11 I I 1 In begin waren 't tropenjaren Scheidende voorzitter Vossemeren had altijd oog voor de bewoners Provinciale bijdrage voor verplaatsing Niemantsverdriet Tholen krijgt nog 60 mille subsidie Dr. J.H.E. JANSSEN IS AFWEZIG Zilveren monteur Kees Bovée bij autobedrijf Bal Tholen: Van Overveld man van eerste uur bij bejaardentehuis Dorpentocht en braderie in Vossemeer Donderdag 6 juli 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Plaatselijk, nieuws Afscheid kleine groep van 24 juli t/m 13 augustus De apotheek is dan ook gesloten Auto van Gorishoeksedijk Bromfietser gewond Poortvliet Ouderling benoemd Sint- Philipsland Subsidie Rode Kruis Nieuw- Vossemeer SAARtOOK m/^ mtveetrmmi Nieuwe borden "We gingen tot 's nachts half 1 door en werkten ook 's zaterdags de hele dag. Dat zijn tropenjaren geweest." Kees Bovée uit Tholen glimlacht als hij terugdenkt aan de begintijd bij autobedrijf Bal. Afgelopen donderdag herdacht hij zijn zilveren dienstverband Met lof Leermeester Klant eerste uur "Het mooiste cadeau dat ik kan krijgen, is dat jullie hier naar je zin wonen." Voorzitter A.A. van Over veld van De Vossemeren maakte in zijn afscheids- praatje waar, wat vice- voorzitter A.W.A. de Looze al had benadrukt: de zorg voor de bejaarden stond bij de scheidende man voorop. Helpen Doordouwen Hou vol Voor restauratie en onderhoud monumenten Tholen heeft nog bijna 60.000 gulden aan subsidie tegoed van de provincie. Het gaat om bijdragen voor res tauratie van monumenten die vorig jaar zijn toegekend. Grootste post daarbij is 50.114 gulden voor katholieke kerk in Oud-Vossemeer. Voor het pand Markt 26 in Tho len staat nog vijf mille op de rol, voor het carillon van het voormalige stadhuis van Tholen is 2311 gulden uitge trokken en voor de restauratie van het toegangshek van de begraafplaats in Sint-Maartensdijk is 1934 gulden beloofd. Molens Het was slechts een kleine groep die woensdag afscheid nam van de Juliana van Stolbergschool. Willem- Jan de Feijter, Jamie Koopman, Petra Poot, Janneke Vroegop en Mark Vroegop vormden het afgelo pen jaar groep 8. Zij aten samen met de leraren Chinees en om half acht begont het officiële gedeelte. Direc teur C.A. Egas opende de bijeen komst. Hierna luisterden de aanwe zigen naar een bijbelvertelling naar aanleiding van Handelingen 19, de opstand van Demetrius de Zilver smid. Na de pauze voerden de kin deren een sketch op en vervolgens kregen ze hun getuigschrift, een bij bel en hun rapport. Voorzitter Hoek zette ook nog een aantal vrijwilli gers in het zonnetje die het afgelo pen schooljaar veel werk verricht ten. Hij gaf bloemen aan mevr. Houdt, mevr. Poot, mevr. Reeders en mevr. Van Zetten van de ouder commissie, dhr. Bosman en mevr. Koopman-Bijl van de medezeggen schapsraad, dhr. Van den Broek en dhr. Van de Velde van de ciommis- sie van toezicht, mevr. Hoek, mevr. De Jong, mevr. Oudesluijs en mevr. Vroegop van het documentatiecen trum. Ook werd afscheid genomen van meester De Zwarte. Hij werd bedankt voor het vervangende werk dat hij verrichtte. De overige leer krachten werden eveneens bedankt en zullen een deel uit de serie 'Leren en Leven' krijgen. De volgende dag konden de schoolverlaters hun spul letjes ophalen. Daarna begon voor hen de vakantie. Wilt u s.v.p. tijdig uw medicijnen laten bijvullen Waarneming alleen in dringende gevallen door dr. D.J.J. Panis, tel. 01666-2400 Advertentie I.M. Een 19-jarige inwoner van St. Maar tensdijk reed