3* 'Prestige niet boventoon laten voeren boven belang onderwijs' Leraar (29) uit St. Philipsland bekent ontucht UIT 50% 'Op school ben je verliefd geworden, je kreeg verkering Janneke en Willem Jan 'trouwen' op roefeldag H~d> Brandstichting auto uit wraak voor ontucht Twee keer bekeurd voor dronken rijden Meer vóór- dan tegenstanders federatie openbare basisscholen Met drie minderjarige kinderen mmwwm Verloskundigen willen praktijk overdragen aan 1 nieuweling 6? Donderdag 29 juni 1995 51e jaargang no. 32 Niemand ondervindt financieel nadeel van de federatieve samenwerking van het openbaar onderwijs in Tholen, maar gevoelsmatig hebben mensen problemen met de gewijzigde functie van directeur in locatieleider. "En dat wordt nogal opgeklopt", zei wethouder J. Versluys maan dagavond in de gemeenteraad. Een overgrote meerder heid steunt het plan om de federatie per 1 augustus te vor men. Legaal Van den Brekel VERKOOP Deze week De animo bij de meisjes om te trouwen is groot. Wel vijf Kussen meisjes steken hun vinger op. De 11-jarige Janneke Vroegop is de eerste. Zij mag een jongen uitkiezen want de heren geven geen krimp als ze gevraagd worden of ze in het huwelijk willen treden. Sint-Philipsland Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Uit reactie op de ontucht die een St. Philipslandse leraar met zijn zusje zou hebben gepleegd, heeft een 17- jarige jongen de auto van de ver dachte in brand gestoken. Het voer tuig brandde in de nacht van maan dag op dinsdag omstreeks drie uur uit, nadat een soort brandbom met benzine onder de motorkap was terecht gekomen. De Peugeot was eerder al bekrast. "Kennelijk was er behoorlijke onvrede", concludeert de politie, die naar aanleiding van een tip de 17-jarige jongen dinsdag avond heeft aangehouden. Gisteren werd het onderzoek afgerond. De vrijwillige brandweer van St. Philipsland, die via 0611 werd gealarmeerd, was 3.03 uur bij de woning van de leraar. De auto stond op de straat geparkeerd. De vlam men waren 2 tot 3 meter hoog. Met twee hoge druk stralen was het vuur snel bedwongen. Onder de motor kap brandde de auto helemaal uit. De accu was weggesmolten, de bumper verdwenen. Op de voor: en achterbank was echter weinig scha de. Een boompje dat vlakbij de auto stond, werd zwart geblakerd. Ber gingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte de auto 's nachts weg. Een 49-jarige Tholenaar werd zater dag binnen 61/2 uur twee keer in de kraag gevat voor het rijden onder invloed. Omstreeks zeven uur 's avonds reed hij met zijn auto op de Zuiddijk in Sint-Philipsland tegen een geparkeerde wagen aan. Hij stopte niet na het ongeval, maar getuigen noteerden het kenteken. Aan de hand van het signalement en het kenteken werd de dader opge spoord door de politie. Hij bleek dronken te zijn. Op het politiebureau weigerde de man mee te werken aan het onderzoek. Uit navorsingen van de politie bleek echter dat de scha- desporen van de geparkeerde auto in Sint-Philipsland overeenkwamen met die op de auto van de dader. Het rijbewijs van de Tholenaar werd ingevorderd en hij kreeg een proces verbaal wegens het rijden onder invloed en het doorrijden na een aanrijding. Hiermee was het verhaal echter nog niet af. Agenten hielden die nacht omstreeks half twee dezelfde man aan die gewoon weer in zijn auto rondreed. De wagen, met een waar de van 40.000 gulden, werd hierop in beslag genomen. Op het politie bureau werd de man een bloedproef afgenomen. Behalve een tweede bekeuring voor het rijden onder invloed kreeg de Tholenaar ook nog eens een proces-verbaal voor het rij den zonder rijbewijs. '''5 - ,-v" t - .t \C vi' 'H Directeur I.C. Moerland van de openbare Oosterscheldeschool in Scherpenisse met leerlingen uit groep zeven en acht. Op de vraag van J. van den Donker (D66) of het wel verantwoord is de samenwerking al op 1 augustus te laten beginnen, zei Versluys dat hij niet doorzetten juist onverantwoord zou vinden. "Het georganiseerd overleg, de vakbonden, de meerder heid van de medezeggenschapsra den en vier