THOLENDERWIJS Haringkampioen Tholen steekt met +57 gunstig af bij dalend aantal banen Werkloosheid stijgt licht tot 621 mensen Schadeclaim informatierubriek van de gemeente Tholen KENNISGEVING VAN MEDEDELING BESLUITEN WAT LIGT TER INZAGE? SPREEKUUR B&W KENNISGEVING VAN MEDE DELING ONTWERP-BESLUIT ROUTE CHEM0CAR JULI BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN BEANTWOORDING VRAGEN KERNBEZ0EK SINT-ANNALAND Donderdag 20 juli 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT WET MILIEUBEHEER: GROENTE-, FRUIT-EN TUINAFVAL APART Ophaalschema Aantal ondernemingen groeide met +45 Het aantal arbeidsplaatsen in Thoolse bedrijven is vorig jaar met 57 gestegen. Dat blijkt uit de bedrijvendynamiek 1994 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland (KvK). Deze groei steekt gunstig af bij de situatie elders in onze provincie: Wal cheren zag het aantal arbeidsplaatsen vorig jaar dalen met maar liefst 309, Schouwen-Duiveland met 10. Naast Tholen boekte ook de Bevelanden (met name Goes en Reimerswaal) groei: 143 banen. Holdings De werkloosheid op Tholen is vorige maand met 2.81% Jongeren gestegen van 604 tot 621Ten opzichte van een jaar gele den is er echter sprake van een daling met 11.16%, goed voor 78 mensen die aan de slag zijn gekomen in vergelij king met juni 1994. Onderverdeeld in geslacht zijn er 315 mannen zonder baan en 306 vrouwen. 260 mensen langer dan een jaar zonder baan Landbouw/visserij Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op de artikelen 3.44 en 3.45 van de Algemene wet bestuursrecht bekend, dat door hen op 6 juli 1995 onder oplegging van voor schriften om nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen, dan wel zoveel mogelijk te beperken vergunning is verleend op grond van de Wet milieubeheer naar aanleiding van de aanvra gen van: 1. N.V. Delta Nutsbedrijven, Poelendaelesingel 10 te Middel burg, voor het oprichten en in werking hebben van een warm tekrachtkoppelingsinstallatie, gelegen aan de Randweg 3 te Poortvliet, kadastraal bekend Poortvliet, sectie M, nummer 685; 2. N.V. Delta Nutsbedrijven, Poelendaelesingel 10 te Middel burg, voor het oprichten en in werking hebben van een warm tekrachtkoppelingsinstallatie, gelegen aan de Leguitsedijk 1 te Oud-Vossemeer, kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sectie L, nummer 2; 3. N.V. Delta Nutsbedrijven, Poelendaelesingel 10 te Middel burg, voor het oprichten en in werking hebben van een warm tekrachtkoppelingsinstallatie, gelegen aan de Molenvlietse- dijk 15b te Tholen, kadastraal bekend Tholen, sectie O, num mer 152. 4. Loonbedrijf M.M. Hage, Hogeweg 17 te Poortvliet, voor het oprichten en in werking hebben van een agrarisch loonbedrijf, gelegen aan de Hogeweg 17 te Poortvliet, kadastraal bekend Poortvliet, sectie L, nummer 497; De besluiten en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 21 juli 1995 gedurende zes weken op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Indien het col lege daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt kunnen de stukken gedurende deze zes weken tevens elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het verzorgingstehuis Sint Maartenshof, Bloemen- laan 2 te Sint-Maartensdijk worden ingezien. Ingevolge artikel 20.1, eerste lid en artikel 20.6 van de Wet milieubeheer en artikel 6.7 van de Algemene wet bestuursrecht staat gedurende zes weken met ingang van de dag na de dag waarop het besluit ter inzage is gelegd beroep open bij de Afde ling Bestuursrechtspraak van de Raad van State voor: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ont werp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daar van zijn aangebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden ver weten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ont werp van het besluit. De besluiten worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij gedurende de beroepstermijn beroep is