Gemeente Tholen groeit lste halfjaar 166 inwoners St. Philipslanders trouwen niet in eigen dorpshuis GefeliciteerdPeter Metskei H-1$ Rechtbank wijst 450 gulden toe van claim 2.2 miljoen -—sr,. r% Vestigingsoverschot groter dan natuurlijke groei i Voldoende kandidaten voor sportcommissie Mannen met drugs in Tholen Donderdag 20 jul 51e jaargang no De groei van Tholen zet door. In het voorbije eerste half jaar kwamen er 166 inwoners bij door een vestigings overschot van 98 en een geboorteoverschot van 68. St. Annaland nam toe met 53 mensen, St. Philipsland kreeg er 36 zielen bij, Poortvliet 30, Tholen 27, Stavenisse 25, Scherpenisse 11 en Oud-Vossemeer groeide nog licht met 3 mensen. Alleen St. Maartensdijk zag het inwonertal met 9 verminderen. Het vestigingsoverschot, het verschil tussen het aantal mensen dat zich op Tholen vestigt ten opzichte van de vertrokken inwoners, was het eerste half jaar groter dan de natuurlijke groei, het verschil tussen geboorten en overledenen. Vreemdelingen Walpot: ambtenaren sturen inwoners Nog geen enkel bruidspaar heeft het afgelopen eerste halfjaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid om in dorpshuis de Wimpel te St. Philipsland te trouwen. "Er waren wel twee paren aangemeld, maar bij nader inzien zijn die toch in het gemeentehuis te St. Maartensdijk getrouwd", zegt bureauchef burgerzaken L. den Braber. Niet spontaan Gemeentehuis officiëler 168 kinderen Avondopening gemeentehuis slaat aan Procentueel gering Gezinsverdunning Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Middelburgse rechtbank heeft slechts 450 gulden toegewezen van de schadeclaim van 2.190.000 gul den die fotograaf P.A.M. Kooien had ingediend wegens winstderving en immateriële schade. Dit omdat hij onder meer ten onrechte drie dagen in hechtenis was genomen voor ontucht met leerlingen van de openbare basisschool Ter Tolne in Tholen, waarvan Kooien eind okto ber werd vrijgesproken. Een tweede claim van 27.545 gulden wegens advocaatkosten is voorlopig aange houden. Raadsman mr. P.H. Doe- dens uit Utrecht moet binnen vier weken een specificatie van zijn rekeningen aan de rechtbank over leggen, waarna er alsnog een beslis sing volgt. Officier van justitie mr. D. Veurink had het ontbreken van een specificatie veertien dagen gele den ook al aangekaart op de zitting. Van de winstderving wil de recht bank echter niets weten. Daarvoor een schadevergoeding geven, is wet telijk niet mogelijk, aldus de drie rechters. Artikel 89 van het Wet boek van strafrecht biedt geen basis voor toekenning van schadevergoe ding, anders dan vanwege onderga ne verzekering, klinische overserva- tie of voorlopige hechtenis. De scha declaim stoelt voornamelijk op omzetverlies als gevolg van de negatieve publiciteit rond de gehele strafzaak en de daaraan voorafgaan de verdenking. Accountantskantoor Ooms uit Roosendaal had de claim van 2.2 miljoen gulden onder bouwd, wat door registeraccount mevr. S. van Nellen van de centrale recherche informatiedienst was gecontroleerd. Zowel de officier van justitie als landsadvocaat mevr. mr. C.M. Bitter vonden de winstderving geen gevolg van de drie dagen vrij heidsbeneming, maar van de publi citeit rond de strafzaak en dat valt niet onder artikel 89. ZIE VERDER PAG. 5 Als alles meezit kan de gemeente raad eind augustus een nieuwe com missie sport benoemen. Kandidaten konden tot zaterdag aangemeld wor den. "Er zijn tot nu toe zeven men sen aangemeld", vertelt ambtenaar sportzaken P. van der Vlies. "Maar ik mis nog enkele leden van de oude commissie, die van plan waren zich opnieuw kandidaat te stellen. Waar schijnlijk komen er dus nog kandi daten bij." De commissie sport gaat uit maximaal zeven leden bestaan. Ze worden, op voordracht van