Provincie Zeeland Sterfte van vogels, vissen en zeezoogdieren Obstakels halen vaart uit verkeer Zomer lanceert nieuwe aanval In huifkar over Tholen Koelaggregaten uit op rijdek Zomermarkt op camping Stavenisse Samenzang psalmen in Middelharnis Monumenten van Tholen op de radio Staatssecretaris voor recreatie naar Zeeland Bloemenpracht in vijf tuinen te bewonderen Donderdag 20 juli 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Koppelkaart Verbetering fietspad Botulisme is in de zomermaanden helaas geen onbekend verschijnsel. Het is een vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels en vissen doodgaan. Veel schade is te voorkomen door besmette of dode vogels, vissen en zeezoogdieren te melden bij het speciaal hiervoor ingestelde coördinatiepunt: 01180 - 31138 of 31137. Zeeuwse havens groeien Door Jan Versteegt Twee gezichten Grillig Foto's bestellen Op de rijdekken van de sche pen van de Provinciale Stoom bootdiensten (PSD) in Zeeland is het voertuigen niet toege staan koelaggregaten te laten draaien. Het verbod aggregaten te laten draaien aan boord van de schepen is gebaseerd op voorschriften van brandveiligheid en op die voor ar beidsomstandigheden van het PSD-personeel (luchtverontreini ging). Dezelfde regel is overigens ook van toepassing op het niet met draaiende motor op het rijdek laten staan van voertuigen. Voor het aan boord gaan moet het aggregaat worden afgezet. Het personeel op de aanlegplaatsen attendeert hierop. Zo krijgen koel wagens een foto van een vol PSD- opstelterrein aangereikt. Op de achterkant van de foto staat in het Nederlands, Frans, Duits of En gels uitgelegd dat het aggregaat' uit moet. Wie zich niet houdt aan dit veiligheidsvoorschrift mag met het voertuig niet het schip op. Wie het aggregaat opnieuw in schakelt aan boord, wordt op het verbod gewezen. Bij het niet na volgen van de aanwijzingen van het PSD-personeel volgen juridi sche stappen. Nieuws PSDopstelterrein Vlissingen Het Zeeuws Museum en Histo- rama, beide gevestigd in de Abdij van Middelburg, hebben de handen ineengeslagen met een zogeheten Abdijkoppel- kaart. Voor 8,-50 (65-plus- sers en groepen van tenminste 15 personen betalen 7,- per persoon) kunnen volwassenen terecht bij beide instellingen. Dat is twee gulden goedkoper dan de aanschaf van twee ge wone toegangskaarten. De Koppelkaart is te koop bij de balies van het Zeeuws Museum en van Historama. De kaart is het he le jaar geldig. Wie bijvoorbeeld naar het museum is geweest en vervolgens liever de stad ingaat of naar het strand kan in de loop van het jaar met dezelfde kaart weer terecht in Historama. Groepen van maximaal 25 perso nen kunnen op afspraak (tel. 01180 - 26655) een Abdij-rondlei ding met een gids reserveren. De kosten hiervan bedragen 75,-. De groep heeft dan anderhalf uur de tijd om in het Zeeuws Museum onder meer een kijkje te nemen in de schilderijenzaal en bij de serie wandtapijten uit de zestiende eeuw. Vervolgens gaat de tocht naar de andere kant van het Abdij plein voor een bezoek aan Histora ma om een beeld te krijgen van de geschiedenis van de Abdij. Op verzoek is de rondleiding uit te breiden met een bezoek aan de kerkgebouwen en de statenzaal. Langs de N665, vanaf café De Ro de Leeuw tot Arnemuiden, liggen alan weerskanten van de weg te smalle fietspaden vinden GS. Nu die fietspaden toe zijn aan een on derhoudsbeurt is het beter aan die situatie een eind te maken. Het is de bedoeling het ene fietspad te laten vervallen