schooldirecteuren zijn immers akkoord." Volgens de wet houder onderkent iedereen de voor delen van een federatie. De vraag om samenwerking is ook vanuit de scholen gekomen, omdat met name op kleine scholen de onderwijs- en de managementtaken van de direc teuren in conflict dreigden te komen. Directeur J. Plekkenpol van De Luyster te Sint-Philipsland schreef de gemeenteraad in een brief dat het personeel van zijn school unaniem tégen het definitieve plan is, en dat hij zelf met alle juridische middelen zal proberen zijn ontslag als direc teur en nieuwe benoeming als leer kracht te voorkomen. De medezeg genschapsraad van De Eevliet te Poortvliet liet de raad weten vóór een federatie te zijn, met uitzonde ring van directeur J.H. Kers die de aanstelling van een algemeen direc teur boven acht locatieleiders afwijst. In een eerdere brief aan de commissie welzijn deden vier van de acht betrokken directeuren (Plek kenpol, Kers, Bril en Kousemaker) datzelfde. Van den Donker zei uit alle bericht geving omtrent deze zaak het gevoel te hebben gekregen dat er sprake is van verzet, verwarring en communi catiestoornissen. Het voornaamste struikelblok is de benoeming van een algemeen directeur en de manier waarop die functie gefinancierd wordt: door vrijkomende uren (zogenaamde formatie-rekeneenhe- den) van de huidige directeuren in te zetten kan de gemeente aanspraak maken op extra geld van het minis terie. Volgens de tegenstanders maakt Tholen daarbij gebiuik van een maas in de wet. Van den Don ker, mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) en Van Belzen plaatsten daar vraagtekens bij. Versluys zei dat regelmatig met het ministerie is overlegd over het financiële beleid. Wat Tholen doet, is legaal, was de conclusie. Maar het ministerie zou er niet blij mee zijn, omdat andere scholen dit ook kun nen gaan doen en dat zou de over heid veel geld kosten. I.C. Moerland (PvdA) had geen enkele moeite met de toegepaste 'truc'; "Hoera, we heb ben iets versierd dat het totale open bare onderwijs op Tholen ten goede komt." Moerland is als directeur van de Oosterscheldeschool in Scherpenis se en lid van de projectgroep nauw bij de vorming van de scholenfede ratie betrokken. ZIE VERDER PAG. 3 De 29-jarige leraar J.Q. uit St. Philipsland heeft dinsdag tegenover de politie bekend, met drie minderjarige kinderen uit zijn woonplaats ont ucht te hebben gepleegd. De man werd maandag aangehouden en zou gisteren of vandaag worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. St. Philipsland is erdoor ontredderd. Hoe kon dit gebeuren met de adjunct-directeur van de- Koningin Julianaschool en de dirigent van de christelijke gemengde zangvereni ging Comt nu met Sangh. Een geziert inwoner, getrouwd, twee kin deren. "Er wordt zeer bewogen op gereageerd", zegt een woordvoerder van de politie. "Deze zaak zorgt voor veel onrust in St. Philipsland." Volgens het onderzoek blijkt de leraar de afgelopen twee jaar met in elk geval drie (oud)leerlingen van 11 tot en met 13 jaar - niet uit zijn klas - sexuele handelingen te hebben gepleegd, zowel tijdens hun school tijd als daarna. Drie medewerkers van de recherche uit Goes, onder wie een specialist op het gebied van jeugd- en zedenzaken, hebben het onderzoek geleid. "Over de juistheid van de verklaringen van de drie min derjarigen hebben wij geen enkele twijfel", aldus een politiewoord voerder. "Bovendien wordt dat nog eens bevestigd door de bekentenis van de verdachte. Het is niet onmo gelijk dat er nog meer slachtoffers zijn, maar in principe hebben we de zaak rond. Het onderzoek zit in de eindfase. De verzekerde bewaring duurt uiterlijk drie dagen en daarna beslist de rechter-commissaris. De man zal zich in elk geval strafrech terlijke moeten verantwoorden." Hoewel het eerste geval van ontucht twee jaar geleden heeft plaatsgevon den, is het half juni pas gaan rollen toen een man de leraar en één van de drie meisjes (de dochter van een lid van het schoolbestuur) bij elkaar zag. Gezien zijn grote verantwoor delijkheid