vrijdagavond omst reeks kwart over negen met de auto van zijn vader van de Gorishoekse dijk. Hij kwam er zelf goed van af en de auto vertoonde volgens de politie 'wonder boven wonder' geen zichtbare schade. De jongen raakte vlak voor een bocht in een slip en ging via de berm de dijk af. Het voertuig bleef echter net voor de sloot hangen. Bij een aanrijding op de kruising Krokkeweg, Bitterhoekseweg, Randweg, Kalfdamseweg raakte een 70-jarige Sint-Annalander gewond. De man reed over de Bitterhoekse weg en wilde de Randweg inrijden. Daarbij zag hij echter de 23-jarige automobiliste uit Burgh-Haamstede over het hoofd die hem tegemoet kwam. De auto raakte de bromfiets vol. De man werd met ondermeer een enkelbreuk naar ziekenhuis Lie- vensberg gebracht. De brommer werd geheel vernield en de auto liep aan de voorkant schade op. P.J. Dekker is benoemd tot ouder ling van de Gereformeerde Gemeen te. Hij aanvaardde de benoeming en wordt op dinsdag 18 juli om half acht 's avonds in zijn ambt bevestigd door ds. J. Beens uit Scherpenisse. Dekker wordt daarmee de vierde ouderling van de Gereformeerde Gemeente. D66-er J. van den Donker vond het jammer dat de subsidie voor de afdeling van het Rode Kruis en de natuurvrienden Sint-Philipsland door het college van b. en w. wordt afgebouwd. In de voormalige ge meente Sint-Philipsland ontvingen zij een jaarlijkse bijdrage. Het Rode Kruis en de natuurvereniging Rubia Tinctorum op Tholen krijgen geen subsidie. Van den Donker stelde donderdagavond in de commissie welzijn en onderwijs dat beide orga nisaties belangrijk zijn om bij de jeugd 'te propageren'. Een subsidie voor de jeugd zou volgens hem daarin bij kunnen dragen, maar wet houder J. Versluys vond dat er dan ook op Tholen subsidie verstrekt moet worden. Hij wees er op dat de natuurvereni ging Tholen veel jeugdactiviteiten ontplooit die door de vereniging zelf bekostigd worden. "We willen vast houden aan het gelijkheidsbeginsel." De andere fracties van SGP, PvdA en CDA stemden daarmee in. De VVD, het AOV en RPF/GPV waren afwezig. 1 b V: N »-«0 20-» 10-20 0-10 VEBSCHH. cMNCMWumr an omJtvn «WICHT H Zilveren jubilaris Boveé van garage Bal bij de apk-keuringsmachine. De meeste verkeersborden voldoen niet aan de reflectienormen die staan in het nieuwe reglement verkeersre gels en verkeerstekens. Daarom wil de gemeente 279 borden en 40 palen vervangen. Er is bij drie bedrijven prijs opgevraagd en daarvan was Nederland-Haarlem met 37.524,21 gulden de laagste. Weinigen zullen bij een baas begon nen zijn zoals dat de uit Halsteren afkomstige Bovée is overkomen. Hij herinnert het zich nog als de dag van gisteren. "Samen met mijn vader was ik naar de Thoolse dagen geweest en op de terugweg werd er bij Bal in Tholen getankt. Deze klaagde dat hij het zo druk had. Hij stond er alleen voor omdat zijn knecht een ongeluk was overkomen. Dan stuur ik Kees maandag wel naar je toe, zei m'n vader. Da's goed, was de reactie van Bal. En zo ging ik er die maandag aan de slag." Bovée was toen bijna zestien en net van de lts. Hij wilde altijd al auto monteur worden, maar de animo onder de lts'ers was te groot en zo kwam hij na loting in de klas metaalbewerking terecht. Het baan tje bij Bal - die net een jaar voor zichzelf bezig was - betekende dat zijn wens toch in vervulling ging. Een kwart eeuw later doet hij zijn werk nog steeds met plezier. "Ik begon voor vier tientjes in de week", kijkt hij terug. Eén dag in de week