en aan één kant van de weg, op veilige afstand van de hoofdrijbaan, een breed fiets pad aan te leggen dat geschikt is voor fietsverkeer uit twee richtin gen. Datzelfde gaat ook gebeuren langs de traverse Nieuwland. De klus kost 280.000,- schrijft het dagelijks provinciebe stuur in een voorstel aan de sta tencommissie waterstaat en ver keer. Voor de uitvoering van de plannen is de instemming nodig van de statencommissie. De com missie vergadert 14 augustus. Door botulisme besmette vo gels zijn te herkennen aan ver lammingsverschijnselen aan kop, nek, vleugels en poten. Ze zijn ook niet in staat geluid te maken en vertonen geen ooglidreflex. Om uitbreiding van de ziekte te voorkomen is het belangrijk besmette of do de dieren zo snel mogelijk weg te halen. Dode dieren zijn besmettingshaar den waaruit botulisme zich verder kan verspreiden. Wie dode vogels en vissen aantreft wordt dan ook verzocht dit te melden bij het co ördinatiepunt. Melding van sterfte van zeehon den of andere zeezoogdieren is van belang om te achterhalen wat de doodsoorzaak is geweest. Warm weer Botulisme is een bacterieziekte. De bacterie heet officieel Clostridi um botulinum. Het produceert een gif dat bij besmette dieren verlam mingsverschijnselen veroorzaakt. Uiteindelijk tast het de ademha lingsspieren aan waarna het dier stikt. De bacterie kan zich alleen ontwik kelen in een eiwitrijk milieu als de temperatuur van het water 20 gra den of hoger is. Vooral kadavers van vogels en vissen in ondiep en stilstaand water, dat bij aanhou dend zomers weer snel wordt op gewarmd, voldoet aan deze eisen. Botulisme verspreidt zich snel via besmette dode dieren. Door het uiteenvallen en bezinken van gifbe- vattende kadavers kan dit gemak kelijk met het voedsel door water vogels worden opgenomen. Maden Een mogelijk nog belangrijkere bron van vergiftiging vormen de maden van vliegen. Vogellijken zijn een geliefde plaats voor bepaalde vliegen om hun eieren te leggen. De larven zelf zijn ongevoelig voor het gif maar slaan het wel op. En larven zijn belangrijke voeding voor watervogels. Eén enkele lar ve kan voldoende dodelijk gif be vatten voor een volwassen eend. Vandaar dat het belangrijk is kada vers zo snel mogelijk op te rui men. Soorten botulisme Er zijn zeven soorten botulisme. De verschillende typen worden aangeduid met de letters A tot en met G. De mens is vooral gevoelig voor de typen A, B, E en F. Deze soorten komen weinig voor. In Ne derland komt type C het meest voor en treft in hoofdzaak vogels en vissen. Maar het laten liggen van besmette dode dieren ver hoogt het risico op het ontstaan van de ook voor de mens gevaar lijke soorten B of E. In de ontbindende kadavers kun- De Zeeuwse havens zullen de komende jaren sterker groei en dan andere havens in Ne derland. Dat is de conclusie die het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) trekt na een onderzoek in opdracht van het ministerie van Econo mische Zaken. Voor de zeehavens in Nederland zijn de laatste jaren plannen opge steld voor de verdere ontwikkeling tot het jaar 2010. Het NEI heeft onderzoek gedaan naar de inves teringsplannen in de Nederlandse haven voor een goede beoorde ling van de noodzaak van de plan nen en het te verwachten rende ment. Ruimte Het havengebied Terneuzen be schikt op dit moment over minder nen trouwens ook andere ziekte kiemen voorkomen die gevaar op leveren voor mens of dier. Zeezoogdieren Het komt voor dat dode zeehon den, bruinvissen, dolfijnen