijn. A. van de Wouw uit Best gaat aan de voor 5400 varkens bouwen. Sche- pers-Hage b.v. uit St. Annaland aan de Bram Groenewegeweg een stal voor 6144 varkens en M.A.J.M. Welvaarts uit Boxtel aan de Bitter- hoekseweg te Poortvliet een kleine re stal voor 4400 varkens. Over de schadeclaim van 6V2 mil joen gulden die juridisch adviseur J. van Groningen begin maart namens zes van de zeven varkenshouders bij de gemeente Tholen indiende, is niets naders bekend. Burgemeester Van der Munnik noemt de claim echter 'irreëel.' Hij wacht nog op adviezen. "Maar we zullen die scha declaim zeker afwijzen", verzekert de Thoolse burgemeester. Van Gro ningen was wegens vakantie niet bereikbaar. Medewerkers van het waterschap Tholen hebben maandagmorgen vijftien zakken met afval opgehaald die op de zeedijk bij de voormalige stortplaats Tüttelhoek bij Scherpe- nisse waren achtergelaten. "Hoogst waarschijnlijk door vissers of dui kers", zegt opzichter C. van Dijke van het waterschap Tholen, die door wethouder J. Versluys opmerkzaam was gemaakt op de rommel aan de zeedijk. "Er staan bij Tüttelhoek aan de dijk wel geen vuilnisbakken, maar als die er niet zijn, dan neem je de rommel toch mee", zegt Van Dij ke. "Op straat gooi je toch ook zo maar geen afval weg. In Amerika staan daar fikse boetes op, maar hier zijn we zover nog niet." veem Scherpenissenaren op de pedalen voor warme rit door polders Kotterstraat Tholen viert feest bij afsluiting project stimulering leefbaarheid M. Klippel krijgt herinneringskruis Nieuw-Guinea Jeugd Anna Jacobapolder loopt langs dijken en over zompige schorren Het gemeenschapsidee is nu nog sterk op het Oudeland Melkprijzen in ex-DDR lopen op, terwijl ze in Nederland dalen, zeggen ondernemers Van Nieuwenhuyzen en Verjaal Boottrekken en 500 pannekoeken verorberen in zwembad Haestinge; plankhangen in De Spetter Wielrenner John den Engelsman met derde plek op erepodium in Draai van de Kaai HET SCHINT DAT 'IEMAND ACHTEN' BETEKENT 'ZICH MET IEMAND VEREENZELVIGEN' Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het aanhoudende warme weer zorgt voor een vlot verloop van de gras zaadoogst. "Op het einde van deze week is alles aan de kant en dat is veertien dagen vroeger dan nor maal", zegt M.J.C. Geluk van Barenbrug te Oud-Vossemeer. "We hebben er praktisch nog niet uitgele gen en dat is lekker werken." Als het een keer een buitje regent, kan er binnen twee dagen tóch weer ge dorst worden. "We hebben het nog niet dikwijls zo gehad, hoewel het vorig jaar ook goed weer was", aldus Geluk. Inmiddels is ook de eerste gerst op Tholen gedorst. na de vakantie naar de tweede klas van het Calvijn college in Tholen) echter volop actief. Gisteren bij St. Annaland en zaterdag a.s. gaat hij weer op de geep. Met een dobber, onderlijn, een runder- hart en spek. Of met kleine visjes aan de haak. "Sommige mensen vinden dat er teveel graat zit in geep, maar je moet ze goed doorbakken." Ook een paar mooie makrelen en botten kreeg Leen Potappel aan de haak, maar bot is niet zijn favoriete vis. "Dan ga ik veel liever op de paling." Met een paar vrienden uit St. Philipsland ging hij onlangs op een zaterdagavond op de haring. Ze vingen er 59 en aangezien zijn maats ze niet moesten hebben, kreeg de scholier uit Stavenisse ze alle 59 mee naar huis. "Die maak ik dan alleen schoon, dat is zo gebeurd", vertelt de jonge visser. Een vriendje is pas met zijn vader de Noordzee op geweest om op makreel te vissen en dat sloeg aan. "Ze haalden er 95 aan boord, maar zo'n tocht kost 40 gulden en dat vind ik nogal veel", aldus Leen Potappel uit Stavenisse. daar eerder een paling van 66 cm gevan gen, met nog twee kleinere, dus wie weet. Dit keer was het echter niks. Slechts één kleintje en dat heb ik maar teruggegooid. Met deze hoge temperatu ren komt er gas uit het water; 't is als het ware vergiftigd. Daarom vis ik maar lie ver niet meer in de watergang. Ik sprak een Belg die dertien keer in het binnen water was geweest en niets had gevan gen. Het is nu veel te warm. Je kunt net zo goed stoppen." In het buitenwater blijft de scholier uit Stavenisse (hij gaat Inspecteur M. Verkerke (52) uit Tholen is gisteren benoemd tot voorlichter van het district Ooster- scheldebekken van de Zeeuwse politie. Na negentien jaar leiding te hebben gegeven aan een basiseen heid zoals Tholen gaat Verkerke zich volledig met de