MIk ben blij, want mijn hart ligt toch bij het directeurschap" Advocaat Thoolse fotograaf ook raadsman leraar Zorgvuldig gewerkt bij scholenfederatie Negen jaar zelfstandigheid, nu nevenschool Scheldecollege Zomermarkt in centrum van Tholen Laatste diploma's van Thoolse scholengemeenschap Mevr. J. Provoost uit Tholen hoofd van mavo Hoogerheide 'Privatisering geen eindpunt' Tekort aan kinderen nekt vakantiespel Donderdag 29 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Thoolse Scholenge meenschap in Sint-Maar tensdijk. Het is dinsdag morgen, maar nu al warm. In het schoolgebouw is het echter koel. Op een deur in een zijgang prijkt een streng, zwart plaatje met daarop in witte letters 'adjunct-directeur'. Het bureau ziet er wat trooste loos uit. De wanden zijn vrijwel kaal en er hangen alleen nog twee schilderij en op. Enkele verhuisdo zen staan nog op tafel. Degene die weggaat is mevr. J. Provoost uit Tho- len. Zij is per 1 augustus benoemd tot directeur van de Edward Jennermavo in Hoogerheide. Geen spijt Omgewenste omgang Ouders bijgepraat Woonwagen Gezinsverzorging Gedwongen stap Les blijven geven Motiveren Nevenactiviteiten Progressief Zorgvuldig Negen jaar duurde de Thoolse scholengemeen schap (TSG), een samen voeging van de openbare mavo, de Oesterschelp voor lager en huishoudelijk onderwijs in Tholen en de technische school Burge meester Bouwense in Sint- Maartensdijk. Op 1 augus tus wordt de vestiging in Sint-Maartensdijk onder deel van het Scheldecolle ge. Donderdagavond ont vingen 56 geslaagden het laatste TSG-diploma. Nieuwe gezichten Voorrecht Bemoeizucht Tholen raakt met deze promotie een bekend onderwijsgezicht kwijt. Na 25 jaar gaat mevr. Provoost voor het eerst lesgeven buiten de grenzen van Tholen. Helemaal uit het zicht ver dwijnt ze echter niet. Ze blijft in Tholen wonen en de Edward Jen nermavo maakt, net als de TSG, deel uit van het Scheldecollege. "Dus eigenlijk is het niet echt een afscheid. Wel van de dagelijkse con tacten, maar de relatie met de TSG blijft toch bestaan", zegt de Thoolse die op de valreep nog bij de collega's in Sint-Maartensdijk haar 48-ste verjaardag kan vieren. Aanvankelijk lag de ambitie van de jonge Kitty Provoost, afkomstig uit het Walcherse Souburg, bij de gezondheidszorg. "Ik wilde eigen lijk verpleegkundige worden. Omdat ik bijna 17 jaar was - en dus nog te jong voor de opleiding waar je 18 voor moest zijn - heb ik een vormingsklas gevolgd waarin je alvast wat basiskennis opdeed", legt mevr. Provoost uit. "In die tijd gin gen we ook eens kijken bij het dia- conessenziekenhuis. Daar mochten we door een luikje in de operatieka mer kijken. Toen was ik in één keer genezen. Die toestanden wilde ik niet." Daarom sloeg de Zeeuwse de weg van het onderwijs in. Ze volgde de vakschool in Goes en behaalde daar Adjunct directeur J. Provoost bij de ingang van de Burgemeester Bouwenseschool, de Thoolse scholengemeenschap te Sint-Maartensdijk. haar acte N XIX. Haar vader hield de stok achter de deur en zorgde ervoor dat ze de studie afmaakte. Daar heeft ze nooit spijt van gekre gen. "Mijn keuze voor het onderwijs is goed geweest. Het is eigenlijk toch wel geworden wat ik ervan ver wacht heb." Tholen was echter bepaald niet de plaats waaraan mevr. Provoost dacht om les te gaan geven. "Op school werd er doorgegeven dat er een vacature was in Tholen en wie daar naartoe wilde. Toea dacht ik: Tho len? Waar ligt dat? Het was voor ons toch echt nog een onbekend gebied", De landelijk bekende Utrechtse strafpleiter