of ande re zeezoogdieren aanspoelen. Om deze dieren te kunnen bescher men is het nodig te weten onder welke omstandigheden de dieren leven en wat de doodsoorzaak is. Vandaar dat het van belang is alle gevallen van sterfte te melden. Na melding worden de dieren door het Rijksmuseum voor Natuurhis- torie in Leiden onderzocht en wordt de doodsoorzaak vastge steld. Informatie Dit artikel is ontleend aan het in formatieblad 'Sterfte van vogels, vissen en zeezoogdieren. Het in formatieblad is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. dan 20 hectare grond om uit te geven. Het uitgiftetempo bedraagt ongeveer vijf hectare per jaar. Toch is de ruimte over vier jaar niet uitgeput. In het Plan van aan pak kanaalzone Zeeuwsch Vlaan deren zijn afspraken vastgelegd om ook in de toekomst aan de vraag te kunnen voldoen. Zo lig gen er mogelijkheden in de uitbrei ding van de Axelse Vlakte. In Vlissingen is sprake van een specifiek gebied, ver buiten de stedelijke bebouwing, dat geheel is bestemd voor havenactiviteiten. Dat heeft geresulteerd in een wijd- se invulling met nog voldoende grond om uit te geven. Alles bij elkaar, volgens de onder zoekers, voldoende reden om aan te nemen dat aan de te verwach ten vraag is te voldoen. Op Deltahoogte Het artikel over de zeehavens is ontleend aan 'Op Deltahoogte', een uitgave van de economische promotiegroep Zeeland; een soort nieuwsbrief voor het bedrijfsleven. De nieuwsbrief bevat verder arti kelen overTechnovatie, schakel tussen bedrijfsleven en onderwijs; het nieuwe bedrijvencentrum 's- Gravenpolder; een interview met de nieuwe gedeputeerde voor ruimtelijke ordening; de speur tocht naar buitenlandse investeer ders; de complimenten van minis ter Wijers; versterking van de stadscentra Goes en Terneuzen; de pijlen van het Amerikaanse overslagbedrijf Arrow op Vlissin- gen-oost; verbetering van de posi tie van het Zeeuwse wegtransport; met de fiets naar het werk onder het motto 'trap eens wat vaker naar de baas'; oesters voor de Raad van Europa en tot slot de be weeglijkheid van het gemeentebe leid van Tholen. Op Deltahoogte is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 01180-31400. De provincie heeft bij Onder de Molen te Oud-Vossemeer drastische maatregelen getroffen om het verkeer te dwingen snelheid te minde ren. Op camping Stavenisse aan de Scheldseweg in Stavenisse wordt morgen (vrijdag) een zomermarkt en braderie georganiseerd. Tussen twee uur 's middags en negen uur 's avonds is er volop vertier te vinden voor iedereen. De hele dag door worden de kinderen vermaakt met ondermeer goochelacts, ballonnen blazen en buikspreken. Met een spe ciale, gratis, rittenkaart kunnen ze verschillende onderdelen van de zomermarkt gratis bezoeken. Een hondenvereniging uit Oosterhout verzorgt vrijdag demonstraties dres suur en het spectaculaire pakwerk, met zeven honden. Verder zijn er diverse behendigheidsspelen voor de bezoekers. Buiten de braderie staan een aantal stands rond het thema 'hobby thuis'. Men kan er zich informeren over hoe de komende lange winteravon den te vullen. Mevr. A. van Dok-van Weele. staatssecretaris van economische zaken, brengt maandag 14 augustus een bezoek aan Zeeland. Het centra le gespreksthema is ruimte vooi recreatie. Het toeristisch beleid van het rijk is beschreven in de nota ondernemen in toerisme. Delen hier van zijn verwerkt in de nota ruimte voor economische activiteit. Bij een eerder werkbezoek van mevr. Van Dok, in februari, heeft