Politiek tegen sluiting haven Geld meerzorg flexibel gebruiken Glazen huis op de Zuiddijk Stavenisse is bezorgd om financiële positie gemeente 'Onderhoud bespaart in toekomst meest' Onze Top 10 van deze week. Qkkbtoe Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland Geen extra kosten aan de Burg. Sluijmersstraat m X O 89 1.69 79 3.99 1.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Sint-Philipslandse ouderen vóór najaar onder nieuw dak O Extraatje van deze week: Donderdag 22 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vóór oktober staat er op de Zuiddijk bij de molen in Sint- Philipsland een nieuw praathuisje. Het wordt een kopie van het gebouwtje in Poortvliet - rondom glas en een met pannen gedekt zadeldak - en zou best eens de naam 't Wachtje kunnen krijgen. Dat bleek donderdag tijdens een hoorzitting in De Wimpel. Ruiten 'Bezuiniging 7700 gulden is lachertje' De handelshaven van Sint-Philipsland moet, althans voorlopig, open blijven. De voltallige commissie finan ciën sprak zich woensdag uit tegen het voornemen van het gemeentebestuur om de haven volgend jaar te sluiten. SGP en CDA sloten opheffing in de toekomst niet uit. Verschillende leden merkten op dat die opheffing ook het nodige zal kosten. "Kijk of er in de toekomst ook jachten kunnen liggen", suggereerde A. den Haan (PvdA). Familiebezoek Twee ton gemeente woon-zorgcentrum De afspraak die een aantal jaren geleden door de politiek is gemaakt om vanaf 1996 geld te reserveren voor een volgend woon-zorgcentrum op Tholen, is mogelijk van de baan. In plaats daarvan wil het gemeentebestuur het geld dat de provincie voor meerzorg aan ouderen betaalt, flexibel inzetten in heel de gemeente. In de commissie financiën was de SGP tegen, terwijl PvdA'er A. den Haan meldde dat zijn fractie er nog niet uit is. Sint-Maartensdijk Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. v flakkee verhuizingen b.v. De bewoners konden nauwelijks wachten om hun onge noegen kenbaar te maken over de voorgenomen recon structie van de Burg. Sluijmersstraat in Stavenisse. Al voor de opening van de bijeenkomst, maandagavond in dorpshuis de Stove, door wethouder J. van der Jagt en tij dens de technische toelichting van ambtenaar W.C. van Vossen bleek dat ze niets moesten hebben van een asver- springing en vermindering van het aantal parkeerplaatsen van 29 naar 13. Gedachten proeven Ruzie Weggegooid geld Inritconstructies 't Wachtje Toeristenbelasting omhoog voor monumenten Een meerderheid van de gemeenteraad is voorstander van een onderhoudsfonds voor monumenten. Dat bleek woensdag in de commissie financiën, waar het schrappen van een bedrag voor dit fonds slechts de steun kreeg van PvdA en CDA. Reiniging 449" 1.20 Volle yoghurt, 4 O O pak 1 liter juBST 9 Het nieuwe gebouwtje wordt bijna twee meter korter dan het bestaande: 4 bij 2,60 meter. Er komen twee banken in, die plaats bieden aan twaalf personen. "Dan kunnen we voorlopig geen klanten meer aanne men", merkte één van de zes aanwe zigen op. Nu zitten er 's winters wei eens twintig mannen in het huisje. Het nieuwe gebouwtje twee meter langer maken zou echter 12.000 gul den extra kosten, liet ambtenaar J. de Feijter weten. Opmerkingen waren er ook over het vele glas. Aan de wegkant zou glas breuk kunnen ontstaan door passe rend verkeer. En verder wordt er, aldus meerdere aanwezigen, nogal eens wat vernield door de opgescho ten jeugd. Wethouder J. van der Jagt vertelde dat vernielde ruiten in de praathuis jes op Tholen bij uitzondering voor komen. Wél deed zich afgelopen winter in Scherpenisse een explosie voor waarbij alle ruiten sneuvelden. De Feijter wees erop, dat eventuele kwaadwilligen in de toekomst veel meer in de kijker zullen staan dan nu - met het dichte gebouwtje - het geval is. Daarvan zou een preventie ve werking kunnen uitgaan. Verder komt het praathuisje zoveel moge lijk op dezelfde plek, maar wél ongeveer een halve meter verder van