mr. P.H. Doedens, die eerder de Thoolse fotograaf met succes verdedigde, is de raadsman van de St. Philipslandse leraar. De St. Philipslandse leraar heeft dezelfde advocaat in de arm genomen als destijds de Thoolse fotograaf: de landelijk bekende Utrechtse straf pleiter mr. P.H. Doedens. In het geval van de fotograaf wist hij vrij spraak te bewerkstelligen, maar er zijn duidelijke verschillen met de St Philipslandse zaak. Zo ontkende de fotograaf altijd de ontucht met leerlingen van ter Tol- ne, terwijl de leraar volgens de poli tie heeft bekend sexuele handelin gen met drie kinderen te hebben gepleegd. Volgens mr. Jurgens van het advocatenkantoor Doedens hoeft dat echter nog niets te betekenen. "Ook bij een bekennende verdachte heeft de rechtbank steunbewijs nodig. We staan nog maar aan het begin. Ook al bekent iemand, dan kan er nog van alles gebeuren." Mr. Jurgens heeft één gesprek gehad met de leraar omdat mr. Doedens in het buitenland vertoefde en die zal de zaak uiteindelijk behandelen. Hij wil eerst het dossier grondig doorne men, voordat hij verder conclusies kan trekken. Voorzitter L.M. Geluk van de Koningin Julianaschool in St. Phi- lipsland is onaangenaam getroffen door de aanhouding van de adjunct directeur wegens ontucht. "Wij han delen heel voorzichtig en wachten tot het bewijs geleverd is. Op advies van onze besturenbond VGS uit Ridderkerk en de vertrouwensin- spectrice van het ministerie van onderwijs is de leraar echter met ingang van maandag 19 juni de toe gang tot de school ontzegd. Dit was een voorlopige ordemaatregel, han gende het onderzoek, waarmee de leraar het zelf volledig eens was. Wij deden het ook uit een zekere bescherming, zowel naar hem toe als naar de ouders." Toen het schoolbestuur van ouders aanwijzingen kreeg over ongewens te omgang van de leraar met kinde ren, werd hoor en wederhoor toege past. "Ook al was het een dochter van een schoolbestuurder, wij namen het heel moeilijk aan", zegt de voorzitter. "De leraar, die was gesignaleerd met een 13-jarig meis je buiten het dorp, gaf die onge wenste omgang echter zelf toe. Hoe ver dat ging, deed voor ons niet ter zake en ik spreek ook geen waarde oordeel uit. Wij overleggen veelvul dig met de VGS en volgen de juridi sche adviezen." De voorzitter geeft aan, dat open heid van meet af aan het beleid van het schoolbestuur is geweest. "We hebben de ouders per brief ingelicht. Niet alleen van de leerlingen van groep 6, maar van de hele school. En maandagavond 19 juni hebben we een mondelinge toelichting gege ven. Alle ouders zijn toen in groep jes bijgepraat door het volledige schoolbestuur, op de ene, direct betrokken vader na. Verder hebben we de ouderraad betrokken bij alle besluiten die ons bestuur genomen heeft. Werkelijk voor iedereen was het bekend worden van de zaak een donderslag bij heldere hemel. Alleen al door de schijn des kwaads te wekken, zet je als leraar veel op het spel", aldus de voorzitter van de Koningin Julianaschool. vertelt de scheidende adjunct. Toch besloot ze het te proberen. "Ik ging elke maandagmorgen met de bus van de firma Krijger naar Tholen. Dan was ik nog net op tijd voor de lessen. Ik herinner me nog dat de laatste passagier toen de deur van de bus nog zelf dicht moest trekken. Het kwam me allemaal als heel ouderwets voor." Toch bleken de inwoners van Tho len wel mee te vallen. De kersverse lerares verbleef door de week aan vankelijk in een woonwagen aan de Bosstraat. Anderhalf jaar bivakkeer de ze in de woonwagen. "Huisves ting voor