'Het gaat wel met pieken en dalen, maar we zijn tevreden' Eerste optreden LOZ succesvol Tholen financiert verkoop raadhuis St. Philipsland Ensembles geven de toon aan Budelpack tegen bouwvergunning voor varkensstal PERSIA Split tweede op festival Braderie in Sint-Philipsland beter dan vorig jaar Uitvoering muziekschool drukker dan vorig jaar Donderdag 29 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Het weer was zaterdag heel geschikt voor de braderie in Sint-Philipsland. De verenigingen waren over het alge meen heel tevreden. De braderiecommissie noemde het zelfs perfect, maar enkele handelaren in de Achterstraat klaagden over de klandizie. En volgend jaar moet de Kerkring helemaal vol staan met kraampjes. Bomvolle zaal bij debuut popgroep De try-out van de kersverse Thoolse formatie Lawaai op Zolder is een succes geworden. Café De Hoop in Oud- Vossemeer zat zaterdagavond afgeladen vol. Op het podi um van bierkratten en planken werden de eerste num mers nog wat wankeltjes ingezet, want ook bij LOZ ont brak de plankenkoorts niet helemaal. Maar na de eerste set was het ijs gebroken. Het voormalige gemeentehuis in St. Philipsland wordt eigendom van Digital Voice Processing Products b.v. uit St. Annaland, een bedrijf dat spraaktechnologie via de computer ontwikkelt. De Thoolse gemeenteraad gaf maandagavond groen licht voor een bedrag van 275.000 gulden en aangezien de banken het lieten afweten, leende de gemeente ook nog geld met een eerste hypotheek als zekerheid. Kluis onder muzieknis 4 etages Oosterse Tapijtkunst Holonite Bravour Vlam in pan Hangcultuur Het lijkt elk jaar drukker te worden op de einduitvoering van de Zeeuwse muziekschool. Zaterdagavond stonden er 400 stoelen gereed in Meulvliet te Tholen, maar er werden nog exemplaren bijgezet. Kinderkoor Milieuvergunningen bij Raad van State Voor de Raad van State staan op 4 juli zes varkenshou ders, vijf andere bezwaarmakers en de gemeente Tholen tegenover elkaar. Inzet zijn de afgegeven milieuvergun ningen om de bouw van zeven grote varkensstallen voor ruim 35.000 dieren op Tholen mogelijk te maken. Afge lopen vrijdag werd tijdens een hoorzitting in het gemeen tehuis het bezwaar toegelicht van Budelpack Co-packers tegen het afgeven van een bouwvergunning aan M.A.J.M. Welvaarts te Boxtel. Bestemmingsplan Termijn Magda Smits uit Anna Jacobapolder was voor het tweede jaar met haar drie pony's op de braderie. De paarden liepen over de Zuiddijk naar de bank. Walpot tegen bestemming opbrengst gemeentehuis De SGP en het AOV waren daar niet gelukkig mee. "Het is een mooie oplossing voor Digital, maar geld lenen moeten de banken maar doen", zei mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV). Ook SGP-fractie- voorzitter M. Dijke was van mening, dat de koper zelf voor geld dient te zorgen. "Wij zijn niet tegen de verkoop, maar minder gelukkig met de voorwaarde van de geldle ning. Wij zien de verkoop en de hypotheekverstrekking als twee aparte zaken. Kan dat niet losgekop peld worden?", informeerde Dijke. Volgens wethouder J. van der Jagt was dat niet mogelijk. "Het één hangt van het ander af. De geldle ning is een onderdeel van het koop contract." De wethouder zei in de openbare raadsvergadering niet ver der op de zaak te willen ingaan. "In de besloten commissievergadering onroerende zaken is het voorstel besproken en ook in de stukken was alles te zien, maar dat is niet voor publicatie bedoeld." In die commissievergadering gingen alle fractievertegenwoordigers accoord met de verkoop, maar SGP- raadslid L. Walpot kwam daar maandagavond op terug. "Een deel van de boekwinst van het gemeente huis wordt namelijk gebruikt om de zondagsport in St. Philipsland (overname tennisaccommodatie de Ruucstoppelen) handen en voeten te geven. Dat heeft mij doen besluiten om mijn standpunt te herzien. Men kan dat een gevoelsargument vin den, maar ik kan er niet achter staan, dat er zo kort na de gemeentelijke herindeling (1 januari 1995) zon dagsport op St. Philipsland wordt ingevoerd", aldus Walpot. PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land respecteerde dat standpunt, Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. 