de straat. Er wordt een funde ring gestort en een betonnen vloer met vorstrand aangebracht. De bank buiten aan de havenkant blijft gehandhaafd. Op dit moment staat er een olieka chel in het praathuisje, maar in het nieuwe zal geen verwarming aanwe zig zijn. "Dat betekent een stap terug voor u. Zover gaat de service van de gemeente niet", aldus de wethouder, die zei dat in sommige huisjes op Tholen de gebruikers samen een kacheltje op butagas bekostigen. "Gooi dan maar liever wat op de belasting", grapte een van de aanwe- "De 7700 gulden bezuiniging die sluiting oplevert is een lachertje voor een gemeente als Tholen", zei Schuttevaer-voorzitter A.W. Beur- kens tijdens het spreekrecht. Hij rekende voor dat het niet plaatsen van een havenontvangstinstallatie (voor afvalstoffen - red.) bijna dat zelfde bedrag zou besparen. En zo'n hoi is volgens Beurkens niet ver plicht, zo kreeg hij van het hoofd kantoor van de schippersvereniging te horen. "De Sint-Philipslandse schippers leveren hun afgewerkte olie veelal af bij de Krammerslui zen. En als ze hier liggen, zetten ze hun afval netjes in vuilniszakken tegen de dijk." Dat de hoi niet ver plicht zou zijn, verraste verschillen de commissieleden. Desgevraagd vertelt een ambtenaar, dat een hoi wel degelijk moet: "Alleen niet wan neer de haven officieel geen han delshaven meer is." Beurkens wees er de commissie op, dat sluiten en afwerken van de haven minstens een ton zal kosten. Hij gaf toe dat er weinig schippers meer zijn, maar Sint-Philipsland is wel degelijk thuishaven voor een aantal - een vijftal schippers heeft er volgens hem zijn domicilie - terwijl anderen er voor familiebezoek aan leggen. Op vragen van commissiele den zei Beurkens dat de Schutte- vaer-afdeling 40 leden telt. Volgens het op de laatste ledenvergadering gepresenteerde jaarverslag zijn er daarvan 15 varend schipper. Wethouder P. van Schetsen - die zelf de haven ook open wil houden - zei dat het college de bezuinigings maatregel wil nemen, omdat men het niet verantwoord vindt tot aan de eeuwwisseling 750.000 gulden - zoals opgenomen in de meerjarenra ming - te investeren. J. de Jager (CDA) stelde voor om het uitbagge ren op een goedkopere manier te doen. "Enkele jaren geleden is de bodem met behulp van een bulldo zer en een kraan afgevlakt, wat aan merkelijk minder kost." Na Elenahof, De Rozeboom en Sint Maartenshof zit een vierde woon zorgcentrum er voorlopig niet in, zo lijkt het. Bij de discussie over de voorziening in Stavenisse, een jaar of vier geleden, was besloten om vanaf 1996 jaarlijks 45.000 gulden opzij te leggen als gemeentelijke bijdrage in de meerzorg, dus niet in de stichtingskosten. Een volgeAd centrum zou in Oud-Vossemeer of Poortvliet gerealiseerd moeten wor den, was toen nog de gedachte. Maar nu liggen de zaken anders. Als het woon-zorgcentrum in Sint- Maartensdijk gereed is, resteren er voor Tholen 38 woon-zorgplaatsen (waarvan 9 voor Sint-Philipsland). Voor inwoners met een indicatie voor zo'n plaats betaalt de provincie maximaal 15.000 gulden per jaar. Het gemeentebestuur wil die gelden in de hele gemeente kunnen inzet ten, dus ook voor meerzorg in thuis situaties. "We zullen nooit mogen verwachten dat alle 38 plaatsen naar één bepaalde woonkern gaan", zei wethouder P. vanm Schetsen woensdag in de commissie finan ciën. Hij hield de leden voor, dat de door hem geschetste methode moge lijk is. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) en P. van Belzen (RPF/GPV) lieten zich overtuigen. Zij gingen akkoord met de bezuini ging, 'mits de ouderen niet de dupe worden'. Maar SGP'er M. Dijke hield voet bij stuk. Hij stelde dat er bij de provincie ruimte is voor nog een woon-zorgcentrum in Tholen, maar dat het gemeentebestuur de realisatie daarvan blokkeert door het geld flexibel te willen inzetten. Van Schetsen benadrukte nog eens dat de oorspronkelijk geplande reservering van 45.000 gulden niet voor de stichting van een woon-zorgcentrum bedoeld was, maar als een bijdrage in de exploitatie. "Kunnen we dat geld niet alsnog in de reserve laten om de bouw van het woon-zorgcentrum in Sint-Maar tensdijk rond te krijgen?" wilde J. de Jager (CDA) weten. De wethouder legde uit dat de gemeenteraad hier over zou moeten beslissen. Maar toen tot de reservering werd beslo ten, was er nog geen sprake van slui ting van Sint Maartenshof. Na een langdurige impasse is er inmiddels verregaande overeenstemming om trent de bouw van het woon-zorg centrum in de smalstad. In de stich tingskosten van het algemeen ge deelte van het complex zal de gemeente Tholen een bijdrage leve ren van ongeveer twee ton. VERHUIZERS Tel. 01870-82188 Tel. 01883-20016 Tel. 01110-13163 Tel. 01860-13624 Advertentie I.M. Vóór de winter zullen de Sint-Philipslandse ouderen elkaar kunnen ontmoeten in een nieuw praathuisje. Het oude wordt vervangen door een model met veel meer glas, zoals die ook op Tholen staan. Gegrinnik ontstond er toen 'vermin dering van de snelheid' als motief werd genoemd voor reconstructie van deze woonstraat, waar overdag een paar auto's staan, maar 's avonds - wanneer de mensen thuis zijn van hun werk - 29 voertuigen. En die auto's wil iedereen voor zijn deur blijven parkeren, anders wordt de harmonieuze stemming in de Burg. Sluijmersstraat verstoord. De wethouder maakte duidelijk, dat de straat geen privégarage is, maar een openbare weg voor algemeen gebruik en vrije doorgang van het verkeer. "Het is niet alleen de auto die de dienst uitmaakt. Ook spelen de kinderen moeten er gebruik van kunnen maken." De bewoners benadrukten echter, dat er in de Burg. Sluijmersstraat totaal geen problemen zijn. Niet met parkeren, niet met de doorgang, noch met de snelheid van het ver keer. En de vuilnisauto en SRV- wagen kunnen er altijd door. "Als er 's avonds aan weerskanten auto's geparkeerd staan, moet je wel in je eerste versnelling door de straat", zei I. Geuze. Hij voorzag met een halvering van het aantal parkeerplaatsen moeilijkheden. "Een ander krijgt de overlast", zei J. Moerland. "Nu hebben we geen pro blemen en die zou je na de recon structie wel krijgen. Haal van het trottoir een tegel af over de hele lengte, dan kunnen alle auto's parke ren." Dat is overigens maar aan één zijde mogelijk omdat er aan de andere kant bomen staan. Wethouder Van der Jagt begreep dat er weinig draagvlak was voor de reconstructie. "We horen een hele ernstige roep van u: ga er niet mee door! We willen u als bewoners niet monddood maken en dat zou ons ook niet lukken, maar we moeten in alle rust en met verstand eikaars gedachten proeven." IJ. Dorst bediende de wethouder op zijn wenken. "De stemming onder de bewoners is unaniem: handha ving van de huidige situatie. We waarderen de opknapbeurt die de gemeente wil uitvoeren, maar de gevolgen moeten voor ons niet te zwaar worden. De meesten wonen 27 jaar in de de Burg. Sluijmers straat en mensen die voor hun werk een auto nodig hebben, moeten die toch in de straat kunnen parkeren. Anders moet een deel naar andere straten. De sociale contacten zijn nu optimaal. De bewoners kunnen voor hun deur de auto wassen, bood schappen uitladen, enz. Er groeit een stukje spanning wanneer na de reconstructie een andere auto op 'jouw' plaats zou staan, hoewel het een openbare weg is", aldus Dorst. Dhr. Wesdorp meende, dat er zelfs ruzie uit voort zou kunnen komen. Ook Geuze wilde de auto voor de deur handhaven. "Iedereen kan geen garage betalen", merkte hij op. "De gemeente kan een heleboel geld in de zak houden", concludeerde Dorst. "Ik lees bijna wekelijks in de Eendrachtbode, dat de gemeente moet bezuinigen. Maak dan ook ver der geen kosten. Haal eventueel 1 tegel van h?t trottoir af, zodat er nog 1.50 meter overblijft. Dat is hele maal geen bezwaar." "Het is helemaal niet nodig om wat aan de Burg. Sluijmersstraat te doen", vond E.J. Joppe. "Je kunt er goed door, er is parkeerruimte