ingesteld en bij de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State een verzoek om voorlopige voorziening is gedaan. Het beroepschrift moet worden gericht en gezonden aan de Raad van State, Afdeling Bestuursrechtspraak, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Het verzoek tot voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Sint-Maartensdijk, 20 juli 1995 Burgemeester en wethouders van Tholen. Bestemmingsplan "Bedrijfsterrein" Sint Philipsland); Provincialeweg 2e fase: Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen maken bekend, dat met ingang van 21 juli 1995 op grond van artikel 31 van de Wet op de ruimtelijke ordening tijdens de kantooruren ter gemeentesecretarie van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het onherroepelijk geworden bestemmingsplan "Bedrijfsterrein (Sint Philips- land)", Provincialeweg 2e fase. Sint-Maartensdijk, 20 juli 1995 Burgemeester en wethouders van Tholen. Bestemmingsplan "Buitenzorg III" (Tholen), 2e her ziening Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen maken bekend, dat met ingang van 21 juli 1995 op grond van artikel 31 van de Wet op de ruimtelijke ordening tijdens de kantooruren ter gemeentesecretarie van Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het onherroepelijk geworden bestemmingsplan "Buitenzorg III" (Tholen), 2e herziening. Sint-Maartensdijk, 20 juli 1995 Burgemeester en wethouders van Tholen. Géén GFT-afval As van open haard Asbakinhoud Vogelkooizand Stofzuigerzakken (en inhoud) Honde- en katteharen Luiers Melkpakken en vruchtesappakken Kattebakkorrels GFT-afval Schillen en resten van groenten, fruit, aardappelen Etensresten (jus, vet, botjes, visresten (ook graten), kaas/ broodkorsten Eierschalen Pinda's en noten (doppen) Koffiefilters, koffiedik, theebladeren en theezakjes Snijbloemen, kamerplanten, gras, stro en bladeren Klein snoei-afval en planten, zoals gras uit de tuin (géén grond) EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Burgemeester en wethouders van Tholen delen, gelet op artikel 3.19, tweede lid en derde lid en artikel 3.20, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht en artikel 13.4 van de Wet milieu beheer mede, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorschriften om nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen, dan wel zoveel mogelijk te beperken op de ingediende aanvraag voor een vergunning ingevolge de Wet milieubeheer van: De heer E.J.M. Weterings, Hoenderweg 32 te Sint-Annaland, voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor het repareren en stallen van boten, gelegen aan de Ceciliaweg 6 te Sint-Annaland, kadastraal bekend Sint-Annaland, sectie H, nummer 462. Het ontwerp-besluit, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 21 juli 1995 gedurende vier weken ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Indien het college daartoe een schriftetijk verzoek ontvangt kunnen de stukken gedurende deze maand tevens elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis Sint-Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk worden ingezien. Na deze datum liggen de stukken tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van het gevraagde besluit, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage op de gemeentesecretarie, Markt 1-5 te Sint-Maartens dijk. Binnen vier weken na de dag waarop het ontwerp van het besluit ter inzage is gelegd, kan een ieder gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de besluiten schriftelijk bij ons college inbren gen. De ingekomen bedenkingen worden mede ter inzage gplegd. Degene die schriftelijk bedenkingen inbrengt kan verzoe ken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt zal een ieder voorts in de gelegenheid worden gesteld tot een gedachtenwisseling over het ontwerp-besluit en tot het inbren gen van gemotiveerde mondelinge bedenkingen daartegen. De aanvrager wordt in de gelegenheid gesneld