Nieuwe start ambulancedienst Tholen na moeilijk halfjaar Bromfietser komt om bij oversteken Derde huurders geïnteresseerd in kopen woning Water is grote trekpleister Politie vangt per ongeluk meer dieven Ruiten en tuin vernield na caféruzie Nel Breker volgt verpleegkundige M. Kwekkeboom op Geen nieuwe feiten ontucht Botenhelling St.Philipsland zondag open Donderdag 27 juli 1995 51e jaargang no. 37 E B'B HOTTEN tyO DE De ambulancedienst Tholen maakt een nieuwe start na een halfjaar waarin de dienst problemen ondervond bij de personeelsbezetting en te maken kreeg met ontslag van de enige medewerker met een volledige baan, M. Kwek keboom. Vanaf 15 augustus beginnen er drie nieuwe ver pleegkundigen bij het Thoolse ambulancevervoer aan de Noordpoort te Sint-Maartensdijk. Veel invallers Henk-Jan Harmsen (16) uit Scherpenisse De verslagenheid was groot, toen dinsdagavond de 16- jarige Henk-Jan Harmsen uit Scherpenisse in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom overleed, nadat hij 's middags bij het oversteken op de Bram Groenewegeweg door een auto was geschept. Te zwaar belast Te weinig controle Bijna 500 ritten Beter Wonen benadert ieder in najaar De ongeveer 900 huurders van Beter Wonen die belang stelling hebben getoond om hun huis te kopen, krijgen waarschijnlijk nog deze week een algemene brief van de woningcorporatie. In de periode september-november worden ze vervolgens individueel benaderd. Het maxi mum aantal huizen dat Beter Wonen per jaar wil verko pen, blijft op 40 staan. Beleidswijziging Huizenblokken Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De politie deed in de nacht van zaterdag op zondag een gelukkige vangst. Surveillerende agenten kre gen een melding binnen van ver dachte figuren op het terrein van garage Bal aan de Wattstraat te Tho len. Toen de agenten ter plaatse kwamen, zagen ze een tweetal in een auto wegrijden. Het uit Eindho ven afkomstige duo werd aangehou den, maar het bleken niet de gezoch te personen te zijn. Wél hadden ze jerrycans met diesolie bij zich. Na ondervraging bleek dat de brandstof gestolen was uit een opslagtank die langs de weg stond. Verder bleek het tweetal ook nog een inbraak op het industrieterrein Slabbecoornpol- der te hebben gepleegd. In verband met de oorspronkelijke melding werden er vervolgens drie mannen aangehouden die bij garage Bal eveneens brandstof hadden overgeheveld. Bovendien hadden ze gereedschap gestolen uit auto's. Ook deze drie werden meegenomen naar het politiebureau. Tijdens het ver hoor werd duidelijk dat er nog twee mannen bij de diefstal betrokken waren. Deze moeten nog worden gehoord. Alle verdachten zijn na het verhoor op vrije voeten gesteld. De vijf laatsten zijn allen afkomstig uit de regio Bergen op Zoom. De voortuin en enkele ruiten van het huis van F. Noack aan de Stations straat te Sint-Philipsland sneuvelden zaterdagnacht onder de handen van twee woedende dorpsgenoten. Noack zat zaterdagavond met zijn vriendin in café De Druiventros aan de Voorstraat. Daar ontstond een ruzie met twee jongemannen van respectievelijk 24 en 22 jaar. Noack zegt hierbij te zijn uitgescholden met discriminerende opmerkingen zoals 'mof en 'nazi'. Hij is een name lijk een Duitser, maar hij woont al jaren in Sint-Philipsland. Noack en diens vriendin gingen naar huis, maar de twee waarmee ze ruzie had den, lieten het er niet bij zitten. Ze volgden het tweetal naar hun huis en begonnen daar wederom te schel den. Vervolgens gooiden ze ruiten in en reduceerden de voortuin tot een groene ravage. Vervolgens zet ten de daders zich tegen de dijk tegenover het huis en wachtten demonstratief de komst van de poli tie af. Ze bekenden