volgde hij aan de streekschool in Bergen op Zoom de monteursop leiding. "Die opleiding van één dag was toen net als experiment begon nen." Het praktijkexamen in Voor schoten doorstond Bovée met lof. Dat schrijft hij toe aan het feit dat Bal toen nog alle merken auto's repareerde. En Kees Bovée deed er alles: repara tie, benzineverkoop, autoverkoop en nota's afrekenen. Op zaterdag brach ten boeren die naar de beurs moes ten hun auto voor een beurt; of vrachtwagenchauffeurs die alleen het weekeinde thuis waren, kwamen met hun auto. "Het is ook weieens gebeurd dat ik 's nachts in Delfzijl een auto moest ophalen van een klant die een ongeluk had gehad. En als een winkelwagen van vishandel Schot kapot was, gingen we ook een nachtje door." Er zijn heel wat uurtjes in zijn werk gaan zitten, realiseert de Tholenaar zich. "Ik zeg gerust dat ik samen met Bal de zaak heb opgebouwd", meent hij. Nu doet hij het wel iets rustiger aan, maar toch is hij elke dag om kwart voor acht op de zaak tot half zes, kwart voor zes. "Je kunt een maal niet altijd naar huis gaan op het moment dat het tijd is. Soms moet een karwei eerst af." Toen hij in militaire dienst zat, belde hij weke lijks zodra hij thuiskwam naar Bal om te vragen of het druk was, trok zijn overall aan en dook de garage in. Al weer heel wat jaartjes is garage Bal Renault-dealer en dat betekende dat Bovée cursussen moest volgen bij de importeur. Sinds een jaar of tien is hij bovendien APK-keur- meester. En al heel gauw was Bovée ook leermeester, dat wil zeggen dat hij de leerling-monteurs begeleidt en beoordeelt. Veranderd is er in die 25 jaar natuur lijk maar genoeg. Er kwam steeds meer personeel en nu werken er tien mensen in het bedrijf. Ook onder ging de vestiging aan de Een- drachtsweg verschillende verbou wingen en enkele jaren geleden ver huisde Bal naar de Wattstraat. Een onderkomen dat drie keer zo groot is als het oude. Een hele verbetering, aldus Bovée. Inmiddels is hij chef en dat betekent dat hij nauwelijks meer aan auto's sleutelt. "Alleen nog bij moeilijke gevallen." Hij plant niet alleen het werk voor de monteurs, maar doet ook receptiewerk en houdt het onderdelenmagazijn bij. Dat bete kent soms uren belwerk of werken op de computer. Maar ook het weg brengen van een klant of het ophalen van een onderdeel pakt hij aan. "Ik doe alles. Natuurlijk heb ik het niet altijd naar mijn zin, maar over de hele linie is het goed." Er zijn nog klanten van het eerste uur die per se door Bovée geholpen willen worden. "Zoals Frans Bom- meljé uit Rotterdam. Die werkte hier in 1970 aan de bouw van de brug en kwam elke dag tanken. Hij zit inmiddels in de vut, maar is nog altijd klant bij Bal en heeft hier inmiddels misschien wel zeventien auto's gekocht." Dat de klanten Bovée waarderen, is hem bij dit jubileum gebleken. Hij ontving ver schillende attenties. Aan veranderen van werkgever denkt de Tholenaar niet. "Ik ben weieens door andere autobedrijven gebeld om bij hen te komen werken. Maar mijn standpunt is dat je toch overal moet werken en bij Bal heb ik uiteindelijk de zaak helpen opbou wen", zegt de zilveren automonteur. Het jubileum werd met de familie Bal, de collega's en het gezin gevierd tijdens een gezellige avond. Van Overveld is 70 jaar geworden en moest daarom statutair het stich tingsbestuur van het Nieuw-Vosse- meerse bejaardentehuis verlaten. Samen met De Looze was hij nog de enige van het eerste uur. "Het begon een kleine 25 