alleenstaanden was er nog nauwelijks of niet. Toen ik hier voor het eerst aankwam, vroeg een man me waar ik naartoe moest. Ik zei dat ik de Bosstraat zocht en hij bracht me er gewoon even naartoe. Dat was heel vriendelijk en toch wel anders dan ik in Souburg gewend was", zegt de kersverse directeur. Mevr. Provoost kreeg per 1 april 1968 een aanstelling voor 29 uur als docent gezondheïdskunde, huis houdkunde en maatschappijleer op de lhno De Oesterschelp. Maar ook aan de derdeklassers van de mavo gaf ze zes uren in de week les. "In de avonduren gaf ik ook veel kookcur sussen. Voor vrouwen, maar ook voor een paar mannen en bijvoor beeld studenten, de PJZ en de platte landsvrouwen. Dat was erg leuk. Daar kun je dan toch meer je ei in kwijt, want het ging bij deze mensen wat meer om de fijne keuken", bekent mevr. Provoost. Na zo'n zeven jaar, in 1975, wilde de Thoolse onderwijzeres wel eens wat anders. "Het werd gewoon tijd voor een verandering en toen ik werd benaderd om hoofd van een team gezinsverzorgenden op Tholen te worden, heb ik dat gedaan. En daar kwam ik meisjes tegen waaraan ik in mijn beginjaren nog les had gege ven", vertelt mevr. Provoost. Maar het intermezzo in de gezonheidszorg zou niet van lange duur zijn. "Ik kon de problemen die ik in die functie tegenkwam, niet van me afzetten. Ik nam ze mee naar huis en dat kon ik niet volhouden. En toen werden me twee banen aangeboden. Of ik werd docente aan de opleiding voor gezinsverzorgende in Dordrecht öf ik keerde terug naar de Oester schelp, maar nu als directeur." Omdat haar aanstaande echtgenoot zich inmiddels ook in Tholen had gevestigd en omdat het stadje haar meer trok dan het grote Dordrecht, besloot ze te kiezen voor het onder wijs. Opnieuw een keuze waarvan ze geen spijt zou krijgen. "Er waren nog enkele collega's aanwezig met wie ik eerder al les had gegeven. Het was nog even de vraag of dat wel goed zou gaan, nu ik als directeur terugkwam. Maar dat bleek geen enkel probleem", vertelt de Thoolse. "Het was een heel fijn team waar we toen mee werkten. En dat straalt ook uit naar de leerlingen. We zagen de school van 170 naar 250 leerlingen groeien. En dat bewijst toch wel dat je het goed doet." Tot aan 1986 zwaaide mevr. Pro voost de scepter over de Thoolse lhno. In dat jaar kwam de fusie tot stand tussen de lts Burgemeester Bouwenseschool in Sint-Maartens dijk, de gemeentelijke mavo en lhno.. De Oesterschelp in Tholen. Direc teur A.A. Meloen van de lts werd het nieuwe hoofd van de Thoolse Scholengemeenschap. Mevr. Pro voost werd adjunct- en plaatsver vangend directeur. Een functie waar ze zich volledig voor ingezet heeft, maar waar haar hart niet aan ver pand is. "De fusie was pure nood zaak. De scholen waren op zichzelf genomen te klein. En na het samen gaan zaten er 700 leerlingen op de TSG. Dat is toch een respectabel aantal", zegt mevr. Provoost. "Er kon er maar één directeur zijn. Dat begrijp ik best. Het is echter wel even een stapje terug van directeur naar adjunct, maar ik had geen keus. Het leuke aan het directeurschap is, dat je veel met externe contacten bezig bent en ook meer beleidsge richt. Als adjunct heb je daar toch maar heel zijdelings mee te maken. Je hebt het te druk met de interne organisatie en de leerlingen." Om deze reden is mevr. Provoost blij dat ze nu weer directeur wordt, zij het van een andere school. Dit ondanks het feit dat het een gedwon gen stap is. "Er mag in de structuur van het Scheldecollege maar één directielid op elke lokatie zitten. En ik