informatie voorziening bezighouden. "Toen ik hiervoor door districtschef Imminga werd benaderd, heb ik graag ja gezegd", vertelt de Thoolse politie- inspecteur. Hij is de eerste voorlich ter die het sinds de grote reorganisa tie gevormde district krijgt. Verker ke gaat vanuit Goes als voorlichter functioneren voor Tholen/St. Phi lipsland, Schouwen-Duiveland en Noord- en Zuid-Beveland. "Ik moet dit werk vanaf het begin opbouwen, maar ik hecht aan continue, tijdige en betrouwbare informatie", aldus Verkerke. Sinds de reorganisatie werkte hij al veel in Goes als chef van dienst, waarvoor hij dag-, avond- en nachtdiensten moest draaien. Het Juliana Welzijn Fonds stelt 30.000 gulden beschikbaar voor het nemen van energiebesparende maat regelen aan gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Het fonds begon in februari vorig jaar een twee jaar durende actie voor Zeeuwse dorpshuizen, met als ach terliggende gedachte het behoud van de leefbaarheid in kleine woonker nen. Er is 990.000 gulden beschik baar, waarvan 33 dorpshuizen elk maximaal 30.000 gulden krijgen. P.J. Moormans van de stichting gemeenschap Sint-Maartensdijk, de eigenaar van Haestinge, is blij met de bijdrage. De bedoeling is om de zo'n 13 jaar oude verwarmingsketels in het gebouw te vervangen door hoog-rendementsketels. Een inves tering waarmee naar schatting zo'n 75.000 gulden gemoeid is. Het bestuur besluit na de vakantie of dit plan ook werkelijk wordt uitge voerd. "Er zijn besprekingen gaan de, want ook de gemeente heeft een vinger in de pap", aldus Moormans. Het Juliana Welzijn Fonds ontvangt zijn geld ondermeer uit de giro- en bankloterij, de lotto/toto en de kra sloterij. Zeeuwse Belofte. Het enige Zeeuw se popconcours De Zeeuwse Belofte wordt dit jaar tussen 13 oktober en 11 november gehouden. Alle Zeeuwse bands kunnen eraan mee doen (aanmelden vóór 15 september bij de stichting popmuziek Zeeland, 01180-34880), ongeacht stijl en genre. De winnaar van de finale - op 11 november in Goes - sleept 1500 gulden in de wacht en plaatst zich voor de eindronde van de Grote Prijs van Nederland in 1996. A.W.C. van Nieuwenhuyzen uit Tholen en zijn schoonzoon A.J. Verjaal uit St. Maartensdijk bijvoor beeld, die in de Duitse deelstaat Mecklenburg-Vorpommem een melkveebedrijf met 1400 koeien en 600 stuks jongvee bezitten en ook nog 1000 hectare grond pachten. Eenzelfde oppervlakte hebben M.J.C. Geluk en M.A.M. Veraart uit Oud-Vossemeer met C.P. de Rijke uit Tholen tot hun beschikking in Tsjechië. Zij willen zich toeleggen op grove tuinbouw in het gebied Zuid-Mora- vië, terwijl er ook plannen zijn voor 200 melkkoeien. De voormalige DDR is het land waar ook de Sint- Annalandse broers A.C. en 1. Geluk zich momenteel op richten. Zij heb ben plannen om dit najaar een gemengd bedrijf op 11 km van de Noord-Duitse havenstad Rostock De vereniging van waterscooters de Speelmansplaten moet de wildgroei van deze snelle watersport op het Zoommeer tegengaan. Dat zegt exploitant K.B.M. Saris uit Poortvliet van restaurant de Speelmanspla ten. Hij nam dat initiatief na een berisping van het ministerie van ver keer en waterstaat, dat er maatregelen genomen moesten worden, anders zou het Zoommeer verboden gebied worden voor waterscooters. aan de Oostzee over te nemen. De gebroeders Geluk namen daarvoor het initiatief nadat ze door Van Nieuwenhuyzen waren ingelicht over de mogelijkheden. ZMO-afdelingsvoorzitter E. Hage uit Scherpenisse staat verbaasd van deze ontwikkeling, maar die geeft volgens hem aan dat Thoolse onder nemers wakkere mensen zijn. "Ik heb er bewondering voor, want het is toch een hele aanpak." De voorde len zijn niettemin volop aanwezig, meent Hage. "In Nederland zitten we gevangen in een hoop regels, neem alleen maar de zaak rond het bestemmingsplan buitengebied hier in Tholen. In Oost-Europa is er een achterstand, de zaak komt in ont wikkeling, er is voedselproduktie nodig en er zijn nauwelijks regels." Daar komt nog bij dat de grond er aanmerkelijk goedkoper gekocht of gepacht kan worden dan in Neder land. "Ik heb ooit eens een professor horen zeggen dat in Bulgarije voor een miljoen dollar 30.000 hectare grond te koop is." De oppervlakten die de betreffende Thoolse ondernemers daar beboe ren, zouden ze in Nederland op geen enkele manier kunnen verwerven, aldus Hage. Toch gelooft hij niet dat een groot aantal agrariërs