Mevr. Van Gurp: "Utinieren is een soort prettig virus' Tholen profiteert van schaarste aan grond West-Brabant Wandelaars volgen blauwe pijlen naar Speelmansplaten I.C. Hage neemt afscheid na 34 jaar verzekeringen ZLM Onze Top 10 van deze week. L69 1.99 99 99 9.99 9.49 1.49 99 L89 2.50 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Eigenheimer kost meer dan een gulden De Watermolen nieuw op eerste van Thoolse toontuindagen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 29 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De tuinen rondom de Watermolen aan het Ste nepad in Sint-Maartensdijk kosten de bezoeker min stens een half uur om ze goed te bekijken. Daartoe hadden liefhebbers zater dag de gelegenheid tijdens de eerste van de twee Thoolse toontuindagen. De families Van Gurp uit Sint- Maartensdijk, Koppenhol uit Poortvliet en Van Lam meren te Sint-Annaland stelden hun tuin open voor het publiek. Naar schatting maakten hier zo'n 150 mensen gebruik van. Ook de familie Balk uit Poort vliet, juist terug van vakan tie, besloot op het laatste moment om toch mee te doen. Palingvissers Ruimtelijk Rondje boeren Fruit en bos Gids met tips Draagmoeder Onderzoek economische effecten Zoom-as Wil de Zoom-as economisch van belang zijn voor Tho len, dan moet de gemeente doorgaan met het actieve beleid ten aanzien van het werven van bedrijven. Door aanleg van de Zoomweg-noord zal de concurrentieposi tie van Tholen sterker worden. De ontwikkelingen in West-Brabant blijven echter van invloed. Die conclusies worden getrokken in het rapport 'Zoom-as raakt Zeeland'. Bereikbaarheid Grondprijs Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Langst zittende bestuurder uit Vossemeer Na 34 jaar bestuurslid te zijn geweest van Verzekeringen ZLM is dhr. I.C. Hage uit Oud-Vossemeer woensdag op de algemene ledenvergadering afgezwaaid. Hij ontving ter herinnering aan die lange bestuursperiode een tinnen wandbord. Er waren maar liefst 39 gegadigden om Hage op te volgen, onder wie ook een Thoolse sollicitant, maar dhr. A.J. Driesprong uit Willemstad werd benoemd. Tho len heeft nu geen enkele vertegenwoordiger meer in het bestuur van Verzekeringen ZLM. Heel goed bekend Boek 50 jaar Het huis de Watermolen heet niet voor niets zo. In vroeger tijden stond hier ook daadwerkelijk een water molen die in 1757 door het water schap Sint-Maartensdijk werd gebouwd voor de som van 10.300 gulden. Het was een watermolen, maar het was niet het water dat voor de voortstuwing zorgde. De Molen had wieken van 92 en 93 voet (een voet is ongeveer 30 cm). Het schep rad waarmee het water omhoog werd gebracht, telde 24 bladen en de wieken moesten twee keer rond draaien om en het rad één keer rond te laten gaan. Aan de molen was een palingvisserij verbonden. In goede tijden varieerde de opbrengst van 300 tot 600 pond per dag. Op hondekarren werd de paling naar Tholen en vandaaruit naar Bergen op Zoom en Antwerpen vervoerd. In 1921 werd er in de smalstad een stoomgemaal gebouwd en daarmee waren de dagen voor de water molen geteld. Het pand werd afgebroken. Het huisje met de schuur naast de watermolen bleef bestaan en werd in de volksmond nog steeds 'de watermolen' genoemd. In 1977 werd het gekocht door de familie Van Gurp. Pas in 1978 betrokken ze het pand, na een grondige opknapbeurt. De enige onderbreking van het vlak ke landschap rond het huis werd gevormd door een rij wilgen. De familie Van Gurp maakte hier knot wilgen van en plantte