als leraar heeft de ver dachte volgens de politie "heel veel te verliezen.' "Hij heeft geen rede nen opgegeven voor zijn daden, maar kennelijk voelt hij zich aange trokken tot kleine meisjes. Overi gens ziet hij wel in, dat hij fout is geweest." Pagina 3: Advocaat van Thoolse fotograaf ook raadsman leraar KORTINGEN TOT BfGMBRERE Kortemeestrast 35 Bergen op Zoom Advertentie I.M. Het botert niet tussen Beter Wonen en de gemeente Mevr. Provoost wordt mavo directeur na 25 jaar lhno- onderwijs op Tholen Vernieuwde Thoolse torenspits weer uit de steigers Mevr. Van Gurp uit St. Maartensdijk noemt tuinieren een soort prettig virus Zilveren speld voor vertrekkende St. Annalandse Rabobank-secretaris A.A. van Luijk Na 9 jaar zelfstandige T.S.G. nu nevenschool Scheldecollege Zoet water kost zes tientjes per hectare Budelpack tegen bouwvergunning voor varkensstal Thoolse schutters hopen op behoud van 100 meter buitenbanen S.C. Stavenisse gaat in Zeeuwse in plaats van Brabantse afdeling voetballen HET GROTE GERIEF VAN DE WAARHEID VERTELLEN IS, DAT MEN NIET AFZONDERLIJK HOEFT TE ONTHOUDEN WAT MEN GEZEGD HEEFT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De maatschap samenwerkende ver loskundigen Tholen/Oud-Vosse- meer wil haar praktijk in de twee plaatsen afstoten. De maatschap bestaat uit twee verloskundigen te Steenbergen en vier vroedvrouwen te Bergen op Zoom. Onder die laat- sten is ook de uit Poortvliet afkom- stige Marlien van Kempen. De maatschap nam op 1 juni 1993 de verloskundige taken van de huisart sen A.W.A. de Looze, R.P. Kale en E.N. Mellema over. In die twee jaar kwam men er echter achter dat het systeem van veel roulerende verlos kundigen niet zo prettig werkt. "We zijn nu met zes mensen in de maat schap en die werken allemaal om de beurt in Tholen. Dat is niet zo goed voor de mensen die ons bezoeken", legt Alice Dikken van de maatschap uit. "Ze krijgen elke keer een ander gezicht te zien. Op die manier bou wen de aanstaande moeders geen relatie met de verloskundige op en andersom leren wij de klanten ook niet zo goed kennen. Daarom heb ben we besloten dat het beter is dat er één vaste verloskundige voor Tholen en Oud-Vossemeer komt." Volgens mevr. Dikken hebben de vier verloskundigen in Bergen op Zoom het te druk om met zijn vieren de diensten in Tholen te draaien. "Daarvoor hebben we gewoon geen tijd. De aan te trekken nieuwe ver loskundige zal onafhankelijk zijn van de maatschap." Dikken heeft al een kandidate op het oog, maar zij moet nog examen doen. Daar hangt vanaf of ze over een tijdje in Tholen aan de slag kan. Mocht dat over- hoopt niet het geval zijn, dan blijft de maatschap nog aan tot een andere kandidaat gevonden is. "Over die mogelijkheid hebben we nog niet echt nagedacht. We gaan er voorals nog vanuit dat degene die we op het oog hebben, zal slagen", zegt mevr. Dikken. Sint-Philipsland valt voor verloskundige hulp onder de prak tijk in Steenbergen. In Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Sta venisse en St. Annaland doen de huisartsen nog gewoon de bevallin gen. Het is zaterdag en roefeldag. De kin deren mogen een paar uur doen of ze volwassenen zijn. Dit keer niet kij ken maar vooral doen. Spannend is het. Janneke wijst haar klasgenoot Willem Jan de Feijter aan. 'Vooruit dan maar', zie je hem denken. Ze mogen plaats nemen achter de tafel in de trouwzaal van het gemeente huis te Sint-Maartensdijk terwijl gemeentebode Piet Hage het bandje start met trouwmuziek. Maar er zijn ook nog getuigen nodig. En meestal zijn er ook ouders bij. Ook nu weer bieden de meisjes zich eerder aan dan de jongens. Jan Willem (11) helpt: "Ik zal ze eens even kiezen." Na verloop van tijd zijn de stoelen rond de trouwtafel allemaal bezet: de vader en moeder van de bruide gom zijn Jan Kees de Feijter en Elvira de Graaf, de ouders van Jan neke worden Marlies Schipper en Harmen Uijl, de getuigen Annemie- ke Suurland, Angela Lindhout, Annaloes Oudesluijs en Linda Heijboer. De plechtigheid kan beginnen. Maar eerst schetst Leo