jaar geleden", riep De Looze in herinnering. Vanuit Nieuw- en Oud-Vossemeer werd een gezamenlijk initiatief ontplooid om tot de bouw van een bejaardente huis te komen. Al gauw kwam ook Sint-Philipsland daarbij. In de bestuurssamenstelling is dat nog zichtbaar: Nieuw-Vossemeer en Oud-Vossemeer leveren elk drie leden en Sint-Philipsland één. De stichting werd in september 1970 opgericht. In maart 1975 werd De Vossemeren officieel geopend. "Ik bewaar goede herinneringen aan de bestuursverga deringen in die beginjaren, om de beurt bij elkaar thuis", haalde De Looze op. Hij noemde Van Overveld een waardevol bestuurslid, die als gemeentesecretaris een goede ken nis had van de relevante overheids- bepalingen en een ingang had bij veel instanties. In 1984 nam de Nieuw-Vossemeer- der, tot dan secretaris/penningmees ter, de voorzittershamer over van C.W. de Leeuw. "Als voorzitter leidde je de discussies binnen het bestuur in goede banen. En de enke le keren dat er meningsverschillen waren, wist je te bereiken dat ieder een toch weer op één lijn kwam", aldus de vice-voorzitter. Hij memoreerde ook de directiewis seling: in 1987 nam M. Suykerbuyk de plaats in van J. Koelman. In de periode daarna namen regelgeving en bezuinigingsmaatregelen van de overheid toe, waarbij Suykerbuyk het bestuur met zijn kennis tot steun was. "We moesten proberen om al hetgeen mogelijk was, ook werke lijk optimaal te benutten. En binnen het bestuur hield jij ook altijd het A.A. van Overveld en echtgenote arriveren in een 'oldsmobile' bij de Vossemeren en worden ontvangen door vice-voorzitter De Looze (rechts). meest van allemaal vast aan de oor spronkelijke doelstelling: de oudere mens helpen", zei De Looze. Hij bedankte ook mevrouw Van Over veld voor de steun op de achter grond en overhandigde de scheiden de voorzitter namens het bestuur een paar gouden manchetknopen met het logo van De Vossemeren. De Looze zal het voorzitterschap voor lopig waarnemen. Directeur Suykerbuyk prees Van Overveld vooral voor zijn inzicht in de alsmaar veranderende zorg. Dat leidde ertoe, dat heel wat voorstellen tot verandering ook werkelijk gere aliseerd werden. In 1989 deed de groepsverzorging zijn intrede, een jaar later was daar voor meer ruimte nodig en werd de kapel daartoe verbouwd. De laatste ontwikkeling is de vorming van een gesloten afdeling geweest. "De com plexiteit van de zorg komt ook tot uitdrukking in het aantal personeels leden. Bij mijn komst werkten hier 45 mensen, nu zijn er dat 60." Hij prees de prettige sfeer die in het tehuis heerst, zowel om te wonen als er te werken. Inmiddels is er het inzicht dat De Vossemeren, met 66 bewoners, te klein is om zelfstandig door te gaan en wordt gewerkt aan een fusie - met ingang van 1996 - van met tehuizen in Steenbergen en Dinteloord. Namens personeel en bewoners bood de directeur het echtpaar Van Overveld een reis naar Schotland aan. Ook de woningstichting Sint Josephgaarde leverde een bijdrage aan die reis. Deze stichting beheert 38 bejaardenwoningen in Nieuw- Vossemeer. En ook hier stond Van Overveld aan de basis. "Je was niet alleen voorzitter, maar ook beheer der, huurophaler en reparateur", aldus penningmeester J. Aarden. Hij vervolgde dat er in een gemeen schap mensen moeten zijn 'die een beetje doordouwen'. Van Overveld, die ook bij de Sint Josephgaarde stop, was zo iemand, zei Aarden. De fusie werd ook ter sprake gebracht door mevrouw M. Zwage- maker-van Bavel, die