meteen de eer ste bomen rond het huis. De per ceelsoppervlakte bedroeg aanvanke lijk 7000 vierkante meter, maar in 1990 werd een stuk grond aange kocht dat aan de overkant van de watergang ligt. Daarmee kwam er 18.000 vierkante meter grond bij. Op de plaats waar vroeger het rad van de molen in het water lag, werd een brug gelegd naar de overkant. Bij deze brug zijn de funderingen van de watermolen nog steeds te zien. Ruimte is erg belangrijk voor de Mevr. H.G. van Gurp-Polderman bij één van haar borders die zaterdag door zo'n 300 mensen werden bewonderd. familie Van Gurp. De tuin is dan ook wat je gerust 'ruimtelijk' kunt noemen. Rond de tuin, aan de voor en één zijkant van het huis liggen bosschages. Langs het huis ligt de eigenlijke tuin. Gras en borders. Dat is wel ongeveer de kortste omschrij ving die ervan te geven is. Maar die omschrijving doet weinig recht aan het ontwerp. De oudste delen liggen vlak bij het huis. Hier is de zware Zeeuwse klei al behoorlijk verluch tigd met zand en Brabantse grond. De planten die er groeien, zijn net als de rest van de tuin zorgvuldig gepland. Oplopend van laag naar hoog en op kleur geselecteerd. 'Tja, ik hou van strakke vormen", geeft mevr. H.G. van Gurp-Polderman toe. "Dat rommelige met allerlei verschillende 'kamertjes' ligt mij niet zo. Het moet wel ordelijk zijn." Deze instelling is duidelijk terug te vinden in de tuin waarin mevr. Van Gurp menig uurtje doorbrengt. De borders zijn over het algemeen recht en vrij symetrisch aangelegd. De planten zijn netjes opgebonden en het onkruid krijgt geen kans op te groeien. De tuin van mevr. Van Gurp is nieuw in de Thoolse toontuindagen. "Mijnheer Koppenhol benaderde me vorig jaar of ik mee wilde doen met de toontuindag. Daar heb ik wel even over na moeten denken", ver telt de Sint-Maartensdijkse. "Uitein delijk heb ik toegestemd om dit jaar mee te doen. Maai het betekent wel dat we de laatste dagen er nog flink aangewerkt hebben. Het is allemaal wel netjes, maar je wilt toch graag extra goed voor de dag komen." Mevr. Van Gurp is een echt buiten mens. Binnen zitten, dat doet ze niet zo graag, "'s Morgens is het eerste wat ik doe, even naar buiten kijken om te zien hoe het ervoor staat. Na het ontbijt ga ik dan een rondje 'boe ren'. Het is eigenlijk wel een soort vims", zegt ze zelf. "Maar wel een prettig vims. En je bent natuurlijk lekker veel buiten." Haar passie voor tuinen is pas een paar jaar gele den begonnen. "Zo'n vijf jaar gele den stopte ik met buitenshuis wer ken. Voor die tijd zou ik helemaal geen tijd gehad hebben voor zo'n grote tuin", vertelt mevr. Van Gurp. "Nu breng ik er veel uurtjes in door. Maar ik vind het erg leuk. Het is mijn hobby." De Sint-Maartensdijkse houdt erg van de kleuren blauw en roze. Dat is dan ook te zien aan de planten. Afgewisseld met wat wit, staat er veel blauw, paars en roze in de tuin. Alleen op de donkere plekjes is wat geel te vinden. "Dat is wel zonnig en het fleurt die plaatsen wat op." Met name hortensia's zijn de lievelings bloemen van mevr. Van Gurp. "Ik zou mijn hele tuin wel vol kunnen zetten met hortensia's. Ze zijn echt prachtig." Op het veel voorkomende probleem dat de blauw gekochte hortensia's op den duur toch roze worden, heeft de tuinvrouw niet direct een antwoord. "Ik ga het pro beren door er wat aluin bij te doen als ze net in kleur beginnen te komen. Dat schijnt te werken. Maar al die verhalen zoals over spijkers die je erbij moet gooien, geloof ik niet