daarbij aanwezig te zijn. Sint-Maartensdijk, 20 juli 1995 Burgemeester en wethouders van Tholen. Gisteren is de chemocar weer begonnen met zijn ronde om klein chemisch afval bij HUISHOUDENS op te halen. In iets meer dan een week worden alle woonkernen en het buitengebied aange daan. Voor eenieder een mooie gelegenheid de milieubox leeg te maken. U moet de in de milieubox ingezamelde schadelijke stoffen PER SOONLIJK aan de chauffeur van de chemocar afgeven. Bent u niet thuis, zet het afval dan NIET LANGS DE STRAAT, maar bewaart u het tot de volgende inzameling of laat u het door buren of kennissen afgeven. In het Thoolse buitengebied (wegen buiten de bebouwde kom) rijdt de auto niet langzaam. Wanneer inwoners in dit gebied afval willen afgeven, moeten zij dit telefonisch kenbaar maken, tel. 01666-3727. Dit kan tot en met de dag vóór de dag, waarop het afval in het buitengebied wordt opgehaald. DATUM WOONKERN donderdag 20 juli Tholen ten zuiden van de Ten Ankerweg vrijdag 21 juli Tholen ten noorden van de Ten Ankerweg maandag 24 juli Oud-Vossemeer dinsdag 25 juli Poortvliet en Scherpenisse woensdag 26 juli Sint-Maartensdijk donderdag 27 juli Sint-Annaland vrijdag 28 juli Stavenisse en het Buitengebied De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 24 juli 1995 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De spreekuren van burgemeester H.A. van der Munnik en wet houder ing. J. van der Jagt komen te vervallen. Loco-burgemeester P. van Schetsen en de wethouder ing. J. Ver- sluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. 29 juli: openstelling klein gevaarlijk afval-depot Op zaterdag 29 juli van 8.00 tot 12.00 uur is het klein gevaarlijk afval-depot geopend. Daar kunt u zich op de werk plaats aan de Langeweg 49 te Scherpenisse ontdoen van afge werkte olie, huishoudelijk afval, grof afval, steenpuin en tuinaf val. Op aanwijzing van de beheerder kunnen de diverse afval- soorten in de daartoe geplaatste containers worden gedepo neerd. Het K.G.A.-depot is gratis voor particulieren. Bedrijven kunnen tegen betaling kleine hoeveelheden K.G.A. en olie inle veren. Heeft u vragen over het aanbieden van klein chemisch afval of andere afvalstoffen neem dan contact op met telefoon nummer 01666-3727. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - een bouwaanvraag van J. van Dijke, Noordstraat 29 te Sint- Annaland, ingediend op 10 juli 1995, voor het bouwen van een woning met garage op een perceel aan het Vroonland te Sint- Annaland; - een bouwaanvraag van C. Knuist, Hoogstraat 8 te Tholen, ingediend op 6 juli 1995, voor het vergroten van een (bijlkeu ken op het perceel Hoogstraat 8 te Tholen; - een bouwaanvraag van T.C. den Blanken, Oudelandsedijk 2 te Stavenisse, ingediend op 6 juli 1995, voor het bouwen van een garage/berging op het perceel Oudelandsedijk 2 te Stavenisse; - een bouwaanvraag van Firma Jansen, Slabbecoornweg 9 te Tholen, ingediend op 4 juli 1995, voor het bouwen van een woning met garage op het perceel Slabbecoornweg 45 te Tho len; - een bouwaanvraag van H. Reichel, Buschloherstrasse 13 te 58515 Ludenscheid (D), ingediend op 7 juli 1995, voor het plaatsen van stalen dakpanplaten op het perceel Geertruida- weg 2 (kavel nr. 4) te Scherpenisse; - een bouwaanvraag van D. Dorst, Oude Sint-Annalandseweg 1 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 12 juli 1995, voor het bou wen van een landbouwmachineberging op het perceel Oude Sint-Annalandseweg 1 te Sint-Maartensdijk; - een bouwaanvraag van J.P.J. Etienne, Patrijzenweg 57 te Oud- Vossemeer, ingediend op 12 juli 1995, voor het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Patrijzenweg 57 te Oud-Vosse meer; - een bouwaanvraag van J.J.P. Geluk, Kuipersdreef 81 te Tho len, ingediend op 12 juli 1995, voor het verbouwen van een woning op het perceel Wal 9 te Tholen. Sint-Maartensdijk, 20 juli 1995. Op 7 juni jl. werd er in het gemeenschapscentrum "de