Bloemdijken en veen enige argumenten tegen de varkens Zorgloket komt in centrum Thuiszorg OPRUIMING Drie windmolens leveren heel Stavenisse schone elektriciteit 326-) M Overdracht verloskunde is een feit Politie gaat door met onderzoek ontucht Boete voor onder rijden onder invloed Ruim anderhalf miljoen kilowatt stroom per uur Raad van State doet 14 juli uitspraak over schorsingsver zoek Donderdag 6 juli 1995 51e jaargang no. 33 De gevaren voor de 'bloemdijken' en de aanwezigheid van veenplaten in de Weihoek moeten de komst van zeven varkenshouderijen met ongeveer 35.000 varkens op Tholen nog zien te voorkomen. Andere argumenten die tegenstanders naar voren hebben gebracht, leken dinsdagmiddag bij de Raad van State niet veel kans te maken. Vrijdag 14 juli doet staatsraad mr. H.C.G.L. Polak uitspraak in het schorsingsverzoek dat Budelpack, C.P. de Rijke, M.J. Kooijman en M.A.M. Veraart hadden ingediend tegen de vergunningverlening door b. en w. van Tholen. Schorsing gevraagd Stichting welzijn voor ouderen verhuist Het zorgloket voor ouderen waar de gemeente met een aantal instellingen op dit ogenblik aan werkt, komt in het centrum Thuiszorg aan de Dr. Tazelaarstraat te Sint- Maartensdijk. Ook de stichting welzijn voor ouderen zal daarin gehuisvest worden. Dat betekent dat de stichting vertrekt uit het gemeentehuis. Van de SGP mag deze stichting blijven bestaan maar de fractie zag liever het zorgloket in het gemeentehuis. DELSCHER Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes Doublures "Het hele dorp Stavenisse wordt nu volledig voorzien van schone energie en dat is mooi." Dhr. Springer van de ver eniging Zeeuwind uit Goes is heel tevreden over de drie windmolens die sinds woensdag 28 juni operationeel zijn en ruim anderhalf miljoen kilowatt elektriciteit per uur leveren. "Ze doen het bij de gematigde wind van de laat ste dagen beter dan ons project bij de Zeelandbrug, in de buurt van Kats." Twee snelheden Rare staketsels Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een boete van 320 gulden en een rij verbod van een uur kreeg een 19- jarige inwoner van Scherpenisse in de nacht van zaterdag op zondag. Hij bestuurde toen onder invloed van alcohol een personenauto in St. Annaland. Op het politiebureau in Tholen blies hij 265 ug/1 op het ademanalyse-apparaat; dat komt overeen met een promillage van ongeveer 0.60; circa 3 glazen alco hol. In de nacht van maandag op dinsdag hield de politie in de Weststraat een 18-jarige inwoner van St. Annaland aan. Op het ademanalyse-apparaat blies hij 480 ug/1 (circa 1.15 promil le na het nuttigen van 6-7 glazen alcohol), waarna de politie de auto mobilist een rijverbod van 4 uren oplegde. Bovendien kreeg hij meteen een dagvaarding uitgereikt om zich voor het gerecht te verant woorden. In de nacht van woensdag op don derdag hield de politie een 26-jarige automobilist uit de gemeente Oost- flakkee aan op de Krabbenkreekweg tussen het eiland Tholen en St. Phi lipsland. De man zat met een flinke slok op achter het stuur. Hij kreeg een boete van 320 gulden en een rij verbod van twee uren opgelegd. Dezelfde nacht werden nog meer bestuurders gecontroleerd op alco holgebruik, maar de politie vond geen overtreders meer. De maatschap voor verloskundigen gaat definitief het heft uit handen geven in Tholen en Oud-Vosse- meer. Vanaf 31 juli neemt Petra Timmers, nu nog woonachtig in het Limburgse Kerkrade, de praktijk over van de zes verloskundigen uit Steenbergen en Bergen op Zoom. De maatschap Tholen/Oud-Vosse- meer houdt daarmee op te bestaan. Mevr. Timmers voltooide onlangs haar opleiding en zal naar Tholen verhuizen. Ook het adres waarop spreekuur wordt gehouden, veran dert. Zat de maatschap van verlos kundigen nog in zorgcentrum Ten Anker, mevr. Timmers houdt spreekuur aan huis: Touwslagers- dreef 63 dinsdagavond vanaf zeven uur, op donderdagochtend vanaf negen uur en donderdagmiddag van half twee tot vijf uur. Mevr. Tim mers houdt telefonisch spreekuur iedere werkdag van één uur tot half twee. Op deze tijdstippen kan men bellen voor het stellen van