zo." Verder zijn er een groot aantal andere (border)planten en bomen aanwezig in de tuin zoals een vreemd gevormde wilg, Zeeuws knopje en vingerhoedskmid. Hoewel dhr. en mevr. Van Gurp samen de tuin onderhouden, heeft ieder toch zijn specialiteit. De bor ders worden eigenlijk het meest onderhouden door mevr. Van Gurp. Haar man bemoeit zich veel met het bos en de fruitbomen die aan de overkant van de watergang staan. Nadat dit laatste perceel grond erbij gekocht was, besloot het Sint-Maar tensdijkse echtpaar er twee stukken bos op aan te planten met ondermeer eiken. In het middelste gedeelte zijn twee heggen en twee rijen met appelbomen aangelegd. Het zijn hoogstamfruitbomen van de rassen dubbele bellefleur, gronsvelder klumpke, limoenappel, sterappel en zoete ermgaard. In de komende win termaanden worden in het bos wan delpaden aangelegd. Het eind van het perceel vormt een enorme cirkel van gras met middenin een tuinhuis annex gereedschapsschuur en omrand met een heg. De tuin van mevr. Van Gurp kijkt bovendien uit op het nostalgische plaatje van scha pen die in een weitje (ook eigendom van het echtpaar) staan te grazen. D.L. Koppenhol uit Poortvliet was zaterdag de hele dag in de weer om de mensen tekst en uitleg te geven over zijn tuin aan de Bram Groene- wegeweg. Vanaf de weg kijkt men niet direct in de tuin, want er staat een impo sante heg voor. Om de bezoekers te laten zien waar ze moesten zijn, had Koppenhol een drie meter lang spandoek gemaakt met daarop de tekst: Laat u niet om de tuin leiden. "De mensen kwamen uit vrijwel alle delen van Zeeland en West-Bra bant", vertelt Koppenhol. "Op deze manier brengen we behalve de tui nen ook Tholen zelf onder de aan dacht van de mensen. Veel mensen 'ontdekken' op die manier het eiland." "Er waren deze keer weer heel wat mensen die ieder jaar komen, maar er waren ook veel nieuwe bezoe kers. En dat is plezierig, want dat betekent dat er een basis is voor de toekomst. De nieuwe bezoekers houden het geheel toch draaiende", zegt Koppenhol. "Het is nu het vijf de jaar dat we deze toontuindagen organiseren. Je zou denken: het zal wel terug gaan lopen, maar dat is helemaal niet zo. Tegen tien uur kwamen de eerste mensen en er zijn constant bezoekers geweest tot aan ongeveer half zes. Ik moet zeggen dat ik wel erg moe was. Mijn stem was aan het eind van de dag bijna weg. Ze hebben me erg veel gevraagd over mijn planten die er erg goed bij staan, zonder luis of meeldauw. Daarom heb ik dit jaar een klein gidsje samengesteld dat de mensen konden kopen. Daarin leg ik wat uit over hoe onze hobby begon nen is en ik geef wat tips over de verzorging en bestrijding van ziek ten bij met name rozen." De ex-tuinbouwleraar uit Poortvliet heeft met name een passie voor rozen. Deze bloemen vullen dan ook het grootste gedeelte van zijn tuin. Dit jaar had Koppenhol echter wel een leuke combinatie om te laten zien. "Door de strenge winter van 1986 zijn er veel appelbomen bevro ren. Bijna alle boomgaarden op Tholen moesten toen vernieuwd worden. Ook bij ons moesten er bomen weg. De exemplaren die het minst slecht waren, hebben we toen bij elkaar gezet. Maar ook die ble ken er behoorlijk van geleden te hebben en er kwamen scheuren in en boomkanker", vertelt Koppenhol. "Maar als echte tuinliefhebber doe je een boom toch niet zomaar weg. Daarom heb ik er nu iets op bedacht. De appelboom is bevorderd tot 'draagmoeder' van klimrozen. Deze planten groeien gemakkelijk tot boven de boom. Zodoende