Wellevaete" in Sint-Anna land een kernbezoek gehou den. Enkele tientallen inwo ners van de kern Sint-Anna land maakten ten overstaan de van burgemeester en wethouders opmerkingen of stelden vragen over specifie ke aangelegenheden in de kern. Niet alle opmerkingen en vragen konden diezelfde avond worden afgedaan. Een aantal zijn voor nader onderzoek door het college "mee naar huis genomen". Onderstaand volgt de beant woording daarop. Vraag: Wil het college een waarschuwingsbord aan het begin van het toegangspad naar de peuterspeelzaal plaatsen? Antwoord: Gelet op het karakter van het pad zal niet tot plaat sing van een bord worden overgegaan. Aangezien dit pad alleen gebruikt wordt door zogenaamd bestemmingsverkeer wordt er geen effect van dit bord verwacht. Vraag: Wil de gemeente de sloot achter de Huijgensstraat dem pen in verband met stankoverlast, ongedierte en gevaar voor kinderen? Antwoord: Gelet op het feit dat op de bedoelde sloot nog een overstort uitkomt is het onmogelijk de sloot te dempen. Ook na opheffing van het overstort is het niet de bedoeling de sloot te dichten. Binnen de bebouwde kommen dient voldoende opper vlaktewater aanwezig te blijven voor de afvoer van grondwater via drains. In de nabije toekomst zullen namelijk alle drains en in sommige gevallen ook de hemelwaterafvoeren afgekoppeld worden van de riolering. Afvoer naar een sloot is dan het alter natief. Na het vervallen van het overstort wordt het wel mogelijk om een "kindvriendelijke" oever aan te leggen. Vraag: Opgemerkt is dat de Huijgensstraat gevaarlijk is voor kin deren aangezien deze te bochtig zou zijn, er te hard gereden wordt, er geen trottoirs zijn en kinderen vanuit brandgangen direct de straat oplopen. v Antwoord: Bochten in een straat reduceren de snelheid waar mee in die straat gereden wordt. Uit dit oogpunt spreekt de stel ling zichzelf tegen. Aanleg van drempels of andere snelheids- remmende maatregelen voegt weinig toe. De situatie in de Huij gensstraat verschilt niet wezenlijk met die in andere straten. Maatregelen worden dan ook niet overwogen. Vraag: Met betrekking tot het sport- en gemeenschapscentrum "de Wellevaete" is gevraagd om: -uitbreiding van de bergruimte in de sportzaal; -uitbreiding van de tribune; -uitbreiding (met podium) van de evenementenzaal. Antwoord: Zoals tijdens de hoorzitting reeds kenbaar gemaakt is, kunnen deze wensen niet vervuld worden. Bovendien is bij de bouw van dit gemeenschapscentrum bewust gekozen voor een voorziening van de huidige omvang. Het is daarnaast onmoge lijk om een voorziening qua omvang en inrichting te baseren op gebruik dat zeer incidenteel voorkomt, temeer daar ook de sport zaal voor evenementen gebruikt wordt. Vraag: Gevraagd is om plaatsing van waarschuwingsborden ter beteugeling van de snelheden waarmee op de Veilingweg gere den wordt. Antwoord: Van het plaatsen van waarschuwingsborden mag nauwelijks effect verwacht worden daar ook nu de maximum snelheid 50 kilometer bedraagt. Aangezien het hier een ontslui- tingsweg van een industrieterrein betreft is de materiaalkeuze voor het wegdek hieraan aangepast. Verlaging van de te hoge snelheden zou dus op een andere wijze bewerkstelligd moeten worden zoals voorlichting, politiecontrole etc. Vraag: Kan het voetpad Veilingweg doorgetrokken worden? Antwoord: Bij de reconstructie van de Veilingweg is doortrek king van het voetpad tot aan de zeedijk aan de orde geweest. Gelet op de meerkosten, welke voornamelijk veroorzaakt zouden worden door het vele extra werk wat doortrekking met zich mee brengt is besloten om het voetpad te beëindigen ter hoogte van de Ceciliaweg. Voor het college is er geen aanleiding om op de toen genomen beslissing terug te komen. Vraag: Kan een bord geplaatst worden bij het grasveldje aan de Huijgensstraat waarbij een verbod tot het uitlaten van honden ingesteld wordt? Antwoord. Bekend is dat bouwterreinen welke enige tijd braak liggen geliefde