K. Elenbaas: 'symbool voor trouw, motivatie en jarenlange inzet' F eestavond voor Thoolse afdeling Twaalf nieuwe liedjes voor carillon en een ringleiding Nieuw bij QUIST SCHOENEN Ten Anker viert 40-jarig bestaan bescheiden 125, Medaille van verdienste voor colonnelid Rode Kruis Collegetas met draagriem en handvat Leren schooltas Thoolse brug verlaagd door inspectiebeurt Stichting welzijn voor ouderen Woonimpuls Anna Jacoba met 12 huizen Eén op acht leerlingen rijdt mountain-bike Donderdag 22 juni 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Een staande ovatie. Dat viel colonnelid K. Elenbaas van het Rode Kruis woensdagavond ten deel in het vereni gingsgebouw van de afdeling in Sint-Maartensdijk nadat hij onderscheiden was met de medaille van verdienste in brons. De 61-jarige Elenbaas uit Poortvliet was er zicht baar door geroerd maar zei dat hij er met liefde voor had gewerkt. Oorlogsgeweld Onderbelicht Collecte Meer werk Thuishulp nieuwe taak Rode Kruis De afdeling Tholen van het Nederlandse Rode Kruis bestaat vijftig jaar. Dit wordt in september gevierd met een feestavond voor alle vrijwilligers De Meulvliet in Tholen. Een werkgroep buigt zich over de invulling van deze bijeenkomst. Verenigingsgebouw 1 e klas leren schooltassen TER KENNISMAKING 2 GRANDIOZE AANBIEDINGEN! 'Hoe stil is de heide'. Hoe stil is het in de huiskamer van de Stelberg van zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Toch zingen enkele bewoners heel zachtjes mee. Anderen raken ontroerd. Het lied is bij vele bewoners bekend. Er zijn bewoners die er tranen van in de ogen krijgen. Onwillekeurig denken ze bij dit liedje aan vroeger. Ringleiding Taken Sportgala Hij nam na 25 jaar tevens afscheid van de colonne van de afdeling Tho- len. Als dank overhandigde T. Vos namens de colonne een geldbedrag, van colonnecommandant H. Moe renhout kreeg de jubilaris bloemen. Kringvoorzitter mevr. Th.J. Balken ende-Sandee noemde hem een sym bool voor trouw, motivatie en jaren lange inzet. "Er zijn in al die jaren ook frustraties waar je tegen oploopt, maar de volhouder die wint is een goede Rode Kruis'er." Volgens Balkenende moet de orga nisatie zuinig zijn op mensen zoals Elenbaas. "Als iemand zo lang blijft, zegt dat iets van de ideële doelstel ling van onze organisatie, maar ook van de vrijwilligersgroep. Ze ont vangen geen bonus, komen niet met grote namen in de krant en ze krij gen geen standbeeld. Toch zijn ze er altijd weer, jaar in jaar uit. Maar betaalde arbeid heeft nu eenmaal meer status. Toch wil ik stellen dat de economie in Nederland drijft op het werk van vrijwilligers, die scha- duwarbeid verrichten." De voorzitter hield een pleidooi voor een rechtvaardiger samenle ving waarin het Rode Kruis een taak heeft te vervullen. Ze wees er onder meer op dat onze samenleving een 'wereldsamenleving' is geworden en dat we daar niet omheen kunnen. "Op de buis worden we geconfron teerd met oorlogsgeweld, vluchte lingenstromen, natuurrampen en bit tere armoede. De televisie geeft ook te zien hoeveel luxe er is. Er is een enorme toeristenstroom naar arme landen. Dan weet je dat er iets scheefs zit in de wereld. Wij streven niet naar weldadigheid maar naar rechtvaardigheid. Dat dragen wij als hoogste item in ons vaandel." De kringcommissaris voorspelde meer werk voor het Rode Kruis omdat de groep die meer hulp nodig heeft, groter wordt. "De komende jaren zal de lijdende mensheid aan de onderkant van de samenleving aangewezen zijn op liefdadigheid. Dat is de legalisatie van de Rode Kruisorganisatie." Voor de