komt er in het voorjaar bloesem in en in de zomer rozen." De rozen stonden zaterdag op hun mooist bij de Poort- vlietse tuinier. Door het koude voor jaar groeiden de knoppen door, maar bleven lang dicht. Toen onlangs de zon goed doorkwam, stonden de rozen dan ook allemaal tegelijk in volle bloei. Naast de rozen en fruit bomen zagen de bezoekers ook mooie riddersporen in de tuin van Koppenhol. Bij de familie Balk kon men de fraaie borders bekijken. Ook hier stond veel in bloei. Vele bezoekers eindigden hun rondje in Sint-Anna- land bij de tuin met oude romanti sche rozen naast restaurant De Lagune van de familie Van Lamme ren. Daar kon men nog wat drinken en eventueel nog genieten van het uitzicht over de Krabbenkreek. De tweede toontuindag is op zater dag 22 juli gepland. Dan zijn het zaadteelt-proefveld aan de Plaatweg te Sint-Annaland en de tuin van de familie Balk aan het Zuidplantsoen en de familie Koppenhol aan de Bram Groenewegeweg in Poortvliet te bezichtigen. Daarnaast is Koppenhol nog op zoek naar een fuchsiatuin ter afwis seling. In opdracht van de provincie zijn de economische effecten van de Zoom- as (de wegverbinding tussen Ant werpen en Rotterdam) voor Oost- Zeeland onder de loep genomen. Met name voor de gemeenten Tho len, Reimerswaal en Hulst. De resultaten worden gebruikt bij het vernieuwen van het streekplan. In het rapport wordt geconcludeerd, dat van de drie gemeenten Reimers waal 'de beste concurrentiepositie heeft en daarmee de grootste moge lijkheden voor economische ontwik kelingen die (indirect) samenhangen met de Zoom-as'. Voor Tholen komt in het rapport keer op keer de afhankelijkheid van de situatie in West-Brabant ter spra ke. De gemeente profiteert van het feit, dat daar een tekort bestaat aan bedrijventerreinen. Mocht dat ver anderen, dan zou Tholen een belangrijk voordeel kwijt kunnen raken. Maar voorlopig is er nog volop ruimte voor Brabantse bedrijven die op hun huidige vestigingsplaats niet kunnen uitbreiden. De afgelopen jaren zijn er al heel wat over de brug gekomen. En dat ondanks een 'rede lijke, maar niet bijzonder goede' bereikbaarheid. Als de Zoomweg- noord er komt, zal de bereikbaarheid van Tholen, vooral vanuit noordelij ke richting, verbeteren. Maar dat zou er ook toe kunnen leiden, dat langs die wegverbinding bedrijven terreinen ontstaan. Het rapport verheelt niet, dat Tholen ook zelf actief is geweest bij het opbouwen van de concurrentieposi tie. Met een goede p.r., één aan spreekpunt voor potentiële nieuw komers, voldoende én goedkope industriegrond en een aantrekkelijke subsidieregeling. In beperkte mate trok dat ook bedrijven uit het Rijn mondgebied en België. Omdat Tholen-stad het gunstigst ligt ten aanzien van de Zoom-as, is een aanbeveling van de onderzoekers om voor de andere woonkernen terughoudend te zijn ten aanzien van bedrijfsvestiging. Bovendien voor vestiging op Slabbecoompolder en Welgelegen alleen belemmeringen op te leggen als die milieu-technisch van aard zijn. Acquisitie (werving) is van belang om de mogelijkheden uit te buiten die de Zoom-as biedt. In het rapport wordt gesteld, dat de infrastructuur niet het voornaamste punt is voor vestiging of ontwikke ling van een bedrijf. De keuze voor Tholen bijvoorbeeld, is in de afgelo pen jaren juist ingegeven door een combinatie van een lage grondprijs en de subsidieregeling. De onderzoekers hebben gesproken met een groot aantal personen en bedrijven. Voor Tholen waren dat wethouder