begrijp helemaal dat Meloen ervoor gekozen heeft om hier te blij ven. Per slot van rekening is hij al jarenlang het onderwijsgezicht in Sint-Maartensdijk", zegt de scheide nd adjunct. "En ik ben blij dat ik directeur kan worden in Hoogerhei de. Zo ben ik toch weer een beetje terug in mijn oude werk. En vanuit de ervaringen met de gemeentelijke mavo en het werk in de TSG sta ik ook niet vreemd tegenover een mavo-systeem." De huidige directeur van de Edward Jennermavo, P. Huijsmans, treedt vervroegd uit. Naast mevr. Provoost solliciteerde ook de adjunct te Hoogerheide, dhr. Stevens, naar de opengevallen post. De ervaring van de Thoolse gaf voor medezeggen schapsraad, ouderraad en bestuur uiteindelijk de doorslag. Stevens blijft adjunct. Hoewel mevr. Provoost nu voor het eerst op een Brabantse school les gaat geven, verwacht ze weinig aan passingsproblemen. "Ik heb er alle vertrouwen in dat het zal lukken. Ik ga er al een maand van tevoren naar toe om alvast in te werken", zegt mevr. Provoost. Ondanks haar lei dinggevende taken, heeft de Thool se lerares het lesgeven nooit aan de kant geschoven. "Ik vind dat je het contact met de leerlingen niet mag verliezen. Je moet weten waarover je praat, want je moet er wel beslis singen over nemen. Daarom heb ik altijd nog een paar uren les gegeven. Ook op de Edward Jennermavo blijf ik dat doen." Het nieuwe Scheldecollege bestaat uit de voormalige scholen TSG uit Sint-Maartensdijk, De Lage Meren en O. Elsemanschool uit Bergen op Zoom, de Sint Thomasmavo in Hal steren en de Edward Jennermavo in Hoogerheide. Naast de leiding over de plaatselijke vestigingen zullen de lokatiedirecteuren ook een algeme ne taak binnen het Scheldecollege krijgen. De voorkeur van mevr. Pro voost gaat daarbij uit naar de rechts positionele zaken. "Ik streef naar democratisch leider schap. Dat wil zeggen dat je verant woording moet durven nemen voor beslissingen. En dat die beslissingen in samenwerking met de collega's worden genomen", zegt de nieuwe directeur. "Daarmee zorg je voor een goede werksfeer en als de lera ren met plezier hun werk verrichten, dan slaat dat over op de leerlingen." Volgens mevr. Provoost wordt de school steeds meer een bedrijf en de directeur daarmee meer bedrijfslei der. "Scholen worden zelfvoorzienend. Met de zogenaamde 'lump-sum- financiering' krijg je een zak met geld en daarvan moet je dan alles doen. De salarissen vallen daar nog niet onder, maar dat komt ook nog wel. En dan moet je als school scherpe keuzen gaan maken", zegt de scheidende adjunct-directeur. Maar het dynamische in het onder wijs trekt haar juist zo aan. "Het management trekt me meer dan het pure lesgeven. Het motiveren van mensen is belangrijk. Leraren heb ben een veel omvattende taak. En om hen te begeleiden, een breder perspectief te geven. Om de lijnen uit te zetten. Dat spreekt mij aan." Behalve in de school, is mevr. Pro voost ook bekend op andere terrei nen. Zo is ze één van de weinige leden van Eegedima die al sinds de oprichting aan deze tennisclub ver bonden zijn. Verder was ze lid van de provinciale onderwijsraad en het Veiligheidsinstituut te Amsterdam (een soort voorloper van de Arbo- inspectie) en bestuurslid van peuter speelzaal Puk en Muk en de stich ting Thuiszorg. Ze is bestuurslid van de stichting Tholen-Itawa, zong in de Bergse oratoriumvereniging COV en is momenteel voorzitter van muziekvereniging Concordia uit Tholen. "Het is belangrijk om ook buiten je werk de vleugels uit te slaan in verenigingen en bestuurlijk