vol doende. Wanneer de gemeente links en rechts moet bezuinigingen en de belastingen moet verhogen, is deze voorgenomen reconstructie wegge gooid geld. Het is gewoon niet ver antwoord. Overdag staan er hier 4 tot 5 auto's en 's avonds is het rede lijk vol, maar er zijn geen proble men." De wethouder vroeg zich af, of alle betrokken bewoners er zo over dachten, want met 14 Stavenisse- naars, onder wie 12 bewoners van de Burg. Sluijmersstraat, was maar de helft van de belanghebbenden present. "Ik heb diverse anderen gesproken en die denken er net zo over", liet Dorst weten. Geuze benadrukte nog eens, dat het wegens de snelheid beslist niet nodig is om de as te laten versprin gen. "De Burg. Sluijmersstraat is nog nooit een racebaan geweest." J. Moerland was benieuwd, wat er met het geld gebeurt dat over is wanneer de reconstructie niet uitge voerd wordt. "Er zijn zoveel tegen vallers, daar hebben we wel een bestemming voor", maakte de wet houder duidelijk. "Een overkapping van de ijsbaan", grapte Geuze. De wethouder gaf aan, dat het gemeen tebestuur ook Stavenisse laat mee liften in de vaart der volkeren. Zo is het Van der Lek de Clerqplein fraai opgeknapt en er komt een wandel pad onderaan de Stoofdijk. Geuze zei nog een ander, minder kostbaar idee te hebben: verlichting van de achter- en zijpaden in de Burg. Sluijmersstraat. "Daar is het nu aardedonker." Wethouder Van der Jagt gaf hem weinig hoop. "Zoiets hebben we nog nooit gedaan. Dat zou een novum zijn!" Bij het trekken van een eindconclu sie bleek niemand bezwaar te heb ben tegen het aanbrengen van inrit constructies aan beide zijden van de Burg. Sluijmersstraat. Dat remt de snelheid ook af, zodat de straat veili ger wordt. Voor de rest wilde men hoogstens 1 tegel van 30 cm aan één kant opofferen om alle 29 parkeer plaatsen te handhaven, maar verder moet er maar niets veranderen in de Burg. Sluijmersstraat. "U hebt op democratische wijze een niet uit de weg te gane mening gege ven", zei wethouder Van der Jagt, die met zijn ambtenaren nadenkt over de inbreng van de Stavenisse- naars en dan de commissie openbare werken het definitieve plan voor legt. Twee leden van die commissie, P. van Belzen (RPF/GPV) en J. van den Donker (D66), woonden de hoorzitting bij. De bedoeling is om de herbestrating, inclusief de inrit constructies, nog dit najaar uit te voeren. zigen. Ook de aansluitingen voor water en elektriciteit komen niet terug. Ze waren bedoeld voor de handels haven en indien die gehandhaafd blijft, zullen water en elektriciteit in de molen ondergebracht worden. Tenslotte werd om extra sleutels gevraagd. "Als de beheerder er dan niet is, kan een ander de zaak afslui ten om jongeren de toegang te belet ten. Dat is het behoud van het praathuisje", werd er gezegd. Omdat het gebouwtje op de plek komt waar vroeger een huis stond dat 't Wachtje werd genoemd, is voorgesteld om het praathuisje die naam te geven. Daarmee zou het - na het Tonhuis in Sint-Annaland - het tweede praathuisje in Tholen zijn met een naam. W. Reijngoudt uit de Schoolstraat gaat als contactman tussen gemeente en gebruikers optreden. Het plan voor het praathuisje wordt op 3 juli besproken in de commissie openbare werken en op 28 augustus in de gemeenteraad. Daarna kan er gesloopt en gebouwd worden, zodat het vóór het najaar gerealiseerd is. Daarbij speelt dat er na 1 oktober niet meer aan de zeewering gewerkt mag worden. Laat de Burg. Sluijmersstraat in Stavenisse maar zoals die is, was de boodschap die mevr. Potappel-de Ruyter en haar mede-bewoners dui delijk aan het gemeentebestuur overbrachten. Burgemeester en wethouders had den in een eerste financiële tussen rapportage 13.000 gulden voor een onderhoudsregeling uitgetrokken. Maar in het kader van de bezuinigin gen om de uitgaven de komende jaren te beteugelen, sneuvelde deze post. "De wisselvalligheid van het college verwondert me", zei P. .van Belzen (RPF/GPV). Samen met SGP'er