het woord voerde namens de ondernemings raad. Het stichten van het tehuis én de fusie noemde ze twee belangrijke beslissingen waarbij Van Overveld betrokken was. "Vooral de vergade ring over de fusie verliep niet zo soepel, maar uiteindelijk wordt de werkgelegenheid in het tehuis gesta biliseerd en daar zijn we dankbaar voor." De Vossemeren is de grootste werkgever in het dorp. Mevrouw Zwagemaker overhandigde de scheidende voorzitter een cadeau bon. Van Overveld richtte zich in zijn dankwoord vooral tot de bewoners. "Want voor jullie is het tehuis uit eindelijk gebouwd. Hou het vol, blijf bij elkaar en geef het leven samen nog wat zin." De voorzitter zei het als een plicht te hebben gezien, te zorgen voor de ouderen: "de generatie die voor onze hoog conjunctuur heeft gezorgd." Hij schetste het begin, hoe de nonnen in het dorp hun klooster wilden ombouwen tot een bejaardentehuis met 22 kamers, maar met een kapel waar wel 222 mensen in konden. Dat was voor de gemeente niet acceptabel. Toen is het contact met andere gemeenten ontstaan. De loco-burgemeesters Kooien van Nieuw- en Van Engelen van Oud- Vossemeer werden erbij betrokken. Er werd een opzet gemaakt voor een tehuis waarin de bewoners veel vrij heid hadden en iedereen zomaar kon binnenlopen. "Dat was in die tijd uniek." Van Overveld zei erop te vertrou wen dat De Vossemeren voor Nieuw-Vossemeer behouden blijft. Dat moet in zijn ogen de inzet zijn van de fusiecommissie, want het is van belang voor zowel de bewoners als de werkgelegenheid. Hij bedank te het bestuur voor de prettige samenwerking: "Ik houd er een stel leuke vrienden aan over." Van Over- velds laatste woorden waren voor de bewoners, maar ook het personeel vergat de scheidende voorzitter niet: "Dat zorgt er uiteindelijk voor, dat het tehuis zo'n goede naam heeft in de regio. Bedankt allemaal." Gedeputeerde staten hebben de gemeente Tholen in principe een bijdrage toegezegd voor de ver plaatsing van garage Niemants verdriet in Poortvliet. Een exact bedrag kan echter nog niet wor den genoemd omdat de uitwer king nog niet rond is. De onder handelingen met Niemantsver driet zijn nog niet afgerond. De gemeente verwacht dat de ver plaatsing van de garage uit de Molenstraat naar het Poortvlietse bedrijventerrein 1.760.000 gulden gaat kosten. Van de provincie wordt 755.000 gulden subsidie verwacht. Na aftrek van de ambtelijke inzet van 4000 gulden, verbetering woon omgeving 100.000 gulden, opbrengst grond en woning 250.000 gulden ontstaat een subsidiabel bedrag van 1.406.000 gulden. Deze kostenopzet is gebaseerd op een aantal aannames. Het geld komt uit het dorpsvernieuwingsfonds 1996. De door Tholen gevraagde subsidie is op één na de hoogste van alle 24 projecten in Zeeland. Hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte is blij dat Nie mantsverdriet op de rol staat. "Er komt nu meer druk op de ketel om verder te gaan met onderhandelen, want waar de garage moet komen, is nog niet bekend." De gemeente heeft aan de Paasdijkweg geen grond meer, maar ook Bouman-Pot- ter wil nog uitbreiden. Met de woninginrichting wordt nog gepro- ken over aankoop van de oude meu beltoonzaal in de Molenstraat. De sloop van de slaapkamerafdeling Dormilux is al rond. Wanneer ook de verplaatsing van garage Nie mantsverdriet lukt, zal de Molen straat in Poortvliet over een aantal jaren een totaal ander aanzien krij gen. Dat wordt dan een volledige woonstraat. Zaterdagmorgen begint