de vernielingen te hebben gepleegd. Noack heeft aangifte gedaan van vernieling en het uiten van discriminerende uitin gen. De twee daders beweerden ech ter dat de gedupeerde zelf ook kwetsende opmerkingen had geroe pen. De politie heeft de zaak nog verder in onderzoek. Statenleden in bedrijven. Door de leden van provinciale en gedepu teerde staten is vorig jaar 154.216 gulden in de provinciekas gestort. Het betreft geld dat ze ontvingen voor het vertegenwoordigen van de provincie in bedrijven. Vier van de vijf vaste verpleegkundigen van de ambulancedienst, vl.n.r. Esmeralda Izeboud, Wilma Bolier, Nel Breker en Rolien Versluijs. De 39-jarige Nel Breker uit Tholen volgt als coördinerend verpleegkun dige M. Kwekkeboom uit Scherpe- nisse op die na acht jaren de dienst verlaat. De 24-uursdiensten zullen door een vaste ploeg van vijf ver pleegkundigen en drié chauffeurs worden onderhouden. Daarnaast beschikt de dienst over zes zoge naamde poolkrachten die invallen bij vakantie en ziekte. De stichting ambulancedienst Tho len sluit daarmee een moeilijk half jaar af, legt voorzitter C.A. Egas van de stichting uit. In januari nam hij (eerst tijdelijk) die functie over van H. Brinkman, tevens één van de twee verpleegkundigen die in dezelfde maand de dienst verlieten. Om die plaatsen te kunnen opvan gen, moest het bestuur veelvuldig een beroep doen op invalkrachten. De jongen had vakantiewerk gedaan bij Toon Elenbaas in de Pelleweg te Poortvliet en was per bromfiets op weg naar huis. Hij reed op het vrij- liggende fietspad naast de Bram Groenewegeweg en stopte bij de splitsing naar Scherpenisse om linksaf over te steken naar de Bitter- hoekseweg. De bromfietser liet een uit de richting Poortvliet, hem ach terop komende, auto passeren die de wagen van de 23-jarige automobilis te I.G. uit St. Annaland had inge haald, maar zag de auto van de St. Annalandse over het hoofd. Hij stak over en mevr. G. kon hem niet meer ontwijken. De bromfietser raakte de auto aan de voorkant en op het dak, zoals uit de zware schade aan het voertuig bleek. De jongen, die met een helm op was weggereden, werd door de klap weggeslingerd en ver loor daarbij ook de helm. EHBO'er Gommert Heijboer, die toevallig passeerde, verleende eerste hulp, evenals het ambulancepersoneel van het Thoolse Rode Kruis. De ver wondingen waren echter dermate ernstig, dat Henk-Jan Harmsen 's avonds in ziekenhuis Lievensberg overleed. De oudste zoon van de directeur van de Rabobank Tholen was na zijn m.t.s.-opleiding al geruime tijd aan het werk bij landbouwer Elenbaas in de Weihoek, zodat de route voor hem heel vertrouwd was. De politie is nog op zoek naar getuigen van dit ongeval. Het is bekend, dat er voor en na de auto van mevr. G. andere automobilisten rond 17.20 uur ter plaatse hebben gereden. De politie verzoekt hen contact op te nemen met het bureau in Tholen: 01660- 1700. Vrijdagavond botste er op de Essendijkweg in de Weihoek een bromfietser uit Stavenisse tegen een automobilist uit St. Annaland, maar dat liep goed af. De bromfietser, die naar iemand zwaaide en daardoor onvoldoende aandacht had voor de hem tegemoet komende auto, hield alleen twee zere knieën aan de bot sing over. Dat gebeurde uit het eigen perso neelsbestand of door uitzendkrach ten in te zetten. Ook werd vaker een beroep gedaan op coördinerend ver pleegkundige Kwekkeboom die de dienstroosters samenstelde. Volgens Egas verliep dit niet zonder proble men en moest er te vaak een beroep gedaan worden op de vrijwilligers die tegen een kleine vergoeding diensten draaien. Door de druk op deze mensen ontstond irritatie, zodanig dat er verpleegkundigen wilden opstappen. "De zaak