7 Al Varkenshouders winnen 1ste slag bij de Raad van State Woonlasten voor huurders nemen toe met 20 'Een sikkelaar en twee elas tie kers' Zaterdag braderie in Stavenisse Centrum voor kat en hond naar Tholen Kinderspel in AJP voor alle jeugd Tholen Tekenfilms bij operatie in Lievensberg Schorsingsverzoek 3 landbouwers en Budelpack afgewezen Voorstellen b. en w. voor 1996 Donderdag 13 juli 1995 51e jaargang no. 35 Op een verrassend vroeg tijdstip, dinsdag- in plaats van vrijdagmiddag, heeft de Raad van State het schorsings verzoek van de vergunningen voor zeven varkenshoude rij rond Poortvliet afgewezen. Varkenshouder A.J.M. van Genugten uit Best is blij. "Een stukje gerechtigdheid", is zijn reactie. Daarentegen is bezwaarde C.P. de Rijke uit Tholen teleurgesteld. "De afwijzing van het schorsings verzoek is niet hoopgevend, maar we gaan door met alle andere mogelijke procedures." Ook Budelpack-directeur A.A. Nieuwkerk denkt er zo over. "Bij de bodemproce dure krijg je pas een serieuze discussie." De adviseur van 6 van de 7 varkenshouders, J. van Groningen, meent ech ter, dat er na afwijzing van het schorsingsverzoek, 80% kans is dat ook tijdens de bodemprocedure de bezwaren worden afgewezen. Als de gemeenteraad het allemaal goedkeurt, stijgen de gemeentelijke belastingen en tarieven voor huurders in een huis van 100.000 gulden met bijna 20% of ƒ71,40 in 1996. Huurders in een woning van 150 mille moeten 17.38% of ƒ73,20 meer betalen. Voor eigenaren liggen de voorgestelde verhogingen percentagegewijs lager, maar de bedragen zijn hoger. Huiseigenaren in een pand van een ton gaan 14.62% of 78,85 meer betalen, bezitters van een huis van 150.000 gulden zullen 12.31% of 82,90 in belastingdruk omhoog gaan. Bouw- en milieuleges stijgen 15% Hondenbelasting 25% omhoog Genoegdoening Opdoffer Echte discussie komt nog 'JT- 4 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag organiseert voetbalvereni ging SC Stavenisse van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds de jaarlijkse braderie op het Van der Lek de Clerqplein in Stavenisse. Naast de verschillende standhouders is de voetbalvereniging er met diverse spelletjes zoals enveloppen trekken, het rad van avontuur, het 21-spel en darts. Ook is er een rom melmarkt en een schiettent. Het centrum voor attitude en bege leiding in het omgaan met honden en katten (CVAB) verhuist van Ber gen op Zoom naar Tholen. Het cen trum organiseert diverse opleidin gen voor honden- en kattenbezitters zoals gedrags- en beginnerscursus sen, sociale trainingen, resocialisatie van diensthonden van de koninklij ke luchtmacht en meer speelse trai ningen. Het CVAB heeft een nauwe band met de bond tot bescherming van honden en verzorgt ook oplei dingen voor instructeurs. In het najaar begint de nieuwe opleiding in Tholen. Eigenaar C. Verhoek exploiteerde de CVAB tot nu toe aan dë Ruijtershoveweg vlakbij stortplaats de Kragge 2 en de A58. Het gebouw is eigendom van het streekgewest en men kon, wegens de nabijheid van de Kragge, geen woonvergunning meer afgeven. Daarom zag Verhoek uit naar een andere plek. Die heeft hij nu gevon den in het huis van W. van Bale aan de Roolandsedijk te Tholen waarin voorheen een dierenpension was gevestigd. Dit nieuwe onderkomen wordt per 30 september in gebruik genomen. Het CVAB geeft per week les aan zo'n 140 cursisten. Verhoek is ergens wel blij dat hij weg kan. De stank van de Kragge en de geluidsoverlast van de snelweg vormden een probleem voor instruc teurs en cursisten. Verhoek gaat in het nieuwe gebouw ook sessie avonden houden voor eigenaars van probleemkatten die bijvoorbeeld niet zindelijk te krijgen