1.- i Advertentie maar hield Walpot toch voor, dat er regelmatig gemeentelijke goederen verkocht worden en die opbrengsten verdwijnen ook in de algemene mid delen. "Dan zou u ook moeten natrekken wat er met dat geld gebeurt. Uw gevoelsargument gaat dus niet op", vond Moerland. Walpot noemde het echter 'zottig heid' om alle bestemmingen van de algemene middelen na te zoeken. "De verkoop van het gemeentehuis en de overname van de tennisac commodatie zijn echter twee gevol gen van de herindeling", zei Walpot, die zijn standpunt handhaafde. De overige leden van de SGP-fractie en het AOV stemden uiteindelijk niet tegen, ondanks hun bezwaren tegen de geldlening. J. van den Donker (D66) wees nog op de muzieknis, die onderdeel is van het gemeentehuis. "Die is in de verkoop begrepen omdat de kluis van het voormalige gemeentehuis daaronder zit", maakte wethouder J. Versluys duidelijk. Voor de muziek- en zangverenigingen is echter een verplaatsbare muziektent beschik baar. Bovendien liet de wethouder doorschemeren, dat de nieuwe eige naar geen bezwaren zou hebben tegen gebruik door de verenigingen zolang dat kan. Unaniem ging de Thoolse raad accoord met de verkoop van 1.00.000 ha grond aan de Ambachtsweg op het industrieter rein Welgelegen Tholen aan Holoni te uit Halsteren. Mevr. Schot noem de de vestiging op zich 'heel goed' maar de grondprijs van ƒ37,50 per m2. vond ze aan 'de lage kant.' "Kan dat niet wat hoger, want de gemeen te moet toch bezuinigen?", aldus mevr. Schot, die naar de prijzen in Bergen op Zoom verwees. Wethouder Versluys sprak over 'een normale grondprijs'. "Die 37,SO is tot stand gekomen op basis van de werkelijke kosten. En een accepta bele grondprijs is één van de argu menten voor bedrijven om zich juist op Tholen te vestigen. Met Bergen op Zoom mag je ons niet vergelij ken, maar met Steenbergen maakt onze grondprijs weinig verschil", aldus Versluys. Holonite gaat met 12-15 mensen polyesterbeton-artikelen fabriceren in een hal van 1600 m2. In de toe komst zal het gehele bedrijf uit Hal steren, waar nu 50 mensen werken, naar Tholen worden verplaatst. De verkoop van 1200 m2 grond aan de Ceciliaweg te St. Annaland aan Jacht Onderhoud Weterings was een hamerstuk. Op het krappe podium konden de vijf leden van LOZ ternauwernood een plekje vinden. Aan swingen hoefden ze niet te denken, daar was geen ruimte voor. De groep had een geluidsman aan laten rukken, want met je eigen versterkertje maak je wel genoeg lawaai voor de buren, maar niet voor een zaal met mensen. De vingers waren nog wat stroefjes in het begin en met de zenuwen in je keel zingt het toch wel wat anders. Om de sfeer er goed in te krijgen, werden er meteen wat swingende nummers uitgegooid van ondermeer The Blues Brothers. Daarmee wist het publiek meteen dat het met deze band wel goed zat. Gitaristen Peter Geluk en Addy de Hond lieten horen dat je met gevoel soms net zo ver kunt komen als met menig conservatoriumopleiding. De gitaristen en bassist Piet van Ast waren goed op elkaar ingespeeld. Boudie Hoogedeure bespeelde in zijn hoekje van het podium de drums met het