vrijwilli gers ligt er altijd nog een taak: "Die hebben er hart voor, er zit liefde ach ter, zonder dat ik de beroepskrach ten wil afvallen, hoor." Mevr. C. Vermeulen-Priem uit Sint- Maartensdijk kreeg een speldje met twee kruisjes voor twintig jaar trou we dienst. Als vrijwilligster van de welfare is zij actief op handwerk- middagen bij ouderen in het bejaar dentehuis Sint Maartenshof. De welfare telt 19 medewerksters, maar het aantal neemt af. Het aantal deel nemers bedraagt 65, ze komen uit Tholen, Sint-Maartensdijk en Stave- nisse. Door de sluiting van Sint Maartenshof zal ook het aantal deel nemers slinken, zo is de verwach ting. Volgens voorzitter C.A. Egas wordt het werk van deze vrijwilligers vaak onderbelicht. "Het is minder specta culair, maar wel ontzettend belang rijk. Nu Sint Maartenshof dicht gaat en er een woonzorgcentrum komt, hoop ik dat u dit werk met plezier wilt blijven doen." Mevr. Vermeulen kreeg een oorkon de. Behalve mevr. Vermeulen zijn ook de dames L. van Burgh, R. Elenbaas en M. Almekinders uit Tholen twintig jaar actief. Zij waren echter verhinderd. Behalve op hand- werkmiddagen zijn de dames ook present op braderieën en leggen ze huisbezoekjes af. Er zijn nog steeds vrijwilligers nodig om de deelne mers een zinvolle tijdsbesteding te geven. De deelnemers worden steeds ouder en zijn minder goed ter K. Elenbaas krijgt een staande ovatie nadat hij door de kringvoorzitter mevr. Th.J. Balkenende-Sandee is onderscheiden. been, zo lichtte mevr. C. Bentschap Knook uit Tholen toe. Zij overhan digde namens de vrijwilligers een bos bloemen aan mevr. Vermeulen. De welfare verkocht in 1994 voor 8584,55. Er is nog voor 2700.75 verkoopbaar materiaal en voor 5500,- in voorraad. De begroting van 1995 is gesteld op 12.000,-. Wat betreft de colonne zijn er 50 zogenaamde algemene vrijwilligers gevonden voor de bloeddonoravon den. Dat deelde colonnecomman dant H. Moerenhout mee. Hij zei daar bijzonder blij mee te zijn omdat het werven van vrijwilligers een moeizame zaak is. In augustus krijgt deze groep instructies. Het bestand aan donoren is in 1994 stabiel geble ven. Er zal dit jaar geen campagne worden gevoerd om donoren te wer ven. De colonne telt 44 leden. Op de vergadering waren er ongeveer twaalf aanwezig. Drie leden verlie ten de colonne, 4 nieuwelingen tra den toe. Voor de rampenbestrijding bestaan volgens Moerenhout nog geen concrete plannen. Dit houdt volgens hem verband met de toe komst van het geneeskundig pelo ton. Voor de Rode Kruis-(rolstoel)bus is P. Wesdorp uit Stavenisse als alge meen vrijwilliger beschikbaar. Hij vervangt K. Elenbaas. De collectes brachten vorig jaar 664,75 minder op dan het jaar daarvoor. In totaal werd 10.665,55 opgehaald, tegen 11330,25 in 1993. Met uitzondering van Poort vliet en Scherpenisse werd overal minder aan het Rode Kruis gegeven. Poortvliet 1359,70) pluste met 79,35 ten opzichte van 1993, Scherpenisse 896,90) met 72,60. De teruggang was vooral in Sint- Annaland 1015,25) en Oud-Vos- semeer 1329,15) groot, respec tievelijk - 237,55 en -ƒ 258,30. Maar ook in Sint-Maartensdijk (ƒ1191,00) was de opbrengst bedui dend lager: -ƒ 180,85. Dat gold ook voor Stavenisse 1015,25) waar 104,75 minder in de collectebus werd ontvangen. In Tholen 3213,50) was het 35,35 lager. De ledenwerfactie in Sint-Annaland bracht 7 nieuwe leden op, in Sint- Maartensdijk 28. De jaarlijkse col lecte wordt gehouden tussen 14 en 26 augustus. Volgens Egas gaat het met de col lectes de verkeerde kant op. "Het blijft gestaag achteruit gaan, alleen de kleine kernen