bur gemeester en wethouders, benoemd door de gemeenteraad. Vorig jaar wilden b. en w. de com missie afschaffen, maar een meer derheid van de gemeenteraad ver zette zich. Desondanks was het de enige adviescommissie die na de samenvoeging van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland niet meteen opnieuw werd ingesteld. Omdat de zittingsduur van de com missie samenviel met de zittingspe riode van de gemeenteraad, bestond de commissie in feite na 2 januari niet meer. Ondanks dat kwam ze na die datum nog in besloten vergade ringen bijeen. De oude commissie telde, na het bedanken door mevrouw C. Moeliker, nog zes leden: voorzitter T.W. Moerland, J. Smulders, J. Rijsdijk, L. Hage, J.A. van Nieuwenhuijzen en J. Pekelsma. Ook wethouder P. van Schetsen maakte deel uit van de commissie sport. Op 24 april nam de gemeenteraad het besluit om deze commissie opnieuw in te stellen. Haar taak is om wensen en behoeften op het ter rein van de sport in de Thoolse samenleving te signaleren en het college van burgemeester en wet houders hierover - alsmede over het sportbeleid - gevraagd of onge vraagd te adviseren. Ook St. Philipsland deelt in de groei. In bestemmingsplan de Luister zijn er heel veel huizen in aanbouw. 377 naar 383 vrouwen. Tholen-stad heeft daarvan het grootste aantal met 231 mannen en vrouwen. Scher penisse komst het meest gunstig naar voren met 36 gescheiden men sen. Het aantal vreemdelingen in de gemeente Tholen daalde van 523 op 30 april tot 515 per 1 juli. Daarente gen groeide het aantal mensen met een dubbele nationaliteit van 191 tot 208. De vreemdelingen zijn gecon centreerd in Tholen (176) en St. Maartensdijk (162). Daar wonen ook de meeste mensen met een dub bele nationaliteit: respectievelijk 76 en 44. Stavenisse telt slechts 8 vreemdelingen en 6 mensen met een dubbele nationaliteit. Zie verder pagina 3. Bij de herindelingsbesprekingen was handhaving van de huwelijks sluiting één van de hete hangijzers tussen de toenmalige colleges van b. en w. van Tholen en St. Philipsland. Het lukte uiteindelijk om die moge lijkheid te behouden, maar de aan staande St. Philipslandse bruidspa ren waarderen die inzet van het toenmalig college van b. en w. blijk baar niet. SGP-raadslid en oud-wethouder L. Walpot heeft echter sterk de indruk, dat de Thoolsë ambtenaren van de burgerlijke stand de aanstaande bruidsparen zodanig sturen, dat ze van de huwelijkssluiting in St. Phi lipsland afzien. "Men trekt zich niet spontaan terug. Ik heb inwoners gesproken, die in de Wimpel wilden trouwen, maar dan zegt de ambte naar: zou je dat wel doen. Jullie zijn de enigen die dat willen. Men voelt er dan niet veel voor om een uitzon dering te zijn en dan gaan ze om, want ze kijken ook tegen zo'n amb tenaar op. Het volgende St. Philips landse paar is dan weer de eerste en zo trouwt er niemand in de Wimpel. Secretaris Izeboud heb ik daarover al gebeld en die zei: we laten het aan de mensen zelf over, maar daar is wel wat op af te dingen. Er was des tijds ook toegezegd, dat het dorps huis aangepast zou worden om de kleine zaal voor trouwplechtigheden stijlvoller te maken, maar dat is niet gebeurd. Dat had men bij voorbaat moeten doen, want nu is het minder aantrekkelijk om in de Wimpel te trouwen. Het is allemaal een beetje ongelukkig", zegt raadslid Walpot. René Moerland uit Anna Jacobapol- der, op 7 april getrouwd met Bianca Fonteijne uit St. Philipsland, maakt duidelijk dat hij het liefst in eigen dorp was getrouwd, maar uiteinde lijk voor St. Maartensdijk gekozen heeft. "In 1994 hebben we de datum al vastgelegd op de gemeentesecretarie van St. Philipsland. Daar zei men toen al, dat we er rekening mee moesten houden, dat de trouwzaal in bibliotheek zou veranderen. Daarom dienden