plaatsen zijn voor hóndenbezitters om hun dier uit te laten. Daarnaast trekken dergelijke terreintjes kinderen aan om er te spelen. Het plaatsen van een bord verboden voor hon den zien we niet als een oplossing. Momenteel heeft een aanne mer optie op het perceel. Een bouwplan is ingediend zodat we ervan uitgaan dat het bedoelde perceel binnen niet al te lange tijd bebouwd zal worden. Voor de kinderen is dan nog speel ruimte voldoende aanwezig. In de bestaande wijk zijn twee speelterreintjes voor de kleintjes terwijl in de nieuwe wijk op kor te termijn een derde wordt aangelegd. Vraag: Kunnen maatregelen genomen worden tegen het gebruik door bromfietsers van het pad achter de woningen in de Burg. Baasstraat en Burg. Smitstraat? Antwoord Het berijden van achterpaden door bromfietsers is op meer plaatsen een probleem. Dezè paden dragen het karakter van trottoir en mogen derhalve niet door (brom)fietsers bereden worden. Het aanbrengen van sluisjes of andere barrières kan dit gebruik belemmeren, maar belemmert evenzeer het andere gebruik te veel; immers deze paden fungeren ook als toegang tot achtererven en schuurtjes. Vraag: Wie is er verantwoordelijk voor het onderhoud van de dijktaluds bij het strandje en kan het hele dijkvak opengesteld worden zodat er een leuke wandelroute ontstaat? Antwoord: Het bedoelde dijkvak is eigendom van een levens verzekeringsmaatschappij, welke het verpacht voor beweiding. De pachter ontvangt van de gemeente een bedrag voor het toe laten van recreanten op dit gedeelte. Dit betreft voornamelijk sportvissers. Het onderhoud wordt door de pachter uitgevoerd. Het aanleggen van een volledige wandelroute ligt niet in ons voornemen. Vraag: Van diverse zijden is aandacht gevraagd voor de ver- keersonveilige situatie in de Bierensstraat. Antwoord: Zoals tijdens de hoorzitting ook naar voren is gebracht, zal de situatie in de Bierensstraat nader worden onder zocht. De Thoolse haringspecialist Antoine Christiaens kreeg de beker uit handen van burgemeester Boelhouwer van Wouwe uit Katwijk. (Foto Visserijnieuws). De 23-jarige Antoine Christiaens uit Tholen is nationaal kampioen haringschoonmaken geworden in de categorie detailhandel. De car rosseriebouwer, die in zijn vrije tijd werkt bij vishandel Schot-van Dijke uit Tholen, kwam zeer ver rassend als winnaar uit de bus. In 7 1/2 minuut maakte hij 22 harin gen schoon, waarvan de jury er 19 zonder graten en velletjes goed keurde. Behalve twee bekers, een definitie ve en een wisseltrofee, kreeg Antoine een oorkonde en 150 gul den. VERVOLG VOORPAGINA Voorts voerden zij aan, dat Kooien de publiciteit mede zelf heeft ver oorzaakt. Tenslotte werd de omvang van de schadeclaim betwist. De rechtbank concludeerde gisteren eveneens, dat het verzoek tot mate riële schadevergoeding niet kan sla gen. Artikel 89 is geen geëigende procedure. Kooien staat de moge lijkheid open om te proberen via de burgerlijke rechter alsnog een scha devergoeding te krijgen, aldus de rechtbank. Uitsluitend de door de Thoolse foto graaf gevraagde 450 gulden voor immateriële schade wijst de recht bank toe. Deze is gebaseerd op 150 gulden per dag, voor de drie dagen dat Kooien voor ondervraging door de politie in de cel zat: van 11 juni 1992 om 8.30 uur tot 13 juni 20.17 uur. Over heel Zeeland - boven de Wes- terschelde - gezien nam het aantal bedrijven met 662 toe, maar daalde de werkgelegenheid. Het aantal arbeidsplaatsen dat geschapen wordt in opgerichte bedrijven daalt, terwijl er bij de opgeheven ondernemingen sprake is van een groter verlies aan banen dan in voorgaande jaren. Voor het eerst sinds jaren is er spra ke van een afname. Tholen begon in januari 1994 met 1031 geregistreerde ondernemin gen. De groei bestaat uit twee onder delen: de natuurlijke aanwas (oprichtingen minus opheffingen) en het migratiesaldo (immigratie minus emigratie). Er kwamen 80 nieuwe bij, 7.8% van het totaal boven de Westerschelde. Stoppen