Poortvliet en Scherpenisse hebben een applaus verdiend. We moeten gaan bekijken of we de mensen via een acceptgiro of een collectebus gaan benaderen, of allebei." Ook zal overwogen wor den een collecte op de campings te houden. Daar zijn goede resultaten mee geboekt. Nieuw bestuurslid is J. Potappel uit Stavenisse. Hij houdt zich met de vakantieprojecten bezig. Potappel nam deze taak over van Egas die Voorzitter is geworden na het ver trek van H. Brinkman in januari. Potappel lichtte toe dat er meer op het bordje van de afdeling komt te liggen. "Er zal een werkgroep moe ten komen om de vakanties te gaan regelen." Het gaat daarbij om reisjes met de Henry Dunant en het vakan- tiecenlrum Valkenberg in Rhenen. Volgens J. Kurvers heeft het jeugd Rode Kruis ook te maken met veran deringen. Tot nu toe konden de groepen zeven en acht van de basis scholen gezamenlijk opgaan voor een jeugd EHBO-diploma. In 1994 waren dat er 140, 73 meer dan in 1993. Maar vanaf volgend jaar mogen alleen kinderen uit groep acht deze lessen volgen. Dat bete kent dat het jeugd Rode Kruis elk jaar naar de basisschool moet, in plaats van nu, één keer in de twee jaar. Voor de leerkrachten betekent dat ook meer werk, zo voegde Egas, directeur van de christelijke basis school in Sint-Maartensdijk daar fijntjes aan toe. Financieel gezien koerst de afdeling in rustig vaarwater. 1994 werd afge sloten met een batig saldo van 2473,36. Dat is onder meer te danken aan het zuinige beleid dat de colonne heeft gevoerd, zo lichtte penningmeester J. Meertens toe. De colonne bleef met 18.842,96 bin nen de begroting van 22 mille. Wel verwacht hij dat de opbrengsten uit beleggingen zullen verminderen omdat de rente is gedaald (het betreft onder meer leningen aan de ambulancedienst). Het speciaal ver voer vertoonde een stijging. Ook de vakantieprojecten vallen duurder uit. Het inzamelen van bloedplasma blijft volgens de penningmeester een dure aangelegenheid. Het aantal van twee donoravonden per jaar zal om die reden niet uitgebreid worden naar drie. Mevrouw Balkenende mocht oök nog speldjes uitdelen aan bloeddonoren die 20 keer of meer bloed hebben gegeven. Van de 32 op de lijst waren er tien aanwezig: J. Baldal, A.J. van Hout en J. van Tig- gele uit Poortvliet, M.J. Giljam uit Scherpenisse, J.P. Dekker en W. van Oudenaarde uit Sint-Annaland, H.J. Potappel, M.C. Priem, B. Aarnoud- se en M.W. Küppel uit Stavenisse. Voorzitter C.A. Egas zei woensdag avond tijdens de algemene ledenver gadering in Sint-Maartensdijk dat het bestuur op deze wijze 'ook eens iets terug wil doen' voor het vele werk van de vrijwilligers. De afdeling Tholen werd zoals vele andere afdelingen na de Tweede Wereldoorlog opgericht. Vooral in de maanden juli en augustus 1945 zagen deze het licht toen de weder opbouw ter hand werd genomen. De afdeling Tholen is een van de 480 afdelingen in ons land. Er zijn totaal zo'n 32.000 vrijwilligers actief. De afdeling Tholen met 1200 leden jubileert op een moment dat de orga nisatie bezig is met een koerswijzi ging. De humanitaire hulporganisa tie zal nieuwe taken gaan uitvoeren. Zo wil het Rode Kruis meer aan dacht gaan besteden aan ouderen (en andere hulpbehoevenden) die thuis hulp nodig hebben. Thuishulp wordt een onderdeel van de kerntaak opvang, zorg en begeleiding. De afdelingen krijgen meer onder steuning van de consulenten. Ook zoekt het Rode Kruis nieuw bloed omdat het bestand aan vrijwilligers vergrijst. Vooral bij de vrijwilligster van de welfare komen niet of nau welijks nieuwe gezichten. Om in te spelen op de