K.A. Heijboer heeft hij bij burgemeester en wethouders een ontwerp-regeling ingediend, waar over overigens nog in geen enkele openbare vergadering is gesproken. De commissie financiën was de eer ste gelegenheid voor de Thoolse politiek, om een standpunt over het fonds naar buiten te brengen. PvdA en CDA waren tegen. "Onderhoud is een taak voor de eigenaar", zei J. de Jager. Verder betoogde hij dat de bijdrage uit het fonds - maximaal 2500 tot 3000 gulden - slechts een druppel op een gloeiende plaat kan zijn. "Zet zo'n bedrag zoden aan de dijk? Je maakt eigenaren van monu menten lekker met een snoepje." Van Belzen noemde het 'korte-ter- mijn-politiek' om geen fonds in te stellen. "De rijksoverheid is immers ook bezig met een strategische aan pak van het monumentenbeleid." J. van den Donker (D66) vond dat de gemeenschap best mag bijdragen aan het instandhouden van karakte ristieke gebouwen. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat grote kosten in de toekomst worden voorkomen door tijdig onderhoud te plegen. "Dus met zo'n fonds bezuinig je in mijn visie in de toekomst het meest." Voor de vorming van het fonds mag, wat de D66'er betreft, de toeristen belasting omhoog. SGP'er M. Dijke was het daarmee eens. Hij vond de regeling een goede zaak: "Goed onderhoud is van levensbelang." De toeristenbelasting is nodig om het beleid te bekostigen dat is uitge stippeld in de nota recreatieve ver kenningen, betoogde de wethouder. "Dan bezuinigt u daar maar op", reageerde mevrouw Schot. Van Bel zen herinnerde Van Schetsen eraan dat hij enkele maanden geleden wél de reserve voor karakteristieke bebouwing in stand wilde houden. Maar het onderhoudsfonds steunt hij niet. "Een gemeentelijke bijdrage is geen slechte zaak, maar er is een verantwoordelijkheid voor de eige naren", antwoordde de wethouder. Van Belzen weer: "In het verleden heeft de gemeenteraad uitgesproken dat beeldbepalende gebouwen in stand gehouden moeten worden. Maar over vijf jaar is het afgelopen met de rijksfondsen. Regeren is vooruitzien." Het plan om de komende twee jaar geen geld uit de algemene middelen bij te passen bij de gemeentereini ging - het gaat om 94.800 gulden - werd door Dijke afgewezen. Dit bedrag wordt nu betaald uit het overschot over 1993 dat de Olaz uit keert. "Met die teruggave had je de tarieven kunnen verlagen, terwijl wat u nu doet een indirecte verho ging van de reinigingsrechten bete kent bovenop wat al gepland was", betoogde de SGP'er. De Jager gaf hem toe dat wat Olaz terugebetaalt eerst door de inwoners betaald is. Van Schetsen noemde de verhoging 'heel betrekkelijk'. "Aan de uitge stippelde marsroute verandert niets." Dijke had ook moeite met de 25.000 gulden om extra ambtelijke tijd te kunnen besteden aan schuldbemid deling en -begeleiding. "Het huidige beleid vergt 400 uren en dat moet binnen het bestaande budget kun nen." Volgens Van Schetsen staat de functie onder druk. Aan het begin van de vergadering werd duidelijk, dat de algemene uit kering uit het gemeentefonds vol gend jaar weinig soelaas zal bieden. Weliswaar krijgt Tholen 9 ton meer, maar diverse extra uitgaven - waar onder salariskosten van de ambtena ren - maken dat daarvan maximaal 50.000 gulden overblijft. O Uit de bedieningsafdeling: Stegeman cervelaat extra, per 100 gram ©Blue Band, pak 500 gram JZQ21.55 pakje 250 gram Bospeen, per bos Schouderkarbonade, 500 gram-êrTfr 3.75 CU Kipfilet, 500 gram-9^5 8.25 kilo ®®®©-K998" 6.98 kilo @®®©T75015.50 -259" 402" O Ctt Zaanlander licht pikant 48+, vers van 't mes, kilo 4&90" 1 JL.yU Delacre Delichoc, melk, puur of wit, 2 pakken a 150 gram ©Cfl Chocolademelk, vol of halfvol, 3 pakjes 0.2 liter of pak 1 liter Kitekat kattevoeding, diverse smaken, blik 415 gram CflAIbi vloeibare zeep 1249] of allesreiniger [2591, flacon 750 ml -5r78' 499" 1.49 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 juni a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9