deze ten dens zal volgen. "Het type onderne mer dat hierin stapt, bewijst durf te hebben en zoekt een beetje het avon tuur, het pionieren." Financieel heb ben ze daardoor wel meer kans van slagen. Ook zal de jeugd, die vaak een betere opleiding heeft, eerder een dergelijke stap nemen, meent Hage. Hij vertelt dat de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint- Philipsland enkele jaren geleden een. driedaagse excursie organiseerde naar de voormalige DDR. Toen al waren daar enkele Nederlandse ondernemers bezig en twee van hen werden bezocht. "Het was beslist niet het ei van Columbus, want ze werden met erg veel problemen geconfronteerd." Hoe de situatie nu js, weet Hage niet. Pagina 3: 'Hier lopen de melkprij zen op, terwijl ze in Nederland dalen.' Nu is dat 1 van de 3 vaargebieden in zuid-west Nederland waar het toe gestaan is om met waterscooters te varen. "Het is ons eigenlijk opgedrongen door verkeer en waterstaat en gezien onze commerciële achtergrond heb ben we destijds ja gezegd", zegt Saris. "We hebben het in 1992 nogal laconiek opgepakt, maar het moet nu echt goed geregeld worden. In 1996 komt er zelfs een afgebakend gebied voor deze watersportmoge lijkheden. Met de vereniging, die maximaal 75 leden mag tellen, hopen we de zaak in betere banen te leiden. Wie met een waterscooter naar de Speelmansplaten komt, dient in elk geval een vaar- en regis tratiebewijs te hebben en - hoewel dat wettelijk nog niet verplicht is - eisen we ook een verzekering. En van de kant af houden we het varen allemaal in de gaten. De politie is tevreden met deze aanpak. We heb ben een hele leuke samenwerking." Saris wil niet beweren, dat er niets meer mis kan gaan, want de politie hield onlangs een 14-jarige aan op een waterscooter. "De jongen had in een onbewaakt ogenblik de water scooter van zijn vader gepakt. Zoiets is moeilijk te voorkomen: joyriding heb je ook bij auto's. Bij een recente botsing op het Zoommeer waren de namen van beide partijen echter bekend bij ons en ze waren ook alle bei verzekerd. Voor 100% hebben we het nog niet onder controle, maar met de vereniging zijn we op de goede weg", aldus Saris. Hij bereidt inmiddels de viering van het eerste lustrum van de Speel mansplaten voor op 26 en 27 augus tus. Eind juli 1990 pachtte de v.o.f. de Oesterdam het dagrecreatieter rein van de gemeente, die het weer van Domeinen mocht gebruiken. Na een moeilijk begin, mede door de grote hoeveelheden muggen en groen in het water, blijkt het terrein nu een trekpleister voor dagrecrean ten. Tijdens de open dagen zijn er demonstraties surfen, zeilen en kanoën. De hondenvereniging werkt mee aan het programma, er rijdt een treintje over het uitgestrekte terrein en er is muziek. Tijdens de open dagen hoeft er geen rijksdaalder parkeergeld betaald te worden, zoals normaal gebruikelijk is. Zaterdag staat Sint-Maartensdijk weer in het teken van de jaarlijkse braderie. Van tien uur 's morgens tot negen uur in de avond kunnen de bezoekers genieten van 120 kramen waarin alle branches vertegenwoor digd zijn. De stands staan in de Ds. De Bresstraat, op de Markt, de Haven en in de Kaaistraat. Voor de kinderen rijdt er een dieseltrein door, de smalstad en verder zijn er de clown Toto en een springkussen. Voor de wat ouderen is er op de bra derie ondermeer de schiettent te vin den. Verder speelt er een draaiorgel en ook een reizende beiaard ver zorgt een concert. Dweilband de Lamsöören uit Oud-Vossemeer zorgt voor een extra muzikaal tintje. Van de verenigingen uit St. Maar tensdijk zijn in elk geval korfbalver eniging Emergo en de Oosterschel- devissers present om te proberen hun kas te spekken. De 13-jarige Leen Potappel uit Stavenisse is een verwoed visser. Zowel aan de zeedijk als bij het binnenwater is hij te vinden. Zijn hele vakantie vertoeft Leen aan de waterkant. "Vissen is een hele leuke sport", vertelt hij. "Zeker als je met wat thuiskomt en daar ben je vrijwel zeker van als je op geep vist." Ter afwisseling van de Oostersehelde probeerde hij het samen met zijn 15- jarige vriend Leen de Graaf en zijn 10- jarige broer Leonard Potappel eens in de watergang aan de Boswei. "Ik had A. van Nieuwenhuyzen (links) en zijn aanstaande schoonzoon A. Verjaal zitten op schema wat betreft de plannen met hun gemengd bedrijf in Mecklenburg-Vorpommeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1