behoefte van vrijwilli gers om zich maar voor een bepaal de periode beschikbaar te stellen, Mantelbuis. Delta Nutsbedrijven gaat een stalen mantelbuis leggen in de provinciale weg Tholen-Stave- nisse ter hoogte van kilometer 24,870. De provincie heeft hiervoor toestemming verleend. overweegt de directie meer project matig te gaan werken. Hiervoor zou den vooral jongeren belangstelling tonen. Om dit type vrijwilliger te werven begint het Rode Kruis met een campagne met behulp van SIRE, de stichting voor ideële recla me. De koerswijziging moet overi gens samen met de afdelingen tot stand komen. Egas stipte dit nieuwe beleid ook aan: "Er wordt gedacht aan vrijwilli gerswerk in de buurt, het helpen van bejaarden en gehandicapten, het onderhouden van sociale contacten, een boodschapje doen en dergelijke. Ook wij zullen hier ons meer en meer op moeten bezinnen; hoe we een en ander op poten moeten gaan zetten." De afdeling zal de algemene leden vergadering voortaan houden in het verenigingsgebouw aan de Radda Barnenstraat en niet meer in de dorpshuizen in de andere woonker nen op Tholen, zoals gebruikelijk was. Déze koerswijziging is het gevolg van de dalende inkomsten van de vereniging. Egas: "In het belang van de kas hebben we beslo ten de ledenvergaderingen in ons eigen gebouw te houden." Het bestuur buigt zich over de toe stand van dit onderkomen. Vorig jaar kreeg het houten gebouw aan de buitenkant weliswaar een laag nieu we verf, maar het gehele gebouw vormt volgens Egas een bron van 'enige zorg.' "We gaan ons bezinnen wat we met het gebouw gaan doen, hetzij wat opknappen of renoveren. Het gebouw is er aan toe." De koor groep van Vrederust treedt op voor bewoners en familie in de huiskamer van de Stelberg. Indeling: 3 vakken, 1 groot voorvak, 2 ritsvakken Indeling: 3 vakken met leren tussenschot van 90,- voor f U j Ten Anker vierde vrijdag een beetje feest. Het bestond veertig jaar. Geen groots evenement maar een barbe cue voor de bewoners en de familie, een optreden van de zanggroep Vre derust, een accordeonist en een goo chelaar. "Een beetje een vreemd jubileum, zo'n paar jaar na de her opening", zei directeur F. Bordui in De Klipper. Het past niet om nu weer flink uit te pakken, meende hij. Wel een dag om te herdenken dat het tehuis 40 jaar geleden was ge opend, vond Bordui. Dat deed jonk heer meester De Casembroot. Hij kon dat doen omdat er een bijdrage was verleend door het nationaal rampenfonds na de watersnood van 1953. Bordui herinnerde eraan dat mevrouw Engelvaart Ten Anker 'onder deskundige leiding van bestuur en regenten' tot bloei bracht. De directeur vroeg speciale aan dacht voor mevrouw J.W. van Gor- sel-van Westen die destijds regentes was, als enige vrouw tussen de man nen. De 74-jarige Thoolse woont nu in de serviceflat. Ook voor Lina de Korte-Uijl, steun en toeverlaat van directrice zuster Engelvaart en waarneemster tijdens haar afwezig heid en nu avondhoofd in Ten Anker. Zij kregen een applaus van de aanwezigen. van 150,- voor Advertentie I.M. Was Ten Anker een zelfstandige stichting, in de jaren zestig werd het ondérdeel van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland, nu is het deel van de zogeheten cluster verpleeg huis-en ouderenzorg van de stich ting voor regionale zorgverlening. Volgens Bordui is er in deze jaren veel veranderd, maar probeert de SVRZ ervoor te zorgen dat 'de men sen die in Ten Anker wonen zorg krijgen die aansluit bij hun behoefte en die past bij de tijd waarin we leven.' Dit gebeurt in samenwerking met andere instellingen. Bordui