zijn, agres sief of gestoord gedrag vertonen of vernielzuchtig zijn zonder dat de baas daar verandering in aan kan brengen. "Kenmerk van al onze cur sussen is dat het agressieloos is. Er wordt geen geweld gebruikt of naar de dieren geschreeuwd. Het pand aan de Roolandsedijk heeft een gro te ruimte (de voormalige schapen- schuur) die gebruikt gaat worden voor binnentraining in de winter. Het kindervakantiespel in Tholen is afgeblazen, maar in Anna Jacoba- polder wordt het nog wel gehouden. Ook hier is het aantal deelnemers dit jaar wat minder en daarom besloot de werkgroep Dorp die het evene ment organiseert, dat ook kinderen uit andere plaatsen van de gemeente Tholen mee mogen doen. Het vakantiespel wordt gehouden op 1,2 en 3 augustus. Dinsdagmorgen om half tien is de start. De oudere jeugd gaat dan op pad voor een tocht over de schorren rond Sint-Philipsland. De jongeren bezoeken een speeltuin. Woensdags gaat de hele groep met een bus naar Drievliet bij Rijswijk. Donderdag wordt het kindervakan tiespel afgesloten met spelletjes en een barbecue. Kinderen van vier tot en met twaalf jaar kunnen worden opgegeven bij Sjaan Kaashoek tel. 01677-2843. Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft een gift van 1250 gulden gekregen van de plaatselijke Rotaryclub Noord. Afdelingschef C. Snepvangers van de operatiekamers in het Bergse ziekenhuis heeft de bijdrage graag aanvaard. "De activi teiten die onze medewerkers ont plooien om kinderen voor hun ope ratie gerust te stellen, kunnen we nu verder uitbreiden. We denken aan videoapparatuur waarmee de kinde ren tekenfilms kunnen bekijken. Of aan een klein presentje als ze de operatiekamer verlaten. Op zo'n manier hoeft het verblijf in het zie kenhuis niet te traumatisch te zijn. Daarom zijn we de Rotaryclub erkentelijk voor deze gift", zegt Snepvangers. Varkenshouder Van Genugten (links) met zijn adviseur Van Groningen, hier in het gebouw van de Raad van State, zijn de winnaars gewor den. Rechts de landbouwers Kooijman en De Rijke, wier schorsingsverzoeken zijn afgewezen. vergunning wel of niet terecht is. De echte discussie begint nog en bij de bodemprocedure hebben we juri disch nog ijzers in het vuur." Allereerst is hij benieuwd naar de motivatie van staatsraad Polak om. het schorsingsverzoek af te wijzen. Dat stuk verwacht Nieuwkerk over zes weken en daarna neemt hij een beslissing over de verdere stappen. "Populair bekeken mag het lijken of de varkenshouders gewonnen heb ben, juridisch is dat niet het geval omdat er een serieus vervolg komt met de behandeling van de bodemprocedu re bij de Raad van State", zegt de directeur van Budelpack. Zie verder pagina 7. Toch zegt wethouder van financiën P. van Schetsen dat Tholen in Zee land nog goed scoort op het gebied van woonlasten en minimabeleid. Maar de voorgestelde tariefsverho gingen zijn nodig om de begroting 1996 sluitend te krijgen, al vallen de geraamde tekorten dan de helft mee. De door b. en w. aangekondigde slui ting van de haven van St. Philipsland gaat niet meer door, evenmin als de 10% korting op de verenigingssubsi dies, het opheffen van de subsidie voor evenementen van beheerscom missies en het opdoeken van de bloembakken. De commissie finan ciën van de gemeenteraad had ook duidelijke adviezen in die richting gegeven en het college heeft die opgevolgd. Twee posten moeten het leeuwendeel van de tekorten opheffen: een stij ging van de onroerend zaakbelasting met 3% of 87.000 gulden en een ver hoging van de leges met 15% of 85.000 gulden. "Zaken waar de bur ger direct profijt bij heeft, maken we meer kostendekkend", geeft Van Schetsen aan. In de commissie financiën gaf