grootste zelfvertrou wen. Maar met een goed lopende band ben je nog niet waar je zijn wilt. Een passende stem moet ook gevonden worden. Daarvoor lieten de bandleden het oog vallen op Jolanda Bazen. Deze Sint-Anna- landse had enkele jaren geleden wel eens meegedaan met de voorronde van Henny Huismans sound-mix show. Dus dat beetje ervaring had ze al. Het moet gezegd worden dat niet alle nummers even geschikt waren voor haar stem die in het begin nog al wat vibreerde. Maar met veel bra vour wist ze wel de band aan de gang te houden. In de tweede set kwam het allemaal wat beter uit de verf met nummers die het publiek ook mee kon zingen, zoals van The Scene, Van Dik Hout en The Golden Earring. Daarnaast waren de zenuwen inmiddels weg gespeeld en de sfeer onder de gasten was goed. Uiteindelijk bleek dat Tholen een leuke band rijker is die zich niet beschikbaar stelt voor brui loften, maar een eigen repertoire brengt dat ook wel eens 'café-blues' genoemd wordt. De leden zelf heb ben het liever over 'degelijke rock'. Wie weet tot welke hoogte LOZ zich nog verheft. Vooral in de Voorstraat proberen de verenigingen de clubkas te spekken op de jaarlijkse braderie. Vorig jaar was het hete weer en de voetbalin terland Nederland-België spelbrèker maar de omstandigheden waren dit maal ideaal. Penningmeester Jan Quist van de supportersvereniging Noad'67 had niet te klagen. Voor de boeken en het tweedehands spul was volgens hem voldoende belangstelling. De boeken verkochten het beste. De opbrengst is voor de clubkas en voor de jeugd. Dat was ook het geval bij de platte landsvrouwen waar onder meer bloemstukjes, poffertjes, jam, laven delzakjes en adressenboekjes te koop waren. Nieuw was de lingerie die door de leden was gemaakt. Rond vier uur waren de koekjes en de cake al uitverkocht. De bloem stukjes van verse bloemen uit de tui nen van de leden waren volgens pre sidente C.M. van Nieuwenhuijzen- Vogelaar erg gewild. "Het gaat wel met pieken en dalen, maar we zijn tevreden." Een gedeelte van de opbrengst gaat in september naar Artsen zonder grenzen wanneer een vertegenwoordiger van deze hulpor ganisatie de afdeling bezoekt. Vooral 's middags was er animo voor de drie pony's van Magda Smits uit Anna Jacobapolder. 's Morgens was de belangstelling matig. De paardjes liepen onder begeleiding rustig onderlangs de Zuiddijk. Smits deed voor de tweede keer mee. Het ondergoed van De kleine winst deed het goed. Anja Neele: "Het is elk jaar een trekker. Ik moest er iemand bijhalen omdat ik het niet alleen aankan." De voetbalvereniging Noad drukt zijn stempel op de braderie. Behalve de supportersvereniging staat ook de activiteitencommissie met een kraam in de Voorstraat. Voor de derde achtereenvolgende maal pro beert de commissie zoveel mogelijk enveloppen van de hand te doen. Rond half vijf waren er van de 1000 enveloppen nog 150 over. Voorzit ter R. Houdé is dan ook best tevre den. "In ieder geval beter dan vorig jaar toen er voetbal op de televisie was. Toen liep het niet." Niet elke enveloppe geeft recht op een prijs, de kinderen krijgen wel allemaal een snoepje. De muziekvereniging Concordia had dit jaar gebruikte instrumenten en uniformen in de aanbieding, naast het 21 spel. De uniformen vonden niet veel aftrek maar voor de trommels, bugels en trombones was wel belangstelling. Tegenover de kraam gaf Concordia op gezette tij den op een wagen een concert. De dweilband De Treuzelaars liepen over het parcours en ook het stoom- locomotiefje baande zich regelmatig een weg door de bezoekers. De jeugdbrandweer demonstreerde wat je moet doen als de vlam in de pan slaat. In een pan