dreigde te escaleren. Het bestuur heeft toen het heft in handen genomen en is zelf het dienstrooster gaan maken. Kwekkeboom heeft zich op de nieu we situatie beraden en zich afge vraagd of hij zo door wilde gaan." De coördinerend verpleegkundige heeft besloten dat niet te doen. Hij wordt vertegenwoordiger in deeltijd bij een handelsbedrijf in medische artikelen te Hilversum. Daarnaast blijft hij actief in het ambulancever voer of bij de eerste hulpafdeling van een ziekenhuis via een gespe cialiseerd uitzendbureau. Kwekkeboom was absoluut niet uit gekeken op het ambulancewerk op Tholen. "Het was betrekkelijk lokaal, maar ik deed het graag. Het was mijn vak. Door persoonlijke motieven heb ik echter een punt ach ter mijn werk op Tholen moeten zet ten. Het bestuur gaf mij geen uit zicht op vermindering van het aantal uren, nadat Brinkman en zijn vriendin waren vertrokken. Hij deed alle zondagen de 24 uurs diensten en zij was ook nogal wat uren op de ambulance. De grootste hap daarvan kreeg ik op mijn bord en dat een halfjaar lang, zodat ik 240% beschikbaar moest zijn. Dat dreigde ten koste te gaan van mijn gezondheid en mijn gezin. De paardenhobby schoot er ook bij in, want als je met de paarden bezig bent, kun je binnen drie minuten niet schoon in de garage staan en enige tijd daarna bij een patiënt om bij voorbeeld een infuus te geven. Thuis beschikbaar zijn, geeft daar om ook de nodige beperkingen. Alles bij elkaar was het een te grote opgave, zodat ik eind mei mijn ont slag heb ingediend. In april waren er wel wat nieuwe mensen gekomen, maar die moesten nog ingewerkt worden en cursussen gaan volgen", aldus Kwekkeboom. Voorzitter Egas wijst er op dat er aan beide kanten fouten zijn gemaakt. "Ook door het bestuur. Dat heeft te weinig controle uitgeoefend. Er was te weinig helderheid in afspraken en contracten. Dat is nu wel het geval." Zo krijgt de nieuwe coördinerend verpleegkundige minder kantoor uren en meer uren voor beschikbaar heidsdiensten, 24 om 56. In het ver leden was dat 40 om 40. Volgens Egas is er op kantoor te weinig werk voor een dienst die gemiddeld 460 tot 470 ritten per jaar maakt. Het ambulancevervoer heeft overi gens wel vaker te kampen gehad met problemen rond de personeelsbezet ting. Verpleegkundigen moeten namelijk dichtbij de ambulance wonen om snel uit te kunnen ruk ken. De spoeling van verpleegkun digen in en nabij de smalstad is dun. Voor de landelijke gebieden zoals Tholen en Sint-Philipsland geldt een aanrijtijd van vijftien minuten, van af de garage tot aan het slachtoffer. Kwekkeboom denkt dan ook, dat het moeilijk gaat worden voor de Thoolse ambulancedienst. ZIE VERDER PAG. 3 Het grote aantal reacties - éénderde van de huurders is geïnteresseerd in kopen - heeft de woningstichting verrast. Intern heeft Beter Wonen weliswaar op een rij gezet wélke huizen het wil verkopen, maar als daarvoor geen animo blijkt te bestaan heeft men een tweede selec tie achter de hand, aldus J. Droogen- dijk. Hij bevestigt dat er bepaalde dorpen zijn waar de stichting méér huizen zou willen verkopen dan in andere dorpen. Daarbij speelt onder meer de verhouding van de woning voorraad tot de voorraad koopwo ningen een rol. Dat toch alle huurders een brief heb ben gekregen over de mogelijkheid tot kopen, komt volgens Droogen- dijk omdat Beter Wonen deze dras tische beleidswijziging aan iedereen bekend wilde maken. "Tot een half jaar geleden verkochten we niet, maar in het verleden zijn heel wat verzoeken bij ons binnen gekomen." Over de verdeling van de reacties over de verschillende woonkernen kan hij nog niets zeggen. Meer dan 150 a 200 woningen stoot Beter Wonen tot het jaar 2000 niet