VVD-raadslid R. Ravensteijn al aan, dat de kosten die de gemeente voor milieuvergunnin gen maakt, maar voor 12% gedekt worden. De wethouder noemt dat percentage niet juist, maar hij vindt wel, dat het te laag is. "En bouwen doe je eigenlijk maar één keer, zodat de verhoging van de bouw- en milieuleges gerechtvaardigd zijn." Hondenbezitters gaan een kwart meer aan belasting betalen. De tariefsver hoging van 25% moet 22.000 gulden meer opleveren. Voor de Thoolse hondenliefhebbers betekent dat een fikse stijging, maar wethouder Van Schetsen geeft aan, dat dan nog maar het niveau bereikt is van St. Philips land voor de herindeling van 1 januari 1995. Een verhoging van de haven en kadegelden met 15% moet 10.000 gulden meer opleveren, de stijging van de begrafenisrechten met 15% kan 17 mille meer in de gemeentekas brengen. De verhuur van dorpshuizen voor commerciële doeleinden (brui loften en bedrijven) - dus niet het ver- enigingsgebruik - gaat met 15% of 13.000 gulden omhoog. De rioolrech ten dienen volgens b. en w. met 10% of 49.000 gulden te stijgen, wil de gemeentebegroting 1996 sluitend ge maakt worden. ZIE VERDER PAG. 13 Gezonde financiële positie Tholen vrucht van sober beleid over een reeks van jaren VVV nog niet tevreden met verhoging subsidie tot 40.000 gulden, want 52 mille is nodig Thoolse carrosseriebouwer de beste haringspecialist van Nederland Huizen Stoofstraat Poortvliet op de saneringslijst Bewoners uit de bocht bij Scherpenisse geven bier en bloemen aan wegwerkers Vernieuwingen bij cafetaria's in Tholen en Oud-Vossemeer en Thools chinees-restaurant na afkoop concurrentiebeding Bijzondere puppy's in St. Annaland en internationaal hondenkampioen in Stavenisse Jochem Kuzee naar de Europese kampioenschappen triathlon Ruud Havermans hoopt op harde wielerwedstrijd in St. Maartensdijk Noad bekert tegen Bru EEN JONGELING IS EEN MAN DIE NOG NOOIT EENZELFDE FOUT MAAR EEN KEER HEEFT GEMAAKT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De varkenshouders denken dit jaar nog te kunnen gaan bouwen. "De vergunningen zijn van kracht, daar mag gebruik van gemaakt worden", zegt een woordvoerder van de Raad van State. Hoewel staatsraad mr. H.C.G.L. Polak tijdens de zitting op dinsdag 4 juli had aangekondigd, dat de uitspraak pas vrijdagmiddag 14 juli om twee uur bekend zou zijn, werd het nieuws dinsdagmiddag al via de radionieuwsdienst verspreid. In de avonduitzending van zes uur werden de 35.000 varkens die naar. Tholen mogen komen zelfs bij de hoofdpunten genoemd. De Rijke hoorde het 's middags van een jonge collega die een radio in zijn tractor had, terwijl hij zelf op de bessen plukmachine zat. Het was een klap in zijn gezicht. Ook voor Van Genugten was het een dreun, maar dan van verrassend 'goed nieuws.' "Ik had namelijk niet op zo'n vroege uitspraak gerekend gezien de mede deling van Polak. Overigens vond ik wel, dat hij er met 10 dagen lang over moest nadenken in vergelijking met andere zaken die ik heb meege maakt. Dat was nieuw voor mij, maar toch snapte ik het dinsdagmid dag niet toen het nieuws bekend werd." Een woordvoerder van de Raad van State maakt duidelijk, dat er sprake van een misverstand is geweest. "De copie waarop de uit spraak stond, was slecht, zodat de datum 14 voor 11 juli is aangezien. Toen er dinsdag mensen naar de uit spraak informeerden, is dat gemeld." De Thoolse wethouder van milieu zaken, J. van der Jagt, werd daar door ook verrast. Hij spreekt ener zijds van een genoegdoening. "De uitspraak van de Raad van State geeft aan, dat we als gemeentebe stuur een juiste beslissing hebben genomen. Daardoor worden we gesteund. De procedure is goed