vragen en het maken van afspraken. Het tele foonnummer blijft hetzelfde als dat van de maatschap: 01660-4969. Mevr. Timmers zal de komende' weken al de spreekuren in Ten Anker bijwonen om alvast te wen nen aan de mensen. Na enkele maanden zal er een weekend-dienst regeling worden opgezet met de ver loskundige praktijk Steenbergen (P.N.A.C.M. van Heesch en A.H.M. Wennekers). Alle zwangere vrou wen uit Tholen en Oud-Vossemeer worden via een brief op de hoogte gesteld van de veranderingen. De komst van zeven varkenshouderijen heeft vanaf het begin de Thoolse gemoederen beziggehouden. Na de hoorzitting in Meulvliet vorig jaar, waarvan deze foto een impressie geeft, was dinsdagmiddag de Raad van State aan zet. "Drijfzand", noemde J. van Gronin gen, de adviseur van zes van de zeven varkenshouders, de bezwaren van zijn opponenten. "Het schor singsverzoek wordt niet toegewe zen", was zijn overtuiging. Van Gro ningen meende, dat met name Budelpack niet sterk stond. "Wan neer je zelfs met milieu-eisen uit de Verenigde Staten moet komen om deze varkenshouderijen tegen te houden, dan gaat dat wel erg ver." Ook ambtenaar G.D. Roeland van de gemeente Tholen ziet de uit spraak met vertrouwen tegemoet. "Ik ben in elk geval optimistischer dan voor deze zitting", zei Roeland. Dhr. Krijnen uit Steenbergen, advi seur van De Rijke, Kooijman en Veraart, ziet daarentegen zeker mogelijkheden dat de Raad van Sta te het schorsingsverzoek honoreert. "De aanwezigheid van veen op plaatsen waar de varkenshouderijen zich willen vestigen, is een heel sterk argument. Er blijken veenpla ten te zijn en die zijn zuurgevoelig. En de aanwezigheid van bloemdij ken is een tweede belangrijk argu ment. Alleen moeten we aangeven wat daar precies groeit." Krijnen had ook de berekeningsmethode van de gemeente inzake de opeenhoping van stank, de zogenaamde stankcu mulatie, bekritiseerd, maar hij had daarbij een uitspraak op het gebied van ruimtelijke ordening voor de milieuwetgeving toegepast. Een medewerker van de Raad van State stelde dat aan de kaak, zodat Krijnen dat punt 'niet erg hoopgevend' noemde De dames A. v.d. Wouw en G. Jon kers, de heren J.H.J. Wouters, H.G.B. van Genugten, M. Welvaarts en A. Moggré en Schepers-Hage b.v. mogen van b. en w. varkensstal len bouwen aan respectievelijk de Noormansweg, Zwarteweg, Groe ne- of Hokseweg, Bram Groenewe- geweg, Bitterhoekseweg, Priester- meetweg en nogmaals aan de Bram Groenewegeweg. Inmiddels zijn 3 bouwvergunningen verleend; de overige 4 worden aangehouden. Op 20 december 1994 heeft het college vergunning verleend volgens de Wet milieubeheer en op grond van de Algemene wet bestuursrecht vroegen Budelpack, De Rijke, Kooijman en Veraart bij de Raad van State om schorsing van die ver leende milieuvergunningen. Daarvoor waren dinsdagmiddag een achttiental mensen naar het statige pand aan de Kneuterdijk 22 in de residentie gekomen. In een prachtige kamer op de boven verdieping, met goudomramde deu ren en een grote spiegel, een portret van koningin Beatrix en een plafond voorzien van fraaie ornamenten, hoorden voorzitter Polak en twee assistenten hoe vijf juristen hun op schrift gestelde zienswijze gaven. Mevr. mr. E.U.H. Schepop namens De Rijke, Kooijman en Veraart, mr. J.J.C.M. Willemen namens Budel pack, mevr. mr. J.H. van Koeverin- ge-Dekker namens de gemeente Tholen, J. van Groningen namens 6 van de 7 varkenshouders en tenslot te mr. H.G.M. van der Westen namens Schepers-Hage b.v. In feite ging het om Schepop en Willemen aan de ene en Van Koeve- ringe, Van Groningen en Van der Westen aan de andere kant. Anders gezegd: drie landbouwers die vlak bij de geplande varkensstallen wonen alsmede verpakkingsbedrijf Budelpack tegenover de gemeente en de varkenshouders. Van drie tot vijf uur passeerden vele zaken de revue, waarbij de discussie zich toespitste op de bloemdijken, veenlagen en de bijzondere positie van Budelpack. Pagina 9: Mestbassin Van der Male doet Budelpack schrikken De commissie welzijn en onderwijs gaf donderdagavond groen licht aan b. en w. om een overeenkomst af te