J. Versluys, de transport bedrijven Schot Tholen en Geuze Sint-Annaland, Ritraco Tholen en Budelpack Poortvliet. Slabbecoomweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660 - 3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. De deelnemers aan de tien kilometer krijgen ontbijtkoek bij het rustpunt na 5.8 kilometer aan de Peutsedijk. Prima wandelweer, mooie routes, tevreden wandelaars. Zo verging het de organiserende gymnastiek vereniging Spido uit Oud-Vosse- meer die zaterdag 128 deelnemers in kon schrijven voor de jaarlijkse wandeltocht. Vooral voor de lang ste afstand van 25 kilometer bleek veel animo; maar liefst 86 wande laars gingen om acht uur 's mor gens op pad, 25 meer dan vorig jaar. De routebeschrijving kende niet alleen de bekende afkortingen RA= rechts af, LA=linksaf, RD= rechtdoor, de deelnemers konden in vette letters lezen: Volg ook de blauwe pijlen. Deze afstand wordt door de mees te deelnemers gezien als een goede oefening voor de Zevendorpen- tocht van 50 kilometer op zater dag 8 juli aanstaande. Nieuw onderdeel op deze afstand vormde de Oesterdam. Bij het paviljoen De Speelman op het dagrecreatie terrein Speelmansplaten was dan ook de 'grote rust', na precies 11,5 kilometer. Op de tien kilometer gingen 20 wandelaars van start, 1 minder dan vorig jaar. En op de vijf scheelde het ten opzichte van 1994 ook maar 1 deelnemer: nu 22, vorig jaar 21. Het was de vijfde maal dat Spido de tocht voor haar rekening nam. Het begon in 1990 toen voor het gymnastiekdiploma nog een wan deltocht van vijf kilometer vereist was. Elke vereniging op het eiland zette dan een tocht uit. Toen Spido aan de beurt was vroeg de voet balvereniging Vosmeer -die toen de Zevendorpentocht organiseer de- of Spido ook een route van 25 kilometer kon invoeren, als opwarmertje voor de dorpen- tocht. De 25 kilometer is sindsdien een vast onderdeel terwijl de ver plichting voor gymnasten om vijf kilometer te lopen voor het diplo ma is komen te vervallen. De voetbalvereniging levert het gros van het aantal deelnemers op de langste afstand; dit keer waren er 13 senioren en 12 junioren die er voor vv Vosmeer de pas inhiel den. Van Spido deden er 10 mee aan de 25 kilometer. Op de tien en de vijf kilometer liepen hoofdzakelijk leden van de gymnastiekvereni ging die 121 leden telt. Hage kwam 1 januari 1961 in die organisatie na het overlijden van Abr. Groenewege uit St. Maartens dijk. "We hadden toen 3 personeels leden en 8000 polissen, tegenover nu 80 medewerkers en 260.000 polissen. Dat tekent de groei heel duidelijk", zegt Hage. "We begon nen met alleen verzekeringen voor motorvoertuigen van ZLM-leden en op beide onderdelen zijn we sterk uitgebreid. We bieden een breed pakket aan verzekeringen (naast de motorvoertuigen ook brand, wette lijke aansprakelijkheid, enz.) en dat doen we bovendien voor bijna ieder een. De toelating van niet-landbou- wers lag eerst moeilijk, maar gelei delijk aan is het steeds meer versoe peld. Nu komt 90% van onze verze kerden niet uit de agrarische sector." Toen de ZLM met verzekeringen begon, maakten de landbouwers in hun auto weinig kilometers op rusti ge binnenwegen. Dat is sterk veran derd en daarmee ook de schade en de premie. "Een allrisk autoverzeke ring bij de ZLM kostte destijds net zoveel als een WA-verzekering bij een andere maatschappij", aldus Hage. "Dat verschil is verminderd, maar verzekeringen ZLM staat nog steeds heel goed bekend bij de beoordelingen in de consumenten