werk. Dan kom je met andere men sen in aanraking. Je legt maatschap pelijk contact", vindt mevr. Pro voost. "Ik moet overigens wel oppassen dat het niet teveel wordt." Concordia heeft haar grote aan dacht. "Muziek is heel fijn. Ik heb zelf jarenlang piano gespeeld. Toen ze me benaderden voor het werk bij Concordia dacht ik: 'Ach, een har monie. Drie noten blazen en dan is het klaar'. Maar daar ben ik wel van terug gekomen. Verder zwemt, wan delt en fietst de Thoolse directrice graag. "Als ik geen baan had, zou ik nog meer van dit soort dingen willen doen. De dag zou voor mij eigenlijk twee keer zo lang moeten duren." Morgen neemt mevr. Provoost op een informele bijeenkomst afscheid van haar collega's. VERVOLG VAN PAGINA Toen dan ook Van den Donker nog maals zijn twijfels uitte over de financiering van de algemeen direc teur wanneer in de toekomst de rijksvergoeding voor het basison derwijs als 'lump sum' wordt uitge keerd, legde Moerland uit dat dit niet juist is. "Van ambtelijke zijde is ons verzekerd dat de 'lump sum' financiering uitgaat van de bestaan de situatie." Waarop Van den Don ker repte van een overgangssituatie gedurende twee jaar. P. van Belzen (RPF/GPV) sugge reerde dat de federatievorming van een 'tamelijk progressief plan' is uit gegroeid tot een prestigekwestie. Hij wees erop dat van meet af aan vrijwillige deelname voorop stond. "Als die bereidheid er maar gedeel telijk is, waarom vraagt u het minis terie dan niet om een schriftelijke akkoordverklaring over de opzet met de algemeen directeur", stelde hij voor. Hoewel zo'n verklaring niet nodig is, zou deze rust in het veld kunnen brengen. "En dat is me veel waard", aldus Van Belzen. Ook nu reageerde Moerland, met de opmerking dat er- absoluut geen bewijs nodig is om aanspraak te kunnen blijven maken op geld van het ministerie. "Er komt, zonder dat het ons extra geld kost, één personeelslid bij. Dat is positief', zei Moerland. Hij stelde dat er meer vóór- dan tegenstanders van de federatie zijn. De argumen ten zijn uiteenlopend van aard, zodanig dat volgens hem slechts twee van de acht directeuren écht tegen zijn. De wethouder zei dat voor Tholen een model is opgezet zoals dat in Tietjerkstradeel wordt toegepast. Met de stemmen van SGP en RPF/GPV tegen heeft de gemeente raad besloten de tennisaccommoda- tie van De Ruucstoppelen in Sint- Philipsland over te nemen, evenals de schuld van 87.000 gulden van de vereniging. Beide fracties voerden maandag ondermeer de zondagsport als argument aan. Daarnaast vond SGP'er M. Dijke het onverantwoord om hiervoor bijna een ton uit te geven (aanleg van electriciteit vergt nog eens ruim 10.000 gulden - red.) terwijl de gemeente volgend jaar 821.000 gulden moet bezuinigen. Wethouder P. van Schetsen bracht daar weinig tegenin. "In de commis sie financiën is hier uitvoerig over gesproken, maar ik kon de SGP niet op andere gedachten brengen." P. van Belzen (RPF/GPV) wilde van het tenniscomplex een proefproject maken in het kader van de privatise ring. Maar Van Schetsen hield hem voor dat hij de op Tholen geldende norm als zodanig zou moeten zien. "Want De Ruucstoppelen komt nu in dezelfde situatie als de andere ten nisverenigingen. Er is op Tholen al heel wat geprivatiseerd." Van Bel zen liet zich niet overtuigen. Hij zei de privatisering niet als een eind punt te zien, maar verder te willen gaan. Daarbij wees hij op andere gemeenten, waar sporcomplexen aan verenigingen verkocht worden. "Neem dit daarom als een soort voorloper." Gedurende de afgelopen