af. "Onze eerste plicht is namelijk om voldoende goede en goedkope huurwoningen te bieden aan mensen die niet zelf in hun huisvesting kun nen voorzien. Die plicht mag niet in het gedrang komen." Bejaardenwo ningen zijn van verkoop uitgesloten. En bij eengezinswoningen spelen huurprijs en wijk een rol. Uit het onlangs in de Oosterschelderegio gehouden woningmarktonderzoek blijkt dat voor de toekomst over schotten worden verwacht in de categorieën middeldure (500 tot 625 gulden per maand) en dure (boven 625 gulden) huurwoningen. Eerder liet directeur J. Kloet van Beter Wonen in deze krant weten, dat het vrijkomende geld gebruikt zal wor den voor de bouw van bejaarden- en aangepaste woningen. Droogendijk zegt dat van het grote aantal belangstellenden nog best een aantal kan afvallen, bijvoorbeeld nadat de huizen getaxeerd zijn. In verband met de onderhoudskosten zou Beter Wonen het liefst complete huizenblokken afstoten. "Maar dat is geen noodzaak. Als mensen in zo'n blok willen blijven huren, dan kan dat", aldus Droogendijk. Mocht een dergelijk huis naderhand leeg komen, dan gaat het echter onmid dellijk in de verkoop. Daarmee geeft de medewerker van de woningcor poratie meteen aan, dat niet per se de huizen van de nu gemelde belang stellenden het eerst aan bod komen. De botenhelling bij de haven in Sint- Philipsland zal niet langer gesloten zijn tussen zaterdagavond zes uur en maandagmorgen acht uur. Diverse mensen hadden bij de gemeente geklaagd over deze situatie. Ook leden van schippersvereniging Schuttevaer merkten tijdens de jaar vergadering in december op, dat de slagboom op zaterdag erg vroeg dicht gaat. Het gemeentebestuur heeft besloten dat de situatie in Sint- Philipsland niet moet verschillen van elders in de gemeente. De slag boom blijft voortaan open, zodat sloepen en roeiboten ongehinderd te water gelaten kunnen worden. Dexe week Tien keer per dag een ander beeld in het getijdehaventje van Strijenham Bewoners van de Sluis kunnen wat kuieren en tuinieren L J. Guequièrre uit St. Maartensdijk haalt herinneringen op van zijn tewerkstelling in Duitse torpedofabriek Doelstelling Oosterschelde is grote mislukking, zegt recreatie- ondernemer H. Zwikker van camping de Pluimpot Klok draait linksom in praathuisje het Tonhuis te St. Annaland Je moet er in de winter een lege tuin voor over hebben, zegt fuchsia-kweker Knuist uit Tholen Zeeuwen moeten trots zijn op hun maritieme verleden Turn-voorman Joop Smulders tijdens trip naar Berlijn overleden Apeldoorn is met rulle zandpaden zwaarder dan de Nijmeegse vierdaagse, zegt St. Philipslandse wandelaarster WIE GESTOLEN HEEFT, MAAKT ZICH SNEL UIT DE VOETEN, WIE HET SLECHTS GEBEUREN ZAG, KOMT VOOR HET GERECHT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De politie heeft tot op heden geen nieuwe feiten kunnen constateren wat betreft ontucht van de St. Phi lipslandse leraar J.Q. buiten zijn woonplaats. "Er waren vermoedens en geruchten en die hebben we onderzocht in het belang van even tuele slachtoffers. We hebben echter geen aanwijzingen kunnen vinden. Via de publiciteit hebben mogelijke slachtoffers buiten St. Philipsland ook de gelegenheid gehad om zich bij de politie te melden", aldus een woordvoerder van de politie. Het blijft volop zomer. De vakantiegangers komen in eigen land en zeker ook op Tholen ruimschoots aan hun trekken. Velen genieten aan de waterkant, zoals hier in de Krabbenkreek te St. Annaland. Terwijl de jeugd zich prima vermaakt in een rubberbootje bij het druk bezochte strandje, naderen ouderen aan boord van de Frisia de thuishaven na een rondvaart op het Grevelingenmeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1