we voor de veiligheid tege lijk ook het gemeentehuis in St. Maartensdijk vast te leggen. Begin dit jaar bleek, dat we niet meer in het gemeentehuis van St. Philipsland konden trouwen, maar alleen in de kleine zaal van dorpshuis de Wim pel en dat vonden we niks. Dat is geen mooie trouwgelegenheid. Het gemeentehuis is toch wat officiëler. De ambtenaren in St. Maartensdijk laten je zelf de keuze maken, maar ik verwacht dat de meeste St. Phi lipslanders voor de mooie trouwzaal in St. Maartensdijk kiezen. We heb ben zelf in de Wimpel ons feest gehouden en als je daar ook nog zou trouwen, kom je het dorpshuis niet uit. Bovendien eet je dan in dezelfde zaal waar je eerder op de middag getrouwd bent en dat vind ik ook niet ideaal. Ik denk niet, dat veel St. Philipslanders in de Wimpel zullen trouwen", zegt René Moerland. Overigens vindt raadslid Walpot het uitblijven van huwelijkssluitingen in St. Philipsland niet het ergste van de herindeling per 1 januari 1995. "Het ergste is het toestaan van zondag- sport op de tennisbanen. Dat is echt een verschrikkelijke zaak. Heel be droevend vind ik dat", aldus Wal pot. Volgens Den Braber geldt de mogelijkheid om in St. Philipsland te kunnen trouwen twee jaar na de herindeling, dus tot en met 31 december 1996. Deze week Obstakels halen vaart uit verkeer Onder de Molen Verloskundige Petra Timmers gaat meer tijd besteden aan Thoolse en Vossemeerse vrouwen Verenigingen tevreden ondanks matige belangstelling voor braderie Stavenisse Vossemeers echtpaar Heyting zestig jaar getrouwd Staal en brons krijgen voorkeur boven terrazzo voor Sint- Annalands kunstwerk Werkloosheid in Tholen stijgt licht in juni Aalvissers fel tegen duikers Oosterschelde Stoffels cleaning neemt 45 medewerkers schoonmaakbedrijf Van Meggelen over Derde plaats in wielerronde Sint- Maartensdijk verrast B-amateur Peter Metske Supportersclub John den Engelsman overhandigt fiets aan veelbelovende junior STA VOOR HARTSTOCHT OPEN MAAR BLUF ZE MEESTER Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Op de Ten Ankerweg in Tholen heeft de politie in de vroege donder dagochtend, rond vier uur, drie man nen van Marokkaanse afkomst aan gehouden met een te grote hoeveel heid soft drugs. Zij bleken ook geen paspoort bij zich te hebben. De in Frankrijk woonachtige mannen wil den de cannabis en plakken hasj, die onder de bestuurdersstoel lagen, kennelijk verkopen. Ze zijn, na ver hoor, inbeslagneming van de drugs en na het opmaken van proces-ver baal, in de loop van de dag heenge zonden. Tholen-stad telde per 1 juli 6476 inwoners. St. Annaland is het groot ste dorp op het eiland met 3378 mensen, St. Maartensdijk volgt met 3325 inwoners. St. Philipsland is de vierde woonkern van de gemeente met 2480 mensen, Oud-Vossemeer volgt op ruime afstand met 2373. Poortvliet telt 1660 inwoners en de twee kleinste woonkernen zitten heel dicht bij elkaar: Scherpenisse met 1546 en Stavenisse met 1544 mensen. De verwachting is, dat de groei in het derde kwartaal nog zal doorzet ten gezien de huizen die overal in aanbouw zijn in diverse bestem mingsplannen. Daarna wordt er ech ter stagnatie verwacht omdat de grond in verschillende plaatsen uit geput raakt. Nieuwe bestemmings plannen in Tholen, St. Annaland, Scherpenisse en Stavenisse zijn nog niet bouwrijp. Na de bouwvakva kantie wordt er begonnen met het bouwrijp maken van de tweede fase van plan Dorpsweg in Oud-Vosse meer. Dat is dan de enige woonkern waar dit jaar nog nieuwe bouwmo gelijkheden komen. Die zijn er ove rigens ook nog in bestaande bestem mingsplannen in St. Maartensdijk, St. Philipsland (behalve voor vrij staande huizen) en Poortvliet. In het eerste halfjaar werden er 168 kinderen geboren: 86 jongens en 82 meisjes. Precies 100 