twee jaar is dat drie keer teruggekoppeld naar het onderwijsveld en de medezeg genschapsraden. "Er is zorgvuldig gewerkt", was zijn conclusie, die werd onderschreven door CDA'er J. de Jager. "Als er al sprake zou zijn van een prestigekwestie, moet je prestige niet de boventoon laten voeren boven het totale belang voor het onderwijsveld", zei deze nog. Het college neemt, aldus Versluys, niemand kwalijk dat die zijn recht zoekt. "Maar als bevoegd gezag, de onderwijsteams en medezeggen schapsraden positief zijn, dan kan een directeur alleen maar loyaal meewerken." Dat een zorgvuldige sollicitatiepro cedure betekent dat de algemeen directeur niet meer voor 1 augustus benoemd kan worden, was voor nie mand een bezwaar. "Dat dit na een of twee maanden in het nieuwe cur susjaar gebeurd, is overkomelijk", meende Versluys. SGP'er A. Kers bergen vroeg zich af of de federatie vorming door de gemeenteraad bekrachtigd moet worden, maar de burgemeester vertelde hem dat het college van burgemeester en wet houders op grond van de wet het bevoegd gezag vormt van de open bare basisscholen. Woensdag organiseert de onderne mersvereniging Tholen weer de jaarlijkse zomermarkt van twee uur tot half negen in het centrum van Tholen. Naast de gebruikelijke stands van de middenstanders zijn er ook kramen te zien waarin allerlei hobby's tentoongesteld worden zoals skelters bouwen, poppen maken, oud gereedschap en antiek. Om vijf uur wordt de uitslag bekend gemaakt van de ballonnenwedstrijd die op bevrijdingsdag werd gehou den. De winnaars kunnen hun prijs dan meteen af komen halen. Van dinsdag tot en met zaterdag loopt in de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat de tentoonstelling Tho len sportief waarin meerdere sport verenigingen wat van hun historie laten zien. Tijdens de zomermarkt houdt peu terspeelzaal De Fabeltuin een fancy- fair bij haar gebouw aan de Oude- landsestraat. De kinder-vakantiespelweek die voor volgende week in Tholen gepland stond, gaat niet door wegens te geringe belangstelling. De organisatie deed 700 aanmel dingsformulieren de deur uit en kreeg er hiervan slechts 23 terug. Men had 40 deelnemers als mini mum gesteld. De organisatie noemt het spijtig dat de activiteit zo weinig respons heeft opgeleverd. Voor de kinderen betekent het niet alleen dit jaar geen spelweek, maar voorlopig helemaal niet meer. "Misschien is er over een aantal jaren weer genoeg animo om deze activiteit nieuw leven in te blazen. Het huidige team van organisatoren zet er na een 'aan tal jaren een punt achter", meldt H. Bruins van de organisatie. "Dit is van historische betekenis," zei wethouder J. Versluys van de bestuurscommissie. Later kunnen jullie met dit diploma in de hand zeggen dat je in het laatste jaar van de TSG hebt gezeten." Versluys herinnerde tijdens de diploma-uitreiking in de kantine aan de fusie van de drie genoemde scho len in 1986 toen een einde kwam aan 64 jaar openbare mavo, 47 jaar huishoudonderwijs en 30 jaar tech nisch onderwijs. De Thoolse scho lengemeenschap werd toen een feit maar sinds 1992 werd er al weer gesproken over een fusie met een aantal scholen in West-Brabant. "Aan die overlegperiode is nu een eind gekomen. Tholen heeft zich steeds constructief opgesteld. In West-Brabant wisselden de fusie partners nog al eens van opstelling. Maar op 1 augustus zijn we Schelde college." Versluys toonde zich optimistisch over de toekomst van de nieuwe school, met Sint-Maartensdijk als nevenvestiging. De fusie biedt vol- gens hem 'de grootst