geweest, maar ik zit niet te trappelen om 35.000 varkens in de gemeente te krijgen. Dat is nogal veel. En of ze er ooit komen, dat is nog de vraag, want de bodemprocedure van de bezwaarden bij de Raad van State gaat door en een uitspraak daarover kan nog wel jaren duren", zegt wet houder Van der Jagt. "Voor de gemeente is het een bui tengewoon succes om 35.000 stink dieren binnen te halen", merkt De Rijke vol sarcasme op. "De gemeen te was ook op de zitting van de Raad van State gewoon in de weer voor de varkensboeren. Ze vinden de uit spraak een triomf, maar ik ben teleurgesteld en velen met mij. Neem nu de bloemdijken en de veenlagen. Door Stiboka en TNO zou dat onderzocht zijn, maar Stibo ka bestaat al vier jaar niet meer. Ze liegen van alles aan elkaar." Wethouder Van der Jagt vindt daar entegen, dat alles serieus bekeken is. Het probleem is volgens hem alleen: wat is een bloemdijk? "Daar is gewoon geen goede definitie voor. De plantenrijkdom is kennelijk niet bijzonder hoog." Van Genugten is het ook niet met De Rijke eens, dat de gemeente op de hand van de varkenshouders was. "Ze hadden ons veel liever niet, dan wel. Tot op het laatste woordje is alles onderzocht om ons maar tegen te kunnen houden. Nu de gemeente ons de vergunningen verleend heeft en dat door de Raad van State is bevestigd, verdienen we het ook voor 200%!" De Rijke geeft de moed echter niet op, ondanks de voor hem en zijn col lega's ongunstige uitspraak. "Met het wedstrijdploegen heb ik ook al eens tegenslagen gehad en die erva ring komt me nu goed van pas. Ik heb leren vechten", zegt de Thoolse landbouwer strijdbaar. De afwijzing van het schorsingsver zoek kwam voor hem niet onver wacht. 'Toen de adviseur van mr. Polak tijdens de zitting bij een dis cussie over Budelpack opmerkte: 'het is toch agrarisch gebied' kreeg ik een opdoffer. Toen dacht ik: dat is verloren." Ook Budelpack-directeur A.A. Nieuwkerk hield rekening met een negatieve uitspraak. "Ik had tijdens de zitting al gevoeld, dat de presi dent niet verschrikkelijk gemoti veerd was om de bouw tegen te hou den. Dat is jammer, maar bij de belangenafweging heeft de presi dent kennelijk onvoldoende zwaar wegende argumenten gevonden voor een schorsing. Opschorting van de vergunning zou de belangen van de varkenshouders kennelijk meer schaden, vindt de president, maar er wordt niets gezegd of de Ze werken steeds in groepjes van drie: een van hen snijdt met een sikkel een handvol papavers af, geeft dat aan een van de twee anderen die er een elastiekje om doet en het neerlegt op de grond. Papavers 'sikkelen' en 'elastieken' bij maatschap De Wilde-Groenewege aan de Meliasweg tussen Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. 23 jongens en meisjes werken er deze week in een tropenrooster, van 's morgens zes tot 's middags twaalf. De papavers die hier door Sebastiaan Koedoot gesneden worden en door Erika Ketting en Marcia Martin worden gebundeld, gaan naar de drogerij om dit seizoen nog als droogbloemen ver kocht te worden. Het is het vijfde jaar dat het echtpaar het op deze manier doet. "Eerst kwamen er jongelui uit Sint-Annaland, maar nu komen ze ook uit Stavenisse, Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer. Ik neem mijn petje voor ze af bij dit weer," zegt Jan de Wilde. De stengels met bol moeten ongeveer 55 centimeter lang zijn. Die lengte wordt regelmatig gecontroleerd. De groene bosjes worden op een hoop gestapeld en in een kist gelegd: zo'n 225 bosjes per kist. En elke 'sikkelaar' beschermt zijn pink -waar de scherpe sikkel onderdoor gaat- uit voorzorg met een pleister.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1