mensen zijn er overleden, gelijk verdeeld over mannen en vrouwen, elk 50. Het resultaat van die twee gegevens was een geboorteoverschot van 68: 36 jongens en 32 meisjes. Maart en april waren de topmaanden De proef met de avondopenstelling van het gemeentehuis in St. Maar tensdijk slaat aan. Gemiddeld komen er donderdag van zes tot zeven uur 25 klanten naar het loket van de afdeling burgerzaken. Soms moet men wel even in de rij staan, want het maximum aantal was 40 bezoekers tegenover een minimum van 15. "De mensen blijken de avondopenstelling gemakkelijk te vinden om hun reisdocumenten te regelen", zegt bureauchef L. den Braber. "Ze komen doelgericht om een paspoort of een Europese identi teitskaart. Dat is hoofdzaak." Van het bureau burgerzaken zijn elke donderdagavond twee medewerkers aanwezig. De I april begonnen proef duurt tot en met 31 december. Dan zullen b. en w. bekijken of de avondopenstel ling een permanent karakter krijgt. met geboorten: elk 34 tegenover 19 in februari. In januari registreerde de gemeente Tholen het grootste aantal overledenen met 23 tegenover slechts 6 in juni. Een tweede belangrijke factor voor de groei is het verschil tussen vesti ging en vertrek. Het eerste halfjaar kwamen er 462 mensen de gemeen te Tholen binnen en gingen er 364 de bruggen en de dammen over. Dat leverde een flink vestigingsover schot op van 98. Maart was de top- maand van de verhuizingen met 103 mensen die van elders kwamen tegenover 64 in februari. Het groot ste aantal inwoners dat Tholen ver liet, werd in januari uitgeschreven: 73 tegenover 47 in februari. De sterkste groeimaand voor de gemeente Tholen was juni met een toename van 42 inwoners ten opzichte van slechts 15 in mei. Procentueel zijn de verschuivingen per 1 juli ten opzichte van 30 april minimaal. St. Maartensdijk daalde van 14.7 naar 14.6% van het inwo nertal van de gemeente. Bij Oud- Vossemeer was er eenzelfde ten dens: 10.4 in plaats van 10.5%. Een omgekeerde situatie is er bij St. Annaland 14.8 in plaats van 14.7%) en Stavenisse: 6.8 tegenover 6.7%. Het totaal aantal mannen 11.386) en vrouwen (11.396) ontloopt elkaar weinig in de gemeente Tholen. Onderling zijn er echter grote ver schillen. Zo hebben Tholen, St. Maartensdijk en St. Annaland een flink vrouwenoverschot, terwijl er in de overige dorpen juist meer man nen dan vrouwen zijn. De zogenaamde gezinsverdunning (minder mensen per huis) neemt toe, zo blijkt uit de groei van het aantal weduwen en weduwnaren, alsmede het totaal aantaal gescheiden men sen. De groep alleenwonende vrou wen is ruim drie keer zo groot als bij de mannen: er zijn 1063 weduwen op Tholen tegenover 298 weduwna ren. Ze zijn geconcentreerd in de drie grootste woonkernen, waar ver zorgingstehuizen zijn en veel bejaardenwoningen. Ten opzichte van 30 april is het aan tal gescheiden mensen toegenomen: van 328 naar 339 mannen en van Een supporter van wielervereniging de Zuidwesthoek feliciteert Peter Metske uit Oud-Vossemeer met diens derde plaats in Sint- Maartensdijk. De B-amateur kon zaterdag zelf maar nauwelijks geloven dat hij voor het eerst in zijn carrière de top-drie had bereikt in een wielerwedstrijd. Drie dagen later evenaarde hij die prestatie in het Zeeuws-Vlaamse Clinge. In de smalstad toonde de Vossemeerder zich strijdlustig en zijn impulsieve gedachte in de finale - meespringen en zien wat dat oplevert - had succes. "En het parcours hier ligt me eigenlijk niet, want de bochten liggen precies de verkeerde kant op", zei Metske na afloop. Oud wielrenner Thijs Fase voorspelt meer successen voor zijn dorpsgenoot: "Hij heeft meer in zijn mars dan velen denken." Zie pagina 13 voor een uitgebreid verslag van de ronde van Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1