de 7e editie van de zevendorpenwandeltocht. Wandelaars kunnen zich inschrijven op vijf afstanden: 5, 10, 15, 30 en 50 kilometer. De tocht wordt georgani seerd door Wandelsportclub Vosmeer, vorig jaar deden er aan deze activiteit zo'n 870 mensen mee uit alle windstreken van Nederland en zelfs uit het buitenland. De lopers op de 50 kilometer gaan zaterdag morgen als eerste van start tussen half acht en negen uur. Daarna, tus sen negen en tien uur, kunnen de deelnemers aan de 30 km beginnen aan de tocht. De lopers op de 5, 10 en 15 km gaan tussen tien en twee uur weg. Het startpunt en inschrijf- bureau is dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Deelnemers kunnen voorinschrijven bij L. Havermans aan de Burgemeester Versluisstraat 21 of bij K. Bosters aan de Molenweg 29 in Oud-Vosse meer. De wandelboekjes en IVV- wandelkaarten worden bij het vol brengen van de tocht afgestempeld. Voor de deelnemers aan de 30 en 50 km is er een herrinneringstegel van het eiland Tholen. De wandelaars op de overige afstanden krijgen een medaille. Voor de vereniging of school die met het grootste aantal mensen deelneemt aan de tocht, is er een wisselbeker beschikbaar. Vijf en een half uur nadat de eerste lopers van start zijn gegaan, begint de ringjaarmarkt (ofwel de braderie) in het centrum van Oud-Vossemeer. Vanaf één uur is daar vanalles te koop en zijn er diverse spelletjes te doen. Voor de kinderen is er op het kerkplein een kinderbraderie. De Oud-Vossemeerse blaaskapel zorgt voor de muzikale omlijsting. Behalve de ongeveer 50 kramen is er ook een zweefmolen met Disney- figuren, een boksring, miniscooters en een flipporuilbeurs. Molen De Hoop in Tholen kreeg vorig jaar een onderhoudsbijdrage van 600 gulden van de provincie. Op stapel staat echter'een forsere aanpak, een algehele renovatie. Diverse bijdragen zijn inmiddels wel uitbetaald. De Nederlandse Her vormde kerk in Sint-Philipsland kreeg bijvoorbeeld voor reparaties aan het glas in lood een subsidie van 1562 gulden. Voor de restauratie van het Van Dam-orgel in de Grote Kerk van Tholen werd 24.678 gul den betaald. En aan de restauratie van de toren van de Nederlandse Hervormde kerk in Sint-Maartens dijk droeg de provincie 34.483 gul den bij. Daarvan werd overigens later 485 gulden van ingetrokken. In de onderhoudskosten werden de Nederlandse Hervormde kerken van Tholen (5000 gulden), Oud-Vosse meer (273 gulden), Sint-Annaland (5000 gulden) en Sint-Maartensdijk (642 gulden) gesubsidieerd. Ook de katholieke St. Willibrorduskerk kreeg een onderhoudssubsidie van 3872 gulden. Ook de molens kregen een bijdrage in het onderhoud. De Nijverheid in Sint-Maartensdijk, De Jager in Oud- Vossemeer, de standerdmolen van Sint-Annaland en de korenmolen van Stavenisse kregen het meest: ieder 1000 gulden. Voor De Hoop in Tholen was er 600 gulden, net als voor De Vier Winden in Sint-Anna land. De Korenbloem te Scherpenis se en de Korenaar in Poortvliet kre gen respectievelijk 240 en 513 gul den. Voor de molens wordt ook jaarlijks een draaipremie betaald. Dit gaat per asomwenteling. Zes Thoolse molens kwamen hiervoor in aan merking. De Hoop in Sint-Philips land kreeg 252 gulden. De Nijver heid kreeg 242 gulden en De Jager 248 gulden draaipremie. De Koren bloem en de molen te Stavenisse kregen het minst, respectievelijk 50 en 59 gulden. De standerdmolen in Sint-Annaland kreeg 198 gulden draaipremie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3