mogelijke garantie voor het behoud van open baar onderwijs op Tholen.' Voor de zelfstandige TSG dreigde de laatste jaren opheffing omdat de school steeds net boven de opheffingsnorm van 240 leerlingen verkeerde. "Als we nu maar boven de 120 leerlingen komen, lopen we geen gevaar." Ver sluys was ook blij met de, wat onverwacht hoge, aanmelding van zestig leerlingen voor het nieuwe schooljaar. De Thoolse belangen zullen volgens de wethouder in de nieuwe school niet in de verdrukking komen. Behalve hij zelf, zullen ook P.K.M. Stouten en P. van Hemert (beiden uit Stavenisse) deel uit gaan maken van de bestuurscommissie van het Scheldecollege. Versluys en Stouten hadden al zitting in de oude bestuurscommissie namens de gemeente en de ZLM Tholen, Van Hemert zal er namens de medezeg genschapsraad in worden vertegen woordigd. Hij was jarenlang voor zitter van de ouderraad. Directeur A.A. Meloen wordt loka- tiedirecteur in Sint-Maartensdijk, adjunct directeur mevrouw J. Pro voost wordt lokatiedirecteur van de nevenvestiging (Edward Jenner mavo) te Hoogerheide en hoofd administratie C.J. Wessels verruilt de smalstad voor de hoofdvestiging in Bergen op Zoom waar hij hoofd van de centrale administratie wordt. Schooldekaan J.E.M. van de Kerf wordt coördinator 'met adjunct directietaken' in Sint-Maartensdijk. Docent C.M. Slootweg mechanische techniek treedt vervroegd uit. Zijn uren worden overgenomen door M.C. Uijl uit Sint-Maartensdijk die al aan de school verbonden was. Docent S.D. Goeree uit Scherpenis- se is de eerste docent die op twee lokaties les gaat geven in motor voertuigentechniek; een halve week in de smalstad en een halve week op de Lage Meren in Bergen op Zoom. De andere docenten blijven voorals nog alleen in Sint-Maartensdijk les geven. Voor het vak gymnastiek en voor de functie van hoofd keuken/restaurant komen nieuwe gezichten naar het gebouw Onder de Linden. Volgens Meloen betreft dat docenten van de Petrus Canisiusschool in Bergen op Zoom die opgeheven wordt. Voorzitter A. Elenbaas van de ouderraad feliciteerde de leerlingen met het behalen van het diploma. Ook de ouders wenste hij geluk. "De spanning en de onzekerheid zijn voorbij." Hij bedankte ook de lera ren en het overig personeel van de school. Elenbaas noemde een score van negentig procent een goed resultaat, ook al omdat de examens 'door een nieuwe berekeningsme thode' wat zwaarder uitgevallen zouden zijn. Elenbaas wees er op dat ook twee leerlingen van de Burcht, de christelijke school voor speciaal onderwijs in Tholen, deelcertifica ten en een diploma lastechniek heb ben behaald. Dat zijn Lia van de Hoek (deelcerti ficaat huishoudkunde en gezond- heidskunde) en Anthonisse (lasdi- ploma) uit Sint-Maartensdijk. De voorzitter noemde het samenvoegen van de scholen in de regio een fusie uit noodzaak. "Het voornaamste is dat het voortgezet onderwijs op Tholen behouden blijft. Het Schel decollege is een school waar je niet omheen kan. Beveel de nevenvesti ging bij vrienden en kennissen aan." Van de afdeling bouwtechniek slaagden '16 van de 19 kandidaten (84,2%). Op de afdeling mechani sche techniek waren er dat 11 van de 12 (91,6%). Motorvoertuigentech niek 10 van de 12 (83,3%) en ver zorging 19 van de 19 kandidaten (100%). Totaal 90,3%. Van de zes die zakten, kan Geraldo Coppens uit Sint-Annaland (bouwtechniek) via een herkansing alsnog in het bezit komen van een diploma. Zes van de geslaagden doen mee aan een herkansing om hun cijfers of het niveau te verhogen. Zij krijgen hun diploma