gids. Toch kreeg ik als bestuurslid wel eens klachten, maar dat was toch beperkt." De ZLM is bij het afwikkelen van schade in zee gegaan met enkele gespecialiseerde bedrijven, waarvan de dichtsbijzijnde in Bergen op Zoom zit. Volgens Hage bleek dat voor de controle doelmatiger en voor de prijs voordeliger. "Als maat schappij werk je op die manier goedkoper, maar elke verzekerde op Tholen en St. Philipsland kan zijn eigen garage blijven kiezen. Daar heb ik altijd sterk voor gepleit." De ZLM heeft voor de ziektekosten verzekering al vele jaren een con tract met de ZHV in Goes, maar die maatschappij is onlangs gefuseerd met CZ in Tilburg. Wat provisie betreft, is dat voor de ZLM een onvoordelige verandering, zodat de samenwerking niet meer zo goed loopt als in de voorbije jaren. Het bestuur beraadt zich dan ook op de toekomst van de ziektekostenverze kering. Hage, die gemiddeld elke maand een bestuursvergadering had bij ver zekeringen ZLM, werd uitgezwaaid door voorzitter L.W. van Nieuwen- huijzen. Hij was zeer vereerd met het tinnen wandbord. "Een prachtig aandenken aan de bestuursfunctie die ik heel graag deed en ook het langst heb vervuld", aldus Hage. Die 34 jaar ervaring was voor het bestuur ook de reden om de Oud- Vossemeerder te vragen toe te tre den tot de redactiecommissie, die het schrijven van een gedenkboek gaat verzorgen. In 2001 hoopt ver zekeringen ZLM het 50-jarig bestaan te vieren. "Het is leuk dat ze je daarvoor vragen", zegt Hage, die na het afscheid bij het waterschap Tholen zijn takenpakket opnieuw heeft afgebouwd. Het bereiken van de 65-jarige leeftijd was daarvan de reden. Hij blijft nog actief in het bestuur van Vrederust, zowel het psychiatrisch ziekenhuis als de ver eniging, alsmede in het bestuur van de N.H. Kerk te Oud-Vossemeer. Voor de fijnproevers onder de aard appeleters zijn de Eigenheimers weer in het land. Er blijkt grote vraag te zijn gezien de prijzen van 90 cent tot ƒ1,01 per kilo. Ook de eerste Bintjes zijn aangevoerd op de veiling St. Annaland. De handel bood er maximaal 59 cent per kilo voor. Met aanvoeren van ver boven de 500 ton daalden de Doré-prijzen van 83 cent vorige week tot maxi maal 65 cent deze week. Voor Fries- lander werd een cent meer geboden: 66 cent per kilo. Woensdag: Doré 35-64, drielingen 30-36, kriel 99-1.07, Première 40- 59, bonken 99-1.01, drielingen 34- 37, kriel 1.07-1.10, Gloria 40-60, bonken 98-1.03, drielingen 35-38, kriel 1.11-1.18, Frieslander 61-66, drielingen 36, kriel 1.11, Berber bonken 95, Eigenheimer 90-92, aan voer 549 ton. Dinsdag: Doré 40-65, drielingen 28-36, kriel 78-99, Première 47-57, bonken 91-96, drielingen 30-32, kriel 94-95, Gloria 46-62, bonken 90-98, drielingen 31-32, kriel 95-97, Frieslander 63, bonken 91, drielin gen 31, kriel 97, Berber 55, bonken 92, Eigenheimer 90-1.01, drielingen 10, kriel 40, aanvoer 522 ton. Bloemkool, per stuk Galia meloen, ■per stuk Rundertartaar, 100 gram CU Sinaasappelsap, pak 1 liter CU Brouwers bier, krat 24 flesjes a 0.3 liter 01 Perla Mild koffie, snelfiltermaling, 3 pakken a 250 gram J&49- TL55- Honig Momentsoep, champignon, kip, tomaat, Chinese kip of Chinese tomaat, pak 4 zakjes TOff Remia vlees- en vissauzen, diverse smaken, pot 250 ml Peijnenbung Right, diverse smaken, pak 6 stuks Nü Page Clean keukenrol, reuzen rol Met gratis keukenrolhouder Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 juli a.s. 'Zolang de vooraad strekt. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15