sluiten met de instellingen die bij dit loket betrokken zijn: stichting thuis zorg en algemeen maatschappelijk werk, eilandelijke vrijwilligersgroep Graag Gedaan, de stichting voor regionale zorgverlening, zorgcen trum De Schutse/Elenahof, de stich ting Beter Wonen, stichting welzijn voor ouderen en kruisvereniging rondom de Oosterschelde. De werkgroep die zich met het zorg loket voor ouderen bezighoudt, streeft ook naar een vertegenwoor diging van de cliënten die gebruik gaan maken van het loket. In het geheel krijgt de ziektekostenverze keraar een toezichthoudende rol. Het centrum Thuiszorg is gekozen omdat de stichting thuiszorg en de kruisvereniging (via de gezinsver zorging en verpleging en verzor ging) het meest met hulpbehoeven de ouderen te maken hebben. De gemeente treedt ook uit de gemeenschappelijke regeling voor de indicatiecommissie (een commis sie van deskundigen die de opname in bejaardenoord of verpleeghuis bekijkt). Volgens wethouder J. Ver- sluys is nog niet duidelijk wat de gevolgen hiervan zijn maar hij ver wacht dat het minder geld zal gaan kosten dan nu het geval is. De gemeenschappelijke regeling wordt door de gemeente Goes verzorgd. Die is boos omdat Tholen eruit stapt. Met het geld dat vrijkomt zijn volgens Versluys andere zaken te bekostigen. De uitvoering van de wet voorzie ningen gehandicapten, de algemene bijstandswet en de uitgifte van inva- lidenparkeerkaarten blijft in het gemeentehuis. Aan het zorgloket voor ouderen kunnen er wel inlich tingen over verstrekt worden. PvdA-raadslid A. den Haan wilde weten of de stichting welzijn voor ouderen in het zorgcentrum een plaatsje krijgt. Versluys beaamde dat. J. van den Donker (D66) vroeg hoe veel ruimte er dan vrijkomt in het gemeentehuis. Ook wilde hij weten Advertentie I.M. wat die verhuizing aan ambtelijke uren oplevert. Wat de ruimte betreft gaat het om twaalf vierkante meter, de uren bedragen 52 per jaar. Den Haan uitte kritiek op de SGP die bij monde van M. van Dijke in de commissie financiën had laten doorschemeren dat de stichting wel opgedoekt kon worden. "In tegen stelling tot de SGP denken wij er niet aan de stichting af te schaffen, of minder subsidie te geven." Versluys benadrukte nogmaals dat de stichting 'een duidelijk vervolg' krijgt. SGP-er A. Kersbergen reageerde op zijn beurt op.Den Haan: "Ik wil tegenspreken dat de stichting weg moet. We willen er alleen op wijzen dat wanneer welzijn voor ouderen geïntergreerd is in het zorgloket, er misschien doublures optreden." Volgens Versluys vervalt voor de stichting de informatieverstrekking maar blijft ze wel aan soosbegelei- ding doen. Ook volgens de wethou der heeft Dijke gesteld dat de subsi die voor de stichting wel afgeschaft kon worden, maar Kersbergen be streed dat: "Dat is niet zo bedoeld. Ik heb er zelf met Dijke over gespro ken." Kersbergen zag het zorgloket overi gens liever in het gemeentehuis: "Dan ben je onafhankelijk van iede re instelling." Ook vroeg hij zekerheid over de indicatie: "Er is nu een centrale regeling voor. De indicatie via het zorgloket blijft toch vrij? Het mag niet zo zijn dat er naar een bepaalde instelling verwezen wordt omdat daar nu eenmaal een plaats vrij is." Versluys bevestigde dat: "De indica tie moet onafhankelijk gebeuren. Eerst wordt er gekeken naar wat nodig is, dan komt de beoogde voor ziening pas om de hoek kijken." Van den Donker stond evenals W.C. van Kempen (CDA) positief tegen over het zorgloket maar de demo craat vond het jammer dat het loket niet in het nieuw te bouwen woon zorgcentrum ondergebracht wordt. Versluys legde uit dat er dan twee loketten bemand moeten worden omdat in het centrum Thuiszorg al een loket bestaat om ouderen te ver wijzen. Omdat het zorgloket in het centrum Thuiszorg komt, zullen er volgens Versluys huurders van deze ruimte verhuizen naar het woonzorgcen trum, zoals de trombosedienst en het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs. Bij de bespreking ontbraken de VVD, de RPF/GPV en het AOV. De SGP wil dat de evaluatie van het zorgloket volgend jaar ook in de commissie