bood namens de directie 12 nieuwe liedjes aan voor het carillon in de tuin tussen de aanleunwonin gen en het verpleeghuis. Het carillon heeft reeds 12 liedjes en speelt om 9 uur, 12 uur, 15.00 uur en 18.00 uur. Voor het personeel, vrijwilligers en bewoners overhandigde Bordui namens Ter Valcke in Goes VVV- bonnen aan W. de Rond van de eve nementencommissie. Namens de stichting bijbellezing, flatbewoners en soos bood de heer Tazelaar een cneque van 1000 gulden aan voor een ringleiding voor slechthoren den. In de verzorgingsflat richtte A. de Graaf-Braal van de personeels vereniging een tentoonstelling in met onder meer foto's en kranten knipsels over de geschiedenis van Ten Anker, het gebouw, het perso neel en de bewoners. Vanwege het frisse weer vonden de meeste activiteiten binnen plaats. Alleen het braden van worstjes, saté en schnitzels vond buiten plaats. Het personeel ging 's avonds naar Familyland in Hoogerheide voor een etentje. Op 16 november houdt de SVRZ een symposium over de opname van jongeren die bijvoorbeeld na een ernstig ongeval zijn aangewezen op een verpleeghuis. Voor Ten Anker doet zich dit niet voor omdat het ABG in Bergen op Zoom voor deze doelgroep is bestemd. Het symposi um wordt gehouden vanwege drie jubilea: Der Boede in Koudekerke bestaat 45 jaar, Ten Anker 40 jaar en Ter Valcke 30 jaar. De Thoolse brug wordt in de week van 3 juli onderworpen aan een inspectiebeurt. In opdracht van rijkswaterstaat wordt bekeken of de constructie, leidingen en materialen nog in orde zijn. Hiervoor wordt een zogenaamde verfbak gebruikt die onderaan de brug hangt. Daardoor wordt de doorvaarthoogte vermin derd met ongeveer 1,5 meter. Een dergelijke inspectiebeurt wordt eens in de vijf jaar uitgevoerd. VERVOLG VAN PAG Concrete bezuinigingsvoorstellen deed de VVD'er verder niet. Van Schetsen wees hem erop, dat het meerjarenbeleid ook door de VVD is onderschreven. De Jager vond dat de gemeente de hand in eigen boezem moet steken en kijken of er efficiënter gewerkt kan worden, of geprivatiseerd. Hij zei dat doordoor mogelijk de plan nen voor uitbreiding van het gemeentehuis en verplaatsing van de gemeentewerkplaats - beiden miljoenenprojecten - aangepast kun nen worden. Mevrouw M.H. Schot- de Hoog (AOV) en J. van den Don ker (D66) voelden daar ook voor. Waarop Van Schetsen zei dat ver kleining van het aantal ambtenaren alleen kan als er taken worden afge stoten. En dat terwijl milieu- en bouwzaken juist extra mankracht vergen. Hij vertelde dat een onder zoek, enkele jaren geleden, naar het privatiseren van de vuilnisdienst aantoonde dat dit juist duurder zou zijn. De CDA'er wil door strakker begro ten de bezuinigingen opvangen. Maar Van Schetsen ziet weinig mogelijkheden. "De huidige ramin gen zijn al scherp." En A. den Haan (PvdA) meende dat het aanbesteden van straatwerk goedkoper kan. Ver der wil hij het profijtbeginsel hante ren bij leges voor de wet milieube heer (nu wordt 12% van de kosten gedekt) en de gemeentereiniging. Van den Donker en mevrouw Schot willen de toeristenbelasting verho gen om een onderhoudsfonds voor monumenten Je kunnen instellen. Van Schetsen viel bijna achterover van verbazing toen Dijke voorstelde Het kleine Anna Jacobapolder blijkt een goede woonfunctie te vervullen, want er komt opnieuw een impuls van 12 koopwoningen. Woonplan b.v. uit De Bilt koopt alle nog reste rende percelen bouwgrond in be stemmingsplan Steintjeskreek. Hier over had het bedrijf vorig jaar al onderhandeld met het toenmalige gemeentebestuur van St. Philipsland en de gemeenteraad