gevuld met water wordt gas geperst en aange stoken. Een grote vlam dwarrelt boven de borrelende inhoud. Voor bijgangers mogen het vuur doven door het deksel op de pan te zetten. Bij de imkerij van familie Van Popering uit Sint-Annaland aan de Kerkring kunnen bezoekers de koningin zoeken tussen de bijen in het tentoonstellingsraam. De konin gin heeft een blauwe stip op de rug. "Het loopt echt goed, we verkopen redelijk," zegt mevrouw Van Pope- ring, "de echte honingeters komen altijd terug." Er zijn verschillende soorten honing van onder meer fruitbomen en Teunisbloemen. Maar er zijn ook waskaarsen en boenwas. Van Popering is vaste klant op de hoek Voorstraat/Kerk- ring. De hervormde vrouwenvereniging had voor de eerste maal een terras bij het verenigingsgebouw waar pannekoeken, koffie en limonade werd verkocht. Het idee hadden ze opgedaan op het binnenpleintje van de Gasthuiskapel in Tholen. Veel standhouders kwamen er koffie drinken of maakten -tegen een klei ne vergoeding- gebruik van de w.c. in het gebouw. Daarnaast verkocht de vereniging kantwerk, kussens, sokken, vestjes en bloempotten. Jan Walpot verkocht versgekookte Vijf van de elf leden van het dwarsfluitensemble. De gelegenheidsmuzikanten speelden werk van P.I. Tsjaikowsky. Bovendien zochten andere toehoor ders een plekje op de tribune zodat er ongeveer 450 bezoekers en leer lingen de uitvoering bijwoonden. De ensembles gaven de toon aan op deze presentatie. Dat begon meteen met een koperen semble waar ongeveer dertig leerlin gen aan deelnemen. Ze zorgden onder leiding van Jan Spruit voor een volle tribune en volle klanken in de zaal met muziek van H. van Lijn schoten. Daarna werd het rustig en leeg op het podium toen Armand Looije op piano als solist optrad. Zo wisselden solisten en ensembles elkaar af. Maarten Niederer speelde op het nog steeds populaire keyboard na het dwarsfluitensemble, bestaande uit 11 meisjes onder leiding van Angelique van Gooi. Bij het gitaarensemble was stilte in de zaal wel nodig. Directeur J. Hut moest er een keer om vragen omdat nogal wat kinderen en ouders heen en weer liepen. De vier gitaristen, docent Pierre de Nijs en drie leerlin gen klonken, ondanks de verster king wat iel in de grote ruimte maar 'Lets take the flipside' kwam toch duidelijk over. "Een klarinet klinkt mooi, maar meerdere klarinetten nog mooier," zo kondigde Hut het klarinetensem ble aan onder leiding van Hans Hest. Ze speelden onder meer 'Summerti me' van G. Gershwin, een toepasse lijke titel voor de avond. Voordat de twee klassen algemene muzikale vorming optraden moesten alle stoelen van het podium verwij derd worden. Maar liefst 61 kinde ren maakten zich klaar voor 'een muzikale reis door China in drie delen'. De kinderen maakten niet alleen gebruik van de tribune maar gingen de hele zaal door, getooid met 'Chi nese hoofddeksels.' In het laatste nummer ontvingen de 'Chinezen' vreemdelingen: Eskimo's, een cow boy, een Indiaan, een Japanner en een Hollands meisje op klompen. Steeds kregen ze eten en een slaap plaats aangeboden maar ze moesten wel over hun vaderland vertellen. Ook na de pauze sloeg het samen spel de klok. Het blokfluitensemble onder leiding van Jolanda van 't mosselen uit de hangcultuur in de voormalige veerhaven van Anna Jacobapolder. Hij had 100 kilo in voorraad. Rond vijf uur kwamen steeds meer mensen bij hem langs. "Het gaat boven verwachting. Je moet toch maar altijd afwachten wat het wordt." Voor Walpot is de verkoop een experiment. "Je moet met iets komen wat niemand heeft." Bij Vos Voeders uit Tholen in de Achterstraat is de stemming wat minder. Ze staan met een volle