besproken wordt. Ver sluys stemde daarin toe. Detce week Ontdekking mestbassin Van der Male verzwakt positie Budelpack tegen komst varkensstallen Recreatie heeft leegloop van Stavenisse voorkomen, zegt wethouder Versluys Achter elk schilderij van Leunis zit wel een verhaaltje Raadslid Walpot betreurt het verlies van torentje St. Philipslandse brandweerkazerne Scheidende voorzitter de Vossemeren had altijd oog voor de bewoners Zilveren Thoolse automonteur Boveé beleefde in het begin tropenjaren Statenlid Van Doorn: opvang kindermishandeling verdient provinciale steun Vierde kampioen bij tennisvereniging Jacoba van Beieren Strandvolleybaltoernooi van AVC echt zomers na kil begin Stijve bries bij 25te Deltaweek in St. Annaland ALLEEN MAAR OPGEGROEID, NIET OPGEVOED, MOET MEN VAAK CONSTATEREN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De politie heeft het onderzoek St. Philipsland afgesloten, maar gaat toch nog verder met mogelijke gevallen van ontucht elders gepleegd door leraar J.Q. Een woordvoerder wilde echter niet nader aangeven, uit welke plaats die aanwijzingen komen. "We moeten nagaan of we de gegevens die we daarover ontvangen hebben, op iets of niets gebaseerd zijn. Er is geen zekerheid over, maar het is niet uit gesloten dat er nog meer komt. Van daar ons verder onderzoek, maar niet in St. Philipsland." De verzeker de bewaring van de leraar is vrijdag geschorst. Hij is weer op vrije voe ten in afwachting van de zitting voor de rechtbank over een aantal maan den. het werk voor ons volgende project in Dreischor op Schouwen-Duive- land. Op Tholen hebben we nog een oud plan voor 1 windmolen." Sprin ger wil nog niet zeggen, waar die komt. Hij vindt, dat het gemeentebe stuur van Tholen in elk geval een compliment verdient voor het uit brengen van een windenergienota. "Dan weet je als Zeeuwind waar je aan toe bent." Springer hoopt, dat de inwoners van Stavenisse ook een beetje plezier beleveren aan de drie windmolens. "Dat het niet alleen blijft bij rare sta ketsels in het landschap, maar dat de gedachte aan schone energie gaat overheersen. En de scheepvaart in de Oosterschelde heeft er weer een baken bij", zegt de woordvoerder van Zeewind. Gezien de toenemende belangstel ling voor met name kleine windtur bines is een landelijke informatielijn geopend via 03404-17760. Via een computer en een telefoon wordt Springer direct op de hoogte gehouden van de resultaten van de drie windmolens aan de Pilootweg. Of hij nu op kantoor zit, thuis of in de auto, alle gegevens komen op een scherm of op papier. Springer is verrukt over zijn nieuw ste project. "De molens staan mooi en fris in het landschap, dankzij het feit dat ze wit gespoten zijn. Het is daar een open gebied, de molens staan goed vrij en er is een mooi windaanbod, behalve wanneer de wind uit het oosten komt, maar dat komt bijna alleen in de winter voor." Na wat extra inregelen, zullen de molens over twee weken volledig operationeel zijn. Het vernuftige van de turbines is, dat ze ook bij een beperkte wind al energie leveren. Dan werkt de 50 kilowatt generator met een dynamo van 700 toeren. Is de windsnelheid meer dan 5 tot 6 meter per seconde, dan treedt de 225 kilowatt generator in werking met een 1000 toeren dynamo. Bij die twee mogelijkheden draait de molen 30 of 40 toeren per minuut. "Dat geeft een rustig beeld, een vrij sta biele indruk", zegt Springer. Het kleinschalige windpark is volledig geautomatiseerd. "De molens rich ten zich automatisch op de wind en maken melding van storingen. Er is een goede bewaking. Ingrijpen kan vanaf Goes of via de servicedienst in Stavenisse zelf." De elektriciteit van de drie windmo lens wordt geleverd aan het openba re net van Delta Nutsbedrijven, die minder stroom naar Stavenisse hoeft te sturen. "Dit is echt een voorbeeld van duurzame energie zoals Zeeu wind die propageert", aldus Sprin ger. "Geen fossiele brandstof en geen nucleair afval. We gaan nu aan De drie windmolens aan de Pilootweg te Stavenisse gezien vanaf het voormalige veer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1