vandaag (donderdag). Van de geslaagden gaan 33 leerlin gen werken en leren (53,2%). Zij gaan in de meeste gevallen naar het kort middelbaar beroepsonderwijs deeltijd (timmerman, stoffeerder, chauffeur, bedrijfswagenmonteur, detailhandel, carrosseriebouw, in stallatietechniek, zorgassistente, constructiebankwerk, warehouse- medewerkster, verkoopmedewerk ster, reclameschilder). Er gaat ook een leerling naar de slagersvakoplei ding. 27 gaan verder op een dagschool (43,5%). Het Zoomvlietcollege in Bergen op Zoom is populair: 11 leerlingen kiezen voor een opleiding verzorging of sociaal pedagogisch werker. Ook de Anthonie Kelder- mansschool in Bergen op Zoom is geliefd: 9 leerlingen gaan daar de dagschool volgen. Het Scaldiscolle- ge in Goes kan twee leerlingen van de TSG verwachten. En op de nevenvestiging van het Scheldecol lege in Sint-Maartensdijk komen twee leerlingen terug. Naar de vesti ging van het Mollerlyceum in Steen bergen gaat 1 leerling. Dat geldt ook voor de visserijschool in Stellendam en MAS West-Brabant in Breda. Carmen de Ron uit Halsteren is de enige leerling van buiten de gemeente Tholen. Zij slaagde op de afdeling verzor ging. Zij is de enige leerling die gaat werken, zij krijgt in het bedrijf een opleiding. Behalve de diploma's van de TSG werden er ook negen lasdiploma's van het Nederlands instituut voor lastechniek uitgereikt, acht leerlin gen van de TSG en 1 leerling van de Burcht uit Tholen. De leerlingen kregen ook een klas sefoto, een bosje bloemen, een geschenkentas en een attentie van de Novib, een boekje met verhalen van verschillende schrijvers uit verschil lende landen ter gelegenheid van het 125ste uitgave van de Novib-roman- reeks. Mirjam Stolk en Cindy Telmorshui- zen bedankten in .dichtvorm de docenten voor de steun die zij het afgelopen vier jaar hebben ontvan gen. Dekaan De Kerf wees er in zijn toespraak op dat leren meer gezien zou moeten worden als een voor recht. "Een voorrecht dat we hebben ten opzichte van vele andere kinde ren, zoals in Polen waar mevrouw Provoost pas is geweest." Volgens De Kerf is niet elke leerling zich van dat voorrecht bewust, terwijl leren zo belangrijk is. "Door te leren wordt je zelfstandig, kun je jezelf redden en verkrijg je vrijheid en kun je die behouden." Dat de school mee moet gaan in de stroom van schaalvergrotingen ziet De Kerf als onontbeerlijk. "Of het werkelijk goed is, zal de toekomst leren, maar je moet met vernieuwin gen mee." Beperkten de toetsen zich in het ver leden tot het eerste jaar voordat er een richting werd bepaald, volgens de basisvorming moet dat ook in het tweede jaar gebeuren. Volgens De Kerf komt dat door 'een menselijke eigenschap van deze tijd'. "Namelijk produktmeting of simpel gezegd bemoeizucht. Je kan eigenlijk niet zomaar iets gaan doen." De Kerf vergeleek het met een een voudige handeling van een spijker in een plank slaan. Volgens de dekaan is er nu een werkvoorberei ding nodig, een schone-plank-ver- klaring en een inspraak-en beroeps procedure. "Is dat achter de rug dan sla je de spijker waarschijnlijk naast de kop op je vinger." Volgens De Kerf nemen de leerlin gen straks een belangrijke plaats in in de samenleving:"Zonder doeners kunnen we ons niet handhaven of bereiken we niet wat ons in de komende jaren te wachten staat. Je kunt alleen die plaats innemen als je bewust met die plaats bezig bent. Als je wilt vechten voor jouw positie en je niet door vlotte praters alles laat wijsmaken."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3