ze laten weten, met de Zeeuwen nog eens verder te willen praten als de discus sie over de vernieuwing van het streekplan zich wat meer aftekent. In het vroege najaar begint de inspraak over de beslispuntennotitie actualisering streekplan. De staats secretaris spreekt in het provincie huis met gedeputeerde staten, bezoekt camping de Paardekreek en de jachthaven Delta Marina, allebei in Kortgene en maakt nog een vaar tocht op de Oosterschelde met de uit 1909 daterende jachthoogaars De Wet, van Colijnsplaat naar Katse Veer. Orde voor commissaris. De com missaris van de koninging van Zee land W.T. van Gelder heeft samen met zijn collega's van Noord-Bra bant en Limburg het ereteken van grootofficier in de Kroonorde van België gekregen. Zij kregen de onderscheiding voor hun inzet voor grensoverschrijdende samenwer king. Jarenlang deden de bewoners van Onder de Molen te Oud-Vosse meer hun beklag bij de gemeente en de provincie. Met hoge snelheid denderde het verkeer dagelijks over het bochtige, smalle stukje provinciale weg in de bebouwde kom van het Thoolse dorp. Levensgevaarlijk voor overste kende schooljeugd, terwijl de tril lingen ook niet best waren voor de huizen die vlak langs de weg staan. Het gereedkomen van de Philips- en de Oesterdam en de Drie keer voor de VVV, twee keer voor café Havenzicht te Sint-Anna- land en negen keer voor de Thoolse campinghouders spant Vossemeer- der Ted Frigge de komende weken zijn twee haflingers in. Vorig jaar beleefde de tocht per huifkar over Tholen zijn primeur met drie ritten voor de VVV. Het idee sloeg aan en krijgt deze zomer een vervolg op grotere schaal. Frigge heeft de banken in zijn huif kar bekleed en ramen in liet zeil gemaakt. Een brede trap met leuning moet ouderen het instappen verge makkelijken. De rit per huifkar biedt aanleg van een bedrijventerrein aan de Molenweg hadden de laat ste jaren een toename van het ver keer tot gevolg. Eind vorig jaar roerden de bewoners hun mond tijdens een door de provincie belegde hoorzitting. Daar werd afgesproken welke maatregelen getroffen zouden worden, geld was er al voor vrijgemaakt. Het duurde tot na Pinksteren eer met het karwei werd begonnen. Inmiddels is het gereed en merken de bewoners al dat de maatrege- de mogelijkheid om het Thoolse landschap en de historische gebou wen eens op een andere manier te leren kennen. Eigenaar B. de Man van café Havenzicht vindt de huifkartochten zo'n leuk initiatief, dat hij zijn klan ten, toeristen en inwoners van Sint- Annaland een gratis rit wil aanbie den. Op 19 juli om drie uur en 9 augustus om zes uur vertrekt de wagen vanaf het café. len effect hebben. Op drie plaat sen zijn versmallingen aange bracht, zodanig dat twee auto's elkaar niet kunnen passeren. Op de hoger liggende uitstulpingen van het (vijf jaar geleden aange legde) trottoir zijn niet alleen reflccticplaten geplaatst, maar ook nog lichtzuilen die de obsta kels in het donker zichtbaar moe ten maken. Komend vanaf de Oud-Vossemeersedijk is er vlak voor de Molenstraat een verho ging aangebracht midden in het Tochten onder leiding van een VVV-gids staan gepland op 21, 22 en 28 juli, respectievelijk in Sint- Maartensdijk (VVV-kantoor Haven), Tholen (Markt) en Sint- Annaland (Havenplein). Het vertrek is om twee uur 's middags en de tochten duren ongeveer een uur. Bij veel aanmeldingen wordt een extra ronde gereden. Tenslotte de campings. Bij de Krab- wegdek. Even verderop, onderaan de oude moleiiberg, ligt nu een