rijk- gesorteerde kraam met voer voor kleinvee. "Het is een lange dag," stelt Vos, "ik had meer sfeer en meer mensen verwacht." Bij de stand met krasloten en touw trekken voor het wereldkampioen schap kusthengelen voor dames in Portugal loopt het ook niet storm. De kraam is van de hengelsportver eniging 't Scharretje uit Oud-Vosse- meer en de Edelkarper uit Bergen op Zoom. Het is bedoeld om geld bij een te brengen voor de reis naar Por tugal die de dames 550 gulden per persoon kost. Volgens Miranda Koop van de Edelkarper is dit hard nodig omdat de overkoepelende organisatie, de Nederlandse vereni ging voor sportvissers, de vrouwen onvoldoende steunt. "De heren beta len 350 gulden, de rest betaalt de visbond, maar wij moeten het hele ticket betalen. Dat klopt niet. We horen er niet bij." Van 't Scharretje gaan twee dames mee, van de Edel karper drie. Volgens N.J.G. Jansen van de bra deriecommissie kon het zaterdag niet beter. "Het was in één woord geweldig. De verenigingen waren tevreden, ook de handel was goed." Dat het in de Achterstraat wat min der was, wil er bij Jansen niet in. "Voor de handel maakt het geen moer uit waar je staat. Ik heb zelf jaren in de Voorstraat gestaan want dat zou de beste plek zijn, en sta nu op de Kerkring en ik verkoop beter." De Voorstraat is populair bij de ver enigingen, geeft Jansen toe: "Die trekken ook veel mensen want dat zijn bekenden. Daar blijf je bij staan." Jansen is zeer te spreken over de sfeer op de braderie. "Dat komt ook omdat veel oud inwoners er voor terug komen. Mensen die al jaren elders wonen, maken het echt gezel lig." Gezien de belangstelling probeert de braderiecommissie volgend jaar het kringetje rond de kerk vol te maken zodat er geen gat ontstaat tussen de Kerkring en de Achterstraat. De eerste prijs van de verloting van het Rode Kruis ging naar C. den Braber uit Dinteloord. Hij kreeg een tafellaken. De tweede prijs (ook een tafellaken) ging naar mevr. Den Braber uit Sint- Philipsland en de derde prijs (een plaid) naar C. v.d. Reest uit Anna Jacobapolder. De naam van het Zeeuwse popje werd niet geraden. Ze heette Aagje. Veer ging twee violisten vooraf en aan het slot mocht het saxofoonen semble met de 'Second Waltz' de avond uitblazen. Daama werden de diploma's uitgereikt. In september begint de muziek school in Tholen met een kinder koor. Er gaan 14 kinderen aan deel nemen. De activiteiten van de Zeeuwse Muziekschool hebben zich na de samenvoeging van Sint-Philipsland en Tholen ook naar Sint-Philipsland uitgebreid. In de openbare basis school De Luyster in Sint-Philips land wordt aan een groepje van 13 kinderen algemene muzikale vor ming gegeven. Een aantal kinderen van deze leerlingen waren niet bij de uitvoering omdat in hun dorp de jaarlijkse braderie werd gehouden. Ook van muziekvereniging Concor dia uit Sint-Philipsland betrekt de Zeeuwse Muziekschool leerlingen die in Tholen komen oefenen. Namens Budelpack betoogde mr. J.J.C.M. Willemen dat de aanvraag om een bouwvergunning aangehou den had moeten worden tot het moment dat de Raad van State heeft beslist op het schorsingsverzoek van de definitieve milieubeschikking. Verder zou de aanvraag van Wel vaarts - die wil bouwen aan de Bit- terhoekseweg/Bram Groenewege- weg - niet hebben voldaan aan de voorschriften van de woningwet en daarom had, aldus Willemen, de bouwvergunning niet verleend mogen worden. Hij voerde ook nog aan dat niet is aangetoond dat de gebouwen vol doen aan 'redelijke eisen van wel stand'. Verder zou niet duidelijk zijn of b. en w. hebben bekeken of ze passen in het open landschap, noch of landschappelijke en ecologische belangen