Quist, de ambtenaar van burgerlijke stand van de gemeente Tholen wat er aan het huwelijk vooraf is gegaan: 'Op school ben je verliefd geworden, je kreeg verkering, later waren jullie verloofd. Maar wat houdt het huwe lijk in? Wat is er voor nodig?" De kinderen antwoordden verschil lend: "Je moet een huis hebben." Of: "Je moet een ring hebben." Of: "Familie." Willem Jan denkt aan geld maar Janneke slaat de spijker op zijn kop: "Dat je van elkaar houdt." "Ja," zegt Quist, "dat is de basis. Nu wonen jullie nog bij je vader en moeder, straks bij elkaar. Dan komt het erop aan." Marianne Kleppe mag uiteindelijk het 'huwelijk' voltrekken maar ze moet wel eerst een toga aantrekken. Die is nog wat ruim bemeten. Ze moet er zelf ook om lachen. Bruid en bruidegom worden gevraagd te gaan staan en elkaar de rechterhand te geven. Daar staan ze, hand in hand, de klas genoten van de Juliana van Stol- bergschool, onwennig maar toch net echt. En Marianne, ingefluisterd door de echte ambtenaar, begint: "Willem Jan de Feijter neem jijSoms verstaat ze het niet goed en moet Quist de plechtstatige volzin herha len, maar uiteindelijk geven de bei de huwelijkskandidaten elkaar het jawoord. Er wordt ze ook gelegenheid gege ven elkaar te kussen, maar daar voe len beiden helemaal niets voor. Als ze weer mogen gaan zitten, laat Jan neke zich bijna in haar stoel vallen en slaakt een zucht van verlichting. Dan volgt de ondertekening van de huwelijksakte: weer zo'n plechtig moment. Bode Hage legt de akte op de tafel en wijst waar de echtelieden moeten tekenen. Willem Jan eerst. Dan Janneke. Als zij tekent kijkt Willem Jan mee, zoals dat in werkelijkheid ook vaak gebeurt. Nadat ook de getuigen op de huwelijksbijlage hun handteke ning hebben gezet mag het kersver se bruidspaar even de tuin in voor de 'foto.' Getuigen, vaders en moeders en alle andere roefelkinderen rennen er achteraan en zijn weer gewoon kinderen, uit de wereld van de vol wassenen gestapt. Tot slot mogen de kinderen een videofilmpje bekijken over een ech te trouwdag. Het is Quist zelf die in beeld verschijnt als hij zijn bruid ophaalt in de Bakkerstraat in Scher penisse. "Zijn er nog vragen?" Ja die zijn er. Of er nog meer ambtenaren zijn die huwelijken mogen voltrek ken? Of er ook nog gratis getrouwd kan worden? Dat kan op maandag en dinsdag. De zaterdag is extra duur. Kost trouwen op vrijdag tus sen de 200 en 250 gulden, op zater dag rekent de gemeente 800 tot 900 per plechtigheid. Die dag heeft Quist al drie stelletjes getrouwd: "Reken maar uit, 3 keer 800 gul den!" Het is voor de groep het laatste onderdeel van de roefeldag. Eerder bezochten ze twee andere onderde len: de ambulance, de brandweer, het zwembad, de bibliotheek, de supermarkt of stichting Beter Wonen. In Sint-Maartensdijk namen zeven tig kinderen deel aan de roefeldag van Jantje Beton, in Sint-Annaland ongeveer tachtig en in Tholen 150. Volgens jeugd- en jongerenwerker Ron van den Bogaard is de roefel dag wederom een succes geworden. "Volgend jaar wordt roefeldag een roefelweek. Dan kunnen er meer bedrijven en instellingen meedoen. Voor veel bedrijven is de zaterdag een moeilijke dag. Dat was hier voor de Spar in Sint-Maartensdijk het geval. Ze vonden het heel leuk om te doen maar het was op deze dag gewoon te druk. Volgend jaar zullen we er de woensdagmiddag voor gaan gebruiken. Dan hoeven we ook geen kinderen af te wijzen." Van den Bogaard is zeer te spreken over de bereidwilligheid van bedrij ven en instellingen om mee te doen. "Het kost veel tijd en energie om het voor te bereiden want je laat kinde ren dingen doen die normaal door een volwassene wordt gedaan." De jeugd- en jongerenwerker is van plan volgend jaar de activiteiten uit te breiden naar Sint-Philipsland. Janneke Vroegop en Willem Jan de Feijter geven elkaar de hand als 'bruid en bruidegom' in de trouwzaal van het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Links de 'vader van de bruidegom', Jan Kees de Feijter. >•«1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1