van Tholen mag maandagavond het definitieve be sluit nemen. Het gaat om 8 halfvrij- staande en 4 vrijstaande huizen. De bouwvergunningen zijn al verleend. De raadscommissie onroerende zaken heeft een positief advies uit gebracht over de grondprijs. Verder zijn er in St. Philipsland 5 huizen gepland aan het Boserf. De plaatselijke aannemer Kleinbouw Techniek b.v. heeft hiervoor nog wel de goedkeuring van de gemeen teraad en gedeputeerde staten nodig in verband met een zogenaamde artikel 19 procedure. Het plan is namelijk in strijd met bestemmings plan de Luister IV. Een gedeelte van de uitbouw van de hoekwoning aan de Luisterlaan wordt op grond met de bestemmng tuin gebouwd. om de bijdrage aan Welzijn voor ouderen (ruim 107.000 gulden) af te schaffen. De SGP'er zei dat de gemeentelijke zorgnota 'Naar één loket' - waaraan momenteel gewerkt wordt - zijn fractie doet twijfelen aan het nut van de stichting. "Veel van wat in de nota staat, is juist tot stand gekomen door Welzijn voor ouderen", reageerde de wethouder. Ook Uit op Tholen en het sportgala mogen, wat de SGP betreft, verdwij nen. Belastingverhoging ziet de fractie niet zo zitten. Dat geldt ook voor de RPF/GPV, maar Van Belzen was het enige commissielid dat een uitgewerkt alternatief presenteerde met daarin l1/2 ton belastingopbrengst geraamd. Sportgala, sportstimuleringsproject en kinderopvang mogen wat hem betreft verdwijnen. Verder stelt Van Belzen voor om de leden van de gemeenteraad 10% te korten op hun presentiegeld - dat levert 13.500 gulden op - en voorlopig geen kunst voorwerp in Sint-Philipsland te realiseren. Het rioolrecht wil hij ver hogen om dit na zes jaar kostendek kend te hebben. Tenslotte zou de prijs van industriegrond met een tientje per vierkante meter omhoog mogen, omdat Tholen toch de goed koopste is in de hele regio. Dit moet een ton opleveren. "U mag ook naar de premieregeling kijken, als het die ton maar oplevert", zei Van Belzen in de commissie. De wethouder concludeerde dat sommige commissieleden vergaan de voorstellen doen. De aanschaf van fietsenrekken waarin mountain-bikes passen zou voor alle 20 Thoolse basisscholen een bedrag vergen van 17.023 gul den. Eén op de acht leerlingen (in Tholen-stad) komt met een moun tain-bike naar school en kan zijn fiets - als gevolg van de bredere ban den - niet stallen in de bestaande rekken. Een verzoek van de directeuren van de vier scholen in Tholen-stad om speciale rekken, is door het gemeen tebestuur afgewezen omdat de bestaande rekken nog niet afge schreven zijn. Pas als vervanging of uitbreiding aan de orde zou zijn, wil het college op de nieuwe trend inspelen. Maar de commissie wel zijn en onderwijs was het daarmee niet eens en stelde een kortere afschrijvingstermijn voor. Die op bijvoorbeeld vijf jaar stellen, haalt weinig uit omdat de meeste rekken vrij nieuw zijn, stelt het college nu vast. De enige oplossing is ver vroegd vervangen. Informatie bij een leveranvier leert, dat de kosten bijna 53 gulden per plaats bedragen (316 gulden voor een rek met zes plaatsen). Gerekend voor alle basis scholen komt dat op de al genoemde 17 mille. Dat bedrag zou betaald moeten worden uit de onderwijspot voor 'andere voorzieningen'. Daarin zit voor het openbaar onderwijs zes ton en voor het bijzonder onderwijs anderhalf miljoen. De welzijnscommissie brengt don derdagavond advies uit. B. en w. spreken van een 'ongewilde verrui ming' van de regels, waarvan de gevolgen voor andere modegevoeli- ge zaken niet te overzien zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3