zebrapad (voorheen was een over steekplaats voor voetgangers aan gegeven). En verderop, voorbij de Molenweg, is ook weer een verho ging in het wegdek gemaakt. De beide grote plateaus - een jaar geleden aangelegd onderaan de Molendijk en net bovenop de Oud-Vossemeersedijk - blijven gehandhaafd. Het hele stuk weg is opnieuw bestraat met geluidarme klinkers. benkreek in Sint-Annaland is een rit gepland op 31 juli om 2 uur. Bij de Pluimpot in Scherpenisse op 7 augustus om 10 uur en op 14 augus tus om 2 uur. Camping Gorishoek te Scherpenisse is op 7 augustus om 2 uur aan de beurt en op 14 augustus om 10 uur. Op 8 augustus zijn de Muie in Sint-Maartensdijk en cam ping Stavenisse aan de beurt, respectievelijk om 10 en 2 uur. Ten slotte vertrekt de huifkar op 15 augustus opnieuw vanaf beide laatstgenoemde campings, maar dan zijn de tijdstippen juist omgewis seld. Juli is inmiddels over de helft en de zomer lanceert een nieuwe aan val. Het ziet er naar uit, dat het seizoen hoge ogen wil gooien in het klassement van warmste zomers in deze eeuw. Er moet natuurlijk wel een boel worden goedge maakt, want juni was aan de koe le kant. Het absolute record bedraagt 21.4 graden in juli 1994. Nooit eerder was een maand in ons land zo warm geweest, sinds de metingen in 1706 begonnen. De hoogste temperatuur in de afge lopen maand bedroeg 31.5 graden op 30 juni, gemeten te Oost-Maar land. De laagste temperatuur was 3.2 graden in Twenthe, in de vroege ochtend van 2 juni. De start van de zomer verliep ook koel, want juni had bepaald geen trek om de thermi sche registers meteen open te trek ken. Het wachten was op de langste dag, vaker een moment waarop de bakens worden verzet. In 1994 lukte dat immers ook: na een koel begin van de maand was het slot toen volop zomers. Ook dit jaar lukte dat. Om en nabij de 21ste keerde het tij en draaide de zomer op volle toeren. Juni was een maand met twee gezichten. De eerste achttien dagen waren koel en nat, althans op som mige plaatsen, met name in het noorden van het land. We lagen in een diep dal en van tijd tot tijd trok ken er 'koude putten' over ons land en die zorgden overdag soms voor bedenkelijk lage temperaturen. Hal verwege de maand kwam de maxi mumtemperatuur soms amper boven de 12 graden uit en dan spreek je van een zachte winterdag. Er werd ech ter een geweldige eindspurt ingezet, zodat aan het einde van de rit de maand maar een halve graad bene den normaal bleef. Op ons landelijk instituut in De Bilt werd een gemiddelde in de klimaat- boeken opgetekend van 14.7 graden, tegen 15.2 normaal volgens het langjarig gemiddelde. De verschil len tussen de eerste en de laatste tiendaagse periode waren enorm. De eerste decade kreeg 12.5 graden als gemiddelde etmaaltemperatuur, de laatste decade 18.4 tegen 15.8 gra den normaal. Ondanks het koele begin kreeg De Bilt nog zes zomerse dagen. Tropische dagen van meer dan 30 graden kwamen niet voor, maar in het zuiden van ons land luk te dat wel op 28 en 30 juni. De zon deed het niet onaardig, ondanks de koelte, dankzij de posi tieve bijdrage van de laatste decade. Het landelijk gemiddelde kwam uit op 189 uur, tegen 196 uur normaal. Bloemendaal kreeg ruim 214 uur zon, tegen 172 uur op het vliegveld Zuid-Limburg. De neerslag was nogal grillig ver deeld, maar over de landelijke hoofdstations was de oogst 64 mm, tegen 67 normaal. Lauwersoog kreeg 98 mm, tegen 36 op Volkel. De normale hoeveelheden liepen uiteen van 45 mm in het Waddenge bied tot 85 mm in het zuiden van Limburg. Op enkele plaatsen in Drenthe werd de 100 mm overtrof fen. De landelijk grootste etmaal som kwam op naam van Westdorpe, waar op 9 juni 25 mm werd afgetapt. Op zeven dagen werden ergens in het land bliksemontladingen waar genomen. Wilt ii een in de K.K. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? Dal kan, als het om foto's van onie'eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Kendrachthode, Postbus 5, 4697 Z(, Sint Anna- land, tel. (11665-2752 en ii krijgt ii» foto-herinnering thuis. Een samenzangavond van psalmen volgens de berijming van Datheen vindt zaterdag plaats in de hervorm de kerk te Middelharnis. De bijeen komst wordt georganiseerd door de stichting Musica Sacra, die dit doet ten behoeve van noodlijdende in stanties. In februari is in de Grote Kerk te Tholen al een cd/mc opge nomen, waarvan de netto-opbrengst bestemd wordt voor het gerefor meerd psychiatrisch ziekenhuis in Bosch en Duin. In Middelharnis zullen een aantal psalmen van de cd gezongen wor den, maar ook andere bekende psal men van Datheen. Pieter Heijkoop uit Yerseke begeleidt de samenzang op het orgel en brengt ook een improvisatie ten gehore. J. Rom- mens uit Krabbendijke zal iets ver tellen over het leven van Petrus Dat heen (1531-1588). De avond, die om half acht begint, is gratis toegan kelijk. Wél wordt er gecollecteerd. De kerk is om zeven uur open. Vijf tuinen op Tholen zijn zaterdag tussen tien en vier uur geopend voor het publiek. Zo'n groot aantal werd nog niet eerder bereikt tijdens de twee jaar geleden geïntroduceerde toon-tuindag. Vorige maand waren drie tuinen te bezichtigen en van die gelegenheid maakten zo'n 150 belangstellenden gebruik. Voor het eerst stelt de familie J.C. Knuist, Burg. Wagthoplein 2 (te bereiken via Molenvlietsedijk en Burg. Van Berchemstraat) in Tholen haar fuchsiatuin open voor hel publiek. Er is een uitgebreid assorti ment in optimale conditie verkeren de planten te zien. Op de hoek Plaat- weg/Stoofweg (tegenover de vei ling) in Sint-Annaland ligt het proefveld van de zaadteeltstudieclub Eiland Tholen, de initiatiefnemer van de toon-tuindag. Ruim een hec tare eenjarige zaaibloemen staat et in volle bloei. De overige drie tuinen waren ook een maand geleden te bewonderen. Aan de Bram Groenewegeweg in Poortvliet bij de familie Koppenhol is dat de rozentuin in combinatie met plantenborders, fruit- en sierbo- men en een moestuin. De familie Balk, Zuidplantsoen 5 in Poortvliet heeft een uitgebreid assortiment in- en uitheemse bloeiende planten in de tuin, die herkenbaar is aan een grote vijver langs de weg. Even bui ten Sint-Maartensdijk ligt rondom de voormalige watermolen de tuin van de familie Van Gurp. Deze is te bereiken via de Zoetemelkseweg (aangegeven met borden). Het afwisselende landschap en de kleur rijke borders combineren fraai met de expositie van beelden van Anton Beysens. Tuinliefhebbers kunnen al dit moois zaterdag gratis bekijken. Wél wor den bezoekers in de gelegenheid gesteld een bijdrage te geven voor de blinde medemens. Omroep Zeeland besteedt in het cul tuur-historisch programma 'de tijd machine' aandacht aan Tholen. In de uitzending, zondag a.s. van tien tot elf uur, komen de Grote Kerk van Tholen, streekmuseum de Meestoof in St. Annaland en het orgel in de N.H. Kerk van Poortvliet aan bod. De tijdmachine is een programma van Tiny Polderman, Peter Sijnke en John van Waes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7