alsmede het belang van Budelpack zijn meegewogen. Wille men wees ook op het bestemmings plan, waarbij het de opzet is om ves tiging van nieuwe bio-industrieën in de nabijheid van bebouwde kom men te voorkomen. En hij miste het oordeel van de hoofdingenieur directeur landinrichting over het agrarische karakter en gebruik van De stichting Theater Split is op het landelijk festival amateurtheater tweede geworden met het stuk 'Een zwarte Pool', dat in januari ook in Oud-Vossemeer te zien was. "We hebben twee hele mooie voorstellin gen gehad en veel reacties", vertelt de uit Oud-Vossemeer afkomstige Elles Punt. Zij nam in de tragi komedie van Karst Woudstra - gere gisseerd door Teuntje Klinkenberg - de rol van Marguérite voor haar rekening. "De prijsuitreiking was erg spannend, want daarbij werden de juryrapporten voorgelezen." Ach teraf hoorde Split, dat er door de driekoppige jury flink gediscus sieerd was om tot een keuze te! komen. De prijs van 10.000 gulden was uiteindelijk voor de Tilburgse jongerengroep De Krenten met het stuk 'Charms, voorvallen zonder titel'. Elles Punt kijkt terug op een bijzon dere ervaring, ook al omdat er gespeeld werd in het Amsterdamse theater De Brakke Grond (bekend door de opnamen voor het televisie programma van Sonja Barend). "Een schitterend theater", aldus Elles. Het was de eerste keer dat een Zeeuwse groep tot de genomineer den behoorde. Theater Split kreeg uitnodigingen om 'Een zwarte Pool' te spelen op festivals in Limburg en Nijmegen, maar wees die van de hand. "We richten ons liever op een nieuwe produktie",zegt Elles Punt. de gebouwen, volgens Willemen zei de burgemeester dat dit advies niet meer gevraagd wordt als de ver wachting is dat een gebouw hoofd zakelijk voor agrarische doeleinden gebruikt zal worden. "De gemeente zegt dat ze verplicht is de bouwvergunning af te geven, maar systematisch gezien prevale ren de algemene wet bestuursrecht en de wet milieubeheer boven de woningwet", aldus Willemen. Hij voerde ook de milieubezwaren aan, namelijk de negatieve invloed - van micro-organismen en stank uit de mesterijen - op de kwaliteit en hoe danigheid van de produkten die Budelpack verpakt. Uitvoerig ging Willemen ook in op de termijn waarbinnen beroep aan getekend kan worden. Volgens de woningwet staat daar vier weken voor, maar dat had gewijzigd moe ten worden in zes weken omdat die termijn in de wet milieubeheer genoemd wordt. Budelpack ging binnen die zes weken in beroep. Willemen licht nog toe dat voor Budelpack het zwaartepunt ligt bij het afgeven van de milieuvergun ning. Het Poortvlietse bedrijf blijft dan ook bezig met onderzoeken naar de gevolgen van de komst van de mesterijen. De juridisch adviseur van Welvaarts - J. van Groningen, wiens compag non de hoorzitting bijwoonde - was niet onder de indruk van de argu menten van Budelpack. "Wat naar voren werd gebracht, hoort meren deels thuis bij de milieuprocedure in plaats van de bouwprocedure." Burgemeester en wethouders zullen binnen de termijn die daarvoor staat een beslissing nemen over het bezwaarschrift van Budelpack. Tegen dat besluit is eventueel beroep mogelijk bij de sector bestuursrecht van de rechtbank in Middelburg. In Den Haag vorderen de varkens fokkers A. v.d. Wouw, M.A.J.M. Welvaarts, H. van Genugten, A. Moggré en G. Jonkers, alsmede Schepers-Hage totaal 61/2 miljoen gulden schadevergoeding van de gemeente wegens nalatigheid bij het behandelen van de vergunningen. Bezwaar tegen het verlenen van de vergunningen maken H.M. Christi- aanse, C.P. de Rijke, Budelpack, M.J. Kooijman en M.A.M. Veraart. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13