deden 45 bedrijven of 4.3% van Zeeland, zodat de natuurlijke aan was 35 bedroeg, 3.5% van de hele provincie boven de Westerschelde. Vorig jaar vestigden zich op Tholen 10 bedrijven meer dan er vertrokken 22-12. Inclusief de verplaatsingen binnen Midden- en Noord-Zeeland waren die aantallen 24-14. Het aan tal Thoolse ondernemingen groeide daardoor vorig jaar met 45 tegen over 37 in 1993. De werkgelegenheidsontwikkeling toont aan, dat de nieuwe bedrijven op Tholen zorgden voor 102 arbeidsplaatsen, maar de opgeheven ondernemingen deden die winst nagenoeg als sneeuw voor de zon verdwijnen: 101. Het aantal immi graties, de bedrijven die verhuisden van bijvoorbeeld Brabant naar Tho len, zorgden voor 121 banen. Het aantal van Tholen vertrokken onder nemingen nam 65 arbeidsplaatsen mee, zodat er uiteindelijk toch een positief saldo van 57 was. Sinds 1987 is het aantal bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland met ruim een kwart gegroeid tot ruim 13.500. Bekeken per sector is de groei vorig jaar het grootst geweest bij de categorie overig, waaronder de agrarische sector, openbare nuts bedrijven en holdings vallen: +233. Zakelijke dienstverlening was goed voor +149, de verzorgende dienst verlening voor +92, de detailhandel voor +61, de groothandel voor +54, de industrie voor +44 en de bouw voor +28. Ten opzichte van 1993 nam de groei af bij de zakelijke en de verzorgende dienstverlening, als mede de groothandel. De industrie, bouw, detailhandel en vooral de sec tor overig zagen de groei (licht) toe nemen. Het aantal arbeidsplaatsen nam toe bij de sectoren overig, ver zorgende dienstverlening en de detailhandel. De werkgelegenheid in de andere categorieën nam af. Met name de vrouwen hebben het werkloosheidscijfer de afgelopen maand negatief beïnvloed, want dat percentage steeg met 9.68% terwijl dat van de mannen daalde met 3.08%. De 621 werklozen zijn ver deeld over Tholen (551) en St. Phi lipsland (70). Omgerekend naar inwonertal betekent dat een relatief hogere werkloosheid op St. Philips land dan op Tholen. De 70 van St. Philipsland zijn opgebouwd uit 26 mannen en 44 vrouwen; de 551 van Tholen bestaan uit 289 mannen en 262 vrouwen. Een verdere uitsplit sing geeft aan, dat er 27 langdurig werklozen (langer ingeschreven dan 1 jaar) zijn in St. Philipsland. Op Tholen zijn dat er 233. Uit de culturele minderheden is er 1 werk loze op St. Philipsland en 45 op Tholen. Tenslotte de jongeren beneden de 27 jaar: maar liefst 202 mensen brui send van energie zijn er op Tholen in die categorie zonder werk; op St. Philipsland 24. Wat beroepsgroe pen betreft, is er geen uitsplitsing per gemeente. Voor heel Zeeland zijn er in de algemene dienst, kan toorwerk, handel en metaal de mees te werklozen. Voor het rayon Oos- terschelde is er wel een cijfer over de vacaturemeldingen tot en met juni; het onderwijs spande de kroon met 357, gevolgd door de landbouw met 248, zakelijke dienstverlening met 193, horeca met 146, detailhan del met 118, gezondheidszorg met 109 en de bouw met 108 vacatures. In het rayon Oosterschelde is de landbouw en visserij de grootste bedrijfstak met 4725 werkzame mensen vanaf 15 uur of meer per week, gevolgd door de bouwnijver heid met 4685 en de detailhandel met 5465. De gezondheidsdiensten zijn goed voor 2945 arbeidsplaat sen, groothandel 2925, openbaar bestuur en defensie 2705, de voe- dings- en genotsmiddelenindustrie 2220 en het onderwijs 2050. In het Oosterscheldegebied werkten de arbeidsbureus van januari tot en met juni 224 ontslagaanvragen af, waarvan 67 in de gezondheidszorg. De sluiting van de bejaardentehui zen zoals Sint Maartenshof zal hier op van invloed zijn geweest, want die sector steekt er ver bovenuit. De zakelijke dienstverlening is tweede met minder dan de helft: 31. Op de derde plaats staat de detailhandel met 29 ontslagen in het eerste half jaar. 'V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 5